EEN BROKJE VAN DE NOOD IN ONZE WERELD WAARVOOR DE KERKEN DEZER DAGEN COLLECTEREN Uit Holtens historie De mond- en klauwzeer maatregelen opnieuw ver] Kindje Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen Verzachting in zgn. onbesmet gebied Uitstekende opvoering van „C.O.C." met „Doctor, genees U zelf" Zullen robots onze kinderen onderwijzen? II „;d en handen ruw? nWÜ-PUROL Dansavond Sociëteit Holten Jaarvergadering Holtense Plattelandsvrouwen ¥$®r de beer Zaterdag 3 iebruari 1962 HOLTENS NlEUVVSLLAl) pagina 2 De minister van landbouw en visserij heeft besloten in verband met de nog steeds ernstige dreiging van mond- en klauwzeer voor de veestapel, het tijdelijke veryoerverbod voor varkens over de pe riode 1 februari1 maart 1962 te handha ven. Dit besluit is bekendgemaakt in de Staatscourant van 31 januari 1962. De bestaande maatregelen ten aanzien van het vervoer van varkens blijven prak tisch ongewijzigd van kracht. Tevens is nu uitdrukkelijk verboden in de veeauto, waarmee varkens worden vervoerd, ander vee bij te laden. De vervoerders behoeven krachtens het nieuwe besluit de veeauto alleen nog na het vervoer te ontsmetten. De Veeartsenijkundige Dienst voorts heeft moeten besluiten de ontheffingsre geling voor vervoer van varkens van on besmette bedrijven onverminderd van kracht te doen zijn in besmet gebied. De ontheffingsrichtlijnen zijn thans evenwel verzacht in gebieden, die momenteel on besmet zijn verklaard. Het betreffen hiel de provincies Groningen, Friesland, Zuid holland en Zeeland, alsmede Noordholland ten noorden van het Noordzeekanaal en Noord-Brabant ten westen van de lijn 's-Hertogenbosch - Boxtel - Eindhoven - Valkenswaard - rijksgrens. De varkenshouders dienen voor alle ontheffingsaanvragen, als onder de oude regeling, althans in eerste aanleg, zich te wenden tot de plaatselijke bureauhouder - p.b.h. - van de provinciale voedselcom- missaris. Ontheffingen voor vervoer van varkens van besmet naar onbesmet gebied zullen niet worden verleend. De Veeartsenijkundige Dienst heeft de p.b.h.'s gemachtigd, voor wat onbesmet yVe IV6' POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Onder deze titel brengt PM Maand blad voor mannen in zijn februari nummer een artikel over diverse experi mentele onderwijsmachines, die men be ter „machines voor kennisoverdracht" kan noemen, omdat zij slechts in staat zijn voorbewerkte leerstof door te geven. Leerlingen, die studeren met behulp van een onderwijsmachine, kunnen zelf het tempo van hun studie bepalen en de pas verworven kennis direct in toepassing brengen bij de beantwoording van vragen. Wordt een vraag goed beantwoord, dan kan de leerling door een knop in te druk ken of een hefboom over Ie halen, over gaan tot de volgende vraag of een vol gende, paragraaf van de leerstof. Is een antwoord fout, dan geeft de machine het juiste antwoord en legt het uit, waarom het antwoord van de leerling fout was. Doordat specialisten medewerken aan de voorbewerking v£n de leerstof is de psychologische benadering beter, doch het is een bezwaar dat de machines niet kun nen reageren op persoonlijke eigenschap pen van de leerling. Daardoor blijven on derwijzer en leraar voorlopig toch onmis baar! •^4 gebied aangaat, zelfstandig ontheffing te verlenen voor direct vervoer van bedrijf tot bedrijf over een afstand van ten hoog ste 15 km. Bij aanvragen voor dit vervoer over groter afstand zal de beslissing wor den genomen door de districtsinspecteur van de Veeax-tsenij kundige Dienst. Voorts zullen de p.b.h.'s ontheffing verlenen voor vervoer van zeugen naar de