r Coop eratie gaat winst uitkeren Gespreksavond Hervormden Gereformeerden Schooljongens dcor aut® aasigsrefa Goed geboerd Kerstwijding Herv. Vrouwengroepen Uitslagen schaakwedstrijden Vos geschoten KINDERZEGELS Kerst- en Nieuwjaarskaarten Handen en Lippen r,uw?l Zaterdag 30 december 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 De leden van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Holten" wacht een buitenkansje, dat lien waarschijnlijk nog voor de jaarwisseling zal worden uitbe taald. Na afschrijving op basis van vervangingswaarde ten bedr. v. f 58.494,56 en bijschrijving v. f 40.591,88 op de reserve-rekeningen is een netto-winst gemaakt over het afgelopen boekjaar van f 35.296,33, welke winst op voorstel van het be stuur ingevolge het besluit van de maandagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman gehouden ledenvergadering, nu eens niet op de leden-reke ning zal worden bijgeschreven, maar aan de leden, op basis van de afgenomen voe derartikelen en gebruiksvoorwerpen, zal worden uitgekeerd. Deze uitkering kan volgens mededeling van de directeur, de heer M. Bouwhuis, naar ruwe schatting worden gesteld op 1.9% van de afgenomen waren met uitzondering van de brand stoffen. Voor contante betaling ontvingen afnemers het afgelopen jaar reeds 1,5%. Het is weer een goed jaar voor de vereniging geweest, verklaarde de voorzitter, de heer G. Stam, in zijn openingswoord, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de ver gadering de voorstellen inzake afschrijving, reservering en winstdeling zou aan vaarden. De voorziter deelde nog mede, dal het bedrijf te Holten reeds geruime tijd te kampen heeft met een nijpend tekort aan opslagruimte, waaromtrent later in de - vergadering uitvoeriger mededelingen volgden. VOEDERVOORLICHTING Er wordt van de adviezen van de heren Ruiterkamp als veevoeder-voorlichter en Stegeman als voorlichter op het terrein van de pluimveeverzorging steeds meer gebruik gemaakt verklaarde de heer Stam, maar er zijn ook leden, die nog veel bij anderen betrekken en er zijn er, die als iets mis gaat met de vee- of pluimveesta pel direct de schuld op de voederartikelen werpen. De laatsten doen beter eerst eens op het kantoor te komen inforn^eren. Spr. deed een beroep op alle leden om mee te werken aan een gezonde aan- en verkoop coöperatie. In verband met de slechte' toestand van de windmolen in Dijkerhoek heeft een conferentie plaats gehad met de burge meester en een vertegenwoordiger van de vereniging „De Hollandse Molen". De voorzitter sprak de wens uit, dat deze molen met subsidies en niet al te hoge kosten voor de Dijkerhoekse bevolking behouden mag blijven. RESULTATEN Uitvoerig werden de balans- en verlies- en winstrekening door de directeur, de heer Bouwhuis toegelicht. De balans sluit met aan de debet en creditzijde een be drag van f 827.324,24. Dc bruto-winst bedraagt f 336.609,02, de uitgaven f 301.312,69. zodat de netto winst, zoals gemeld f 35.296.33 bedraagt. Hoewel dit een fiscaal offer vraagt, wordt naar vervangingswaarde afgeschreven, waardoor met de reservering een gezonde financiële basis is ontstaan. De omzet in goederen bedroeg 8.482.895 kg (v.j. 8.595.700 kg) en in geld uitgedrukt f 2.172.216,66 (v.j. f .2.264.212,66). een ge ringe daling in beide waarden derhalve, die aan enkele onbelangrijke factoren moet worden geweten. De balans en resultatenrekening en het voorstel betreffende de winstdeling wer den hierna goedgekeurd, waarbij de direc teur mededeelde, dat op het kantoor