ASPRO Winkelwijken in miniatuur op de Voorjaarsbeurs /fanw Hoe een kaboutertje een baard kreeg 2 ASPRO'5 Uténeuteebftï/ hengelo OOTJE TEA it naar het eiland Orohoma Een goede advertentie G. J. HANEVELD Bescherm U tegen Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt: Stad en land circa 150 percelen EIKEN, DENNEN, een 2e assistent V. Wenst u olie voor uw haard? A. H. VRUWINK vrachtwagen-rijles? RIJSCHOOL ROZENB0P gesloten Fa. J. W. D0LLEKAMP S- Heeft U plannen met uw tuin? drukwerk Agent: JAN WIGGERS Kolweg 14 - Telef. 356 mimin Zaterdag februari 1°02 IIUUTKNS NIUUWNBi, \I> Op de komende Voorjaarsbeurs te Utrecht (van 12 tot en met 20 maart a.s zal een speciale stand ingericht zijn met maquet tes en foto's van winkelwijken in Neder land en het buitenland. Daarmee zal de bezoeker van de Jaarbeurs worden gecon fronteerd met de projecten, plannen en inzichten bij de bouw van nieuwe wijken en sanering van oude stadskernen met het accent op de vestiging van winkels en am- bachtsbedrijven, zoals deze reeds zijn toe gepast en in de nabije toekomst nog meer zullen gebeuren. Men wil daarmee allereerst de midden stander wijzen op zijn kansen en mogelijk heden, doch ook de stedelijke plannen makers tonen welke enorme ontwikkeling de dienstverlenende sector op het gebied van nieuwe of vernieuwde vestiging door maakt. De grootscheepse uitbreiding van steden en dorpen, de schoonmaakbeurten in de oude kernen, de di'astische wijzi gingen in de koopgewoonten, nog gesti muleerd door de enorme toeneming van het gemotoriseerde verkeer, èn Ameri kaanse invloeden hebben in de distributie een ware revolutie ontketend. In miniatuur uitgestald op de parterre van de Irenehal (Vredenburggebouwen) toegelicht met foto's en speciaal ontwor pen brochures zal van deze ontwikkeling een overzichtelijk beeld worden gegeven. De organisatoren van deze stand, die 180 m2 beslaat, zijn de landelijke Midden standscentrales en de bekende instellingen voor de middensland, de Rijksmidden- standsvoorlichtingsdienst en de Jaarbeurs zelf. Daarnaast zal men in deze stand, ten behoeve van de middenstanders inlich tingen en adviezen verstrekken onder meer over vestigingsplaats, financiering, indeling van de bedrijfsruimte en het as sortiment. In deze vorm en met dit karakter kan dit Middenstandscentrum op de a.s. Voor jaarsbeurs als een grote aanwinst wor den beschouwd. KINDERVERHAAL Er liep een kaboutertje door het bos. Het keek zo vrolijk en zo blij en tussen beiden maakte het een huppelpasje van louter geluk. Het was nog maar een heel jong kaboutertje, want het had nog geen baard. Een baard krijgen kaboutertjes pas als zij tien jaar zijn. De baard is eigenlijk een soort ereteken, een bewijs van be drevenheid en ervarenheid in allerlei din gen, een bewijs, dat zij wijs en verstandig en goed zijn voor kabouters en dieren en mensen. En kaboutertjes hebben heus wel tien jaren van hun leven nodig om dat al lemaal te leren. Een enkele maal krijgen kabouters een baard als zij nog geen tien jaar zijn. Maar dan moeten zij iets heel bijzonders hebben gedaan. Bijvoorbeeld een haas of een ko nijn uit een strik hebben bevrijd, die door een stroper was opgezet. Of jongens heb ben weggelokt,- die een vogelnestje wilden uithalen. Of een vogeltje, dat uit een nest was gevallen, weer in het nest hebben te ruggebracht. En dan is er nog iets waar voor kaboutertjes een baard krijgen, ook als ze nog geen tien jaren oud zijn, een baard zó mooi! Met gele en groene haren tussen de witte! Geel, de kleur van het hart van een madeliefje, groen, de kleur van de bladeren. Ieder voorjaar weer opnieuw is er één kaboutertje onder de tien jaar, dat op het Lentefeest van de elfen en de kabouters zo'n mooi gekleurde baard krijgt. Dat is het kaboutertje, dat het eerste madeliefje in het bos heeft gevonden. Want dat eer ste madeliefje is het sein tot het vieren van het lentefeest, en dat brengt de ka- boutei-s en elfen zoveel geluk, zij