r ai Uit Holtens historie In het stamboek Ledenvergadering O.L.M.-afdeiing Voetbal Burgerlijke stand Bijeenkomst Plattelandsmeisjes - Se macht van het klems' IN DIT BLDD 55 Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen Haal morgen ook een paar DUET nylons voor 1.75 WONNINK'S HOE DE ARME HOSMAN, DE SCHEPER VAN DE BORKELD, EREBURGER VAN DEVENTER WERD. Op de Borkeld kon men met de Hos- man niets aanvangen. Als jongen was hij nergens geschikt voor. Zeven boeren hadden hem al weggejaagd omdat hij te veel at en te weinig werkte. Hij wil de trouwens nog wel, maar hij had geen begrip. Nu was Hosman veertien jaar en moest ten einde raad maar met de stokoude Borkeler scheper mee als hulp schaapherder. De oude scheper Evert, een wijs en ervaren man, die zelfs zeldzaam iets voor die dagen de lees- en schrijfkunst machtig was. De oude Evert had ook veel mensenkennis en daar op de grote Borkeldse heide daar voelde Hosman zich op zijn gemak. Stipt volgde hij de bevelen op van zijn oude leermeester. En toen hij achttien jaar was, ging de oude Evert dood. In die vier jaar had de Hosman zoveel kennis en ervaring opgedaan, dat hij niet alleen lezen en schrijven kon, maar dat hij ook een gewiekste stroper was geworden. Bij de Hosman sneed het mes van twee kanten. Daags was hij schaapherder en des nachts stz-oper. Doordat hij de hele dag in het veld lag, kende hij de knepen van het vak. Hij ontdekte daags de wild sporen, keek in de lucht, naar de bewe ging der vogels. En werd zo in heide en bos een ervaren man. Weer op een nacht in het veld zijnde, liep hij op een plek tegen iets aan. Hevig schrok de Hosman. Zijn hart klopte hem in de keel. Bang was hij overigens niet, en onraad kon er niet in het veld zijn. Hij bukte zich en voelde om zich heen. Wat was dat? Zat hier een dier of mens gevangen? Licht maken kon hij niet, dan zouden de markeveldwachters zien, dat er volk in het veld was. Hij voelde nog eens en week een ogenblik ontsteld achteruit. Hij hoorde de adem gaan gelijk bij een dier in doodsnood. Weer tastte hij de gedaante af. God alemachtig! Hier zat een levende mens in de grond en dat op de Borkeld in de heide. Spoedig had de Hosman de prop uit de mond verwij derd. De man vertelde met zachte stem, dat hij hier door bandieten was ingegra ven. Houdt nog een half uur moed, fluis terde de scheper, en rende de Borkeldse heide over, naar de eerste de beste een zame Borkelboer. Hier op de heide was de Hosman in zijn element. Struiken, sloten noch heggen belemmerden hem hier het snelle lopen. En spoedig had hij een schop gehaald. En had meteen het geweer van de boer gestolen voor mo gelijke gebeurtenissen. Als ervaren stro per wist hij al direkt dat het geladen was. Meer vliegend dan lopend rende hij terug naar de plek, die hij in het don ker feilloos kon vinden. Hij begon te graven. Onder het graven raakte Johan van Deventer bewusteloos. Want die was het, die hier ingegraven was. Toen het zover was dat de man bevrijd was, loste de Hosman een schot. Er kwam bewe ging op de anders zo stille heide. Claas, Kale Jan uit Goor en Dikke Willem uit Delden, renden radeloos over de heide. Zij hadden zich willen vergewissen of de knecht van de Waardenborg al dood was. En daar klonk, op nog geen driehonderd passen, een schot. De vuurstraal hadden zij duidelijk gezien. Ook de schoutsdie naren van Holten waren in het veld. En de bezetting van de Waardenborg kwam in het geweer. De Hosman begon te roe pen om hulp. En de eersten, die kwa men, waren de schoutsdienaren. Zij vroegen eerst aan de Hosman, wat die nachtelijke wandeling te betekenen had. En deze had een gerede verklaring bij de hand. Belfo, de schaaphond, was de gehele dag uit zijn doen geweest, er was zeker weer slecht volk op de Borkeld. En nu was hij er in het nachtelijk uur op uitgetrokken om een onderzoek In te stellen. Broek Berend, een der schouts dienaren, floot doordringend enkele ma len op zijn vingers, en op dit gefluit kwamen die van de Waardenborg af. Ook