Uil Holtens historie C\ i Gemarkt r$m Dorpsschool hield ouderavond Jaarvergadering Brandweerkorpsen TER HORST CO. N.V. Schaakwedstrijd T.S.B, Ongekend groot aantal renners zondag in Raalte Omgang met anderen Uitgaven voor vermaak en culturele doeleinden De gedecoreerde brandweerlieden Dijkerhoek telde 4 zilveren jubilarissen Saterdag 10 maart 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 4 G ARK IT JENS VERDRIET Aio! brulde Egbert de volgende mor gen, Garritjen het is half zes, komt er uut! Garritjen, van huis uit een iet of wat deftige juffer, lag nog heerlijk te slapen in haar hemelbed met mooie pluche gordijnen. Zij was doorgeslapen toen Egbert was opgestaan. Half zes, dacht de slaapdronken Garritjen, wat mot de kerel van mij. Wat is er te ramenten, riep Garritjen knorrig, de hand voor de gapende mond. De koeien moeten gemol ken en de varkens gevoerd, de kippen en verder al het vee. Hoor eens, riep Gar ritjen, ben ik soms jou meid! Als er koeien gemolken moeten worden doe het dan zelf. Je weet donders goed wat wij afgesproken hebben. Wij zouden als heer en juffer leven. Garritjen was inmiddels uit het bed gekomen en het kleine Roe lof je begon te bieren. Egbert keek ach ter de slaapkamerdeur heen. En Garritjen zag haar man in zeer oude vodden. Egbert! riep ze woedend, je moest je schamen! Prut, prut, prut! was alles wat Egbert zeggen kon. Garritjen smeet hem de deur voor de neus dicht. Oh, wat was zij begonnen om zo'n mestkever aan te slaan. Om acht uur, na een paai' uur hard zwoegen, kwam Egbert behoorlijk gekleed aan tafel en werkte een goede vooiTaad brood met spek naar binnen; veegde daarna met de rug van de hand zijn mond af en slurpte hoorbaar de laatste koffie op. Er moet hier nog veel veranderen, riep Garritjen, anders blijf ik hier niet. Zij commandeerde Egbert te gaan zitten, en deze moest luisteren. Egbert, zei Gar ritjen, dat gaat zo niet! Er komt voor het buitenwerk een .vaste knecht. En er ko men twee dienstboden. Wie zal dat beta len? vroeg Egbert. Ik! riep Garritjen. En vandaag nog ga je op stap. Nou dat deed Egbert dadelijk niet. Hij ging naar Bonen Berend, de marskramer, die liep het hele schoutambt door en die wist waar goed dienstvolk was. De Bone beloofde er voor te zorgen. Aan de avond van de dag had Garritjen haar keukenkamer vol zitten met maag- den en knechten. Het was een kijvend volkje dat vol bi'oodnijd zat. Nu bleek dat Egbert meer ervaring had in het aanne men van personeel dan Garritjen. De oudste zoon van Fluite Bats uit Rijssen leek hem een geschikte knecht. De oude Fluite in Rijssen was een vogelvanger, die er een hele kluit kinderen op na hield. Garritjen hield niet van Bats, de jongen had b.v. veel te grote handen. Maar Eg- bert-oom keurde een knecht gelijk een stuk vee. Bats leek hem goed. De andere kandidaten trokken grommend af. En Baksen Harm, een vechtjas uit het Holterbroek, gaf Egbert-oom de verzeke ring, dat hij Egbert, de rotboer van de Borkeld, bij een of andere gelegenheid van onder tot boven open zou snijden. Garritjen dreigde bij deze bedreiging flauw te vallen, maar de aanwezige maag den lachten er om. Het gaf voor Garrit jen nog al wat gestoethaspel om uit de acht jonge wouwen er twee goede uit te zoeken. Heide Gaitdine uit Neerdorp was een oorlogsschip van een meid, meende Garritjen. Gaitdine was voor haar doen groot, fors, had roodachtig haar en zo mersproeten en kon zo om en bij de hon derd zestig pond wegen. En dan kwam haar Sanne van de Grasmus uit de Dij- kerhoek het geschikste voor. Dus Bats, Gaitdine en Sanne bleven voorlopig in de keuken. De schele Heide van de Beu- zeberg riep bij het weggaan nog tegen Egbert, dat zij het groot aan had met Boksen Harm. Nu begon het onderhan delen over de arbeidsvoorwaarden. Toen Garritjen aanhoorde hoe haar echtvriend beknibbelde op het loon, dacht ze bij zich zelf: schobbert!, maar ze liet hem begaan. De