TWINTIG JAREN „GROENE DUIVELS" Ruwg BISTÖM OOTJE TEUR naar het eiland Orolmma Jubileum bij Nederlandse Commando's Onrustige Zenuwen? Fokvereniging „Holten en Omstreken" Voetbal Holten 1-Langeveen 1 1-1 Haarl. Boys 2-Holten 2 0-3 Gymnastiekuitvoering „Bato" Voor de Groesbeekse Tehuizen Bronchi left en Boekbespreking MAATKLEDING HENK BELTMAN Holten 3-SDOL 3 8-0 STRIJD OM LANDBOUW ONTBRAND Kamerlid wil prijsbeheersing handhaven handen PUROL precies de verf om het zelf te doen! M. VAN DEE MAAT Eerste kievitsei Uitslag schaakwedstrijden E.H.B.O.-dip3oma Voorgoed vrij Heupbeen gebroken Steeds nog tongblaar Zaterdag 31 maart 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 „Geef mij duizend van dit soort man nen en ik jaag de Duitsers terug naar Berlijn", moet in de tweede wereldoor log een Britse generaal hebben gezegd toen hij een groepje commando's in een trainingskamp aan het werk zag. De „Groene Baretten" ontstelden iedere toeschouwer door staaltjes van doorzet tingsvermogen en moed. Zij vormden de keurtroepen van het Engelse leger. De Amerikanen hadden hun Rangers en Marauders, de Jappen hun Kamika zevliegers, de Engelsen hun comman do's. Het waren kerels, die voor niets of niemand bang waren. Bij die eerste Engelse commando-eenheden werden ook de eerste Nederlandse commando's ingedeeld, nu twintig jaren geleden. Het werd het begin van 't trotse Korps Nederlandse Commando Troepen, dat op het ogenblik het basiskamp in Roo sendaal heeft. In juni van het jaar 1940, toen de Duitsers nog bezig waren met hun ra zendsnelle overrompeling van West- Europa, werden in Engeland al de eer ste afdelingen gevormd voor het uit voeren van raids op de Franse kust. Deze speciale eenheden kregen later de naam „Commando's". De naam werd ontleend aan de Boei'encommando's uit de Transvaalse oorlog. Op 22 maart werd een klein groepje Nederlandse militairen van de Prinses Irene Briga de overgeplaatst naar Schotland, waar zij een commandotraining kregen. Zij vormden, aangevuld met Engeland vaarders en vrijwilligers, na enige tijd een speciale compagnie in een Engelse Commandobrigade. Oefenen en nog eens oefenen Die eerste maanden in Engeland wa ren voor de Nederlandse jongens niet gemakkelijk. Zij kregen een harde trai ning, leerden een tank, een locomotief en een schip besturen, kregen les in het ongewapend gevecht, het vechten in een jungle en het straatgevecht. Van het ene oefenkamp werden ze naar het andere overgeplaatst. Pas in 1944 wer den zij voor het eerst in actie gebracht. Dat was in het verre Azië. Admiraal Mountbatten, bevelhebber van de ge allieerde eenheden, die hier een wan hoopsoffensief van de Jappen te be strijden hadden, vroeg dringend om „keiharde troepen voor speciale doel einden'. Het was een taak die de com mando's „op het lijf was geschreven". Toch ging er op het laatste moment weer iets mis. Het leek of het lot be slist had, dat de Nederlandse elite strijders niet aan de oorlog mochten deelnemen. De opperste legerleiding besloot plotseling voorrang te geven aan de strijd in Europa. Alle landings- boten en bijzonder oorlogsmateriaal in Azië moesten naar Europa worden overgebracht. De voorgenomen landing van de commando's op Malakka en Su matra ging daardoor niet door. Toch namen nog vijf Nederlandse comman do's deel aan verbitterde oerwoudge vechten in Birma. Nederland. Eind 1944 kwamen de Nederlandse commando's op eigen verzoek terug Mijnhardfs Zenuwfableffen De fokvereniging Holten en Omstr. vergaderde donderdagavond in café M. Kalfsterman onder