Bij gouden feest geen gouden geest fyzt Eerötebangdte Kerstbomen in de buitenlucht üdvertenties Oudejaarsnummer Kerstviering Plattelandsvrouwen Kerstwpng in OijkerSioek AGENDA Sportvereniging „Bato" KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden voorwerpen Anti-Honger-Actie ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 No. 50. Jaargang 13. HENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05^83 - 23) Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 De 'N.V. Elekriciteits Maatschappij „IJs- selcentrale" te Zwolle heeft maandag 11 dec. in de grote hal van de centrale te Harculo, in een bijeenkomst met vele ge nodigden, haar 50-jarig bestaan herdacht. •Bij die gelegenheid heeft zij o.m. een bedrag van f 200.000,beschikbaar ge steld voor de gemeenten in haar conces siegebied, die zelf geen elektriciteit dis tribueren, om aan te wenden voor de be vordering van de lichamelijke en geeste lijke volksgezondheid en maatschappelijk en cultureel werk, zo hebben de dagbla den gemeld. De reden, dat alleen de gemeenten, die geen eigen elektriciteitsbedrijf exploite ren in dit geschenk moet gezocht worden in de premisse, dat gemeenten met eigen openbare nutsbedrijven in staat zijn even tuele winsten af te zonderen voor andere doeleinden. Het is een achtenswaardige daad van de raad van commissarissen en de direc tie om op dit terrein van ons volksleven iets te doen, maar zij wordt tot een ern stige discriminatie als het op deze wijze gebeurt. Dit semi-overheidsbedrijf, op bekwame wijze geleid, stoelt op een financieel zeer gezonde basis, het heeft grote winsten ge maakt - in 1960 ruim 16 miljoen gulden - en heeft daardoor grote reserves kunnen kweken. Zelfs zo groot, dat men langza merhand is beginnen in te zien, dat er ook nog mensen en bedrijven zijn. die dit alles moeten betalen en dat er misschien wel iets aan tariefsverlaging zou kunnen worden gedaan. Die reserves zijn niet alleen gekweekt uit de stroomafname van de gemeenten, die hun elektriciteitsvoorziening aan de IJsselcentrale hebben overgedragen, maar ook door de inwoners van de gemeenten, die er zelf een stroomdistributiebedrijf op na houden en door de grootgebruikers in het concessiegebied. Dit aantal gemeen ten bedoeg in 1960 nog 35, terwijl het aantal grootgebruikers meer dan 700 be draagt. Nu gaat het beslist niet op om te zeg gen, dat gemeenten met een eigen energie bedrijf zelf wel wat kunnen aanwenden voor de in de aanhef genoemde doelein den, want de winsten uit die bedrijven zijn in tal van gemeenten vele jaren de kurk geweest, waarop de financiële huis houding van die gemeenten dreef. Wij kunnen niet met zekerheid zeggen, dat dit ook nu nog het geval is, want de gegevens daarvoor staan ons niet ten dienste, maar vele kleine gemeenten, die het beheer van de elektriciteitsvoorzie ning nog in eigen hand hebben, bezitten zeker niet de mogelijkheid om gelden af komstig uit hun energiebedrijf aan te wenden voor de volksgezondheid, en maatschappelijk en cultureel werk. Reser veringen voor vernieuwing en uitbreiding van de kabelnetten en onderstations is vaak niet of maar nauwelijks mogelijk geweest. Het is trouwens de vraag of ge deputeerde staten de aanwending van deze gelden voor bovengenoemde doel einden wel zouden goedkeuren. Gezamenlijk hebben de gemeenten met de grootgebruikers de IJsselcentrale sterk gemaakt. De grootgebruikers behoeft men niets te schenken, zij maken deel uit van de agglomeraties, die samen het conces siegebied vormen, maar alle gemeenten te samen mogen, indien er wat uit de volle Van gemeentewege zijn een paar prach tige Kerstbomen in de dorpskom ge plaatst. Eén op het Smidsplein in het dorpscentrum en één op de verkeerslei der aan de