Kerst reis N.R.V. Uit het plaatselijk Parlement Uren9 dagen* maandengaren Vervolg toespraak Burgemeester Filmnieuws Uitslagen schietwedstrijden Hongeraktie Burma Boekbespreking Veel vraag naar bouwterrein De heer J. Rietberg lid slachthuiscommissie Hij die rekent, 't is nogal glad, adverteert regelmatig in dit blad! Zaterdag 30 december 1901 IIOLTENS NIEUWSBLAD pagina 7 De heer Havenaar legt om gezondheidsredenen zijn leiderstaak neer Na gedurende twaalf jaar 40 autocar reizen naar Holten te hebben georgani seerd, heeft de heer J. Havenaar uit Delft, bekend reisleider van de N.R.V., te ken nen gegeven om gezondheidsredenen deze taak te moeten neerleggen. De heer Havenaar zei dit tijdens de 12e kerstreis, die een gezelschap van ruim vijftig personen van 24 tot en met 27 december maakte naar Overijssel, waarbij men verbleef in hotel Holterman en zijn dependances. Er waren een vijftal gasten, nl. mevr. J. Rosman uit Rijswijk (Z.H.), de heer en mevr. de Wilde uit Loosduinen en de heer en mevr. Swart uit Amsterdam, die voor de vijfde maal achtereen een Kerstreis onder leiding van de heer Havenaar mee maakten en zij werden daarvoor zondag na het diner gehuldigd. De dames ontvin gen bonbons en de heren een tegeltje van Delfts blauw als aandenken aan deze lustrumreis. Aangezien het hier de laatste reis van de heer Havenaar betrof heeft deze de hotelhouder en zijn echtgenote, de heer en mevrouw ten Berge, in zeer hartelijke woorden bedankt voor de prettige wijze waarop men steeds in Hotel Holterman zo'n grote gastvrijheid heeft genoten. Er is, aldus de heer Havenaar, een sterke vriendschapsband tussen u en mij en tus sen u en uw gasten en wij hebben ons hier steeds volkomen thuis gevoeld. De heer ten Berge verklaarde zeer ge troffen te zijn door de mededeling van de heer Havenaar, dat liij zijn taak gaat neer leggen. Er is in de afgelopen 12 jaar een prettige samenwerking ontstaan en de wijze waarop de heer Havenaar zijn lei derstaak steeds heeft vervuld kan ten voorbeeld gesteld worden aan vele reis leiders van de N.R.V. Hij bood de heer en mevrouw Havenaar een tekening van de Haarlemse schilder Poppe de Maave aan van het Beukenlaantje en een gratis va kantieverblijf van 14 dagen gedurende het komende zomerseizoen. Namens het reisgezelschap heeft de heer D. N. A. van Wijk uit Wassenaar de heer Havenaar hulde gebracht voor het vele dat hij steeds voor de N.R.V.-leden, die aan de Holten-tochten deelnamen, heeft gedaan, bij welke hulde hij ook me vrouw Havenaar betrok. Deze spreker huldigde ook de vijf jubi larissen van deze reis, die men gezamen lijk een door de heer van Wijk vervaar digd lied toezong. De film, die Nieuwjaarsdag in „Irene" vertoond wordt, verdient bijzondere aan dacht, want zelden zal een film zo direct tot het hart spreken als deze film „Als het moederhart zwijgt" of zoals de andere titel luidt „Zolang er mensen zijn". Hot is één der grootste successen van de laat ste tijd. Een film zonder weerga, vervaar digd naar de wereldbekende roman van Fannie Hurst. Deze onvergetelijk mooie film, die de hele wereld ontroerd heeft, bezit een starbezetting die er dan ook zijn mag. Vermaarde artisten van naam als Lana Turner, John Gavin. Sandra Dee, Juanita Moore spelen in deze grandioze film de hoofdrollen en wel zó meeslepend en indrukwekkend, dat de toeschouwer tot de allerlaaste seconde toe zal mee leven. Naarmate deze prachtige rolprent haat- einde nadert, wordt de dramatische span ning tot het ongelofelijke opgevoerd en dat z'n climax vindt als de beroemde ne gerzangeres Mahalia Jackson tijdens de begrafenis van Anna Johnson