'êmarJk Uit Holtens historie Gezellige avond van de N V V-bestimrdersbond 'SM 2 'ASPRO's C/rfoititfefit/ AR kiezers voor samenwerking met CHU OOTSE TEfJMl naar het eiland 0rohmna, Een verwarmingsketel kan een sieraad zijn Bescherm U tegen Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt: Jaarfeest van ..De Bouwers" te Espelo Auto-ongeluk in Dijkerhoek Zaterdag 27 januari 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 De Holtense Bestuurdersbond organi seerde zaterdagavond in „Amicitia" een druk bezochte en zeer geslaagde feest avond voor de leden van de bij het NVV aangesloten vakbondsafdelingen. De avond werd verzorgd door het en semble „De Notenkrakers" van de Arbei dersmuziekvereniging „Concordia" uit Hengelo (O.), met muziek, zang, schets jes en conference in de zoals de leden van de Twentse Sehrieuwerskring het zouden uitdrukken „mooderspraoke". De beide komieken van het gezelschap Mans en Graads de heren H. Harmsen en H. Hendriks waren weer bijzonder op dreef en deden de zaal telkens dave ren van de lach. Het begon al met het te laat komen van Graads, die een duik ge nomen had in het Hengelose zwembad, zonder dat er water in stond (het was wel blauw) en daarom later met hoofd en arm in verband arriveerde, terwijl hij in het orkest mee moest spelen. De tallo ze grappen en anecdotes van de beide con ferenciers, hoewel niet allemaal up to date, vielen bij het publiek bijzonder in ■de smaak, evenals de schetsjes „Graads en Mans" als televisiemonteurs, waarin 'o.a. ook meespeelden mevr. Sluiters als „•Mien" en „Kapitein Boem", waarvan de ontknoping een daverende vrolijkheid veroorzaakte. „Jenske in de wolken" met o.a. de heer Sluiters als Jenske en me vrouw Sluiters als Hanna, vonden we minder geslaagd. De liedjes „Meisjes van Twente", gezongen door Mans en „Was ik maar bij moeder thuisgebleven" van •de beide komieken Mans en Graads oogst ten veel bijval en samenzang in de zaal. Tussen de verschillende nummers door speelde de boerenkapel enkele bijzonder fraaie muzieknummers als „De Annen- polka", de „Klarinettenpolka" en andere goede nummers. Het geheel stond onder •leiding van de heer J. Bouwknegt en was keurig verzorgd. Het gezelschap verzorg de na afloop van het cabaretgedeelté als Tirolerkapel op uitstekende wijze de dansmuziek, zodat het in „Amicitia" nog lang gezellig bleef. De avond werd geopend door de heer Beijers als voorzitter van de Bestuurders- bond, die een kort propagandistisch woord "sprak. Niet alles welvaart. Spreker wees er op, dat er in Neder land vaak gezegd wordt, dat we in een welvaartsstaat leven. Als dat zo is. dan is dat toch alleen maar het geval voor een deel van de bevolking, want ve len hebben nog moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Niet alleen de ouden van dagen die alleen van hun ouderdoms pensioen moeten leven, maar ook velen, die in het normale arbeidsproces zijn opgenomen en maar nauwelijks met f 60.- in de week naar huis komen. Zij, die kin deren hebben en deze kinderen ook nog iets willen laten leren, hebben daar dik wijls de grootste moeite mee. Hoe zeer we verheugd moeten zijn met het thans bereikte, dit kan toch niet de juiste verhouding blijven. Op een andere plaats is daarom ge vraagd een rapport samen te stellen om een duidelijker beeld te krijgen van de verdeling van het nationale inkomen. Wil men tot een meer redelijke verde ling komen, zo hield spreker zijn gehoor voor, dan zal men de vakorganisaties moeten versterken.' Hij wekte daarom de leden op om niet-georganiseerde collega's in hun organisatie te brengen. Na afloop bracht hij het gezelschap uit Hengelo dank voor de prettige avond, die het de bezoekers bezorgd ha'd en dankte hij voorts de Holtense winkeliers, die fraaie prijzen beschikbaar stelden voor de verloting. Zaterdagmiddag, zo deelde hij aan het begin van de avond nog mede, wordt een werkersbijeenkomst gehouden in het Cul turele Centrum te Almelo, waarheen alle besturen een aantal bestuurders met hun echtgenoten