i PJGO-afdelmg vergaderd* Jaarvergadering Christelijke Or an j e ver eiiiging Voeder- en weidebouwdag wierp veel vraagpunten op UjfsJtf$]verdwijnt door Lezing van de heer T. Stegink O.A.D. stelde ondernemersraad in Espelose wrcuwen gaan naar de damesbeurs Ledenvergadering afdeling A.N.B. Gunstig jaar voor veeverzekering „Holten e.o. iPUROL Zaterdag 27 januari 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 3 De vereniging „Jong Holten", afdeling van de PJGO, hield donderdagavond in café „de Waag" van de heer J. Haverslag, een goed bezochte ledenvergadering on der voorzitterschap van de heer Joh. Nik- kels. Deze herdacht in zijn openingswoord de gevallenen bij de treinramp bij Har- melen en noemde, wat de situatie in de agrarische wereld betreft het besluit van Brussel, waarbij de tweede fase van de EEG is ingetreden, een belangrijke stap voor de landbouw. De afdeling had bericht ontvangen, dat het nieuwe bondslied nu toch weer niet geaccepteerd is, zodat men in deze zaak nog even ver is als voorheen. Met vreugde constateerde de voorzitter, dat de PJGO de 3500 leden is gepasseerd, terwijl hij nog mededeelde, dat voor de cursus spreken in het openbaar tot woens dag nog gegadigden kunnen worden aan genomen. Uit het verslag dat de penningmeester, de heer J. B. Veneklaas, uitbracht omtrent de financiële uitkomsten van de ontspan ningsavonden bleek, dat deze een nadelig saldo hebben opgeleverd. Bijzondere om standigheden bij het instuderen van het toneelstuk hebben de uitkomsten ook niet in de hand gewerkt. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de heren Johan Nikkels, J. B. Veneklaas en T. Stegink, die niet herkies baar waren, gekozen de heren G. Meken- kamp, Borkeld 66, G. J. Beldman, Hol ter broek 48 en J. Rensink, Hemmikesmars 23. Na de pauze hield het lid de heer T. Stegink, die de middelbare landbouw school in Hengelo bezocht, een inleiding over „De landbouw in onze samenleving". De heer Stegink sprak daarbij over de economische omstandigheden in de land bouw (vrije economie, gebonden economie en geleide economie) over de na de oor log in Nederland gevolgde landbouwpoli tiek (afroming, steunverlening, verdeling nationale inkomen) én over de huidige perspectieven in de landbouw (EEG, fi nanciële gezondmaking van de boerenbe drijven, enz.). De voorzitter van het forum, die na zijn inleiding optrad, de heer C. Broersma, directeur van de C.Z. „De Vrijheid", maak te de inleider na afloop een compliment voor de wijze waarop hij zich van zijn taak gekweten had, vooral ook met het oog op zijn leeftijd. In het forum hadden zitting de leden H. Jansen, J. Rensink, Joh. Bronsvoort en J. Veneklaas. Er werden vragen gesteld over de ex port van TV-toestellen naar Denemarken in ruil voor slachtvee, over het staken van de boeren (Frankrijk en Denemarken, Nederland niet), over de politieke aaneen sluiting van alle landbouwers, over geza menlijk optreden bij vervaardiging van kwaliteitsprodukten, over het tot een ho ger levenspeil komen van de agrariërs en over het streven van de B.V.L. De vragen leverden veel stof tot bespreking op. Na inleider en forumleden dank te heb ben gebracht voor hun optreden en de vragenstellers voor hun vragen, sloot de voorzitter de vergadering. Door de Overijsselse Autobusdiensten „OAD" N.V. is in overleg met de werk gevers- en werknemersvakcentrales een ondernemersraad ingesteld. Voorzitter is de heer A. Hodes te Rijssen, één der di recteuren van deze vervoersonderneming, terwijl uit de leden van de vakcentrales van vervoerspersoneel, t.w. de Ned. Bond van Vervoerspersoneel, de „NBV" en de Katholieke Bond van werknemers in het Transportbedrijf „St. Bonifacius", verte genwoordigers uit het bedrijf zijn aange