Uil Holtens historie ASPRO 2 'ASPRO'1 -mUrfocttaeeb fit.' *sm i)ag der Verenigde Naties hengelo 0POTJE TEUM naar kei eiland- Or&homa Raad komt bijeen Bescherm U tegen Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt: Verkeer richtte in I960 ware ramp aan Elk jaar meer dodelijke ongelukken „Driebaanswegen moeten alle verdwijnen" VOOR DE BOER CLAAS DE ROVER ZET HOLTEN OP STELTEN Hij was een breedgeschouderde reus van een man. Niemand kan zeggen waar hij vandaan kwam. Maar de schout en kastelein Gerrit Borrel gaf iedereen per missie om op de gauwdief te schieten. Het zou wel een heerloze knecht zijn (zo noemde men destijds weggelopen sol daten). De schout van Holten schreef op een bepaalde dag een klopjacht voor. Dat was niet alleen om de rover te doden, maar dan kon de schout eens meteen zien hoeveel geweren Holten rijk was. Maar de meeste Holtenaren waren wel zo uitgekookt, dat die vlieger niet opging. Trouwens, die van Beuseberg en het dorp waren wel zo uitgeslapen, dat zij ver stek lieten gaan. De armen, die op de markegronden woonden bij de gratie van de marke en zij, die in het dorp hier en daar onder een afdakje woonden en onder de Holterarm lagen (Holterarm, zo noemde men de Holter armenstaat), zij moesten mee op de klopjacht. Men had echter evengoed kermis kunnen hou den. Want Claas was veel slimmer dan heel Holten met elkaar. In ieder dorp of kleine stad in Salland en Twente had hij zijn compagnons zitten. Men stelde elkaar op de hoogte met geheime tekens. De onschuldige marskramer van Mar- kelo, die zo nu en dan aflaatbrieven ver kocht te Holten. Aflaatbrieven werden vroeger uitgegeven door kerkelijke over heden. Vooral voor de hervorming was dit een druk handelsartikel en Harmen van Mhrkelo zat in een complot, dat valse aflaatbrieven maakte. Voor een zachte prijs kon men reeds de zonde van moord en doodslag afkopen. Liep men met een aflaatbrief in de zak, dan was men een zoete jongen. En zo was Harmen van Markelo weer te Holten. Hij stond op het kleine marktplein, de mars op de grond, en griste in de mars. Grote aflaat brieven en kleine aflaatbrieven. Hij die zonder zonde wil zijn, kope de brief. Dan kon men met een gerust hart de rover Claas doodschieten. De goegemeente had er geen weet van, dat Harmen van Mar kelo vóór hij met zijn heiligen arbeid naar Holten trok, de boef Claas met een zending naar Munster had gestuurd om een partij nieuwe aflaatbrieven te halen, 't Was op dat moment een goede boel, ieder had wat op zijn kerfstok en 1e velden waren wit om te oogsten. Eenmaal! An dermaal!, riep Harmen. Voor twee Cious- staarten (kleine munten), was men een week van de zonde verlost. Tenslotte ont dekte de pastoor van Holten dat de afla ten vals waren. Maar dat hinderde niet. Zij hadden net zo goed geholpen als de echte. Maar de schout Borre liet het er niet bij zitten. Hij diende een klacht in bij de drost van Salland. Deze machtheb- heb nu had Harmen van Markelo ver gunning gegeven om in de contreien van Holten en Bathmen aflaten te verkopen, en heer droste had ze zelf echt bevonden. En de drost was een eigenwijs man: als hij eenmaal ja gezegd had, bleef het ja. En bovendien, die Gerrit Borre zat hem op de Waardenborg in de weg. Des dros ten neef zat nog altijd op de post te wach ten van kastelein van de Waardenborg. De brutaliteit van Claas de Holter rover was zo groot, dat toen hij op een goede dag te Holten gezien was er aanstonds jacht op hem gemaakt werd. Hij werd verdacht van meer dan dertig diefstal len. Maar dat niet alleen. Ook talloze jonge Holter schonen van allerlei leeftij den waren soms met hem weggelopen, want Claas was wat de vrouwen aanging een zeer aantrekkelijk man. Claas zat dus geweldig in het nauw en zag er geen an der gat in, dan door de broeklanden naar Arkelstein te vluchten en daar aan de drost te vertellen dat hij familie was van de opperhuismeester van een neef van de drost in Munsterland. De drost dacht