2 ASPS*0's Utfentweek fit/ FeesfeSijkhedeii bij de huweSijksherdenking nn het Koninklijk Paar ALLERLEI OOTJE TEUH naar het eiland Orohoma Vamorrijschoo! KOLKMAN, Holten een veilig verkeersavond CHU geen lijst met AR hengelo bier Verkeersquiz agrarische jongeren Schietwedstrijd Aanrijding na slippartij Vorming comité 10 x 10 voorkom VERKOUDHEID jKf a K Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt: AKTIE BIJSTAND 4 15e ronde schaakcompetitie Een warm begin met soep Onrustige Zenuwen? Zal.crtl.jg J V Id 'i. li,in 1 riOLTENS NIDllWsm, l> pagina Dc Holtense Oranjevereniging hield maandagavond in 't Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman een ledenvergade ring onder voorzitterschap van de heer H. J. A. Koldeweij, welke voornamelijk was belegd in verband met de herdenking van het 25-jarig huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. In zijn openingswoord zei de heer Kol deweij, dat de Oranjevereniging in 1939 voornamelijk was opgericht voor de vie ring van de verjaardagen van ons konings huis met de leerlingen van de openbare school. De bedoeling was toen om alleen kinderfeesten te organiseren, omdat men niet op het terrein van de volksfeestcom missie wilde komen. Langzamerhand is echter de behoefte ontstaan om ook voor de ouderen en niet-leerplichtige jeugd iets te doen. Het vorige jaar is reeds af gesproken, dat men gezamenlijk met de Chr. Oranjevereniging een groter feest wilde organiseren met het oog op het 25- jarig huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Deze heeft al een vergadering ge houden, waarin omtrent deze feestviei'ing reeds een en ander is uitgestippeld- Nader overleg zal hieromtrent plaats vinden. De vraag is echter ontstaan, wanneer nu de feestelijkheden zullen plaats vinden. Ge zegd is dat in Overijssel de algemene feestdag op 5 mei zal plaats vinden. Door de radio heeft men echter kunnen horen, dat 30 april de algemene herdenkingsdag zal zijn. Alvorens de vergadering zich over deze zaak nader uitsprak bracht de penning meester de heer M. Bouwhuis het finan cieel verslag uit over de jaren 1960 en 1961. Hieruit bleek, dat het jaar 1960 een batig saldo opleverde van f 495,54 en dat dit saldo in 1961 iets is aangegroeid tot een bedrag van f 533, Een kascommissie bestaande uit mej. H. W. de Vrieze en de heer J. S. Molewijk, zal de administratie controleren. Aangezien het aantal bestuursleden te gering is om straks een groot feest te or ganiseren. werd besloten lot uitbreiding van het bestuur. Daarvoor zullen de no dige leden ook uit de buurtschappen wor den aangezocht. Het bestuur werd ge machtigd daarvoor de nodige stappen te doen. Uitvoerig werd hierna gesproken over de mogelijkheden van een algemene feest viering in het voorjaar. Dc weersomstan digheden kunnen van dien aard zijn, dat alleen aan een binnenfeest kan worden gedacht. Anderzijds zou men toch ook wel feestelijkheden in de openlucht willen or ganiseren. Daarvoor werden verschillende suggesties gedaan, welke met de Chr. Oranjevereniging zullen worden bespro ken. Bekend is, dat de muziekvereniging H-M.V. het voornemen heeft ter gelegen heid van het huwelijksfeest van het Ko ninklijk Paar een grote taptoe te organi seren. Verder hoopt men in de verschil lende lokaliteiten een gezellig feest op touw te kunnen zetten. Gaardensiraat 28, Telefoon 546 Wij delen u mede dat wij in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht hebben georganiseerd, op woesdag 21 februari a.s. Als spreker voor deze avond zal optreden de heer v. d. Scheer, propagandist van het Verbond voor Veilig Ver keer, terwijl tevens diverse verkeersfilms vertoont zul len worden. Deze avond wordt gehouden in café „De Waag" (J. Haverslag) te Holten. Aanvang 7.45 uur. De toegang is geheel, gratis terwijl iedereen hartelijk wel kom is. TE KOOP goed onderhouden WASMACHINE MET INGEBOUWDE CENTRIFUGE G. J. EKKELKAMP, Larenseweg B 6. GEVRAAGD NET MEISJE voor twee halve dagen per week. MEKENKAMP, Oranjestraat 40. Vrijdag 9 februari kwam de Christelijk Historische Kiesvereniging in vergadering bijeen. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. Kroon, allereerst de spreker voor deze avond, de heer H. Wis- selink, Hoofd van de landbouwschool te Bathmen, welkom en sprak er zijn vol doening over uit dat op deze belangrijke De beide afdelingen van de P.J.G.O. „Jong Holten" en de Plattelandsmeisjes hebben donderdagavond in café „De Waag" van de heer J- Haverslag in een gecombineerde vergadering een interes sante verkeersquiz gehouden, die geleid werd door de heer G. Hosman. wacht meester le klas der Rijkspolitie. De vergadering stond onder leiding van de presidente der plattelandsmeisjes mej- Willy Slijkhuis, die voordat met de quiz werd begonnen nog enkele mededelingen deed. Gevraagd is, zo deelde zij mede, of er belangstelling bij de afdelingen bestaat voor een weekenduitwisseling met andere afdelingen. Hiei-op zal nog nader worden teruggekomen. Bij voldoende deelname zal dit voorjaar een gezamenlijk uitstapje worden gemaakt naar de bollenvelden. Voorts zijn de beide verenigingen aange zocht zitting te nemen in het comité 10 x 10. De besturen zullen een afgevaardigde aanwijzen. Voor de verkeersquiz, die hierna volgde werden twee teams aangewezen uit de beide verenigingen. De Plattelandsmeisjes werden verte genwoordigd door mej. A. Wegstapel, me vrouw J. Stevens-Boode, mej. G. Nekkers, mevrouw D. Rietberg-Lubbersen en mej. D. Jansen. ..Jong Holten" werd vertegen woordigd door de heren J. Rensink, F. Veltkamp, H. Rietberg, A. Schippers en Joh. Bronsvoort. Uit 75 vragen mocht ieder 5 vragen trekken, die successievelijk werden behandeld. De dames behaalden 187 punten en won nen daarmede de quiz, de heren bleven met 170 punten in de minderheid. De heer Hosmar heeft na de quiz nog verschillende van de overgebleven ver- keersvragen behandeld- De presidente heeft hem na afloop har telijk dank gebracht voor de zeer interes sante avond. De Holtense Schietvereniging „De Een dracht" hield donderdagavond in zaal Vosman een schietwedstrijd op de vuur- buks tegen de Dijkerhoekse schietvereni ging, welke een zeer spannend verloop had. Dijkerhoe'k kwam aanvankelijk bij de eerste kaarten elke ploeg bracht tien schutters in het veld in de meerder heid, maar de Holtenaren lieten zich niet intimideren en behaalden door een iets beter gemiddelde de overwinning. De uit slag was: Hollen 335 punten. Dijkerhoek 328 punten. De door „De Eendracht" utgeloofdc be ker mocht zij daarmede zelf behouden. Er waren voorts drie individuele prij zen beschikbaar, die alle drie naar Dij kerhoek gingen, n 1. de le prijs: B. Nij- land, 46 pt. (verzilverde asbak); 2e prijs: H. Sluiter, 44 pt. (medaille); 3e prijs: J. Stevens (lauwertak). Bij de overige vrije vuurbuksbaan- en windbuksbaan-wedstrijden waren de uit slagen als volgt: Vuurbuksbaan: 1 H. Paalman, 48 pt. (verzilverde asbak); 2 G. J. Broekhuis, 46 pt (medaille); 3 J. Haan, 45 pt. (lauwer tak). Windbuksbaan: hier kwam een span nende strijd tot uiting IJ. Bouwhuis, 36 pt. (steunserie 34) (fruitmand); 2 H. Paalman. 36 pt. (32): (rollade); 3 G. Tui- ters 36 pt. (28): (fruitcocktail)4 A. Vin cent 35 (34) (worst); 5 H. Klein Vel'der- man 35 (29) (worst); 6 J Haan 35 (25) geen prijs. Maandagavond had op de Raalterweg ter hoogte van het erve Vroolijk een auto botsing plaats, die nog al wat materiële schade meebracht maar voor de inzitten den van de beide daarbij betrokken au to's bijzonder goed is afgelopen. Omstreeks 8 uur reed een bestelwagen op dit punt in de richting Holten achter een wielrijder, die deze wilde passeren. Doordat een tegenligegr naderde remde de bestuurder sterk af met het gevolg, dat zijn auto slipte en zich radicaal omdraaide en in botsing kwam met een personenauto bestuurd door de heer E. M. uit Holten, die met echtgenote en zoon op weg waren naar Holten en die achter hem reed. Deze auto geraakte evenals de bestelwagen in de bermsloot waarbij de echtgenote van de heer M- uit de wagen werd geslingerd, zonder echter