Holten vierde prettig Oranjefeest leËioi KERKDIENSTEN 10x18-aktie lospt ten einde Burgerlijke Stand ZATERDAG 5 MEI 1962 No. 18 Jaargang 14 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,Moltens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05^83 - 23 Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 De zilveren huwelijksboot en de Dijkerhoekse molen behaalden in de optocht een eerste prijs. OPTOCHT EN VUURWERK VORMDEN DE HOOGTEPUNTEN VAN HET BUITENFEEST. De beide Oranjeverenigingen en de met haar samenwerkende feestcommis sies hebben maandag de traditie gehand haafd om op de hoogtijdagen van ons Ko ninklijk Huis een - naar de omstandig heden van het jaargetijde - passend feest te organiseren. De gehele burgerij werkte daaraan ook deze keer - mede door haar financiële bijdrage - ten volle mee. Er heerste op deze feestdag ter ere van de 25-jarige huwelijksverbintenis van Konin gin en Prins, en in verband met de ver jaardag van onze Koningin, dan ook over al gezelligheid. Het hoogtepunt van de feestelijkheden vormde wel de allegorische optocht, welke gedurende meer dan een uur door de met vlaggen versierde straten trok en uit meer dan 28 wagens, een aantal lopende groepen en zeer veel keurig en vaak kleu- rig versierde kindergroepen bestond. Het optreden van de vendelzwaaiers als geüniformeerde historische gilde sprak minder tot de verbeelding van het pu bliek omdat de nodige toelichting ont brak. De taptoe van H.M.V. met drum band en het vuurwerk aan het slot van de avond vormden daarentegen weer uitste kende hoogtepunten in het feestprogram ma van deze blijde dag. Aubade. De feestelijkheden werden 's morgens geopend met een aubade van de school jeugd der dorps- en buurtscholen voor het bordes van het gemeentehuis, waar bur gemeester Enklaar de hulde van ons vor stelijk paar in ontvangst nam en in een korte toespraak de jeugd en de toege stroomde menigte wees op de dankbaar heid welke allen vervult bij dit feest van Koningin en Prins en bij de verjaardag van onze Landsvrouwe. In drie zalen: Amicitia, Irene en Reho- both, werden de leerlingen van alle scho len - naar schatting 1500 kinderen - een programma van film en goochelaar aan geboden, alsmede aan het slot een Lac tatie. Optocht. De allegorische optocht, die onder lei ding van de heren Brouwer en Kroon, werd opgesteld in de Pasoriestraat en Schoolstraat, werd om 1 uur gekeurd door twee jury's bestaande uit dames uit Markelo en heren uit Rijssen. Er waren bijzonder aardige uitbeeldingen bij, be trekking hebbende op' het feest van deze dag, op bepaalde plaatselijke behoeften, sociale toestanden, de moderne techniek, enz. Ook de kinderen kwamen bijzonder aardig voor de dag met lopende groepjes, versierde fietsen, mandjes en bogen, kar ren enz. Behalve kunstzinnig en smaakvol opgemaakte wagens waren er ook enkele die de lachlust van het publiek, dat bij drommen langs de straten stond, wisten op te wekken. Er waren opvalleWl veel inwoners van omliggende plaatsen die hier een kijkje kwamen nemen. H.M.V. begeleidde de lange stoet. Een eerste prijs verwierven: zilveren huwelijksboot (fam. Hartsuiker); de maanraket (Sociëteit Holten) en de Dijkerhoekse molen. Deze optocht was een