na, die man kwam hem bekend voor. De drost vertelde dat er jacht gemaakt werd op zekere Claas van Holten, een dief. En dat de familie van de huismeester daar wel iets op leek, maar dat Claas van Holten en baard had, maar de bezoeker niet. De bezoeker vertelde dat hij een koopman was in echte aflaten en dat men hem te Holten had nagezeten omdat daar valse aflaten verkocht waren. De gehele dag maakte Holten jacht op de booswicht Claas, die veilig de con treien van Laren opzocht. CLAAS NEEMT WRAAK De schout van Holten had het banni- sement uitgesproken over Claas. Ieder die hem dood of levend bracht zou een goede beloning krijgen. Maar de Holter deugniet, die het aan de drost te danken had, smeedde een snood plan. Met Kale Jan uit Goor en Dikke Willem uit Del den ging hij naar de Friezenberg bij Mar kelo. Daar woonde indertijd Juleken de heks. In de heksenhut durfde een gewoon mens niet te komen, maar dieven, boe ven en ander gespuis wel. Daar overlegde men om wraak te nemen op de kastelein en schout van Holten. Vier mannen slopen in de nacht over de Borkeld. Zij sleepten brandstof aan in het nachtelijk uur. Met gestolen stro legden zij bij noordenwind vuur aan bij de stallen van de Waarden borg. De wachter hadden zij ontvoerd en Ter behandeling van de volgende agen da komt de raad op donderdagavond 26 oktober om 8 uur in openbare vergade ring bijeen. 1 Notulen openbare vergadering van 28 april, 24 mei en 30 juni. 2 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3 Voorstel tot aankoop van gronden van de heren H. Bannink en H. Vosman, alhier, alsmede vaststelling pachters vergoeding en afkoop pacht. 4 Voorstel tot aankoop van de woning Smidsstraat 1. 5 Voorstel tot vaststelling van een her ziening van het uitbreidingsplan in on derdelen voor het dorp Holten. 6 Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Stichting Centrale Plat telandsbibliotheek voor Overijssel. 7 Voorstel tot vaststelling en wijziging van de huren van enkele gemeente woningen. 8 Voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroting dienstjaar 1961. 9 Voorstel tot het aangaan van een geld lening met de n.v. bank voor Ned. ge meenten. 10 Voorstel tot het verlenen van een on derhandse opdracht tot het aanleggen van een buizennet ten behoeve van de aardgasvoorziening. 11 Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de indeling en de huisnum mering der gemeente Holten. 12 Voorstel tot vaststelling van een her ziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. 13 Voorstel tot het onbewoonbaar verkla ren van de woning Holterbroek 20. 14 Voorstel tot het verlenen van onder handse opdrachten tot het verharden van de Oude Deventerweg en de ver harding en riolering van de Sparren- weg. 15 Voorstel tot voorlopige vaststelling van de kosten van het openbaar lager onderwijs over de jaren 1959 en 1960, ingevolge art. 55 bis der lager onder wijswet 1920. 16 Voorstel tot vaststelling van de ver goeding ex. art. 101 der lager onder wijswet 1920 ten behoeve van de bij zondere lagere school over het jaar '60. 17 Rondvraag. Op 24 oktober 1945 werd het Handvest der Verenigde Naties van kracht. Vijftig geallieerde landen, nog onder de indruk van de beproevingen van de tweede we reldoorlog, sloten zich daarbij aaneen om door gezamenlijke inspanning nieuwe oor logen te voorkomen en de bestaansmoge lijkheden voor de mensheid te verbeteren. Ter herinnering daaraan word elk jaar op 24 oktober over de gehele wereld de „Dag der Verenigde Naties" herdacht. In de 16 jaren van het bestaan der Ver enigde Naties heeft de wereld grote ver_ anderingen ondergaan. De snelle dekoloni satie van Azië en later van Afrika leidde tot het ontstaan van tal van nieuwe on afhankelijke staten, die via het lidmaat schap van de Verenigde Naties een rol gingen spelen-op het wereldtoneel. Alleen al het vorig jaar werden zeventien nieuwe landen, waaronder zestien Afrikaanse sta ten, tot het lidmaatschap van