wezen. Voor de NBV heben zitting de heren J. van Beek, Holten; H. Leppink, Neede; W. Leur, Goor; F. J. Vrielink, Almelo en H. Schuiterd, Rijssen. Voor „St. Bonifa cius" de heren A. Mars en G. Loohuis te Rijssen. Er is een ontwerp-reglement van orde opgesteld. De installatie van de ondernemingsraad heeft in tegenwoordigheid van vertegen woordigers van de KNVTO en van de samenwerkende vakcentrales het afgelo pen weekend plaats gehad in hotel Hol- terman te Holten. De Espelose Plattelandsvrouwen hielden woensdag hun jaarvergadering. Na de opening door mevr. H. J. Hol Groothoff, presidente, werd allereerst de afspraak gemaakt, 5 maart a.s. naar de Damesbeurs te Haarlem te gaan, bij vol doende deelname met een bus, anders per trein. Toen brachten de penningmeeste- resse en de secretaresse hun jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het jaar weer goed besteed was. Daarna had een bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren resp. Ie en 2e se cretaresse mej. E. van de Ridder en mevr. H. J. Krikkink-Rietberg. Na een vlotte stemming bleek als le secretaresse geko zen te zijn mevr. H. J. 'Schippers-Vukkink, als 2e mevr. M. Reilink-Slijkhuis, welke dames deze functies aanvaardden. Mevr. Hol heette hen hartelijk welkom in het bestuur. Hierna werd beide aftredende dames veel dank gebracht voor alles, wat zij voor de afdeling gedaan hadden, waarop mej. De leden van de Chr. Oranjevereni ging „Vreest God, eert de Koning" kwamen woensdagavond in jaarverga dering bijeen in de bovenzaal van „De School met de Bijbel", onder voorzitter schap van de heer J. Kroon. Hij opende deze avond met Schrift lezing (Psalm 100) en gebed. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen hartelijk welkom, waarna hij met en kele woorden herdacht het heengaan van de heer H. J. Westerik, die 31 jaar zitting had in het bestuur en die al deze jaren z'n beste krachten aan de vereniging heeft gegeven. De secretaris, de heer Js. Beldman, las hierna de notulen en bracht 't jaar verslag uit, dat evenals voorgaande ja ren weer keurig op rijm was gesteld. De vermaarde operazangeres Anna Moffo en haar echtgenoot op weg naar de Amsterdamse Stadsschouwburg aan het Leidseplein, waar zij zal optreden in een Italiaans-Nederlandse co-produktie „I Puritani". van de Ridder op haar beurt, ook namens mevr. Krikkinlc eerst de presidente en vervolgens de leden dankte voor de pret tige samenwerking en de gezellige sfeer, waaronder steeds vergaderingen en bij eenkomsten plaats hadden, terwijl zij me vrouw Krikkink persoonlijk nog even dank bracht voor haar altijd klaar staan in de 6 jaren, dat zij samen in 't bestuur waren. Na de pauze met koffie en koek hield Ds. Addinlc een heel onderhoudende cau serie bij dia's, die hij verleden jaar tijdens z'n reis met „De Zuiderkruis" naar Aus tralië maakte. De dames genoten zeer van deze dia's, die samen een duidelijk over zicht van de hele reis gaven, nog te meer, omdat Ds- Addink op een gezellige manier bij veel dia's een belevenis of bijzonder heid wist te vertellen, waardoor het soms leek, of men de reis zelf meemaakte. In Aden had hij expres behalve van de aantrekkelijke punten van de stad, ook van de arme wijken diverse dia's gemaakt, om met deze schrille tegenstellingen aan te tonen, dat 't heus geen weggegooid geld is, dat aan de onderontwikkelde gebieden gegeven wordt. Na afloop sprak de presidente zeer waarderende woorden over 't genotene, waarin zij Ds. Addink namens alle aan wezigen veel dank bracht. De afdeling Holten van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond hield het afgelopen weekend haar jaarvergadering in de zaal van café Maats onder voorzitterschap van de heer G. J. Bosschers. De bijeen