hard gewerkt wordt om de uitbetaling nog voor het einde van het jaar te doen plaats vinden. BESTUURSWISSELING Bij de verkiezingen werd in de plaats van de heer M. Boode, die zich wegens zijn leeftijd, niet meer als bestuurslid herkiesbaar stelde, gekozen de heer G. J. Rietberg, lid van de raad van toezicht. In de plaats van de heer H. Meijerman, die zich niet weer herkiesbaar stelde als com missaris, werd gekozen de heer D. J. Bronsvoort. De beide andere periodiek aftredende commissarissen, de heren H. Landeweerd. L 78 en H. Stevens, B 118, werden met bijna algemene stemmen her kozen. In de plaats van de heer G. J. Riet berg werd als lid van de raad van toezicht na een drietal stemmingen, gekozen de heer E. Voordes, Hbk 56. RUIMTEGEBREK Uitvoerig werd hierna gesproken over het verkrijgen van meer opslagruimte. Ir, nauw contact met deskundigen van het centraal bureau werd een siloplan opge steld, dat globaal f 300.000 zal moeten kosten. Daar het bestuur deze investering nogal hoog vond. heeft men naar een een voudiger plan gezocht, dat op de valreep is binnengekomen en naar schatting twee ton zal kosten, maar veel meer arbeids intensief is. hetgeen bij het huidige ge- brek aan arbeidskrachten niet alleen moeilijk, maar ook zeer kostbaar is. Na een langdurige bespreking en een uitvoerige toelichting van de directeur, waarbij deze wees op de hoge opslagkos ten, die thans elders moet worden betaald en het groot ongerief, dat deze opslag el ders meebrengt werd besloten, dat het bestuur in een volgende ledenvergadering met meer uitgewerkte plannen zal komen. In de discussies klonk vooral door, dat het bestuur in deze niets wil doordrukken maar in gezamenlijk overleg met de leden tot een aanvaardbare oplossing wil ko men. AFSCHEID Na een korte rondvraag nam de verga dering bij monde van de voorzitter af scheid van de heer M. Boode, die op de dag af 37 jaar bestuurslid der vereniging is geweest, laatstelijk als secretaris, en die zeer veel voor de coöperatie gedaan heeft. Hij heeft onder vaak moeilijke om standigheden zijn stempel gedrukt op de vereniging. De voorzitter bood hem een ruststoel aan. Het tweede afscheid gold de heer Meij erman, die 20 jaar commissaris der ver eniging was en die vooral veel heeft bij gedragen aan 't werk van de verbouwing en de opbouw na de tweede wereldoorlog. De voorzitter bood hem een fraaie rook- standaard aan. De heer Boode bracht dank voor de goede samenwerking en uitstekende ver standhouding en sprak woorden van grote waardering tot de heer Bouwhuis, die onder zeer moeilijke omstandigheden het directeurschap heeft aanvaard en de ver eniging tot grote bloei heeft weten te brengen. De heer Meijerman sloot zich bij deze woorden aan en sprak de hoop uit, dat men met het nieuwe bestuur op dezelfde goede voet zal kunnen samenwerken. Tenslotte werden door de heer D. A. Jonker van het Instituut Landbouwcoö peraties enkele amusante films vertoond. De heer M. Boode (links) neemt na 37 jaar afscheid als bestuurslid van de coöperatie. Hier drukt de directeur, de heer M. Bouwhuis, hem voor het laatst de hand, terwijl de voorzitter, de heer G. Stam, hem over de bril heen aankijkt. Eén ernstig gewonde Woensdagmorgen om helt' negen had bij de bushalte in Dijkerhoek door de glad heid van de weg een ongeluk plaats, waarbij de 8-jarige Gerrit Vlogtman zo ernstig werd gewond, dat hij onmiddel lijk naar het St. Geertruiden Ziekenhuis te Deventer moest worden overgebracht. Het ventje kreeg een zware hersenschud ding, een