Op de „De Vrijheid" treedt uit Isalaeta-verband valreep Schaatsenrijden om liet kampioenschap van Holten KERKDIENSTEN Zes ton voor modernisering van het bedrijf Er komt een hussenspoelmachine 8 8 8 8 8 G O O 8 - 8 Burgerlijke stand AGENDA Gevonden en verloren voorwerpen ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 No. 51. Jaargang 13. HOLTENS NIEUWSBLAD - Uitgave van de Stichting ,Jüoltens Nieuwsblad" t o zn lotto*» De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal te u0iien> Telefoon 05^83 - 234 Adv.-prijs l—lo mm. (a contant) 2.oO. Iedere In een druk bezochte algemene ledenvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid", welke woensdagavond onder voorzit terschap van de heer J. H. Sprokkereef gehouden werd in hotel Vosman, is op voorstel van het bestuur met algemene stemmen be sloten om uit het Isalacta-verband te treden. Dit Isalacta-verband wordt gevormd door de samenwerking van een zestal zuivelfabrieken te Zwolle, 's-Heerenbroek, Nieuwleusen, Den Hulst, Wijhe en Holten en het daaromtrent aangegane contract expireert op 31 december a.s. In deze vergadering zijn nog een aantal belangrijke besluiten ge nomen. Zo werd het bestuur o.m. een crediet toegestaan van maxi maal f 600.000 voor het ten uitvoer brengen van verbouwingen en aanschaffingen in verband met de modernisering en uitbreiding van de kaasmakerij en tot het geschikt maken van het bedrijf voor het invoeren van de vijfdaagse werkweek werd besloten tot aanschaf fing van een hussenspoelmachine en werd het bestuur gemachtigd tot eventuele deelname in een op te richten wei-verwerkingscoöpe ratie voor Gelderland en Overijssel. C c O O O c c c c G f O G G o f O e o o o c G C Ik weet niet of het aan mij ligtof dat het veeleer ge weten moet worden aan de tijd, waarin wij leven, maar elke jaarwisseling word ik weer sterk bepaald bij het feitdat onze jaren zich naar het schijnt in steeds sneller tempo aaneen rijen. Is het een wezenskenmerk van onze tijd, dat de dagen onzer jaren in steeds ster ker mate gevuld worden met spanningen en onrust, of luidde de diagnose van vroeger tijden van hem die daarin leefde gelijk aan het oordeel, dat wij over de jaren van thans hebben. Ik weet het niet, wel meen ik, dat ons oordeel over onze tijd een zekere betrekkelijkheid niet kan worden ontzegd. Ik geloof, dat het goed is ons, in deze laatste dagen van het jaar, waarin onze geest zich gaarne neigt tot beschouwen, beiuust te zijn van het betrekkelijke van alle dingen. Het jaar 1961, dat thans ten einde spoedt, is inderdaad een jaar waarin de mensheid wel in bijzondere mate is geconfronteerd met de gevaren, ivelke de wereld bedreigen, wij zijn daarin mis schien ook wel tot de erkenning gekomen, dat voor ons mensen, ondanks alle evolutie's in het menselijk denkendie er hebben plaats gevonden, ondanks ook de wijzigingen in opvattingen, die hebben plaats gevonden of groeiende zijn op maatschappelijk, sociaal en politiek terrein, toch nog steeds het oude adagium geldt van het homo homini lupus of de ene mens is voor de andere een wolf. De conclusie moet naar mijn overtuiging luiden, dat de bood schap van Kerstmis, die er ons van spreekt, dat er vrede op aarde zal zijn, wanneer wij ons hart willen openstellen voor de liefde, de ito- d en de vergeving idaarvan de geboorte van het kind in de kribbe ons spreekt, nog steeds aan ons voorbijgaat. Dit moge dan in het nieuwe jaar de opdracht zijn voor U en voor mij, om in eigen Tering, in ons gezin en in onze arbeid te trachten deze boodschap van Kerstmis te verstaan en er, zo