J Uit Holtens historie Drie feestelijke ouderavonden van ULO-school De Kerstman wordt gul. ook in ons land Goede resultaten van actie ten bate van Holtens Stidiëfends voar Papoea-jongeren In de sfeer van de jeugd <EDe jeeótdagen zijn op komót Snui f eti wrijf ^OfkCN pii'm pagina 5 Zaterdag 23 december 1961 HO'TENS NIEUWSBLAD Meer dan honderd leerlingen hebben, onder leiding van hun leerkrachten, drie feestelijke ouderavonden verzorgd, die de afgelopen week door de openbare ULO- school in het gebouw Irene, gehouden werden. En zij hebben de meeste van de 15 nummers zelf bedacht, zeide het hoofd der school, de heer J. Sinnema, in zijn veel bijval in eigen kring. Elk nummer werd met een enorm geloei beloond, een bewijs dat deze knapen met hun moderne nummers wel in de smaak vielen. Na de pauze werd een klucht opgevoerd getiteld „Als portretten spoken". De oude kasteelbezitters kwamen in de spookach tige torenkamer zowaar uit hun lijsten, waarbij de spanning dan ook niet ont brak. Het geheel vormde gezien de leeftijd van de samenstellers een aardig pro gramma waarvan de bezoekers zeker ge noten zullen hebben, vooral nu zij hun eigen kinderen aan het werk zagen. De heer Sinnema heeft in een kort slot woord allen bedankt die aan deze avonden medewerkten. Deze uitvoeringen zijn, zo zei spreker, echter het voornaamste niet. Belangrijker achtte hij het, dat er tussen de ouders en de leerkrachten zulk een goede verstandhouding bestaat, waarmede het onderwijs goed gediend wordt. Onder bijval van de gehele zaal deelde de heer Sinnema ten slotte nog mede dat de goedkeuring is afgekomen voor de bouw van een nieuwe u.l.o.-school. Een kijkje achter de coulissen tijdens de feestelijke ouderavonden van de openbare ulo school. Net als bij de echte artisten in 'de kleedkamer. De aktie ten bate van het ..Holtens Studiefonds voor Papoeajongeren", dat dit jaar gesticht werd door de Gemeente lijke Diaconale Commissie voor Interna tionale Hulpverlening der Hervormde Gemeente alhier, is thans beëindigd, In totaal kwam aan bijdragen binnen het mooie bedrag van f 4200,-. Een kleine twee-derde gedeelte van deze som bestaat uit vaste jaarlijkse bijdragen. 'De Gemeentelijke Diaconale Commissie voor Internationale Hulpverlening, die nog slechts enkele jaren geleden door- de Hervormde Diakenen in het leven werd openingswoord. Die drie avonden was de zaal geheel be zet met de ouders der leerlingen uit Hol ten en verre omgeving. Het was een bont en gevarieerd pro gramma, dat de jeugd, onder het wakend oog van hun onderwijzers, haar ouders, maar niet minder de klasgenoten voor schotelde. SIXTEENERS Het begon met de openingsmars, de „Vierdagenmars" van de band van een viertal jongens en meisjes, dat de inlei ding vormde van het optreden van de „Sixteen Sweet Sixteeners", die in zo merse kledij op de planken verschenen; en het waren inderdaad een stel lieve zestieners. Zij werden gevolgd door „De vissers en de lijster", waarbij een viertal jongelui de band vormden en Gerry Ket- telarij de lijster was, die op een alleraar digste manier met een liedje Siw Mal- quist, de Zweedse zangeres imiteerde. De man bij de dokter, die achtervolgd werd door een grote witte spin, bracht spanning in de zaal en toen kwam er weer een heel ander nummer, n.l. muziek van de Bla zers. Aardig en in het dialect - of moeten we zeggen in het Saksisch - voorgedragen I klonken „De Knapsegare". „Hanna" en ,De j droom van een boer". Leuk was het op treden van Ans Beumer als Le Rossignol (De Nachtegaal) die dan ook als een echte nachtegaal, begeleid door haar guitaar en door de band, leuke moderne liedjes zong en speelde. ..The ulosisters" - Janny Brou wer en Greet Ras - speelden een wijsje en daarna kwamen de Vissers weer met Ans Beumer en Gerry