Uil Hollens historie hengelo's) bier Oiploma-uitreiking Lagere Landbouwschool DAMPO OOTJE TEL It naar het eiland Oroboma ook hier! m .ndPl' Voor hel Iw» SS- Baby-huidje 7BABYDERMSSS?®» Vele ongelukken met kinderen kunnen voorkomen worden Eindles Bedrijfsleercursus te Bathmen verkouden Zaterdag 21 april 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 3 DE HOLTER ARMEN Een eeuw of drie geleden had Holten onder de vele problemen ook een ar- menprobleem. Dit stond niet op zich zelf. In alle dorpen en steden, langs de grote weg van Deventer naar de Mun- sterse grenzen, heerste armoede. De Schoutinne was zogezegd gestor ven. De familie Egbertoom, die zich zo gespitst had op de erfenis greep er naast. Dit kwam zo. Op 9 juli 1816 was er te Holten een armenstaat gesticht. Dus het begin der Gouden Eeuw was voor Holten niet rooskleurig. Trouwens voor heel Twente en Salland niet. Va derlandse geschiedschrijvers mogen dan hoog van de toren blazen over de 17e eeuwse welvaart. In het Oosten des lands merkte men daar weinig van. Toen het testament van de overleden Schoutinne werd geopend, greep de fa milie Egbertoom er naast. De erfenis van de schoutenvrouw ging voor een deel naar de armenstaat. Voor een an der deel naar de kerk. De kerkmeesters wisten er wel weg mee, want reeds in 1617 werd de kerk gerestaureerd en ook de armen geholpen. Voor de familie een vernietigende slag. De oude geldwolf Egbertoom sloeg aan het malen. En terwijl men druk doende was de kerk van versierde gla zen te voorzien en Holten aan een goed lopende torenklok hielp, hing Egbert oom zich op in 'n kopwilg in het broek land. Huwelijken mislukten. Er kwam krakeel onder de kinderen en Garritjen schaamde zich diep. Zij trok terug naar Diepenveen. Zij wilde er te Holten niet op aangekeken worden dat haar man zich verdaan had. De drost van Salland wees een nieuwe schout aan, die kocht het huis van de vroegere schout. En de Holtenaren verdeelden reeds de grond die ten verkoop zou worden aangeboden van wijlen Egbert oom. In stilte werd de boer begraven. De zonen en dochters van Egbertoom vertrokken de een na de ander uit Hol ten. Er kwam een openbare verkoop. Deventer heren en Holtennaren zetten zich schrap. Een Holtense varkenskoop man van christelijke huize kocht het huis van Egbertoom om er zijn zaak te drijven. Men had hem volgens zijn zeggen de prijs schandalig opgejaagd. Maar, zo sprak de vaskenskoopman, het is het aardse goed maar. De erfenis van de schoutinne deed intussen haar dienst. Nog twintig jaar lang kon de kerk er mee vooruit. EN DE ARMEN? Och men was te Holten menselijk. Men deed voor de armen wat men kon. In Deventer, de rijke bloeiende koop stad, voelde men de welvaart van de gouden eeuw ter dege. Verschillende lappen grond en ook het erve door de Siepel bewoond, gingen in andere han den over. Er woedde een hevige strijd. Enerzijds tussen het volk van Holten bQeren en burgers zetten zich schrap tegen het opdringen van de Deventer heren. NIEUWE MOEILIJKHEDEN De Holtenaren hadden het bezit van een mensenleven zwoegen; het grond bezit van Egbertoom en Garritjen ge- liverdeerd. De ploegen van andere Holtenaren scheurden in het voorjaar de landen open. Maar in het Broekland was bij duistere maan en stormachtige avonden een licht in een kopwilg te zien. De markerichter gaf opdracht de wilg om te hakken. Maar dit gebeurde niet. Niemand van het toen nog zeer bijgelovige volk durfde