EE KURT VAN HET OVERLEVEN ¥oor de teer KLAPR00S|AG1961 Wij moeten het „uitzingen" Appèl-avond C.J.V.-ring Hij die rekent, 't is nogal glad, adverteert regelmatig in dit blad! Gevonden voorwerpen ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 No. 42. Jaargang 13 (tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD In voorgaande artikelen is duidelijk ge maakt, dat de bescherming der bevolking tegen de moderne oorlogsgevaren het meest effectief is in het eigen huis; dat men het zélf moet doen. Al heeft de regering een krachtige en van uitstekend materieel voorziene Orga nisatie Bescherming Bevolking opge bouwd, die bij rampen hulp verleent, hier geldt: help uzelf tot de (georganiseerde) hulpverlening u bereikt. Eén van de eerste dingen, waaraan men denkt bij het vooruitzicht gedurende een aantal dagen zijn huis niet uit te kunnen is: als we maar genoeg te eten en te drinken hebben. Dat is een zorg temeer, doordat men rekening moet houden met mogelijke radio-actieve besmetting van voedsel en drinkwater. Dat geldt voor de mensen, dat geldt in niet mindere mate voor de dieren, die we al evenmin buiten kunnen laten, om het even of het de poes is of onze rundveestapel. Men zal dus een noodvoedselvoorraad moeten vormen. En dat niet omdat er voedselgebrek zou be staan, maar omdat men zichzelf geduren de enige tijd niet van voedsel kan voor zien of daarvan voorzien kan worden. De bakker en de melkboer komen er ook niet door Vanzelfsprekend dient hier de voorkeur te worden gegeven aan geconserveei'd voedsel, populair gezegd: blikjes. En dan bij voorkeur waren, die men kan eten zonder deze te behoeven koken of opwar men, omdat men met de mogelijkheid van uitvallen van gas of elektriciteit rekening moet houden en daarbij omdat vuur zuur stof verbruikt, die we zelf broodnodig hebben. We hebben dus heel weing aan een pak havermout, meer aan een blik appelmoes. ZORG DER HUISVROUW Het zal vooral de huisvrouw zijn, die hiervoor de zorg heeft. Zij zal een „ijze ren voorraad" moeten vormen en dat be hoeft niet opeens, maar kan (naar we allen hopen) geleidelijk aan. En als (wat we eveneens allen hopen) we die rant soenen nog lang niet nodig hebben, kun nen we ze vervangen door verse en de oude in de huishouding opgebruiken. Er wordt ook noodvoedsel in de handel gebracht. Zeer geconcentreerd voedsel in de vorm van een soort scheepsbeschuit, waarvan men maar weinig nodig heeft om alle voedingsstoffen te ontvangen en die men zeker niet zal opsmullen, maar die in een kritieke situatie wel eens be geerlijker zouden kunnen zijn dan de uit- gezochtste spijzen. Er is dus geen enkele reden om te gaan hamsteren. Het gaat maar om een over- bruggingsvoorraad. Ook water kan besmet zijn en men doet dus goed direct zoveel mogelijk wa- (De Ring Holten van de CJV, waartoe behalve de plaatselijke afdelingen ook de CJV-clubs uit de omliggende gemeenten behoren, hield dinsdagavond in het ge bouw „Irene" een appèlavond, die goed bezocht was. .Na de gebruikelijke opening en een welkomstwoord door de Ringvoorzitter, de heer H. Paalman uit Holten, met het gezamenlijk zingen van een lied, een ge dicht en gebed, was het woord aan de provinciale secretaresse, mej. J. Slotman uit Heino, die een toespraak hield met de titel: „Geroepen tot nieuwe dingen". Mej. Slotman betoogde, dat men alle nieuwe dingen niet bij voorbaat opzij moet zetten. Er zijn er vele, die goed zijn om ook door ons toegepast te wor den. Zij vroeg haar gehoor of de CJV- clubs iuist niet geroepen zijn tot nieu we daden. Wij vinden deze woorden in de Bijbel als een opdracht tot het Christen zijn, aldus de inleidster. Na de pauze werd de avond verder ver zorgd door de verschillende clubs met voordrachtjes en schetsjes en korte toe spraakjes. Holten kwam met een schetsje over een Surinaams meisje; één van de Bathmense leden sprak over het werk onder de militairen; Okkenbroek bracht iets