enigszins mogelijk, naar te leven. W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten. 8 O O O f Q> Dinie Rietberg prolongeerde titel Henk Sluiter bij de heren de snelste Voordat deze zaken aan de orde kwa men gaf de heer Sprokkereef in zijn ope ningswoord een overzicht van de uitkom sten van de landbouw in het afgelopen jaar, waarin hij o.m. beklemtoonde hoe zeer de boer in zijn bedrijf afhankelijk is van de weersomstandigheden. Ondanks de abnormale regenval kan men terug zien op een vrij goede oogst en hebben de bedrijven over het algemeen een goede voorraad ruwvoeder, waarop zij met ver trouwen de winter konden ingaan. Bij de vaststelling van de garantieprij- voor de melk heeft zelfs de Minister toch wel ingezien, dat deze onbevredigend is voor de zandgebieden, zodat hiervoor een bedrag van 10 miljoen gulden in het voor uitzicht is gesteld. Spreker raadde de be- drijfsgenoten aan nauwkeurig de berich ten te volgen, waarvoor deze gelden be schikbaar komen, opdat zij maatregelen nemen, dat deze ook geincasseerd kunnen worden. AANPASSING Aan de andere kant is het van eminent, belang, dat we onze melkveehouderij zo danig aanpassen, aldus de heer Sprokke reef, dat er uiteindelijk een lagere kost prijs van de geproduceerde melk op de zandbedrijven uit de bus komt, want nog steeds is de melkveehouderij op de ge mengde bedrijven een der grootste peilers waaruit het inkomen wordt verkegen. Sor. zeide het volste vertrouwen te hebben, dat de Holtense boeren hun tijd zullen ver staan en 'bereid zijn zich aan te passen, aan de snel veranderende omstandigheden. Wiat op onze individuele bedrijven mo menteel speelt is zeker nog meer noodza kelijk bij onze melkverwerkende bedrij ven. Dat betekent voor onze melkfabriek, aldus spr.. dat gestreefd moet worden naar een zo rationeel mogelijk verwerkingspa troon. waarbij dient te worden gezorgd, dat. de bezettin? van de kaasmakerij zo gelijkmatig mogelijk is en dat men ook in de zuivelverwerkende bedrijven naar de 5-daagse werkweek toe moet, opdat ook voor het werken in de zuivelindustrie vol doende belangstelling blijve. Dat. kan wanneer de arbeidstijden en de beloning tijdig worden aangepast en dit laatste ge lukkig ook gebeurt via de C.A O.'s in de zuivelindustrie. Dit is overigens, aldus de heer Sprokkereef, een px-obleem. dat nog al geld kost vanwege de investeringen voor meer tankruimte en koel capaciteit. Ook wij zullen voor ons bedrijf hierin tij dig voorzieningen moeten treffen. Na nog te hebben medegedeeld, da' de inzending kaas op de F.N.Z-keuring is bekroond met een zilveren medaille, waar voor hij directeur en personeel hulde bracht, sprak de heer Sprokkereef de hoop uit, dat door een goed samenspel van krachten men verzekerd kan zijn, dat er straks weer een goed eindresultaat te zien zal zijn. VOORLOPIG OVERZICHT De diecteur, de heer C. Broersma, gaf vervolgens een voorlopig overzicht van de bedrijfsresultaten van het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat de melkaanvoer weer met iVz procent gestegen is en 1514 mil joen kg bedroeg. Zonder de leden daar van een verwijt te willen maken, want het verschijnsel heeft zich bijna in het gehele land voorgedaan en is waarschijnlijk aan de weersomstandigheden te wijten, wees spreker er op, dat. de kwaliteit van de melk er niet beter op wordt. Gezien de enorme propaganda, die o.a. door het Zui- velbureau wordt gemaakt tegenover de consument, is het wel noodzakelijk, dat dit probleem onder ogen wordt gezien. Uitvoerig stond de heer Broersma stil bij de situatie op de botermarkt en