Oudermiddagen Lagere Landbouwschool Bathmen ...uit verre land... Provinciale studiebijdragen ORTëE TEUR naar het eiland Oroboma Oratorium-uitvoering van „Soli Deo Sloria" weer vocaal hoogtepunt Raadsvergadering SO ^traks vieren wij feest Het feest van de geboorte Het feest van het Kind Het Kind waarvoor geen plaats was. FEEST MET ELKAAR Samen verenigd aan tafel Vier het feest mee. Wees zelf één van de koningen uit so verre land. anti - honger - actie giro 100200 - den haag Zaterdag 23 december 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina De Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" gaf zaterdagavond voor de twaalfde maal in successsie in het kerk gebouw der Herv. Gemeente een prachtige uitvoering van een Kerstoratorium onder leiding van haar dirigent, de heer W. van Erkelens uit Enschede. De keiLs viel dit jaar op het oratorium- werk „Het Licht der Wereld" van de be kende componist Herman de Wolff, dat met grote overgave en op voortreffelijke wijze door koor en solisten werd uitge voerd, zodat de talrijke bezoekers, die door de samenzang in deze bijeenkomst zelf ook een actieve rol speelden, dit vo cale concert overigens met grote aan dacht en instemming beluisterd hebben. Geen kuchje of geruchtje werd gehoord als de prachtige liederen uit het koor op stegen. Solistische medewerking werd verleend door mej. Willy Ebbink uit Enschede, so praan en door Ad Kooy te Rotterdam, tenor. De orgelbegeleiding geschiedde door Hilbrand van Bolhuis uit Almelo, terwijl een dubbel koper-sextet van de mu ziekvereniging „H.M.V.", onder leiding van haar dirigent de heer J. Diepenveen Uit Glanerbrug, de samenzang begeleidde. INHOUD •Het oratorium bestaat uit 7 delen. in het programma werden abusievelijk 5 delen vermeld die het Bijbelse verhaal van de geboorte van Jezus Christus uit beelden, van de verwachting tot de komst van de Wijzen uit het Oosten na de ge boorte, met als epiloog het prachtig maar ook machtig slot ,,'t Licht dezer Wereld is redend verschenen". Prachtig klonk reeds in de aanvang na de gemeenschappelijke openingszang in de vorm van een canon de stem van het koor „Uit de diepte roep ik tot U, o Here, Here hoor mijn stem", zeer gevoelig ge volgd door van sopraan en het dames koor „De nacht is vergevorderd, en de dag is nabij". Op uitnemende wijze viel het orgel telkens in om koor, solisten en samenzang op te vangen. Treffend is het optreden van de tenor in het wiegelied, waarin „Suja, Suja, kindje klein", bijna ontroerend gezongen, tot de toehoorders opklonk. Het „Stille nacht, heilige nacht", door allen goed aangevoeld, klonk prachtig door het gewelf. In meer fortissimo, begeleidt door de blazers, klonk het „Nu zijt wellecome, Jesu, lieve Heer" als een juichtoon, als een bevrijding. Deze geestelijke liederen lenen zich voor een uitvoering als deze, omdat zij het pu bliek aanspreken en het hart raken. Toch was de inhoud van dit oratorium wat vlak en bij vorige uitvoeringen ver geleken, in toonzetting en inhoud minder genuanceerd, zodat zich minder hoogte punten in dit concert voordeden. De heer van Erkelens en zijn koor kun nen echter weer op een bijzonder geslaag de uitvoering terugzien. SOLISTEN De sopraan, mej. Ebbink, heeft een prachtig geschoolde stem en haar voor dracht was zeker prijzenswaardig. Toch heeft ze ons het natuurtalent, dat Soli voor enkele jaren nog be2at in de sopraan van mevr. R. Bolink-Landeweerd, niet kunnen doen vergeten. Ook de heer Ad Kooy, de tenor, zong voortreffelijk, al had hij in dit oratorium, De gemeenteraad komt op donderdag 28 december a.s., des avonds om half acht, in openbare vergadering ten ge meentehuize bijeen ter behandeling van de navolgende agenda: 1 Notulen der openbare vergadering van 22 september 1961. 2 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3 Voorstel tot aankoop van grond van J. Jansen, alhier. 4 Voorstel tot verkoop van een bouw terrein aan M. Vorkink, alhier. 