seizoen Wruimmo IO% Uit HoHens historie Duizenden ogen I zi:e,i iiksc h8kkix(> i w Henk Beltman 2 ASPRO' -enUténtKfeet fit.' opruiming winterjassen jjongensjjaeks pui i overs 1 truien enz. enz Uitslag schaakwedstrijd Contributie „Bato" /pw ook hier! hengelo s Naar meer eenheid Voorkom VERKOUDHEID Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt: Verlenging van het tijdelijke verveersverM voor varkens HOLTENSE BOEKHANDEL KORTING Kledinghuis Zaterdag 13 januari 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 EGBERT-OOM DIENDE EEN AANKLACHT IN. Zachtjes denderde de ezelskar over de eenzame weg. Weer ging Egbert-oom aan bij „De Rustende Boer". Hij dronk weer twee brandewijntjes. Want zoals de za ken nu stonden, kon er dat wel op over schieten. De waardin uit ..De Rustende Boer", een levenslustige jonge weduwe, kreeg zin in Egbert-oom. Zij gaf hem een brandewijntje present. En toen hij op de kar ging zitten of beter gezegd: lig gen bakerde de waardin van „De Rus tende Boer" hem helemaal in en stopte hem nog een halve droge metworst in de hand. Het was een zeer schone man. vond zij. En een mens alleen was ook niet veel. Egbert-oom, door de vrouwen helemaal in de soesantie gebracht, liet zich maar bemoederen. Maar dit had hij al wel gezien: behalve haar scheelheid was Garritjen mooier dan de waardin. Egbert-oom zat helemaal in de deken, alleen zijn gelaat was zichtbaar. In de linkerhand hield hij een geladen pistool en in de rechter de halve metworst. De brandewijn en de deken deden hun werk. De ezel kende de weg' en sukkelde voort. Het dier haastte zich om bij „De Vergulde Varkenskop" te komen. Daar legde Eg bert-oom steevast aan. In „De Vergulde Varkenskop" was een illuster gezelschap bijeen. De schout en de onderschout en verder alles wat te Holten meetelde, was daar. Men wachtte op de wagens van Al melo en van Deventer. Net als nu de bussen van de O.A.D. kwamen vroeger de reiswagens met vier paarden bespan nen, Holten binnen. Te Holten stroomde het verkeer tezamen van heel Twente en Munsterland. Vandaar de grote en goede herbergen, die Holten destijds rijk was. Er kwam gehots van de kant van Bathmen. Maar spoedig bleek dat het de ezelskar was van Egbert-oom. Maar vreemd, er zat geen man op de kar. De schout stelde dadelijk een onderzoek in. Zijn dienaren hielpen, en spoedig was de slaapdronken Egbert-oom uit de deken gepeld. En toen moest de boer naar het schoutenhuis, waar de schoutinne op de hoogte gesteld wilde worden van de min- narijen van Egbert-oom. De laatste schaamde zich eerst, maar spijkerde spoedig bij, toen de schoutinne hem maar vast haar lieve neef noemde. De schout kwam thuis en bracht aan Egbert-oom verslag uit. wat er die dag op de Bor- keld was voorgevallen. Egbert-oom was totaal verslagen. Hij reed onmiddellijk naar huis. Hij nam het pistool in de vuist. Maar wat zag hij daar? De Siepel zat nog steeds als een waakhond achter over geleund tegen de pereboom. Egbert- oom dacht: nu zou je toch zeggen! De Siepel wipte van de stoel en begroette Egbert-oom zo hartelijk alsof het zijn eigen broer was. De Siepel bracht ver slag uit over zijn vechterijen met de Snij- zomp en de Baoke. En van Jans Geze. Egbert-oom stak een kaars aan en nam de schade op, het viel mee. Slim be dacht hij, dat hij toch timmeren moest, wanneer de verkering doorging. Hij wist nog niét wat hij Vilde. Garritjen was knap en rijk maar scheel. De waardin van „De Rustende Boer" had hem lekker geknuffeld en dan dat brandewijntje en die worst, dat moest men ook niet uit vlakken. Egbert-oom bewaakte zijn erf weer als van ouds. De Siepel was weer naar Rijssen vertrokken. Twee dagen ia- ter kwam ej- een dienstbode, hem toe gezonden door de weduwe van „De Rus tende Boer". Het meisje had een brief van mevrouw meegebracht. Egbert-oom was de leeskunst slecht machtig. Dus ging hij in de loop van de dag naar de schoutinne om zich de brief voor te la ten lezen. De schoutinne