Fluite vroeg hoe het met het eten stond. Het werk dat kwam er minder op aan, dat was bij stukken en brokken. Egbert had zich niet verkeken. Bats was een bovenste beste knecht. Vooral toen Garritjen de vlijt beloonde door iedere morgen door Gaitdine spekpanne- koeken te laten bakken. Garritjen had meer moeite om de beide dienstboden goed in het gareel te laten lopen. Gait dine kon paardewerk verrichten, maar 't hart van Garritjen ging toch meer uit naar de lieftallige Santje, die zo lief voor de kleine Roelofje kon zijn. Voor de 3e klasse van de Twentse Schaakbond (groep A) speelden de schaakclubs „De Pioniers" te Holten don derdagavond in hotel Holterman aldaar een competitiewedstrijd tegen „Veld maat" te Haaksbergen. Eén wedstrijd moest worden afgebroken. De voorlopige uitslag luidt in verband hiermede: 45, n.l.: F. J. Hol-H. Rupert P. M. van Walravcn-G. te Buuren afgebr. G. A. Brands-J. Rietman 01 H. H. J. Stukker-H. Wilens 0—1 G. J. Hoeve-B. As'oroek H. Roelofs-niet opgekomen 10 A. J. C. Brands-Th. Vaanhold 01 Mevr. Hol-niet opgekomen G. W. Knapen-G. Borggreve 10 J. Beltman-J. ten Doeschate 01 Op de motorcross in Raalte, welke a.s. zondag onder auspiciën van de KNMV wordt gehouden, zullen 105 renners aan de start verschijnen. Het circuit is m buitengewone staat zodat ons interessan te races te wachten slaan. Onze bekende rijders Dick Muller, Holten; Bekkernens, Haarle; J. G. Roosink, Rijssen; E. J. Broekhuis, Holten; J. Nikkels, Hollen; zullen ook aan deze wedstrijden deel nemen. Egbert boerde goed. Het schandaal was geluwd. De Siepel boerde op de Borkeld goed. Dina van Wip Garritjen had vrede gesloten en later had zij zelfs verteld dat de schout een jeneverkerel was. Daar had Garritjen grote ogen over opgezet. En zij had het aan Egbert verteld. Maar Eg- bert had haar wijzer gemaakt. De schout dronk van zijn eigen geld. En zo vertelde Egbert in een adem door dat de schoutin er ook niet in spuwde. De tijd gaat verder Het scheen te Holten een vruchtbaar land te zijn. Want strijk en zet moest Egbert de eerste zes jaar ieder jaar een kind laten dopen. Daar kwamen achter elkaar Jan, Barend, Geert en Sander en dan kreeg Roelofje nog twee zusjes. De schoutinne, die niet met kinderen geze gend was, had schamper gezegd dat Gar ritjen veel erfgenamen kreeg. Er kwam land vrij. Egbert-oom kocht.het. De kin deren groeiden op, De zorgen werden groter. Garritjen kreeg het hard te ver duren. De jongens zouden studeren. Eg bert-oom, die veel ouder was, vond het gekkenwerk. Nog nóóit had een zoon van een Bprkeldman gestudeerd, behalve voor schaapherder en iemker en op de Borkeld waren de zonen ook wel groot en oud geworden. Gaitdine had er vier jaar ge diend. Toen was zij met Fluite Bats naar Hellendoorn gegaan. Bats kreeg daar een baan als opzichter op het kasteel Evers- berg. VAN COEVERDEN. Prijzen en aanvoer van de markt, gehc\i- den op 5 maart 1962: Aangevoerd: 76 stuks runderen. Prijzen: 51 melk- en kalf koeien van f800.— tot f 1000.— per stuk; 12 pinken van f 500.— tot f 750.— per stuk; 13 gras kalveren van f 350 tot f 500.— per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen Onveran derd. In verband met de mond- en klauwzeer is er geen aanvoer op de varkensmarkt. De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen had dins dagavond in ,,'t Bonte Paard" de voor malige presidente van de provinciale af deling, mevr. Jonkhans-Steenbergen uit Marknesse, op bezoek, die een vlotte en met veel humor gekruide lezing hield over het onderwerp: „Omgang met ande ren". Mevr. Jonkhans betoogde, dat men om tot een goede omgang met anderen te ko men, veel liefde en begrip voor de naaste moet tonen. Maar het is goed eerst zich zelf te leren kennen voordat men met an deren omgaat. Niet roddelen en in het gezin veel liefde tonen, zijn belangrijke factoren. Vooral ook niet altijd druk en gejaagd zijn. Lees b.v., zo adviseerde zij