5 Voorstel tot afkoop van pacht. 6 Voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroting 1961 (leermiddelen t.b.v. zangonderwijs o.l. dorpsschool). 7. Voorstel tot wijziging van de kinder toelageverordening. 8 Voorstel tot het vestigen van een za kelijk recht, als bedoeld in artikel 5, lid 3, onder b, der belemmeringen- wet privaatrecht t.b.v. de plaatsing van een drietal transformatorhuisjes. 9 a. Voorstel tot het benoemen van een lid der slachlhuiscommissie (vaca ture van de heer D. J. Wansink). b. Voorstel tot het aanwijzen van een vertegenwoordiger in de commissie voor georganiseerd overleg (vaca ture van de heer H. Klein Velder- man). 10 Voorstel tot benoeming van leden der commissie van advies ex artikel 8 der woonruimtewet 1947, Stbl. nr. H 291, voor het jaar 1962. (De commissie is thans samengesteld als volgt: J. Kroon (voorzitter), J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en mevrouw J. Jansen-van den Brink. 11 Voorstel tot verkoop van de Gaaien- weg aan J. W. Paalman en consorten, alhier. 12 Voorstel tot aankoop van stroken gi-ond in verband met de verharding van de Sparrenweg. 13 Voorstel tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van: a. een gedeelte van de Enkweg; b. de Veneklaasweg en een gedeelte van de Tromopsweg; c. de Gaaienweg. 14 Voorstel tot het (her) benoemen van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim voor het tijdvak 1 ja nuari 1962 tot en met 31 december 1964. Aftredend is de heer H. S^er. 15 Rondvraag. naar het ons voorkomt, niet zo'n grote en moeilijke partij, als wij van een solist in een vorig oratorium wel eens gehoord hebben. De organist Hilbrand van Bolhuis be speelde het orgel met een virtuositeit, zo als we die vaker in Holten van hem heb ben mogen beluisteren. De Holtense muzikanten waren niet het koperorkest van het Leger des Heils uit Almelo, dat reeds enkele malen hier de samenzang begeleidde, maar dat was ook moeilijk te verwachten. Deze geroutineer de blazers hebben het als een taak samen zang te begeleiden. De twaalf Holtenaren deden het voor het eerst en hebben het er, aldus bezien, zeker niet slecht afge bracht. De samenzang verliep harmonisch. De bijeenkomst, die goed bezocht was, werd door Ds. Hoogkamp, geref. predi kant, geopend, terwijl Ds. Addink, herv. predikant, haar met een dankwoord en een geestelijk slotwoord beëindigde. Sa men zong men tenslotte „Dankt, dankt nu allen God". VRIJGESTELD Bij K.B. van 15 nov. 1961 no. 37 is aan de dienstplichtige der lichting 1961 G. H. Wissink, Espelo 78, alsnog een jaar vrij stelling van de dienstplicht verleend we gens persoonlijke onmisbaarheid. Aan de dienstplichtige der lichting 1960 G. J. Tempelman, Look 11, is een jaar vrijstelling verleend door de Minister van Defensie wegens persoonlijke onmisbaar heid. Dinsdag 12 en dinsdag 19 december werden in de Lagere Landbouwschool de contactmiddagen gehouden voor ouders en leraren. De eerste middag voor de ouders van de leerlingen van klas 3 en 4; de tweede middag voor de ouders van de beide laagste klassen. Er was een splitsing nodig, omdat het overblijflokaal te klein is voor ruim 100 personen en omdat het onderwijs tussen de hoogste en laagste klassen erg ver schillend. is. Beide middagen kon de voorzitter van Nodig de miljoenen hongerige kinderen aan uw dis, de kinderen waarvoor geen plaats is in deze wereld Waarvoor geen plaats is? Stort vandaag uw bijdrage op Publicatie van de Nederlandse Organisatie voor internationale bijstand (NOVIB) Den Haag Blijkens een aankondiging van Gedepu teerde Staten dezer provincie in dit num mer bestaat er voor leerlingen, die aan de te stellen eisen van begaafheid voldoen, indien de ouders, voogden of verzorgers niet of niet geheel in staat zijn de kosten verbonden aan hun opleiding te dragen, gelegenheid voor het schooljaar 1962-1963 een aanvraag in te dienen ter verkrijging van een provinciale studiebijdrage. Dit moet geschieden in de maand januari