verwonding aan de schedel en vermoedelijk inwendige kneuzingen. Zijn toestand was woensdagavond zeer ern stig. Het ongeluk gebeurde doordat de dienstbus van de OAD van tien voor half negen vol met schoolkinderen door de gladheid van de weg bij de halte niet goed van de plaats kon komen en daar door schuin op de weg kwam te staan. De uitgestapte kinderen waarschuwden een uit de richting Holten komende kleine bestelwagen, bestuurd door de heer H. E. te Borne, om langzaam te passeren. De ze had een vrij grote snelheid, kon dooi de mist de situatie blijkbaar niet goed overzien en remde met het gevolg, dat zijn wagen slipte, op de spiegelgladde berm van de weg en rijwielpad belandde en daar de toekijkende 9-jarige Corrie Wagen voort en zijn vriendje Gerrit Vlogtman als het ware schepte, Waardoor beiden tegen de wand van de smederij Door de kerkeraden van de Hervomde en Gereformeerde Kerk werd op donder dagavond 14 december een gespreksavond belegd in het gebouw „Rehoboth" waarop gesproken werd over het onderwerp „Ge meenschap in bijbelse zin". De avond die onder leiding stond van Ds. C. C. Addink werd geopend met het zingen van psalm 89 de verzen 1, 7 en 8. Ds. Addink las hierna het schriftge deelte Philippenzen 2 1-18 en ging hierna voor in gebed. In zijn openingswoord sprak hij er zijn vreugde over uit dat zo velen gekomen waren om deze avond samen te spreken over en na te denken over de gemeen schap zoals Christus die van ons vraagt, in Zijn Woord. Dat we eikaars verschillen willen be grijpen en door deze samenspreking nader tot elkaar mogen komen, gedachtig aan Jezus die ons roept. Ds. O. Bouwman, geref. pred. te Nijver- dal die als eerste spreker het woord voer de noemde het verdiepen in de problemen van de verdeeldheid een vermoeiende be zigheid. Als Jezus in Mattheus 24 ons spreekt van de laatste dingen bedoelt Hij de geestelijke en stoffelijke nood. Er zullen geweldige worstelingen plaats vinden en zij die hun Heiland zullen be lijden zullen worden vervolgd en gedood. Velen zullen afvallen van het geloof in Christus, en liefde zal omslaan in haat. De ongerechtigheid zal hand over hand toenemen en de liefde zal bij velen verkil len. Deze liefde wordt bij de ongelovige be tracht vanuit het gevoel, de gemeenschap en burgerzin. Nadat voorzitter G. Stam de scheidende commissaris, de heer H. Meijerman, als aan denken een rookstandaard heeft aangeboden voqt zijn 20-jarige werkzaamheid als zodanig, drukt hij hem de hand tot afscheid. Met schriftuurlijke normen wordt geen rekening gehouden. De ware gemeenschap en naastenliefde wordt nimmer gevonden in het menselijke vlak. Als christenen kunnen en mogen wij ons hiervan nooit distanciëren. De ware gelovige, dat is de mens die zich zelf door Gods genade als een zondaar kent en ziet, is niet van Christus los te denken en kent de ge meenschapsband met de Levende Heer in welke gemeenschap het allereerst gaat om Gods eer. Maar als wij zeggen gemeenschap met Jezus te hebben dan zal dit moeten blij ken in liefde en wederliefde en in ge meenschap der heiligen onderling. De Heidelbergse Cathechismus gebruikt hier- voor het beeld van het lichaam. Christus is het hoofd en wij. zijn de le den. Ieder lid heeft zijn eigen functie, elk op zijn eigen plaats. Als een lid lijdt, lij den alle leden. Door Gods gunst gegrepen zal dat een glans leggen op het leven on derling. God lief hebben boven alles, daaruit vloeit voort de ware naastenliefde en de boodschap des Heils zullen we moe ten doorgeven in woord en daad. Doe