Dikke Willem uit Delden, nieuws gierig van aard, kwam op het gefluit af. En juist toen hij op nog geen vijf pas naderbij geslopen was, stak een van de mannen van de Waardenborg de lan- teerne aan en Dikke Willem kwam in de lichtkring. De schoutsdienaar Broek Be rend schoot toe, deed een greep, maar werd handig aan het mes gestoken. De Hosman, die werken in het donker ge wend was, greep een geweer van een der soldaten van de Waardenborg en schoot Dikke Willem aan. En deze stortte do delijk gewond ter aarde. De Hosman stelde voor, de kerel in hetzelfde gat te Door de inspecteur van het Ned. Rund vee Stamboek (NRS), de heer A. Lan- deweerd, werden de volgende runderen bij de gehouden herfstinspeetie in het stamboek ingeschreven: Bertha met b 79 pt., eig. H. Landeweerd; Anna 5 b 79 pt., eig. G. Bekman; Emma 57, b 79, eig. E. H. Harmsen opgenomen in het keur- stamboek. Marijke 11 b- 77, eig. H. Landeweerd; Jansje b- 77, Joh. Klein Horsman; Net tie b 79, B. J. Vosman; Aaltje 3 b- 77 en Mina 3 bc plus 76, eig. G. E. Nijland; Riek bc plus 76, H. Worsink; Elsje 4 bc plus 76, eig. W. Landeweerd; Boukje 10 b- 78, eig. A. Veltkamp; Marie 22 bc plus 76, eig. H. Rietberg; Liesje 2 b- 77, eig. C. v. d. Berg; Alida 16 bc plus 75; Gra- da 23 b- 77; Dina 11 b- 78, eig. W. J. ten Den; Nanda b- 77, eig. F. J. Sluiter. De volgende stieren werden definitief ingeschreven: Olga's Gustaaf bc plus 76 pt., eig. H. Bouwhuis en Oscar bc plus 75 pt., eig. D. B. Nijland. begraven, waar men de Deventer man uit bevrijd had. De bezetting van de Waar denborg droeg Johan van Deventer naar de Waardenborg, waar hij de eerste da gen verpleegd werd. En daarna werd de man met goede hoop op algeheel herstel naar Deventer gebracht. Natuurlijk veroorzaakte het nachtelijk drama op de Borkeldse heide de nodige opschudding. De drost van Salland kwam. Die van Twente ook. Want men wist op de Borkeld zo niet precies de limieten van de schoutambten Holten en Kedin- gen. Er was er echter één, die dat heel secuur wist. Dat was Hosman de sche per. De oude scheper had hem meer dan honderd maal precies gewezen hoe, toen de oude cheper nog een jongen van een jaar of twaalf was, de grens op de Hol- ter- en Markeier Borkeld was vastge steld. Daar waren zij bij elkaar gekomen, de wijze mannen van Holten en Markelo. Zij hadden onder de grote oude vliegden een paal gezet en, met de bijl een kruis in de stam van de den geslagen. Twee jongens van Holten en twee van Mar kelo waren er bij geweest. En zij hadden zoveel voor de broek gekregen, dat de officiële gebeurtenis van de scheiding der marken van Holten en Markelo hen hun hele leven zou heugen. Daarna had de oude scheper als jongen een mooie gaostok gekregen, waar hij zijn hele leven genoeg aan had. De Hosman had nooit bij zo'n gelegenheid een pak voor de broek gehad. Daar had men hem te sullig voor gevonden. Maar het verhaal van de oude scheper had zoveel indruk op hem gemaakt, dat hij zelf de klappen voor de broek voelde. Toen Johan van Deventer zover hersteld was, dat hij weer reizen kon, moest hij op order van de Raapolie naar de Holter Borkeld. De scheper de Hosman moest bij de Raap olie komen. Het kostte nog al zoeken voor men hem vond. En de Hosman hoor de de man van Deventer aan. Hij wilde wel naar Deventer komen, maar hij kon de schapen van de Borkeld zo niet aan een ander overlaten, die waren hem dier baar geworden. Dit was voor een deel de waarheid. Maar wanneer de Hosman naar Deventer zou gaan, zou er een vreemde scheper moeten komen. En de Hosman had op de Borkeld nog meer dan honderd strikken staan. Die moesten eerst nagezien worden, dus stelde hij als datum vast om naar Deventer te gaan heden over acht dagen. Op voorwaarde echter dat men hem te Deventer niet in de kast deed. Want hij had al tramme lant genoeg gehad met de drosten van Twente en Salland. VAN COEVERDEN. Voorzitter Pekkeriet hoopt op be tere betrekkingen met Markelo ten aanzien van het landbouwhuis- houdonderwijs. Woensdag van de