zijn dan zo blij over het heengaan van de winter, dat zij het kaboutertje, dat het eerste ma deliefje heeft gevonden, daarvoor willen belonen. Was het wonder, dat het kleine kabou tertje, dat in Ijet bos liep, nu en dan een huppelpasje maakte van louter blijd schap? Het had even te voren een made liefje ontdekt, nog half verscholen tussen de groene blaadjes. Het had de plek zorg vuldig in zijn geheugen geprent en nu was het op weg om de oudste der kabouters zijn vondst té vertellen. De volgende avond al zou het Lentefeest kunnen wor den gevierd en dan zou hij, terwijl hij toch pas zeven jaar was, een baard krijgen, een witte baard met gele en groene haren er in. Zijn gehele leven lang zouden de an dere kabouters kunnen zien, dat hij eens het geluk had gehad het eerste madeliefje te vinden. De oudste der kabouters ging ogenblik kelijk met hem mee- Het duurde erg lang voor ze bij het madeliefje waren, want de kabouter was heel, héél oud, en hij strom pelde meer dan hij liep. O, wat was het kleine kaboutertje bang, dat intussen het een of andere mensenkind het. madeliefje geplukt zou hebben! Maar gelukkig, het stond er nog en de oude kabouter was blij toen hij dit teken der lente weer had ge zien, dat hij de terugweg heel wat vlugger ,,Wel! zeg eens eerlijk, nichtjelief: Hoe vind je 't in de stad? Is dat niet heel wat anders, dan Bij jullie in zo'n gat?!" Wat wij hier doen dat is pas leven: Naar bioscoop en danspartij; Voor niets ter wereld wou ik ruilen Met jullie in zo'n negorij!" ,,'t Is waar, ik kan dat niet begrijpen! Omdat ik daar nu niet van houd! Ik denk, wanneer je zó wilt leven Dan ben je ook veel gauwer oud!" „O! nee, dat lijkt maar zo, Marietje! En dan er is nog heel wat meer! Die. mooie drukke winkelstraten, En dan dat levendig verkeer! Wat zie je in je kleine buurtschap: Een boerekar, een motorfiets Maar van het werkelijke leven Zeg nu maar eerlijk zie je niets!" ..Wanneer u denkt, dat mij dat hindert, Dan heeft u zich toch sterk vergist! Die mooie, drukke winkelstraten Heb ik bij ons nog nooit gemist! Ik vind het prettig hier te wezen Alleen maar voor een korte tijd! Maar voor de mensen ben ik hier toch: Het vreemde eendje in de bijt!" „Ik houd nu eenmaal van de stilte: Van 't leven op de boerderij! Ik vind het nergens zo gezellig En nergens voel ik mij zó blij! Ik heb mijn mening mogen zeggen: Het is hier aardig voor een keer! Maar ik blijf in mijn kleine dorpje! En ieder in zijn eigen sfeer!!" I. C. Boers-Bloem. aflegde. De volgende avond was het feest. De elfen hadden allemaal haar mooiste jur ken aan en de kabouters hadden hun pak-, jes en puntmutsen, die in de winter vuil en stoffig waren geworden, gewassen en in de zon gedroogd. Op een kleine verho ging zat de elfenkoningin, in een zacht lila japon, waarover de maan een zilveren glans wierp. Naast haar zat de oudste der kabouters, die een baard had, welke bijna tot aan de grond reikte en zijn pas-gewas sen rode pakje bijna helemaal bedekte. Zijn stok, die hij bij het lopen nodig had, stond tegen zijn stoel. Toen de klokken twaalf uur sloegen, liet de oude kabouter het kaboutertje, dat het eerste madeliefje had gevonden, bij zich roepen. Met gebogen hoofd en kloppend hartje stond hij even later voor hem. „Je hebt ons allen een grote dienst be wezen", sprak de oudste der kabouters. „Zonder jou en je speurzin zouden wij iTog niet zo gelukkig zijn geweest het lente feest te kunnen vi'eren. Ga zo voort, elfen en kabouters en ook mensen en dieren te helpen en gelukkig te maken- Als bewijs dat je je hebt onderscheiden, mag je van nu af aan een baard dragen, hoewel je de leeftijd van tien jaren nog niet hebt be reikt." De oudste kabouter zwaaide met zijn stok driemaal over het hoofd van 't jonge kaboutertje en mompelde en paar geheim- zinnnige woorden. Op hetzelfde ogenblik voelde het jonge kaboutertje het een beet je kriebelen en prikken aan zijn kin en aan zijn wangen Zijn hartje ging nog