voorzitterschap van de heer H. W. Wegstapel, die in zijn wei- komstwoord zich in het bijzonder richtte tot de spreker van deze avond, de heer A. Landeweerd, inspecteur van het N.R.S. Nadat de door de secr., de heer H. J. Arfman, gelezen notulen waren goed gekeurd en vastgesteld, bracht de pen ningmeester, de heer J.. W, Jansen, ver slag uit over het afgelopen jaar. De leden der kascommissie, H. Beldman en B. J. Stevens, hadden alles akkoord be vonden. In plaats van de heer A. Veltkamp, welke niet weer herkiesbaar was, werd als bestuurslid gekozen de heer Joh. G. Holterman. Blijkens het verslag van de controleur, de heer J. W. Jansen, werden 787 kalve ren geschetst en 39 koeien ingeschreven in het N.R.S. Op voorstel van een der leden wordt besloten om ook dit jaar weer een ex cursie te organiseren. Enkele fokbedrij- ven, waar RJ.-stieren van afkomstig zijn in Twente, zullen dan bezocht worden. Vervolgens kreeg de heer Landeweerd het woord, welke een zeer duidelijke uit eenzetting gaf van de mogelijkheden in de fokkerij. 90 °/o der bij het N.R.S. ge registreerde kalveren zijn afkomstig van K.I.-stierenin Duitsland is dit 30 'A en 70 o der kalveren zijn afkomstig van stieren van nog bestaande stierhouderijen. De stierhouderijen vormen een hech tere gemeenschap dan de grote K.I.-ver enigingen. Spreker raadde dan ook aan om meer streekvergaderingen te houden. Tevens was spreker er voorstander van om meer stieren te gebruiken, dus min der (700 a 800) koeien per stier. Zeer mooie dia's werden nog vertoond van be kende dieren in de fokkerij. Nadat de voorzitter de heer Lande weerd dank gebracht had voor zijn dui delijke uiteenzetting, werd de matig be zochte vergadering, met dank aan de aan wezigen voor de opkomst, gesloten. naar Engeland. Ze wilden meehelpen hun eigen land te bevrijden. Een groot aantal van hen kreeg zijn zin. De ge allieerden zagen met zorg de winter van '44-'45 tegemoet. Zij waren er niet in geslaagd een beslissing te forceren en moesten hun aanvoerlijnen voor de winter garanderen. Antwerpen werd als belangrijke verbindingshaven ge kozen. Maar om Antwerpen te beveili gen moest eerst het door de Duitsers versterkte Walcheren worden genomen. Op 1 november werd de aanval op Wal cheren ingezet door de 4e Commando Brigade en de 52ste Lowland Divisie. De Nederlanders, die bij de 4e brigade waren ingedeeld, onderscheidden zich bijzonder bij de man-tegen-man ge vechten om het bezit van de bunkers en de loopgraven, welke de Duitsers in de duinen hadden aangelegd. Anderde Nederlandse commando's namen in die tijd deel aan luchtlandin gen van Amerikanen en Engelsen bij Arnhem, Nijmegen en Eindhoven. En kelen werden ook geparachuteerd om de Ondergrondse te ondersteunen. De Duitsers kregen een bijzondere vrees voor de Duivels met de Groene Baret ten. Geen wonder, want de mannen vochten met ware doodsverachting en hadden bovendien het voordeel van een keiharde en veelzijdige training, die hen hielp bijzondere omstandigheden de baas te blijven. Roosendaal. Na de oorlog werden de Engels-Ne derlandse commando's verzameld. Men besloot op de door de Engelsen aange legde fundamenten voort te bouwen. Dat gebeurde aanvankelijk in de legen darische „Stormschool Bloemendaal", waar de mannen even hard werden ge traind als in Engeland. Na enige jaren werd het trainingskamp echter naar Roosendaal overgebracht. Dat is nu nog steeds de zetel van de „Groene Baret ten". Iedere dienstplichtige kan daar terecht, als vrijwilliger. De opleiding is harder dan de normale dienstplichttrai