vorige week kwam de afdeling Holten van de OLM in ver gadering bijeen in café Kalfsterman on der voorzitterschap van de heer A. J. Pekkeriet. De bijeenkomst was ondanks de barre weersomstandigheden goed be zocht. In zijn openingswoord heette de voor zitter in het bijzonder welkom de heren Joh. Nikkels en Rensen, als afgevaardig den van „Jong Holten" en de heer Van Ingen van de Kali Mij. Veel bijzondere dingen zijn er in het afgelopen seizoen, dat men niet bij elkaar kwam, naar het oordeel van de voorzit ter, niet gebeurd. Maar toch mogen wij blij zijn, aldus de heer Pekkeriet, met de officiële opening van de huishoudschool, die voorlopig heeft mogen starten met 64 leerlingen. Tot zijn spijt zijn er uit Markelo geen leerlingen komen opda gen, maar spreker vertrouwt er op, dat eens weer een goede samenwerking tot stand komt. Wij zullen voor het aan grenzende deel van Holten onze jongens wel naar de landbouwschool in Markelo laten blijven gaan, aldus spreker. Wij hebben er geen behoefte aan verder pro paganda te maken met al deze dingen. In zijn verder overzicht zegt de voor zitter, dat het eigenlijk geen slechte zo mer is geweest, wat de verschillende ge wassen en produkten betreft. In het al gemeen zou de opbrengst iets hoger kun nen zijn geweest. Ons knolgroen is daar entegen heel verschillend. Hier heeft men ook te lijden gehad van de slak ken, die verschillende akkers zwart maakten. Met de uitkomsten van onze varkens stapel is het niet bepaald rooskleurig, aldus spreker. De pluimveehouder heeft ook al een teruggang ondervonden. Deze is sinds de vorige vergadering wel sterk gedaald. Kringvergadering. De ingekomen stukken betroffen ver schillende aangekondigde vergaderingen. De voorzitter zegt, dat meer leden de Kringvergadering in Deventer moeten bezoeken. Dit kan alleen maar verste vigend werken voor ons als boeren. De vraag zal gesteld worden of aan de vele kraaien op de roggeakkers niet iets ge daan moet worden. Een tweede vraag zal gesteld worden over de wet ver vreemding landbouwgronden. Verder wordt medegedeeld, dat er op 6 december een (gecombineerde verga dering zal zijn van de CBTB, OLM. Be drijfsvereniging Holten en Dijkerhoek en dat de akker- en weidebouwdag is vast gesteld op 23 januari 1962 met als spre ker Ir. Broekhuizen over het onderwerp: „Kleine bedrijven, grote problemen". Verzocht wordt voor de algemene ver gadering te Zwolle op 6 december, waar het bestuur naar toe hoopt te gaan, één der leden mede uit te nodigen. Hiervoor geeft zich op de heer H. Jansen. Kali-winning. Hierna wordt de heer Van Ingen der Kali Mij. ingeleid door de voorzitter, die Programma: Zaterdag a.s.: iHolten a-SVZW a 3.40 uur (1) Holten b-SVVN b 2.30 uur (1) Enter V. b-Holten c 2.15 uur (1) Holten d is vrij. Zondag a.s.: Holten 1-Dinkelland 1 2.30 uur (1) MVV 3-Holten 2 2.30 uur (2) Holten 3-Omhoog 3 12.uur (1) Uitslagen vorige week: SOS 1-Holten 1 2—5 Holten 2-RV 2 2—1 Holten 3-RV 4 62 Holten a-De Zweef a 22 GFC b-Holten c 31 Holten d-DES e 13 een drietal films laat zien: „Een andere oogst". Als tweede film: „De omwente ling in de landbouw" en als slot het Stoppelhaenefeest te Raalte. „Een andere oogst": Men ziet hier de mensen, die onder de grond werken in de kali-mijnen bij een warmte van pl.m. dertig graden; dus als hier op een zeer zomerse dag. We zien de kali gedolven en verwerkt met de hand, welk werk later door moderne machines wordt verricht. „De omwenteling in de landbouw": Een prachtige film, gemaakt in Duits land in verband met ruilverkaveling. Zij toont vooral de vooruitgang in de mechanisatie. Hoe de verschillende per celen gemakkelijker worden bewerkt en wat men al niet met twee man kan doen. Deze film is zeer aantrekkelijk door de kleurenopnamen. Tot slot zien we de film „Stoppelhaene feest" te Raalte. Wat men niet heeft dur ven geloven, zien we op deze film. Prach tige kleurschakeringen met fantastisch werk,verricht door de deelnemers aan dit feest. De optocht is de moeite waard. De film