Excursie 39Smig Holten" Handtekeningen-actie tegen proefnemingen met kernwapens „Omgang met anderen" Schaakcompetitie Genealogie Kokmeijer PUROL in huis! H. J. Westerik ten grave gedragen Gevonden en verloren voorwerpen Huisslachtingen Mlaproosdag 1961 KERKDIENSTEN Burgerlijke stand AGENDA Tien jaar paardefokverenigsng „Holbatheo" ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 No. 41 Jaargang 1? HOLTEWS NIEUWSBLAD misprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal VGfe Holten Telefoon 05^83 - 23If Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 2.50. Iedere m Dinsdag hebben ruim dertig leden van de vereniging „Jong Holten", afd. van de PJGO, een excursie gemaakt naar een aantal agrarische bedrijven in ons ge west en daarbij zeer leerzame indrukken opgedaan. Het eerste bezoek gold het pluimveeproefbedrijf te Delden, waar men kennis maakte met proeven op het ge bied van de voedering en met de diverse pluimveerassen, welke hier gehouden worden. De toestand van de pluimvee stapel leek bijzonder goed. Daarbij bezocht men het K.I.-station te Almelo, waar de bezoekers werden rond geleid door de verzorger en men kennis maakte met de runder- en de varkens-k.i. Met het bezoek aan deze beide bedrijven was de gehele morgen gemoeid. Geen kopziekte Na de middag bezocht men het stikstof proefbedrijf van de landbouwer B. H. Ver steeg te Almelo, waar de assistent van de landbouwvoorlichtingsdienst, de heer Kieft, zich bij het gezelschap voegde, om hier nadere inlichtingen te verstrekken. De heer Versteeg houdt op dit bedrijf een interne open loopstal met o.m. een sleuf silo. Aan het toilet van de dieren in zo'n open loopstal hapert nog wel het een en ander, zodat voor het melken de uiers geheel gewassen moeten worden om zin delijke melk te winnen. De weiden ver keerden in prima staat. 20 baal stikstof per ha behoort hier tot de normale gift, tegen 8 a 9 baal op een gewoon bedrijf. Op 9 ha worden 20 melkkoeien gehouden, waarvoor iedere dag gemaaid moet wor den. Tot voor het afgelopen voorjaar had men hier nooit geen last van kopziekte. Dit jaar was de kalibemesting de eigenaar uit de hand gelopen en deden zich wel enkele gevallen van kopziekte voor, ech ter zonder dodelijke afloop. De stalmest op dit bedrijf wordt jaarlijks half ver kocht, omdat zij bij dit systeem niet vol ledig gebruikt kan worden. Het bedrijf heeft een doorloop-melkstal. In 1948 werd het stikstofproefbedrijf begonnen in de periode 1959-1960 werd begonnen met de open loopstal. Het betreft hier een zuiver proefbedrijf. Behalve van het rundvee wilden de jonge boeren ook wel iets van de varkens fokkerij zien. De heer Kieft bracht hen daartoe naar de varkensfokstal van de heer Dekker in de ruilverkaveling te Vriezenveen. Hier lagen 19 zeugen in spe ciale boxen. In een schuur lagen 250 mestvarkens met automatische mestaf- voer. Deze veehouder fokt voor eigen mesterij. Op de deel van de boerderij hield deze boer 3200 mestkuikens, welke geheel in 't donker worden opgefokt met de dik- strooiselmethode. De oppervlakte bedroeg 150 rn2, zodat er ruim 20 kuikens op de vierkante meter lagen. Een ventilator zorgde voor de luchtverversing, terwijl de ringen van de hooiblazer, die het hooi op en van de zolder blaast, als voederbakken werden gebruikt. Op tijd begonnen kon deze mestkuikenhouder drie maal 3200 dieren mesten over 3x8 weken. Ondanks de niet hoge prijzen werd hier nog wel een mooie cent verdiend. Voorts werd nog de indeling van een Het breed moderamen van de classis De_ venter der Hervormde Kerk zal bij de Generale Synode der Hervormde Kerk adliaesie betuigen aan de door de kerke- raad der Hervormde Gemeente alhier ge organiseerde handtekeningen-aktic tegen de proefnemingen met kernwapenen en aan het schrijven van deze kerkeraad aan de Generale Synode, waarbij deze Syno de in overweging wordt gegeven om een dergelijke handtekeningen-aktie in de ge hele Hervormde Kerk te organiseren en alle andere Kerken in Nederland daartoe op te roepen en ook de Wereldraad van Kerken te verzoeken alle Kerken der we reld bij deze aktie te betrekken. Voor de belijdende leden, doop- en ge boorte-leden der Hervormde Gemeente alhier, die deze aktie nog niet konden steunen met hun handtekening doordat zij niet thuis waren, toen zij aan huis hiervoor bezocht werden, bestaat zondag a.s. voor het laatst de gelegenheid o'm hun handtekening op deze lijsten te plaat sen. Na de kerkdiensten te Holten zal hiervoor in „Irene" gelegenheid zijn evenals na de kerkdienst in Dijkerhoek in „Bethanië". Hartelijk wekken wij allen die nog niet .getekend hebben, op om zondagmorgen omstreeks 9.45 uur of omstreeks 11.30 uur „Irene" in Holten of om omstreeks 11.30 uur „Bethanië" te Dijkerhoek even te be zoeken om deze belangrijke aktie