ingang van de Gaardenstraat bij de spoorwegviaduct. Het zijn een paar majestueuze sparren, die met de talrijke brandende lampjes het dorpsbeeld een ander aaiftien geven en bij de voorbij ganger reeds het beeld van Kerstmis op roepen. <yWWW\AAA/l*WWVWWWW\AA Wij maken onze adverteer ders er op attent, dat adver tenties voor het Oudejaars nummer uiterlijk woensdag avond 27 december a.s. in ons bezit moeten zijn. Adminisratie en Redactie HOLTENS NIEUWSBLAD. pot te verdelen valt, aanspraak maken op een aandeel daarin. Twee ton voor de plm. 70 gemeenten in het concessiegebied (Overijssel en een deel van Drente) is niet veel voor de be vordering van de volksgezondheid en de cultuur. Moge de leiding van de IJsselcentrale dit wel bedenken en alsnog een miljoen gulden schenken uit de ver over de 100 miljoen gestegen reserves. Dan stelt zij bij een gouden feest tenminste een daad, die met gouden letters in de annalen der ge schiedenis van de elektriciteitsvoorziening in ons gewest zal worden aangetekend. En dat is dan geen potverteren, maar het daadwerkelijk bevorderen van de openbare zaak. De leden van de afdeling .Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen en hun gasten hielden woensdagavond in „Ami- citia" een Kerstbijeenkomst onder lei ding van de presidente, mevr. B. Broere- Bos. In een kort toespraakje wees de presi dente op de onvrede in de wereld. Tal van landen op aarde kennen geen vrede en we behoeven daarbij alleen nog maar te 'kijken naar de muur in Duitsland, die. familieleden scheidt en rouw en verdriet veroorzaakt. De mens heeft geen tijd meer om stil te staan bij de kribbe van het Kind, maar tenslotte komen we toch altijd weer bij Hem, Die onze noden kent en ons leerde onze naaste lief te hebben. Zij sprak de hoop uit deze avond met el kaar de sfeer van Kerstmis te beleven. Moge er ook in ons hart vrede zijn, al dus mevr. Bi'oere. Na het gezamenlijk zingen van Gezang 1 las mevr. J. Stevens-Paalman het Kerstevangelie en ..zong een koortje on der leiding van mevr. H. W. de Vrieze een viertal liederen. Met samenzang, een Kerstdeclamatie door 6 dames en een Kerstverhaal van Anton Gooien, getiteld: „De thuisreis", voorgelezen door mevr. S. Sinnema-Leek- stra, werd de avond verder gevuld. De zaal was keurig versierd en de prachtige Kerstboom met de vele bran dende kaarsjes zorgde voor een echte Kerstsfeer. Met de avondzang „Blijf bij mij Heer, want d' avond is nabij" werd deze stijlvolle avond besloten. CONCIERGE BENOEMD Tot concierge aan de Lagere Landbouw- huishoudschool te Holten is met ingang van 1 januari a.s. in plaats van de heer J. Kruk benoemd de heer A. J. Bakhuis, concierge aan dezelfde school te Markelo. ,\t' naar Xucaë Hoofdstuk 2 vers 1- En het geschiedde in die dagen, dat er een bevel uitging vanwege keizer Augustus, dat het gehele rijk moest, worden ingeschreven. Deze inschrij ving had voor het eerst plaats, toen Quirinius het bewind over Syrië voerde. En zij gingen allen op reis om zich te laten inschrijven, ieder naar zijn eigen stad. Ook Jozef trok op van Galïléa, uit de stad Nazareth, naar Judéa, naar de stad van David, die Bethlehem heet, omdat hij uit het geslacht van David was, om zich te laten inschrijven met Maria zijn ondertrouwde vrouw, loelke zwanger was. En het geschiedde toen zij daar waren, dat zij baren zou, en zij baarde haar eerstgeboren zoon en wikkeldie Hem in doeken en legde Hem in een kribbe, omdat voor hen geen plaats was in de herberg. En er waren herders in diezelfde landstreek, die zich ophielden in het veld en des naehts de wacht hielden over hun kudde. En opeens stond een engel des Heren bij hen en de heerlijkheid des Heren omstraalde hen, en zij vreesden met grote vreze. En de engel zeide