de wilg te kap pen. Iedereen vreesde behekst te zullen worden. De predikant preekte zelfs van het teken in het Broekland. Want de toenmalige predikant geloofde ook aan heksen en spoken. Deed de man dit niet dan zou hij zich niet hebben kunnen handhaven. Naarmate van haar schrale voorspoed, zorgde de gemeenschap van Holten voor haar armen. Er waren er voor Holten te veel. En de Holtense vooraanstaanden, de dorpsmannen, de markerichter en de holtrichter, kwa men ook niet op de gedachte de armen aan het werk te zetten. Natuurlijk bij zomerdag, dan was er veel werk. Maar wanneer de oogsttijd voorbij was, zat Holten opgescheept met thuiszittende armen. DE ZANDVERSTUIVING In het jaar 1630 begon het zand te verstuiven. Wat de oorzaak was van de zandverstuiving staat niet vermeld. Maar wel, dat het een plaag werd van de eerste rang. Bijgelovige lieden gaven de schuld aan de geest van Egbertoom, die op aarde geen rust kon vinden en nu al lerlei ondeugd uitprakkezeerde om het volk van Holten te pesten. Spoken en boze geesten waren in die dagen een gewillige kapstok om er alle rampen en tegenspoeden aan op te han gen. Wij zijn eerder geneigd te geloven dat men de aarde van het noodzakelijke dek beroofd had, door te veel schollen (heideplaggen) te steken. En dat daar naast de schapen, men had ze in die da gen in Holten bij honderden, de jonge heidesprietjes afbeten. De wind kreeg vat op het schrale zand van de Holter- berg en de zandverstuiving nam een begin. Op de markevergaderingen be sprak men honderd en twintig jaar lang de zaak hoog en breed. Maar wan neer in maart de schrale droge dagen kwamen, dan woei het scherpe zand over de roggeakkers en bedierf het jonge gewas. Naar ons nader is geble ken groef men ook zand, waarvoor is ons niet bekend, want het dorp Holten ligt hoog en droog aan de rand van de es. VAN COEVERDEN. MEIMARKT ZONDER BIGGEN De donderdagmorgen gehouden mei- markt beperkte zich tot een kramen- markt en de aanvoer van bloemen en planten. Door het vervoerverbod van varkens in verband met het in deze om geving heersende mond- en klauwzeer, miste zij de echte sfeer van de biggen- markt, welke in normale omstandighe den ten getale van enkele honderden stuks worden aangevoerd. Ook was er geen rundvee; een verschijnsel, dat zich reeds meerdere jaren voordoet. De belangstelling was dan ook niet zo groot als andere jaren. Blijkbaar ook, omdat men de meimarkt op donderdag 26 april verwacht had. Deze datum ver springt echter, wanneer de oorspronke lijk geplande eerste markt in januari op de tweede donderdag valt. Er vielen stemmen te beluisteren, die spraken over de wenselijkheid van een wekelijkse warenmarkt. Van de zijde der marktkoopliedenvereniging is hier voor al eens aandrang op de marktcom- missie uitgeoefend. VEEL VREEMDELINGEN VERWACHT Wanneer het huidige voorjaarsweer blijft aanhouden, worden zaterdag veel vakantiegangers in Holten verwacht. De hotels zijn zo goed als volgeboekt, de zomerhuisjes voor ongeveer twee-derde deel, de N.R.V. komt met 'n gezelschap van 50 personen naar Holten en als de voortekenen niet bedriegen, zal er za terdag ook vraag naar verblijf in de pensions zijn. Dan zullen tal van vreem delingen zonder voorafgaande logiesbe- spreking bij de V.V.V. aankloppen. Het V.V.V.