ning, maar veel afwisselender. Ieder commando krijgt een speciale taak. Er is sinds korte tijd een nieuwe aan toe gevoegd: het parachutespringen. Deze opleiding wordt in België gegeven. Ne derland heeft nu dus binnen korte tijd ook weer een parachutisteneenheid. (Nadruk verboden). •In een keihard duel moest leider Lan- geveen een belangrijk puntje afstaan aan het laag geklasseerde Holten. Door dit gelijke spel wisten de Haarlese Boys een kleine voorsprong te nemen, die echter beslissend kan blijken. Ook de Haarlese Boys komen nog in het Sportdal tegen Holten in het veld. Markelo Vooruit is al praktisch zeker van dc laatste plaats, nu ook van Manderveen werd verloren. In de derde klasse blijft Holten 2 de Wier- denaren op de voet volgen. Deze keer zorgden de rood-zwarten voor een keu rige overwinning in de uitwedstrijd tegen de Haarlese Boys 2. Ook Holten 3 bleef produktief: uit de laatste drie wedstrij den werden door de aanvallers maar liefst 21 doelpunten bij elkaar geschoten. Zoals werd verwacht, ontspon zich di rect na de aftrap al een duel, waarin bei de elftallen elkaar geen duimbreed toega ven. Gelukkig bleek de scheidsrechter door zijn kundigheid in staat de gehele wedstrijd prima te leiden. De grensbe woners waren ongetwijfeld de betere ploeg, doch een verdiende overwinning zat er voor hen niet in, omdat de aan- valslinie in produktiviteit tekort schoot. Goed spel vertoonden de Holtenaren evenmin; daarvoor was de tegenstand te sterk en het eigen samenspel lang niet goed genoeg. Goede combinaties ontbra ken, doordat de bal te lang bij de spelers werd gehouden. Uit een onoverzichtelijke situatie verkreeg Holten- een verrassende voorsprong, die vlak voor het verstrijken van de eerste helft door de Langeveners teniet werd gedaan. Beide keepers kregen verder nog tal van moeilijkheden op te lossen en deden dat wel zo goed, dat er ook in de tweede helft niet meer gescoord werd. Holten 1 heeft uit negen wedstrij den even zoveel punten behaald en is op één wedstrijd na op de helft van de com petitie. In een goede wedstrijd versloeg Holten 2 met duidelijke cijfers een wat tegenval lend Haarlese Boys-team. Behalve het eerste kwartier van de tweede helft heeft Holten een behoorlijk veldoverwicht ge had. De eerste helft werd afgesloten met een 10 voorsprong. Maker van het doel punt was midvoor Ulfman, die met een kopbal een voorzet van de linkervleugel benutte. In de tweede helft moest Holten eerst een offensief van de rood-witten af slaan. Doch de Holtense defensie bleek ook deze keer weer behoorlijk voor haar taak berekend en stond geen doelpunten toe. Bij een plotselinge uitval over links plaatste J. ten Velde de bal naar J. Nij- endijk, die hard inschoot (02). Midvoor Ulfman scoorde even later met een goed gerichte schuiver de derde goal Wel wis ten de Holtenaren daarna nog een keer de lat te raken, maar de eindstand bleef 0—3. In ons vorige nummer hebben wij reeds melding gemaakt van dc openbare uit voering welke de gymnastiekvereniging „Bato" donderdag van de vorige week gaf in Amicitia. Zaterdagavond werd de tweede uitvoe ring gegeven, waarbij de voorzitter, de heer H. Wilpshaar. de grootse verdien sten schetste van zijn voorganger, de heer D. J. Bulsink, die tal van jaren de leiding der vereniging heeft gehad en op 1 September van het vorig jaar naar De Rijp vertrok. Ook bracht hij dank aan diens vader, de heer A. Bulsink. die vele jaren geheel belangeloos de contributies van de leden inde. Voorts bood hij mevr. Linde-Schreurs, die veel extra werk heeft met het schoon houden van het gymnastieklokaal door het intensief gebruik, dat Bato daarvan maakt, bloemen aan. De verschillende nummers van het pro gramma werden, onder leiding van de heer Jansen, ook deze avond weer vlot uitgevoerd. De collecte voor de Groesbeekse Te huizen, de prot. chr. inrichting voor kinderen van alle gezindten heeft f 152,33 opgebracht. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Bij de Ned. Uitgevers Mij. te Leiden is verschenen de 13e gheel herziene en aan gevulde druk van: Aftrekposten inkomsten- en vermogens belasting, samengesteld door B. Schip pers en J. L. van Hedel, 164 blz. Met duplicaat Aangiftebiljet. Dit boekje heeft in de loop der jaren bur gerrecht verkregen. De rode boei op de omslag is een blikvanger, die men steeds vaker ziet. Deze handleiding is een prak tische gids om te voorkomen dat men te veel belasting betaalt. Een vergeten af trekpost kan handenvol geld kosten. Ook indien men niet zelf zijn aangifte biljet invult, is het van belang dat men telkepjare de overzichtelijke inhoud van „Aftrekposten" even doorneemt, opdat men van alle van toepassing zijnde af trekmogelijkheden profijt kan trekken. Deze 13e editie is iets omvangrijker ge worden. De tabellen zijn uitgebreider op genomen en enkele recente arresten, die nieuwe aftrekmogelijkheden hebben ge opend, zijn aan de inhoud toegevoegd. Uiteraard is ook aan de belasting aftrek voor de werkende gehuwde vrouw uitvoerig aandacht besteed. Door deze uitbreiding echter is de over zichtelijkheid van de inhoud niet ge schaad. Juist deze overzichtelijkheid is naast de algemeen erkende betrouwbaar heid van de inhoud de grote charme van deze uitgave. Het is een echt zakboekje, dat men ge makkelijk bij zich steekt en dat snel het juiste antwoord geeft. De kosten bedragen f 3.75. Als u het via de boekhandel snel bestelt, kunt u er deze keer al veel plezier van hebben. MAATCONFECTIE CONFECTIECOSTUUM 9 GABARDINE- OF 9 POPLINJAS 9 BEDRIJFSKLEDING Speciaal adres voor 9 GELEGENHEIDSKLEDING TROÜWCOSTUUMS naar KLEDINGHUIS W/.WAAMN'VW^VVWAVAVW Een oppermachtig en produktief Holtens elftal heeft niet lang onzekerheid laten bestaan over de vraag, wie in deze wed strijd als overwinnaar tevoorschijn zou komen. Toen eenmaal de eerste treffer was aangetekend, werd de Luttenbergse keeper, die overigens goed werk verricht te, met de regelmaat van de klok nog ze ven maal verslagen. In de Holtense voor hoede viel het spel van J. Markvoort op, die ook enkele doelpunten voor zijn reke ning nam. Nauwelijks heeft de regering het voornemen kenbaar gemaakt op de prijsbeheersing van Landbouwgronden, nu nog geregeld in de Wet op de Ver vreemding Landbouwgronden, te laten vallen of er is door de Tweede Kamer al een tegenzet gedaan. De oud-minister van Landbouw, prof. Vondeling, heeft daarvoor een wel zeer ongebruikelijk middel toegepast. Volgens de grondwet heeft ieder Kamerlid het recht om, net zoals een minister of een staatssecre taris, een wetsontwerp ter beoordeling in te dienen. Zoiets komt maar zelden meer voor. In de parlementaire historie zijn onder de honderden wetten, die de revue zijn gepasseerd, slechts enkele exemplaren, die de naam van een Ka merlid dragen. Het initiatief-voorstel van prof. Von deling heeft tot doel de geldigheid van de Wet Vervreemding Landbouwgron den, die officieel per 1 januari a.s. ver valt. te verlengen tot onbepaalde tijd. De regering stelde kortgeleden voor de wet weer af te schaffen en de daarin ondergebrachte beschermingsregels voor de pachter over