Kettelarij, die vooral hun medeleerlingen in vervoering brachten met de nieuwste Amerikaanse schlagers. „Die Leierkasten" de accorde ons oftewel straatorgels, zoals meester Groenewoudt ze noemde, brachten mo derne muziek en „het jubileum van de nieuwe u.l.o. 25 jaar" bracht een groepje Markelose leerlingen op de planken met aardige dialogen. Hierbij werden de leer krachten even op de hak genomen. Na „het meisje en de nar" oogstten vooral „The Sensation Rockets" enorm VEEVOEDING Bij de rundveevoeding hebben we thans of binnenkort te maken met een overgang van hoofdzakelijk knollenvoeding naar wintervoeding, van kuilvoer, voederbie ten en meer hooi. U moet er dan rekening mee houden dat er overgeschakeld wordt van een eiwitrijk produkt als knollen naar de zo juist genoemde eiwitarme voedermidde- len. Een geleidelijke overgang met aange paste krachtvoedergiften is van veel be lang- Bij het onderzoek van hooi en kuuvoei blijkt over het algemeen dat het eiwit gehalte in vergelijking met andere jaren wat lager is. De zetmeelwaarde is onge veer normaal. Dit duidt dus in het alge meen in de richting dat de komende win ter iets eiwitrijker gevoerd dient te wor den. Toch is dit zonder meer moeilijk te ad viseren omdat dit van bedrijf tot bedrijf zeer uiteenloopt. Er zijn enkele monsters hooi bij met een eiwitgehalte van 60-70 gram per kg, maar ook enkele van 27-30 gram per kg. Even zo is dit het geval met kuilgras, enkele met 20-25 gram VRE per kg, maar ook enkele van 7—10 gram per kg. Daarom is de beste methode (waar U veel geld mee verdienen kunt) om eerst onderzoek van hooi en kuil toe te pas sen en hierbij aangepast de rantsoenen samen te stellen. Het wegen en berekenen van de rant soenen is de enige manier om U verant woord van advies te dienen omtrent de veevoeding. Ook zonder onderzoek van hooi en kuil voer is het. wegen en berekenen van rant soenen zeer waardevol, hoewel de kwali teit van de ruwvoedermiddelen dan ge schat moet worden. Wat betreft deze rantsoenberekeningen wordt het U gemakkelijk gemaakt door Uw eigen Zuivelfabriek middels de inge stelde vecvoederkcrn, waarvan U via cir culaires volledig op de hoogte bent. Wat betreft het onderzoek van kuilgras blijkt wel dat dit jaar weer zeer veel maaikneuskuilen zijn gemaakt. Tevens ziin nogal een behoorlijk aantal kuilen ge maakt met toevoeging van voederbieten. Ook zijn nog enkele kuilen bemonsterd die op de oude manier zonder toevoeging zijn gemaakt. Hierbij een ovex-zicht van de gemiddelde resultaten: Maaikneusgi-askuil 20 st. PH 4.2; VRE 17 gr, ZW 98 gr. Zand 2'Zcgraskuil en voe derbieten 10 st. 4.6, 14 gr. 87 gr, 2.1'A graskuil z. toevoeging 3 st. 5.2, 10 gr. 75 gr, 2 Uit bovenstaande .blijkt wel dal de maai kneuskuilen over het algemeen goed ge slaagd zijn. Een PH 4.2 of lager mag ge slaagd heten, PH van 4,34.6 als matig geslaagd en een PH van 4.7 of hoger als niet geslaagd. De voederwaarde der kneuskuilen zijn ook goed te noemen. Het zandgehalte is gemiddeld niet hoger dan bij andere kuil- methoden, Bij graskuilen gemaakt met de hand zonder toevoeging worden de slechtste resultaten bereikt. J. W. Lubbersen, Bedrijfsvoorlichter. EGBERT-OOM OP HET VRIJERSPAD Terwijl de neven en nichten van Eg- bert-oom elkaar bittere verwijten maak ten en per slot van rekening cle meid en de knecht de schuld gaven dat het zo gelopen was, knapte Egbert-oom zich op. Zijn naaste buurman moest hem op slaande voet het haar knippen. De buur man was nieuwsgierig. Anders liet Eg bert-oom maar tweemaal per jaar het haar knippen. Met Kerstmis en met Pinksteren. En nu zo plotseling, daar stak wat achter. Maar Egbert-oom was potdicht, en de haarknippende buurman een la'bbedorus. Egbert-oom was wei wij zer. Als zijn neven en nichten te weten kwamen wat hij