üelkprïjsgaraittïe 1961-1962 Garantieprijs 128,111 ¥®sr 5,1 miljard kilogram melk Verrekenprijs f 29,49 Firma Stekkers gemoderniseerd en belangrijk uitgebreid Het verkeer op de weg en de begrafenisstoeten KERKDIENSTEN AGENDA Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen ZATERDAG 4 NOVEMBER 1061 No. 43, Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per Tcwartaal Uitgave van de Stichting )}Holtens Nieuwsblad te HoltenTelefoon 05Jf83 - 234 Adv.-prijs 1—15 mm. d contant) 2.50. Iedere mm. meer 0.10 COMMENTAAR VAN HET LANDBOUWSCHAP (Het Landbouwschap heeft kennis ge nomen van de beslissingen van de rege ring in het kader van het melkprijsbeleid voor het prijsjaar 1961/1962. De belang rijkste elementen van deze beslissingen zijn een garantieprijs van f 28,10 per 100 kg melk met een vetgehalte van 3,70 pet., een .gegarandeerde hoeveelheid melk van 5,1 miljard kg, een verreken- prijs voor in consumptie te brengen melk van f29,40 per 100 kg melk met 3.70 pet. vet en tenslotte een bedrag van 10 miljoen gulden voor verbetering van produktie-omstandigheden in de duurst- werkende gebieden. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap stelt er prijs op mede te de len, dat de beslissingen zijn genomen in overeenstemming met de voorstellen van het Landbouwschap. Het wenst hierover de volgende verklaring af te leggen: Het overleg tussen de Minister en het Landbouwschap over het voor het melk prijsjaar 1961/1962 te voeren melkprijs beleid had een ander karakter dan in voorgaande jaren. In het verleden moest het Landbouwschap zich veelal bepalen tot het indienen en verdedigen van een voorstel bij de Minister van Landbouw en Visserij. Van de zijde van de Minis ter werd dan weliswaar een eerste com mentaar geleverd op dit voorstel, doch werd niet op voorhand in concreto aan gegeven, binnen welk kader de beslis sing van de regering zou worden geno men. Met betrekking tot het voor het melkprijsjaar 1961/1962 te voeren melk prijsbeleid was dit wél het geval. Het Landbouwschap ging bij het over leg uit van een te garanderen hoeveel heid melk van 5,3 miljard kg. Daarnaast achtte het Landbouwschap de beschik baarstelling van een aanvullend bedrag voor de duurst werken de gebieden, i.e. de zandgronden, noodzakelijk. Het Land bouwschap had er geen bezwaar tegen, dat dit bedrag niet zou worden aange wend in de vorm van bijvoorbeeld een extra toeslag op de granen in de zand gebieden, doch voor verbetering van prodüktie-omstandigheden in deze ge bieden. In het overleg met de Minister bleek, dat de regering de te garanderen hoe veelheid melk voor het komende prijs jaar wenste te handhaven op 5,1 miljard kg en van dit standpunt niet was af te brengen. Na dc mededeling van de Mi nister, dat deze hoeveelheid voor de toe komst geen onveranderlijk gegeven zou vormen waarmede de Minister nog maals bevestigde hetgeen hij reeds vo rig jaar bij de behandeling van het melk prijsbeleid 1960/1961 in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal had gesteld verklaarde het Landbouwschap, dat het slechts bereid was om voor het melk prijsjaar 1961/1962 een gegarandeerde hoeveelheid van 5,1 miljard kg melk te aanvaarden, indien voor dit lagere kwan tum een daarbij passende prijs zou wor den vastgesteld. Daarnaast achtte het Landbouwschap het noodzakelijk, dat een bedrag van 10 miljoen gulden zou wor den beschikbaar gesteld voor de verbe tering van produktie-omstandigheden in de duurst werkende gebieden. In het overleg van de vast te stellen garantieprijs voor de melk bracht het Landbouwschap naar voren, dat hierbij met de volgende factoren moest worden rekening gehouden. In de eerste plaats zou de garantieprijs moeten vergoeden de landelijk gemiddelde kostprijs voor melk, berekend op basis van de kost prijsberekeningen van het Landbouw- Economisch Instituut; voorts