tot hen: Weest niet be vreesd, want zie, ik verkondig u grote blijdschap, die heel het volk ten deel zal vallen: U is heden de Heiland geboren, namelijk Christus, de Here in de stad van David. En dit zij u het teken: Gij zult een kind vinden in doeken gewikkeld en liggende in een kribbe. En plotseling was er bij den engel een grote hemelse legermacht, die God loofde zeggende: Ere zij God in den hoge, en vrede op aarde bij mensen des welbehagens. En het geschiedde, toen de engelen van hen heengevaren waren naar den hemel, dat de herders tot elkander sprakenLaten wij dan naar Bethlehem gaan om te zien hetgeen geschied is en ons door den Here is bekend gemaakt. En zij gingen haastig en vonden Maria en Jozef, en het Kind liggende in de kribbe. En toen zij het gezien hadden, maakten zij bekend, hetgeen tot hen gesproken was over dit kind. En allen, die er van hoorden, verbaasden zich over hetgeen door de herders tot hen gezegd werd. Doch Maria be waarde al deze woorden, die overwegende in haar hart. En de herders keerden terug, God lovende en prijzende om alles wat zij hadden gehoord en gezien, gelijk het hun gezegd was. In één van de zalen van „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek hielden de leden van de afdeling Dijkerhoek van de Bond van Plattelandsvrouwen maandagavond hun Kerstviering onder leiding van hun presidente, mevrouw M. Reilink-Kers. Behalve aan de versiering van de Kerstboom was ook veel zorg besteed aan de aankleding van de zaal, zodat men de ze avond in een echte Kerststemming doorbracht, temidden van brandende kaarsjes en dennengroen. In haar openingswoord herinnerde de presidente aan het Kerstgebeuren en verklaarde dat men toch wel zeer dank baar gestemd mag zijn zo in vrede en vrijheid bijeen te kunnen komen, terwijl de gedachten uitgaan naar zovelen, die door allerlei gebeuren van huis en haard verdreven, het Kerstfeest in de vreemde moeten vieren. Zij sprak dan ook de hoop uit, dat de bijeengekomen Dijkerhoekse vrouwen, in grote dankbaarheid, samen een goede avond mochten hebben. Mevr. R. Wegstapcl-Stevens, de twee de secx'etaresse, hield hierna een inlei ding naar aanleiding van het Kerstge beuren, zoals dat door middel van de Bij belse verhalen tot de mensen is gekomen en die in de huidige moderne wereld nog steeds aktueel zijn. Zij getuigexx van de grote liefde, die van de Schepper van he mel en aarde uitgaat. Gedurende de pauze werd het door de dames zelf vervaardigde en naar deze bijeenkomst meegebrachte feestgebak geproefd en zong men gezamenlijk de meest bekende Kerstliederen. Mej. T. Ilogenkamp, onderwijzeres aan de Dijkerhoekse school, vertelde één van de vele sprookjes van Andex-sen: „Het meisje met de zwavelstokken" en mevr. H. Kloosterboer-Teeselink las het ver haal „Het Kerstklokje". Beiden hadden de volle aandacht voor hun voordracht. Hun optreden werd nog afgewisseld met samenzang. Tenslotte men bleef deze avond vooral in de verteltrant las mevrouw Rcilink nog een Zweeds Kerstverhaal en deed zij de mededeling, dat van het lid der afdeling, mevr. Rodenbui'g-Loman, die momenteel in Hattem woont, een Kerstbakje met bloemen was ontvangen. Zij bedankte allen, die aan de prachtige versiering van de zaal hadden meege werkt-, de baksters voor hun proeve van bakkunst, en wenste allen tenslotte goe de Kerstdagen en een voorspoedig 1962. Het bestuur van de sportvereniging „BATO" vex-zoekt ons mede te delen, dat er wegens werkzaamheden in het gym nastieklokaal seen les zal zijn op zater dag 23 december, vrijdag 29 december en zaterdag 30 december. Het bestuur overweegt een embleem aan te schaffen. Er is reeds een ontwerp gemaakt en een prijsopgave aangevraagd. De heer H. Koopman heeft bedankt als