Indianen ronkten „tahagos'9 in maisblad Amerikaanse dictator, gek op groene pyama's, maar begraven in avondtoilet Adverteren De geschiedenis van de tabak vanaf 1492 tot heden De pijp won het met glans van de snuifdoos Sierplant Catharina de Medici snoof Pijpen Sigaren en sigaretten Het opslaan van levensmiddelen La si- van zenuwen? is BEKEND blijven Zaterdag 27 ianuari 1.002 O' rr-Tvc; vi^Tnvcra U) 4 Wij hebben het aan Columbus te danken, dat wij de tabak kennen. Toen hij met zijn vloot bij Quanahani - de huidige Bahama-eilanden - voor anker ging, stuurde hij manschappen vooruit, die hem over de zeden en gewoonten van de bewoners moesten inlichten. Op het strand troffen zij Indianen aan, die in trechtervormig gedraaide maisbladeren, die ze „tabagos" noemden, tabak rookten. Zo ontstond 't woord „tabak". Bij zijn terugkeer in Spanje sprak Columbus daar over de gewoonte van het „tabak drinken" der Indianen. In Portugal plantte men de tabak als sierplant Uit de intussen gedane onderzoekingen is gebleken, dat het roken vóór 1492 al honderden jaren bekend was. De oor spronkelijke bewoners van Amerika ver eerden daarmee de zon en de „grote geest" en op grote bijeenkomsten werd door de stamhoofden gewoonlijk de vredespijp ge rookt. Pas veel later, omstreeks 1560, bracht Hermandez de Toledo het tabaks zaad mee naar Portugal. In het begin kweekte men de tabak als sierplant 'en als geneeskrachtige plant. Spoedig daarna sierde de tabaksplant met zijn rozenrode bloemen de koninklijke tuin in Lissabon. De Franse gezant aan het Portugese hof, Jean Nicot, leerde daar toen de tabak kennen. Hij stuurde de plant naar Catharina de Medici in Parijs. De koningin-moeder gaf hem de naam „Herba Catarinae" en beweerde, dat hij een onfeilbaar middel tegen allerlei ziek ten was. Later gaven geleerden deze plant ech ter de naam „Herba Nicotina" ter ere van Nicot, die de tabak naar Frankrijk had gebracht. De speciale, zich in deze plant bevindende stof, werd eveneens naar hem, nicotine, genoemd. In Portugal ontstond ook de nieuwe manier om tabak te gebruiken, namelijk het snuiven. Het was wederom Nicot, die deze nieuwe mode aan het Franse hof invoerde. Catharina de Medici gebruikte het poeder en schreef het ook aan haar zoon Frans II tegen hoofdpijn voor. Lode- wijk XIV en Frederik II van Pruisen ge bruikten veel snuiftabak en vonden hier,- in al spoedig navolging. Via de Engelse en de Hollandse handel kwam de tabak in Rusland en de Oriënt terecht. Tegenwoordig komen de edelste tabak soorten uit de Oriënt en men kan zich nauwelijks voorstellen, dat het roken in de streken, waar de teelt van en de han del in tabak de belangrijkste bron van inkomsten is, daar toen verboden was. In Turkije, Rusland en Engeland werden zelfs drastische maatregelen genomen om het roken tegen te gaan. In Pruisen stond er straf op het genot van tabak. Frederik Willem I was echter toleran ter. Hij stichtte het beroemde Tabaks college. Stenen pijpen van de Inca's, fraai be werkte meerschuimen pijpen uit de acht tiende eeuw, uit hout gedraaide jagers- pijpen met zilveren deksel, pijpekoppen van Meissner porselein, pijpekoppen met de beeltenis van Napoleon, studentenpij- pen, smalle Chinese en Japanse pijpen van metaal, eenvoudige aarden pijpen met de bijbehorende pijperekken, Oosterse dzij- boeks en een Indiaanse calumets in de vorm van een tomahawk, behoren als het ware tot het verleden. Gebleven is de korte shagpijp van bruyèrehout, die in het midden van de vorige eeuw in Engeland gemaakt werd. De snuiftabak daarentegen is helemaal verdwenen en daarmede de snuifdoos, de prachtige tabaksdoos van zilver, emaille, goud of beukenhout. In de achttiende eeuw kwam uit Cuba de sigaar naar Europa en daardoor ont stond er een meer verfijnde cultuur van het tabaksgenot. Terwijl de pijptabak bij na uitsluitend uit Virginia kwam, ont stonden er toen door de