Uit Hollens historie Bronchi letten OOTJE TEUM naar het eiland Orahoma Welkom vreemdeling! Overspannen Zenuwen Voetbal Het Nationaal Glasmuseum te Leerdam Zaterdag 28 april 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 Op het ogenblik wordt te Holten de vreemdeling, vooral bij zomerdag, met open armen ontvangen. Men stuurt fol ders bij duizenden de deur uit en het succes blijft niet uit. Het is een schone en mooie bedrijvigheid. De vreemdeling leert Holten kennen en waarderen. En omgekeerd de Holtenaren vele vreem delingen. Er is echter een tijd geweest, voor 331 jaar, dat men daar anders over dacht. Het was in de tijd, toen de voorouders van Egbertoóm zich op de Borkel had den neergesmeten, zo noemde men dat destijds. In 1631 kwamen de grondbe zitters van Holten bij elkaar en vonden, dat het nu mooi genoeg was. Sinds dat voor hét dorp Holten de eerste steen werd gelegd, en dat was nog voor de tijd van Karei de Grote, was men zeer gul geweest met het wegschenken van hoe ken grond. En toen Holten een kerk kreeg, moest daar een behoorlijk dorp bij komen. Want al waren de mensen van Holten vroeger niet zo geletterd en geleerd als tegenwoordig, zij voelden toch Wel,'dat het geen gezicht was: een marke Holten met een kerk zonder dorp. De Heren van Holten (familienaam) vonden, dat Holten rondom de Waar- denborg moest staan, maar de elkaar opvolgende bisschoppen van Utrecht waren bepaald geen vrienden van de jonkers. De kerkvorsten vonden de jon kers maar lastig. Dat zelfde beweerden de jonkers van de bisschoppen. De laatsten hadden er alle belang bij de adel de kop in te drukken, de rijks- adel dan, wel té verstaan. In 1227 werden de jonkers van Holten te Ane vermoord door de troepen van Rudolf van Coeverden, wiens nazaten thans nog te Holten wonen. De bisschoppen hadden andere plan nen met Holten. Zij bouwden de kerk op een paar kanonschoten afstand van de Waardenb.urg. (Vroeger kon je met een kanon niet zo heel ver schieten.) En landmeters kwamen en sneden een flink stuk uit het hart der aloude marke. Pre cies langs de weg van Deventer naar Munster. Op de protesterende boeren werd minder gelet; die sloeg men in die dagen gewoon in de nek. De bisschop pen van Utrecht waren bepaald geen zachte jongens, maar wel zo uitgekookt, dat zij een aantal handwerkers en am bachtslieden animeerden om naar Hol ten te komen. Bijv. timmerlieden, sme den, leerbewerkers, kleermakers e. d. Dat deden de bisschoppen niet uit liefde voor de boeren, die destijds heer en meester waren in de marke en de bur gers van Holten zo omstreeks 1400 kamermannen noemden. Doodgewoon, omdat zij geen recht hadden in de marke. In die tijd kon een immigrant met goede vakbekwaamheid en natuurlijk 't nodige geld te Holten best terecht. De bisschoppen wezen de grond aan voor een huisplaats; men mocht toen nog uit zoeken. Zo ging dat een paar honderd jaar door, maar op een goede dag ver dwenen de bisschoppen van Utrecht spoorloos. Het was, menen we, in 1529. Uit de vroegere immigranten en uit de markegenoten zelf, door aantrouwe- rij, was een kregele dorpsbevolking ont staan, die zo langzamerhand de boeren en verder markevolk de mode en de wet voorschreef. Als gezeten markeboer nam je zoiets natuurlijk niet. De oude Jan Aolbert, 'n flinke doortastende boer, vond dat er maar eens flink doorgedonderd moest worden. De predikant nam Jan Aolbert onder handen en de schout deed zulks ook, maar Jan Aolbert vond, dat wan neer de heren de rug jeukte, daar de grepensteel goed voor was. De schout had een arme boerenarbei der toegestaan zich te Holten te vesti gen. De schout had eerst naar de han den van de daghuurder gekeken en die Mijnhardt's Zenuwtabletten REISJE PLATTELANDS- JONGEREN. Op donderdag 26 april jl. maakten leden van de „Plattelandsmeisjes" en „Jong Holten" een uitstapje