JAARVERGADERING HMV Tien jaar Gezinsverzorging Samenwerking met „O.C.H." bij opvoering van „lm weissen löss!" Filmnieuws hengelo s Sanapfrm q. q.q» Zangavond ring Twenthe Naai-atelier Ter Horst Co. Vergadering Herv. Vrouwenvereniging ^★"BABYDERM Jonge kerk komt bijeen Teenager-avond voor de aktie 10 x 10 Vervroegde buslichting PTT Judo „De Pioniers" wonnen alle partijen Zaterdag 10 februari 1962 HOUTENS NIEUWSBLAD pagina 2 In café Vruggink werd donderdag avond de jaarlijkse ledenvergadering ge houden van de Holtense Muziekvereni ging De voorzitter, de heer A. Westerik, opende de druk bezochte ver gadering met een hartelijk woord van welkom en hij gaf hierna het woord aan de secretaris, de heer G. Brands voor het lezen van de notulen en het verslag over het afgelopen jaar. In het jaarver slag werd met enkele gevoelvolle woor den het heengaan herdacht van de heer A. J. Oolbekkink, die een lange reeks van jaren zijn beste krachten aan het korps gaf, en na deze woorden van her denken werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Uit het jaarverslag bleek o.m.. dat het aantal werkende leden met één was ge daald en dit bedroeg op 31 december '61: 38. Het korps heeft dringend versterking nodig ep ook bij het jeugdkorps zijn nieuwe leden hartelijk welkom. Bij de muziek geldt ook: „Wie de jeugd heeft, heeft- de toekomst" en het is daarom van groot belang, dat een flink aantal jonge lui zich meldt voor het jeugdensemble om t.z.t. de plaats van de ouderen in te nemen. De secretaris bracht in zijn jaar verslag de donateurs hartelijk dank voor de in 1961 gegeven 'financiële steun en de ingezetenen werd dank gezegd voor de medewerking, die werd verleend bij de lompeninzameling. Financiën. De penningmeester, de heer F. J. Schuppert, boekte over 1961 een nadelig saldo van f 1457,75. De totale uitgaven (f 6336,87) waren in 1961 abnormaal hoog, doordat nieuwe trommen voor de drum band (f 1100,-) werden aangekocht, ter wijl tevens een bedrag van f 600,- nodig was voor het aanschaffen van enkele nieuwe uniformen. Op de nieuwe instru menten, die enkele jaren geleden wer den aangekocht, rust nog een schuld van bijna f 5000,-. Een woord van hartelijke dank werd gebracht aan de heer H. Oolbekkink. die door het inzamelen van Persil-emmertjes nog 88 gulden bijeenbracht en tot de heer H. Bosman voor het incasseren van de donaties en het aanbrengen van een aantal nieuwe donateurs. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren J. Schippers en H. Willems, had boeken en bescheiden in or de bevonden en de vergadering ging dan ook gaarne akkoord met het voorstel om De Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" (dirigent de heer W. van Erkelens te Enschede) zal zaterdag avond op de zangavond in de Ned. Herv. Kerk te Goor, uitgeschreven door de Ring Twenthe van de Kon. Ned. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigin gen ten gehore brengen de epiloog uit het oratorium „Het Licht der Wereld" van iH. W. de Wolff, en Psalm 150 van Jellesma. In het laatste werk zal de so praansolo worden vertolkt door Riek Bolink-Dandeweerd. Beide wecken zul len worden uitgevoerd met pianobege leiding van de dirigent van Hollens Ge mengd Koor, de heer J. K. Warmink te Goor. Aan de zangavond wordt deelgenomen door verenigingen uit Hengelo, Enter. Borne, Enschede. Notter, Glanerbrug, Sibculo, Goor, Oldenzaal, Wierden en Holten. Elk koor zal twee nummers zingen, wel ke door de musicus Carel Jacobs beoor deeld zullen worden. Het is maar goed, dat het gebouw „Irene" destijds op behoorlijk soliede fundamenten geconstrueerd is. Want deze week zondag zal de zaal bijna 2 uur achtereen onafgebroken op haar grondvesten dreunen door de lachorkan- nen, die de film „En dat we toffe jon gens zijn ontketent. Deze dolle kolderklucht, met in de hoofdrol de wereldberoemde Engelse komiek Norman Wisdom, is een film, waarin we de populaire Norman met z'n typisch paardegezicht gekker dan ooit aan het werk zien. Zijn dolle streken, de sensationele achtervolgingen, het is alles zo ongelo felijk, dat men, of men wil of niet, moet schaterlachen. En daar ook in deze tijd een gezonde lach voor iedereen nog altijd een uitste kende medicijn betekent, kunnen we jong en oud een bezoek aan deze dave rende rolprent van harte aanbevelen. „En dat we toffe jongens zijn is een kostelijk en uitstekend filmpro gramma, waarvan de jeugd ongetwij feld weer naar hartelust zal genieten. De bedrijfsleiding van Ter Horst Co. N.V. vestigt in een aankondiging in dit nummer nog eens de aandacht op de mo gelijkheid van vestiging van een modern naaiatelier bij haar bedrijf aan de Indu striestraat. Men kan zich hier nog voor opgeven op dinsdagavond a.s. Het ligt nl. in 't voornemen om woens dagavond een bespreking te houden met de meisjes en vrouwen welke zich tot nu toe hebben aangemeld en als men zich dinsdagavond opgeeft kan men dus nog voor deze bespreking worden uitgenodigd. de penningmeester onder dank voor het vele werk decharge te verlenen. Als le den van de controlecommissie 1962 wer den benoemd de heren J. Schippers en H. J. Pinkert. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren A. Westerik en G. Brands, met bijna alge mene stemmen herkozen. Aktiviteiten. Bij het bespreken van het „werkpro gramma 1962" werd besloten tot samen werking met de Ontspanningsclub OCH bij het opvoeren van het openluchtspel ..lm weissen Rössl" in het a.s. vakantie seizoen. De voorzitter van OCH, de heer J. Oosterkamp, deelde mede, dat als voor lopige speeldata zijn genoemd 29 juni, 4 juli, 11 juli, 25 juli, 28 juli en 1 augus tus. Het spel zal 4 keer worden opgevoerd onder de Feestbomen in de Holterberg en waarschijnlijk zal het ook worden ge bracht in Rijssen en Markelo.' Ter gele genheid van het 25-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk Paar zal een grote taptoe worden gegeven met medewer king van de drumband, terwijl verder zal worden medegewerkt aan het VVV- Vakantieprogramma. Ook bestaan er plannen voor het geven van een concert in zaal Kloosterboer in Dij kei-hoek. Lompenaktie. Op voorstel van het bestuur werd be sloten om dit voorjaar weer een inzame ling van lompen te houden, waarbij men weer gaarne wil rekenen op de medewer king van alle huisvrouwen. Vele kleintjes maken bij deze inzameling de bekende grote, die de penningmeester van HMV beslist niet kan missen. Voor de unifor men, die enkele jaren na de oorlog (toen de kwaliteit niet al te best was) werden gekocht, zullen nieuwe moeten komen en deze vernieuwing vraagt een bedrag van zeker 5000 gulden. Na gehouden rondvraag werd de ge zellige jaarvergadering door de heer Westerik gesloten. De leden van de Hervormde Vrouwen vereniging kwamen donderdagavond on der leiding van mevr. Israël weer bijeen in „Irene". Zij opende deze bijeenkomst met gebed, nadat gezongen was Gezang 169 1, 4 en 5. Hierna werd het woord gegeven aan de heer van de Pers, die over het werk in de Groesbeekse tehuizen ver telde. Aan de hand van kleurendia's zag men de tehuizen, die niet op één terrein, docii over het gehele dorp verspreid zijn, hun inrichting en hoe men daar leefde en werkte. De tehuizen geven onderdak aan kinderen waarvan de ouders uit de ouder lijke macht zijn ontzet en aan volwassen debiele personen. Deze tehuizen zijn een particuliere aangelegenheid en krijgen geen subsidie van rijk of gemeente. Mevr. Israël dankte de heer van de Pers voor zijn causerie en hoopte dat in de eerstvolgende collecte die voor deze tehuizen gehouden wordt, tot uitdrukking zal komen, dat wij de biltere noodzaak van het bestaan van deze tehuizen heb ben ingezien. Hierna werd deze bijeenkomst met ge bed door onze presidente gesloten. Voer hef her® PfOgWii!