Abonnementsgeld SIMAVI Hoe te lellen gestemd werd mm de Provineiale Staten Voor 10 x10 - - - - - - - Schietwedstrijden Eindles cursus „Spreken in het openbaar" Controlevereniging „Holten en Omstreken" Jaarvergadering Vereniging mr EedrijfsvoorlieSifing Heffen AGENDA Gevonden en verloren voorwerpen Mooie successen KERKDIENSTEN Burgerlijke stanü ZATERDAG 31 MAART 1962 No. 13 Jaargang 14 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05Jf83 - 23Jf. Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f2.50. Iedere mm. meer f 0.10 De dagbladen hebben reeds in alle toon aarden de uitslagen van en de commen taren op de stemming voor de verkiezing van de Provinciale Staten gegeven, zodat wij ons kunnen beperken tot het weer geven van de uitslag van de stemming in eigen plaats. Daarbij moeten we dan constateren, dat de Partij van de Arbeid de winnende partij is, zowel in vergelijking met de stemming voor de Staten in 1958 als voor de Tweede Kamer in 1959. De V.V.D. is achtergebleven bij de uit komsten van 1958, maar vooruitgegaan bij 1959. De A.R.P. boekte enige winst in vergelijking met 1958, maar liep terug bij 1959 vergeleken. De C.H.U. is de verliezende partij, al kan dit verlies niet van ernstige betekenis worden genoemd. Zij zal waarschijnlijk het meeste nadeel ondervonden hebben van de vele ziektegevallen, welke zich bij deze gang naar de stembus demonstreer den, want een belangrijk percentage kie zers is daardoor niet opgekomen. Het aantal Stemgerechtigden bedroeg 3514, het aantal uitgebrachte stemmen (geldig 3276 en van onwaarde 52) 3328, zodat het aantal kiezers, dat niet aan zijn op komstplicht kon voldoen 1S6 bedraagt. Bovendien heeft bij alle partijen, welke hun kiezers uit de boerenbevolking re- quireren, zeer zeker enig verlies veroor zaakt het stemmen van een aantal boeren op de lijst van de Vrije Burgers. Een eigenaardig verschijnsel, want deze een manspartij bestaat uit een groot-indus trieel, die blijkbaar als een belangrijke exponent voor de Vrije Boeren gedood verfd is. Wij laten hieronder de uitslagen van 28 maart volgen, met de vergelijkende cijfers van voorgaande jaren, waarbij wij echter moeten opmerken, dat vergelij kingen met de uitkomsten van Tweede Kamer en Raadsverkiezingen o.i. volko men mank gaan. Voor de gemeenteraad komt de V.V.D. de laatste jaren uit met Alge meen Belang. 2) In 1959 werden 283 stemmen uitge bracht op de Boerenpartij. Het is voor de lezers wellicht interes sant om nog te weten hoeveel stemmen de plaatselijke kandidaten bij de jongste stemming verwierven. Deze bedroegen als volgt (lijstgewijze) W. Beijers (lijst 1, P.v.d.A.) 529 G. Landeweerd (lijst 4, A.R.P.) 15 D. J. Wansink (lijst 5, V.V.D.) 405 W. ten Berge (lijst 5, V.V.D.) 40 De volgende stemming voor de ge meenteraad staat al weer voor de deur. Op dinsdag 17 april vindt de kandidaat stelling plaats en op woensdag 30 mei a.s. de stemming. Dan vindt dus een plaat selijke politieke krachtmeting plaats, waarvan wij hopen, dat zij zich in een grote belangstelling mag verheugen. Door de Plattelands Jongeren Organi satie „Jong Holten" zal ten bate voor de actie „10 X 10" een avond worden geor ganiseerd in zaal „Amicitia" op zaterdag avond 7 april a.s. Door de toneelgroep van „Jong Bathmen" zal worden opge voerd het boeiende spel „De vluchtelinge". Na afloop is er gelegenheid tot dansen, waarbij de muziek zal worden verzorgd door „The Sensation Rockets". De toneelgroep van „Jong Holten" zal ten bate van „10 X 10" een uitvoering in Bathmen geven. Geslaagd. Te Utrecht zijn voor het di ploma „Coupeuse" geslaagd Mientje Pek- keriet, Holten en. Diny Rensen, Espelo. Zij werden opgeleid door modevakschool D. WesselsNijland te Rijssen. PROV. STATEN 28 MAART 1962 STEMBUREAU: C -o I Dox-psschool II Ulo-school O O IV Dijkex'hoek Totaal Tw. kame 1959 Prov. State 1958 Gem. Raa 1958 P.v.d.A. 270 280 307 44 901 827 788 759 K.V.P. 8 10 6 44 68 80 67 C.