beerhouderij in onbesmet gebied, echter in besmet ge bied onder bepaalde voorwaarde, terwijl de beerhouderijen hier aan regelmatig diergeneeskundig onderzoek worden on derworpen. Aan alle veehouders en varkenshouders is opnieuw een circulaire met praktijk aanwijzingen verzonden vanwege de di recteur van de Veeartsenijkundige Dienst. Zaterdag 27 januari hield de Sociëteit Holten, de club van jongelui, die o.a. de jazzmuziek willen bevorderen, haar derde dansavond in de zaal van Hotel Vosman. Het bestuur had de „County Capital Six" uit Zutphen uitgenodigd. Dit Dixieland orkest is o.m. bekend door zijn optreden voor radio en t.v. en staat als 4e genoteerd op een bekende poll (stemmingslijst). De tevreden bezoekers mogen op een geslaagde avond terug zien. Mooi scheen de zon over het oude Hol ten. Heel in de verte, naar de Markelose kant, stond als een sterke bewaker de zware ronde toren van het kasteel Waar- denborg. De vogels kwinkeleerden in de vele lindebomen die Holten toen rijk was. Want het Holter volksgeloof wilde dat lindebomen een beschermende kracht had den, net als de flierbossen op de götte. De pastoor was het daarmee niet eens. Dat was allemaal goed en wel. maar het volksgeloof was sterker als de pastoor. Natuurlijk luisterde het volk van Holten met gepaste eerbied naar de pastoor, wanneer deze hel en duivel te hulp riep om het Holter volk in het rechte spoor te houden. Roetjans van de Borkeld gold voor een gauwdief en toen de pastoor weer eens flink van leer had getrokken, had Jans Egbert-oom meegenomen naar de Vergulde Ossenkop en daar twee bor rels besteld. Eén voor zichzelf en één voor Egbert-oom. Dit was, zo vertelde Roetjans, om de rare smaak kwijt te ra ken. Wat de pastoor vanmorgen vertelde was bij de wilde beesten af. En meteen sloeg hij Egbert-oom op de knie. Egbert- oom schrok er van. Hij dacht aan Garrit- jen. Garritjen, die zo streng gelovig was. En nu zat hij te borrelen met die vage bond van de Borkeld. Het schoot hem te binnen dat hij nog naar de timmerman moest. Zijn nieuwe huis, daar zat hij vol van. Het was Gar ritjen, die hem er toe gedreven had an ders. Van de timmerman ging hij naar huis op de Borkeld en kwam hij de Slof- hakke tegemoet. De Slofhakke was om zo te zeggen het nieuwsblad van de Borkeld en was nu op weg naar Holten om in geuren en kleuren te vertellen wat er tijdens de afwezigheid van Egbert-oom gebeurd was. De Siepel was in Deventer bij de Rus tende boer niet welkom geweest, maar hij Dina van Wipgarritjen wel. En nu was er schandaal op de Borkeld. Maar daar was Egbert-oom nog onkundig van. Toen Egbert-oom thuis kwam vond hij het huis leeg. Dat gebeurde wel meer. Niets on ordelijks was er. En ook de Slofhakke vertelde niets. De leden van de plaatselijke afdeling van de Bond van Chr. Plattelandsvrou wen kwamen woensdagavond in de hal van de „School met de Bijbel bijeen" on der leiding van mevrouw .J. Rietberg van Lindenberg. Zij opende deze bijeenkomst met gebed nadat gezamenlijk gezongen was Psalm 25 vers 2. Nadat de notulen waren gelezen en enkele agendapunten waren afgehandeld, werd het woord gegeven aan de heer van Dijk. lid van de Voorlichtingscommissie uit het Verzekeringsbedrijf die een leer zame en interessante causerie hield over het onderwerp „Niemand leeft alleen voor zichzelf". Hij stond uitvoerig stil zowel bij de geestelijke als stoffelijke kant van het le ven. De mens heeft, zover dit in zijn ver mogen ligt, te zorgen voor het heden en de toekomst, ook wat het afsluiten van verzekeringen betreft. Een vrouw kan even goed als een man een verzekering