Hengelo OÖTJÉ TÈXJWt namr het eiMamd Lichtende dame 75 jaar Uitvoering O.C.H. Bazar geslaagd VOETBAL Sint iieslaas-gstie ep komst verkouden DAM PO Zaterdag 4 november 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 Miss Liberty in 214 kisten over Oceaan NNP Driekwart eeuw is een respec tabele leeftijd voor een dame. Miss Liberty heeft de jaren echter glansrijk doorstaan. Ook al was daarvoor een grondige onder houdsbeurt nodig. Miss Liberty, of de schepping „La Liberté éclairant le Mon de" van de Franse beeldhouwer Bartholdi, is op 28 oktober 75 jaar geworden. Bij ons staat ze beter bekend als het Vrij heidsbeeld, het majestueuze en impone rende symbool van Amerikaanse idealen, dat de wacht houdt aan de monding van de Hudson rivier. Miljoenen malen is haar afbeelding vastgelegd op foto's, prent briefkaarten, tekeningen, schilderijen en postzegels. De eerbiedwaardige dame ge niet een grotere populariteit dan alle wis selende missen World, Universe of Europa tezamen. Men kan aannemen, dat, als iemand er ooit in zal slagen de dame aan de haveningang van New York te bela gen, hij geheel de Verenigde Staten en daarmee een flink deel van de wereld op de knieën heeft. Hoewel wij dan echt niet in zijn schoenen zouden willen staan. Het Vrijheidsbeeld is een geschenk van het Franse volk aan de Amerikanen. Het idee ontstond tijdens een soiree, die de hoogleraar, jurist, historicus en latere po liticus Edouard René Lefèbre de Labou- laye in 1865 zijn Franse vrienden op zijn landgoed in de buurt van Versailles aan bood. Lefèbre de Laboulaye wilde een ge denkteken, dat de Frans-Amerikaanse vriendschap tijdens de Vrijheidsoorlog aan het nageslacht zou voorhouden. Die vriendschap was daadwerkelijk tot uiting gekomen in het aandeel van de doldrieste jonge Franse generaal-politicus en edel man Lafayette, een legendarische figuur, die een veel oudere en meer ervaren Brit se generaal tijdens de Vrijheidsoorlog door een briljante strategie tot overgave dwong. VRIJGEVIG Na de Frans-Duitse oorlog van 1870 kwam een Frans-Amerikaans comité tot stand, dat onder voorzitterschap van La boulaye aan de inzameling van gelden begon. De bekende Fransman stierf in 1883, maar een groot opvolger nam de voorzittershamer over: Ferdinand de Les- seps, bouwer van het Suez-Kanaal. De or ganisatie deed het werk prima. De Fran sen toonden zich overigens opmerkelijk vrijgevig. De nodige som, aanvankelijk geschat op 900.000 gulden, maar later bijna verdubbeld, kwam spoedig bij el kaar, De Franse regering behoefde geen sou uit de schatkist te halen om bij te springen. De Fransen gevoelden kennelijk een warme sympathie voor de pioniers in de jonge „Etats-Unis". De opdracht voor het herdenkingsmonument werd in 1880 gegeven aan de Elzasser Frédéric Barthol di. Een beeldhouwer, die vanaf het begin in het comité had gezeten. Hij had al eer der, in 1776, een gedenkteken voor La fayette in New York gemaakt. FORSE GODIN Bartholdi begreep heel goed, dat er dit maal iets waarlijk groots van hem werd verwacht. In dit „Verlichtende tijdperk", waarin allerlei nieuwe, uiterst revolutio naire ideeën werden geboren, deed Arne- rika's leuze van de Vrijheid het bijzonder goed. De Elzasser, een groot aanhanger- van het denken in de nieuwe stijl, voelde De Ontspanningsclub „O. C. H." gaf woensdagavond ter gelegenheid van de Dankdag voor het gewas eri de arbeid een toneeluitvoering in Irene met het to neelspel in drie bedrijven van de auteur Wim Dumont „Geef mij uw hand". Aangezien er op meer plaatsen wat te doen was en waarschijnlijk mede door de televisie-uitzending van de voetbalwed strijd Feijenoord-Tottenh. Hotspur, bleef de belangstelling beneden de verwachtin gen. De plm. 120 bezoekers hebben echter zeer genoten van het spel, dat door OCH voor het voetlicht werd gebracht. Het was muisstil in de zaal. De uitvoering zal op zaterdag 11 nov. a.s. in Amicitia herhaald worden. Wij ho pen dan op de inhoud van het stuk terug te komen. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer J. Oosterkamp, die voor de eerste maal sedert 16 jaar, niet zelf een rol vervulde in het spel, dat op dank dag werd opgevoerd. De „miniatuur"-bazar, die door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" op Dankdag in het gebouw „Reho- both" werd gehouden, heeft aan het ge stelde doel verbetering van de kaspo- sitie beantwoord. Hoe groot het batig saldo zal zijn, is nog niet bekend, doch men meent dit te mogen schatten op pl.m. 500 gulden. Woensdagmiddag gaf vooral de jeugd de toon aan. Direkt na de opening om 2 uur volgde een „stormaanval" op de grabbelton, die al heel gauw moest wor den bijgevuld. Na pl.m. drie kwartier „graaien en grabbelen" was ook de hele reserve-voorraad uitgeput. Woensdagavond werd de bazar druk bezocht en werden bij het schieten, sjoe len, ringen werpen enz. goede zaken ge daan en ook in de grote verkoopstand, die was ingericht op het podium, gin gen veel artikelen vlot van de hand. In de keuken waren van 's morgens 3 tot ver in de middag de dames bezig met het bakken van oliebollen en deze wa ren zo in trek, dat soms de vraag het aanbod overtrof en vooral was dit het ge val toen „ventploegen" in het dorp en naaste omgeving werden „ingezet". Zaterdagavond om 3 uur zal in ge bouw „Rehoboth" de verkoop plaats heb ben van de overgebleven goederen. Voor dit „sluitstuk" zal ongetwijfeld flinke be langstelling bestaan. het uitstekend aan. Hij besloot de wereld een lichtend voorbeeld te stellen. Gigan tisch werd zijn ontwerp van de Godin van de Vrijheid, die in haar linkerhand de Amerikaanse onafhankelijkheidsver klaring geklemd houdt en haar rechter hand met een enorme fakkel fier omhoog strekt. De forse Godin werd 49 meter hoog, met haar voetstuk steekt zij 93 meter uit boven Bedloë's Island (genaamd naar de Nederlander Bedloo en latei- omgedoopt in Liberty Island). In de zomer van 1884 werd het beeld in delen, die verpakt werden in 214 kis ten, per schip de Oceaan overgebracht. Het stalen frame werd ontworpen door G(ustav Eiffel, de bouwer van de Eiffel- toren. Op 28 oktober 1886 onthulde pré sident Grave Cleveland de enorme Godin der Vrijheid. Haar gelaat is drie meter breed, de ogen hebben een doorsnee van zestig centimeter, de neus is anderhalve meter, de rechter arm met de fakkel bijna 13 meter lang. Derechterpols heeft een omvang van drie meter. Een gespierde godin. Zij werd geplaatst op een door de Amerikanen gebouwd en betaald voet stuk. In 1937 werden in het voetstuk een verwarmingsinstallatie en een lift ge bouwd. Via een wentertrap kan men de top van het Vrijheidsbeeld bereiken. Zo dra het donker wordt baadt Miss Liberty in een zee van licht. De fakkel is verlicht met 13 lampen van 1000 watt, drie 200- watt lampen en nog eens zes 400-watt lampen. Natuurlijk staan de nodige schijn werpers aan de voet van het beeld. De rijzige figuur is een symbool gewor den. Ieder, die New York per schip be zoekt, ziet eerst het Vrijheidsbeeld. Bij het .terugstomen naar Europa geldt de laatste blik de majesteitelijke Godin van de Vrijheid. Eén miljoen bezoekers komen ieder jaar naar Liberty Island. Het is een soort bedevaart. Men zou de dame niet graag willen missen. Zij heeft de