keek vreemd op van de escapades van Egbert-oom. Jij bent een rothoer!, krijste de vrouw, om zo mijn dierbare nicht om de tuin te leiden. Wat is er tussen u en de waardinne van „De Rustende Boer"? Er is niets tussen ons, sprak Egbert-oom naar waarheid. De schoutenvrouw intus sen geloofde hem niet en zij zond uit voerig een brief naar haar nicht. En vertelde wat er met de waardin van ..De Rustende Boer" aan de hand was. Had zij het 'maar niet gedaan, want het bracht De Holtense schaakclub ..De Pioniers" speelde donderdagavond in haar clublo kaal, hotel Holterman, een competitie wedstrijd voor de derde klasse van de Twentse Schaakbond tegen de schaak club „Neede". De uitslag was 1%-%% in het voordeel van Neede. De individuele uitslagen luidden als volgt: F. J. Hol-C. Verweij K-K P. M. van Walraven-T. Bouman K-K G. A. Brands-J. Hilhorst 01 H. H. J. Stukker-J. v. d. Meulen 0—1 H. Roelofs-Klein Polsvoort K-K H. J. Hol-Groothoff - E de Vries-Rcilingh 01 A. J. C, Brands-Balz 01 A. de Vries-J. Markerink 01 G. W. Knapen-Van 't Iioff 01 De Sportvereniging „Bato" verzoekt ons mede te delen, dat zij de heer G. H. Schop- pers met ingang van dit jaar heeft aan gesteld als contributieophaler, zodat deze de leden en de ouders der adspiranten binnenkort zal bezoeken. EEN VERBLIJDEND TEKEN De opbrengst der Zendingsbussen in de Hervormde kerk alhier en in Dijkerhoek. die al jaren steeds stijgende is, passeerde in het laatste kwartaal van 1961 een ver meldenswaardige mijlpaal. Voor 't eerst brachten deze bussen, die elke drie maan den geleegd worden, namelijk meer dan f 1000, op in één kwartaal. Een mooi resultaat en een verblijdend teken van groeiend besef van verantwoordelijkheid voor het zendingswerk der kerk. haar geen zoden aan de dijk. Vier dagen later kreeg zij een koud briefje terug, dat nicht.het niet op prijs stelde dat haar nicht zich met haar vrijerij bemoeide. Hendrik! Hendrik! kom eens hier! Lees dit! Hendrik, de schout van Holten, haal de na lezing de schouders op en riep korzelig: Wat gaat mij per slot van re kening die boer van de Borkeld aan. O ja!, riep de schoutinne giftig, wordt het soms geen familie van ons? Wat dan nog?, riep Hendrik. Het hulpje in de huishouding zette op de derde dag na het verblijf bij Egbert-oom de prak voor de mars. Zij pakte haar boeltje en wilde met de eerste de beste wagen weer naar ,.De Rustende Boer". Haar mevrouw kon boos of goed kijken, dat was haar net eender, maar zij verklaarde tegen de schoutenvrouw, die glad was als een aal en haar vernuftig uithoorde. dat zij het verrekte om tweemaal per dag pap met paardebonen te eten. 1-Iet was een pak van het hart van de schoutenvrouw, maar toch dacht zij bij zichzelf, of haar nicht Garritjen wel gelukkig zou worden met zo'n oster van een boer. EGBERT-OOM WORDT ONDER HET MES GENOMEN. De negen dagen waren voorbij. Egbert- oom had de oude Bonen-Siene, een bidde- wijf van de Borkeld; drie dagen in het werk gehad. Voor de grote schoonmaak, voor het bezoek, dat Garitjen, bij hem zou afleggen. Bonen-Siene had Egbert- oom ongezouten de waarheid gezegd. Hij was een zaadkeier van een boer, had Siene gezegd, met een bouwval van een huis en meubels uit het jaar nul. De ne gende dag was er en Garritjen logeerde bij de schout. En Egbert-oom kwam met de ezelskar om Garritjen te halen. Maar Garritjen wilde niet op de ezelskar zit ten. zij verkoos te lopen. Zij zou zich te Holten laten uitlachen, dat kun je begrij- Geestelijk leven Op de oproep, welke achttien predikan ten uit de Hervormde en Gereformeerde Kerken tot de 'eden dezer kerken hebben gericht, is een stroom adhaesiebetuigin- gen binnengekomen, zo meldt men ons. Deze groep van 18 willekeurige Her vormden en Gereformeerden hebben op een bijeenkomst van 24 april 1961 una niem als hun mening uitgesproken, „dat de gescheidenheid van de Hervormde en Gereformeerde Kerken niet langer ge duld kan worden. Bewogen door de ver wachting" van