zou de prijs zodanig moeten worden vastgesteld, dat de op basis van de LEI-gegevens te be palen produktiviteitsruimte voor de melkveehouderij behouden zou blijven, en er met de beperking van het gega randeerde kwantum melk rekening zou worden gehouden. Op basis van deze factoren bepleitte het Landbouwschap een garantieprijs voor de melk ten bedrage van f 28,10 per 100 kg met 3,70 pet. vet. Uit de mededelingen van de Minister van Landbouw en Visserij blijkt, dat de beslissing van de regering, uitgaande van een gegarandeerde hoeveelheid melk van 5,1 miljard kg, een inwilliging van het prijsvoorstel van het Landbouwschap in houdt; voorts blijkt, dat de regering ook het door het Landbouwschap gevraagde bedrag van 10 miljoen gulden voor ver betering van produktie-omstandigheden in de duurstwerkende gebieden heeft gegeven. Ofschoon het dagelijks bestuur van het Landbouwschap het betreurt, dat de regering het aanvankelijke voorstel van het Landbouwschap, dat een verho ging van het te garanderen kwantum melk inhield, niet heeft willen volgen, wil het er toch zijn voldoening over uit spreken dat er uiteindelijk zij het dan op andere basis overeenstemming kon wor den bereikt. Het dagelijks bestuur meent, dat dit mede te danken is aan de wijze, waarop het overleg dit jaar heeft plaats gevonden. Het wil dan ook het resultaat hiervan zien in vergelijking met de be slissing van de regering inzake het melk prijsbeleid voor het prijsjaar 1960/1961. 1960/1961 beslissing regering Prijs in gld. per 100 kg melk met 3,70 pet. vet f28,30 (kostprijs) Gegarandeerde hoeveelheid 5,0 miljard Bijzondere voorzieningen zandgebieden 6 miljoen gulden. Beslissing regering na overleg met Tweede Kamer der Staten-Generaal Prijs in gld. per 100 kg melk met 3,70 pet. vet 28,50 (kostprijs plus 0,20) Gegarandeerde hoeveelheid 5,1 miljard Bijzondere voorzieningen zandgebieden 6 miljoen gulden. 1961/1962 beslissing regering Prijs in gld. per 100 kg melk met 3,70 pet. vet 28,10 (kostprijs plus 0,60) Gegarandeerde hoeveelheid 5,1 miljard Bijzondere voorzieningen zandgebieden 10 miljoen gulden. Tenslotte wil het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zijn voldoening uit spreken over het feit, dat de regering de verrekenprijs voor in consumptie te brengen melk heeft gehandhaafd op f29,40 per 100 kg melk met 3,70 pet. vet. Het dagelijks bestuur is met de regering van oordeel, dat dit past in het door de regering in de Troonrede aangekondigde valorisatiebeleid voor de melk, welk be leid de volledige instemming van het Landbouwschap heeft. ADVERTEREN OMZET STIMULEREN Extra voorzieningen in de zandgebieden 10 miljoen gulden Bij de vaststelling der verschillende ga rantieregelingen in de landbouw zal, zo als bekend, voor de periode 1961/1962 een zekere spreiding worden toegepast. Over eenkomstig deze bedoeling heeft de mi nister van landbouw en visserij thans de regeling bekend gemaakt, geldende voor de melkveehouderij in het melkprijsjaar 1961/1962, dat op 5 november a.s. aan vangt. Blijkens' een brief van minister Marijnen aan èe Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, zal de bewindsman in een afzonderlijke nota voor de volksverte genwoordiging de melkprijsregeling na der behandelen, tegelijk met de voor de akkerbouw nog te treffen garantierege- ;V;X: Holten steeds meer verzorgingscentrum lingen, die vóór 1 januari 1962 worden verwacht. De minister van landbouw heeft op grond van de door het Landbouw-ïïcono- misch Instituut berekende kostprijzen van melk een garantieprijs;van f 28,10 per 100 kg melk vastgesteld, (vorig jaar f28,50), geldende voor melk met een vetgehalte van 3.7 pet. en voor een produktiehoe- veelheid van 5.1 miljard kilogram, het geen ook voor de afgelopen periode gold. Bij de vaststelling van de nieuwe garan tieprijs is er rexening mee