de wereld organisatie toegelaten. Thans bedraagt het aantal leden van de Verenigde Naties reeds het dubbele van het aantal oprichters in 1945. De snelle opkomst van de Afro-Aziati- sch-e landen heeft de verhoudingen en de gevestigde machtsposities binnen de Ver enigde Naties grondig gewijzigd. De weste lijke mogendheden, die vroeger tezamen met de twintig landen van Latijns-Ame- rika een sterke meerderheid vormden in de wereldorganisatie, zijn nu een minder heid geworden. Weliswaar bezitten de Afrikaanse en Aziatische landen nog niet de absolute meerderheid in de Verenigde Naties doch zonder medewerking van althans een groot aantal hunner kan geen enkel be sluit door de volkerenorganisatie worden genomen. Een tweede ingrijpende verandering in het aanzicht van de wereld sinds 1945 is de ontwikkeling van de kernenergie. In 1945 was Amerika nog de enige atoom- mogendheid. Thans heeft de kernenergie in haar vreedzame toepassing voor vele landen geen enkel geheim meer, terwijl reeds vier landen en straks vijf, zes of zeven hun eigen kernwapens kunnen produceren. Daardoor is de kwestie van de atomaire ontwapening en de stopzet ting van de proefexplosies een vraagstuk van de allerhoogste"orde geworden. Een derde onverwachte ontwikkeling sinds 1945 is het ontstaan van de ruimte vaart. In alle richtingen zijn raketten de kosmische ruimte ingezonden. De eerste raket heeft reeds de maan bereikt. De eer ste mensen zijn na een reis door de ruim te behouden op aarde teruggekeerd. Het eerste ruimtestation zal wellicht eerder dan men denkt op zijn plaats van bestem ming komen. Deze stormachtige ontwikke ling kon in 1945 nog niet worden voor zien. De alles overheersende vraag voor de Verenigde Naties is, of deze ontwikke ling de oorlog of de vrede zal dienen. De Dag der Verenigde Naties staat dit jaar in vele opzichten in het teken der on zekerheid. De opvolging van de zo tragisch in Noord-Rhodesia omgekomen secretaris generaal Hammarskjöld en de eventuele toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties dreigen de grondvesten van de wereldorganisatie aan te tasten, juist op een tijdstip waarop internationale samenwerking meer dan ooit is geboden. Hopelijk zal de bezinningsdag van 24 oktober de volkeren der wereld en hun leiders een hernieuwd inzicht geven in de noodzaak van het voortbestaan van een wereldforum ter bevordering van vrede en veiligheid, van welvaart en geluk. hem in de heide op de Borkeld tot onder de armen in de grond gegraven, met een stevige prop in de mond. Het was Johan, een soldaat uit Deven ter, nog een erfstuk van de Raapolie, die Johan meegegeven had voor de veilig heid van neef Borre. Want het regenten dom van Deventer was allemaal familie van elkaar. En nu zat hij tot onder de armen in de grond, goed aangestampt en wel. De vlammen sloegen uit de voor gebouwen, de wind zorgde voor voort planting en het vuur loeide om het kas teel. Personeel werd wakker. Men wekte de kastelein, die door het raam keek in een helse vuurpoel. Men schreeuwde en jammerde door elkaar. De opperhuis- knecht wist tenslotte in het nachtelijk uur een boot te water te duwen en bracht de kastelein aan de overzijde van de gracht. De heer Borre wilde naar het schoutenhuis in het dorp gaan, maar dat was onmogelijk, want ook dit brandde spoedig als een fakkel. Spoedig ontdekte de kastelein, dat zijn trouwe wachter op het appèl ontbrak. Waar zou hij zijn? Op zijn wachtpost of in de vlammen omge komen? VAN CO EVERDEN. Aangevoerd: 1478 stuks vee, runderen 176, varkens 1302. Prijzen: 19 vette koeien van f 2,80 tot f 3,10 per kg slachtgewicht. 