kunnen afvaardigen. Het vertrekuur is bepaald op 14.39 uur. Aangevoerd 47 runderen. Prijzen: 35 melk- en kalfkoeien van f 850, tot f 950 per stuk: 3 pinken van f 525 tot f 600 per stuk; 5 graskalveren van f 325 tot f 425 per stuk; 4 nuchtere kalveren f 50 tot f 80 per stuk. Overzicht handel: rundvee: handel kalm, prijzen onveranderd. DE SIEPEL WERD DE BROEK OPGEBONDEN Vrijgezellen zijn vrijgezellen, zo zuchtte Dina, toen zij de beide mannen om he. huis zag ijsberen. Egbert-oom dreigde weer te verboeren, daar moest wat aan gedaan worden. Dina keek door het raam. Zij zag de Siepel met laaghangende broek. Zij tikte tegen het raam en de mannen kwamen binnen. Broek in de hoogte! ge bood zij, en waarachtig, de Siepel hees de broek op. Binnensmonds zei hij een heel lelijk woord. De eerstvolgende zater dag was het dan zover. Egbert-oom stak zich in zijn nieuwe pak en gaf 't kostuum van de schout aan de Siepel ter leen, en de oude schoenen ook. En zo ving de tocht aan naar Diepenveen. Beiden geknipt en geschoren, gewikst en gepoetst. Egbert- oom zag er veel voordeliger uit dan de Siepel, maar hij had ook al een tijd ver kering met Garritjen en dat scheelde stukken. De Siepel was royaal. Wij zijn nu nog onder ons eigen volk. zo redeneerde hij. Dus wij nemen er zo nu en dan nog een. Zo leurden zij de herbergen langs. De Siepel raakte in een vrolijke stemming en zong het toen zo bekende lied van de moord op Graaf Floris van Holland. Van de weeromstuit deed Egbert-oom mee. En toen zij bij de lustige weduwe van de Rustende Boer kwamen dacht de waar din: wat een paar lawaaierige boeren. Zij herkende Egbert-oom. Was dat nu die rustige stijve Borkeldboer? De man die al maanden naar Diepenveen ging vrijen. En wie was die manskerel die daar mee naar binnen kwam. Egbert-oom vertelde vrolijk dat hij voor de waardin een vrijer had meegebracht. Maar dit viel beslist niet in goede aarde. Snel bedacht zij, dat deze vreemdeling geen man voor haar was. In de eerste plaats viel het haar op dat de Siepel een neus had, zo groot als een kinderklomp. En de oren stonden zo ver van zijn hoofd. En dan dat gele hoofd haar. Neen, zij gaf aan Egbert-oom de raad om zijn vriend maar verder op reis mee te nemen. Wanneer er in Holten niets anders was dan iemand met zo'n kop, daar wilde zij haar hele verdere leven niet tegen aan kijken. De man op zichzelf kon goed genoeg zijn. daar niet van, maar dan wachtte de waardin nog liever op een volgende kans. Wanneer de waardin dacht, dat het voor Egbert-oom en de Siepel een tegenslag zou zijn, dan had zij het mis. Gegroet mooie waardin van de Rustende Boer! Egbert-oom besloot in het vervolg bij de herberg de Malle. Jan aan te leggen. Er waren herbergen genoeg langs de weg. En zo reden ze. vrolijk keuvelend, naar Diepenveen. In Deventer kochten ze bei den een haring. De Siepel at deze met kop en al op. Toen Egbert-oom hem er opmerkzaam op maakte, dat zoiets niet gebruikelijk was, vertelde de Siepel, zich de vingers aflikkend, dat die kop ook geld gekost had. Daarna veegde de Siepel de handen aan de schoutenbroek af. Nu werd Egbert-oom beslist boos. Zij reden verder en na een half uur draaide het karretje de inrit van Garritjens huis binnen. Garritjen keek vreemd op, toen haar galant nog een man meebracht. Dat is onze huisvriend, de Siepel uit Rijssen. zo stelde Egbert-oom zijn vriend voor. Maar afgemeten klonk het: Egbert, ik verwachtte je alleen! Maar Graads wil graag een vrouw hebben, vertelde Egbert. Dat is te zeggen, viel de Siepel in, als het er naar is, wel, maar anders niet. Garritjen bekeek de Siepel eens goed op de keper en haar ogen werden steeds scheler. De Siepel moest ergens onder dak gebracht worden of terug lopen naar Rijs sen. Maar Garritjen vond er wat op. Eg bert-oom moest met hem de herbergen langs om te kijken of er geen wagen naar Holten zou rijden. Zij wilde geen ander halve dag tegen die kop aankijken. En ja, het lukte. Op de Stromarkt in Deventer stond juist' een kar naar Rijssen. Garrit