van plan was, dan wa ren zij in staat om hem helemaal kaal te vreten. Na hel haarknippen, dat hem gelukkig niets gekost had, daar leende de buurman soms zijn ezel voor. begon hij zich te scheren. Dat duurde zowat een uur. Hij was alleen. Hosman en Dtentje waren al naar -de schout. Toen poetste hij zijn laarzen, schoot zijn enig ste zondagse pak aan, stak zijn geldbui del in de zak en sloeg zich nog op de vinger toen hij de deur dichtspijkerde, kroop daarna op zijn ezel en reed naar Holten naar de schoutenvrouw, die Eg bert-oom aan een vrouw zou helpen. Het was maar goed dat de schout een woning met twee kamei's had, in de ene kamer daar zat de schout met Hosman en Dien- tje, in de andere Egbert-oom met de me vrouw van de schout. De vrouw van de schout was geboortig van Diepenveen. En daar had zij nog een nicht van zeven en-twintig jaar. Een zeer net en oppas send meisje. En niet onbemiddeld. Eg bert-oom spitste zijn oren, vooral het laatste deed de deur dicht. Mevrouw ver telde er niet bij, dat haar nicht Garritje zo scheel was dat zij met beide ogen ver in de volgende week keek. Dergelijke kleinigheden, daar zou zo n os van een boer van de Borkeld wel niet op kijken. Egbert-oom vroeg nog. of Diepenveen nog in het Overijsselse lag. Ja, Diepen veen lag niet ver van Deventer. Egbert- oom moest maar zeggen ol hij kennis wilde maken met Garritje. Ja, daar moest hij nog over denken. Egbert-oom reed naar huis. Daar had hij een mededeling gekregen van de schoutenvrouw, waar hij paf van stond. Een jonge vrouw, ze ventien jaar jonger dan hij, en dan nog met geld ook. En vanmorgen had hij zich nog op willen hangen. Hosman en Dienije kwamen terug. Zij hadden nog geen klaarheid van zaken. De Raapolie wilde Dientje graag terug hebben, maar de Hosman, die moest Mina tot vrouw ne men, andersMaar het Wierdense Dientje wist, wat zij wilde. Nog eon.s moesten zij samen bij de schout komen, en toen was de kogel dooi' de kerk. De Raapolie bleek bereid ter wille van Dier. tje Hosman te helpen. Dc Raapolie liet Mina schieten, vooral toen hij hoorde van de geldbuidel van Egbert-oom. Een week was voorbij, Egbert-oom had zijn ezelskar een nieuw verfje gegeven. Dat stond beter als je uit vrijen ging. Maar op een morgen kreeg li ij een dag vaarding van de schout. Er was oen meid. die wilde haar loon hebben. De dienstbode was bij de schout geweest en had toevallig een onderhoud gehad en aan deze verteld, hoe boer Egbert haar had weggejaagd en haai het haar toe komende loon niet wilde betalen. En Mina uit Deventer was bij de schouten- vrouw geweest en had een boekje open gedaan, wat voor gasferd die Egbert- oom was. De schoutenvrouw moest we ten hoe het met Egbert-oom stond, vóór zij haar nicht aan hem koppelde. En an dermaal ging Egbert-oom naar de schout. En mevrouw nam hem vies onder vuur. En hij krabde zich op zijn hoofd toen zij zijn doopceel lichtte. Maai op zijn bom t pakte Egbert-oom ook los over Mini. die te Deventer in een pishoek woonde, en die hem op do koffie genood had nadat zij een dag bij hem op de visite geweest was en hoe hij toen zijn geld gemist had. En hij riep in vervoering uit: „waneer ik niet trouw, dan wordt Hosman mijn erfgenaam." Het was alsof de schoutenvi'ouw door de grond zonk. Bijna had zij het voor haar nicht bedor ven. Toen werd het tijd, dat Egbert-oom tekst en uitleg gaf over het loon van zijn weggejaagde dienstbode. En nogmaals gaf Egbert-oom een verhaal zo wijdlo- pend. dat het anderhalf uur duurde. En al die tijd stond de vrouw van de schout aan de deur te luisteren. Wat een Jan Hagel!, dacht zij bij zichzelf, en toen de boer-vrijgezel vertelde, dat hij het touw al klaar had liggen om zich op te han gen, maar later tot andere gedachten was gekomen en nu had mevrouw een vróuw