met een touring car. De reis ging via Deventer, Apeldoorn Amersfoort, Utrecht naar Den Haag. Hier werd eerst het miniatuurstadje Maduro- dam bezocht. Daarna naar de Schevc- ningse pier en het strand. Het uitzicht werd. erg belemmerd door de laaghan gende mist. Dwars door de bloeiende bol lenvelden ging het naar de Keukenhof. Hier werd geruime tijd doorgebracht. Ver volgens ging het naar Amsterdam. Tegen zeven uur werd de terugtocht aanvaard. In „De Olde Herberg" te Teuge werd nog even gepauseerd. Ruim tien uur kwamen allen, voldaan over de gezellige dag, in Holten terug. STROMIJT VERBRAND. ir Doordat kinderen met lucifers speelden ontstond woensdagmiddag om plm. 3 uur brand in een stromijt, aan de Aalpolsweg, van de landbouwer Hofman uit de Riet molenstraat. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon niet verhinderen dat de plm. 200 ba len stro door het vuur werden vernietigd doch wist de in de onmiddellijke nabijheid staande houten loods te behouden. beloofden genoeg. Iiij had, bij wijze van spreken, Handen als een bats. Men liet de man geruisloos in de marke zakken. D.w.z. Jan Hendriks bouwde met een paar mede-armen een hut in het gemene veld en smeet zich, zoals toen de term luidde, in de marke dale. Het was in 1631 een slechte zomer, met veel regen, hoog water en rotterij. Jan Aolbert riep de boeren samen in de kerk. Vaak hield men marke vergade ring in Deventer, maar voor ditmaal was de kerk gekozen. Toen de koster weigerde de tempelpoort te ontsluiten, kreeg hij eerst een blauw oog. Hij open de daarna gretig de kerkdeur. De predi kant en de schout verschenen om der wille van hun gezondheid maar niet, want de gemoederen waren tot 't kook punt gestegen. Het was voor Jan Hendrik niet zo erg geweest, wanneer hij de boerenwetten der marke van Holten niet geschonden had, want de marke hield de gastvrij heid hoog. Hadden zij de trompetter, die uit de Spaanse dienst ontvlucht was, ook geen hut laten bouwen in de marke? O zo! Het had niet aan de Holten boeren gelegen, dat de trompetter later op Schalkhaar als landverrader in een lindeboom was opgehangen en de we duwe met drie kinderen het land was uitgejaagd. Maar nu was die boerendaghuurder Jan Hendriks gekomen en naar boer Jan Aolbert vertelde, met een gloepse draai in de marke in het gemene veld neergestreken. Er uit, dat moest hij. En daarvoor kwamen de boeren in de kerk bijeen. Toen de koster protesteerde en be weerde, dat het godshuis geen huis was voor wereldse zaken, vroeg Bats de holtrichter hem, of hij soms de klomp voor het gat wilde hebben, dat kon ook. In ieder geval de boeren en ook de heren, want die waren er ook, kenden hun fatsoen. De markeschrijver werd aan het werk gezet. Deze schreef een brief aan Jan Hendriks, dat deze op 30 juli 1631 zijn nieuw gebouwde hut ver laten moest hebben, anders zou deze in elkaar geslagen worden. Er gebeurde een week niets. Niemand was er happig op om met de grote vuis ten van Jan Hendriks kennis te maken. En nu kwam het gemeenschapsgevoel van de Holtenaren om de deur kijken. De boeren waren in de buurtschappen nog eens bij elkaar gekomen en alge meen waren zij van mening, dat mense lijkheid en naoberplicht hen verbood, Jan Hendriks van zijn schamel dak te beroven. De grootgrondbezitters uit Deventer gelastten hun pachters de hut te slopen, doch dezen weigerden. Toen werd een beroep gedaan op de markeveldwach ters en ook dezen weigerden uit mense lijke overwegingen. Toen men niet be reid bleek de indringer te verjagen, stuurde Deventer drie soldaten, maar deze bleven er voorlopig ook nuchter van om Jan Hendriks te verjagen. Pas, toen zij zich voor twee gulden vijftig moed hadden ingedronken, ging de hut voor de bijl. De soldaten werden voor hun afbraak, voor die dagen althans, goed betaald. Zij kregen drie rijksdaalders