-bureau zal zaterdag dan ook tot 6 uur geopend zijn en mocht het nodig zijn, dan zal de administrateur, de heer Kers, ook na dat uur zeker bereid zijn de mensen met informaties voort te helpen. In zijn inleiding, welke de heer Hof te Koesveld, directeur-arts van de Prov. Vereniging „Het Groene ivruis" maan dag tijdens de jaar vei s«»ucring van de plaatselijke Groene Kruisvereniging heeft gehouden, heeft deze er op gewe zen, dat veel ongelukken in en om het huis en met name van kinderen, ver meden kunnen worden, door grotere aandacht aan de gevaarlijke objecten in en om de woning te schenken. Per jaar komen 2000 slachtoffers om door het verkeer, 500 door bedrijfson gevallen en 1500 in en om het huis. 2500 kinderen worden blijvend inva lide en er worden gemiddeld 40 kinde ren per dag in de ziekenhuizen in Ne derland wegens ongevallen opgenomen. Deze cijfers geven ons wel iets te den ken. Talloze voorbeelden somde de heer Hofte Koesveld op, die aanleiding zijn tot deze ongevallen. Bij baby's gestikt in het wiegje, omdat moeder èr een kussentje in wil hebben, val van de af- kleedtafel, veiligheidsspelden die door geslikt worden, ingezeepte kinderen la ten vallen, verbranding door kruiken, 't geven van snoepjes door oudere kinde ren enz. Kleuters moet men het goede voor beeld geven, ook opvoeden, niet alleen beschermen, aldus spreker. Ongelukken komen voor door ver drinking in vijvertjes, teilen en derge lijke. Verbranding b.v. tijdens de was dag, verkeerd plaatsen van een steel pannetje (steel altijd naar achter), met lucifers spelen, petroleumkachels om lopen, te laag zittende stopcontacten, overkoken van pannetjes op het gas, val van de trap (keldertrappen), van een trapleer, val uit een raam, snij wonden, het drinken van vergiften, petroleum, benzine, abro. Uit een proefschrift van Dr. Baaij is komen vast te staan, dat 38 van de ongevallen van kinderen aan de onop lettendheid van de ouders moet worden toegeschreven, 41 door onzorgvul digheid van de zijde van de kinderen zelf. Veel moet hier dan ook worden ge zien als een gebrek aan de opvoeding in Donderdagavond van de vorige week had in de Lagere Landbouwschool te Bathmen de diploma-uitreiking plaats van de aldaar in dit winterseizoen ge houden bedrijfsleercursus. De eindles werd bijgewoond door de heer J. A. Sprokkereef namens 't Rijks- toezicht en door de heren B. J. J. Groot Bronsvoort, J. W. Denneboom en J. W. van Schooten, allen leden van de Com missie van Toezicht. De heer Sprokkereef reike de diplo ma's uit en wees er op, dat het in de huidige tijd meer dan ooit noodzakelijk is, dat de boeren economisch leren den ken en handelen. In het verleden heb ben wij alleen aandacht besteed aan de technische ontwikkeling, maar daar wij nu produceren voor de wereldmarkt, is de economische kant van de bedrijfs voering veel belangrijker geworden. Het verheugde hem dan ook zeer, dat het belang van het volgen van de be drijfsleercursussen steeds meer wordt ingezien en wenste de gediplomeerden van harte geluk met het behaalde suc ces. Tenslotte wekte hij hen op om straks ook nog de bedrijfsbeheercursus te gaan volgen als meer praktische af sluiting van het nu afgelegde theoreti sche gedeelte. Namens de Commissie van Toezicht feliciteerde de heer B. J. J. Groot Brons- voort de cursisten en wekte hen op om met open ogen de ontwikkeling in EEG- verband te volgen. De heer H. Dinkla uit Deventer, een van de leerkrachten van deze cursus, bond de leerlingen op het hart om naast deze richting door de ouders. De ouders kunnen er veel aan doen, aldus dokter Hofte