komst was, zoals de voorzitter tot zijn spijt moest constateren, niet druk be zocht. De penningmeester, de heer G. H. Op laat, bracht het financieel verslag uit, dat sloot met een behoorlijk batig saldo. De afdeling telt momenteel 38 leden. Uitvoerig werd gesproken over een schrijven van het hoofdbestuur inzake de nieuwe CAO. In hoofdlijnen is men reeds met de werkgeverscentrales tot overeenstemming gekomen. Er resten echter nog de secundaire arbeidsvoor waarden, waarover het advies van de af delingen wordt gevraagd. Bij de bespre king hiervan vond de vergadering het met juist, dat een bepaling zal worden opgenomen, waarbij een toeslag van 50 cent per dag wordt toegekend aan de ar beiders in de steden van meer dan 200.000 inwoners voor extra-rij wiel vergoeding of andere vervoerskosten om naar hun werk te gaan. Ook in de kleinere steden en op het platteland heeft men met grote af standen en dikwijls met andere vervoers kosten te doen. Voorts was men tegen het uit de CAO's weglaten van het vloekver- bod. In de nieuwe CAO zal de 5e gemeente klasse komen te vervallen, hetgeen voor de werknemers in deze omgeving een verbetering in loon zal betekenen van plus 12 cent bij ongewijzigde vaststelling van de overeenkomst. Aangezien de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat de penningmeester, de heer G. H. Oplaat, tijdelijk naar elders gaat, werd besloten, dat de heer J. H. Dangre- mond het penningmeesterschap op zich zal nemen en de heer Oplaat het secreta riaat. Mocht de laatste tijdelijk afwezig zijn, dan zal de heer Dangremond tevens het secretariaat waarnemen. Tot leden van de kascommissie werden nog be noemd de heren H. J. Lammertink en S. de Vries. Uit het door de penningmeester, de heer Joh. B. Schuppert, uitgebrachte fi nancieel verslag bleek, dat de uitgaven f 84.04 lager waren dan de inkomsten. Ze bedroegen resp. f 990.01 en f 1074.05. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren J. Manenschijn en D. J. Schuppert, had boeken en beschei den in orde bevonden. Weshalve werd de penningmeester décharge verleend. Aangezien genoemde heren dit jaar voor de eerste keer de boeken contro leerden, zullen ook het nieuwe boekjaar de bescheiden door hen worden nage zien. Bestuursverkiezing Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heren J. Aan stoot, B 14; J. Beldman, B 77; en J. Ool- bekkink, L 76 herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer H. J. Westerik gekozen werd de heer H. Rozendom, School straat. Gezamenlijk feestvieren Unaniem was de vergadering van mening, dat ter gelegenheid van het 25- jarig huwelijksfeest van hët Koninklijk paar als dorpsgenoten gezamenlijk feest moet worden gevierd en dat op korte termijn hierover gesproken moet wor den met het bestuur van de Holtense Oranjevereniging en de Schoolfeest commissie van de o.l. Dorpsschool. Met de schooljeugd zou in de verschillende zalen feest gevierd kunnen worden, om dat de voor dit feest algemeen aanbe volen datum (30 april) niet zo geschikt is voor het organiseren van een groot buitenfeest. Een buitenfeest voor de schooljeugd zou dan gehouden kunnen worden bijv. in juli of augustus, eventueel te combi neren met een versierde optocht. Terloops werd nog gesproken over 't organiseren van een grote optocht voor beide lagere dorpsscholen op dezelfde dag en over het houden van volksspelen in de middag van 30 april. Na gehouden rondvraag werd de ma tig bezochte vergadering door de heer Js. Beldman met dankgebed gesloten, waarna nog enkele mooie films werden vertoond. De Onderlinge Veeverzekering „Holten e.o." kan op een financieel zeer gunstig jaar terugzien, dat bleek o.mm. in de don derdagmiddag in hotel Holterman gehou den jaarvergadering. Er