het Rijk Gods en de op dracht der kerk in de wereld, zijn zij er gezamenlijk van overtuigd, dat naar een wording gestreefd moet worden". Door de achttien werd besloten een Hervormd-Gereformeerd congres „van kerken tot kerk" te organiseren en op zaterdag 26 mei zal in de Domkerk te Utrecht een bijeenkomst worden gehou den. pen. Gelukkig konden zij blijven eten bij de schout. Toen ze aan tafel gingen, trapte Garritjen haar galant op de te nen. En ineens wist Egbert-oom wat hij doen moest. Keurig spreidde hij de ser vet over de broek. En Garritjen bedacht gauw: Aan hem heb ik geen kind. Het viel de schoutinne op. dat Egbert-oom beschaafder was dan hij leek. VAN COEVERDEN. Mond- en klauwzeer baart zorgen De mond- en klauwzeer-epidemie. die blijkens een mededeling voor de RONO van de Inspecteur van de Veerartsenij- kundige Dienst in Overijssel, Dr. De Nooy, haar oorsprong in Rijssen en Hol ten vindt, baart ernstige zorgen. De minister van landbouw en visserij zag zich daarom genoodzaakt het tijdelij ke vervoersverbod voor varkens tot 1 fe bruari a.s. te handhaven, wegens het min der gunstige verloop van de mond- en klauwzeer-epidemie. Het vervoersverbod werd 12 december 1961 van kracht, in eer ste termijn tot 8 januari. Dit ministerieel besluit is genomen na uitvoerige bespre king ten departëmente van de momentele situatie met het belanghebbende bedrijfs leven. Afkondiging van het besluit kan in de Staatscourant van maandag 8 januari worden tegemoetgezien. Behoudens het vervoer van varkens, minstens 60 kg zwaar, dirèkt naar de slachtplaats, blijft dus aile vervoer van varkens en biggen tijdelijk verboden. Een beperkte onthef fingsmogelijkheid treedt evenwel op dins dag 9 januari 1962 in werking. Aan het vervoersverbod gaat gepaard de sluiting van de varkensmarkten. terwijl verko pingen, keuringen, tentoonstellingen e.d. niet zijn toegelaten. Enting van de varkensstapel is niet mo gelijk. Ten aanzien van de rundveestapel is evenwel besloten de jaarlijkse, ver plichte. voorbehoedende enting tegen mond- en Klauwzeer, beperkt tot bedreig de gebieden en op bedreigde bedrijven, reeds deze maand aan te vangen. Nor maal heeft de enting van de rundveesta pel plaats in het tijdvak tussen 1 febru ari en 15 april. De Veeartsenij kundige Dienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft moeten vaststellen, ofschoon het ver voersverbod voor varkens tot dusver ze ker een ramp heeft voorkomen, dat het aantal ziektegevallen niet sterk gedaald is en zelfs neiging tot stijging vertoont. Handhaving van het vervoersverbod zal de onmisbare voorwaarde scheppen, met effectieve bestrijdingsmaatregelen de ver dere gevaren voor onze veestapel te ke ren en uitbreiding van economisch ver lies, mede gezien de positie van de ex port van vee en vlees, te beperken. De Veeartsenijkundige Dienst doet daarom een dringend beroep op de individuele medewerking van alle direkt of zijdelings betrokkenen. Teneinde aan de grote moeilijkheden tegemoet te komen, waarin varkenshou- derijbedrijven door het vervoersverbod raken, zullen in de allernoodzakelijkste gevallen ontheffingen van het vervoers verbod worden verleend. De ontheffing kan eerst plaats hebben als uit een dier geneeskundig onderzoek blijkt, dat het bedrijf vrij is van mond- en klauwzeer- besmetting. Ontheffing dient te worden aangevraagd .bij de plaatselijk bureau houder (PBH) van de provinciale voed- selcommissaris. Wil de verplaatsing van varkens uit hoofde van de ontheffing op verantwoorde wijze slagen, dan is duide lijk, dat de praktische uitvoering in hot. gedrang komt, als te anvragen en naar zou blijken ook onjuiste aanvra gen zouden binnenkomen. Op de varkenshouders wordt dan ook een dringend beroep gedaan, als de be drijfssituatie het eingszins toelaat, ile varkens tot 1 februari a.s. op de bedrij ven te houden. Als oorzaken van voortgegane besmet ting in de afgelopen periode moeten o.m. worden genoemd: Het