sigarenrokers nieuwe cultures. Behalve de Virginia- tabak was het vooral de tabak van Java, Havanna en Brazilië die het meest ge vraagd werd. In Duitsland werd de sigaar ingevoerd door de Hamburgse "koopman Schlott- mann, die in 1788 een kleine fabriek op richtte. Hij slaagde er maar heel lang zaam in om het vertrouvven van de rokers te winnen. Volgens de missionarissen rookten in de zestiende eeuw Spanjaarden en Creolen in Zuid-Amerika de zogenaamde „papeli- tos" en ook in Mexico moeten al heel vroeg sigaretten gemaakt zijn. De Krim- oorlog bracht evenwel het roken van de moderne sigaretten erin. Engelse en Fran se soldaten leerden het gebruik kennen van de Oosterse en Russische sigaretten die het voordeel hadden, dat men ze zelf kon draaien en dus goedkoper waren. De naar hun vaderland terugkerende solda ten brachten dit gebruik ook daar in zwang. Het is verstandig om altijd een voor raadje levensmiddelen in huis te hebben, niet alleen in onrustige tijden, maar ook in normale omstandigheden. De omvang en de aard van de voorraad zal men laten afhangen van de grootte en de geschiktheid van de bewaarplaats (is deze droog of vochtig, koel of in de buurt van een schoorsteen of verwarmingsbui zen). Uiteraard spelen ook de gezinsgroot te en de financiën een rol. Wat dit laatste betreft kan men, indien men een voorraad wil vormen, dit het beste heel geleidelijk doen. De beste plaats voor het bewaren van levensmiddelen is een koele, maar vorst- vrije, droge, frisse luchtige ruimte. Dit kan zijn een kelder of zolder of een kast in een gang of onverwarmde kamer. Ook indien men niet beschikt over een goede bergruimte, die aan deze eisen voldoet, kan men een voorraad rnaken, maar dan alleen van artikelen die lang bewaard kunnen worden. Wat houdbaarheid be treft maakt het geen verschil of levens middelen in blik of glas geconserveerd zijn; met het oog op breuk zal blik de voorkeur verdienen boven glas voor die levensmiddelen die men voor een nood toestand opslaat. Wie noodbiscuits wil inslaan, kan het beste die fabrikaten kopen, waarvan een houdbaarheid enkele jaren gegarandeerd is en die luchtdicht (niet in karton!) ver pakt zijn. A. Tot de artikelen die men langer dan een jaar kan bewaren, omdat zij vrij wel niet aan bederf onderhevig zijn, be horen: in blik (of glas) geconserveerde'volle dige maaltijden (plat du jour, stamp pot) rijst-, macaroni-, spaghetti-, miegerech ten, al of niet met vlees, vis, een saus, e.d. soepen, als of niet geconcentreerd peulvruchten naturel of in een saus groente, paddestoelen, gesteriliseerde tafelzuren vruchten, vruchtesap Kogel maakte einde aan Huey Long's jacht naar macht Dit is de geschiedenis van een man die een heel eind op de weg naar de presidentsverkiezingen was gekomen als een kogel niet ontijdig (maar voor de gemeenschap op tijd) een einde aan zijn verbijsterende levensloop had gemaakt. Huey Piercy Long, geboren in 1893 te Winnsfield in de staat Louisiana, was een man met een levensloop die in felle kleuren geschilderd kan worden. Een man ook wie men bepaalde capaciteiten niet kon ontzeggen, maar die in doorsnee toch niet meer dan een maniak was. Een maniak met erg veel macht, die hij zich in de loop der jaren had toegeëigend, een macht gebouwd op de lopen van machinepistolen en de smerigste corruptie, die men zich denken kan. Als zestienjarige knaap verliet hij het ouderlijk huis. Hij was vertegenwoordiger in alles wat maar te verkopen viel: boeken, meube len en zelfs geneesmiddelen. Zijn eerzucht stuwde hem echter voort. Hij wilde hogerop en begon een rechtenstudie, die normaal drie jaar vroeg maar die hij afrondde in één jaar. Toen was hij rijp voor de politiek. Hij wierp zich op als de voorvechter van de „kleine man" en als zodanig drukte hij een zware stempel op zijn eigen leven en op dat van vele duizenden Amerikanen. Totdat een kogel, toebehorende aan een