noemenswaardig letsel op te lopen. De slip- en botspartij was echter van dien aard, dat de beide auto's wel vijftien meter van elkaar gedeeltelijk in de sloot stonden. Het bleef bij materiële schade. De Burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, heeft zich tot de jeugdverenigingen in de gemeente gewend met de mededeling, dat hem tot zijn vreugde is gebleken, dat er onder de jongeren van Holten de behoefte is gerijpt in het kader van de 10 x 10 actie ook hun aandeel bij te dragen. Hem is ge bleken, dat men gaarne iets zou willen organiseren, niet alleen om een aandeel te kunnen leveren in de leniging van de nood in grote delen van de wereld, waar hon ger heerst, maar ook om te kunnen getui gen. dat in de harten van de Holtense jongeren het mededogen leeft met die velen, die in kommervolle omstandigheden hun dagen moeten doorbrengen. De burgemeester wil gaarne trachten deze dadendrang, die in verschillende groeperingen van de jongeren-organisaties leeft in één bedding te leiden en heeft daarom de verenigingen gevraagd een af gevaardigde te zenden naar de bijeen komst welke donderdagavond, 22 februari a.s. te 7.30 uur in de raadszaal gehouden zal worden om daar een 10 x 10 comité te vormen en te installeren. Aangeschreven zijn de herv. jeugdraad, de geref- jeugdcentrale, de vereniging ..Jong Holten", de Plattelandsmeisjes (afd. van de P.J.G.O.). de CBTJO-afdeling, de ulo-commissie, the Sensation Rockets, de de Tegehaja's en de Sociëteit Holten. Ook de hoofden van de scholen zijn aange schreven' met het oog op eventuele be langstelling van leerlingen uit de hoogste klassen. De eerste actie, geox-ganiseex'd door de band ..The Sensation Rockets" op zaterdag 10 februari 1962 in ..Irene" heeft netto f 325,opgebracht. Zaterdagavond wordt nog buiten het hiervoren omschreven groter verband- een dansavond in Amicitia geox-ganiseerd voor en door teenagers. Jeugdzorg Gezinszorg Wijk- en Buurtwerk Gebrekkigenzorg Zaterdag 17 februax-i vangt door het gehele land een nationale aktie aan voor alle gezindten, die ten doel heeft bijstand te vcitenen aan Gezinszorg - Gebi-elt- kigenzox-g - Jeugdzorg - Wijk- exx Buurt werk. De aktie is genaamd: BijsTand-4. Loten in 5 verschillende afbeeldingen zullen, a tl.per stuk verkrijgbaar zijn. Aan deze loteitj-aktie (moderne conti'o- leeibare collecte) zijn f 225.000.prijzen verbonden, waaronder weer 5 woonhuizen van f 25.000. per stuk. Wanneer men 10 loten koopt om deze te vei'kopen aan familie, vi-ienden. x-elaties exx bekenden dan ontvangt men een gx*a- tis waai'decoupon bij de loten. Aan deze waardecoupons zijn totaal f20.000 gratis prijzen verbonden Men kan ook loten bestellen door mid del van de giro. Het gironummer luidt: 5 (vijf) ten name van Bijstand-Rotterdanx. Gironummer: vijf. Wanneer men per giro 10 loten bestelt, dan wordt.bij die 10 lo ten de sub-medewex-kerscoupon gevoegd. Mocht u de lotei'ijvorm niet ambiëx-en? Het Koningin Juliaxxa Fonds heeft voor giften een speciaal gironummer en dat luidt: 433 ten name van genoemd Fonds.. Met regelmaat worden wij door week-, dag- en. maandbladen, door middel van de x-adio en niet te vergeten televisie ge- confixmteerd met de noden die hiervoor zijn genoemd. Wij nemen ons dan voor bijstand te verlenen, maar meestentijds ontbreekt ons de juiste weg voor die hulpverlening. De Bijstand-4 aktie in de vorm van een controleerbare collecte biedt thans aan alle Nederlandse mannen en vrouwen de mogelijkheid tot hulpverlening. bijeenkomst vertegenwoordigers uit op één na alle wijken van Holten aanwezig' wai'en. De heer Wisselink sprak hierna over het onderwerp: „Onze taak in deze tijd". Spi\ begon met op te merken dat de Christelijk Historischen geen sterke partij-organisatie en evenmin een keux-slijf van discipline kennen. Men leeft uit eenzelfde beginsel en wendt zich hiermede tot het gehele volk. Ze telt onder haar leden mensen van meei-dere kerkgenootschappen en velerlei modaliteiten. Ze spreekt daarom de jon geren wel eens minder aan. De jeugd