Koesveld, door het kind de geva ren te leren zien. Spreker wees in dit verband op het grote gevaar van aanrechtkastjes met allerlei voor de kinderen gevaarlijke stoffen (men moet ze hoger zetten) en op de gevaren van toiletwaters, tablet jes enz. in slaapkamers. Hij waarschuwde voor het gebruik van pinda's voor kleine kinderen en voor gevaarlijk speelgoed. De korte film, welke hierna door de heer Hofte Koesfeld vertoond werd, gaf een onmiskenbaar duidelijk beeld van de vele gevaren, die het kinderleven be dreigen, als de ouders zelf onvoldoende oplettend zijn en zelfs als zij wel overal acht op slaan. De voorzitter van het Groene Kruis heeft dokter Hofte Koesveld hartelijk dank gebracht voor -zijn leerzame cau serie. VOOR SIMAVI De collecte voor Simavi heeft in onze gemeente f 184.opgebracht. het technische en economische, de men selijke kant van de zaak vooral niet te vergeten. Ons mens zijn mag niet in hét gedrang komen door de moderne ont wikkelingen. Door de cursisten werd hierna een ro kertje aangeboden aan de docenten en een woord van dank gesproken door de heer A. E. J. Grootentraast. Tenslotte dankte het hoofd van de cursus, de heer H. Wisselink, allen voor de gesproken woorden en de medewer king aan het welslagen van deze cursus. Hij wekte de jongeren op om niet op de drempel te blijven staan, maar werkelijk de daad bij het woord te voegen, door aktief deel te nemen aan het organisa tiewezen, studieclubs e.d., ten einde, niet achter te raken. De geslaagden waren: T. Brilman, W. F. Stegink en M. in 't Hof uit Bathmen; A. E. J. Grootentraast en A. J. Lende rink uit Heeten; A. J. Heinneman, J. B. Jansen en H. Rietman uit Schalkhaar; J. W. Rensen en H. D. Klaasses uit Hol ten; J. H. Mark voort uit Markelo; J. H. Meuleman uit Wesepe. In zaal Braakhekke had de uitreiking plaats van de diploma's der Lagere Landbouwschool. Hierbij waren onder andere aanwezig de waarnemend bur gemeester van Bathmen, mr. W. II. En klaar, de wethouders Volkers en Mark voort, de inspecteur van het Land- en Tuinbouwonderwijs, de heer Ir. J. W. van de Wal te Hengelo; de directeur van de middelbare Landbouwschool te Hengelo, de heer Valkeman; besturen van Coöperaties, O.L.M. afdeling, Jon gerenafdelingen; het hoofd der dorps school de heer K. Klaverdijk; de heer v. d. Wildt, pluimvee-decteur, leer krachten van de school; het schoolbe stuur en de ouders van de leerlingen, alsmede het oudhoofd der lagere land bouwschool, de heer I. I. Tick. Deze werden allerhartelijkst welkom geheten door de direkteur der Land bouwschool, de heer Wisselink. Het is, aldus de heer Wisselink, nu een bijzondere dag voor ouders en leer lingen. Ik ben erg blij dat alle jongens hier kunnen zijn - om na drie drie jaar die achter de rug liggen - het diploma in ontvangst te kunnen nemen. Spreker liet 5 gediplomeerden een in leiding houden, t.w. Gerrit Grotenhuis over „Moderne voederwinning"; Teunis Jansen over „De teelt van snijmais of bieten"; Gerrit Klein Hegeman over „Mechanisatie"; Henk Meyer over „Heeft het paard op deze bedrijven nog toekomst" en J. A. Podt over „Het klei ne bedrijf". De leraar Lok testte de jongens met hersengymnastiek over hun kennis van landbouwwerktuigen, terwijl de lera ren Brinkhuizen en De Boer dit deden over de veeteelt. De kennis hierover viel best mee. De heer De Vries maakte enkele op merkingen over domme fouten die bij het examen gemaakt zijn. Meestal komt dit