bij de kaasprijzen, welke niet ongunstig waren en wees hij op de ongunstige situatie wat de melkpoeder betreft. In de abortus Bang bestrijding tekent zich heel langzaam een gunstige ontwik keling af. UIT DE ÏSALACTA Uitvoerig werd hierna gesproken over king, welke dateert van 1947. Bedoeld als de beëindiging van de Isalacta-samenwer- een produktie-eenheid voor speciale zui- velprodukten, hetgeen beperkt is gebleven tol melkpoeder en blokmelkprodukten, is deze samenwei'king uitgegroeid tot een contract, hetwelk inhoudt, dat alle zes fabrieken dezelfde melkprijs aan haar leden kunnen betalen, door alle ontvang- gen melk voor gemeenschappelijke reke ning te verwerken. Dit contx-act eindigt op 31 dec. a s. En nu is het streven van de meerderheid der fabrieken er op gericht, om te komen tot een soort top-coöperatie waarbij door de ligging der fabrieken in de toekomst een verwerkingsconcentratie zal plaats hebben in de buurt van Zwolle. CONCENTRATIE Hoewel het bestuur van de Holtense fabriek er zich van bewust is, dat het ma ken van grotere verwerkingseenheden in de toekomst een dwingende noodzakelijk heid zal worden, stelde het de vergade ring voor niet in het nieuwe Isalactaver- band op te gaan in verband met de geo grafische ligging van Holten ten opzichte van de andere bedrijven en ook in ver band met de uiteenlopende mentale instel ling van de agrarische bevolking in deze omgeving en in de streek waar de overige deelnemende fabrieken zijn gelegen. Ook de technische uitvoering van de voorge stelde Isalacta-vereniging ontmoet bij het bestuur wel enige bedenkingen, verklaar de de directeur, welke bezwaren door de andere besturen wel worden onderkend, zodat - zoals later uit de discussies bleek - de bestaande strafbepaling bij uittre ding niet zal worden toegepast. Wel zal een schuldderving of winstdeling van ge ringe omvang plaats hebben. Met betrekking tot de wei-verwerking van de Isalacta-fabrieken, waarbij zich nog een 3-tal andere fabriegën hebben aangesloten, blijft nog een "4-jarig contract lopen, dat echter mogelijk een uitmon ding zal vinden in een op interprovinciaal niveau te stichten wei-vei'werkingscoö- peratie als in de aanhef genoemd. SPECIALISATIE Bij de gedachtenwisseling over dit ver strekkend voorstel kwam zowel uit de vei'gadex-ing als van de zijde van het be stuur de noodzaak naar voren van nau- wex*e concentratie in de vox*m van een specialisatie wat de produktie betreft, zo dat de deelnemende fabrieken hun produ cerend karakter kunnen behouden en b.v. niet gedegradeerd worden tot ontvangst station, maar een definitief oordeel had den bestuur en raad van commissarissen zoals de voorzitter mededeelde zich daar omtrent nog niet gevormd. Wel zal het noodzakelijk zijn om tot modernisering van het bedrijf over te gaan en het geschikt te maken voor in voering van de 5-daagse werkweek in de vorm van melktanks en koelmachines, ge paard gaande met modernisering van de kaasmakerij. Nadat het bestuur had toegezegd, even tuele concentratieplannen met de leden te zullen bespreken werden beide voor stellen zonder hoofdelijke stemming aan vaard en werd hem een maximum crediet van f 600.000,- verleend. BUSSENSPOELMACHINE Na een uitvoerige toelichting van de di rectie op de werking van een hussenspoel machine, waarbij men het voordeel niet moet zoeken bij de fabriek, maar wel voor de vrouwen op de bedrijven, terwijl in ge val van terugleveringsax-tikelen 't schoon maken- op de boerderij en controle toch wel noodzakelijk blijkt werd ïrxet meer derheid van stemmen besloten tot de aan