is ontvankelijk voor een sterke organisatie en pakkende leuzen. Onze Unie wordt nog wel eens van con- sei-vatisme beticht. Ware dit zo, zij werd ontrouw aan haar beginsel. Immers histo rie is leven en leven is groei, dus veran- dei'ing. En zij kan nog minder conserva tief zijn omdat zij Christelijk Historisch is. Uit de historie leven betekent juist het oog gex-icht houden op de toekomst, die onherroepelijk van ons bezit gaat nemen. Onze taak voor de toekomst ligt aller eerst in het voeren van een Christelijk so ciale politiek, waax-bij het naast gezamen lijke verantwoordelijkheid in het bijzon der gaat om de persoonlijke verantwoor delijkheid. Vervolgens zullen we ons moeten instel len op een verenigd Europa, waarin de Christen een zoutend zout zal dienen te zijn. We zullen het gesprek moeten aan durven met de AR en ook met de KVP om samen naar een Christelijk blok te groeien. Gelukkig verstaan de jongeren dit i-eeds. Zij werken in het Europa-contact met deze partijen samen met de Duitse C.D.U. Wij zullen oog moeten hebben voor de gevaren die de jeugd bedreigen door de woningnood' en de toename van de on tucht, de gevaren van het moderne ver keer- Door 't scheppen van verantwoorde recreatie kan ook Holten hier zeker een belangrijk aandeel in kxijgen. Spreker wekte zijn hoorders op hieraan krachtig mede te werken. Hij besloot zijn rede met allen op het hart te binden zich voor de idealen der CHU in te zetten en bij de komende verkiezingen actief te zijn. Na de x*ede werd het schrijven van de Anti-i'evolutionaire kiesvex-eniging bespro ken. De A.R. stelde voor met een geza menlijke candidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezing uit te komen. Nadat hierover vele leden hun mening te ken nen hadden gegeven en de voorzitter die van vooraanstaande CHU-leden had weer gegeven, werd met algemene stemmen be sloten hierop niet in te gaan. Nadat de spreker nog vele vragen had beantwoord sloot hij de bijeenkomst met dankgebed. Bij de 15e ronde van de onderlinge schaakcompetitie van de schaakclub „De Pioniers", welke donderdagavond werd gespeeld in het clublokaal hotel Holter- man, waren de uitslagen als volgt: J. Beltman-A. J. C. Brands 1—0 H. TI. J. Stukker-P. M van Wah-aven 01 G. A. Brands-F. J. Hol 10 H. J Hol-Groothoff-H. Stukker 1—0 G. J. Hoeve-G. W. Knapen 10 W. G. v. d. Hurk-H Roelofs 01 A. H. v. d. Bosch-J. Steenbergen 1—0 In Argentinië slipte een vrachtwagen en sloeg daarna over de kop door de gTote snelheid. De lading bestond uit borden met' het opschrift „Rijdt voor zichtig!" Bij de Lloyds in Londen kan men zich thans verzekeren tegen de mogelijke lichamelijke gevolgen van het beoefe nen van de twist. De eerste polis was de hoofdpx-ijs op een liefdadigheids (twist)bal- In het Italiaanse plaatsje Asti meldde zich een 77-jax-ige mevrouw op een cursus voor stenogx-afie. Als reden gaf zij op: „Ik wil zo graag de dagboeken van mijn overleden man lezen, die in stenogx-afie zijn opgesteld." VOORLICHTINGSBUREAU -ojÈ#.. VAN DEN VOEDINGSRAAD Behoort u tot degenen, die een maaltijd zonder soep niet af vinden óf beschouwt u de soep als een extraatje voor zon- en feestdagen? Hoe dan ook, een paar varia ties op het repertoire zullen vast welkom zijn. Hier vindt u er enkele. Denk ook eens aan een kop soep bij de boterham op een koude dag. Recepten voor 4 personen Haaievinnensoep Deze soep heeft met haaien niets uit te staan, maar hij ziet er wel aardig uit. Hebt u de bouillon heet en wel klaar staan, dan is hij zó gereed. De bouillon kan gemaakt zijn van een blokje of pakje of echt van beenderen en of vlees. Op 1 liter bouillon 1 klein ei nemen. Het ei loskloppen met een lepel water en wat zout. De bouillon aan de kook brengen en het ei door en niet al te fijne zeef ex-in schenken. De bouillon binden met 3 afge streken eetlepels aax-dappelmeel. Gebonden vissoep 1 liter viskooknat of water en 'n kleine vis, citroenschil, een stukje ui, wat prei, selde- x-ij en/of peterselie, (tijm, foelie) 40 gr. (4 eetlepels) boter