een daad! Ga naast de medemens staan in het maatschappelijk leven, maar vergeel toch vooral niet het Woord, de boodschap des Heils. Laten we wandelen op de weg die de Bijbel ons zo duidelijk aangeeft. Achter Jezus aan. Na het zingen van het bekende „Een naam is onze hope" werd 'net woord gege ven aan ds. Juckema, ned. herv. pred. te Nijverdal. Als wij ons in de Bijbel verdiepen, zo begon ds. Juckema zijn toespraak dan moet ons dat aan het denken brengen, want God ziet niet alleen onze ziel maar ook ons lichaam. De mens wordt tot een levende ziel. De Bijbel is altijd totalitair, wij kunnen niets missen. Het einddoel van het wezen Gods is lichamelijkheid. Op de nieuwe aarde waar gerechtigheid wonen zal is God alles in allen. Wij zullen elkander deel moeten maken van de genadegave Gods. De gemeenschap der heiligen begint bij het Heilig Avond maal, welke gemeenschapstafel staat in de vrijheid. HoeveQen verongelukken in het leven omdat zij weigeren in gehoor zaamheid te doen wat God van ons vraagt. Het gezin is het belangrijkste element in deze gehoorzaamheid. Het begint al op de trouwdag als daar het gebod Gods is: „gij zult uw vader en moeder verlaten en samen één vlees zijn". Samen als man en vrouw over de drem pel, en in gehoorzaamheid aan Gods Woord, niet meer vader en moeder aan hangen, maar als man en vrouw één vlees vormen. Gemeenschap der heiligen als man en vrouw en ook als gezin. Zoals het kind gebonden is aan de ouders door voeding en opvoeding, zo zijn wij ge bonden, niet met de handen maar met het hart, in een nieuwe verhouding met onze Hemelse Vader door Jezus Christus. Dan zullen wij ook do Majesteit Gods van de heer Broekhuis werden gewor pen. De jeugdige Wagenvoort mankeer de schijnbaar niets en vluchtte naar school. De jonge Vlogtman bleef bewus teloos liggen, zodat ijiings een dokter werd gewaarschuwd. Dokter Nagelhout constateerde een ernstige hoofdwonde en liet de knaap onmiddellijk met de Hol- tense ziekenauto naar het ziekenhuis in Deventer overbrengen. Men heeft de ouders al enkele malen naar het zieken huis ontboden. Corrie Wagenvoort klaag de later over pijnlijke plekken. Op donderdag 21 dec. hielden de Herv. Vrouwengroepen van Dijkerhoek en Hol ten gezamenlijk hun Kerstwijding in „Irene", onder leiding van mevr. Israël. Mevrouw Israël heette allen maar in 't bijzonder de gasten, enkele oud-leden, van harte welkom. Hierna werd de liturgie getiteld „Des Vaders Eeuwig Woord" gehouden. Enkele dames werkten hieraan mee met declamatie en het lezen van het Lucas- evangelie. Na de pauze vertoonde Ds. Is raël een filmstrip „Hoe zal ik U ontvan gen". Het kerstverhaal dat hierna gelezen werd heette „en vonden het Kindeke". Deze sfeervolle avond ter voorbereiding van het eigenlijke kerstfeest werd met dankgebed door mevr. Israël gesloten. De uitslagen van de donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman, gespeel de schaakwedstrijden van de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pio niers" luidden als volgt: G. Krom dijk- A. de Vries 01 A. J. C. Brands-G. J. Hoeve 01 J. Beltman-W. G. van der Hurk 10 G. A. Brands-P. M'. van Walraven 01 H. H. J. Stukker-H. Roelofs 1—0 H. Stukker-A. H. v. d. Bosch 10 Op donderdag 28 december a.s. zal er niet gespeeld worden. TOEWIJZING WONINGEN Door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie zijn bij de jaarlijkse verdeling van het woningcontingent aan de gemeente iü woningwetwoningen toegewezen, waarvan er tenminste drie moeten wor den bestemd voor