eeuwige jeugd. Gelukkig maar. Op de zevende dag van 'l Internationale schaak- tournooi te Zevenaar zorgde de Nederlander Langeweg voor de mooie prestatie om tegen de Zweed Stahlberg remise te spelen. MARKTBERICHT RUSSEN Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1431 stuks vee, runderen 126, varkens 1305. Prijzen: 10 vette koeien van f2,30 tot f 3,05 per kg slachtgewicht; 54 melk- en kalf koeien van f900,- tot f1025,- per stuk; 35 pinken van f 550,- tot f 625,- per stuk; 27 graskalveren van f 250,- tot f 325 per stuk; 26 drachtige zeugen van f 275,- tot f 335,- per stuk; 22 loopvarkens van 80,- tot f 110,- per stuk; 1257 biggen van f 50,- tot f 60,- per stuk. Overzicht handel; Rundvee: Handel kalm, prijzen onver anderd. Zeugen en biggen: Handel kalm, prij zen dalend. De leden van de Holtense Handels vereniging hebben zich maandagavond in hotel Vosman beraden over de winkel- week-aktie, welke zij in verband met het Sinterklaasfeest zullen gaan voeren. In verband met het bedanken van de heer G. Wissink als voorzitter berustte de leiding van deze vergadering bij de heer E. Dikkers H.zn. Aangezien ver schillende bestuursleden reeds eerder te kennen hebben gegeven, dat zij na een lange staat van dienst hun taak aan jongeren zouden willen overdragen, zon der dat zulks tot nu toe kon plaats vin den, stond, mede in verhand met het be danken van de heer Wissink, als eerste punt op de agenda: de reorganisatie van het bestuur, met eventueel de verkiezing van een geheel nieuw bestuur. Zover is het in deze vergadering niet gekomen, omdat de aanwezige leden van oordeel waren, dat het in verband met de komende 3t. Nicülaas-aktie niet .ge wenst zou zijn, dat het bestuur en bloc aftrad. De heren E. Dikkers H.zn., J. M. Metz- ger, H. J. Bouwhuis, G. Wissink, F. J. Schuppert, J. W. H. Slotman en A. M. Nijkamp verklaarden! zich bereid tot het komende voorjaar ais bestuurslid aan te blijven, mits voor de te houden winkel week een aantal leden aan het bestuur zou worden toegevoegd. Als zodanig wer den aangewezen de heren Joh. van Geen huizen, H. Koopman, J. Mulder, H. Klein Velderman en W. Beijers, die het dage lijks bestuur in zijn arbeid zullen bij staan. Tot voorlopig voorzitter werd aan gewezen de heer H. J. Bouwhuis. In het voorjaar zal een nominatie voor een ge deeltelijk nieuw bestuur worden opge maakt. Er werden voorlopige plannen bespro ken voor de winkelweek, welke door het bestuur en de adviserende leden nader besproken zullen worden. Op dinsdag 7 november a.s. hoopt men weer bijeen te komen voor de definitieve regeling, ter wijl ook winkelsluitingsaangelegenheden zullen worden besproken. Voordat de ledenvergadering begon, kwam de braderiecommissie bijeen om van de heer H. Klein Velderman de uit komsten van de in augustus gehouden braderie te vernemen. Binnenkort zal de commissie rekening en verantwoording doen in een vergadering met de deelne mers aan deze braderie. Door een kleine, maar zeker verdiende overwinning op het bezoekende Dinkel- land zorgden de rood-zwarten er voor de aansluiting met de kopgroep niet te mis sen. Na de prima wedstrijd tegen koplo per SOS. die van Holten de eerste ne derlaag te slikken kreeg, is de spanning in de tweede klasse B weer terugge keerd. Met slechts één verliespuntje uit vijf wedstrijden heeft Langeveen nu de beste papieren. Ook Holten 2 leverde een goede pres tatie door de uitwedstrijd tegen MVV 3 met ruim verschil te winnen. De Holtena ren staan nu slechts met één verliespunt meer dan Wierden 2 op de tweede plaats. Holten 3 profiteerde niet van het ge lijke spel, dat Haarlese Boys 