toonbeeld van goede smaak en vindingrijkheid en be wees nog weer eens duidelijk, dat men in een tijd dat de natuur nog niet de nodige bloemen en het: groen verschaft, als men maar wil, er toch nog wel iets tot stand gebracht kan worden. Middag- en avondprogramma. Na de optocht volgde in het sportdal het optreden van het St. Gangulphus- en St. Laurentius Gilde uit Huissen, met zijn boerenkapel, tamboerkorps, vendelzwaai ers en historische figuren, waaraan ech ter de nodige vlotheid en afwisseling ont brak. Er was veel publiek in het sportdal dat dit optreden echter niet in alle opzich ten heeft gewaardeerd. De meer genoegelijke feestelijkheid had 's avonds plaats in de verschillende zalen. De toneelclubs „O.C.H." en „C.O.C." brachten blijspelen in Rehoboth en Irene. In Amicitia werd druk en gezellig gedanst en de „The Sensation Rockets-' organi seerden in zaal Vosman „Twist-kampioen- schappen". 's Middags, maar vooral 's avonds was het in de overige lokaliteiten druk en ge zellig. Taptoe en vuurwerk. Voor de taptoe van H.M.V. en haar drumband bestond een enorme belang stelling. Overeenkomstig, het programma Stelden beide korpsen zich te 10.15 uur op voor de boterfabrieken en brachten onder leiding van de dirigent de heer J. Diepen veen en drumbandleider de heer L. Meins- ma, coraalmuziek, vaderlandse liederen, enkele marsen en ten slotte een couplet van ons volkslied, het Wilhelmus, ten ge hore. In grote stilte werd deze taptoe ge volgd en beluisterd. Een prachtig vuurwerk met als eclatant slotstuk „Lang leve Koningin en Prins" besloot het officiële programma. De feest vreugde duurde nog geruime tijd voort. Uitslag keuring. De uitslag van de keuring der optocht door de beide jury's luidde als volgt: wagens: le prijs: Hartsuiker huwelijks boot; Ten Velde raketlancering; H. Kers molen Dijkerhoek; 2e prijs VV. te Velde Betuwe Flipje; Schuppert maanconflic- ten;Wannink Europa; A. Reilink vier lo ten Oranjeboom; 3e prijs Stokkers hu welijksboot 37-62; Sluiter Oranjefeest teen agers; G. Vorkink Oranjefeest 1900; 4e prijs Mevr. de Slik Ons Dorpshuis; Schup pert olifant; Brandweer brandweer; 5e prijs W. Aalpol P.J.G.O.; V.V. Holten voetbalsport; Aaftink streden Oranjezon; G.J.M.V. cjmv; Meijer speeltuin; Dijkink landman; I-I. W. Veneklaas damesvoetbal; Brinks vriendenschaar; Bond PI. Vr. plat telandsvrouwen Gezinsverzorging gezins verzorging; Kolkman huisvrouwengym- nastiek; Stam Oranjeboom; Maneschijn koekopen; Clir. PI. vrouwen C.P.B.; Wan- sinlc bezemwagen. groepen: le prijs Bietenbouwers; 2e prijs Judogroep Bato. karren: le prijs Henk Rekkeriet; J. Ja- link; Jannie Koopman; 2e prijs J. Kolk man; Rennie de Vries; Gerrie Aaltink; 3e prijs R. Wittenberg; Hendr. Baltap; 4e prijs Wim Jansen; Annie Meyerman. groepjes: Willemien Tuller drie kleine meisjes; Stinus Huisman Koninklijke tamboers en pijpers; 2e prijs Ria Haver slag horen ,zien, zwijgen; Willem Dikkers vlag; Hanneke Lammers gedenknaald; Alie Tiekink Holtense balletgroep; Magda Louwerse jaargetijden; 3e prijs Minie Paalman vlagmeisjes; Willy Kettelarij zelfs de slaapmuts van Oranje, paren: le prijs Gervedink Nijhuis voor het kind; Mieke Stakker de feestklokken luiden; Annet Wissink tegel; 