afsluiten, en dit is in 't bijzonder voor de alleenstaande vrouw van zeer groot be lang. Na de causerie van de heer van Dijk, werden door de heer van Schaik van de Verzekerings voorlichtingsdienst enkele films vertoond, waarvan de rolprent die de titel droeg „Kinderogen glunderen weer" bijzonder boeide. De vergadering werd door mevr. Schup- pert-Meijer met dankgebed geëindigd, na dat nog gezongen was Gezang 293 vers 1. De Slofhakke was op weg naar de pas toor. Men noemde de Slofhakke de ker- kendrager. Dit laatste omdat hij alles bij de pastoor aanbracht. En nu had hij een schoon onderwerp: het schandaal van de Siepel en Diena. De pastoor luisterde en dacht bij zichzelf, ik ga dinsdag en zo geschiedde. Maar de schoutinne had het schandaal ook gehoord en verkeerd ge luisterd. Wolter, riep zij. Wolter, luister eens, wat moeten wij daaraan doen. Daar heeft die Egbert-oom bij zijn dienstbode te bedde gelegen. De schout schrok zicht baar. Hij trok zich aan zijn reeds veel te lange neus en riep: ik zal opheldering wagen. Spoedig was hij op weg naar de Borkeld. Egbert-oom was aan het zand graven voor zijn nieuwe huis en was zeer verrast te horen, waarvan de schouten vrouw hem verdacht. Maar ik heb bij Garritjen geslapen, in een aparte bedstee, verduidelijkte hij. Dan is het laster, riep de schout, liep naar huis en keerde zijn vrouw flink, de kast uit. Een paar dagen later werd Egbert-oom gewaar dat hij een vriend en een dienstbode had ver loren. GARRITJEN KOMT NAAR HOLTEN Nu het zover was dat Garritjen en Eg bert-oom zouden trouwen, besloot Garrit jen een keet te laten bouwen op de Bor keld. Egbert-oom vond het zonde van het geld. Garritjen niet. Zij wilde er bij zijn als het huis gebouwd werd. Wanneer zij niet zo manziek was, zou zij zich wel tweemaal bedacht hebben, want het leven op de Borkeld zou haar tegenvallen. Maar goed, een mooie keet kwam er en een jaar later was het huis klaar. En nu moest er bruiloft gevierd worden. Egbert-oom bekeek zijn nieuwe huis met argusogen. En toen kwam al het meubilair van De venter. In een opzicht had hij "Zijn zin doorgedreven. De grote woonkamer-keu ken was versierd met bonte tegels en een grote open haard. De dag van de bruiloft naderde snel. En toen kwam er ruzie. De schoutinne drong er op aan, dat alleen net volk op de bruiloft zou komen. Egbert-oom wilde in de eerste plaats de naoberschap. En 't De Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." bracht woensdagavond ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix in het gebouw „Rehoboth" voor het voetlicht het toneelspel in drie be drijven: „Doctor, genees U zelf" van P. van Damme. De avond die onder leiding stond van ds. R. A. Hoogkamp, werd ge opend met gebed, nadat de twee bekende coupletten van het Wilhelmus waren ge zongen. Ds. Hoogkamp sprak hierna na mens „C.O.C." een hartelijk woord van welkom en hij sprak z'n vreugde uit over de flinke belangstelling die van groot be lang is met het oog op de clubkas, doch van nog groter belang als morele steun. KORTE INHOEI) De heer Bastiaanse IJ. Stam), die in de laatste wereldoorlog al op z'n eigen winst uit w.as en van onderwijzer psycholoog wil worden, bereikt na veel studie en in spanning z'n doel. Hij wordt doctor en hij meent dat hij nu alle mensen kan helpen. Gelukkig kan hij velen helpen, maar zijn eigen zoon (Henk Landeweerd) ontgroeit hem totaal, omdat hij zijn eigen kind niet begrijpt, en zij hem niet be grijpen. Doctor Bastiaanse en z'n vrouw (Jo Stam) raken de wanhoop nabij en zien als enigste redmiddel voor zoon Dick de kostschool. Als de moeilijkheden