te hevelen naar de Pachtwet. De regering heeft daarbij doelbewust voor een stelsel van vrije prijsvorming voor de landbouwgronden gekozen. De prijsbeheersing werd destijds inge voerd onder invloed van de sterke ge- neratiedruk in de landbouw. Er dreigde een ontzaglijke hausse toen grondge brek ontstond doordat talrijke jonge boeren een eigen stukje land wilde hebben. Volgens de wet van vraag en aanbod steeg, daar de vraag zo enorm toenam en het aanbod noodgedwongen slechts kléin kon blijven, de prijs tot astronomische getallen. De regering heeft toen maximumprijzen ingesteld. Deze ontwikkeling acht de regering nu niet meer zo dreigend. De generatie- druk is sterk afgenomen doordat veel jongeren op het platteland niet meer op het land maar in de fabriek willen werken. Wel voorziet minister Marij- nen (Landbouw) een geringe prijsstij ging. maar deze wordt, volgens hem, gecompenseerd, doordat de grond zal worden opgekocht door de grote boe renbedrijven, die door automatisering en mechanisering een betere opbrengst per hectare kunnen garanderen. Prof. Vondeling meent, blijkens zijn initiatief-voorstel, dat er andere fac toren zijn gaan meespelen, die de plaats van de weggevallen generatiedruk in nemen. In zijn toelichting bij het door hem ingediende voorstel schrijft hij: „in één van de dichtstbevolkte delen van de aarde is de grond uiteraard schaars. Wanneer, zoals in Nederland de bevolking krachtig blijft groeien, is er reden voor de verwachting, dat de schaarste nog groter zal worden, daar het aanbod bijzonder onelastisch is. Wordt daarbij in aanmerking genomen dat de behoefte van de individuele mens aan meer ruimte sterk groeit en door de toenemende Welvaart ook de koopkrachtige vraag, dan zullen de ge volgen van de schaarste zich ongetwij feld steeds sterker doen gelden." Prof. Vondeling verwacht bovendien, dat door de totstandkoming van de Euro- markt op de centrumpositie van ons land nog eens de nadruk wordt gelegd, waax'door de vraag naar ruimte voor vestiging in ons gebied zal toenemen. Nu is het ontstaan van de Euromarkt juist een van de drijfveren voor de re gering geweest om de Wet Vervi'eem- ding Landbouwgronden niet opnieuw te verlengen. In het kader van de Eux-o- markt, zo verwacht minister Mai'ijnen, zullen onze landbouwbedrijven op ste vige fundamenten moeten rusten, wil len zij een vooraanstaande plaats hand haven. Zij moeten kapitaalki-achtig zijn en zo efficient mogelijk te werk gaan. Dat kan alleen door mechanisatie en mechanisatie loont alleen bij grote be drijven. De regering gaat dus doelbe- wus op weg met een beleid, dat erop is gericht in Nederland vrij omvang rijke landbouwbedrijven te doen ont staan. De stap om de prijsbeheersing los te laten zal waarschijnlijk wel niet de eerste zijn. Het ziet er naar uit, dat deze ontwik keling achter de schermen de gx*ote strijdvi'aag is, die dan wordt uitgevoch ten over het hoofd van de prijsbeheer- sing heen. Oud-minister Vondeling (die in zijn ambtsperiode vier jax-en gele den al probeex'de de px'ijsbeheersing voor goed te verlengen, maar door de Tweede Kamer werd gedwongen het voor slechts vier jaren te doen) heeft een machtig steuntje in de rug, door de rapporten van de Sociaal Economische Raad en het Landbouwschap. Zoals be kend adviseerde de kleinst mogelijke meerderheid van de SER de prijsbe heersing van de landbouwgronden voorlopig te handhaven ter voorkoming van onverantwoorde prijsstijgingen. De SER meende aanwijzingen te hebben, dat een dex-gelijke ontwikkeling zich in derdaad zal