behoefde slechts 1 'f premie te worden geheven van de ver zekerde waarde der runderen, terwijl er nog een batig saldo bleef van ruim dui zend gulden. De vergadering werd voorgezeten dooi de heer H. J. Bolink, die een kort wel komstwoord sprak en vervolgens 't woord gaf aan de secretaris-penningmeester, de heer J. Aaftink voor het uitbrengen van het jaarverslag- Hieraan ontlenen wij, dat de vereniging aan het einde van het boekjaar 109 leden telde met 749 verzekerde runderen met een verzekerde waarde van f 352.900, Er moesten in 1961 door verschillende oorzaken 13 koeien worden onteigend, het welk de voornaamste uitgave vormde van het fonds. Haar inkomsten bedroegen f 7896,25 en de uitgaven f 6782,30, zodat het zuiver ba tig saldo f 1113,30 bedroeg. De gehouden controle was voor de kas commissie bestaande uit de heren A. M. Tuitert en H. J. Vrugteveen, aanleiding een gunstig verslag uit te brengen bij monde van eerstgenoemde, waarna de se cretaris-penningmeester dank werd ge bracht voor zijn uitstekend beheer. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden aangewezen de heren H. J. Vrug teveen en J. Manenschijn. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende bestuursleden de heren D- Aaftink, J. Aaftink, J. Aanstoot (Beu- seberg), M. Schoneveld, S. de Vries, H. W. Meilink (Heihuizen). D. J. Vrielink (Loo- Bathmen) en H. J. Stegeman, allen herko zen. Waar er niets meer aan de orde was sloot de voorzitter hierna do vergadering. Problemen worden niet eenvoudi ger. De voeder- en weidebouwdag, die de beide afdelingen van de OLM en de CB- TB met de bedrijfsverenigingen in Hol ten en Dijkerhoek maandag organiseer den, was niet overmatig bezocht. Toch hebben de bezoekers, die de grote achter zaal van hotel Holterman geheel bevolk ten, daarvan geen nadeel ondervonden, want zij hebben gezamenlijk, doordat de plaatselijke meelhandelaren coöpera tief en particulier voor een uitstekend verzorgde broodmaaltijd zorgden, een bij zonder leerzame volledige dag meege maakt. De thuisblijvers hebben in deze beslist ongelijk gehad. Mede door het op treden van een uitgebreid forum konden heel wat problemen aan de orde worden gesteld. Of de antwoorden voldoende be vrediging hebben geschonken, wagen we echter te betwijfelen, maar dat is in zo'n korte spanne tijds ook nauwelijks te ver wachten. De heer Broekhuis, agrarisch voorlich ter van de CBTB, hield een aardige speech, die niet van humor ontbloot de boeren toch met de neus op de feiten drukte. Voordat het zover was, hield de voor zitter van deze vergadering, de heer J. H. Veneklaas Slots, een korte toespraak, waarin hij betoogde, dat het landbouw bedrijf een mooi bedrijf is, zeer afwisse lend, maar zeer kwetsbaar en risicodra gend. Deze factoren, al'dus de heer Vene klaas Slots, maken het niet gemakkelijk als kleine agrarische bevolkingsgroep, welke nog geen 10 pet. van de gehele be volking uitmaakt, dat deel van het natio nale inkomen in te palmen, die haar uit eindelijk wel toekomt. De boeren zullen door middel van hun organisaties moeten proberen het hoofd te bieden aan hen, die trachten het voedselpakket zo goed koop mogelijk in de vingers te krijgen. De landbouw zal bij het Landbouwschap alles op alles moeten zetten om de garan tieprijzen veilig te doen stellen, wijl zij momenteel als boerenstand nog moet wer ken beneden de kostprijs. BEKNIBBELEN. Na te hebben gewezen op de strijd der stanfdorganisaties en van de vakorgani saties van de werknemer en werkgevers, hield spreker zijn gehoor de vraag voor of het juist is, dat de landbouworganisa ties een kwart cent per liter melk moe ten beknibbelen, terwijl toch met cijfers kan worden aangetoond, dat deze prijs de boerenstand