door te veel haast en ook de moei lijkheid om zich in de Nederlandse taal behoorlijk uit te drukken. De heer De Vries gaf op humorisitsche wijze enkele van deze vergissingen weer. INSPECTEUR SPRAK Na de pauze kreeg inspecteur v. d. Wal het woord. Dit is niet de eerste keer dat ik bij een eindexamen ben. Als ik Bathmen vergelijk bij andere scholen dan heeft deze school het er goed afgebracht. Spr. gaf zijn oordeel over de vijf inleidingen die gegeven waren en gaf nog techni sche toelichtingen hierop. De heer v. d. Wal sprak over de grote vooruitgang in de landbouw, waarvan o.a. de mecha nisatie een onderdeel vormde. De lagere landbouwschool in Bath men was eerst een eenmansschool, maar is thans een school met veel leerkrach ten. Zij is de laatste tijd sterk uitge breid, o.a. met een lokaal waar mecha nisatie wordt onderwezen. Wat de mechanisatie in het bedrijf betreft, aldus de heer v. d. Wal, moet men eerst rekenen en nadenken of me chanisatie op het bedriif verantwoord is. Dus, eerst denken en dan doen. VERDER GAAN Spreker zei, dat deze eindles geen laatste les mag zijn. Men moet tenmin ste nog een bedrijfseconomische cursus volgen^ maar nog beter is nu naar de Middelbare Landbouwschool te gaan. Want voor elke jonge boer zal er steeds een toekomst in de landbouw zijn. Ouders, laat uw kinderen leren, dit is toch het minste wat U de kinderen mee kunt geven. Maar laten uw kinde ren ook meepraten op de boerderij, dan leren ze nu wat ze later zelf moeten doen. Ook een hechte band met de coö peratieve organisaties is gewenst. De heer v. d. Wal had veel lof over de wijze waarop directeur en leerkrach ten hun taak hebben opgevat. De heer Wisselink reikte hierna met een toepasselijk woord de diploma's uit. Hij feliciteerde de geslaagden met het succes. Wij hebben geconstateerd dat er de laatste maanden hard is gestu deerd. Ook spreker hoopte dat de va ders van deze gediplomeerden hun zoons zich in de gang van zaken op de boerderij zullen laten inwerken, maar tevens ook in het administratieve ge deelte, n.l. de boekhouding. Wat de zoon nu misschien niet mag doen, moet hij wel over 10 jaar doen. Onderwijs is mooi, maar waardeloos als men het niet voortzet, aldus de heer Wisselink. Burgemeester W. H. Enklaar sprak namens Commissie van Landbouwon derwijs in Overijssel en het hoofdbe stuur van O.L.M. en tevens als waarne mend burgemeester van Bathmen. Spreker, memoreerde dat dit een be langrijk moment is in ret leven van de geslaagden. Dit is de eerste stap, en nu maar weer verder naar een volgende stap. Van de kennis die jullie vergaard hebt, aldus W. H. Enklaar hoop ik dat deze in de praktijk gebracht zal wor den. Ook burgemeester Enklaar hoopte dat de ouders aan de jongens de kans zullen geven dat ze hun kennis in de praktijk kunnen brengen. Spreker roemde de directeur der school, de heer Wisselink en de leraren voor de grote werklust en de toewijding die ze bij hun onderwijs aan de dag hebben gelegd. De burgemeester sprak de hoop uit dat de opgedane kennis de gehele landbouw ten goede zal komen. DE BESTE LEERLING Spreker deed het groot genoegen dat hij namens het hoofdbestuur van de O.L.M. aan de beste leerling van de cursus T. Jansen (Bathmen) een boek kon uitreiken. Met een hartelijk felici tatiewoord werd hem het boek over handigd. De heer Valkeman, directeur van de Middelbare Landbouwschool stelde het zeer op prijs dat hij bij de uitreiking tegenwoordig