2e prijs Jan Brandjes George en Sjimmie; Everdientje Stevens de weervrouwtjes; W. Goorrnan Tom Poes en Ollie B.Bommel; Rikie Bos- schers Klompje en zijn wijfje; 3e prijs Willemien Grobben Prinselijk bruids paar; G. Westera Staphorst; Ineke Kolk man 't Is Oranje; Dient je Roordes hulde aan het Oranjehuis; Gerda Beldman tele foon voor het zilveren bruidspaar; Ab Wittenberg Tirol; 4e prijs Mieneke Jan sen lang leve het Oranjehuis; Gerrie ten Dam wasmeisjes; Greetje Bos lauwer krans; Dinie Dijk baaien rok; Hennie Blekkenpol Tirolse meisjes, fietsen: le prijs R. Beldman; Breed veld: C. ten Hoeve; 2e prijs M. Lodeweges: J. Wissink; H. ten Hoeve; 3e prijs D. Vin cent; B. v. d. Bos; J. Teeselink; W. de Baat; 4e prijs H. Koopman; H. Mark voort; H. Menkhorst; M. Stam; P. Wit haar; 5e prijs Koopman; A. Hek; C. J. Schoneveld; H. Beltman; B. Rietberg, bogen met manden: le prijs Janny Pot boog; Truus Aanstoot boog; Berta Aan stoot mand; 2e prijs W. Wolters boog; Dika Baltus; Ria Rosendom; 3e prijs Le- tink; Huisken: Minie Honkoop; 4e prijs Jenny Dijkslag; Hetty Landeweerd; Ria Bolink; 5e prijs R. Lankam; Dickie Paai- man; Wyllie Schoppers; Jo Markvoort, enkelingen: le prijs Grietje Viet grote schoonmaak; Gerrie Drent Micky Mouse; Nethy Klouwen melkmeisje; Josien En klaar mannetje van de maan; Karei Disseveld sneeuwpop; 2e prijs Gerrit Lan- genbarg Dorus; Oky Weit dobbelsteen; Johan Witteveen sheriff; Hans Schop pers clown; 3e prijs Tineke v. d. Boven- kanmp narcis; Anneke Beltman bloem; Jan Bai'gboer naar 't Oranjefeest; Karei Bekkering zeerover; Berend Addink schoorsteenveger; 4e prijs Wim Lammei- tink Pipo de clown; Alie Witteveen feest- koningin; Johan Schoppers cowboy; Jan Eshuis schoorsteenveger; Henk Aanstoot schoorsteenveger; 5e prijs EIri Nieuwen- huis oranjefee; Henk van Diepen schil der; Johan Schoppers cowboy; Willy Ve neklaas indiaan. Aan alle deelnemers werd een hogere of lagere geldprijs uitgereikt in de vorrn van een cheque, welke bij de boerenleen bank kan worden ingewisseld. BALLADE VAN DE TER DOOD VEROORDEELDEN. Voor Jan „God, help mijn vrouw en kinderen! Ik kom wel terecht". Opschrift, haastig met potiood gekrabbeld op de 'oinnenkan. van een celdeur in het Haagse Binnenhof. Een zware hand legde zich op zijn schouder en onderbrak zijn dagelijkse gang. Heel even ging zijn adem wat benauwder, toen ging hij rustig mee. Hij was niet bang. Dat dit eens komen moest, wist hij al lang. Wie die de strijd aanbindt, schuwt de gevaren? Menig soldaat sterft in zijn jonge jaren, maar het land riep en hij volgde die drang. Op 't Binnenhof heeft hij heel zacht gezegd: Heer, help de.mijnen! Ik kom wel terecht. Er zat een jonge man in Scheveningen, die had gesaboteerd en opgeruid, wapens gesmokkeld en nog and're dingen, tot hij verraden werd. Toen was het uit. Een paar cellen verder zat zijn bruid. Ze waren altijd in eikaars gedachten, ze wisten beiden wat hun stond te wachten: een vonnis, en zes kogels tot besluit. Iedere avond hebben zij gezegd: Heer, help de ander! Ik kom wel terecht. En in de cel daarnaast een jonge jongen die steeds de vreugde van zijn ouders was. Toen hij thuis was, had hij altijd gezongen, zijn ogen waren klaar als 'helder glas. Hij