- Baby-huidje Men meldt ons: Op dinsdagavond te 8 uur hoopt de jonge kerk bijeen te komen in Irene. Om goed kwart over 8 gaan we dan ver der in de consistoriekamer. Hopelijk zijn er dit keer zeer velen, om dat het onderwerp: „Gij zult niet doden" in onze tijd opnieuw in discussie komt in verband met het vraagstuk over Oorlog en Vrede; bewapening en ontwapening; voor of tegen de doodstraf e.d. Het ligt in de bedoeling om na een korte inleiding samen te discussiëren aan de hand van enkele vragen. Wanneer er goede behandeling is kan er ook uitvoerig van gedachten worden gewisseld. Immers opvattingen op dit terrein zijn nogal uiteenlopend. Van harte welkom is ieder, die mee wil denken over dit onderwerp. Men meldt ons, dat de kaarten voor de Teenagersavond voor de 10 x 10 actie, zaterdag in Irene, bijna uitverkocht zijn. Vrijdag (hedenavond) zullen de laatsten verkrijgbaar zijn bij de heer G. Brands, Boschkampsstraat 16 of eventueel nog zaterdagavond aan de zaal. Ingaande zaterdag 3 februari vindt de postverzending des zaterdags een uur vroeger plaats dan tot dusver het geval was. Dit betekent, dat ook de buslichtin gen op zaterdag vroeger gesteld zijn. De laatste lichting heeft op zaterdag plaats om 9.30 uur voormiddag. Men schrijft ons: Doordat Anton Geesink enige maanden geleden wereldkampioen judo werd, steeg de belangstelling voor deze tak van sport in Nederland enorm. Eigenlijk is judo méér dan een sport. Wij, Westerlingen, staan vaak wantrouwend tegenover liet onbegrepen oosten, tegenover Azië, maar het gezond verstand heeft nog altijd we ten te weigeren wat slecht was om hét goede, soms aarzelend, te aanvaarden. Zo ook met de judosport, die na enige aar zeling uit Japan aanvaard is. Judo is vooral geestelijke discipline. Een groot judoka zal altijd iemand zijn van edel karakter: een sportieve persoon lijkheid dus. Wanneer een oningewijde een judo-demonstratie ziet, waarbij grote en sterke mannen, licht als een bal, weg geworpen worden, denken zij, dat judo niets anders is dan een gooi- en vechttech- niek. Zij vergeten daarbij dat judo vooral een geestelijke cultuur is, een systeem van morele evenwichtsleer, van moed, innerlijke rust en bedwongen vrees. Want vrees is een gebrek, dat in het westen veel meer heerst dan in het oosten, waar men reeds lang voor onze jaartelling leerde de vrees te verachten. De grote Chinese wijsgeer Confusius zei: „Wie vreest is zwak"; de oude Chinezen en later de Japanners, hebben dat gebrek uitge roeid door de invoering van het jiu jitsu, later het judo. De judosport wil beletten, dat men valt, lichamelijk of maatschappelijk. Volgens statistieken van eeuwen vindt men onder de beoefenaars van het judo geen mis dadigers. Grootte, zwaarte, kracht of ouderdom spelen bij judo geen rol. Wie judo be oefent blijft fit, ook al heeft hij het op oudere leeftijd geleerd. De bekende Engelse judo-tramer Jukio Tani was al oud toen hij uitgedaagd werd door de wereldberoemde bokser Camera. Jukio was een spichtig klein mannetje, anderhalve meter groot, 54 kg zwaar. Toen Camera, een reus van meer dan twee meter lengte in Londen vertoefde on Jukio Tani zag werken, riep hij spottend: ..Met mij doe je dat niet." Carnero trad op de mat. Het publiek begon afkeurend te fluiten, want ze vond de kleine, oude Jukio geen partij voor de machtige Car- nera. Mfear Jukio lachte rustig en aan vaardde de strijd. Tegenover hem was Camera als een monster van kracht, die een geweldige hand