gehouden, dat de te verwachten stijging van de pro- óuktiviteit aan de landbouw ten goede dient te komen. De regering stelt voorts een bedrag van 10 miljoen gulden beschikbaar voor uit breiding van op verbetering van produk- tiviteit gerichte aktiviteiten in de zand gebieden. Minister Marijnen denkt in dit verband aan streekverbeteringsplannen en aan ruilverkavelingen bij overeen komst in de zandgebieden. Tenslotte is de z.g. verrekenprijs voor melk, die bestemd wordt voor de berei ding van consumptiemelk en aanverwan te produkten, gehandhaafd op f29,40 per 100 kg melk, eveneens met 3,7 pet. vet, zodat hierdoor geen verandering in de melkprijs voor de consument komt. In het overleg tussen de minister van landbouw en visserij en het Landbouw schap werd over deze regelingen overeen stemming bereikt. (Zie: Commentaar Landbouwschap). SGHAAKUITSLAGEN De uitslagen van de donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman, gespeel de schaakwedstrijden voor de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pio niers" luidden als volgt: G. J. Kromdijk-T. J. Braunius 01 W. G. v. d. Hurk-A. J. C. Brands 01 G. J. Hoeve-A. de Vries afgebr. H. Huigen-H. J. Hol-Groothof 1—0 H. H. J. Stukker-F. J. Hol 0—1 G. W. Knapen-J. Broere 01 J. Steenbergen-H. Stukker 0—1 H. Roelofs-P. M. van Walraven 01 Maandagmiddag heeft de fa. H. Stok kers in de Oranjestraat onder grote be langstelling haar belangrijk uitgebreide en gemoderniseerde winkel heropend. De oude smederij waarin de vader van de heer T. Stokkers in mei 1886 voor het eerst de voorhamer hanteerde heeft plaats moeten maken voor een modern warenhuis met een enorme voorraad aan luxe en huishoudelijke artikelen, speel goed en gebruiksvoorwerpen. Ook het uiterlijk aanzien van de zaak is aangepast aan de eisen van de tijd, zo dat men buiten door een paar grote spie gelruiten reeds een duidelijk beeld krijgt van hetgeen in de winkel te koop is. De officiële opening had plaats door burgemeester mr. W. H. Enklaar, die, nadat hem door de 3-jarige Enny Stok kers de sleutel was aangeboden, de ruime winkel betrad en een korte toespraak hield, waarbij hij de familie Stokkers na mens het gemeentebestuur hartelijk ge luk wenste met de belangrijke uitbreiding. Deze zaak is niet alleen een sieraad voor de Oranjestraat maar voor het hele dorp Holten, dat steeds meer wordt een ver zorgingscentrum voor de gehele streek. De Holtense Middenstand verstaat de stem van de tijd en wil voorkomen dat de ingezetenen elders gaan kopen. Ook uw firma heeft met deze bouw duidelijk laten blijken dat ze de stem van de tijd verstaat, zo besloot burgemeester Enklaar. De heer J. M. Metzger, die het woord voerde namens de Holtense Handelsver eniging van welke vereniging de heer T. Stokkers reeds tal van jaren actief be- bestuurslid is complimenteerde de fa milie Stokkers met de prachtige nieuwe winkel, thans één der grootste bedrijven in Holten. De heer Metzger wenste ten slotte de firma Stokkers goede zaken in dit mooie pand. De fam. Stokkers mocht verder tal van gelukwensen in ontvangst nemen. Vele zakenrelaties deden hun beste wensen vergezeld gaan van bloemen en ook de buren en vele klanten kwamen feliciteren. De woorden van gelukwens gingen veelal vergezeld van een bloemetje zodat de winkel een fleurige aanblik bood. Onder 't genot van een kopje koffie of thee en een glaasje bleef men enige tijd gezellig bijeen. Zeer velen kwamen in de loop van de middag of 's avonds en de volgende dagen eer. kijkje nemen cn allen waren vol lof over datgene wat onder ar chitectuur van de heer L. C. v. d. Boven- kamp door de Holtense firma's A. Koop man en Zonen (timmer- en metselwerk), A. Schipper (schilderwerk), J. van Brug- zen (elektra) en de fa. Kamp en Zoon te Almelo (winkelbetimmering) werd afge leverd. Van oudsher hebben de begrafenisstoeten