en pro blemen zich opstapelen wijst de eenvou dige werkvrouw Mina (Gerry Rietman) vader en zoon op de weg terug. Deze weg eind van het lied was dat Egbert-oom met Garritjen naar Deventer trokken en daar gingen wonen. DE PACHTER HET NIEUWE BOERENHUIS Holten werd andermaal bedreigd. De Gelderse baron van Wisch had ruzie met de bisschop van Utrecht. En nu wilde hij in het land vallen en Holten hebben. Waarom nu juist Holten? Dat zit zo. Holten, wij hebben het reeds eerder ge zegd, was een bronpunt in het verkeer, en dat is het na vele eeuwen weer. En, zo dacht de baron van Wisch, als ik Hol ten heb, dan kan ik de. bisschop ringel oren. De troepen van de bannerheer van Wisch gooiden zich op de Borkeld neer. De pachter van Egbert-oom, Stoethaspels- Jan. werd van zijn huis en erf verjaagd en de baron had in dit huis zijn kwartier. Holten sloeg op de grote trom en Deven ter legers kwamen naar Holten. Zij joe gen de bannerheer weg en dronken daar na heel Holten leeg zonder te betalen. Dat kwam later met de boter wel terecht. De teleurgestelde kasteleins liepen naai de schout en deze ging toen op hoge poten naar Deventer. Egbert-oom en Garritjen kregen hoog lopende ruzie. En zij kregen ook een kind. Zij hadden zich veel voorgesteld van heer lijk wofien in Holten. En vast en zeker waren zij uit elkaar gegaan, maar het klei ne Roelofje, het was een meisje, dat hield hen bij elkaar. En vooral niet te vergeten de duiten van Garritjen. Het mooie nieuwe huis op de Borkeld was door de onverlaten in brand gestoken en door de buren weer ten dele geblust. Het huis stond nu leeg. De Stoethaspel was gaan wonen in de Markelerbroek. Destijds stonden er tal van erven leeg. Een Deventer koopman die in traan en stokvis deed, wilde het huis wel kopen, doch ook wel huren. Nu kwam Egbert-oom in actie. Garrit jen stond verbaasd over het pingelen van haar man. De Deventër koopman vond, dat hij schandalig door Egbert-oom was afgezet. Maar voegde er aan toe, dat het maar aards goed was. Het voorhuis op de Borkeld was afgebrand. En Egbert-oom en Garritjen waren aan het rekenen toen de Siepel binnenstapte. Hij was van plan het huis op de Borkeld te huren. VAN COEVERDEN wordt gevonden als Dick met z'n meisje Anneke (Hanneke Beldman) op 't spreek uur* van z'n vader komt. De verhouding tussen ouders en kind wordt weer goed en aan het eind van de weg staat het huis met de naam „Happy- end". Aan het slot van de voorstelling moch ten de spelers van de plm. 200 bezoekers een langdurig applaus in ontvangst ne men. Nftasf de reeds genoemden speelden nog mee G. Beldman (zoontje van het echtpaar Bastiaanse), Visser (A. Meye- rink) een cliënt van dr. B.; Wim, zoon van Visser <E. Beldman), Van Es, onderwijzer (G. Aanstoot) en professor en mevrouw van Heesteren (A. Meyerink en Diny Beldman). De grimering was door de heer W. Drent keurig verzorgd en de toneelaan kleding van de fa. Schuppert was stijlvol. De heer Js. Schuppert demonstreerde in het decor op de achtergrond vakman schap en tenslotte waren het de gebroe ders H. en J. W. Hulsman, die via de bandrecorder zorgden voor de juiste ge luidseffecten. Woensdagavond hield de Bond van Plat telandsvrouwen afd. Holten haar jaarver gadering in Hotel Holterman. De presidente, mevr. B- Broere-Bos kon weer een 3-tal nieuwe leden begroeten. Uit het jaarverslag van de secretaresse mevr. J. Metzger-Slotman bleek dat de vereniging thans 126 leden telt. Ook fi nancieel was hel voor de afdeling een goed jaar geweest, zoals bleek uit het verslag van de penningmeesteresse mevr. G. Reilink-Braakman. Er was een