krotopruiming of sa nering. Door de heer G. Tiekink is zaterdag middag in het Flier onder de buurtschap Neerdorp een vos geschoten, die uit een eiken singel kwam. Dit mag als een bij zonderheid worden aangemerkt, omdat vossen zich meer in de bossen ophouden en deze singel omsloten, was door weiland. Het was een prachtige grote rekel. KOOPT NU VOOR UW OF VOOR UW GEWONE CORRESPONDENTIE Dinsdagmorgen werd het huwelijk voltrokken tussen de heer G. Voortman en Mej. Mini Bekkernens. De heer Voortman is de leider van de Wandelsportvereniging „De Trekkers" en in verband daarmede vormde een groep junioren onder leiding van be stuursleden een erehaag voor het bruidspaar toen dat na de huwelijksvoltrekking door de gemeentesecretaris, de heer G. J. Langenbarg, de bordes van het gemeente huis af kwam. Een en ander trok natuurlijk direct veel belangstelling. De kerkelijke bevestiging had 's middags plaats in de Herv. Kerk door Ds. J. H. Israël, alhier. erkennen als de hoogste, maar ook zelf met onze kinderen, lopen aan de hand van Die Majesteit in woord, in gebed, in doop en avondmaal. Maar gemeenschap is niet alleen bin ding maar ook een loslating. De Schrift leert ons dit. Jakob met zijn sterke moe derbinding wordt door God naar Haran gezonden en Jozef het vaderkindje bij uit stek wordt als slaaf naar Egypte gebracht. Beiden moeten ze leren op eigen benen te staan. Gemeenschap is 'loslaten en vol wassen worden met de opdracht trouw te blijven in woord en daad. Twee gevaren zijn er die de gemeen schap in de weg kunnen staan, n.l. de nestziekte en de hotelziekte. Laten wij oppassen dat wij als ouders voor onze kinderen niet alleen zijn een tankstation; maar dat onze kinderen in ons ontdekken een moeder en vader met een hart dat voor hen steeds openstaat. Bedenk steeds weer dat de kinderen Gods de dure roeping hebben om lichten de kaarsen te zijn in een donkere wereld, zo besloot ds. Juckma zijn met stille aan dacht gevolgde rede. Na het zingen van gezang 112 vers 2 werd een ogenblik gepauzeerd en was er gelegenheid om schriftelijke vragen in te dienen, waar een tiental aanwezigen ge bruik van maakten. Ds. C. C. Addink sprak aan het eind van deze geslaagde bijeenkomst woorden van dank tot de beide sprekers en eindig de met dankzegging nadat nog gezongen was psalm 150 vers 1. Oproep tot stichting gemeentelijke diaconale commissies voor internationale hulpverlening Met goedkeuring van de Provinciale Diaconale Commissie van de Hervormde Kerk in Overijssel heeft de Provinciale Werkgroep voor Internationale Hulpver lening, bewogen door de grote nood in de wereld, een dringende oproep gericht aan alle Hervormde Diaconieën om over te gaan tot stichting van „gemeentelijke diaconale commissies voor internationale hulpverlening". De taak van zulk een gemeentelijke diaconale commissie voor internationale hulpverlening zal daarin bestaan, dat zij door het geven van voorlichting de nood der wereld doorlopend aan het hart der gemeente legt en door het organiseren van akties ten bate van de internationale hulpverlening duidelijker gestalte geeft aan het werelddiaconaat in het leven dei- gemeen te. Het is te verwachten, dat binnen af zienbare tijd ook in de Kerk-provincies Zuid-Holland en Friesland overeenkom stige oproepen aan de diaconieën aldaar zullen uitgaan. VAKBEKWAAMHEID HORECABEDRIJF Mevr. M. A. Paalman-Kloosterboer te Dijkerhoek slaagde te Utrecht voor het diploma vakbekwaamheid hotel- en res tauranthouder.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2