bedreigde familie, hem dodelijk trof. Dat was op 10 september 1935. De macht van Long was enorm. Hij regeerde alles, want overal had hij zijn mannetjes zitten, die hij zelf de baantjes had bezorgd. Deze bescher melingen leefden overigens met het zwaard van Damocles Long boven hun hoofden, want vriend Long droeg hun ontslagbewijzen als voorzorgsmaatre gel altijd bij zich. Hij hoefde ze al leen nog maar te dateren te onder tekenen. in deze bizarre kleding te ontvangen. Long heeft wel het een en ander klaar gespeeld in het belang van zijn staat: zo zorgde hij dat er meer dan 5000 kilometer weg werd aangelegd en hij verbeterde het onderwijs door bijvoorbeeld lesboeken gratis ter be schikking te stellen en voor vrij ver voer te zorgen. Bovendien beloofde hij dat iedereen aan de universiteit zou kunnen gaan studeren, ongeacht de fi- manciële toestand thuis. Dat sloeg wel in bij de massa, Long kon even wel niet nalaten al zijn populaire voor stellen van een persoonlijk stempel te voorzien. Het wegennet werd welis waar uitgebreid, maar de verbeterin gen hielden op aan de grens van de districten, die niet voor de heer Long hadden gestemd Brutaal Ontslagbriefjes als voorzorgsmaatregel steeds op zak De grotendeels arme bevolking van de zuidelijke Amerikaanse staat Louisiana zag wet wat in de jonge man, die met welgekozen woorden gro te beloften deed, die zouden worden ge realiseerd als hij en zijn groep het maar eens voor het zeggen had, maar de aanhang was in 1924 toch nog niet groot genoeg om hem gouverneur va.i Louisiana te laten worden. Dat was voor de ambitieuze en onscrupu leuze Huey geen bezwaar om vier jaar later (hij was toen 35) weer een gooi naar de goedbetaalde betrek king te doen en toen slaagde hij wel. Gouverneur H. Long pakte de za ken inderdaad flink aan; hij had een modelstaat in gedachten, die de hele V.S. ten voorbeeld moest staan. Of het rnodel wel deugde was een twee de. Het was een partij, die de staat regeerde en het hoofd van die partij was eca rasechte dictator. De wetge vende macht van de staat was als was in de handen van Long, die alles er door kreeg wat hij wettelijk gere geld wilde zien. Kenmerkend voor net gezag van de wetgevende macht was wel de opmerking van Long: ,.Ik kan even gemakkelijk een nieuwe wet ko pen als een zak aardappelen." Bescheiden was gouverneur Long ze ker niet, getuige zijn uitlating: ,,Na tuurlijk zullen er wel slimmere jdn- gens zijn dan Huey Long. maar n T ouisiana zijn ze beslist niet te vin den". Schreeuwer Gouverneur Long had, als een ech te dictator, zijn eigen privé-legertje en steun van geheime politie, die vol gens het klassieke voorbeeld was ge schoold. Het woord dictator klonk ook in die jaren niet prettig in de oren en gouverneur Long wilde dan ook lie ver niet zo genoemd worden. „,/e zijn allemaal vissen in een gro te vijver", placht hij te zeggen, ,,en ik ben bu toevallig de grootste vis" Zo'n verklaring ontlokte altijd wel 'n lach en dat deed het wel in Amerika. De macht van Long groeide, maar zijn aanzien steeg niet in dezelfde ma te, want bij sehreeuwde graag en veel. In zijn redevoeringen gebruikte hij een taal, die een combinatie was van aanhalingen rit de bijbel en tek sten uit kluchten, het een soms met het ander verbasterd. Vele politieke c bestuurlijke zaken regelde hij van zijn hotelslaapkamer uit. Hij ontving in die slaapkamer zelfs de com mandant van een Europees oorlogs schip, dat een bezoek aan de stad bracht. Bij dit a! demonstreerde de scbrizofrene Long bovendien nog een andere eigenaardigheid hij was bij voorkeur gekleed in een groene py.i ma en hij schroomde niet zijn gasten Zijn macht ontleende de dictator vooral aan de grote armoede in de staat Louisiana, die schril afstak te gen de weelde van enkele rijken. Voor een demagoog als Long was dit na tuurlijk gesneden koek en hij won er stemmen mee. Ook de tegenstelling