incasseerder der contributies. Zaterdag 23 december, 7.30 uur: Toneel- 1 avond in café „De Wippert". Zondag 24 december (Kerstavond): Café J „De Waag" (Jan Haverslag) na 6 uur 1 gesloten. Maandag 25 december (Eerste Kerstdag): Café „De Waag" de gehele dag geslo- ten. Dinsdag 26 december (Tweede Kerst- j dag): Dansen in hotel „Müller". Woensdag 27 dec. 7 30 uur Ledenvergade ring Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" in zaal hotel Vosman. Donderdag 23 december a.s., 7.30 uu: r Raadsvergadering. Zaterdag 30 december: Coöp. Boeren leenbank „Holten" de gehele dag geslo ten (zie adv.). Donderdag 4 januari van 7.30-9.30 uur: j Verzilvering waardebonnen Winkel- week (zie adv.). Ned. Herv. Kerk. Holten. Zondag: 10 uur Ds. Broeyer en 's avonds 9 uur Ds. Ad- dink (Kerstwijdingsdienst). Medewer- king van het Kerkkoor. - Eerste Kerst dag: 9 en 10.30 uur Ds. Israël. In de tweede dienst medewerking van HMV. Collecte: „Kerk en Wereld". Kerstfeest voor jonge Zondagsschoolleerlingen om 2 uur in het kerkgebouw. Kerstfeest voor oudere leerlingen om half vijf in het kerkgebouw. Tweede Kerstdag: 10 uur Ds. Roldanus van Okkenbroek. Dijkerhoek. Zondag: 10 uur Ds. Ad- dink. Collecte „Bethanië". Om 9 uur 1 's avonds: zie Holten. Eerste Kerst dag: 10 uur Ds. Addink. Collecte: „Kerk 5 en Wereld". Tweede Kerstdag: 10 uur: Zie Holten. Geref. Kerk. Zondag: 10 uur Ds. Hoog kamp en .3 uur Ds. Schenk van Enter. Eerste Kerstdag: 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. Tweede Kerstdag: 10 uur Zangdienst. Tijdens de Kerstdagen is de derde collecte bestemd voor de t Zending op Soemba. Bij de uitgang co j lecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: (van 24 op 25 december): Nachtmis om 12 uur; 25 december: Vroegmis om 7.30 u.; Hoog- i mis om 10 uur. Rijssen: 7.30 uur eerste Mis; 9 uu j tweede Mis; 10.30 uur- Hoogmis. i OFFICIËLE PUBLICAIiCS WIJZIGING OPHALEN HUISVUIL j Burgemeester en Wethouders van Hol- 1 ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat in verband met de Kerstda- r gen en de Nieuwjaarsdag het ophalen van het huisvuil als volgt zal worden ge wij- zigd: 1 a. In plaats van maandag, 25 dec. en don derdag, 28 dec. a.s. wordt nu één keer J opgehaald en wel op woensdag, 27 dec. a.s. b. In plaats van dinsdag, 26 dec. en vrij- dag, 29 dec. a.s. wordt nu opgehaald op donderdag, 28 dec. a.s. c. In plaats van maandag, 1 jan. 1962 r wordt nu opgehaald op dinsdag, 2 jan. d.a.v. Holten, 21 dec. 1961. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd- W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris Geboren: Gerrit Jan, zv J. Vincent en A. J. Ulfman. Gehuwd: G. Voortman, 26 jr., Rijssen en H. G. Bekkernens, 25 jr., Holten. l< G. J. Hulsman, 27 jr., Holten en Gv van der Meulen, 26 jr., Holten. H. Klein Lankhorst, 22 jr. en G. Pinkert, 18 jr., s beiden te Holten. D. J. Sanderman, 24 jr., Rijssen en J. G. Kers, 22 jr., Holten. Ondertrouwd: H. J. Wibbelink, 21 jr., 0 Markelo en G. Roelvink, 19 jr., Holten. Overleden: H. Klaasses, 74 jr., echtge- noot van B. Veneklaas Slots, Espelo 46, j ovexdeden te Deventer. BEVOLKING: Ingekomen: C. Stein en gezin van Hil- versum naar Bessinkpasstraat 16. Gevonden: kinderschaats op schoen. Blijven staan: damesrijwiel. Inlichtingen: dagelijks aan het groeps- bureau der Rijkspolitie te Ho.ten, Dorps straat 22, tel. 352, uitsluitend tussen 9 en 12 en 14 tot 22 uur. r.: In het bericht in ons vorige nummer' omtrent de opbrengst van de inzameling voor de anti-honger-aktie is bij het zet ten de naam van de heer J. H. Janssen i vergeten. Ook deze heeft een belangrijke bijdrage voor deze aktie geleverd door£. de gelden in het dorp op te halen.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1