jen had reisgeld meegegeven. De Siepel stapte op. Goddank, dat was aan de kant. Eebert-oom kreeg anderhalf uur aan één stuk een geducht standje; toen draaide Garritjen bij. Want nu was Egbert-oom een knappe man. En zij zou hem verder nog wel klaar stomen. Tien uur was het in de avond toen de Siepel in Holten, stijf van het zitten, van de kar afsprong. Om tien uur in de avond vond men destijds in Holten geen onder dak meer. En de Siepel, avontuurlijk aan gelegd, spoedde zich naar het huis van Egbert-oom op de Borkeid. Dina van Wip- garritjen was alleen thuis, maar zij had geen vrees, want onmiddellijk naast de beddemand stond de greep, zo voor het grijpen en onder de klinktafel daar lag de grote waakhond van Schoppenaas. Dus er was niets aan de hand. Het was bijkans elf uur in de avond toen de Siepel op de deur sloeg. Kees de hond maakte een geweldig tumult. Dina schoot uit het bed en trok in der haast een onderrok aan. Zij nam de greep in haar knuisten en besloot voor haar leven te vechten. Builen zag zij voor het raam het silhouet van een kerel. Zij wist niet of zij door de ruiten zou steken, of mei behulp van de hond de vagebond door de deur zou aanvallen. Siepel Graads, Dina kennende, begon te roepen van: Dina laat mij binnen! Ik ben het, Graads. Dit veranderde de zaak. Dina deed de hond in* de waskamer, de deur op de krap. Want in het huis van Egbert-oom was een ijzeren slot toen nog onbekend. Zij zette de greep op de deel. want de Siepel daar was zij niet bang voor. En Graads was koud en wilde vuur. Dat wilde Dina niet, dan zouden passan ten kunnen zien dat Dina en Graads heel laat in de avond op waren en dat gaf kletserij. Wat zag de Siepel er weer vies uit. Smeerzak, riep zij, was je eerst, ik wil je zo niet in de bedden hebben. Toen moest de Siepel water putten en er was geen rand om de put. Aan schreeuwen geen gebrek. Dina haalde hem er uit en zij gaf hem een verschoning van Egbert- oom. En de Siepel klaagde dat hij zo koud was. En Dina vond dat hij toch niet zo lelijk was als hij wel leek. Een poosje weifelde zij en toen fluisterde zij: Vooruit, bij mij in het warme bed. En de nacht bedekte alle geheimenissen. Maar spoedig zou Dina het huis van Eg bert-oom verlaten. VAN COEVERDEN. De leden van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" kwamen vrijdag avond van de vorige week in vergadering bijeen in gebouw „Rehoboth". De tweede voorzitter, de heer H. Landeweerd, open de deze bijeenkomst met gebed en schrift lezing (Ef. 6 de verzen 1020) nadat ge zongen was Psalm 89 vers 8. Nadat de voorzitter een kort welkomst woord had gesproken en de secretaris, de heer J. v. d. Meulen, de notulen had gelezen, werd bestuursverkiezing gehou den. waarbij inplaats van de heer R. Hee- res, die naar elders vertrok, tot voorzitter gekozen werd de heer A. J. Nijkamp, die deze benoeming aanvaardde onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen. KANDIDATENLIJST Voordat tot stemming werd overgegaan van kandidaten voor de komende gemeen teraadsverkiezingen i woensdag 30 mei a.s.ging de vergadering unaniem ac- coord met een voorstel van een der leden om tot 't bestuur van de Chr. Historische Kiesvereniging schriftelijk het verzoek te richten om te komen tot samenspreking. welke bespreking dan hopelijk zal resul teren in uitkomen met een gezamelijke lijst bij de a.s. verkiezingen. De kandida tenlijst voor de verkiezingen van de Pro vinciale Staten werd geaccepteerd zoals I deze door het bestuur van de Statenkies- kring Deventer werd gepresenteerd. Nadat verschillende stemmingen waren gehouden, werd de kandidatenlijst (even tueel te combineren met CH-kandidaten, waarbij het aantal AR-kandidaten moet worden verminderd omdat in deze ge meente niet meer dan 16 kandidaten op de lijst mogen worden.geplaatst) als volgt vastgesteld: 1. G. Landeweerd (raadslid) 2. A. Rietman. 3. D. Beldman Gerh.zn. 4. J. V. d. Meulen. 5. A. J. Nijkamp. 6. J. Beldman. 7. G. W. Rietman. 8. J. Wiggers. 9. Joh. Aanstoot. 