3 leider RKSV 2 afdwong. De Holtenaren kwa men op eigen veld niet verder dan een teleurstellend gelijk spel tegen Omhoog 3. Holten a gaat weer proberen de kam pioenstitel te prolongeren. Deze zaterdag werd SVZW a met 41 verslagen. Holten 1-Dinkelland 1 32 In een aardige wedstrijd gelukte het de thuisclub in de slotfase de zege te grijpen. In de eerste helft gingen de par tijen gëlijk op. De Holtenaren bleken wat gevaarlijker in hun aanvalsspel, maar tel kenmale bleek de defensie van Dinkei- land op het laatste moment toch nog in staat het gevaar te bezweren, vooral haar keeper was uitstekend op dreef. In het eerste kwartier rammelde 'het in de Hol tense achterhoede nog ial eens en tof tweemaal toe ontsnapte het doel aan doorboring. Vooral de linksbuiten lan ceerde vaak gevaarlijke aanvallen. In een duel met Bannink, die het in deze wedstrijd vaak heel moeilijk had, pro beerde Bannink terug te spelen, maar hij had niet gezien dat Vincent al was uit gelopen en zo kwamen de Dinkellanders goedkoop aan een voorsprong. Het Hol tense elftal was op twee plaatsen gewij zigd. In plaats van H. Brands, die in het tweede elftal spelend, dit keer een prach tige hattrick verrichtte, bezette A. Traan man de linksbuitenplaats. G. H. Vincent verving J. Paalman op de rechtsbinnen plaats. Even voordat de rust aanbrak kreeg Holten iets buiten de zestienme terlijn een vrije trap te nemen, die door Bannink hard op goal werd ingeschoten. De keeper kreeg de bal niet onder con trole en het was toen voor de doorgelo pen Jansen een klein kunstje .te scoren (1—1). Na de thee pakte de thuisclub energiek aan. Binnen twee minuten kregen d< Ho'ltenaren drie doclrijpe kansen. Toch geen doelpunten. Wel aan de- andere zij de, toen de linksbuiten zijn midvoor van een goede ipass voorzag. Deze liep even door en scoorde vervolgens met een hard diagonaal schot (12). Even leken de Holtenaren aangeslagen, maar snei werd het spel verplaatst op de Dinkel- land-helft. Het was opmerkelijk, maar midvoor H. Meerman kreeg in die pe riode wel vijf a zes prachtige kansen, zodat hij alléén al de wedstrijd had kun nen beslissen. Onbeheerst spel leverde echter geen erakél doelpunt op! Nadat Jansen eerst tegen de lat had gekogeld, gelukte het hem even later de gelijkma ker ,te scoren met een mooi schot (22). Vijf minuten voor het einde maakte A. Traanman zijn zwakke spel van daar voor met een prima goal, die tevens de winnende bleek te zijn, weer goed. De rest van de speeltijd leverde voor de Hol- ter defensie geen moeilijkheden meer op. 10. Heb jij soms een motorfiets in je zak? ..Krijg ik een echte hut?" vroeg Ootje Teur nieuwsgierig, „met een kooi om in te slapen? En een „Hou die stoomfluit van je eens even dicht, broer!" zei Bram Steng plotseling. Hij had al een poosje met een aandach tig gezicht rondgelopen en nu hield hij met een handgebaar Ootje Teur tegen en'legde de andere hand als een ver lengstuk aan zijn oor. „Ik hoor iets!" zei hij zachtjes, „ik hoor een motor! En die hoort hier niet op de „Kniertje" thuis! Je hebt toch niet toevallig een motorfiets in je zak, broer?" „Eh.... nee, niet dat ik weet!" ant woordde Ootje Teur, „maar „Wacht eens even!" zei Bram Steng met een boos gezicht. „Ga eens mee broer en hou je kluisgaten open. Ik ge loof, dat er mensen op deze schuit zijn die er niet thuis horen. Heb je dat geluid ook opgemerkt?" „Ja!" antwoordde Ootje Teur, die nu ock een zwak plof-plof hoorde. „Het lijkt wel, of er aan de andere kant van het schip een motorboot ligt. „Net wat ik dacht!" zei Bram Steng, ..kom mee!" Samen liepen ze naar de andere kant