in de kerk het diep ontroerende lied zingt „Trouble of the world". „Als het moederhart zwijgt" (Zolang et- mensen zijn), is een onvergetelijk mooie film, waarbij velen, zeer velen, zeker hun ontroering niet meester zullen blijven! Kortom een prachtige film die de grootst mogelijke waardering verdient. De Schietvereniging „De Eendracht" hield donderdagavond haar schietwedstrij den in het clublokaal, de feestzaal van hotel Vosman, waarvoor weer een goede belangstelling bestond. Er werd geschoten in competitieverband, terwijl de schutters hun vaardigheid beproefden om enkele stuks wild. De uitslagen waren als volgt: 22 dec. Competitieverband: 1. H. Paal man 44 pnt. 2. H. Arfman en J. Haan, beiden 43 pnt. Haas: 1. II. Paalman 35 pnt. 2. H. Arf man en Klein Teeselink 34 pnt. Konijn: 1. J. Haan 35 pnt. 2. Tuitert, 35 pnt. Vuurbuksbaan (fazant): 1. G. Jansen 45 pnt. 2. A. Vincent 44 pnt. 3. H. Klein Velderman 42 pnt. Nagekomen uitslag 15 dec.: 1. J. Bouw huis 44 pnt. 2. H. Paalman 43 pnt. 3 en 4. H. Klein Velderman en J. Tuller 42 pnt. Haas: J. Bouwhuis 35 pnt. Konijn: A. Schuppert 34 pnt. F. Tromop 34 pnt. Fazant: 1. A. Schuppert 43 pnt. 2. H. Klein Velderman 42 pnt. 3. J. Haan 40 pnt. De heer Havenaar heeft op zijn beurt de heer en mevrouw van Wijk bedankt voor het vele, dat zij hebben bijgedragen om de goede stemming en de prettige sfeer tijdens de reisen te helpen bevorde ren. Hij dankte het echtpaar ten Berge recht hartelijk voor de hulde, die men hem ge bracht heeft en voor het werkstuk van de kunstschilder de Maave, dat herinneringen oproept aan zijn eerste reis naar Holten. Het gezelschap heeft gedurende zijn ver blijf te Holten tochten gemaakt met een heerlijk verwarmde touringcar van de O.A.D. door Salland naar Giethoorn en door Twente, waarbij Denekamp en 01- denzaal werden aangedaan en een bezoek werd gebracht aan het rijksmuseum „Twente" te Enschede. De Enschedese V.V.V. had voor die gelegenheid alle deel nemers een brief gezonden, welke zondag avond werd uitgereikt, en waarin de di recteur, de heer H. Heupers, tal van bij zonderheden over de stad Enschede en haar omgeving had vermeld. Maandagavond heeft de heer Piet Bos een causerie gehouden over de fauna van de Holterberg en dinsdagavond sprak de heer G. J. van Putten aan de hand van kleurendia's over het vogelleven in en om Rijssen. Met een z.g. Achterhoekdag zijn de deel nemers woensdagmorgen weer naar hun haardsteden vertrokken. Tijdens de zondagsschoolkerstfeesten werd er gecollecteerd door het personeel van de plaatselijke zondagsschool voor hongerende kinderen van Zuid-Oost-Azië. Naderhand kwamen nog giften binnen van f 10,-, f5,- en f2,50. Degenen, die niet bij het Kerstfeest tegenwoordig waren en toch gaarne iets willen geven om de ergste nood onder deze kinderen te leni gen, kunnen alsnog iets geven voor dit doei aan de leden van het personeel dei- zondagsschool of storten op het gironum mer van de Boerenleenbank ten name van de zondagsschool. Ook kunnen zondags schoolleerlingen op 7 januari a.s. kleine bedragen meenemen, hen door kennissen of familie ter hand gesteld, al zou het een bedragje zijn voldoende om een half of een heel brood te verstrekken. Het lan delijke zondagsschoolbestuur zorgt, dat het geld goed besteed wordt. Bij de Ned. Uitgevers Mij. N.V. te Lei den is verschenen een pocket-handleiding „Van alles over de A.O.W. en A.W.W." van de hand van de auteur Mr. N. W. A. van Eijk. Dit is een handleiding waaraan in brede kring behoefte bestaat: al heeft het ge hele Nederlandse volk nu aanspraak op ouderdomspensioen, en wanneer de kost winner komt