vervoer van big gen in strijd met het vervoersverbod. Slordig vervoer van slachtvarkens, waar bij te intens contact op de bedrijven van commissionairs en merkers. Voorts: be drijfsbezoek door personeel van de voor lichtingsdiensten, inseminators, voederle veranciers, stamboekinspecteurs en colle ga's-boeren; het bezoek met dorsmachi nes op de bedrijven enz. Ook onvoldoende ontsmetting van vrachtwagens voor veevervoer heeft ver dere besmetting teweeg gebracht. De Veeartsenijkundige Dienst doet daarom een beroep op de veevervoerders, hun wagens méér dan officieel is voorgeschre ven, te reinigen en te ontsmetten. Ais ieder naar eigen verantwoordelijk heid zijn deel in de bestrijdingscampagne nauwlettend uitvoert, is de verwachting gerechtvaardigd, dat het tijdelijk ver voersverbod 1 februari a.s. zal kunnen aflopen. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 30 runde ren. Prijzen; 4 vette koeien van f2,70 tot f 2,90 per kg slachtgewicht; 26 melk- en kalfkoeien van f 800,- tot f 950,- per stuk. Overzicht handel: Handel kalm, prijzen onveranderd. O Om zijn kracht te bewijzen heeft op 't vliegveld van Dusseldorf de 48-jarige Max Hermann twee vliegtuigjes met op volle kracht draaiende motoren ver hinderd op te stijgen. Beide motoren hadden een vermogen van circa 150 paardekrachten. O In Israël mogen voor reclameuitzendin gen in de radio geen kinderen meer op treden. Zelfs wordt de mogelijkheid overwogen om ook de imitatie van kin derstemmen door volwassenen Ie vei- bicden. Deze dagen verscheen in de Carillon reeks een boekje „Van Kerken tot Kerk", waarin de achttien Hervormde en Gere formeerde predikanten de eis der her eniging stellen. In dit boekje, dat slechts f 1.75 kost (uitgave: W. ten Have, Am sterdam) en bij de boekhandel te verkrij gen is, staat „ter inleiding": Dit boekje bevat naast de oproep, met een toelichting daarop, allereerst vijf hoofdstukken, die zich bijzonder goed lenen voor bespreking in groepsver band. Twee bijlagen die vanwege hun derwerp van de het oordeel van Hervormde en een waardevolle dit gespreksboekj werden opgenomen, affiniteit met het on- discussiepunten, naai de schrijvers (een een Gereformeerde) bijdrage vormen in e, n.l. een artikel van Prof. Dr. J. van den Berg en een ar tikel van Prof. Dr. H. Berkhof. Het boekje heeft verder de volgende hoofdstukken: Waarom éér? Het Hervormde en het Gereformeerde kerklid. Grensbewaking. Luisteren naar het Woord van God. Fusie. alsmede discussievragen en voorbeden. De hoofdstukken zijn onderverdeeld in: Motieven, verwachting en opdracht. Eén - waarom juist nu? Muren en muren Hervormde leden stoten zich. Gereformeerde leden stoten zich. Gereformeerden weren Hervormden weren. Fundamenten en perspectieven, beginselen enz. „De Achttien" vragen ieder kerklid dat bewogen is door de gedachte van een wording en bereid daaraan daadwerkelij ke steun te geven, aan te vangen met het vormen van gesprekskringen. Bovenge noemd boekje kan daarbij een leidraad zijn. De Berlijnse telefonische SOS-dienst heeft in de vijf jaren van zijn bestaan 14.000 mensen geholpen. Het aantal mensen, dat om hulp vraagt is groter geworden sinds de spanningen om Ber lijn zijn toegenomen. DINSDAG 16 JAN. ZATERDAG 20 JAN. Fikse prijsverlaging op diverse AARDEWERK-ARTIKELEN VAZEN, PULLEN, SIERKANNEN enz. voor een krats Ook opruiming van een aantal boeken. Dorpsstraat 62. zien en lezen gaarne ons blad. Ook Uw adver tentie. Daarom heeft zij zo'n grote waarde. Hl Iedereen heeft in deze Hl het recht zelf te beschikken over wel of niet voordelig kopenals U altijd maar in de gaten blijft houden, dat li WERKELIJK VOORDEEL nimmer alleen door de prijs bepaald wordt. Wij hebben thans weer ECHTE KOOPJES, o.a.: a Beste OVERALL'S 10-75 en 12-75 H OP ALLE GOEDEREN BUITEN DE OPRUIMING Er is te veel goed om allemaal in de etalages te leggen. Stap even geheel vrijblijvend binnen.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2