naar hem uitstak, een hand groter dan de borst van de kleine-Jukio. Maar dé gevaarlijke boksershand deed niets; Jukio wervelde razend snel om zij spil en Car- nera sloeg tegen de grond. Hij werd door Jukio medelijdend overeind geholpen met de woorden: „Jammer van zo'n groot bokser, hij heeft geen evenwicht." De grote animator van de judo was de Japanse professor Jigoro Kano. In Japan is judo de meest beoefende sport. Niet alleen op praktisch alle scholen (lagere en hogere), wordt judo beoefend, maar ook het Japanse bedrijfsleven geeft de werknemers tijd en gelegenheid om te judoën. In Japan staat de judo op een zéér hoog peil. De Japanners (én Korea- nen) werden als onoverwinnelijk be schouwd. Daarom was de triomf van Geesink zo veel te groter, toen hij in Parijs alle Aziaten achter zich liet: dit had geen Europeaan ooit gepresteerd. Aan de band die de judoka draagt kan men zijn graad zien. De verschillende banden naar toe nemende opklimmende moeilijkheidsgraad zijn: wit, geel. oranje, groen, blauw, bruin, zwart. Wanneer men een zwarte band heeft, heeft men de bevoegdheid om zelf les te geven. De graden die dan behaald kun nen worden noemt men „dan", zo kent men de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e dan. Een enkeling haalt een nog hogere dan; in Japan zijn enkele judoka's die 10e dan zijn. Geesink is 6e dan en behoort met nog een Engelsman tot de hoogste niet- Aziatische gegradueerden. Tecliniek De techniek van de judosport kent, be halve het elementaire, uiterst belangrijke „val-breken", vele soorten worpen (been- worpen. heupworpen schouderworpen), arm- en beenklemmen enz. enz. Het is begrijpelijk dat het veel oefening kost deze tecliniek onder de knie te krijgen. Demonstratie Aanstaande dinsdagavond krijgt Holten de unieks gelegenheid om echt judo te zien. De Zwolse Judoschool van de heer Wolfs '3e dan, lid van het Nederlandse Judoteam) komt in de Gemeentelijke Gymnastiekzaal. Tuinstraat, met een groep judoka's een demonstratie geven. Degenen die zich reeds als lid van de judoclub (v. BATO) aangemeld hebben, hebben gratis toegang. Direct na afloop van de demonstratie zal de heer Wolfs de groepen samenstellen (naar leeftijd etc.zodat met de lessen in Holten dins dag begonnen kan worden. Verdere be langrijke mededelingen worden a.s. dins dagavond gedaan. In verband met de gemeentelijke ver ordening wijzen wij er op dat de zaal uit sluitend betreden mag worden met witte gymschoenen. Men zie verder de aankon diging in dit blad. blust snel opkomende griep Bij de schaakwedstrijd in de competitie 3e klas groep A van de Twentse Schaak bond. die „de Pioniers" uit Holten woens dagavond speelden in Rekken bij Eiber gen, wonnen zij alle partijen, zodat de uitslag 010 was. De volgende partijen werden gespeeld: J. J. Thiellier F. J. Hol; J. K. Bakker P. M. van Walraven; J. C. PernéG. A. Brands; J. G. TiemanH. H. J. Stukker; F. W. WipG. J. Hoeve; G. v. Geerum J. Broere: J. RohnH. Roelofs; C. Ouden broekH. J. Hol-Groofhoff; W. A. Kel ders A. J. C. Brands en J. van Mourik— J. Steenbergen. De uitslagen van de donderdagavond in de clubcompetitie gespeelde wedstrijden van „de Pioniers" in het clublokaal hotel Holterman, waren: J. BeltmanG. W. Knapen Vi I G. J. KromdijkA. H. van de Bosch 0—1; H. StukkerW. G. v. d. Hurk 1—0; A. J. C. Brands—J. J. Braunius 10; H. RoelofsH. IT. J. Stuk ker 01; en F. J. HolG. J. Hoeve 1—0.': De gezinsverzorging, een instelling, die in Holten uitgaat van de diakonieën der hervormde en gereformeerde kerk en het gemeentebestuur, welke daarvoor een commissie hebben ingesteld en die in on ze gemeente een belangrijke sociale taak is gaan Vervullen, herdacht woensdag avond in alle eenvoud ten gemeentehuize haar 