voor hem opgezocht en hij ver trouwde de schout toe dat hij eerst goed ging kijken wat het was, want een os. een koe of een ezel, daar kon je weer af al je er mee besjoegeld wasgeworden, maai' een. vrouw daar zat je voor je le ven aan. Heeft mijn vrouw een vrouw voor je opgezocht? Natuurlijk!, schreeuw de Egbert-oom. Maar eerst kijken wat het is. Dat had nicht Garritjen ook ge schreven. Zij wilde zeer graag trouwen, maar het moest er een man naar zijn. DE HOSMAN KOMT BIJ DE RAAPOLIE. Met de wagen van Holten op Deven ter. die om elf uur in de moi'gen van Holten naar Deventer reed. waren zij vertrokken. En het viel mee. Op het Uw verkoudheid van neus. Grote Kerkhof, waar de wagens par keerden. stond meneer Raapolie al te wachten Hij was devriendelijkheid zelf. Hij noodde behalve Dientje ook Hosman mee naar binnen. Hosman wilde niet meer bij Mina in de kost. Dan kon hij gaan, verklaarde Raapolie. En Hosman sprak: Dientje, wij gaan. en nu voor goed! Nou, en toen draaide de Raapolie om net een blad aan de boom. Het was twaalf uur, de werkvrouw, die voor de Raapolie had gekookt, wilde juist ver trekken. Dientje vroeg haar of zij nog een kosthuis wist voor een net burgerman. De werkvrouw zou om vier uur even komen aanlopen. En zij hield woord. Zij had een net kosthuis gevonden aan de Welle en of de nette buurman daar eens wilde komen kennismaken. De Hos man ging naar zijn nieuwe kosthuis. Het was bij een kuipersgezel, die zelf nog eenmaal baas hoopte te worden, maar de man moest een kruiwagen hebben. We zullen je er doorslepen, beloofde de kui per, en jij mij. Die Raapolie is een in vloedrijk man. die kan je zo burger ma ken van Deventer. En dan is je kostje gekocht. En het bleek dat de kuiper waar heid spgj. Dientje kookte lekker. En de Raapolie was tegenover Hosman scheu tiger dan ooit. Hij werd eerst kleinbur ger, maar zou te zijner tijd ook nog groot burger worden. En dan zouden de Hol ler boeren ervaren, dat een Hosman van de Borkeld, eenmaal tot macht en aan zien gekomen, geen bliksem beter was dan andere Deventer heren, maar dat is een hoofdstuk apart. VAN COEVERDEN. K I* MIJNHARDT U pijn en pijntjes kwijt. 90ct De mooiste feestdagen van het jaar zijn op komst Het behoeft dus helemaal geen verbazing te wekken, dat onze aktieve winkelzaken en de andere in onze omgeving gevestigde zaken hun „beste pakje" hebben aangetrokken en zich aldus op de advertentiepagina's van dit blad presenteren. Om bij het begin te beginnen - want zulke dagen die dat typisch karakter van echte dagen voor gezin en be zinning te zien geven, vinden hun oorsprong thuis onze levensmid- delenbedrijven hebben alles in het werk gesteld om een bijdrage te le veren aan de feestelijke dis, waar omheen men zich die dagen geza menlijk zal scharen. Voortreffelijke aanbiedingen met een staalkaart van heerlijkheden, die de feestvreugde zeker zullen verhogen. Men kan te kust en te keur gaan en de voorde lige aanbiedingen stellen ieder in staat een extra'tje onder 't oog te zien. Kerstdagen bieden die hoog genoteerde eigenschap, dat ze de huiselijke binding, de onderlinge saamhorigheid, zo bijzonder in 't gevlei komen. Welnu, het zal aan onze levensmiddelenbedrijven niet liggen, men zie de aantrekkelijke aanbiedingen er maar op na en met een dergelijke „gids" achter de hand is het niet moeilijk de huis genoten van echte fijne dagen te laten profiteren. Niet alleen de levensmiddelenbedrij ven, maar alle zaken, die regelmatig hun bijdrage leveren aan de ali- A1 is Sinterklaas pas voorbij, er wordt al weer druk gekocht, zegt men overal in de winkels. Geschenkjes maar ook ge schenken, want de Kerstman lijkt vooral uit te zijn op duurzame cadeaus. Geschenken bijvoorbeeld waar het hele gezin jaren plezier van kan hebben of die