te overlijden de weduwen en wezen op weduwen- en wezenpensioen het enige dat menigeen van deze ver zekeringen weet is dat hij er een premie voor moet betalen, die als een soort be lasting geheven wordt. Om een eenvoudig voorbeeld te noemen: op welke manier moet het ouderdoms pensioen worden aangevraagd? Deze handleiding behandelt aan de hand van vele voorbeelden alles wat van belang is te weten over de A.O.W. en A.W.W. Bij dezelfde uitgever verscheen „De on- nerneming en zijn financiering" door H. W. Hoddenbagh. Iedere groeiende onderneming dat wil dus zeggen elke onderneming die aan zijn doel beantwoordt heeft van tijd tot tijd met financieringsproblemen te ma ken. Dat geldt zowel voor kleine eenmans zaken als voor grotere naamloze vennoot schappen. Het kan nodig zijn het produk- tie-apparaat te vergroten, een winkel uit te bouwen, het werkgebied uit te breiden of exportorders-die-in-de-papieren lopen uit te voeren. Dan moet er een beroep op de geldmarkt worden gedaan om tot ka pitaalsuitbreiding te komen, teneinde de investering mogelijk te maken. Deze handleiding geeft een volledig overzicht van alle financieringsvormen en mogelijkheden in Nederland, mét een op gave van de verschillende credietverlenen- de organisaties en hun werkwijze. Deze handleiding behoort in het bezit te zijn van iedere ondernemer en zijn ad viseurs. Beide uitgaven kosten f 3.25 per stuk. .Dit opschrift zou doen vermoeden, dat ik u zou willen onthalen op een sentimenteel getint artikel over Oudejaarsavond. Ik kan u gerust stellen. Evenmin zal ik u lastig vallen met een verhandeling over het bekende geestelijk lied van mr. Rhijnvis Feith, dat onder nummer 292 is opgeno men in de bundel gezangen voor de eredienst der Nederlands Hervorm de Kerk en waarvan de eerste woorden gelijkluidend zijn aan boven staande titel. Ook wil ik u niet vermoeien met het weergeven van een verhaal uit de Griekse mythologie, waarin ons een gouden troon wordt getoond, bezet door de zonnegod Helios en omgeven door zijn gevolg, de dagen, de maanden, de jaren, de eeuwen, die gezamenlijk als de Ho ren worden aangeduid. „Wat is dan eigenlijk wel de bedoeling?", zo hoor ik u ongeduldig vra gen. Wel, het lijkt mij thans een geschikte gelegenheid om uw aandacht te vragen voor enkele mededelingen over de tijdrekening in de loop dei- eeuwen. We kennen allen het woord kalender. Volgens het Prisma vreemde woordenboek is het afgeleid van het Latijnse calendarium, hetwelk met het oog op verrekening van intrest op de eerste dag der maand (Calen- dae) als schuldregister wordt vertaald. Het tijdregister is al eeuwenoud. Het was 3000 jaar vóór Christus al in gebruik bij de Babyloniërs. De tijdrekening der oude volken is nogal verward. Ook heden ten dage kennen bijvoorbeeld de Moslims en de Jo den nog hun eigen kalender. In de Westerse wereld hebben de Grieken als eersten en punt vastgesteld dat ze als basis voor verdere datering konden nemen. Zij gingen uit van het jaar 776 vóór Christus, het jaar waarin men begon de namen der overwinnaars van de eens per vier jaar te Olympia gehouden wedstrijden op een officiële lijst aan te tekenen. In Rome traden elk jaar twee nieuwe consuls op. De Romeinen duidden de jaren aan door vermelding van de namen dezer consuls. Eeuwenlang hebben zij dat volgehouden. De geschiedschrijvers vonden deze wijze van datering te lastig. Daarom namen zij evenals de Grieken ook een vast punt aan, n.l. de stichting van de stad Rome. Bij de vaststelling van het stichtingsjaar zochten zij aansluiting" bij het door de Grieken vastgestelde punt. De tijd van een gebeurtenis