en drie vane bier. En Jan Hendriks? Och, hij zal in dorp Holten wel een afdakje gevonden heb ben. want zo is het nu eenmaal in Hol ten. Welkom, vreemdeling! VAN COEVERDEN. MET DE TREKKERS ROND HOLTEN. Zaterdag 28 april organiseert „de Trek kers" een lustrumwandeltocht over afstan den van 10, 15 en 25 km. rond Holten. Al wat wandelt, is daar van harte welkom. De organiserende vereniging zal alles in het werk stellen om de honderden wan delaars een fijne dag te bezorgen. Afwisse lende parcoursen voor groot en klein zijn met veel zorg gekozen. Holten, in geheel ons land en ver daar buiten bekend en geroemd om fraai natuurschoon en zijn onvolprezen Holterberg, ligt aan de grote verkeersweg Deventer-Almelo-Goor en is per trein of bus voor elke wandelaar, die aan deze „Trekkerstocht" wil deelnemen, wel zeer gemakkelijk te bereiken. De Hol terberg, de heuvelrug, aansluitend bij de Nijverdalse-Lemelerberg, biedt prachtige vergezichten op de linkerflank Deventer op de rechterflank Rijssen, Wierden. Al melo. Dennebossen, akkers en weilanden wisselen elkaar af, als speelgoedhuisjes liggen her en der de roodgedakte boeren huisjes, half in het ontluikend groen .ver scholen. Waar men ook wandelt, steeds weer wordt het oog geboeid door fraai na tuurschoon. Het is juist deze afwisseling, die het voortgaan tot een waar genoegen maakt. De start vindt zaterdagmiddag half drie plaats vanaf het gebouw Irene, Boskamp straat. Hier bevindt zich ook de kleedge legenheid. Een fraaie medaille vormt straks de herinnering aan een welbestede wandeldag. Het V.V.V.-kantoor, Gaarden- straat, telef. 0 5483-533 verstrekt gaarne alle verdere inlichtingen. Er is een verplichte rust van een half uur, terwijl aan E.H.B.O. de verzorging is toevertrouwd. Extra prijzen voor N.U.W.-verenigingen (ook niet-aangeslotene) zijn beschikbaar. Begrijpelijk in deze bosrijke omgeving is het ten strengste verboden in bos en heide te roken, vernielingen aan te rich ten, papier of 'anderszins achter te laten. De inleggelden bedragen voor N.U.W.- senioren ƒ1.--, voor N.U.W.-junioren en -adspiranten 0,75. Niet-leden betalen 0,25 meer. Wandelaars! Zaterdag 28 april in grote go'tale naar Holten! Wandel mee! Op tweede Paasdag kwamen twee Hol- tense elftallen in het veld. Holten I moest het in het Sportdal tegen de oude rivaal SOS uit Hellendoorn opnemen en het ju nioren A-elftal had de moeilijke taak om tegen leider Excelsior A in Rijssen aan te treden. Dat het een nogal gunstig week end was voor de Holtenaren, kunt u hier onder in de verslagen lezen. Holten 1-SOS 1 2—1. In een spannende wedstrijd, waarin men toch ook nog wel goed voetbal zag. zag men een praktisch gelijk opgaande strijd. De Holtenaren speelden met twee invallers voor E. Maats en H. Brands. Op het middenveld gaf H. Jalving verdienste lijk spel te zien, maar de Holtense voor hoede kreeg tegenover de goede defensie van SOS maar weinig kans. De Holtense achterhoede had vaak veel moeite met de open aanvallen van de gasten, waarbij de Hellendoornse midvoor goed gesteund werd door zijn linksbuiten. Enkele verre schoten misten op een haar na het heilig dom van keeper Vincent. Tien minuten voor het einde van de eerste speelhelft - was een misverstand in de rood-zwarte defensie er de oorzaak van dat de gasten de score konden openen. Maar in de twee de helft kwam Holten meer opzetten en nadat enkele kansen op niets uitliepen zorgde KI. Velderman er voor dat hij goed doorzetten van Stokkers met een harde kogel afrondde. Deze gelijkmaker gaf Hol ten meer zelfvertrouwen, het samenspel werd beter en toen tien minuten voor het einde linksbuiten Ulfman, die Paalman was komen vervangen, een goede kans kreeg betekende dat 21. Met Holten in de aanval kwam daarna het einde van de wedstrijd. Door deze overwinning zijn de kansen van de rood-zwarten