Z3 Uit Hoitens historie Kerstfeesten Zondagsscholen en O€0TJE TEIJtt naar het eiland Orahmna Sk GESOUW „IRENE Als het moederhart zwijgt KIJK EENS wat een goede aanbiedingen in de advertenties staan Agent: JAN WIGGERS IColweg 14 - Telsf.356 SJsclilb „De 5öi8kingsriet" kampioen Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Zaterdag 30 december 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 8 Op de Eerste Kerstdag werd er des middags tweemaal in de Ned. Herv. Kerk Kerstfeest gevierd met de leerlingen der plaatselijke zondagsschool, uitgaande van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, onder leiding van de heer B. H. Brouwer. Voor de jongere leerlingen begon het Kerstfeest om 2 uur en voor de ouderen om half vijf. Beide keren was het kerk gebouw geheel bezet met kinderen, ouders en belangstellenden. Het orgel werd res pectievelijk in beide samenkomsten be speeld door de heer A. Koopman, orga nist der Grote Kerk en Jannie Brouwer, organiste van de zondagsschool. Het per soneel, dat bestaat uit 28 personen, was in beide diensten tegenwoordig, zodat zij met alle voorbereidingen in de week voorafgaande aan Kerstmis, heel wat vrije tijd gegeven hebben. Dat de feesten ook goed verliepen, was daaraan voor het grootste deel te danken. De prachtige Kerstboom werd geschon ken door mevr. Baronesse van der Borch van Verwolde-Boellaard. Kinderen deden iets. Alle aandacht kregen de kinderen, die ingeschakeld waren bij vertelling of li turgie. Het groepje van mevr. H. Maats- Kevelam zong onbevangen ,,Wat de kaarsjes zeggen", begeleid met tamboe- rijngeklank. Mej. Hannie Schorfhaar liet tijdens haar vertelling het Kerstgebeu ren uitbeelden door enige kinderen, die op het podium verschenen, Oosters ge kleed, op een tijdstip in overeenstem ming met het verhaal. Kinderen uit de vierde klas zongen ter afwisseling, on der leiding van de heer H. Koopman J.zn. Enkele oudere leerlingen declameerden gedeelten uit de liturgie en drie eerste klassers van mej. Annemie Westerik stel den de drie Oosterse wijzen voor met een grote ster. Veel belangstelling kregen alle eerste klassers van mej. Gerritje Wolters, die gezamenlijk een Kerstlied zongen. Met volle overgave kweten ze zich van hun taak, zonder zich van de wijs te laten brengen. Op verzoek van de heer Brouwer ontvingen ze een krachtig applaus. De honderdste nieuwe leerlinge, Alie Stegeman, ontving ook extra hulde. Vertelling. Zoals boven vermeld werd, vertelde mej. Hannie Schorfhaar het Kerstevan gelie in de eerste samenkomst. Voor de groteren deden dit de leidsters D. Tuitert en D. Voordes afwisselend tezamen. Het vrije verhaal voor de kleintjes was toe vertrouwd aan mej. Jo Roelofs. Het heette „Joost en het lantaarntje". Voor de oude ren vertelde de heer J. G. van Bruggen een verhaal uit de bezettingstijd, „Ons schaap is er vandoor". Tijdens het tweede Kerstfeest werd met een enkel woord afscheid genomen van de 54 leerlingen der hoogste klas. De heer Brouwer sprak hen toe namens het per soneel der zondagsschool. Nadat ze acht jaar leerling geweest zijn, kunnen ze heel wat hebben geleerd, aldus spreker, doch dat is het voornaamste nog niet. Ook mede door de zondagsschoolsamenkom- j sten moeten ze gevormd