klein batig saldo. De kascommissie bestaande uit de dames mevrouw S. Schippers-Bou- ma en mej. H. W. de Vx'ieze hadden de kas keuxig in orde bevonden, zodat de pen ningmeesteresse decharge werd verleend. Tot nieuw lid van de kascommissie werd benoemd mevrouw v.d. Noort-Schippers. Bij de ingekomen stukken was een schx-ij- ven van de directeur van de Coöp. Zui velfabriek ..De Vrijheid", met het verzoek de leden te vragen zich uit te spx-eken voor of tegen de melksanex-ing in onze plaats. Dc meerderheid der dames was voor een sanering. Het jaarlijks reisje zal dit jaar al op 2 mei zijn. Er wordt dan een bezoek aan de glasfabx-ieken in Leerdam gebracht. Inplaats van me.vr. S. Sinnema-Leek- stra, vice-presidente en mevr. J. Metzges- Slotman, secx-etaresse, die periodiek af traden en x-eglementair niet hei-kiesbaar waren werden gekozen mevr. L- Steen- huis-Wieringa en mevr. G. Bouwhuis-Gel- tink. De scheidende dames werden .door de presidente toegesproken en bedankt voor het vele werk voor de vereniging gedaan. Zij liet haar woorden vergezeld gaan van een bondslepeltje en een bloe metje. Na de pauze werd door mej. Wijers agrarische voorlichtster de pi-oblemen rond de vijfdaagse wei-kweek besproken. Hierbij werd een i-ollenspel gespeeld en werden in discussiegroepjes een 4-tal vra gen besproken. De presidente dankte aan het slot mej. Weijers en sloot de vei-gade- ring. De volgende vergadering is op 15 febr- bepaald. Dan zal mej. Rotting uit Delden een lezing houden over haar reizen naar Canada en Mexico. Vanwege de in december vx-oeg inval lende vorst en daarna de vele regens is op sommige bedrijven nog weinig winter rogge gezaaid. Thans is de tijd zover voortgeschreden dat het zaaien van win terrogge wel zeer ï-iskant wordt. Er zal dus op vele pei-celen een ander gewas geteeld moeten worden. Welke ge wassen komen hiervoor in aanmei'king? Ie. Wanneer men toch nog graag stoppel knollen na wil telen komt zomergei-st het eerst in aanmei-king, omdat dit gewas on geveer gelijktijdig met vroege winter rogge afrijpt. Zomergerst stelt wel enkeie bijzondere eisen aan de bemestingstoe stand, n.l. de kalktoestand moet voldoen de hoog zijn, ph. K 11. boven 4.6. Wanneer U weet dat het perceel te lage kalktoe stand heeft kunt U dit nogbijkalken.Geef dan de juiste hoeveelheden, aangepast aan het grondonderzoek. Onderzoek1 alleen op kalktoestand is thans nog mogelijk, want plm. 10 dagen na het bemonsteren hebt U de uitslag thuis. Voor evt. kopertekort is gei'st erg gevoelig. Veelal zal een gift van 200300 kg koperslakkenbloem of 50 kg kopersul faat op zijn plaats zijn, tenzij men weet dat de kopertoestand goed is. Het meest gebruikte ras is Herta, welke goed vol doet. Een goed nieuw ras in Volla, welke nog even beter bestand is tegen droogte. Zaaizaadhoeveelheid plm. 120 kg per ha. 2e. Wil men het land in dienst, van de voederwinning stellen dan verdient de teelt van snijmais de volle aandacht, mits het land niet te laag en te nat is. Snijmais geeft een hoge opbx-engst aan goed voer en vraagt weinig arbeid. Hebt U hier belangstelling voor dan is het belangrijk te weten dat er binnen kort een Voorlichtingsavond gehouden zal worden omtrent de teelt van snijmais. 3e. Verbouw van haver of zomerrogge. De opbrengst van zomerrogge valt vaak tegen en het gewas is meestal nogal wat slap. Bij haver is het veelal zo dat de teelt van stoppelknollen niet meer moge lijk is. Op verzoek worden U gaarne nadere in lichtingen verstrekt. Bcdrijfsvoorlichter, J. W. Lubbex-sen telefoon 06704-438

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2