voor een plaats in de kopgroep weer belangrijk toe genomen. Excelsior A-Holten A 01. Holten stond voor de wedstrijd met twee punten achter op leider Excelsior A. een nederlaag zou dus betekenen, geen kans om de kampioenstitel te prolonge ren. Een bijzonder moeilijke opgave dus voor de I-Ioltenaren. Zelfs moesten de A- juniores een beroep doen op twee spelers van het B-team J. Beldman en I-I. Hom mes, die zich beiden prima aanpasten. Ook de andere spelers speelden voor wat ze waard waren en omdat de Holtenaren over een beter teamverband beschikten mag de overwinning wel verdiend worden genoemd. Er was volop spanning en ook de Rijssenaren lieten goed voetbal zien. Vijf minuten voor afloop scoorde G. Soer de overwinningstreffer. De Holtenaren staan nu gelijk met de Rijssense roodwit- ten. A.s. zaterdag staan de elftallen weer tegenover elkaar, nu in het Sportdal. Een Holtense overwinning is te verwachten, of zou Excelsior toch voor een verrassing zorgen? VOETBALPROGRAMMA Zaterdag: Holten AExcelsior A Vesos AHolten B Holten CGFC B Holten DDe Zweef D 2.30 uur 3 uur 3.40 uur 4.50 uur RV 4—Holten 3 11.00 uur Holten 2—SOS 2 12.00 uur Holten 1Haarl. Boys 1 2.30 uur r Zijn twee wedstrijden in een weekend voor de ere-divisie teveel? ïn de tijdens de Paasdagen gespeelde wedslryd DWS-A en DOS, eindstand 00, waren de gemoederen wat verhit. Braam van DWS en de DOS-doelman van Zoghei wor stelen letterlijk en figuurlijk om de bal. Heeft scheidsrechter Bronkhorst, aan stormend met gebalde vuisten ook al worstelplannen? Achteraf viel alles nog al mee. Het kan zijn nut hebben in dit blad aandacht te vragen voor Europa's enige glasmuseum. Het is in Leerdam gevestigd en wel in de onmiddellijke nabijheid van de Koninklijke „Leerdam", zoals de N.V. Koninklijke Ne- derlandsche Glasfabriek „Leerdam" zich aan het publiek pleegt te presenteren. Deze fabriek staat thans onder directie van ir. C. A. Doets, die na de bevrijding enige tijd waarnemend burgemeester van Deventer is geweest. Zij verschaft werk aan ruim 1300 personen. De in Espelo geboren cineast Bert Haanstra vervaardigde over dit bedrijf een prachtige film, getiteld: „Glas", een film, welke vele lezers van dit blad ongetwijfeld zullen hebben gezien. Jan Willem HofsUa vertelde op 22 februari j.l. voor de televisie in dc kunstrubriek van de K.R.O. neg een en ander over de Leerdamse glasfabriek. Een bezoek aan de glasfabriek vele ge zelschappen maken van de mogelijkheid daartoe gebruik impliceert een gang naar het nationaal glasmuseum, dat gelegen is aan de Linge, aan het „kleine rivierke" aldus J. J. Cremer in zijn Betuwse novellen, juist tegenover het kasteel Heukelum, waar baron Van Heeckeren van Brandsenburg heer en meester is. Het museum, aanvankelijk eigendom van de glasfbriek, is in 1957 vier jaar na de op richting overgegaan in handen van een stichting, in wier bestuur vertegenwoordi gers van glasfabriek, rijk, provincie en ge meente zitting hebben. Het werd in de jaren 1954, 1955 en 1961 bezocht door respectie velijk .3089, 9670 en 12.000 personen. Op ver toon van de rnusea-toegangskaart. welke abonnees op „Openbaar kunstbezit" gratis ontvangen, heeft men vrije toegang tot het museum. Conservator van het nationaal glasmuseum is de thans 76-jarige heer Ka- rel J. H. Wasch, voormalig secretaris van de directie der glasfabriek. Hij wordt in zijn werk bijgestaan door mevrouw T. Slielter- Steenhoek. Men heeft wel eens beweerd, dat de Egypte- naren de glaskunst hebben uitgevonden, maar opgravingen hebben aangetoond, dat Babylonië en Assyrië reeds glas bewerkten. Na dc ondergang der Egyptische cultuur is de glaskunst naar Europa overgebracht. Aan het eind van de 16e eeuw vestigden zich ook glasblazers in Amsterdam. In 1811 wa ren in 's lands hoofdstad reeds 10 ovens werkzaam. In 1765, dus bijna