10-jarig bestaan. Voor deze herdenking kwamen in de raadzaal de commissieleden, de leidsters en de gezins- en bejaardenverzorgsters bijeen voor een intieme officiële plech tigheid. Daarbij heeft allereerst de voorzitter der commissie, Ds. C. C. Addink, herv. predikant, het woord gevoerd en er aan herinnerd, dat 10 jaar geleden mej. Dirk je Kuiper thans mevr. Bunskoeke haar werk als gezinsverzorgster begon. Maar voordat zij kon beginnen, was er natuurlijk al heel wat voorbereidend werk verzet door Ds. Knipscheer, de heer Stoevenbelt, de le secretaris der commis sie, en burgemeester Enklaar. Zij hebben met de dames Jansen-Van de Brink en Schuppert-Ebrecht in samenwerking met de beide diakonieën en de burgerlijke gemeente, de eenvoudige maar solide grondslag gelegd voor de bloei van het werk der gezinsverzorging in de gemeen te. VEEL DANK. Ds. Addink wilde bij het herdenken van dit tweede lustrum niet verzuimen hen hartelijk dank te zeggen voor al dit werk en hen in de eerste plaats felicite ren met de opgang, die het werk der ge zinsverzorging ,in onze gemeente heeft gemaakt. Want het is juist de snelle groei, die de commissie heeft doen beslui ten bij dit 10-jarig bestaan stil te staan, hoewel dit op zichzelf niet zo'n geweldig jubileum is. Spreker wees er op. dat begin februari '52 de eerste gezinsverzorgster haar werk in Holten begon. Thans heeft de com missie 4 gediplomeerde gezinsverzorg sters, 3 gezinshelpsters en 3 bejaarden helpsters in dienst, terwijl er ook nog 2 meisjes een opleiding voor gezinsverzorg ster in Hengelo zijn begonnen. Alles groeide dienovereenkomstig. In 1952 be droeg het aantal dagen dat verzorging weid verleend 244; in 1960 1507. Aan re tributies werd in 1952 ontvangen f332.-; in 1960 f6029,-. Aan subsidie van ge meente en rijk f752,-; in 1960 f 11.371.-. De post salarissen groeide van f 1363,- tot f 17.972.- in 1960. Deze verzorging, waartegenover men aanvankelijk in de buurtschappen, aldus Ds. Addink, wat huiverig stond, wordt thans in onze gemeente algemeen ge waardeerd. Ook de donaleursgelden ste gen daardoor van f910 in 1952 tot f1707 in 1960. U begrijpt, aldus spreker, dat deze bedragen, uit allerlei kleine getalle tjes bestaande, onze secretaris-penning meester, de heer A. Jalink en mevr. Jan sen van de Brink, die elk hun deel in de administratie hebben, handen vol werk geven. Dat de gezinsverzorging in onze ge meente tot zuik een bloei kon komen in 10 jaar tijd, daarvoor moet men in de eerste plaats de gezinsverzorgsters en gezinshelpsters hartelijk dank zeggen. Zij stonden als het ware aan het front. Ds. Addink gaf tenslotte een aardig beeld van het vaak moeilijke en gediffe rentieerde werk van de verzorgsters en van de goede sfeer, die er onder hen heerste en sprak de hoop uit, dat zij hun gewaardeerde krachten aan dit belang rijke en mooie werk zullen willen blij ven geven. Burgemeester Enklaar, die daarna het woord voerde, wilde in zijn waardering niet achterblijven en bracht dank aan de leiding o.a. van Ds. Addink als voorzitter der commissie, de leidsters en de ge zinsverzorgsters en allen, die het de commissie gemakkelijk maakten het be heer te voeren. Het werk, dat 10 jaar ge leden met enige reserve werd begonnen, heeft gebleken bestaansrecht te hebben en is nog uitgebreid met de bejaarden zorg. Dit samenspel is zeer vruchtbaar geweest, waarbij de burgemeester herin nerde aan het eerste werk van Ds. Knip scheer. Ook de heer Stoevenbelt en mevr. Jan sen-Van den Brink voerden nog in gelijke zin hel woord. Samen had men de com missie bloemen aangeboden, die op de ta fels van de raadzaal prijkten. Men bleef nog enige tijd in een gezellige sfeer bij een.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2