over de ziekendienst; Markelo be handelde het wereldbondswerk; de Beu- seberg (Holten) schetste het wereld vluchtelingenwerk; Espelo had bij de opening reeds voor een voordracht ge zorgd en Dijkerhoek verzorgde een kostelijk zaalspel. De provinciale secretaris, de heer D. ter Brug uit Almelo, gaf tussen de schetsjes door een toelichting op de ma nier waarop de uitgebeelde aktiviteiten door de Nederlandse CJV aan geld wor den geholpen. Nadat alle zeven groepen hun aandeel in deze akties hadden afgedragen, bleek dat de Ring Holten in totaal bijeen had gebracht een bedrag van f 369,50. Na mens de landelijke CJV sprak de heer Ter Brug hiervoor een hartelijk dank woord. De avond werd besloten met een hoorspel, getiteld: „De twaalfde Ko ning" naar het gelijknamige verhaal van Godfried Bomans. Men zong tenslotte als sluiting van de avond het bekende avondlied: „Blijf bij mij, Heer, want d' avond is nabij". ter af te tappen en in schone flessen te bewaren. Meestal heeft iedere huisvrouw wel een rijtje flessen staan, die terug moeten naar de melkboer of de kruide nier. Men kan water in zulke flessen heel lang bewaren zonder dat het bederft. Heeft men kinderen of zieken in huis, dan dient men speciale maatregelen te nemenhet zijn toch altijd de zieken, de zwakken, de kinderen en de ouden van dagen, die in een oorlog het ergst te lij den hebben. EIGEN (EERSTE) HULP lieel aanbevelenswaardig zal het ook zijn, wanneer men zorgt voor genees- en verbandmiddelen. Men kan op dokter en verpleegster niet rekenen, de ziekenhui zen zijn onbereikbaar. Kundige eerste hulp kan een leven redden. Mensen, die bepaalde medicijnen regel matig gebruiken (bijvoorbeeld suikerzie ken), moeten ook altijd zorgen, dat ze een reserve-voorraad hebben, die ze na tuurlijk steeds aanvullen om bederf te voorkomen. Niet genoeg kan worden aanbevolen het ©VEEVOEDING. De tijd is weer aangebroken, dat het vee naar de stallen moet. Gelukkig is het zo, dat er over het al gemeen voldoende wintervoer gewonnen is voor het vee. Zeer belangrijk voor de rentabiliteit van de veehouderij in de stalperiode is een goede en goedkope voedering. Op bijna elk bedrijf beschikt men de eerste tijd over stoppelknollen. Dat is een uit stekend voedermiddel met een hoog eiwitgehalte. Daarnaast is een gift hooi zeer belangrijk en voor aanvulling nog wat stro. Als krachtvoer-aanvulling kan men volstaan met ciwitarm, veelal A-meel of koek of graanmeel. Voor nieuwmelkte koeien met een gift van 20 liter melk met 3.75 pet. vet is 50-60 kg stoppelknollen, 4 kg hooi en stro naar behoefte met een aanvulling van 4 )4 kg A-meel of koek een goed rantsoen. Bij elke 2)4-3 kg melk meer, 1 kg A- meel meer geven. Inpiaats van alles in de vorm van A- koek of meel te geven, kan men ook half B-meel of koek en half graanmeel ge ven. Voor oudmeikte koeien met pl.m. 10 'li ter melk met 3.75 pet. vet is naast boven staand ruwvoerrantsoen 1-1 J4 kg graan meel voldoende. Droogstaande koeien hebben bij dit goede grondrantsoen geen krachtvoer no dig. Enkele weken voor het afkalven begint men wel reeds met wat krachtvoer te ge ven. Opmerking: Voor een vaars is een toe slag nodig van 1-1)4 kg eiwitrijk kracht voer. Heeft men eigen granen, dan kan men deze juist in de stoppelknollenperiode voordelig voeren. Denk aan extra mineralen, vooral bij voeren van eigen graanmeel. Laat U niet verleiden door het ruw- voer te schatten, maar ga dit een keer wegen. Middels de veevoederkem, die zich reeds een drietal jaren beijverd heeft voor een doelmatige veevoedering, kunt U zich nader laten voorlichten omtrent doelmatige veevoeding. Er is geld mee te verdienen. Via de Coöp. Zuivelfabriek ontvangt U binnenkort nadere mededelingen om trent de veevoederkern. GEWASMONSTERS. Voor het samenstellen van een goed rantsoen voor het vee in de komende winter is het zeer belangrijk, dat U weet wat in het eigen ruwvoer, zoals hooi en kuil voer