a.s. Men zie de annonce dienaangaande. Wtj laten ten behoeve van onze lezers hieronder enkele richtlijnen volgen die op deze studiebijdragen van toepassing zijn. I. Om voor een provinciale bijdrage in aanmerking te komen dient degene ten behoeve van wie de aanvraag wordt ge daan: a- Zelf, dan wel diens ouders, voogden of verzorgers in de provincie Overijssel woonachtig te zijn; b. Zelf of, bij personen die nog ten laste van de ouders, voogden of verzorgers zijn, de ouders, voogden of verzorgers niet of slechts gedeeltelijk in staat zijn de kosten van de studie te dragen: c. aan te stellen eisen van begaafdheid te voldoen. II. Indien aan deze voorwaarden wordt voldaan kan een bijdrage worden aange vraagd voor het volgen van onderwijs aan 1. instellingen voor hoger onderwijs; 2. gymnasia, lycea, hogere burger scholen, middelbare meisjesscholen, echter niet voor de eerste klasse van deze onder- wijsinstellingen; 3. groot seminaria en als gymnasium er kende klein seminaria; 4. hogere technische scholen en uitgebreid technische scholen; 5. kweekscholen voor opleiding van on derwijzers, onderwijzeressen en kleu- terleidsters; 6. scholen voor maatschappelijk werk, hogere land- en tuinbouwscholen, con servatoria, academies voor lichame lijke opvoeding, opleidingsscholen voor de detailhandel en andere onderwijs instellingen met dagonderwijs gericht op het verkrijgen van maatschappelijke bekwaamheden. III. Geen bijdrage wordt toegekend in de kosten van voorbereidend gewoon, voort gezet gewoon, uitgebreid en buitengewoon lager onderwijs, lager landbouwende" -/ijs en lager nijverheidsonderwijs. IV. Verder wordt in het algemeen geen bijdrage toegekend: a. voor leerlingen die een school bezoe ken in hun woonplaats; b. voor het volgen van onderwijs aan de eerste klasse van een inrichting van middelbaar of voorbereidend hoger on derwijs; c. voor het volgen van onderwijs aan niet als gymnasium erkende seminaria. V. Bij aanvragen voor kweekscholen, en in alle gevallen waarin wordt verzocht om een bijdrage boven de f 400,is men verplicht een aanvraag bij de Minister van onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in te dienen. Indien hieraan niet wordt voldaan, zal de bij de provincie Overijs sel ingediende aanvraag niet in behande ling worden genomen. In alle overige gevallen wordt geadvi seerd eveneens een verzoek om een bij drage te richten aan de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en aan Burgemeester en Wethouders van de gemeente, voorzover de gemeente een studiebijdrageregeling kent. VI. Aanwijzingen betreffende het invul len van het aanvraagformulier en verder te verstrekken gegevens. 1. Alle vragen gesteld op het aanvraagfor mulier dienen zo volledig mogelijk te worden ingevuld. 2. Het aanvraagformulier dient in duplo vóór 1 februari 1961 te worden ingele verd ter gemeentesecretarie van de woonplaats. 3. Een gewaarmerkt afschrift van het kerstrapport dient bij de aanvraag te worden overgelegd. het schoolbestuur, de heer B. J. J. Groot Bronsvoort, aan een groot aantal ouders een hartelijk welkom toeroepen. Hij ver heugde zich er over, dat de belangstel ling voor het onderwijs, dat hier gegeven wordt, zo groot is. De heer Wisselink, de directeur dei school, vertelde enige schoolaangelegen- heden, zoals huiswerk, leerplan, roken Hij stelde het op zeer hoge prijs, dat zo veel ouders hier aanwezig waren, omdal hierdoor de band tussen ouders en lera ren verstevigd wordt. Wil het onderwijs op school slagen, dan moet het contaci tussen ouders en personeel van de schooi goed zijn. Voor de leerlingen van de hoogste klas sen wil men proberen tot een uitwisseling te komen met leerlingen van een land bouwschool uit een andere streek. Vooi de persoonlijkheidsvorming is het van be lang, dat ze ook eens een tijdje in een an der gezin doorbrengen. De eerste middag gaven de praktijkle raren. de heren Lok (mechanisatie) er Brinkhuis (veeteelt) een uiteenzettinf