tus sen de noordelijke en de zuidelijke sta ten werd door hem aangegrepen, om zijn politieke doel te dienen en ook dat lukte wonderwel. Long slaagde er zelfs in senator te worden, maar in de Amerikaanse hoofdstad kon de dictator van Louisi ana weinig klaarspelen. Hij bepaalde zich in hoofdzaak tot het voeren van obstructie. Zijn brutaliteit ging zover dat hij voorbereidingen trof om in 1936 aan de presidentsverkiezingen deel te nemen. Hij was fel tegen Frank lin Roosevelt, die hij vroeger had ge steund maar nu voor leugenaar en be drieger uitmaakte. Overal in de V.G. werden clubs op gericht, die de naam „Aandeel in de Welvaart" hadden. Het principe van de volksmisleiding werd ook nu weer grondig gehanteerd. Long beloofde de „gewone man" gouden bergen. Als hij rnaar lang genoeg president zou zijn, kon iedereen op den duur een eigen huis, een auto, een radio en een goed salaris alsmede een goed pensioen op 65-jarige leeftijd krijgen. De rijken zouden dat alles moeten betalen. Ilc moet zestien jaar de tijd hebben om mijn programma te kunnen uitvoeren zei hij. Zoveel jaren dacht hij nodig te hebben de Amerikanen aan het dic tatorschap te laten wennen... Haatgevoelens Het is zover niet gekomen. Voor Huey Long, die zovelen ongelukkig had gemaakt, sloeg het noodlot toe in de vorm van een kogel, op hem afgevuurd door een jonge dokter die op 10 september 1935 zijn huis in Ba ton Rouge, de hoofdstad van Louisi ana, verliet. Dr. Carl Weiss, 29 jaar en specialist in oor-keel- en neuszijk- ten, droeg in plaats van zijn medische instrumenten een geladen revolver m zijn dokterskoffertje. Weiss was de schoonzoon van een rechter uit hét district St. Landry, *i. felle tegenstander van Long, die een smerig wetje had laten ontwerpen dat het mogelijk maakte de rechter na de verkiezingen op straat te zetten. Een laaghartige fluistercampagne o- ver vermeende aanwezigheid van ue- gerbloed in de familie van de rech ter wakkerde de haatgevoelens natuur lijk aan. De zachtmoedige Weiss had zich op die bewuste septemberavond opge steld vlak bij het gerechtsgebouw, waarin Long vertoefde. Toen de gou verneur naar buiten kwam, was hij -n opperbeste stemming. Zijn politieke machine had weer op volle toeren ge draaid. In iets meer dan twee uur wa ren 44 wetsontwerpen gemaakt Als bloemencorso Als gebruikelijk was Long beschermd door zes met.machinepistolen bewa pende lijfwachten. Toen hij vlak langs de pilaar liep, waar Weiss zich ach ter verborgen hield, deed de dokter een stap naar voren en vuurde zijn revolver af. Long viel en Weiss richt te opnieuw. Zijn arm werd echter op zij getrapt en het tweede schot ging naast. Enkele tellen later ratelden de machinepistolen. Later zou blijken dat de jonge specialist 61 kogelgaten m zijn lichaam had. Huey Long had er slechts een, maar ook die bleek vol doende. Wel werd hij nog naar het ziekenhuis vervoerd waar men alles probeerde om de getroffen gouver neur te redden, maar die pogingen waren vergeefs. Long stierf en hij kreeg een begrafenis, die alleen maar te vergelijken was met die van de be ruchte gangster Al Capone. Hoewel hij gedurende zijn 42jarigc lange leven altijd een voorkeur voor groene pyama's had gehad, werd de beruchte gouverneur in avondtoilet begraven. De begrafenis leek op een bloemencorso. De waarde van de bloe men werd geschat op honderdduizend vooroorlogse guldens... Er waren echter ook bloemen voor de moordenaar. Op het lint stonden de woorden „Voor onze bevrijder". vlees (lapjes, gehaktballen, haché e.d.), vleeswaren (lunch vlees, boterham- worst, rolpens, lunchtong, corned beef, leverpastei) Niet in aanmerking voor langdurige opslag komen zgn. laag-gesteriliseerde vleeswaren, o.a. ham. gesteriliseerde vis (haring, makreel, sardines, zalm, tonijn, krab, schelvis lever) Niet in aanmerking voor langdurige opslag komen niet-gesteriliseerde vis in pikante saus (appetit