zit. Tevens is het belangrijk te weten of de methode, die U gevolgd hebt met het hooien en inkuilen, juist is geweest. Door Uw ruwvoer te laten on derzoeken komt U dit alles aan de weet. Reeds veel landbouwers passen gere geld elk jaar dit onderzoek toe. De duur van het onderzoek is pl.m. 4 weken. Wilt U van de mogelijkheden gebruik maken, geef dit dan even door aan on dergetekende of aan de monsternemer, de heer D. Aanstoot, B 65. J. W. LUBBERSEN, Bedrijfsvoorlichter Tel. 06704-438. volgen van een cursus eerste hulp bij on gelukken bij een der organisaties die hier voor opleiden. Men heeft er zijn gehele leven plezier van, al komt er nooit een oorlog meer. Wie dit alles heeft gelezen, zal aan een gevoel van beklemming niet kunnen ont komen. Is de toestand zo somber, dat wij ons metterdaad op een oorlog en misschien een oorlog van ongekende verschrikking moeten voorbereiden? Zo is het niet. En ook deze vooiiichtingsactie van de regering valt alleen door toevallige om standigheden -samen met een tijdperk van spanning. De voorbereidingen voor deze actie zijn al een jaar geleden gestart en de planning nog veel eerder. Het kan ons echter voor paniek bewa ren, wanneer wij weten wat ons zou kun nen wachten, wat wij dan hebben te doen, dat wij het kunnen doen en dat het zin heeft het te doen. Laten we dit alles doen in de geest van het woord, dat Oliver Cromwell eens tot zijn soldaten sprak: Vertrouw op God... en houdt uw kruit droog. Dr. CHEDDI JAGAN de communistisch gezinde leider der pro gressieve volkspartij in de Britse kolonie Guayana, zal naar alle waarschijnlijkheid premier van dit land worden. NEDERLAND NODIGT U UIT Misschien zijn ze al aangeplakt en an ders kunt U ze vandaag of morgen weer verwachten: de affiches met tie witte grafkruisen en de rode klaprozen met de woorden: 11 november, Klaproosdag. U vindt ze in de stad en op het platte land, in grote en kleine plaatsen, achter winkelramen en op aanplakzuilen: Klap roosdag. „OP VLAANDEREN'S VELDEN....". Toen na de wapenstilstand op 11 no vember 1918 de eerste wereldoorlog een einde vond, werd in de Engelssprekende landen het werk ten behoeve van de na bestaanden der gesneuvelden en de oor logsinvaliden ter hand genomen. Men koos de klaproos als symbool hiervan. De aanleiding hiertoe was het gedicht van de Canadese soldaat-dichter John Mac Crae, die zijn indrukken van een uitgestrekt oorlogskerkhof in Vlaanderen weergaf met de sindsdien wereldbekend geworden regels: „Tussen de kruisen op Vlaande- ren's grond bloeien de klaprozen. Hun rode mond merkt onze graven BALANS VAN HET LEED. In 1945 werd ook in Nederland de ba lans van een wereldoorlog opgemaakt. Een kwart miljoen landgenoten overleef den de jaren van oorlog en bezetting niet; meer dan dertigduizend geallieerde sol daten hadden de prijs voor onze vrijheid moeten betalen met het offer van hun jonge leven. Zij bleven achter in het land, waarvoor zij vielen, op meer dan vijfhon derd begraafplaatsen, ver van 'hun fami lieleden. Daarom werd ook in ons land een Klap rooscomité opgericht, dat officieel de be naming „Stichting Nederlands Oorlogs graven Comité" draagt. Het is een organi satie, die spontaan werd gevormd door mensen van allerlei rang en stand. Hun streven was „iets terug te doen" voor de gebrachte offers en zo de dank te tonen van Nederland's bevolking voor de bevrij ding. Maar doden kun je niet .bedanken. Je kunt alléén hun laatste rustplaats met daadwerkelijke zorg omringen. Dat dééd het Klaprooscomité. De graven werden geadopteerd door Nederlandse burgers, door kinderen. Zij verzorgen ze als rust er een geliefd familielid. Maar men deed méér. Er kwam con tact met de nabestaanden. Kinderen schreven: „Dan en dan zou vader jarig zijn geweest; wilt U uit onze naam bloe men op zijn graf leggen?" Er kwam een brief van een jonge weduwe: „Volgende week woensdag zouden wij vijf jaar ge trouwd zijn