haar gehoor, de kinderen eens wat voor uit een boek en maak o.a. hun verjaardag tot een echte feestdag. Kinderen, die in hun jeugd genegenheid ondervonden heb ben, dragen dit mee in hun verdere leven. Zij spoorde de vrouwen aan om vooral ook zelf eens een boek en goede tijdschrif ten te lezen en samen eens naar een goe de film te gaan. Verder drong zij er bij de ouders op aan om er een gewoonte van te maken één dag in de week samen Nederlands te spre ken, opdat" de kinderen, als ze later de wereld ingaan, zich wat beter kunnen bewegen. De aanwezige leden hebben echt geno ten van deze gezellige causerie van mevr. Jonkhans, waarvoor de presidente, me vrouw M. Reilink-Kers, dan ook gaarne met enkele toepasselijke woorden een presentje aanbood. Op maandag 2 april zal mevr. Lede- boer-Tideman, vrouwenarts te Wierden, spreken over een speciaal onderwerp voor vrouwen, waarbij ook niet-leden welkom zijn. In de gemeente Holten werd blijkens de daarvan opgemaakte statistiek der ver makelijkheidsbelasting in het afgelopen jaar f56.100,- uitgegeven voor vermaak en culturele doeleinden (vorig jaar een bedrag van f 44-320,-), verdeeld over de volgende onderdelen: fihn door bioscopen f191,-, sportuitvoeringen f870,-, beroeps toneel f 240,-, concerten (zang) f 353,-, to neeluitvoeringen, danspartijen en derge lijke f 13.206,-, filmvoorstellingen door verenigingen of groepen f 8543,-, tentoon stellingen en musea f 32.701,-. De belasting-opbrengst bedroeg in to taal f5177,- (vorig jaar f4339,-). Het aan tal afgegeven of afgestempelde toegangs bewijzen bedroeg 77.933 (vorig jaar 57.543). JEUGDPROGRAMMA Op de jaarlijkse ouderavond op 1 maart kwamen in de hal van de Dorpsschool een negentigtal leerlingen aan bod om een kort programma op te voeren. Nadat de voorzitter der Oudercommissie, de heer H. W. Veneklaas de bijeenkomst had ge- opend, enige genodigden welkom had ge heten en de leiding van de avond had overgedragen aan het hoofd der school, de heer B. H. Brouwer, stelden een groot aantal leerlingen zich op. om het Vaan dellied in te zetten. Vaandel en schilden gaven een fleurig cachet aan het geheel. Hierna volgden een operettefragment, een quiz en een toneelstukje, afgewisseld met zang en muziek. EERSTE KLASSERS OP HET PODIUM Dat was een aparte belevenis om de kleintjes te zien in hun spel, onbevangen en blij. Minie Wissink en Alie Tiekink die respectievelijk de rol van ondeugend kind en goede fee speelden, waren uit hogere klassen ingezet. Mej. J- H. Wolters had een en ander ingestudeerd, terwijl de heer J. S. Molewijk de piano bespeelde. De aan wezigen genoten zeer. DE ZESDE KLAS SPEELT „Het lied van de eenzame grijsaard", alleen bekend en gezongen te Holten, was als uitgangspunt genomen voor een kort stukje kindertoneel. Mientje Stegeman kon voor een passend ouderwets costuum zorgen en was zeer geschikt om een hoofd rol te nemen. Gerrit Koopman had een zware stem en muzikaal talent om de rol van een oude man te spelen. De klas koos Berre Enklaar.'in het bezit van een hoge hoed, een ambtsketen en een vader, die hem zou kunnen instrueren om een huwe lijk te voltrekken, tot burgemeester van „Bosoord". Van de 3 sollicitanten naar de betrekking van gemeentebode, paste de aanwezige pet met wapen het best op het hoofd van Jan Albert van de Bos. De zwarte jas gaf hem ook een waardig voorkomen. De tekst werd uitgeschreven in het Nederlands, maar Mientje en Gerrit kregen opdracht die in het dialect om te werken. Het eerste bedrijf speelde in het bos, bij de woning van de 88-jarige Gerrit Jan Woudman, het tweede in het raadhuis van de gemeente Bosoord en het derde in de woning van het pas getrouwde bejaar de echtpaar Woudman. Omdat mevrouw Woudman de 6000ste inwoonster werd, kreeg het bruidspaar een radiotoestel aan geboden. Ze bleven dan op de hoogte van het nieuws in hun afgelegen huisje. Op de trouwdag luisterden ze 's avonds naar