werd be paald door mededeling van het jaar na de stichting der stad Rome (ab Urbe condita), welke naar de bei'ekening van de Romein Varro heeft plaats gevonden op 21 april 753 vóór Christus. De christelijke jaartelling danken wij aan de abt Dionysius, een pause lijk archivaris. De toenmalige paus gaf hem opdracht om voor een aan tal jaren de datum van het Paasfeest te berekenen. Hij bezigde voor het eerst de jaartelling „na de vleeswording des Heren", de Anni Domini. Dionysius berekende, dat Christus geboren is in het jaar 754 na de bouw van Rome. De onlangs overleden professor dr. A. Sizoo, klassiek philoloog, schrijft in één van zijn werken, dat Dionysius zich vergist heeft. Op grond van be schikbare gegevens meent Sizoo, dat Christus waarschijnlijk geboren is in het jaar, dat wij 6 vóór Christus noemen. „Voor de tijdrekening doet die misrekening er niet veel toe: hoofdzaak is, dat we een vast punt hebben", aldus professor Sizoo. Tenslotte is op 24 februari 1582 onder paus Gregorius XIII een ontwerp aanvaard van Aloysius Lilius, dat na bijwerking onze Gregoriaanse ka lender is geworden. Daarbij werd gepaald, dat in 1582 op 4 oktober onmiddellijk de 15e zou volgen. Frans van Anjou „Beschermer der Nederlandsche Vryheydt", gaf op 10 december 1582 een Placaat, waarbij hij last gaf de „Nieuwe stijl" in te voeren in Brabant, Gelderland, Vlaanderen, Holland, Zeeland, Friesland en Mechelen. Hij bepaalde, dat op 14 december onmiddellijk de 25e zou volgen. Zijn bevel werd niet overal opgevolgd. In Holland en Zeeland was de nieuwe kalender op 12 januari 1583 in gebruik genomen. Drenthe volgde als hekkesluiter in 1701. Zij, die zich wel eens rnet de aangelegenheden van de burgerlijke stand hebben ingelaten, weten, dat er ook nog een Franse Republikeinse ka lender is geweest, die de stichting van de Franse Republiek in 1792 als uitgangspunt had. Wij bezigen dus de Gregoriaanse tijdrekening. Elke dag volbrengen wij een stukje van onze levensreis. Daarbij is ons oog gevestigd op de ka lender. „Deze spoort ons aan tot het benutten van al die dagen, welke zo talrijk schijnen te zijn bij de aanvang van het nieuwe jaar, doch die zich blijken voort te spoeden met grote snelheid zonder ooit de kans te geven op een hernieuwde benutting van de voortgeschreden tijd", zo schrijft mr. N. H. Muller in de ambtenarenalmanak 1960/1961. L. W. O. De laatste vergadering in 1961 van de raad, die donderdagavond onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, gehouden werd, leverde geen moeilijke problemen op. Bij een voorstel tot de aankoop van een tweetal percelen grond aan de Lage weg, in het complex Kolweg II, van de heer J. Jansen, resp. groot 4540 m2 en 3740 m2 voor de som van f 19.512,vroegen de heren Soer (P.v.d.A.) en Brands (P.v.d.A.) of het wel verantwoord is om voor deze grond 2,50 per m2 te betalen, omdat zij aan zo'n primitief weggetje is gelegen. Zij meenden, dat de door de taxateur aangehaalde uitspraak van de Hoge Raad moeilijk op zo'n weg van toepassing kan zijn. Door deze weg als openbare weg te beschouwen betaalt de gemeente een daalder per m2 meer, zo meenden zij. De.voorziter meende, dat de prijs van f 2,50 wel redelijk is op onteigenings basis, terwijl de heer Teeselink (chu) ook als zijn mening te kennen gaf, dat de taxateur de prijs bepaald heeft op basis van een eventuele onteigeningsprocedure. De heer Brands (PvdA) had ook bezwa ren tegen de wijze waarop de schadeloos stelling voor deze grond is bepaald, maar nadat de voorzitter en ook de heren Riet berg (ch) en Sprokkereef (alg. bel.) ver klaard hadden, dat de boeren, die