toekomt. Steeds meer, al'dus de heer Veneklaas Slots, zullen de landbouwbedrijven ka- kapitaal-intensief en arbeids-extensief worden en zullen zij moeten trachten met een minimum aan (menselijke) ar beid een maximum aan inkomsten te ver werven. De jonge boer zal zich daarbij veel kennis moeten vergaren en moeten trachten de arbeidsproduktiviteit op zijn bedrijf te verhogen. De arbeidstijden in de landbouw schrikken echter vele jon geren af om boer te worden. Spreker spoort de aanwezigen tenslot te aan de economische verhoudingen op hun bedrijven zo gezond mogelijk te doen zijn, waarbij zeer zeker gestreefd moet worden naar kostprijsverlaging en aan passing aan de tijd waarin wij leven. DE HEER BROEKHUIS SPREEKT Hierna was het woord aan de heer Broekhuis, die zijn inleiding de titel ge geven had van: „De positie van de boer in welvarend Nederland". De inleider begon er mee zijn gehoor een indruk te geven van het gezamenlijk nationale in komen van alle Nederlanders en het aan deel dat de boerenbevolking daarin heeft. Dat nationale inkomen bedraagt onge veer 30 miljard gulden. Het vertoont nog geregeld een stijging. Gerekend naar 100 in 1953 is het thans 132 in 1960, een toe name derhalve van 4 y. pet. per jaar. Of de mensen er 41/2 pet gelukkiger door worden, waagde spreker te betwijfelen. Hoe het nationale inkomen over de groe pen der bevolking ook wordt verdeeld, niemand zal zeggen, dat hij zo tevreden is. Sprekende over het aandeel van de agrarische bevolking zei spreker, dat in 1949 volgens de cijfers van het CBS 19,3 pet. van de bevolking in de landbouw werkzaam was en 14 pet. van het natio nale inkomen had. In 1959 waren deze cijfers: 11 pet. van het agrarisch deel van de bevolking had de beschikking over 10 pet. van het nationale inkomen. (Bij de nabespreking bleek, dat Nederland hier mede niet zo'n slechte plaats inneemt on der de Europese volken, b.v.: 1959: Italië 30 pet. der bevolking, 21 pet. nationaal inkomen; Frankrijk 26 pet. - 16 pet.; Lu xemburg 26 pet. - 9 pet.; West-Duitsland 15 pet. - 9 pet.; België 12 pet. - 7 pet. en Oostenrijk 24 pet, -11 pet,). Om dit inkomen te verwerven, moet de. boer in tegenstelling tot sommige an dere bevolkingsgroepen een vermogen hebben, terwijl er tussen de kleigebieden en de zandgebieden nogal wat verschil bestaat. Uitvoerig ging spreker daarom in op de verontrustende lage bedrijfsre sultaten op de zandgronden, welke o.a. tot uitdrukking komen in de melkprijs en welke de houding van de boeren moet zijn op deze oostelijke zandgebieden. De heer Broekhuis zag dit in figuurlij ke zin als een gebalde vuist met. herse nen er achter. Die gebalde vuist wil zeg gen: in de toestand verbetering brengen, de hersenen er achter; de technische voor sprong behouden, welke wij bezitten op de andere landen van de EEG, want de zich ontwikkelende toestand brengt mee, dat ieder bedrijf steeds meer open komt te liggen voor internationale concurren tie. Die technische voorsprong betekent o.m,, dat Nederland gemiddeld per koe 1000 liter melk meer produceert dan ge middeld in de EEG-landen, n.l. 4091 liter in Nederland tegen 3091 liter elders. Ook zal geprobeerd moeten worden de ar beidsproduktiviteit te verhogen door in wat groter eenheden te werken (verho ging arbeid per manuur). Spreker toon de aan, dat dit niet eenvoudig is, maar dat een groei al duidelijk waarneembaar is. Toename koeien 3 pet., varkens 4 p'ct., kippen 6 pet. Na het afzetprobleem te hebben be sproken, behandelde de heer Broekhuis de leiding van het bedrijf, waarbij hij vooral aandacht schonk aan het boeksta ven van de bedrijfseconomische uitkom sten. Door vereenvoudiging kan vaak de aadd van het werk veranderen. Aan de telefoon zitten en de loonwerker