over hun onderwijs op de lagere land bouwscholen. De heer Lok zei o.a., dat het aanta mensen in de landbouw in loondiens werkzaam in 10 jaar met 40 pet. was ge daald. Door de steeds toenemende mecha nisatie was het zijn taak om ook de leer lingen bij te brengen, hoe ze met dt werktuigen moeten omgaan, maar voora hoe ze onderhouden moeten worden Door verwaarlozing gaat er jaarlijks vee geld verloren, wat door een doelmatij gebruik niet nodig was geweest. Tot slo demonstreerde hij hoe men sneller aard appels kon poten en hoe de bieten me een tang uit de grond gehaald worden. In de pauze was er gelegenheid om d< werktuigenauto te bezichtigen en de ge reedschappen, die bij het praktisch vee teeltonderwijs nodig zijn. Na de pauze vertelde de heer Brink huis, dat hij de leerlingen vertrouwt moet maken met de levende have op d- boerderij: koeien, varkens, kippen ei paarden. Bij zijn onderwijs komt vooral naar vo ren: 1 de voeding 2 de verzorging 3 de huisvesting 4 de beoordeling 5 hand- en machinaal melken. De heer Brinkhuis vond het heel be langrijk, dat de praktische lessen steed op de boerderij van de jongens plaat vinden en was er zeer erkentelijk vooi dat hij hierbij veel steun van de ouder ontving. De tweede middag hield de heer D Boer een praatje over de betekenis va: de kalveropfokclub en wekte de ouder op, dat hun jongen zoveel mogelijk aai deze kalveropfok meedoet. De leerlingei leren op hun jeugdige leeftijd met he vee om te gaan en hun belangstellin. voor het vee wordt groter. Door het bij houden van een boekje kunnen ze zei nagaan wat hel kalfje na een half jaa heeft gekost aan melk e.d. In de pauze konden de ouders de leei lingen bezig zien in het handvaardig heidslokaal, waar ze onder leiding vai de heer Stukker bezig waren met metaal bewerking. De heer De Vries maakte duidelijk, da het vak Nederlandse taal zo belangrijl is en dat vooral het spreken en voordra gen van gedichten nuttig is. Met behul; van de geluidsband liet hij horen tot wel ke prestaties enkele leerlingen kwamei bij het opzeggen van een versje. Aan het slot van beide middagen ver toonde de heer Wisselink nog enkele dia' van excursies. De voorzitter sloot de beide middagei en dankte de heren leraren voor hun bij dragen tot het slagen van deze twe oudermiddagen. Na afloop was er nog gelegenheid on met het personeel te spreken over d' vorderingen van de leerlingen. Verschil lende ouders maakten hiervan gebruik. STENO DUITS Mej. Jenny Crans te Holten slaagde t Almelo voor het diploma stenograf; Duits (systeem Groote) uitgaande van d Federatie stenografie. 4. Een gewaarmerkt afschrift van het a.s paasrapport dient u vóór 10 april 196 te zenden aan de 4e afdeling van d< provinciale griffie, Diezerstraat 80 i Zwolle. Het onvolledig of onjuist invullen vai het aanvraagformulier alsmede het nie op tijd insturen van gevraagde bescheidei heeft tot gevolg dat uw aanvraag niet ii behandeling kan worden genomen. 16. Ontsnapt. Toen Bram Steng hoorde, dat de inbrekers de vlucht genomen hadden, kwam hij di rect weer bij bewustzijn en holde achter Ootje Tour aan, in de richting waarin de beide boeven verdwenen waren. „Ik zal ze leren!" bulderde de kapitein intussen, „ik zal ze leren bij een eerlijk zeeman in le breken! De hele boel over hoop te smijten! Alles kapot gooien! Bah! Kielhalen zal ik ze!" Maar daar bleek voorlopig weinig kijk op te zijn. Toen ze bij de plek kwamen, waar de touwladder hing en waaronder de motorboot gelegen had, zagen ze dit jachtje juist wegvaren. „Te laat, broer!" zuchtte Bram Steng. „Ja, eigen schuld!" antwoordde Ootje Teur. „Als je naar mij had geluisterd, dar was dit allemaal niet gebeurd! Ik had juisi zo'n goed plannetje bedacht!" „En wat was dat dan wel voor een plan-1 netje?" vroeg Bram Steng benieuwd. „Ik had de touwladder weg willen ha len!" vertelde Ootje Teur, „dan hadden ztj niet van hel schip uf gekund!"

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 3