-H.U. 290 234 170 294 988 1015 1037 1068 A.R. 133 129 155 25 442 484 412 412 V.V.D. 179 199 165 156 699 525 812 978') C.P.N. 6 3 2 1 12 8 14 S.G.P. 5 8 9 2 24 20 19 P.S.P. 5 1 7 13 10 Vrije Burgei's 26 30 28 34 118 283 2) G.P.V. 1 2 8 11 11 5 923 896 857 600 3276 3263 3154 3217 Nadat de vorige week donderdag het 2e tiental van de Schietvereniging Dij- kerhoek de strijd aanbond tegen het 2e tiental van de Schietvereniging „De Eendracht" te Holten in zaal Vosman waarbij de Holtenaren met 355-268 punten wonnen en daarbij de uitge loofde beker in de wacht sleepten, had nu donderdagavond in Dijkerhoek de return-ontmoeting plaats waarbij de Holtenaren met 314-317 punten de vlag tegen de Dijkerhoekers moesten strij ken en deze laatsten op hun beurt de beker wonnen. De individuele uitslagen waren op 22 maart (drie hoogsten): Personele baan: 1. J. H. Ebrecht, 43 pt; 2. G. J. Aaftink 41 pt; 3. Joh. Paalman 39 pt. Vrije baan: 1. G. J. Broekhuis, 46 pt; 2. F. J. Slui ter, 46 pt; 3. J. Wegstapel, 43 pt. Windbuksbaan: 1. H. Paalman, 36 pt; 2. J. Bouwhuis, 35 pt; 3. G. Jansen, 34 pt. Op 29 maart: personele baan: Abonné's op Holtens Nieuwsblad BUITEN DE GEMEENTE HOLTEN worden beleefd verzocht hun abonne mentsgeld (per halfjaar f 3,of voor het gehele jaar f 6,te willen voldoen op girorekening no. 875587 van de Coöp. Boe renleenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden; Abonnementsgeld Hol tens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 10 april a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men een postkwitantie (plus 40 et. in- ningskosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking, ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD. 1. G. Jansen, 43 pt; G. Schuppert, 40 pt; 3. G. J. Stevens, 39 pt. Vrije baan: 1. A. Wegstapel, 45 pt; 2. G. Jansen, 42 pt; 3. A. Paalman, 40 pt. Windbuksbaan: 1. G. Klein Teeselink, 35 pt; 2. G. Jan sen, 34 pt; 3. A. Schuppert, 34 pt; 4. J. Bouwhuis, 34 pt. De overige prijzen bestonden uit tak ken en medailles. Woensdag 28 maart werd in de Land- bouwhuishoudschool de eindles van de cursus „Spreken in het openbaar" gehou den. Deze cursus was georganiseerd voor de Plattelandsmeisjes en Jong Holten. De beide besturen waren ook op deze avond aanwezig. Verder de raad van toezicht: de heren J. H. Sprokkereef, M. Bouwhuis en A. J. Pekkeriet. De jury bestond uit de dames: mevr. Nagelhout-Kleizing, mej. M. Koelega en de heer De Vries. De cursisten mochten eerst praten over een vrij onderwerp. Mej. R. Bronsvoort werd eerste met het onderwerp „Sport op 't platteland". De heer B.J. Oolbekkink werd tweede met „Kalveropfok", mej. H. Pasop derde met „Woninginrichting". Na de koffiepauze werd er een spraak waterval gehouden. Hierbij werd de heer H. J. Pekkeriet eerste, mej. H. Pasop tweede en de heer B. J. Oolbekkink derde. Ook de andere cursisten hadden hun beste beentje voorgezet. Dit waren de dames D. Haverslag, D. Podt, D. Rensen, M. Pekkeriet, D. Rensen, H. Veneklaas en de heren G. Megelink en G. Meken- lcamp. De lieer Wisselink, hoofd van de lagere landbouwschool te Bathmen, tevens lei der van deze cursus, merkte in zijn slot woord o.m. op dat het verheugend is dat de plattelandsjongeren meer aan vor mingswerk doen dan voorheen, en dat hij hun hierbij behulpzaam had mogen zijn. Van 2 t.m. 7 april 1962 zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse SIMAVI-collecte worden gehou den. Deze U wel bekende vereniging gaat op intensieve wijze voort met hetgeen zij in 1925 is begonnen, n.l. de medische nood in tropen- landen helpen lenigen