of margax-ine, 40 gr. (6 eetlepels) bloem, zout, peper (melk). De vis wassen en opzetten met ruim 1 liter water met zout. de grof gesneden groenten, de kruiden cn een dun stukje citroenschil. Of het viskooknat, dat niet zout mag zijn, met de groenten, kruiden en citroenschil opzetten. Het geheel aan de kook brengen en zacht jes 20 minuten laten trekken. De soep zeven. Enkele mooie stukjes vis bewaren voor vulling. De boter of margarine smelten. De bloem erdoor roeren cn geleidelijk onder steeds roeren het visnat toevoegen. De soep even laten doorkoken en op smaak afmaken met (een scheutje melk) peper en zeer fijn gesneden peterseliegroen. De achter gehouden vis in kleine stukjes verdeeld zo in de soep opdienen of er kleine bal letjes van maken. Hiertoe de vis fijn ma ken en vermengen met zoveel geweekt oud bx-ood dat het mengsel tot balletjes gevormd kan worden. De balletjes op smaak afmaken met zout (peper) en fijn gesneden peterselie en 5 minuten in de soep meekoken. Als een wat stevige soep bij het brood of als begin van een verder wat lichte maal tijd kunnen we kiezen een: Bruine bonensoep met groenten 150 gr. bruine bonen. VA liter water, 250 gr. gemengde groenten (ui. prei. wurtel en knolselderij), zout. peper, een laurierblad (aroma, tomatenpuree), 15 gr. boter of margax-ine, peterselie en'of seldex-ij. De bonen wassen cn een nacht weken in het water met zout. De bonen aan de kook brengen in het weekwater met het lau- rierblad en gaar koken in ongeveer VA uur. De bonen uit het kooknat nemen en fijn drukken of stampen. Dé verkregen bonenpuree door het kooknat roeren en weer aan de kook bx-engen. (De soep zeven.) De groenten en de peterselie- en/of selderijstengels schoonmaken, wassen en klein Snijden. De groenten in de boter of mai-garine ongeveer 10 minuten zachtjes fruiten. De gx-oenten aan de soep toe voegen en deze desgewenst op smaak af maken met aroma en tomatenpuree. De soep nog enkele minuten laten doorkoken en op het laatst zeer fijn gesneden peter selie- en/of selderij groen erdoor roeren. Deze soep kan vanzelfsprekend ook ge maakt worden van een rest gekookte bonen. Aardappelsoep 1 liter water. 400 gr. 5) gekookte aard appelen. 200 gr. prei en ui, 100 gr. gehakt, 20 gr. (2 eetlepels) boter of margarine, zout (tijm, peper). 2 bouillonblokjes, melk, peterselie. De px-ei en ui schoonmaken, wassen en klein snijden. De boter of margarine smelten en de groente ongeveer 10 minu ten zachtjes fruiten. De aai-dappelen fijn stampen of in een mixer fijn maken en aan de groente-toevoegen. Önder roeren het water erbij schenken. Het niet-aange- maakte gehakt, zout (tijm, peper) en de bouillonblokjes toevoegen. De massa weer aan de kook bx-engen en het gehakt met een garde loskloppen. Het geheel nog ongeveer 5 minuten zacht jes laten koken. De soep op smaak af maken met een scheutje melk en zeer fijngesneden peterseliegroen. Deze soep kan ook gemaakt worden met vers gekookte aardappelen. Mijnliardt's Zenuwtab lef ten 24. Wat een emmes uitzicht Ook op de motorboot van de twee Jan nen was het niet onopgemerkt geble ven, dat er verandtering van weer op komst was. „Wat wordt ut donker!" zei Jan met de Tandjes. Jan met de Handjes draai de zich om. „Kijk daar es!" riep hij met een geschrokken stem, terwijl hij met gestrekte arm naar 'd>e vreemde wolk wees, die zwaaiend en kronkelend de golven in beroering bracht. „Dat wordt een storrempie!" zei Jan met de Tandjes. „Ik heb nog nooit een storrem op see meegemaakt. Kijk es effe, wat een emmes uitzicht!" Maar het lachen zou hem snel vergaan. De gol ven werden hoger en hoger, de wind begon te gieren, het kleine motorbootje danste als een notedop heen en weer en werd zo nu en dan als een vodje papier heen en weer geblazen, zodat de twee Jannen zich moesten vastklemmen en op vreemde wijze met hun benen slin gerden, alsof ze aan een samba mee deden. Ook de „Kniertje" werd1 als een bal door de golven opgetild en weer neergesmakt

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 3