geweest. Wilt U dan op het graf van mijn man een boeket rode ro zen plaatsen? Dit waren zijn lievelings bloemen". Zó groeide het. Er werden foto's ge stuurd en toen uit alle brieven bleek hoe zeer men er in al die landen naar ver langde om eens zelf te mogen staan voor het graf van hem, die ging om niet meer thuis terug te keren, toen wist het Klap rooscomité zijn hoofdtaak. NEDERLAND NODIGT U UIT! Het werd een grootse taak, maar ook een grote, want men besloot om door middel van de Klaprooscollecte gelden in te zamelen waardoor de wens van de na bestaanden in vervulling zou kunnen gaan. Het verlenen van gastvrijheid werd het hoofddoel. Dit werk, begonnen in 1946, is nog lang niet ten einde. Bijna 24.000 vaders en moe ders, wouwen en kinderen zijn dank zij de opbrengst van de Klaprooscollecte na de bevrijding gast geweest van ons volk om hier een graf te bezoeken. Maar in ons land vonden meer dan 30.000 ge allieerde soldaten hun laatste rustplaats. Dit betekent, dat vele tienduizenden nog wachten om te kunnen komen. Of zij kunnen komen en wanneer de brief met „Nederland nodigt U uit" hun zal worden toegestuurd, hangt elk jaar weer af van de Klaprooscollecte. Wanneer straks als op 11 november de collectanten door Nederland zullen gaan de opbrengst toereikend is, zal er bijvoorbeeld volgend jaar een grote groep uit Canada kunnen komen. Dit zijn de vaders en moeders, de vrouwen en kin deren van hen, die vielen aan het eind van 1944 en in het voorjaar van 1945. U weet wel, in de maanden toen we bijna niet konden wachten op de illegale nieuwsberichten om te lezen „hoe ver ze al waren", niet beseffend hoe velen hier bleven, onder een zerk of een kruis met een nummer, een datum en een naam Hun nabestaanden wachten vol span ning op wat u straks op 11 november doet. Op uw gift aan de Klaproosactie. Op de paar uur, die u in het vrije Ne derland van uw vrije zaterdag wilt be stéden voor de nabestaanden van hen, die een heel leven voor u gaven. HUN DANK Het werk, dat het Kloprooscomifé in ons land doet, ondervindt in de geallieer de landen de grootste dankbaarheid. ïn feite is het uniek in de wereld. The Bri tish Legion, de grote Britse organisatie van oud-strijders, wil zich gaarne de tolk maken van hen, die dank zij de Klap rooscollecte gastvrijheid in Nederland ontvingen. Deze organisatie nodigt 22 col lectanten door het lot aan te wijzen uit om 5 dagen in Engeland door te bren gen. Uit erkentelijkheid voor 11 novem ber a.s., Klaproosdag 1961. Freek van der Meer. DE KEURING VAN VLEES Bij een opsomming van maatregelen, welke in ons land zijn genomen ter be vordering van de volksgezondheid, mag de keuring van vlees, zoals deze in de Vleeskeuringswet van 1919 is geregeld, zeker niet ontbreken. Voordat deze wet in werking trad, had den een aantal grote gemeenten in ons land reeds een vleeskeuringsdienst inge richt om hun ingezetenen te beschermen en te voorkomen dat ongekeurd vlees in hun gemeente in consumptie werd ge bracht. Met de inwerkingtreding van de Vlees keuringswet in 1922 werden echter alle slachtdieren dit zijn volgens deze Wet runderen, schapen, varkens, geiten en eenhoevige dieren (voornamelijk paar den) in het gehele land vóór en na het slachten aan keuring onderworpen. Een uitzondering hierop vormden aan vankelijk varkens, schapen en geiten, waarvan het vlees bestemd was voor huishoudelijk gebruik van de eigenaar van het slachtdier, bekend als de zoge naamde huisslachtingen. Hiervoor kon ontheffing van de keuring worden ver leend. Sinds 1955 zijn evenwel ook deze slachtingen en dus ook het vlees ervan, aan keuring onderworpen. Slachtdieren, waarbij de keuring vóór het slachten niet kan plaatsvinden, om dat zij b.v. door een ongeluk ernstig zijn getroffen, worden alleen na het slachten gekeurd. iHet vlees van deze slachtdieren men spreekt dan van noodslachtingen wordt aan een diepgaand, o.m. bacteriologisch onderzoek