voordoen. Het Landbouw schap gaf de raad de huidige wet op nieuw met vier jax-en te verlengen. Ook ligt er een adres van de Algemene Ne derlandse Agx-ax-ische Bedrijfsbond en de Bond van Landpachters en Hypo-, theekboeren in Nederland aan de Sta- t.en-Generaal, waarin handhaving van de prijsbeheersing wordt gevraagd. Hetzelfde vroeg in een telegram de al gemene vergadering van de Friese Mij. van Landbouw. Dit zijn nog maar de eerste voorpostgevechten tussen rege ring en oppositie. Wat er uiteindelijk uit de bus zal komen kan nog niemand vei'moeden. (Nadruk verboden). v.h. J. A. v. d. BOS Dorpsstraat 10, Telefoon 538 De heer J. H. Ebrecht, Schoolstraat 18, heeft donderdag het eerste kievits ei in de gemeente gevonden en dit aan geboden aan onze burgemeester, omdat het eerste ei in Overijssel x~eeds gevon den was. De heer Ebrecht, die zuivel- bewexeker is, is een rasechte eierzoeker die in de omgeving van zijn ouderhuis in de Beuseberg en het Holterbroek al heel wat eieren geraapt heeft. Bij de donderdagavond in het club lokaal, hotel Holterman, gespeelde schaakwedstrijden voor de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pio- niei's" waren de uitslagen als volgt: Mevrouw HolGroothoff 10 G. W. KnapenH. Roelofs 01 H. J. BeltmanI-I. Stukker 10 G. J. KromdijkW. Maats 01 P. M. van WalravenG. J. Hoeve 10 F. J. Hol—G. A. Brands 1^0 Dezer dagen slaagden de twee enige candidaten voor het examen voor het E.H.B.O.-diploma. Het examen werd afgenomen door dokter Woortman uit Bathmen, die hiervoor aangezocht was door het hoofdbestuur van de EHBO- vereniging. Beide candidaten werden opgeleid door dokter C. I-I. Rietdijk. Het praktisch gedeelte werd verzorgd door enkele leden van de plaatselijke afdeling. Aan de dienstplichtige der lichting 1961, G. J. ter Maat, Deventerweg 38, is met ingang van 1 april voorgoed vrij stelling van de dienstplicht verleend, wegens persoonlijke onmisbaai'heid. Mevrouw Mekenkamp-Abbink uit de Oranjestraat is even voordat zij woens dagmiddag met haar man wilde gaan stemmen in de kamer over een vloer kleedje uitgegleden en heeft daarbij 'n heupbeen gebroken, zodat zij onmid dellijk in het ziekenhuis in Deventer moest worden opgenomen. Zij zal vrij langdurig verpleegd moeten worden. De mond- en klauwzeer epidemie blijft zich uitbreiden. Er zijn weer vier nieuwe gevallen van tongblaar onder de varkens aangegeven, t.w. op de be drijven van G. J. Weyex-s, Holterbroek 71, H. J. Vincent, Beuseberg 10, J. W. Paalman, Beuseberg 145 en J. A. Wan- sink, Look 13. Niet minder dan 124 var kens moesten worden afgeslacht. 29. Ootje Teur droomt. Toen Ootje Teur na ik weet niet hoe veel uur eindelijk wakker werd, was het prachtig weer geworden. Dc zee was zo glad als een spiegel, want er stond zo goed als geen wind meer. „Zo!" zei Ootje Teur, toen hij lang zaam zijn ogen half open deed en lod derig om zich heen keek, „Ik leef dus blijkbaar nog.Nu ben ik dus een schipbreukelingEn ik zie land in de verte.Waar zou ik eigenlijk zijn? Zou ik op dat eiland aanspoelen? Zou het bewoond zijn? Misschien alleen maar door kannibalen.Dan komt er nooit oen bericht in de krant, want kan nibalen zettexi dat xiooit in de krant, als ze iemand opeten. Ootje Teur was echter van de door gestane vermoeienissen nog zo ver moeid, dat hij onmiddellijk na al deze gedachten weer in slaap viel. Hij droomde, dat hij schipbreuk had gele den en nu op een balk op zee ronddreef en dat hij aanspoelde op een onbekend en onbewoond eiland

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2