nam zijn leven toen het nog maar pas begon en lei het in de schaal der vrijheid. Hij offerde het met dezelfde blijheid waarmee hij door zijn jeugd gedarteld was. Steeds heeft 'hij dit gebed voor God gelegd: Heer, help mijn ouders! Ik kom wel terecht. Allen, allen: de man met grijze haren die elke avond psalmzingt in zijn cel, de jeugdigen, en die op rijper jaren gehoorzaamden het innerlijk bevel, zij stonden op hun post en wisten wel wij zijn gering in aantal, weinig krachtig, de vijand is barbaars en overmachtig en als hij toeslaat, treft zijn wraak ons fel en het vergaat ons en de onzen slecht God sta hun bij! Wij komen wel terecht. Prinsesse van Oranje, hoog verheven, die het symbool van ons verlangen zij t. wij weten wel: dit kost ons straps het leven, wij zien het licht nog maar een korte tijd. Maar als wij aanstonds vallen in de strijd en eenzaam sterven op de hei in Haren, dan willen wij een laatste zucht bewaren voor dit -gebed op weg naar de eeuwigheid: Heer; Uw soldaat, die sneuvelt in 't gevecht, smeekt U: help Holland! Ik kom wel terecht. YGE FOPPEMA De 10 x 10-aktië, door de Holtense jon geren nog juist op het goede moment in gezet, loopt ten einde. Men wil als slot op zaterdag 19 mei a-s. een dansavond organiseren in „Amicitia", verzorgd door de Ulo-leerlingen in sa menwerking met de band „The Sensation Rockets" en met medewerking van de „Kettely Sisters", die de laatste week bij zondere successen hebben geoogst. Voorts is het optreden te verwachten van „Rosi- ta and her Rocking Gang". De avond zal om 7.30 uur beginnen en de netto-op brengst komt geheel ten goede aan het beoogde doel. Er volgen nog nadere bij zonderheden over dit evenement. Het 10 x 10-aktiecomité zal na deze avond vermoedelijk officieel door de bur gemeester ontbonden worden, bij welke gelegenheid het eindresultaat van de in- zamelingsaktie bekend zal worden ge maakt. OFFICIËLE PUBLICATIE NIET TELEFONEREN NA BRANDALARM De burgemeester van Holten doet een dringend beroep op het publiek om, nadat brandalarm is gegeven, gedurende het eerste kwartier daarna, niet met de po litie of brandweercommandant te telefo neren. De alarmering en de berichtgeving van de brandweer wordt hierdoor ernstig be lemmerd'. De telefoonaansluitingen van Politie en Brandweer dienen in dit geval voorlopig voor de brandbestrijding vrij te blijven. Holten, 3 mei 1962. De burgemeester voornoemd, W. I-I. Enklaar Zaterdag 5 mei 1962: Dansen in ,,'t Bonte Paard". Zaterdag 5 mei: Laatste dag inleveren vorderingen commissie jubileumfeest Maandag 7 mei 8 uur: Bijeenkomst Jonge Kerk in Irene. Maandag 7 t.e.m. zaterdag 12 mei: Natio nale collecte Kinderbescherming (zie be richt onder „Schouder aan schouder"). Dinsdag 8 mei om 8 uur: Vergadering Her vormde Vrouwenvereniging Dijkerhoek in gebouw „Bethanië". Woensdag 9 mei, 7-8 uur: Zitting ter Horst Co in kledingmagazijn Beltman (zie advertentie) Donderdag 10 mei, 8 uur: Vergadering van de Hervormde Vrouwenvereniging in „Irene" Donderdag 10 mei, 8 uur: Buitengewone ledenvergadering M.A.C. „de Holter- berg" in café Vruggink (zie bericht) Donderdag 10 mei, 7.30 uur: Raadsverga dering (zie agenda) Vrijdag 11 mei: Schoenhandel Ooibekkink, Oranjestraat, de