geeft een duidelijk beeld van dit feest; vooral van het samengaan van verschillend denkenden. Geboren: Hendrikje Jantina, dv G. H. Meesterberends en E^J. Kers. Ondertrouwd: G. J. Nijland, 29 jaar en J. W. Nijland, 24 jaar, beiden te Holten. J. Gebraad, 33 jaar, Oude Tonge en E. Oostendorp, 23 jaar, Holten. Overleden: Janna Scholthof, 67 jaar, echtgenote van M. Boode, overleden te Deventer. BEVOLKING: Ingekomen: C. Minnema van Dantuma- deel naar Oranjestraat 38. J. Abma en gezin van Almelo naar Borkeld, zomer huisje „De Bosparasol". A. H. van den Bosch en gezin van Grijpskerk naar Oran jestraat 66. A. Boele en gezin van Delft naar Kolweg 32. Vertrokken: B. J. Paalman van Neer dorp 15 naar Bathmen. A. Pagrach v. Oranjestraat 35 naar Breukelen. P. Hazemeijer van Holterberg 67 naar Hen gelo (O.). E. de Jong en gezin van Kolweg 32 naar Dokkum. P. Reuvers en gezin van Oranjestraat 20 naar En schede. J. A. Hofhuis en gezin van Markepad 4 naar Duitsland. G. Ro- zendom van Rietmolenstraat 6 naar Rijs- sen. Donderdag 19 okt. jl. kwamen de pïatte- landsmeisjes van de afdelingen Colmscha- te en Holten bijeen in hotel Holterman voor een gecombineerde vergadering. De presidente van de afd. Holten, mej. W. Slijkhuis, opende deze vergadering met een hartelijk welkomswoord. Ook kon zij weer een nieuwe lid begroeten. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van het Rode Kruis betreffende de bloedtransfusiedienst. De heer W. Koster, secretaris van de PJGO neemt afscheid i.v.m. verdere stu die elders. Ook konden de leden zich nog opgeven voor de handwerkwedstrijd. Jam mer genoeg was er zeer weinig belang stelling voor! Vervolgens werden vragen gesteld aan een forum bestaande uit de dames R. Graven en J. Preuter te Colmschate en D. Luggenhorst, M. Markvoort en W. Slijkhuis uit Holten. Er kwamen actuele vragen aan de orde. Na de pauze werden enkele leuke spel letjes gedaan o.a. Hoedjes ontwerpen van toiletpapier. Er kwamen prachtige model len naar voren. Na een kort woord van de presidente van de afd. Colmschate werd deze verga dering beëindigd. De Italiaanse schilder en kunsthandelaar Fioravanti Massa uit Rome toont twee schil derijen, die naar zyn zeggen originele Van Goghs zijn. De waarde van de werken wordt geschat op 100.000.000 lires. De schilderyen moeten verkocht worden voor iemand, die onbekend wenst te blyven. Een Canadees Museum zou al belangstelling hebben getoond. Op het onderste schilderij heeft de kunsthandelaar zijn vingers door twéé gaten in het doek gestoken. Vincent van Gogh zou deze gaten er met zijn sigaar ingebrand hebben. "Mm?H. <ctf De afdeling Holten van „De Macht van het Kleine" verzoekt ons opname van het volgende: In 40 jaar kan er veel gebeuren, kan er heel wat veranderen, wisselen grote en kleine gebeurtenissen eikaar af. Zo stel ik me voor, dat 40 jaar gele den in Holten een klein groepje mensen begon met het werk van „De Macht van het Kleine". Zij stelden zich ten doel om aan, wat men toen noemde, on- of min vermogenden, zo nodig de verpleging mogelijk te maken in „Meer en Bosch" te Heemstede of „Bethesda-Sarepta" te Haarlem. Van sociale zorg door of van wege de overheid was nog weinig sprake en ook zij, die vanwege hun „vallende ziekte" naar „Holland" moesten, onder vonden toen reeds niet alleen de finan ciële moeilijkheden, maar maakten ook kennis met de steun die zij zo nodig kre gen uit de „Suppletiekas". Veel is ook op dit terrein in 40 jaar ver anderd en het begrip on- of minvermo genden wordt (gelukkig) niet meer ge bezigd. Ook is de term „vallende ziek te" bezig plaats te maken voor de juis tere benaming: epilepsie. Niet ieder, die aan deze ziekte lijdt, valt namelijk, maar het is in de loop der jaren door steeds beter wordende onderzoekmethoden mo gelijk geworden de aanwezigheid van epilepsie aan te tonen, daar waar men eertijds niet aan dacht. Vooral bij de z.g. petit mal epilepsie, die voornamelijk bij jonge kinderen voorkomt, is dit van on schatbare waarde. Ondanks al