van de „Kniertje" en keken nieuwsgierig over de railing. De stand in de tweede klasse B is: SOS 711; KOSC 710; Langeveen 59: VA- BO 69; Holten 67; Haarlese Boys 56; Sportlust 64; Manderveen 73; Dinkelland 52; Markelo Vooruil 62. MVV 3-Holten 2 2—6. Holten 2 moest de verre reis naar Ma- riaparoehie maken om daar tegen de derde editie van MVV uit te komen. In het begin leek Het er even op of de Hol tenaren onder de voet zouden worden gelopen. De Holtense defensie werd voortdurend onder druk gezet en het le verde al snél een doelpunt op. Toch slaag den de Holtenaren er in weer gelijk te komen. H. Brands bëgon toen met zijn hatrick. De MVV-ers wisten wel eerst nog een voorsprong te nemen, maar toen het spelbeeld wat veranderde, kon Hol ten toch nog met een 32 voorsprong gaan rusten. Na de rust beging MVV de grote fout te ver op te dringen. Eerst profiteerde daar M. Klein Velderman van, door met een houdbaar schot te doelpunten en in de slotfase was het midvoor Ulfman, die met twee harde schoten succes had. Al met al wel een verdiende overwinning, echter met een te groot uitgevallen score. Holten 2 5 3 117 15—12 Holten 3-Omhoog 3 11. In een teleurstellende ontmoeting kon den de Holtenaren een groot veidover- wicht niet met een overwinning afslui ten. De rood-zwarten hadden zelfs eerst nog een achterstand weg te werken. Dat lukte door een goede combinatie tussen J. Markvoort en J. G. Nijland, die door laatstgenoemde werd besloten met een mooi doelpunt. Verder liet de versterkte Wierdense defensie het echter niet ko men. Beide doelpunten werden in de eerste speelhelft gemaakt. Holten 3 4 2 1 10 26—16 Juniores: Holten a-S VZW a 4—1. In een snelle wedstrijd, met vaak zeer goed voetbal, versloegen de rood-zwar ten met 41 de Wierdense jeugd. Een wat onzeker beginnende Holtense defen sie had niet over gebrek aan geluk te klagen, toen een schot van de Wierdense linksbinnen tegen de paal belandde. Ook aan de andere kant gebeurde dat, toen J. A. G. Oolbekkink op de lat richtte. De score werd geopend, toen linksbuiten Oosterkamp na een afgeslagen aanval in eens de bal voor open doel kreeg. Bijna was zijn schot nog naast gegaan, maar een SVZW-'oack. die wilde redden, liep de bal toen in eigen doei. Even later werd het 20 door een houdbaar schot van G. v. d. Bos. Met deze stand kwam ook de rust. In de tweede helft leek het even, dat de Wierdenaren terug zouden komen, toen ze een tegentreffer hadden ge scoord, maar rechtsbuiten Soer wist in de slotfase met twee fraaie doelpunten de wedstrijd te beslissen. In de Holtense ploeg viel vooral het. goede spel van rechtshalf H. Petter op. Holten a 4 3 1 0 7 20—6 Holten b-SVVN b 13—0. In een eenzijdig gespeelde wedstrijd kregen de Nijverdalsc jongens, die maar met negen man speelden, een grote ne derlaag te slikken. De ruststand was 6-0 en na de rust liep de stand op naar de dubbele cijfers. De gehele Holtense voorhoede had deel aan de score. Holten b 5 2 0 3 4 166 Enter Vooruit b-Holten c 01. In een gelijk opgaande ontmoeting wis ten de Holtense jongens vlak voor het einde de overwinning' te behalen. Dat ge beurde door een doelpunt van T. Brands, die de bal uit een voorzet van links in de touwen deed belanden. Holten c 6 3 12 6 6—9 Holten d speelde afgelopen zaterdag niet. Holten d 6 3 0 3 6 2014 Programma 4 en 5 november: Zaterdag: Holten d-tDe Zweef d 2.30 uur Holten c-Markelo Vooruit 3.40 uur Enter Vooruit a-Holtcn a 2,10 uur I-Iolten b is vrij. Zondag Sportlust 1-Holten 1 2.30 uur Holten 2-SOS 2 2.30 uur Bornerbroek 2-Hol.ten 3 12.uur

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2