10. H. Landeweerd. De druk bezochte vergadering werd door de heer J. Beldman met dankgebed gesloten. De CJV „De Bouwers" te Espelo hield op vrijdag 19 en zaterdag 20 januari zijn jaarlijkse uitvoering in de school aldaar. De voorzitter, de heer G. Blankena, ver zocht samen te zingen Gezang 121. Daar na heette hij allen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van di verse verenigingen. Het Bijbelgedeelte werd prima verzorgd door J. ten Dam. Daarna las H. Kolkman het jaarverslag voor. dat door zijn zuster uitstekend op rijm was gezet. Het toneelstuk, dat de club ingestudeerd had, was getiteld: „Het leven gaat door'. Het was een ernstig stuk, dat door de aanwezigen met grote spanning werd gevolgd. Zonder de an dere spelers tekort te doen, mag met name genoemd worden de prima vertol king van de hoofdrol door Corry Bekker- nens. Na het eerste bedrijf traden voor het voetlicht „De Trecordiewaia's" uit Bathmen, die een enorm applaus oogst ten. In de pauze was er gelegenheid lo ten. limonade en koeken te kopen. Na de pauze volgde er weer een stukje muziek. Daarna volgde het tweede en derde be drijf, dat in een spannend slot eindigde. De voorzitter sloot de avond, nadat samen staande Gezang 281 was gezongen. De CJV „De-Bouwers" kan weer op een ge slaagd jaarfeest terugzien. Bijrijder zat een uur bekneld Op de Deventerweg, enkele honderden meters voor café ,,'t Bonte Paard" te Dij kerhoek, werd maandagmiddag te ruirm 4 uur een vrachtauto van de N.V. Multi form te Boekelo, bestuurd door de heer II. H. Ströther te Enschede, ingehaald door een vrachtauto met aanhangwagen en zo danig gesneden, dat dc aanhangwagen de vrachtauto ramde), de bestuurder zijn wa gen niet meer kon houden en deze, na eerst een boom te hebben doen afknap pen, in de bermsloot terecht kwam. De bestuurder van de geramde wagen, de heer St., had het geluk uit de wagen te worden geslingerd, maar als het ware aan het stuur te blijven hangen. Hij bleef on gedeerd. Zijn bijrijder, de heer J. A. Slüpper uit Enschede, was minder fortuinlijk en raakte zodanig in de cabine bekneld, dat omstanders en toegeschot'en personeel van de OAD meer dan een uur nodig had den hem met dommekrachten en ander materiaal uit zijn benarde positie te be vrijden. Hij had een gecompliceerde on derbeenbreuk en een gekwetste knie - en is, na door dokter J. P. Nagelhout uit Holten en mevr. Hartenberg als EHBO- ster uit Dijkerhoek, voorlopig geholpen tc zijn, naar het St. Jozefziekenhuis te Deventer overgebracht. De bestuurder van de vrachtauto met aanhangwagen is, ondanks lichtsignalen van een tegenligger, doorgereden en is tot heden nog niet opgespoord. Hij heeft bij het passeren waarschijnlijk teveel risico genomen bij de nadering van een andere tegenligger en zodoende de naast en ver volgens achter hem rijdende verongeluk te vrachtauto van de weg gedrukt. Om trent de uiterlijke kentekenen van deze trailer is slechts bekend, dat de trekker een bruine motorkap had en de aanhang wagen ijzeren heugels in de lengterichting van de carrosserie. De aanhangwagen moet aan de rechterzijde beschadigd zijn. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. De geramde vrachtauto werd flink bescha digd. 21. Dat geeft moeilijkheden. Ootje Teur schoof de kijker, dicht, klom zo snel hij kon langs een touwladder waar hij al aardig mee had leren omgaan naar beneden en holde naar kapitein Bram Steng, die ergens over een railing een pijpje hing te roken. „Kapitein!" riep Ootje Teur al uit de verte, „we worden gevolgd! Er vaart een boot, een motorboot achter ons aan! En ik geloof, dat die twee kerels, die in je hut hebben ingebroken, er in zitten!" „Laat eens kijken", bromde-Bram Steng, die de zeekijker uit Ootjes handen pakte. Hij bracht de kijker voor zijn rechteroog en kneep het linker dicht. „Ja. je hebt gelijk, kereltje!" zei hij dan. „Dat zijn inderdaad dezelfde inbrekers Het zijn vroeger een paar matrozen van me geweest. Jan met de Handjes en Jan met de TandjesDat geeft moeilijkhe