schaffing over te gaan. Voorts werd het bestuur gemachtigd om eventueel toe te tx'eden tot de reeds genoemde nog op te richten wei-verwer kingscoöperatie Gelderland-Overijssel. Bij de bestuursverkiezing werden met grote meerderheid van stemmen herkozen de aftredende bestuux-sleden, de heren J. Rietberg. J. VA Reilink en J. H. Vcne- klaas Slots. In Se plaats van de heer H. Meijerman, De beste schaatsenrijdsters en -rijders uit Holten hebben 2e Kerstdag 's middags op de banen van de IJsclub „De Noord pool" aan de Dorperdijk ten aanschouwe .van meer dan 1000 belangstellenden, die via de geluidsinstallatie van „Radio Ter •HarmseL" door de heer J. Wiggers met het verloop van de strijd op de hoogte wei-den gehouden,, een sportieve kamp geleverd om het kampioenschap 1961- 1962. Bij de kampioenswedsti-ijden, die voor het laatst werden gehouden op zaterdag 16 januari 1960, werd kampioene Dinie Rietberg en zij toonde zich ook deze keer de snelste, al was haar voorsprong op de in mooiere stijl x-ijdende Mieke ten Velde slechts ruim 2 seconden. Albex-t Schippex-s. die als kampioen van start ging, zette alles op alles om de prachtige wisselbeker definitief te win nen, doch hij moest buigen voor Henk Sluiter, die met zijn tijd van 2 min. 48.S sec. de titel, de fraaie beker en de eerste pi-ijs van f 10.in de wacht sleepte. Na afloop van de wedstx-ijden werden de kampioenen hartelijk gehuldigd dooi de vooi-zitter van ,,De Noordpool", de heer C. Broersma, die met een gepast woord de wisselbekers en de geldprijzen uitreikte. Dinie Rietberg, die de titel 2 maal achtereen behaalde, kwam defini tief in het bezit van de trophee- De volledige uitslagen luiden als volgt: Dames (600 meter): 1 en kampioene Dinie Rietberg 1 m. 20 sec. (beker plus f 10.2 Mieke ten Velde 1 m. 22.3 sec. (f7.50); 3 Gei-rie Markvoort 1 m. 25 sec. (f5.4 Rikie Brinks 1 m. 35 sec. (f2.50). die als voorzitter van de x-aad van com- missax-issen periodiek aftrad en zich niet hei-kiesbaar stelde, werd na. twee stem mingen gekozen de heer A. J. Pekkeriet. Aan het slot van de vergadering, die te middernacht eindigde, bracht de voorzit ter de heer Meijerman dank voor zijn ar beid gedurende tal van jaren in het be lang van dc fabriek verricht. Heren (1500 meter): 1 en kampioen Henk Sluiter. Beuseberg (beker plus f 10.2 A. Schippers 2.58.02 min. (f7.50); 3 W. Bx-inks 3.01.02 m. (f5.— 4 G J. Brinks 3.01.03 m. (f2.50); 5 G. Krieger 3.09.09 m.; 6 H. Maats 3.15.03 m.; 7 J. A. Jansen 3.24.09 m.; 8 T. Aanstoot 3.25 m.; 9 Joh. Tuitert 3.25.02 m.; 10 G. J. Beldman 3.25.08 m.; 11 S. Meinsma 3.28.08 m.; 12 J. Krieger 3.32.02 rn.; 13 G. H. Paalman 3.32.09 m.; 14 J. Jansen 3.33 m.; 15 J. Westerik 3.34 m.; 16 H. Slijkhuis 3.40.02 m.; 17 H. Beldman 3.51.03 m. De heer A. J. Ribbink uit Bathmen, die buiten mededinging meereed, maakte dezelfde tijd als kampioen Sluiter. Een afvalwedstrijd, waaraan door 36 heren en 2 dames werd deelgenomen, werd gewonnen door A. Schipex-s; 2 A. J. Ribbink; 3 G. J. Brinks; 4 W. Brinks; 5 G. Krieger en 6 G. H. Sluiter. Zij won nen i-esp. 15, 10, 7.50, 5, 2.50 en 1 gulden. Geboren: Hendrik, zv A. Dijkink en G. Blokzijl, Beuseberg 38. Gehuwd: G. H. Schc-neveld, 30 jr. en J. G. Schoneveld, 23 jr., beiden te Holten. Overleden: A. Aanstoot, 59 jr., weduwe van H. W. Overmeen, Neerdoi-p 16. D. J. Paalman, 80 ji\, Beuseberg 145. BEVOLKING: Ingekomen: A. Timmer en gezin van Wierden naar Kostei'spad 10. H. Huis jes, ev Grotenhuis van Ommen naar Ncer- dox-p 23. G. Voortman van Rijssen n. Holtex-broek 3. - B. Dunsbergen, ev Kolk man, van Zeist naar Gaardenstraat 13. Vertrokken: J. Beldman van Look 6 n. Harderwijk. J. Stam van Look 39 naar Hellendoorn. Ned. Ilerv. Kerk. Holten. Zondag: 10 uur Ds. Poepjes van Raalte en 5 uur Ds. Addink.'In beide diensten: Oudejaars- collecte. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Nieuwjaarsdag: 10 uur Ds. Israël. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Roldanus en 3 uur Ds. Israël (Oudejaarsdienst). In beide diensten: Oudejaarscollecte. Nieuwjaarsdag: 10 uur: zie Holten. Geref. Kerk. Zondag: 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de der de collecte bestemd voor de Eigen Kerkbode. Bij de uitgang collecte voor Eigen Kerkbouw. Nieuwjaarsdag: 10 uur Ds. Hoogkamp. Derde collecte voor het Bouwfonds. R.K. Kerk Nieuw-Heeten; Vroegmis om 7.30 uur, Hoogmis om 10 uur. Rijssen: 7.30 uur eerste Mis; 9 uur tweede Mis; 10.30 uur Hoogmis. Zaterdag 30 december: Coöp. Boeren leenbank „Holten" de gehele dag geslo ten. Dinsdag 2 januari: Gebr. Schuppert ge sloten. Woensdag 3 januari: Gebr. Schuppert ge sloten. Donderdag 4 januari van 7.30-9.30 uur: Verzilvering waardebonnen Winkel week. Vrijdag 5 januari, 7.30 uur: Dropping van de WSV „De Tx-ekkers" (zie adv.). Dinsdag 9 januari: Zitting woonruimte commissie in plaats van op 2 januari (zie officiële publikatie). Dinsdag 9 januari om 8 uur: Jaarverga dering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Vrijdag 12 januari, 7.30 uur: Jaarlijkse ledenvergadering van de LRV „De Bex-gruiters" in café „De Waag". Donderdag 18 januari: Pluimvee-propa- ganda-avond in zaal „Amicitia". Zaterdag 20 januari, 8 uur: Feestavond Holtense Bestuurdersbond NVV in „Amicitia". Gevonden: Sneeuwbads; kinderschoe nen. Verloren: Sjaal; doublé damesarmband; melkbus no. 403; twee verschillende schaatsen; polshorloge; paar groene wol len handschoenen; paar crème kinder- bandschoenen. Komen aanlopen: Jonge hei-dershond; zwarte hond. Inlichtingen dagelijks op het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, Dox*ps- straat 22, uitsluitend van 9 tot 13 en van 14 tot 22 uur. Officiële publikaties MACHTIGINGEN VUURWAPENWET 1919 Met het oog op de afloop van de gel digheidsduur van de aan belanghebben den verleende - bijzondere machtigingen ingevolge de Vuurwapen wet 1919, ver zoek ik hen dringend deze machtiging vóór vrijdag 5 januari 1962 ter gemeente secretarie in te leveren. 'Desgewenst kan de geldigheidsduui-, indien daar overigens geen bezwaren te gen bestaan, worden verlengd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij niet-tijdige verlenging der machti ging, een strafvervolging moet worden ingesteld, wegens het onbevoegd voor handen hebben van de betrokken vuur- wapenen. Holten, 27 december 1961. Het Hoofd van Plaatselijke Politie der gemeente Holten, W. H. ENKLAAR. BETALING AUTEURSRECHTEN De Burgemeester van Holten wijst er belanghebbenden op, dat zij bij het in het openbaar of in vergunnings- cn verlofs lokaliteiten ten gehore brengen van mu- ziek ingevolge de auteurswet, auteurs-, rechten verschuldigd zijn. t Op naleving dezer bepalingen zal in de toekomst door de BUMA scherper wor-J den gelet. 1 De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. Officiële publikatiel ZITTING WOONRUIMTE-COMMISSIE De vooi-zitter van de Woonruimte-com-3 missie maakt bekend, dat de zitting der1 commissie niet op dinsdag 2 januari a.s.,'1 maar op dinsdag 9 januari d.a.v. zal wor4] •den gehouden, des avonds om 7.30 uur. :1 'Holten, 29 december 1961. De voorzitter vooi-noemd, J. KROON.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1