die veranderingen zijn we toch blij, dat al die jaren door steeds v/eer mensen bereid gevonden werden om die hulp-aktie voort te zetten, want er mag dan veel gewijzigd- zijn in de manier waarop hulp wordt geboden, nog altijd bewijst „De Macht van het Kleine" als landelijke vereniging en elke plaat selijke afdeling afzonderlijk, haar volle bestaansrecht. Ook in de vorm van verpleging en vooral in de behandeling deden zich enorme verschuivingen voor. Het werk breidde uit, en de 8 meisjes, die in 1882 als eerste patiënten in Haarlem werden opgenomen, zouden, als zij nu nog eens De leden van de afd. Holten van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond kwamen woensdagavond in de hal van de school met de bijbel in vergadering bijeen onder leiding van de presidente mevr. J. Riet berg-van Lindenberg, die deze bijeenkomst opende met gebed nadat gezongen was Psalm 73 vers 12. De presidente sprak hierna een kort openingswoord en een woord van harte lijk welkom, waarbij zij zich in 't bijzonder richtte tot de spreekster op deze avond, mevr. Ledeboer-Tidema, vrouwenarts te Almelo en enkele gasten. Mtevr. Ledeboer hield hierna een cause rie over de periode van overgang tussen kind en volwassene en de jaren daarna. Er werden naar aanleiding van het ge- gesprokene tal van schriftelijke vragen gesteld, welke door spreekster recht op de vrouw af werden beantwoord. Mevr. Rietberg-van Lindenberg was on getwijfeld de tolk van alle dames toen zij mevrouw Ledeboer hartelijk dankte voor haar leerzame avond. Nadat bij de gehouden stemming als bestuurslid was gekozen mevr. D. v. d. Meulen-Kolkman en gezongen was Gez. 180 vers 1, eindigde mevr. C. Schuppert- Meijer met dankgebed. konden rondkijken, ogen tekort komen. Vier gebouwen en een werkplaats in Haarlem, vier -gebouwen, twee barak ken, een kliniek en een sociale werk plaats in Heemstede vormen het onder komen van pl.m. 600 patiënten, van wie ongeveer de helft kinderen, die dagelijks om behandeling en verzorging vragen. De kinderen gaan als regel naar de eigen scholen, die zich ook op de terrei nen bevinden. Het zijn vooral de kliniek, die in 1934 in gebruik genomen kon wor den, en de sociale werkplaats, die in 1957 in een oude mattenvlechterij werd inge richt en die juist dit jaar haar mooie nieuwe doelmatige behuizing kreeg, die de grote veranderingen in medische en sociale aanpak mogelijk maken. Als we daar nog bij rekenen de 8 consultatie bureaus in ons land, voor poliklinische behandeling en nazorg, dan is zeer gro te lijnen het werk .geschetst, waaraan „De Macht van het Kleine" altijd weer haar steun verleent. Wij zijn daar erg blij mee en willen graag het 40-jarig ju bileum van de afdeling Holten aangrij pen, om van onze vreugde over zoveel hulp en steun blijk te geven. In de kerkdiensten der Herv. Kerk te Holten en Dijkerhoek gingen op 15 oktober twee onzer reizende broeders voor. Op 2 no vember hoopt de toneelgroep van het personeel van „Meer en Bosch" in ge bouw „Irene" om 8 uur op te voeren het blijspel in 3 akten: „In Londen staat een huis". Waar de afdeling Holten- Dijkerhoek nog pas drie jaar geleiden wegens uitbreiding van het werk werd afgesplitst, hopen we natuurlijk ook ve len van daar in „Irene" te zien. Om de kosten voor „De Macht van het Kleine" zo gering mogelijk te houden, kunt U kaarten voor de toneelavond ko pen a f 0,50 bij mevr. Westerik, A. J. Goldsteinstraat 25 en op de aangegeven adressen. Namens „Meer en Bosch" en „De Macht van 'het Kleine", W. TH. VERBEET, reizend broeder. GESLAAGD Mej. Minie Koopman E.d. slaagde te Amsterdam voor het diploma stenografie Engels, systeem Groote. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor coupeuse-leid ster mej. D. Aanstoot en voor coupeuse mej. J. van Schoten, beiden te Holten, en voor coupeuse mej. R. Nijmeijer te Ok- kenbroek. Zij werden opgeleid door de modevakschool van mevr. D. Wessels- Nijland te Rijssen. r KLEDINGMAGAZIJN

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2