mocht zijn. Ook hij feli citeerde de geslaagden en spoorde hen aan om verder te studeren, b.v. een economische bedrijfscursus of nog be ter naar de Middelbare Landbouw school, want de kwaliteit van de boer moet nog beter worden. Spreker was verheugd dat al enkele geslaagden van plan zijn om deze school te bezoeken. De heer H. in 't Hof, die o.a. het woord voerde namens 't schoolbestuur, de afd. Bathmen der O.L.M. en de plaatselijke Coöperaties spoorde ook aan, dat de geslaagden verder zullen studeren. Grote lof zwaaide hij de heer Wisse link en de leraren toe voor het uitste kend onderwijs. Maar alle geslaagden, aldus de heer In 't Hof, moeten een goed inzicht in de toekomst krijgen en daarom met veel energie achter de coöperaties en organi saties staan, want deze zijn onmisbaar voor de boer. De heer W. Aalpol voorzitter van „Jong Holten" sprak namens „Jong Bathmen, Colmschate en Holten" zijn gelukwensen uit en spoorde de geslaag den aan zich aan te sluiten bij een jon gerenorganisatie. Namens de geslaagden bood Teunis Jansen de directeur, de leraren en hun dames een gezellige avond aan. Tevens bracht hij hen hartelijk dank voor het prettige en de uitstekende lesgeving. De heer Wisselink bracht aan alle sprekers hartelijk dank voor de pret tige woorden op deze avond gesproken: GESLAAGDEN De geslaagden zijn: J. W. Beltman, Averlo; A. G. Flierman, Heeten; E. J. Meuleman, Wesepe; G. Grotenhuis, T. Jansen, G. H. Nijenhuis, J. W. Rattink en A. H. Nikkeïs uit Bathmen; H. W. Lubbersen, H. G. Stegeman en G. D. W. Tuitert uit Haarle; G. D. Klein-Hege- man, G. Nijland. J. A. Podt, J. W. Sche perman uit Holten; J. W. Schorfhaar, Rijssen; G. H. J. Meyer, Markelo en B. Schutte, Bathmen. PAASVUREN De belangstelling van de tijdelijke gasten zal zeker uitgaan naar de paas vuren, waarvoor reeds meer dan 15 aanvragen bij de burgemeester- zijn in gediend. Het sportdal zal niet het ge bruikelijke grote vuur hebben, maar de jongens van de Noorderberg zijn al van af de Overijsselse biddag voor het ge was bezig het z.g. baokholt bij elkaar te slepen, dat in de Lokerenk aan de voet van de Zuurberg tot een grote brand stapel zal worden opgetast. De Noorder bergers kennende, twijfelen wij er niet aan, dat ook de senioren nog hun steen tje zullen bijdragen om er een enorm paasvuur van te maken. 32. Geen brandnetel en geen cactus. Toen Jan met de Handjes en Jan met de Tandjes een poosje op dezelfde ma nier op Oroboma rondgedoold hadden, hield Jan met de Handjes plotseling de pas in en hield ook Jan met de Tandjes staande. „Kijk nou es!" zei 'hij verwonderd en een beetje angstig, „wie lope daar? Dat sijne twee bekende!" „Goed gesien, makker!" antwoordde Jan met de Tand jes, met het hoofd knikkend. „Me kop deraf as dat niet die ouwe Bram Steng is met dat miezerige kereltje, datteme ook an boord gesien hebbe!" „Dat ken nog narigheid geve!" meen de Jan met de Handjes. „Och kom!" riep Jan met de Tandjes onbezorgd, „Wie dan leeft, wie dan knokt! Maak je niet te sappel!" „Nog geen brandnetel groeit hier!" mopperde Bram Steng somber, terwijl hij samen met Ootje Teur ergens was gaan zitten, om een beetje uit te rusten. „Dit is geen eiland voor een eerlijk zee man!" Nu, dat vonden de twee Jannen ook. „Nog geen cactus wil hier groeie!" gromde Jan met de Tandjes. „Allemaal sand en steneJe hep me in een mooi parket gebracht, broer!"

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 3