laten ko men, noemde spreker evengoed werken. Een .klein schrijfboekje is nodig om de dagelijkse dingen 's avonds even op te schrijven. Tenslotte werd door hem nog een be langrijk onderdeel der bedrijfsvoering aangesneden, n.l. de financiering. Wat is de oorzaak, vroeg sprekerw zijn gehoor, dat wij in Overijssel zo duur produceren. Wij produceren zo duur, was zijn ant woord, omdat wij zo duur produceren, met andere woorden: omdat er nog niet efficiënt genoeg wordt gewerkt. Aan de hand van een bestaand bedrijf van 5,7 ha toonde spreker aan, dat deze boer sinds 1955 door een vermeerdering van zijn veestapel met o.a. 2 koeien, 6 zeu gen, 88 mestvarkens en 550 kippen in 1961 meer dan een verdubbeling van zijn inkomen wist te bereiken, waarbij hij een investering moest doen van f 17.000,-. Hier passen twee conclusies: het had mis kunnen gaan, door de risico van geleend geld, maar er waren ook voordelen, want hij behaalde met zijn geïnvesteerde kapi taal een rente van ruim 25 pet. De heer Broekhuis besloot zijn inlei ding met de opmerking hierbij alleen in geM gedacht te hebben. Maar dat is naar sprekers oordeel niet het' enige. Ook de liefde voor het eigen bedrijf is van gro te waarde en hij eindigde zijn voordracht dan ook met een gedicht, afgelezen van de tegels ener schouw in een boerderij, waarin de liefde voor dat plekje en dat eigen bezit in enkele regels wordt be zongen. Na de beantwoording van enkele in teressante vragen uit de vergadering "werd gepauzeerd. FORUM. 's Middags trad een forum op, waar van de heer Broekhuis als voorzitter fungeerde en waarin zitting ha'dden de heren C. Broersma, directeur van de C.Z. „De Vrijheid"; G. H. M. Claessén, directeur van de Vereniging tot Voor lichting Zelfstandige Molenaar;. Ir. K. Donker, medewerker van het Centraal Bureau, Rotterdam; G. H. Mossink, in specteur HroJuktschap Pluimvee en Eieren, Almelo; Th. Oostenbrug, dieren arts te Holten; G. H. H. «Kranenberg, landbouwer te Goor en E. Habers, be- 'drijfsdeskundige der LVD te Hengelo.. Dat forum heeft meer dan veertig vra gen van zeer uiteenlopende aard in een vlot tempo, maar toch ook weer zo goed mogelijk beantwoord. Het waren vra gen over be drijf sboekhouding, garantie prijzen, nota's der dierenartsen, be- drijfsoppervlakte, gebruik van antibioti ca (slechts in hoofdzaak als geneesmid del aanwenden), Denemarken in de EEG, inentingen mond- en klauwzeer, de toe komst van de pluimveehouderij, samen stelling mengvoeders, vorming eierring (Duits verschijnsel), vaststelling pacht prijzen ^?n vrijlating landbouwgronden, energierijke- en op smaak gemaakte veè- voeders, monopolieheffingen, voorlich ting pluimveehouderij wel op de goede v/eg, overproduktie, wetmatigheid Land bouwschap, overschakeling bedrijven op de lichte gronden, kleine boerenbedrij ven, vervoersvergunningen en mond- en kiauwzeerbestrijding en nog tal van an dere problemen. Wij hopen op deze vragen in ons vol gend nummer wat uitvoeriger terug te komen. De voorzitter heeft de heer Broekhuis als inleider, de forumleden en de co- operatieve instellingen en particuliere meelhandelaren, die, in verband met de broodmaaltijd, in de pauze als het ware als gastheren optraden, dank gebracht voor hun grote medewerking. Een vegetarisch restaurant in Parijs heeft op het menu niet alleen de pjij- zen staan, maar ook de inwerking van deze spijzen op het gemoed, b.v. Spinazie geeft energie en versterkt de wilskracht; Verse sla verdrijft melancholie; Winterpeen is goed tegen driftbuien; Witte bonen helpen tegen verstrooid heid; Erwten verfrissen de geest; Doperwten zijn uitnemend voor be haagzieke dames; Aardappelen bevorderen de zielsrust.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 3