ook een goede geldbelegging zijn. Sinterklaas schijnt meer en meer het feest van de kleine geschenken te wor den, menen de winkeliers. Wat de gulle man uit Spanje geeft zijn vooral kleine dingen, waarvan men leuke surprises kan maken. Maar de Kerstman doet het in het groot. Die koopt radio en televisie, lingerie, goud en zilver, luxe bonbons, lekkere dranksoorten en delicatessen voor onder de kerstboom. Aan fraaie lingerie wordt deze maand heel wat besteed. VERPAKKINGEN Mooie verpakkingen verkopen tegen woordig, aldus een specialist op het ge- geroepen, mag door deze resultaten op 1961 terugzien als een zeer geslaagd jaar. Immers: bij de februari-collecte voor In ternationale Hulpverlening wist zij reeds f 2300.- in te zamelen, zodat de resulta ten van haar aktiviteit over 1961 komen op een totaalbedrag van f 6500,-. Dit prachtige resultaat is een duidelijk teken dat de Hervormde diakenen een open oog hebben voor de nieuwe taken, die het werelddiaconaat hen stelt en voor de mogelijkheden om deze nieuwe taken sa men met de gemeente daadwerkelijk te aanvaarden. mentatie van het gezin, de bakke rijen en de slagerijen, laten zich van hun beste zijde zien en het zal evenmin aan hen liggen als uw maaltijd en uw koffie- of thee uurtje niet slagen zal. Integendeel: U hebt volop kans er iets moois van te maken, dank zij de hulp die zij u bieden en die ook in iets extra's tot uitdrukking komt. Speciale kerstschotels en kerstgebak stellen u in staat ook in dit opzicht het gezin op een traktatie te ver rassen. *k En tenslotte straalt daarvan zoveel voldoening af, dat het voor de huis vrouw een bijzonder genoegen wordt ook in dit opzicht voor feestelijke gerechten te zorgen. Onze andere winkelzaken hebben zich niet minder ingespannen om ieder te laten profiteren van buiten gewone aanbiedingen. Vooral de kleding- en de modesector stelt zich reeds ijverig teweer nu het grote seizoengebeuren nog maar en kele weken in het verschiet ligt. Het kost weinig moeite zich thans reeds op heel voordelige wijze in het 'bezit van iets nieuws te stellen. ic Zo hebben we in vogelvlucht een klein uitstapje gemaakt door onze goede gemeente en we geloven dat er alleszins reden is om „goede kerstdagen" en een prettig kerst feest te mogen verwachten, hetgeen bij deze alle lezers gaarne wordt toegewenst. bied van huishoudelijke textieigoederen. Eerst vooral tegen Sinterklaas, nu al even sterk tegen Kerstmis. Fraai ver pakte tafelgoederen worden veel gekocht als kerstgeschenk. Op het gebied van bedgarnituren, mooie lakens en zo, is de belangstelling opvallend. Geborduurd met rap.den in kleuren; in aantrekkelijke ver pakkingen zijn dat eveneens gewilde ge schenken. Het uiterlijk geeft trouwens ook de doorslag bij theedoeken, baddoe ken enzovoorts. In luxe uitvoeringen worden dat uitverkoren kerstgeschenken. Met glaswerk, met kandelaars is dat al net zo. Inplaats van plastic kaarsenhou- dertjes koopt men nu voor de kersttafel mooie kandelaars van edele houtsoorten of van porselein. Een van de favoriete bezigheden van de Kerstdagen is een gezellig dinertje met kaarslicht en een geschenk. De uitgezochte gelegenheid voor jong ver liefden om te verloven, voor de gezinnen de nauwste familiebanden weer eens aan te halen. Steeds meer wint het gebruik veld dat ook Kerstfeest een geschenkenfeest bij uitnemendheid wordt. In dit verband lijkt het er veel op, dat ook in Nederland het gebruik uit onze buurlanden tot de evenementen van het jaar gaat be horen. Vooral in Duitsland, Engeland en Amerika vindt de Kerstman onverdeel de aanhang. In Nederland zal dit binnen enkele jaren ook tot een vaste gewoonte behoren. Dit jaar reeds zullen er veel geschenken onder de kerstboom liggen.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5