87 melk. en kalfköeien van f 900,tot f 1025,per stuk. 40 pinken van f 575,tot f 650,per st. 30 graskalveren van f 260,tot f 340, per stuk. 24 drachtige zeugen van f 325,tot f 450,per stuk. 27 loopvarkens van f 85,tot f 115, per stuk. 1251 biggen van f 60,tot f 72,per st. Overzicht handel: Rundvee: Handel goed, prijzen iets hoger. Zeugen en biggen): Handel vlot, prijzen hoger. Bromfietsers moeten examen doen „Met 1900 doelen en meer dan 48.000 ernstig licht gewonden, heeft het verkeer zich in het afgelopen jaar laten zien als een ramp die statisch berekend één op de 218 Nederlanders rechtstreeks heeft ge troffen." Dit zei jlir. Th. Roëll in Leiden. Het was bepaald geen feestrede, waarmee liij zijn 9-jarige loopbaan als voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer af sloot. Er vielen in 1960 182 doden meer op de weg, dan in het jaar tevoren. Daar mee werden de meest pessimistische voor spellingen aanzienlijk overtroffen. De „dodenpiek" van 1953, het vorig ramp jaar, is nu veel hoger opgestoten. De sta tistische grafieken, die eens voorspeld hebben dat de jaarlijkse toename van het dodencijfer met sprongen van gemiddeld 100 zou gaan, zijn dus bepaald niet te zwartgallig geweest. Gevaarlijk Over de hoofden van zijn toehoorders heen smeekte jlir. Roëll de overheid om geen nieuwe driebaanswegen meer aan te leggen, en die, welke er al zijn, weer te veranderen in tweebaanswegen. Het nadeel van capaoiteitsverlies op de weg weegt naar zijn mening geenszins op tegen de te boeken winst aan verkeers veiligheid. Ervaringen in binnen- en bui tenland hebben geleerd, dat driebaans wegen de weggebruikers steeds weer ver leiden tot gevaarlijke inhaalmanoeuvres. Snelheidsbeperking buiten de bebouwde kom juicht het Verbond voor Veilig Ver keer toe voor die wegen waar snelheids beperking werkelijk nodig is, en waar de regeling van de snelheid niet uitsluitend aan het verantwoordelijkheidsgevoel van de weggebruiker mag en kan worden overgelaten. Wel zal de snelheidsbeper king duidelijker moeten worden aange kondigd. Het thans in zwang zijnde kleine bord „70 kmjuur toegestaan" is niet al leen bij de buitenlander onbekend, maar munt bovendien niet uit in duidelijkheid. Ook zou het aanbeveling verdienen, dat de weggebruiker, al rijdende, soepel wordt ingeleid in de snelheidsbeperking tot 70 kilometer met borden, die achtereenvol gens beperkingen opleggen tot 100, 90 en 80 kilometer. In het buitenland wordt dit systeem-van-de-geleidelijkheid met succes toegepast. Het spreekt de automobilist aan. Brombewijs Een andere wens, die Veilig Verkeer nog steeds op zijn verlanglijst heeft staan, is een rijbewijs voor bromfietsers. Aan de uitgifte hiervan zou een eenvoudig examen vooraf moeten gaan. De overheid schijnt er echter nog geen oren naar te hebben. De voorzitter zei althans: „Het is teleurstellend, dat de minister in deze netelige kwestie nog geen positieve stap pen heeft kunnen nemen." Op het aan bod 'van zijn verbond om binnen afzien bare tijd voor alle bromfietsers een examen te organiseren, is deze nog niet ingegaan. Een netelig punt, dat de heer Roëll eveneens aanroerde, was de financiering van de voorlichting. Dankbaar met de steun, die het van de overheid en enkele grote ondernemingen ontvangt, kijkt het verbond nochtans met enigszins jaloerse ogen naar zijn zusterorganisaties in Oos tenrijk, Duitsland en Zwitserland. Zij ont vangen geld van de verzekeringsmaat schappijen. Zo is het mogelijk, dat Oosten rijk in de verkeersvoorlichting per hoofd van de bevolking 41 keer zoveel steekt als Nederland. VERANDERINGEN IN HET BOUWPLAN? Door de krapte aan arbeidskrachten wordt het steeds moeilijker om de oogst van de granen tijdig en goed binnen te halen. Tegen de verwachting in heeft het maaidorsen op het gemengde bedrijf al een behoorlijke opgang gemaakt. Bij wat ongunstig oogstweer gaat dit toch met vrij wat moeilijkheden gepaard, wat het afgelopen seizoen wel is gebleken. De methode van het maaidorsen geeft absoluut een grote arbeidsbesparing, wat dus een groot voordeel is. Er zijn evenwel ook na'delen aan ver bonden: 1 Het meest verbouwde graangewas, rogge, is veelal nog te laat rijp om goed stoppelknollen na te telen. 