twee eeuwen geleden, werd in Leerdam de eerste glas fabriek gesticht. Aangenomen wordt, dat ook voordien in Leerdam al glas geprodu ceerd werd. „Leerdam" gaat regelmatig voort met tal van moderniseringen, welke noodzakeiijk zijn om met het buitenland te kunnen con curreren. De Koninklijke „Leerdam" heeft zich kans gezien haar naam toe te voegen aan bekende namen uit de glashistorie, zo als Venetië. Bohemcn en Jena. De fabriek heeft in de jaren na 1910 vooral grote bekendheid gekregen door het kunst- nijverheidsglas. De leiding der fabriek slaagde er destijds in enkele ontwerpers van naam aan te trekken, waarvan genoemd mogen worden K. P. C. d Bazel, dr. H. P. Beiiage, C. de Lorm, C. J. Lanooij en A. D. Copier. Van Copier, die ook thans nog aan de glasfabriek verbonden is. bevindt zich in het museum een in 1951 ontworpen siervaas van kristal en opaalglas, in de serie 1960 van „Openbaar kunstbezit" besproken door dr. H. E. van Gelder. Behalve Copier zijn thans ook aan het be drijf verbonden de ontwerpers W. Heesen en F. Meijdam. In het nationaal glasmuseum treft men een interessante verzameling aan van Leerdams glas en kristal. Daaronder bevinden zich ook z.g. Unica. Dit woord is eigenlijk niet juist, want men bedoelt er mee te zéggen, dat er slechts één exemplaar van gemaakt is. De fabriek verstrekt bij aankoop van een „Unica" een certificaat, dat voorzien is van de handtekening van de ontwerper van het glaswerk. Het woord „Unica" is dus tot han delsmerk geworden. Ook glas uit het buiten land, zowel antiek als modern, heeft een plaats gevonden in het museum. Het is alleszins de moeite waard om zich wat bezig te gaan houden met de glashisto rie door o.a. een kijkje te nemen in het glas museum. Dan gaat men iets verstaan van de definitie, die ik vond in een gedenkblad an no 1928, luidende: „Glas is een schoon symbool van wedcrop- standing uit aardeduister tot licht en kleu- renbloei, van loze verbrokkeldheid tot vorm en lijnharmonie, van loutering tot doorzich tige reinheid door het woedend geweld van het vuur." L. VV. O. TWIST DANSAVOND Door de „The Sensation Rockets" wordt maandagavond 30 april om 7 uur een all round Rock-twistdansavond gehouden in. feestzaal „Vosman" met o.a. de Twist- kampioenschapperi, welke wedstrijd om 9 uur begint. Voor deelname aan de Twistkampioen- schappen kan men zich 's avonds aan de zaal opgeven. Er zijn verschillende mooie prijzen'beschikbaar gesteld- Het muzikale gedeelte dat wordt verzorgd door „The Sensation Rockets" zal worden afgewis seld door het optreden van de „Kettely Sisters". Hoes+drank in tabletvorm. 95cf 33. Een wijs woord van Bram Steng. Jaja, het werd een. moeilijke toestand op Óroboma. Er waren nu al een paar dagen verstreken en nog steeds hadden Bram Steng en Ootje Teur niets te eten gevonden. Ze werden allebei broodma ger en kregen holle ogen van de ont zettende honger, terwijl ze zich met moeite voortsleepten door het vreemde landschap. „Ik doe het niet meer!" zei Bram Steng de vierde morgen met zwakke stem, „Ik ga naar het strand, ik ga daar zitten en ik ga daar niet meer vandaan! We zetten een witte vlag neer, zodat we desnoods door een passerende boot kun nen worden ontdekt. Dan kunnen ze ons meenemen.Eiland met gouden bo men. Wat heb je aan gouden bomen, als je nog niet eens een halve snee brood hebt?" Dal was een wijs woord van onze ka pitein en ik hoop, dat jullie, die dit le zen, er later nog eens aan zullen den ken. Ook de beide Jannemannen liepen 'nol-ogig rond, hun magen knorrend van de honger. „O, o!" zuchtte Jan met de Tandjes, „Wat een land! Wat een ver schrikkelijk land! Ik wor gek van die berregies!" „Het is heel treurig!" gal Jan met de Tandjes toe. „Wil je wel gelove, asdat ik mei. mesellcT te doen liep?" lezoni

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2