hun gj-onden voor de dorpsuitbreiding moeten afstaan een redelijke prijs daarvoor moe ten ontvangen, werd het voorstel tenslotte z.h.s. aangenomen. Aan de heer M. Vorkink werd een bouw terrein verkocht in het complex Kolweg met een oppervlakte van 356 m2 voor de som van f 5340. Nadat enige schadeloosstellingen voor pachtafkoop waren vastgesteld, verenigde de raad zich met een voorstel om tot een gemechaniseerde salarisadministratie over te gaan bij de N.V. Samson te Alphen aan de Rijn. De kindertoelageverordening werd aan de rijksnormen aangepast, terwijl voor de bouw van enkele transformatorhuisjes een zakelijk recht werd gevestigd op gronden van particulieren voor een ver goeding van f 20, Slachthuiscommissie en G.O. In de vacature wegens het bedanken als wethouder van de heer D. J. Wiansink werd met op een na algemene stemmen op voorstel van B. en W. tot lid van de slachthuiscommissie benoemd de heer J. Rietberg (ch), terwijl wegens de benoe ming van de heer H. Klein Velderman tot wethouder in diens plaats tot lid van de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken met op een na algemene stemmen werd benoemd de heer W. ten Berge. De leden van de woonruimtecommissie t.w. de heren J. Kroon (voorzitter), J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en mevrouw J. Jansen-van de Brink, werden met algemene stemmen als zodanig her benoemd. Aan het openbaar verkeer werden ont trokken een gedeelte van de Enkweg. de Veneklaasweg en een gedeelte van de Tromopsweg en de Gaaienweg. Enkele leden voelden het wel als een bezwaar, dat de eigenaar van het gedeelte van de Enkweg, als .eigen rechter is op getreden, en de situatie voor zijn woning veranderd heeft, zonder hiervoor eerst een vergunning aan te vragen en af te wach ten. Aan de heer J. W. Paalman en consor ten werd vervolgens het genoemde ge deelte van de Gaaienweg, gelegen in de Beuseberg, verkocht. Besloten werd tot aankoop van enkele stroken grond ten behoeve van de verhar ding van de Sparrenweg, terwijl als lid van de commissie tot wering van school verzuim werd herbenoemd de heer H. Soer. Deze verzocht bij de rondvraag aan het dagelijks bestuur om een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan een bejaar dencentrum, hetgeen de voorzitter toe zegde. Op een vraag van de heer Landeweerd (a.r.) wanneer het aardgasbedrijf in wer king zal treden antwoordde de burge meester, dat dit vermoedelijk in het mid den van het volgend jaar zal zijn. Aan de aanleg van buizennet en binnenhuisinstal laties wordt hard gewerkt. In de vacature van bedrijfsleider van het energiebedrijf in verband met het overlijden van de heer H. J. Westerik zal worden voorzien. Op een vraag van de heer Teeselink (c.h.) omtrent de stand van de particuliere woningbouw, deelde de raadsvoorzitter mede. dat momenteel voor 100 woningen bouwterreinen zijn verkocht in het bouw rijp te maken deel van het complex Kol weg 2. De heer Jansen (pvda) wees op de ge vaarlijke situatie 's avonds bij de nieuwe opgang van de Kolweg op de Rijssense- weg. De voorzitter verklaarde, dat overleg gaande is met de Rijkswaterstaat omtrent de verlichting van deze opritten. Hierna hield de burgemeester Enklaar zijn gebruikelijke oudejaarstoespraak waarin hij een omstandig beeld gaf van de ontwikkelingen op alle terreinen van het gemeentelijk leven in het afgelopen jaar. Verwezen wordt naar het overzicht elders in dit blad. De heer Teeselink bracht als de nestor der vergadering de burgemeester dank voor zijn overzicht, waarbij hij het zeer verblijdend noemde, dat deze in zijn toe spraak heeft verwezen naar de