de nieuwsberichten, waarin hun huwelijk werd bekendgemaakt en waarna een Hot ter programma doorkwam. Hierin beluis terde men muziek van H.M.V. en solozang van Alie Tiekink met pianobegeleiding en „Het lied van de eenzame grijsaard", ge zongen door de zesde klas van de lagere Dorpsschool. Als slotzang werd „Het lied van de eenzame grijsaard" door jeugd en volwassenen gezongen, begeleid met trom melslag van een viertal jeugdige tamboers. Het stukje oogstte bijval. De kleintjes noemden het toneelstukje „De oude Opa" AFWISSELING Hermien Koopman reciteerde: „Prinses Tierlantijn" en Dinie Pieffers: „Naar de tandarts", Rinie van der Stouw blies „Wij leven vrij", terwijl Johan Broekmaat het ritme verzorgde met de trommel- Een ze vental fluitspelers van de vierde klas bliezen aardige versjes en de zesde klas zong tweestemmig verschillende liederen. Gerard Heck trad op als quizleider. De aardrijkskundewinnaar werd Jan Jansen en voor geschiedenis won Wim Kettelarij. Bij aankleden, schminken en opstellen van de kinderen voor de diverse nummers hielp het personeel der school. Om half tien konden de kinderen worden afge haald. VERKIEZING, KOFFIE EN KASVERSLAG De oudercommissieleden H. J. Beltman, G. J. Podt, mevr. H. H. Rozendom-Aan- stoot, H. W. Veneklaas en mevr. A. Wan- sink-van ue Brink moesten periodiek af treden. De heer Beltman was niet her kiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer L. Veneklaas. De overigen werden allen herkozen. Wegens ziekte was de heer Beltman afwezig. Het schoolhoofd sprak met veel waardering over de wijze waarop de heer Beltman zijn taak steeds opvatte en verrichtte. In de pauze ging men met kopjes koffie en oudercommissieleden met loten rond. De koffie verhoogde gezel ligheid en de loten dienden om de aan wezigen aan aardige prijsjes te helpen. De opbrengst was f 227,— en was bestemd voor de schatkist der oudercommissie. Mevrouw Wansink-van de Brink heeft het kasverslag uitgebracht en daaruit was gebleken, dat het batig saldo van een kleine dertig gulden nodig moest worden aangevuld. In de pauze versloegen elf stembureaus vlug de verkiezing en de heer C. Broersma deelde daarna als tota- lisator de einduitslag mee. PIANO EN GRAMMOFOON Het schoolhoofd deelde iets mee over het aanstaande jubileumfeest op 30 april en zette het standpunt van de Feestcom missie nader uiteen. Vervolgens bracht hij een kort verslag uit over de oud-papier- akties. Voor de opbrengst koopt men al lerlei dingen, die fleur en cachet geven of die nuttig en leerzaam zijn, doch die men anders allicht niet aan kan schaffen. Zo zijn er in het afgelopen jaar gekocht: een piano, een grammofoon met platen, een 30-tal beeldstrips, klasseklokjes, geluids banden voor de schoolrecorder, terwijl ook een behoorlijk bedrag werd besteed om de collectie zoogdieren en vogels uit eigen omgeving uit te breiden. Tot slot ver toonde mevrouw Wansink-van de Brink oen paar aardige kleurenfilmpjes over schoolfeesten .van de afgelopen jaren. Van links naar rechts: Burgemeester Mr. W. H. Enklaar, G. H. Broekhuis, Js. Rensen en H. Koopman De brandweerkorpsen Holten en Dijker hoek, die dinsdagavond in café „De Waag" van de heer J. Haverslag, onder leiding van hun commandant, de heer Jac. Lou werse, in jaarvergadering bijeen kwamen, hadden drie zilveren jubilarissen in hun midden, nl. de heren G. H. Broekhuis, H. Koopman en Js. Rensen, resp. groeps commandant en brandwacht s te Dijker hoek, die door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, gedecoreerd werden en een oorkonde ontvingen, wegens 25 jaar trou we plichtsbetrachting. Deze onderscheiding was voor hen een volkomen verrassing. De vierde jubilaris, de heer G. J. Klein Hegeman, was wegens verhindering niet aanwezig. Voordat tot de huldiging van de jubi lerende brandweerlieden werd overge gaan, werden eerst de brandweerzaken besproken en bracht de heer Louwerse zijn mannen dank voor hetgeen zij in het afgelopen jaar weer voor de gemeenschap gedaan hebben. 