een vaste route door ons dorp geno men om de dode naar zijn laatste rustplaats te brengen. Men volgde de z.g. dodenweg. Het was daarbij in vroeger dagen, waarin het leven een rustiger en minder jachtig kajjjkter bezat, geen overdreven eis, dat het verkeer even inhield en zich tijd gunde om de dode op een passende wijze zijn laatste gang te kunnen doen gaan. Het is inderdaad niet meer dan een plicht van piëteit, wanneer het verkeer zich beheerst, wanneer het een zo droeve stoet op zijn weg ontmoet. Ik wil daaraan niet gaarne iets af of aan doen, maar ik geloof, dat wij oog moeten hebben voor de veranderde omstandigheden, waaronder wij zijn komen te leven. Wij hebben niet alleen rekening te houden met het feit, dat de verkeersinten siteit de laatste tientallen jaren met sprongen omhoog is gegaan maar ook, dat er sedertdien vele mogelijkheden zijn ontstaan om een andere.weg te kiezen, dan van oudsher te doen gebruikelijk was. Trouwens bij het in gebruik nemen van de nieuwe begraafplaats is aan de be tekenis van de dodenweg reeds alle grond ontvallen. Is, zo vraag ik mij af, het volgen van de oude dodenweg, zoals thans nog veelal geschiedt, niet vaak het instandhouden van een oude traditie, waarvan ons thans de zin en de betekenis is ontgaan. Wij breken niet gaarne met tradities, vooral wanneer deze nog inhoud en be tekenis voor ons hebben, maar ik geloof, dat het breken met de traditie van de dodenweg van geen onzer, tere gevoelens zou kwetsen. Is het dan niet reëler om oog te hebben voor de sterke veranderde omstandig heden van onze tijd en oog te hebben voor het verkeer, dat ook zijn eisen stelt. Wij allen willen vanzelfsprekend de laatste gang van hem of haar, die wij moeten wegbrengen, gaarne zo plechtig mogelijk doen zijn, wij wensen even eens en terecht dat een ander eerbied toont voor de dood, doch ik meen, dat aan deze eerbied niets te kort wordt gedaan, wanneer de weg naar het kerkhof zodanig wordt gekozen, dat de verkeersader, welke door ons dorp loopt, zo min mogelijk voor de begrafenisstoet wordt gebruikt. Ik moge daarom een beroep doen op allen, die een begrafenis hebben te ver zorgen, dat zij hun weg kiezen door de nieuwe wijken. Men gebruike bij voor keur de Rietmolenstraat, de Schoolstraat en de Pastoriestraat met hun ver bindingen door de Gaarden. Begrafenissen uit de Look of de Kol zouden het beste via de Kolweg, Industriestraat, Kerkhofsweg en Stationsstraat naar het kerkhof kunnen worden geleid. Op het punt waar de Gaardenstraat en de Stationsstraat uitmondt op de Dorps straat kan zo mogelijk een politieman behulpzaam zijn. Van de weggebruikers mag worden gevraagd, dat zij uit eerbied voor de dood en voor het verdriet van hen, die achter bleven, even hun vaart inhouden en voorrang verlenen aan de dode, die ten grave wordt gedragen, maar men dient daarbij niet te vergeten, dat men ook in dit opzicht bescheiden dient te zijn en deze zelfbeperking van het verkeer slechts dan mag vragen, wanneer de begrafenisstoet in redelijkheid geen andere route kan nemen. Het argument, dat men de route langs Oranjestraat en Dorpsstraat kiest, om dat deze nu eenmaal van oudsher de dodenweg is, is in deze tijd niet meer houdbaar. Ik vertrouw gaarne, dat men bij voorkomende gelegenheden met het boven staande rekening zal willen houden. Bij opvolging van bovenstaande gedragsregels zal steeds zo enigszins mogelijk op politiehulp mogen worden gerekend. Indien men echter wil blijven vast houden aan de oude gewoonte, dan zal men er rekening mede moeten houden, dat de vlotte voortgang van het verkeer geweld zal moeten aandoen aan het plechtige karakter van de laatste gang van een overledene. De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Addink. Om 10 uur Jongeren dienst in „Irene". De gewone diaconie-collecte is bestemd voor de medische zending. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël (Bed. H. Doop). Extra collecte voor de plaatse lijke Zondagsscholen. De gewone dia coniecollecte is bestemd voor de me dische zending. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Veenhui- zen van Huizen (N.H.). In beide dien sten is de derde collecte bestemd voor Deputaten Kerkopbouw. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Zaterdag 4 november, 7.30 uur: Bal in ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Zaterdag 4 november, 's avonds 8 uur in ■gebouw „Rehoboth": verkoop bij op bod van overgebleven bazar-goederen. Maandag 6 november, 7-10 uur: Bloed- plasma-aktie afd. Holten Ned. Roode Kruis, Parkgebouw, Rijssen. Maandag 6 november, 8 uur: Vergadering van de „Jonge Kerk" in „Irene". Be spreking van de oecumene in verband met de conferentie van de Wereldraad der Kerken. Dinsdag 7 november, 8 uur: Ledenverga dering Holtense Handelsvereniging in hotel Vosman. Dinsdag 7 november, 8 uur: Vergader- ring Hervormde Vrouwenvereniging Dijkerhoek in „Bethanië". Lezing door de heer K. v. d. Pers over het werk van de Groesbeekse Tehuizen met kleu rendia's. Woensdag 8 november, 7.45 uur: Propa- ganda-avond Vereniging van Suiker zieken in „Irene". Spreker de heer H. Heering, arts te Laren (G.). (Zie adv.). Woensdag 8 november, 8 uur: Lezing voor de Plattelandsvrouwen te Espelo in de school over „Het Zonnehuis" te Hengelo (O.) door de directrice, mej. J. E. W. Peddemors. Woensdag 8 november: Ledenvergadering Buurtvereniging Schoolkring Dijker hoek in ,,'t Bonte Paard". Donderdag 9 november: Vergadering Geref. Vrouwenvereniging „Priscilla" in gebouw „Rehoboth". Donderdag 9 november, 8 uur: Vergade ring Hervormde Vrouwenvereniging in „Irene". Feestelijke avond in verband met 10-jarig bestaan. Donderdag 9 en vrijdag 10 november a.s., 7.45 uur: Filmavond School met de Bij bel: „Odette Churchill". Zaterdag 11 november. 7.30 uur: Uitvoe ring OCH in „Amicitia" (zie adv.). Woensdag 15 november, 7.30 uur: Leden vergadering Plattelandsmeisjes in Dorpshotel „Holterman". Boekbespre king door de heer J. Kroon. Woensdag 15 november, 's avonds 7.45 uur in gebouw „Irene": Jaarvergade ring Chr. Boeren- en Tuindersbond. Donderdag 16 november, 7.30 uur: Ge zinsavond Gereformeerde Kerk in ge bouw „Rehoboth". Vrijdag 17 november om 8 uur: Jaarver gadering IJsclub „De Noordpool" in café „De Waag" (Jan Haverslag). Zaterdag 18 november: Jaarlijkse uitvoe ring HGK en Kinderkoren. Donderdag 30 november, vrijdag 1 de cember en zaterdag 2 december: Ba zar in „Irene". Woensdag 13 december: Lezing voor de Buurtvereniging Dijkerhoek, empl. Raiffeisenbank Utrecht in ,,'t Bonte Paard". Geboren: Hendrik, zv F. Groenewoudt en A. W. Bloemendal. Albertus Gerrit, zv A. G. Jansen Manenschijn en J. H. Koopman. Ondertrouwd: G. Voortman, 25 j., Rijs sen en H. G. Bekkemens, 25 jr., Holten. Gehuwd: H. R. van Weelden, 39 jaar, Amsterdam en A. Koldeweij, 33 jr., Hol ten. H. Tempelman, 18 jaar en J. Paal man, 17 jaar, beiden te Holten. G. J. Nijland, 29 jaar en J. W. Nijland, 24 jaar, beiden te Holten. Overleden: Hendrik, zv F. Groenewoudt en A. W. Bloemendal, overleden te De venter. BEVOLKING: Ingekomen: H. J. Dikkers van Arn hem naar Dorpsstraat 20. H. J. Rete- rink en gezin van Deventer naar Kolweg 46. Vertrokken: H. J. Paalman van Neer dorp 87 naar Emmer-Compascuum. Gevonden: zakdoek; glacé-handschoen; vulpen; contactsleuteltje; kinderporte- monnaie met inhoud; portemonnaie; 2 bankbiljetten van f 10; Hugenoten-kruis je; grote bal. Verloren: portemonnaie met inhoud (vouwbeurs); wit-blauwe sjaal met ro zen; bruine dames-glacé's; gele sjaal. Inlichtingen dagelijks op het Groepsbu- reau der Rijkspolitie te Holten, Dorps straat 22, alleen van 9 tot 13 en van 14 tot 22 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1