Hogere Macht, die het al bestuurt. Zonder diens hulp zouden wij vervallen in een chaos, aldus de heer Teeselink. In een kort slotwoord sprak de burge meester de beste wensen uit voor het ko mende jaar en noemde hij de naam van bode Mekenkamp, die momenteel door ziekte verhinderd is zijn taak te vervul len. Vervolg van pagina 5. Wij weten het niet of de zee, waar over ons schip zal varen glad ten effen zal zijn, of dat wij alle zeilen bij zullen moeten zetten en alle hens aan dek zul len moeten roepen, om einde 1962 weer in behouden haven te kunnen landen. - •De erkenning van de dichtregels: „Gij zijt de onzichtbare stuurman van mijn Schuit, Doe voort, o Heer, wij zullen veilig landen" schenken ons de moed met vertrouwen van wal te steken. Voordat wij hedenavond uit elkaar gaan heb ik er behoefte aan er nog eens van te getuigen er mij van bewust te zijn, hoe bevoorrecht itk ben in Holten, in uw midden en met een ambtenaren corps als hier is, te mogen werken. Ik heb het al oneer mogen zeggen, hoe zeer ik de samenwerking met U, heren raadsleden op prijs stel. In eerlijke, op rechte benadering van de problemen, welke U worden voorgelegd, geeft gij Uw oordeel. Ik 'oen U dankbaar voor de vriend schappelijke 'gezindheid, welke ik steeds weer van U mag ontvangen. Deze zelfde geest heeft ook 'geheerst in het college van burgemeester en wet houders, waarbij ik gaarne de gemeen te-secretaris noem. Ik dank hen voor de steun, vriendschap en vertrouwen, welke onze arbeid heeft gekenmerkt. Het gemeentelijk ambtenarencorps van Holten is een goed corps, dat in goe de harmonie en met hart voor zijn werk, zijn taak vervult. De goede geest, waarin het zijn taak vervult ikomt het werk ten goede, waar voor het gemeentebestuur slechts dank baar kan zijn. Politie, brandweer B.B.-ers, reserve rijkspolitie, hebben ook in het afgelopen jaar weer klaar gestaan hun taak met grote pic'htsbetrachting te vervullen- De verstandhouding met de pers was als steeds uitstekend. De samenwerking is er één geweest, die berustte op onderling vertrouwen en begrip voor wederzijdse verantwoorde lijkheid. Ik héb meer -dan eens ver trouwen geschonken aan de pers, zij heeft immer getoond dit vertrouwen ten volle waard te zijn. Mijne heren, zo zijn wij dan inder daad geland in de veilige haven en laten wij voor een ogenblik het anker vallen. Ik voor mij 'ben er diep van over tuigd, dat God de onzichtbarp stuurman van mijn schuit is geweest. Hij zal ook de loods zijn geweest, die op Uw levenssChip aanwezig is geweest. Ik geloof, dat dit de bemoedigende gedachte mag zijn, die wij allen 't leven door met ons mede mogen nemen, dat wat de toekomst ons ook moge brengen, wij door "s Heren hand worden geleid. Ik heb mijn beschouwingen heden avond geprojecteerd tegen de achter grond van de tijd waarin wij leven en waarover de zwarte schaduwen van morgen vallen. Ik geloof, dat ik, nu wij ons gereed maken voor een nieuwe reis in een nieuw jaar, de nadruk moet leggen op het geloof, de -hoop en de liefde, welke wij in ons mede mogen dragen, hel nieuwe jaar tegemoet, die perspectiel geven ook in een donkere en onheilspel lende toekomst. De woorden van Melis Stoke moger mijn wens zijn voor U in het jaar da komen gaat. We tasten in het duister van de nachter naar het geheim, dat zich niet vatten laat. Wij weten niets, dan dat de dageraad, nog nooit de bange mens heeft laten wachten Zo zij dan zonder vrees voor wat gaat komei die in de overgang van uur op uur zich toebetrouwt aan 't Goddelijk bestuu waarin wat was en wordt is opgenomen

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 7