1961 is een zeer rustig jaar geweest op het gebied van brand en momenteel is het zelfs zo, dat er de laat ste maanden zelfs niet eens loos alarm geweest is. Toch is er wel de nodige acti viteit geweest door lesavonden, oefenin gen, enz. De commandant heette in het bijzonder welkom de burgemeester, wiens aanwe zigheid zeer op prijs werd gesteld en richtte zich ook tot de oud-commandant de heer Beijers, die nog in het gemeente lijk bestel met de zorg over de brandweer belast is. De materiaal beheerder - administrateur, de heer P. B. M/uller, bracht vervolgens het jaarverslag uit, waarin hij consta teerde, dat de Holtense brandweer in het afgelopen jaar 16 keer en de Dijkerhoek- se brandweer 2 keer voor brand uitrukte. Gevaarlijk was de autobrand, waarbij het gemeentehuis gevaar liep en zeer te be treuren het afbranden van de oude koren molen van de heer C. A. Muller in de Look. Er behoefde slechts 1 maal uitge rukt te worden voor bosbrand. In de wed strijden behaalde de Holtense ploeg de 3de plaats. Een bijzonder optreden vormde het nat houden van de grote tent in Kalfster- mansweide tijdens het 30-jarig jubileum van de Overijsselse plattelandsvrouwen, wegens de hevige storm. EXAMENS Bij de onlangs gehouden examens be haalden de lieren W. J. Eshuis en J. W. W. Bluemink het diploma brandwacht le klas en de heren G. W. Knapen en P. B. Muller dat van brandwacht 2e klas. Vijf cursisten gaan thans op voor hoofd brandwacht. Nadat nog enkele mededelingen waren gedaan omtrent de op handen zijnde nieuwe loonregeling, het brandpikèt en de aanschaffing van een droogpoeder- wagen voor benzine-branden van enige omvang, sprak de heer Louwerse nog woorden van dank aan het adres van de Rijkspolitie voor haar hulp bij de alar mering. ERKENTELIJKHEID Burgemeester Enklaar stelde met grote dankbaarheid vast, dat de beide korpsen recht hebben op grote erkentelijkheid van de burgerij voor hun werk in het be lang van de gehele gemeenschap. Zij heb ben hun diensten met énthousiasme be wezen. Dat is niet goed te maken met geld, hetgeen ook niet de bedoeling is, maar anderzijds is het goed, dat een bil lijke vergoedingsregeling in het vooruit zicht is gesteld. Spreker huldigde hierna de Dijkerhoek- se brandweerlieden, die gedurende 25 jaar zich op uitstekende wijze van hun taak gekweten hebben en ondanks hun leeftijd ook thans nog vooraan staan om have en goed van anderen le beschermen en voor ondergang door de rode haan te vrijwaren. Hij reikte hen een oorkonde uit en spelde hen het zilveren kruis op, dat hier voor door de Ned. Vereniging van Brand weercommandanten aan de gemeentebe sturen beschikbaar wordt gesteld. De commandant, de heer Louwers, sloot zich bij de woorden van waardering aan en complimenteerde de brandweermannen namens de beide korpsen. Ook de oud-commandant, de heer Beijers, sprak de jubilarissen toe en her innerde er aan hoe zij, met een minimum aan blusmateriaal, als jonge kerels, de moeilijke taak van de aftredende oude Dijkerhoekse brandweer overnamen en daarvoor bij de bevolking weerklank von den, die hen in samenwerking met de ge meente betere blusmiddelen schonk. Met een gezellige maaltijd werd de bij eenkomst besloten. KONINKLIJKE JUTESPINNERIJ WEVERIJ RIJSSEN Gezien het goede verloop bij de aanmeldingen voor ons naaiatelier te Holten zullen wij nogmaals zitting houden op WOENSDAG 14 maart 's avonds van 7.30-8.30 uur bij de heer II. J. BELTMAN, Kledinghuis, Dorpsstraat 9. I-lier worden gaarne vrijblijvend alie gewenste inlichtingen verstrekt over lonen, werktijden en verdere sociale voorwaarden. Tevens kan men ook thuis voorgelicht worden, waarvoor men zich dage lijks kan wenden tot het kantoor van het bedrijf of tot de heren H. J. Beltman, voornoemd of H. Soer, Larenseweg 3.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 4