zijn en aange- e raakt door Gods Woord. Zo nu en dan E' hoort men meningen verkondigen als: I „Geef ieder het zijne; leef als een goed I mens en het komt in orde". En ook: „Alle godsdiensten komen op hetzelfde neer. Allen zijn we kind'ren van één Vader". [u Goed bedoeld, aldus de heer Brouwer, en j het is te prijzen, dat men nadenkt over 1 geloofszaken, maar we moeten onze in- "v zichten voortdurend toetsen aan de Bij- i t bel. Nergens vinden we daarin, dat de v goeden en de braven in de hemel komen, i t maar we lezen er: „Wie in de Zoon ge- j.; looft, die heeft het eeuwige leven" en wie n de Zoon niet heeft, die heeft het leven k niet blijvend in zich! We noemen ons 0 christenen, omdat we ons onderwerpen n aan de leer van Christus. Daarom is Bij belonderzoek noodzakelijk. -- Ds. J. H. Israël spreekt. h' Ds. Israël sprak de scheidende leerlin- gen toe. Hij wees hen op een mooi lied over brandende kaarsen. De kaars geeft licht. God steekt deze lichten aan, maar 1 ze moeten brandende blijven! Duisternis benauwt. Vandaag is er weer licht ont- I stoken, om dë duisternis te verdrijven, i V Eigenlijk kunnen we ons allemaal ver gelijken met een kaarsje, door Jezus ont stoken. Blijft het brandende? Ook de zon dagsschool heeft meegeholpen om het E vlammetje aan te houden. Draag blij mee, - wat je al die jaren ontvangen hebt. Het -J is ook de taak van de ouders om mee naar de kerk te gaan of naar de jonge- rendienst in Irene. Laten we op deze dag dankbaar zijn voor Jezus' komst, maar j ook voor allen, die willen meehelpen om i - onze kaars brandende te houden, aldus I spreker. Hierna reikte hij persoonlijk alle scheidende leerlingen een luxe psalm- en gezangenbundel aan en drukte hen de s hand ten afscheid. De klas zong nog Gezang 284 1 en 2. h De collecten van beide kerstfeesten wa- .ren bestemd voor hongerende kinderen in Burma, waar 90.000 gezinnen door overstromingen dakloos werden. De op brengst was f180.De lijstencollecte was overweldigend, namelijk f 1625.60, H zodat de uitgaven voor het kerstfeest en - de materiaaluitgaven voor het nieuwe -jaar daarmee gedekt zijn. Alle leerlingen ontvingen eén sinaas appel, een stuk koek en een fruitrol, als- M mede een boekje, uitgezonderd de klas- sen 6, 7 en 8, die respectievelijk een liede- K renbundel, een Bijbel of een psalm- en A-gezangenboek kregen. N IN DI.IKERHOEK Ook in Bethanië in Dijkerhoek kwa men de kinderen van de zondagsschool ij een om opgewekt het kerstfeest te d zieren. 's Middags de kleinsten tot 9 jaar on- 1 Ier leiding van de heer J. Krikkink en s avonds de leerlingen tot 13 jaar, waar- li nj de leiding berustte bij de heer Joh. Vlarkvoort. Beide keren was het gebouw tot de t aatste plaats bezet met de jeugd, tal van mders en verdere belangstellenden. Mej. Toosje Wegstapèl vertelde aan de hand van een flanelbord het kerstevan gelie, f er wijl mej. Marietje Traanman een verhaal vertelde, getiteld: „Joost en het lantaarntje". Bij de prachtig versierde kerstboom zongen de kinderen kerstliederen en wer den zij getracteerd op een sinaasappel, een rol vijgen en andere lekkernijen. Al len kregen een leesboekje of zangbundel. 