gehele dag gesloten (zie adv.). Zaterdag 12 mei: Lompeninzamelingsaktie ten bate van „HMV". Zaterdag 12 mei, 8 uur: Dansavond van de W.S.V. „De Trekkers" in „Amicitia" (zie adv.) Maandag 14 mei: Lompeninzameling voor HMV in Dijkerhoek. Woensdag 15 mei: Laatste dag inlevering volmachten stemming gemeenteraad Vrijdag 18 en zaterdag 19 mei: Grote Farmshoprit en bezoek aan de Farmshop te Okkenbroek (zie adv.) Zaterdag 19 mei, 7.30 uur: Dansavond in „Amicitia" als slot van de 10 x 10 actie (zie bericht) Donderdag 31 mei (Hemelvaartsdag): Con cours hippique Landelijke Rijvereniging „Bergruiteis" bij café „De Poppe". Zondag 6 mei 1962. HOLTEN Ned. Kerv. Kerk. 8.30 en 10 uur Ds. Israël. In beide diensten aan de uitgang collec te voor Ereschuld en Dankbaarheid. „Irene". 10 uur: Jongerendienst. Bykerhoek. 10 uur Ds. Addink. Aan de uitgang: collecte voor Ereschuld en dankbaarheid. Geref. Kerk. 10 en. 3 uur Ds. Hoogkamp. In beidé diensten 'is de derde collecte bestemd voor de Christelijke Emigratie. Bij de uitgang collettë Voor „Eigen Kerkbouw". ZONDAGDIENST DIERENARTSEN -*■ Dierenarts G. S. Vegter, telef. 394, week einde 5S mei. Geboren: Albertha Jannie, dv W. H. Vincent en J. Hofman Margreta Hen- drina, dv H. J. Wibbelink en G- Roelvink Aaltjen Herma, dv F. W. Veltkamp en J. M. Stevens. Ondertrouwd: J A. Bronsvoort, 22 jr-, wonende te Diepenveen en H. Oplaat, 21 jr., wonende te Holten H. J. Enderink, 23 jr., wonende te Gorssel en J. H. Stitte- ler, 22 |r-, wonende te Holten. BEVOLKING: Vertrokken H. Overbosch van Neerdorp 78 naar Epe G. M. N. Arfman van Sta tionsstraat 7 naar Zutphen. Gevonden: 1 herenrijwiel; 1 damestasje met inhoud; 1 glacé handschoen. Verioren: 4 portemonnaies met inhoud; 2 dameshandschoenen (verschillend). Weggevlogen: 1 witte parkiet. Inlichtingen dagelijks, doch uitsluitend tussen 9-14 en 14-22 uur aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Holten. VIJFTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar J. W. Kevelam-Reilink, Stationsstraat, hoopt vrijdag 11 mei a.s. zijn 50-jarige echtvereniging te herdenken. De heer Kevelam is 76 jaar en zijn echt genote 77. Beiden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. De gouden bruidegom is op vele vee markten in Overijssel en Gelderland een goede bekende die reeds meer dan een hal ve eeuw van koper en verkoper het volste vertrouwen geniet, niet alleen van zijn col lega's maar ook van vele boeren in Hol ten en omliggende plaatsen. Reeds als 14-jarige jongen zette de brui degom onder het toeziend oog van zijn va der de eerste schreden op het pad van de veehandel, een pad waarop men hem al heel gauw alleen kon laten lopen. Hij be zocht sinds het najaar van 1899 de z.g.n. „koude markt" te Deventer. Op de „koude markt" van 1957 zocht men tevergeefs naar „Blauw's Jan Willem" want hij verbleef toen met een gebroken been in een ziekenhuis te Deventer. De bruidegom is nog zeer vitaal en staat enkele morgens per week om- 4 a 5 uur op om op tijd present ie zijn op de markten te Zwolle. Doetinchem, Oldenzaal en Rijs sen. Bij de zeer vele gelukwensen die het gouden paar zal ontvangen, voegen wij gaarne de onze.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 1