vlugger kloppen, want het wist; nu ging het gebeuren, nu kreeg hij een baard. Ademloos keken alle anderen toe. En ja, daar was het wonder! Uit zijn kin en zijn wangen kwamen prachtige golvende witte haren en ook gele en groene haren tevoor schijn. De kleuren waren zo mooi door el kaar heen geweven, dat de baard uit de verte de indruk van een bos voorjaars bloemen maakte. Vol verrukking zag het kaboutertje, dat nog altijd met neergesla gen ogen voor de oudste der kabouters en de elfenkoningin stond, de haren op zijn borst dalen, „Je bent thans volwassen," sprak de oudste der kabouters. „Laten je handelin gen dienovereenkomstig zijn: wees wijs en verstandig en bovenal: wees goed voor iedereen met wie je in je leven te maken krijgt." Nog enige uren vierden ze feest. Maar toen het afgelopen was duurde het nog wel een paar uren voor het kleine kabou tertje de slaap kon vatten, zo opgewonden was het door alles wat er met hem was gebeurd. Telkens weer streek het even met de hand over zijn baard, zijn gloed nieuwe baard, die het aan een madeliefje te danken had. (Nadruk verboden). 22. We sijne handige jonges. Ja, het waren Jan met de Handjes en Jan met de Tandjes, dat ha'dden Bram Steng en Ootje Teur goed gezien. Ze hadden hier of daar een motorboot zon der toestemming van de eigenaar ge leend en waren van plan, om Bram Steng hoe d'an ook van zijn gouden bo men af te helpen. „Kijk, we hebbe um al ingehaald!" zei Jan met de Handjes. „Nou gane me op halleve kracht vare, want dan kom- me me net zo hard vooruit as die ouwe aftanse sleepschuit van Steng. „We sijne maar een paar handige jon ges, al seg ik ut seliëf", gaf Jan met de Tandjes te kennen. „Meneer de ka pitein sal nog raar staan te kijke, as-ie ons in ene op Oroboma siet!" Zo bleven d'e twee Jannen een paar dagen achter de „Kniertje" aan varen. Doorlopend leverbaar PRIMA KUIKENS en JONGE HENNEN ook MERKKUIKENS. Grote partijen scherpe prijzen. H. LODEWEGES, Borkeld 14, Holten. NOTARIS F. VAN SCHOOTEN te Rijssen, zal op zaterdag 10 februari 1962, 's namiddags half 2 in café „De Bakker" te Rijssen, Haarstraat 50, voor de heren De Jong Schou wenburg publiek verko pen fijnsparren, lariksen en berken op de Noetselerberg en de Ligtenberg, in de om geving van de harde weg, bij het oude huis G. J. He geman, achter J. M. Hege man en aan het Holter fietspad, waaronder perce len geschikt voor zaaghout, rikpalen en slieten. Bezichtiging drie dagen voor de verkoop, waarbij streng verboden hond mee te nemen. Aanwijzer: bosbaas Hege man. Bet. 1 juli a.s. Solide borgen vereist, onbekende kopers moeten schriftelijk bewijs van gegoedheid overleggen. Voor KVVALITEITSKUIKENS en JONGE HENNEN, ook MERKKUIKENS is het juist en betrouwbare adres: D. VENEKLAAS, Dijkerhoek D 10, Holten. TE KOOP 6-WEEKSE JONGE HENNEN, R.I.R. bij G. J. NIJENHUIS, Beuseberg 106, Holten, Telefoon 06731-235. doet „wonderen" voor de verkoop! w Accoutantskantoor B. J. BROUWERS HOLTEN - ZWOLLE vraagt voor zijn kantoor te Holten Vereisten: gedegen vooropleiding, praktijkdiploma boek houden of hiervoor vergevorderd, zo mogelijk enige ervaring in rapportering. Goed loon. Sollicitaties schiftelijk te richten aan Raalterweg 24, Holten. Bij afname van 1000 liter: BELANGRIJKE KORTING! Belt U even no. 350 Beuseberg 163 Wenst u een Naar ROZENDOM, Koninginneweg Prima materiaal, Ze zeggen 't allemaal. Een instructeur met rijke ervaring Wordt voor de klant een besparing. Koninginneweg 15. Rijssen. Onze zaak is A.S. ZATERDAG 3 FEBRUARI wegens sterfgeval ORANJESTRAAT Wendt u dan tot ons. Wij komen gaarne geheel vrij- blij vend met u spreken over eventuele aanleg of verandering van uw tuin. BLOEM- en BOOMKWEKERIJ TUINARCHITECTUUR Holtenseweg Tel. 06738-387 LAREN (Gld.) Tevens het adres voor levering van alle soorten vaste planten, heesters, coniferen, rozen, vruchtbomen enz. van modern karakter levert sTméLen voordelig

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 3