en zij wil trachten om voor de Nederlandse dokters en zusters, die zich, waar ook ter wereld, voor de lijdende mensheid inzetten, de bron te blijven. Een tropen-zuster schreef nog onlangs aan SIM AVI: „Wanneer men in Holland kon zien hóe groot de nood hier is en hóe wij hier met de ons ten dien ste staande, vaak primitieve, mid delen iedere dag maar doen wat onze hand vindt, om te doen (en dat is hèlpen en nog eens hèlpen) dan zou men niet aarzelen om via SIMAVI de zo nodige steun te geven. Het plaatselijk SIMAVI-comité doet een warm beroep op de bur gerij en hoopt dat men blijk geeft te waarderen dat men hier, wat de medische verzorging betreft, in zo'n uiterst bevoorrecht land woont. Helpt SIMAVI „helpen"! Dinsdagavond vergaderde de Controle vereniging Holten en Omstr. in café M. Kalfsterman. De voorz., de heer Joh. G. Holterman, sprak in zijn openingswoord over de momenteel minder gunstig finan ciële uitkomsten van het boerenbedrijf, tegenslagen in de varkenshouderij, mond en klauwzeer en lagere prijzen. Het is aldus de heer Holterman geluk kig, dat de veehouderij zich gunstig blijft ontwikkelen, de gemiddelde opbrengsten stijgen nog steeds. De secr. A. v. d. Brink las de notulen welke onveranderd werden vastgesteld. De heer A. Veltkamp, welke aan de beurt van aftreden was als bestuurslid, werd met algemene stemmen herkozen. De penningmeester, de heer C. Broers- ma, bracht een uitgebreid verslag van de financiële toestand der vereniging. De kascommissie bracht bij monde van de heer G. J. Geesink een gunstig ver slag uit van haar bevindingen en de heer Broersma werd dank gebracht voor zijn zorgvuldig beheer. De controleur, de heer J. W. Jansen, bracht verslag uit over de werkzaamhe den. Het gemiddelde vetgehalte steeg van 3,58 tot 3,70 Op enkele punten in het verslag wordt nog een korte toe lichting gegeven. Vervolgens werd de vraag gesteld of in verband met het feit dat soms moeilijk aan monsternemers is te komen, niet overgegaan kan worden op de drie weekse monstername in plaats van de 14 daagse. Door het bestuur zal dit nog nader wor den bezien. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten per 1 april de vergoeding voor de monsternemers iets te verhogen. Bedrijfseconomische boekhouding nieuw hulpmiddel voor de boer in Hotel Holterman hield de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Holten" haar Jaar- vergadering ondei voorzitterschap van de heer E. Voordes. Deze sprak er zijn vreugde over uit dat gezien het gevor derde tijdstip de opkomst nog vrij goed was. De secretaris, de heer J. A. Kolkman, bracht een uitvoerig en keurig verzorgd jaarverslag uit, waaruit bleek dat het le dental stijgende is. Als aktiviteiten der vereniging werden speciaal vermeld de zomerexcursie naar Brabant, die zeer in de smaak is gevallen., het stimuleren van het nieuwe gewas snijmais, dat een suc ces genoemd mag worden. De belangstel ling hiervoor is groeiende. Tevens werd nog vermeld het keurig jaarverslag in samenwerking met buurtverenigingen uitgegeven, dat ieder lid is toegezonden Het verslag van de penningmeester, de heer D. Aanstoot, vermeldde een klein batig saldo. Vervolgens gaf de heer Lubbersen, een kort overzicht van de resultaten van hooi- en kuilonderzoek, alsmede van het grondonderzoek. Hieruit bleek dat goed hooi een belang rijke besparing op krachtvoer kan geven, ten opzichte van slecht hooi. Bij het kuilvoer gaf de maaikneusme- thode gemiddeld de beste resultaten. In de praktijk blijkt dat het bij deze methode belangrijk is, niet in al te jong stadium te maaien en zo mogelijk bij droog weer en droog gew'as. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer E. Voordes, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen d;e heer A. Reilink. Inplaats van de 'heer Joh. Dii- kink, die aftredend en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer G. W. Huls man. INLEIDING Na de pauze heeft de heer H. Berkhof, hoofd der economische afdeling van het Landbouwconsulentschap te Hengelo een inleiding gehouden over doel en waarde van een bedrijfseconomische boekhou ding. Spreker wees er op dat na de oorlog de fiscale boekhoudingen een grote op gang gemaakt hebben in verband met de belastingaangiften en -aanslagen. Dit vereist een behoorlijke administra tie, maar voor het bedrijfsbeheer doet men er eigenlijk niets mee. Na 1950 heeft men onderzocht om op een eenvoudige manier deze boekhoudin gen om te werken tot een economische leidraad voor het bedrijfsbeheer. Thans is het mogelijk om naast de fis cale boekhouding met enkele aanvullen de gegevens een bedrijfseconomisch ver slag van het bedrijf te krijgen. Een be drijfseconomisch overzicht van het be drijf is nl. zeer belangrijk in deze snel veranderende tijd en zal steeds belang rijker worden, aldus spreker. Men krijgt een zeer goed inzicht zowel van d'e kosten als van de opbrengsten en dit van elk bedrijfsonderdeel. Tevens krijgt men een overzicht van een vergelijkbare groep bedrijven onder nummer, zodat u de resultaten van eigen bedrijf kunt vergelijken met andere be drijven. Spreker vestigde er nog de aandacht op dat voor het komende boekjaar sub sidie op dit werk verleend zal v/orden uit het zgn. 10 miljoen plan. Iedereen die interesse voor dit werk heeft, werd aan geraden zich rechtstreeks met zijn eigen boekhoudbureau in verbinding te stellen, waar alle verdere inlichtingen verstrekt worden. Enkele gés telde vragen werden nog door spreker beantwoord, waarna de voorz. de heer Berkhof hartelijk dankte voor de duidelijke uiteenzetting. Voordat de vergadering gesloten werd bracht de voorz. dank aan de heer J. Dij- kink voor het werk in het belang der ver eniging verricht. Vervolgens dankte de voorz. bestuur en leden, alsmede de Land- bouwvoorlichtingsdienst voor de steeds zeer prettige samenwerking. De secretaris bracht tot slot dank aan de heer Voordes voor het zeer vele en belangrijke werk in het belang der ver eniging verricht. Zaterdag 31 maart om 2 uur: Verkoop van landbouwwerktuigen enz. bij A. Wechstapel, Dijkerhoek 43 (zie adv.). Zondagavond 1 april, half acht: Film avond in „Irene" (zie adv.). Maandag 2 april, 8 uur: Lezing en demon- monstratie v. d. heer Grutterink over sportvisserij voor „De Rietvoorn" in hotel Holterman. Maandag 2 april: Lezing van mevr. Lede- boer-Tideman, vrouwenarts te Wierden voor leden en niet-leden van de Dijker- hoekse Plattelandsvrouwen in 't Bonte Paard. Donderdag 5 april: Bezichtiging der Koa la-fabriek te Neede door de Herv. Vrou wengroepen Dijkerhoek en Holten. Ver trek Dijkerhoek: 1.20 uur en Holten: 1.30 uur vanaf Smidsbelt. Zaterdag 7 apx'il: Bal in ,,'t Bonte Paard" Zaterdagavond 7 april om 8 uur in zaal „Amicitia": Toneeluitvoering door „Jong Bathmen" ten bate van de aktie „10 x 10". Na afloop dansen. (Zie bericht on der „Voor 10 x 10"). Dinsdag 10 april, 19.30 uur: Bak- en braaddemonstraties voor de huisvrouw in „Amicitia" in het kader van de lan delijke vleespropaganda. Zaterdag 14 april, 7.30 uur: Bal van de W.S.V. „De Trekkers" in Amicitia. Gevonden: damespolshorloge; porte- monnaie; kindex-wantje; grijze hand schoen. Verloren: kentekenbewijs; ijzerschaar. Komen aanlopeix; jachthond. Op de te Wijhe gehouden tentoonstel ling van Paaskoeien werden de inzendin gen van slager Dolman als volgt be- kx-oond: Vaax-zexx met 2 brede tanden: 2e prijs. Vaax-zen met 4 brede tanden: twee 2e prijzen en een le prijs. Vaarzen met 4 ■brede tanden „reserve-kampioen". Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur (met medewerking van het Kerkkoor) Ds. Broeyer. Aan de uitgang in beide diensten: collecte voor Emigratie-com missie. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Aan de uitgang: collecte voor Emigratie-com missie. Geref. Kerk. 9.30 uur Ds. Veenhuizen van Goor en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het Bouwfonds. Bij de uitgang col lecte voor „Eigen Kerkbouw". Zondagsdienst dierenartsen: Weekeinde 31 maart-1 april: Dierenarts Th. A. Oos- tenbrug, tel. 515. OFFICIËLE PUBLICATIES AFHALEN ACHTERGEBLEVEN GOEDEREN GYMNASTIEKLOKAAL De gemeente-architect maakt bekend, dat in het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Tuinstraat een hoeveelheid kleding stukken en andere goederen, is achterge bleven, welke voor wei-pen aldaar zijn op geslagen. Er zal op onderstaande data gelegen heid worden gegeven deze goederen af te halen en wel op ZATERDAG 31 MAART A.S. van 1516 uur en op ZATERDAG 7 APRIL A.S. van 1516 uur. Na laatstgenoemde datum zullen deze goederen worden opgeruimd. Holten, 29 xnaart 1962. De gemeente-architect voornoemd, JAC. LOUWERSE. STANDPLAATSEN VOOR VERKOOP VAN IJS e.d. Burgemeester en wethouders van Hol ten zijn voornemens voor het komende zomerseizoen te verpachten de navolgende standplaatsen langs de openbare weg voor ijskarretjes le. op de Smidsbelt, 2e. aan de Forthaarsweg bij steen 18 en 3e. aan het einde van de Forthaarsweg, tegenover de woning van de fam. Tant. De juiste plaats van de karretjes wordt door of vanwege de groepscommandant der rijkspolitie aangewezen. De inschrijvers dienen er rekening mede te houden, dat de te plaatsen kar retjes geen ontsiering van het dorp of van het landschap mogen voi'men. Zij moeten overigens ten genoege zijn van het gemeentebestuur. Inschrijvingen met opgave van de tijds duur (in het seizoen) en pachtsom worden uiterlijk 7 april a.s. ingewacht ter ge meentesecretarie. Vergunningen voor pax*ticuliiere grond. De aandacht van belanghebbenden, die een vergunning tot het innemen van een standplaats voor de verkoop van ijs en andere kleine eetwaren wensen in te nemen op particuliere grond, wordt er op gevestigd, dat zij daartoe eveneens uiterlijk zaterdag 7 april a.s. een verzoek bij het gemeentebestuur moeten indienen. Bij de beoordeling van deze verzoeken zal o.m. nauwlettend worden nagegaan of door het innemen van de standplaats verkeersbelangen zouden kunnen worden geschaad. Holten, 30 maart 1962. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris. ONTSTEKEN VAN PAASVUREN De burgemeester van Holten vestigt de aandacht van belanghebbenden op het be paalde in artikel 74a der Algemene Po litieverordening dezer gemeente, waarbij het zonder zijn toestemming verboden is in de open lucht paas- of kampvuren te ontsteken. Aanvragen om vergunning voor het ontsteken van paasvui'en moeten uiterlijk 9 april a.s. schx-iftelijk ter secretarie wor den ingediend en een aanduiding bevatten van de plaats waar het vuur ontstoken zal worden. Aangezien de aanvragen door de brand weer moeten worden gecontroleerd, is het noodzakelijk, dat bovenstaande termijn stipt in acht wordt genomen. Holten, 31 maart 1962. De burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar. Gebox*en: Willem Richard, zv H. W. Verveda en F. Stam, Industriestraat 2. Ondertrouwd: H. J. S. Bouwhuis, 23 jr. en J. C. Crans, 22 jr., 'beiden te -Holten. Overleden: L. Rugenbrink, 83 jr., Mo- lenbelterweg 22, Holten. H. Huurne- man, ev Willems, 74 jr., Holterbroek 14. BEVOLKING: Ingekomen: S. Kooiman en gezin van Zaltbommel naar Kolweg 8. G. Arf- man van 's-Gx-avenhage naar Stations straat 7. Vertrokken: M. van der Wel en gezin van Zomerhuisjesterrein J 13b n. Sneek.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 1