sild, gaffelbitter) gerookte zalm of koolvis in blik, vis, mosselen of garnalen in azijn of gelei, kaas melk. chocolademelk (gesteriliseerd), gecondenseerde melk met en zonder suiker, magere melkpoeder (blikjes gecondenseerde melk af en toe te ke ren, flessen melk donker bewaren) olie suiker, jam, honing, stroop limonadesiroop, limonade en andere „fris-dranken", alcoholhoudende dran ken, mineraalwater koffie en koffiepoeder in blik verpakt of overgedaan; het blik met plakband dichtplakken thee, mits in blik verpakt of overge daan; het blik met plakband dicht plakken zout, bouillonblokjes, -pasta, aroma, soeppoeder, -tabletten biscuits in blik, knackebrot, matzes bittere of „pure" chocolade Hoewel deze produkten zgn. onbeperkt houdbaar zijn, verdient het aanbeveling de voorraad geregeld te verversen, b.v. na 1 jaar, om achteruitgang in kwaliteit te voorkomen. Oppassen met: rijst, macaroni, peul vruchten, pureepoeder, gedroogde groen ten, cacao. Onder gunstige omstandigheden zijn deze lang houdbaar. Het is echter moge lijk, dat zij rans of muf worden of aan getast door insekten (b.v. mijt, klander) en ongeschikt worden voor consumptie. Om dit te voorkomen kan men rijst en peulvruchten in katoenen zakjes ophan gen, de andere artikelen hetzij los, hetzij in de verpakking, in goed sluitende blik ken of potten bewaren. Geregeld nazien van deze voorraad is noodzakelijk. Indien de bewaarplaats vochtig is dan verdient het geen aanbeveling grutters waren, peulvruchten enz. in te slaan. B. In het algemeen is het niet aan te raden onderstaande artikelen langer dan y2 a jaar te bewaren. Dit betekent niet dat zij na deze tijd beslist bedorven of voor consumptie ongeschikt zijn. havermout, meel, bloem, puddingpoe ders, cornflakes e.d. volle melkpoeder margarine in blik - uitgesmolten reuzel, rundvee bak- en braadvet (donker bewaren) slasaus, mayonaise hele kaas als de korst volkomen gaaf is crackers, biscuits in plastic verpakking gedroogde zuidvruchten (pruimen, abrikozen, rozijnen e.d.) melkchocolade, mits niet gevuld of met noten levertraan Op een koele plaats kunnen zgn. stapel groenten, vatgroenten, niet gesneden rookvlees, eieren in kalk of waterglas, pakjes boter of margarine in pekel enke le maanden bewaard worden. C. Enkele weken kunnen bewaard wor den: margarine los uitgewogen crackers of biscuits. Deze in goed sluitende potten over doen. Droge biscuits zijn langer houdbaar dan gevulde wafeltjes of gevulde biscuits en vetrijke biscuits of koekjes. D. Voor opslag kunnen beter niet be stemd worden: half-conserven van vlees of vis in blik óf glas. Op de verpakking van deze produkten is vermeld: beperkt houd baar, koel bewaren of iets degelijks de meeste niet in blik verpakte vlees waren gerookte, gemarineerde vis, vis in gelei smeerkaas, korslloze kaas pakjes boter gevulde chocolade ALGEMENE WENKEN Koop voor uw voorraad bij voorkeur verpakte artikelen, doe los uitgewogen artikelen meteen over in bussen of potten. Voorzie blikken, pakken e.d. van een datum, zodat u het eerst gekochte het eerst kunt gebruiken. Berg de voorraad overzichtelijk op, soortgelijke produkten bij elkaar. Controleer de voorraad geregeld op roestplekken, reukafwijkingen, sporen van insecten enz. Maak voorraadbussen en -potten steeds schoon wanneer zij geleegd zijn en droog ze goed, voordat u een nieuwe voorraad erin doet. Haal de voorraadruimte 2 a 3 maal per jaar uit, maak hem schoon met heet sodawater en laat hem goed drogen. Wenken voor het bewaren van winter groenten, aardappelen en fruit en produk ten van de slacht zijn te vinden in de vouwbladen „Het bewaren van de winter groenten en fruit", resp. „Slacht;", te bestel len bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, Den Haag a 10 resp. "15 cent per stuk. Betaling kan geschieden in postzegels of per giro. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 4