onderworpen, alvorens een keuringsuitspraak wordt gedaan. Ter bevordeding van de uniformiteit is wettelijk vastgesteld hoe de keuring moet geschieden en in welke gevallen het vlees mag worden goedgekeurd, dan wel afgekeurd zal moeten worden. In ons land zijn ongeveer 190 vleeskeu ringsdiensten. Aan het hoofd van elke dienst staat een dierenarts, die bij de uit voering van de keuring wordt bijgestaan hetzij door dierenartsen, hetzij door keur meesters. Deze laatsten hebben een be perkte bevoegdheid bij het doen van keuringsuitspraken Indien het vlees vanuit het gebied van de ene vleeskeuringsdienst in dat van een andere wordt ingevoerd, moet het vlees opnieuw aan een onderzoek worden on derworpen, teneinde na te gaan of het zich nog in deugdelijke staat bevindt. Vlees afkomstig uit het buitenland wordt bij invoer in ons land eveneens opnieuw cp deugdelijkheid gekeurd. Vlees, dat ongeschikt wordt bevonden voor consumptie door de mens, wordt on bruikbaar gemaakt als voedsel voor mens en dier. Dit geschiedt krachtens de De- structiewet door verwerking in een de structor, waarvan er een twaalftal in ons land zijn. In bepaalde gevallen mag afgekeurd vlees worden gebruikt voor voedering van vleesetende dieren in dierentuinen. Uit bovenstaande blijkt, dat er een duidelijk onderscheid is tussen de keu ring van vlees en die van andere levens middelen. Door de veelheid van de laatste groep is het niet doenlijk om alle eet- en drink waren aan een keuring te onderwerpen, voordat ze verhandeld worden. Op grond van bepalingen van de Warenwet wordt op deze waren echter een repressief toe zicht uitgeoefend. Aangezien vlees een voedingsmiddel is, dat bij een onoordeelkundige behandeling spoedig aan bederf onderhevig is, zijn voorschriften gegeven omtrent de wijze van vervoer. Ook zijn eisen gesteld, waar aan slachterijen, vleeswinkels, vleeswa- renfabrieken, kortom alle inrichtingen, waarin vlees een of andere bewerking ondergaat, moeten voldoen. Niet alleen zijn voorschriften gegeven omtrent de verlichting, de ventilatie, de vloer, de wanden en dergelijke van een slagerswinkel, doch ook is bepaald wat daarin aanwezig mag zijn. Zo mogen in slagerswinkels honden en katten niet aanwezig zijn. Komt u derhalve met uw hond in een slagerswinkel, dan handelt u daarmee te gen voorschriften, gegeven uit een oog punt van hygiëne en kunt u oorzaak zijn, dat de slager een waarschuwing, ja zelfs een proces-verbaal krijgt. Vlees van andere dieren dan de boven genoemde slachtdieren vallen niet onder de voorschriften van de Vleeskeurings wet. Ten aanzien van pluimvee is een re geling betreffende de keuring in wording. Op verschillende plaatsen in ons land vindt reeds een keuring voor en na het slachten van pluimvee plaats en het vlees van gekeurde kippen mag in slagerswin kels aanwezig zijn. Op de verpakking is dan een goedkeuringsmerk van de vete rinaire inspectie aangebracht. Ook (le huisvrouw draagt verantwoordelijkheid. In verband met het feit, dat vlees een bij uitstek goede voedingsbodem voor bacteriën is en derhalve, zoals reeds is opgemerkt, bij onoordeelkundige behan deling spoedig in bederf kan overgaan, rust ook op de huisvrouw in deze een be langrijke taak. Deze houdt in, het vlees zo spoedig mogelijk nadat het in huis is gekomen uit de verpakking te nemen, ook indien het een plastic verpakking is, en het als het niet direkt wordt toebereid door bi-a den of koken, op een koele plaats bij voorkeur een koelkast te bewaren. Vooral in de zomer, wanneer de tempe ratuur hoger is en de vochtigheid in de atmosfeer soms groot kan zijn, is dit van het grootste belang. Wanneer een stuk vlees voor enige da gen dienst moet doen, verdient het aan beveling vlees te kopen, dat door en door gaar gebraden kan worden. Gevonden: zilverbon van f 2,50; ring m. sleutels; kunstlederen jasje: paar kinder wanten. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5