2 Bij slecht oogstweer kan men op vrij hoge droogkosten komen en minder goed stro. 3 Er treedt altijd wat stroverlies op. 4 De rogge rijpt vrij gelijktijdig af, zo dat iedereen tegelijk zijn graan van het land wil hebben, wat voor een loonwerker niet mogelijk is. Zomergerst? Voor die landbouwers, die wegens te- kort aan arbeidskrachten de maaidorser niet kunnen missen, verdient het aanbe veling om te overwegen of het niet beter is inplaats van late winterrogge zomer gerst te verbouwen. Zomergerst leent zich n.l. veel beter voor het maaidorsen; rijpt n.l. eerder af dan rogge, veelal minder di'oogkosten, geeft minder stro, wat voor het maaidor sen een voordeel is. Het voordeel is dus, dat men beter stop pelknollen kan naverbouwen. Het nadeel van opslag kan grotendeels teruggedron gen worden door het stoppelland wat die per te ploegen. Financieel is de teelt van zomergerst bijna even aantrekkelijk als rogge. Een goed gewas zomergerst geeft en kele honderden kilogrammen meer op brengst per ha. dan rogge. De prijs per 100 kg is van zomergerst pl.m. f4,- tot f 5,- hoger dan van rogge. De stro-opbrengst is belangrijk minder: pl.m. 2000 tot 3000 kg stro per ha. minder. In geld uitgedrukt is de opbrengst van het zaad pl.m. f 225,- hoger en de op brengst van het stro pl.m. f 200 lager; dus financieel is de teelt even aantrekkelijk. Welke eisen stelt zomergerst? Op alle zandgronden wil de zomer gerst goed groeien; ze stelt n.l. geen hoge eisen aan de vochthoüdendheid. Wel moet de bemestingstoestand goed in orde zijn. Wel in het bijzonder stelt gerst eisen aan de kalktoestand. De teelt van zomergerst staat of valt dan ook met de kalktoestand. Een juiste kalktoestand is bij een ph kil van 4.7-5. Veel percelen bouwland voldoen hier niet aan. Mocht U willen) overgaan tot het telen van zomergerst voor het volgend oogstjaar, overtuig U dan eerst van een goede kalktoestand van het perceel. Hierbij is dan vooraf grondonderzoek noodzakelijk, mits U nog gegevens hebt van de laatste twee jaren. Juist om deze reden vraag ik thans Uw aandacht voor deze teelt. Thans hebt U nog de kans om eerst grondonderzoek toe te passen. Geef dit tijdig op. J. W. LUÏBRERSEN, Bedrijfsvoorlichter. De Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis is één van de beste voor beelden van hetgeen door offervaar digheid kan worden bereikt. Dank zij de vrijwillige medewer king van tallozen is het mogelijk het leven te redeni of de levenskansen te verbeteren van vele medemensen, wie dan ook, waar dan ook, wanneer dan ook. Daartoe behoort ook de bloedaf name voor plasmabereiding. In ver band hiermede herinneren wij U gaai'ne aan de opx*oep van de afde ling Holten van het Ned. Roode Kruis om U als donor beschikbaar te stellen op 6 november a.s. van 7 tot 10 uur in het Parkgebouw te Rijssen of als U op die datum niet kunt op 2 nov. a.s. zelfde plaats en uur. Bij voldoende deelname gx-atis vervoer per extra bus. Geeft U tij dig op bij mej. E. H. W. Vincent, tel. 562 of de heer W. ten Berge, tel. 214. 8. Naar de „Kniertje". Ootje Teur liep nu met Bram Steng mee door een dorpje, dat aan de voet van een heuvel lag en waar hij nog nooit van gehoord had. De weg voerde naar een kade en ergens aan die kade hield Bram Steng halt bij een bootje, dat met een touw aan een paal was vastgemaakt. „Nou, broer, stap maar in!", zei kapi tein Bram Steng met een uitnodigend gebaar. „Dan zal ik je naar m'n schuit roeien. Ben je eigenlijk al eens meer op zee geweest of ben je een doodgewone landhaai?" „Ehnee, ik heb al eens meer ge varen!" zei Ootje Teur, die dacht aan een tochtje, dat hij eens op een wind stille dag had gemaakt naar een eiland, dat een paar kilometer uit de kust lag. „Des te beter!" vond Bram Steng. ..Dan hebben we daar tenminste geen narigheid mee!" Hij maakte het bootje los, legde de riemen in de dollen en roei de met grote, lange, stevige slagen weg, in de richting van de „Kniertje", die verderop voor anker lag.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2