den, Ootje Teur, dat geeft moeilijkheden!" „Laat ze maar opkomen!" zei Ootje Teur heldhaftig, „wc lusten ze, nietwaar Bram?" leidingen. De wateraansluitingen kunt u krijgen zowel links als rechts aan de ke tel. Het is derhalve een systeem met ra diatoren, waarin warm water circuleert. De rookgasafvoer kan eenvoudig zijn, daar de ketel vrijwel ongevoelig is voor schoorsteentrek, maar natuurlijk moet er toch de nodige aandacht aan worden be steed. Het rookgasafvoerkanaal wordt op de bovenzijde van de ketel aangesloten, zodat deze praktisch tegen de muur kan staan. Een olietank van 2 a 3 duizend li ter in de tuin, tenzij u in een flatgebouw woont met centrale olie-distributie, dan kan uw verwarming daarop worden aan gesloten. De installateur zal u ook hier omtrent te allen tijde 'met raad en daad terzijde staan. Kosten. Wat wordt nu zo per seizoen verstookt. Wel, de ondervinding heeft geleerd, dat dat gemiddeld een f 350.- zal zijn, maar dan is ook het gehele huis steeds behage- lijk warm. U kunt met de centr-o-therm o.m. ken nismaken in het Bouwcentrum te Rotter dam en op de a.s. jaarbeurs te Utrecht, TNO keurde hem goed en begin 1962 wordt hij zelfs opgesteld in een Bouw centrum in Wenen. Er is thans reeds een behoorlijke export naar Duitsland en Bel gië, terwijl die naar Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland in ontwikkeling is. Er blijkt n.l. een grote belangstelling in het buitenland te zijn voor dit systeem, waaruit maar weer blijkt, dat Nederlands vernuft en Nederlands vakmanschap in staat zijn kwaliteitsprodukten te maken, die ook vei; buiten onze grenzen woi-den gewaardeerd en vaak geprefereerd. De ontwikkeling in de wij ze van huisverwarming is groot en het wordt ons steeds gemakkelijker gemaakt onze woning te allen tijde behage- 'lijk warm te doen zijn. Wil men in staat zijn alle vertrekken te verwarmen, Ran zal er een centrale ver warming aan te pas moeten komen, hetzij een olie-, hetzij .een kolenverwarming. Maar •Lij de woorden „centrale ver warming" denken wij direkt aan de ketel en waar die te .plaatsen. In de moderne wo- ningen staat deze veelal in de keuken, maar mooi is het niet en een sta-in-de-weg zeker. •Wij waren daarom aangenaam verrast bij het zien van een betrekkelijk nieuw volauto- .matisch centrale olieverwar- 'mings-systeem „centr-o- fherm", met een verwar mingsketel, die beslist is te beschouwen als een modern ornament in de keuken. 9 Voor een woning tot 5 a 6 kamers. De ketel is een geheel ge sloten, goed uitgevoerde ver warmingsketel, 30 cm breed en lm hoog en dus kan met een minimum aan plaatsruimte worden volstaan. In de keuken is voor die 30 cm breedte altijd wel ruimte. Hij wordt afgeleverd in de grondkleur (grijs) en kan dan de door de vrouw des huizes gewenste kleur krijgen. In.de meeste gevallen wordt de voorkeur gegeven aan deze grijze kleur. Deze -verwarming is geschikt voor wo ningen van twee tot zes kamers. O Enige technische bijzonderheden. Zal de vrouw des huizes op vorm en kleur van de ketel letten, mijnheer zal meer belangstelling hebben voor de tech nische kant. Welnu, de centr-o-therm is voorzien van een hogedruk verstuivings brander van een zeer bijzondere construc tie (waarvoor patent is aangevraagd). Hij is zuinig in het gebruik en maakt prak tisch. geen geluid, wat ook heel belangrijk is. Als brandstof kan HBO 1 of 2 worden gebruikt. De ketel bestaat uit een verbrandings kamer zonder bemetseling met een daarachter gebouwde warmtewisselaar. Daarboven zijn het mechanisch gedeelte en de apparatuur gebouwd. Alle elektri sche en mechanische onderdelen zijn be schermd door een plaatstalen kap. Door het wegnemen van deze kap zijn alle on derdelen gemakkelijk bereikbaar. Installatie en rookgasafvoer. De ketel is inclusief een kamerther mostaat geheel gebruiksklaar. De in stallatie omvat het maken van aanslui tingen voor rookgasafvoer, de olieleidin gen, de elektrische leidingen en de water-

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2