's Avonds werd de kerstgeschiedenis verteld door mej. Diki Scheperman en vertelde de heer G. Ulfman het verhaal uit de oorlogsdagen „Ons schaap is or vandoor", dat met grote aandacht en spanning gevolgd werd. Het verhaal maakte een diepe indruk. Ds. Addink, als afgevaardigde van de Holtense kerkeraad aanwezig, sprak de 7 scheidende leerlingen toe en wees er hen op, dat het met het verlaten van de zondagsschool nu niet afgelopen is. De kerkeraad hoopt, dat de jonge mensen hun bijbel niet zullen verwaarlozen en trouw de godsdienstoefeningen zullen bijwonen. Hij reikte hen een kerkboekje en een bijbeltje uit. Tijdens beide samenkomsten speelde een groepje een viertal liederen op de blokfluit, op het orgel begeleid door mej. Janna Brinkman, die ook als organiste optrad. IN ESPELO De Espelose jeugd hield het kerstfeest van de zondagsschool in de beide lokalen van de openbare school aldaar, onder lei ding van de heer A. Volkers uit Nijver dal. Na de gebruikelijke opening en de be groeting van de kinderen en de talrijke ouders en belangstellenden, las de heer H. Maatman het kerstevangelie. Aan de hand van een kerstliturgie op filmstroken werd door de kinderen ge zongen, werd het kerstevangelie verteld en zegden daar tussendoor de kinderen de bijbelteksten op, die zij geleerd hadden. Door twee van de leiders werden vra gen gesteld over de bijbelse geschiedenis. Ds. Addink heeft de kinderen namens de kerkeraad toegesproken, terwijl als afgevaardigde van de Okkenbroekse ker keraad aanwezig was ouderling Kolkman. De kinderen werden getracteerd op cho colade. koek en krentenbollen. Egbert-Oom bekijkt nog eens de Borkeld. Het was een mooie zonnige dag. Egbert- Oom had lang nagedacht, een hele week had hij al z'n vrije tijd met de toppen van de vingers op de oude wormstekige tafel zitten trommelen, met de deuren goed ge sloten. Want nadat dat varken van een dienstmeid hem had aangeklaagd, kon hij geen meid en geen knecht en geen neven en nichten meer zien. Zijn gedachten wa ren, behalve bij zijn vee en zijn land, waar een boer het van moest hebben, bij Garritjen in Diepenveen. Garritjen be tekende voor hem geld. En wanneer hij veel geld had kon hij op de Borkeld veel grond kopen. En veel grond betekende veel schapen. Een schok voer opeens door zijn leden, toen hij bedacht dat hij dan ook een schaapherder moest hebben. Maar er waren op de Borkeld armelui ge noeg, die voor een dubbeltje per dag en een buik vol pap met paardebonen, wel scheper wilden zijn. Zo boerde men op de Borkeld voor een eeuw of vijf geleden. Egbert-Oom dan, had na lang en rijp beraad, besloten aan staande vrijdag naar Diepenveen te gaan. Hij zou gaan met de ezelskar. En de Schoutenvrouw zou haar nicht tijding doen, dat Egbert-Oom tegen tien uur ver wacht kon worden. En Garritje kreeg een brief van de schout. Zij, de eenzame jonge vrouw kreeg zelden of nooit een brief. Daarom was Garritjen zeer verbaasd, toen de oude manke postbode bij haar door het voortuintje kwam, de voordeur opende en „Juffer, een brief" riep- Met kloppend hart nam Garritje de brief aan. Maar Garritje kon niet lezen. En zij vroeg de bode of deze de brief even voor wilde le zen. De bode ging hoog en breed in Gar- ritje's voorkamer zitten, want Garritje had het huis geerfd van haar vader zali ger en die was schout van Diepenveen ge weest. Garritje was het enige kind ge weest en zat er wat men destijds noemde warmpjes bij. De bode las haar voor, dat hare nicht uit Holten een man voor haar wist. Dit was Egbert Heideboer, een flink oppassende man, en hoofdboer van de Borkeld bij Holten. En dat was waar. Eg- bert-Oom was de notabel van de Borkeld. En Garritje was zeer op titels en predi- caten gesteld. De bode kreeg waarachtig een glas wijn, en dat wilde wat zeggen. De bode moest zich al jarenlang tevreden stellen met heel doodgewoon scharrebier- En nu kreeg hij wijn en voor het jaar een dag ouder was, wist heel Diepenveen dat Berend de bode een glas wijn had ge dronken en dat Garritje van de Schout vast en zeker de schadden droog moest hebben, want de hoofdboer van de Bor keld kwam naar haar vrijen. Garritje had met de bode afgesproken dat deze aan de ingang van het dorp Die penveen zou staan om Egbert-Oom op te wachten en hem de weg te wijzen. Dan zou de bode een fooi hebben waar hij van achterover sloeg. Garritje had twee werk vrouwen twee dagen in dienst. Zij knapte haar huis flink op en zich zelf ook. Wel een halve dag stond zij bij toeren voor de spiegel, kleedde zich zus en dan weer zo. Maar ook Egbert-Oom kwam flink uit de hoek. De schoutenvrouw, bang, dat het huwelijk met Garritje zou stranden, had Egbert-Oom een costuum van de Schout aangesmeerd. De broek was te lang. Maar de Zwaluwenstaart, de enige kleermaker die Holten destijds rijk was, vermaakte de broek en Egbert-Oom was het heertje. Jonge, jonge! Wat zag hij er deftig uit. Hij kreeg ook een gebruikte hoed van de schout- Deze was Egbert-Oom wat ruim en zakte over de oren. Maar ook daar wist de mevrouw van de Schout raad op. Zij maakte de hoed passend met vulsel en Egbert-Oom, die zelf geen spiegel rijk was, hij spiegelde zich altijd in een em mer water. Behelpen is geen zat eten en hij kreeg een scherf van een spiegel van mevrouw, opdat hij behoorlijk kon spie gelen en de zaak was gezond. Iedere dag hield Egbert-Oom generale repetitie- Hij kleedde zich aan en bekeek zich in de spiegel en werd soms bang van zichzelf. Maar op de mooie zonnige dag dan, liep Egbert-Oom de Borkeldse heidevelden af en bekeek de beste stuk ken. Want als hij straks geld had, als hij met Garritje getrouwd was, dan moest de Borkeld van hem zijn. Het was jammer dat er zoveel onverdeelde marken grond lag van de Holter burgers en van de boe ren uit de Beuzeberg en de Langstraat. Maar voor geld kon je alles kopen. Op donderdagavond ging Egbert-Oom naar Snotter-Jantje, de baardscheerder in Holten en liet zich extra scheren. Snotter-Jantje was voor de vrijende mannen goud waard. Want toen hij Eg bert-Oom netjes glad geschoren had, knipte hij deze de nek uit en vertelde hem dat Egbert-Oom de nek wel eens terdege mocht wassen. Deze was duvels smerig. Jantje gaf nog meer goede raad. Zo ver telde hij Egbert-Oom in vertrouwen, dat hij morgen de snotneus niet moest afvegen met duim en vinger en dan aan de broek- En Jantje deed hem voor, hoe hij in ge zelschap van Garritje de zakdoek moest gebruiken. De morgen was daar. Egbert-Oom had alles voor elkaar. Siepel-Graads uit Rijs- sen, een stuk van een neef van Egbert- Oom, de jongen had niet te veel verstand, maar was trouw als een hond, zou die nacht de wacht houden over het huis van Egbert-Oom. Graads was de avond te voren al ge- komen. Als het mooi weer was, dan moest Graads als hij het werk afhad het huis maar sluiten en onder de noteboom gaan zitten en vooral oppassen, dat niemand binnen kwam. Om zes uur, reeds te vier uur was Egbert-Oom opgestaan en om vijf uur zat hij met neef Graads voor de pap met paardebonen, en dus om zes uur was hij klaar. Wat een toestand, dacht Graads bij zich zelf. Daar gaat die oude gek, om te gaan vrijen in Diepenveen en wat heeft hij zich toegetakeld Vort! riep Egbert-Oom, en daar sjokte de ezel voor de groene kar door de Bor keldse heide naar 't dorp Holten. Toen hij door Holten reed, was de schoutenvrouw juist te laat aan haar venster om Egbert- Oom nog na te kijken. Juist toen Egbert-Oom Holten uit wilde rijden stond daar langs de weg een dame. Het was een dienstbode uit Bathmen af komstig, die als keukenmeid op de Grim berg gediend had, en die op staande voet ontslagen was, omdat zij de Jonker van de Grimberg een draai om de oren had ge geven, toen die handtastelijk wilde wor den- Zij vroeg of zij mee mocht rijden tot aan de Bathmense molen. Nu, dat mocht wel. De keukenmeid van de Grimberg nam gedurende de tocht van Holten naar Bathmen geen blad voor de mond. Zo noemde zij bijv. alle mannen Jan Hagel! VAN COEVERDEN. 99 M Maandag 1 januari (Nieuwjaarsdag) des avonds M 7.80 uur de onvergetelijk mooie en diep ontroc- rende Amerikaanse kleurenfilm (ZOLANG ER MENSEN ZIJN) met in de hoofdrollen: Lana Turner, John Gavin, Sandra Dee en de beroemde negerzangeres Ma- halia Jackson. Een enorme film, die de hele wereld ontroerde! Een groot wereldsucces! Een film om nooit, maar dan ook nooit te vergeten! M Kaarten in voorvei-koop bij H. J. Beltman, 75 ct. en f 1.Aan de zaal f 1.en f 1.25. GEVRAAGD EERSTE HYPOTHEEK 6 a f7000.— Zeer ruime overwaarde. Brieven onder no. 3012a Hoitens Nieuwsblad, Kolweg 19, Holten. van modern karakter leverten voordelig Op de banen van de IJsclub „De Noord pool" aan de Dorperdijk te Holten heb ben donderdagmiddag 8 meisjes en 18 jon gens een sportieve strijd geleverd om de kampioenstitel en de prachtige wisselbe kers, welke de laatste driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen moet wor den. Bij de meisjes die 2 rondjes moesten rijden van 300 meter was de kampioene van Holten Dinie Rietberg met een tijd van 1 min. 19.3 sec. de snelste al bedroeg haar voorsprong op Jo Menkhorst van de IJsclub „Diekingsriet" (Groot-Dochteren) maar een tiende seconde. 3. mej. L. Veldkamp, Groot Dochteren, 1 min. 22 sec; 4. Mej. H. Hondeveld Groot Dochteren, 1 min. 24-9 sec.; 5. Mïeke ten 17. Eiland met gouden bomen. „Dat was nog zo'n gek plan niet geweest!" stemde Bram Steng toe, „ik geloof, dat jij een mannetje bent met een beetje fantasie, broer! En laat ik je dan eens een verhaal vertellen, dat jij zelfs niet had kunnen be denken! Luister! Die twee mannen, die hier» hebben ingebroken, kwamen zoeken naar die kaart, die jij voor me terugge vonden hebt. Dat is namelijk een kaart van een héél bijzonder eiland, broer! Op dat eiland, waar buiten mijn over-over-over- grootvader nog nooit iemand een voet aan wal heeft gezet, op dat eiland groeien bo men en die bomen zijn van zuiver, massief goud! En nu wilde ik daar heen varen, die bomen omhakken en mee terug nemen. Nu, dan heb ik genoeg goud om mijn ver dere leven met pensioen te gaan! Maar die twee kerels schijnen er achter gekomen te zijn en die wilden m'n kaart gappen!" „Dat is inderdaad héél bijzonder!" zei Ootje Teur met ontzag. Ze bleven er nog een hele tijd over staan praten, zo lang tot het helemaal donker was en de maan al aan de hemel stond. Nou moesten we maar eens naar kooi gaan, broer!" stelde Bram Steng voor. Velde, Holten 1 min. 25.2 sec.; 6. mej. W. Tuitert, Groot Dochteren, 1 min- 25.6 sec.; 7. Rikie Brinks, Holten. 1 min. 30.3 sec.; 8. Gerrie Mark voort, Holten, 1 min. 41.6 sec- De „Diekringsriet" meisjes maakten een totaaltijd van 5 min. 31-9 'sec. terwijl het Hoitens viertal een tijd van 5 min. 56.4 sec. voor zich lieten afdrukken. Jammer was het dat de IJsclub „Ro- winkel" uit het Larensebroek aan de wed strijd voor meisjes niet deel kon nemen aangezien geen kwartet op het ijs kon worden gebracht dat behoorlijk partij kon geven. Bij de heren toonden de Noordpool ver tegenwoordigers met een totaaltijd van 16 min- 7.4 sec. zich de snelsten. 2. IJsclub „Rowinkel" 16 min. 12.3 sec.; 3. IJsclub ..Diekingsriet" 16 min. 24.3 sec- De volledige uitslagen luiden als volgt: 600 meter: 1. ,,De Noordpool" 2 min. 26 sec., W. Brinks, 1 min. 8 sec., H. Maats, 1 min. 18 sec.; 2. ..Diekingsriet", 2 min. 28.2 sec.. A. Beldman, 1 min- 14.9 sec., J. Lammerlink 1 min. 13.3 sec.; 3. „Rowinkel" 2 min. 30.7 sec-, W. Winkelermaat, 1 min. 16.9 sec., H. "W!. Roeterdink, 1 min. 13.8 sec- 1200 meter: 1. „Rowinkel" 5 min- 25.4 sec., Joh. Olt- voort, 2 min. 26.2 sec, H. Woestenenk, 2 min. 49.2 sec; 2. „Noordpool", 5 min. 31.2 sec, G. J. Brinks, 2 min. 35.6 sec, G- Krie gel-, 2 min. 55.6 sec; 3- „Diekingsriet", 5 min. 41.7 sec, W. Schippers, 2 min. 48-6 sec., H. Holstege, 2 min. 53-1 sec. 1800 meter: 1. „Noordpool" 8 min. 10.1 sec, A. Schip pers, 4 min. 1 sec., H. Sluitèr, 4 min. 9.1 sec; 2. „Diekingsriet" 8 min. 14.4 sec, J. H. ter Meulen, 4 min. 2 sec, G- Haytink, 4 min. 14.2 sec; 3. „Rowinkel" 8 min. 16.1 sec. E. Holterman, 4 min. 2-9 sec, J. Wel- mer, 4 min. 13.2 sec In een wedstrijd over drie ronden toonde Ter Meulen uit Groot Dochteren zich de snelste met een tijd van 1.41. Hij werd kampioen en ontving tevens de eerste prijs van 10 gulden die door het Noord- poolbestuur beschikbaar was gesteld. 2. Joh- Oltvoort 1.43.7 (f7.50), 2. G. J Brinks 1.44 (f 5,00), 4. W. Brinks 1.44.6 (f 2,50), 5- A. Schippers 1.44.7; 6. J. Wlel- mer 1.45.7; 7. G. H. Sluiter 1.46; 8- H. Woestenenk, 1.46; 9. G. H. Haytink. 1.46-4 10 W. Winkelermaat, 1.46.3; 11. W. F- Schippers, 1.48.9: 12. II. Maats, 1.49-1; 13. I-I. W|. Roeterdink, 1.50.3; 14. A. Beldman, 1-50,4; 15. H. Holstege, 1.52; 16. G. Krie gel-, 1.52.6: 17. E. Holterman, 1.54; 18. J. Lammertink, 1.57.2 sec. De bekers en prijzen werden na afloop van de spannende wedstrijden waarvoor grote belangstelling bestond door de voor zitter van de organiserende club „De Noordpool" de heer C. Broersma met een gepast woord uitgereikt.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 8