kracht bij te zetten. boerderij bekeken en in café Veneman gaf de heer Kieft nog een uiteenzetting van de ruilverkaveling, die de meeste be zoekers reeds in haar wordingsstadium hadden gezien. De voorzitter van „Jong Holten", de heer Joh. Nikkels, die tevens als reislei der optrad, heeft hier de heer Kieft be dankt voor zijn zeer leerzame uiteenzet tingen. Zeer voldaan arriveerde men weer in eigen woonplaats, waar het mel ken voor de meesten nog wachtte. De afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam woens dagavond onder leiding van haar presi dente, mevr. B. Broere-Bos. in hotel Hol- terman bijeen om te luisteren naar een causerie van mevr. G. G. Jonkhans-Steen bergen uit Marknesse, die als titel droeg: „Omgang met anderen". Mevr. Jonkhans, bij vele leden bekend, omdat zij tal van jaren presidente was van de gewestelijke afdeling Overijssel, begon haar inleiding met een gedichtje van Annie M. G. Schmidt: „De wurm", waarmede ze wilde zeggen, dat de men sen de dingen allemaal op hun eigen ma nier zien. Voor je met anderen om kunt gaan, moet je eerst jezelf kennen, aldus de inleidster, die aantoonde, dat allerlei factoren als bleuheid, jaloezie, onbe. kendheid met andere gewoonten, een rol spelen in de omgang met anderen. Alleen door liefde voor de medemens te voelen en vooral door goed te luisteren, kunnen we tot een goed samengaan komen, al dus spreekster. De presidente bracht haar dank voor haar boeiende lezing. In het huishoude lijk deel der vergadering, die goed be zocht was, werd besloten het volgend jaar inplaats van de Kerstviering een Sin terklaasfeest te houden. Voorts kon men zich voor diverse cursussen opgeven. De Paardenfokvereniging „Holbatheo" heeft zaterdagavond haar tienjarig be staan herdacht met een feestavond in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek, waar bij tevens de 'prijsuitreiking plaats vond van de in augustus aldaar gehouden fok- dag. Aan deze feestavond werkten mee het duo Bomhof, het duo Reijnders uit Apel doorn en door de heer Kees Hoendervoogd eveneens uit Apeldoorn, die met muziek, zang, declamatie en voordrachten een vlot en gezellig programma brachten, waar van de talrijke bezoekers zeer hebben ge noten. De avond werd geopend door de voor zitter van „Holbatheo", de heer W. Sta rink uit Bathmen, die na een welkomst woord tot verschillende genodigden er aan herinnerde, dat het vorige jaar de 10e fokveedag werd herdacht en dat men nu bij elkaar was gekomen om het 10- jaxig bestaan der vereniging feestelijk te hei-denken. Hij wees er op, dat door de fokdagen een toenemende verbetering van het paardenmateriaal valt te constateren, waarbij ook het Geldei-s type, dat aanvan kelijk nog maar in geringe getale werd aangevoerd, beter vertegenwoordigd is. Duidelijk wordt deze vooruitgang gede monstreerd door de aanwijzing van de merrie „Vex-a-Alie" van de heer H. Riet berg voor de grote show te Utrecht, waar zij in haar rubriek een eex-ste premie be haalde, aldus de heer Starink. De bloei der vereniging is mede te danken, zo ver klaarde de heer Starink nog, aan de schenkers van de vele prijzen in de loop der jai'en, die daarmede haar streven sti muleerden. Hij bi-acht allen daarvoor dank en in het bijzonder de familie Kloos terboer, die op velerlei wijze aan het wel slagen der fokdagen meewerkte. Hierna volgde het optreden van het ge zelschap uit Apeldoorn met een zeer ge varieerd programma, dat op muzikale wijze werd ingeleid door het duo Reijn ders. Hermen Bomhof had een feestlied gecomponeerd, dat deze avond op verzoek De uitslagen van de donderdagavond in 'het clublokaal 'hotel Holterman gespeel de onderlinge competitiewedstrijden van de schaakclub „De Pioniers" luid'den: J. Rroere-F. J. Hol 01 H. Huigen-H. H. J. Stukker 10 G. A. Brands-G. W. Knapen 10 H. J. Hol-Groothof-W. G. v. d. Hurk 1—0 G. J. Kromdijk-G. J. Hoeve 01 T. J. Braunius-A. J. C. Bx-ands 01 J. Steenbergen-J. H. Littink 10 A. de Vries-P. M. van Walraven 01 De uitslag van de afgebroken partijen van de vorige keer was: J. Broere-H. H. J. Stukker 01 G. J. Hoeve-P. M. van Walraven 01 De voorzitter, de heer F. J. Hol, speel de simultaan tegen de jeugd. Vanaf he den doen zij ook mee aan de onderlinge competitie. In „Gens nostra" Ons geslacht maandblad der Nederlandse genealo gische vereniging var api-il 1961 publi ceert B. H. J. Kokmeijer, bedrijfsleider van een confectiefabriek te Amsterdam, de kwartierstaat van zijn zoons Paul en Frank, respectievelijk geboren in 1955 en, 1959. Onder de bet-overgrootouders (vijfde generatie) van deze jongens wordt o.m. genoemd: Johanna Cornelia Roelofs, ge. boren op 24 december 1831 te Holten en overleden op 24 december 1888 te Am sterdam. In de lijst van oud-overgrootouders ko men! voor: Henldrik Jan Roelofs (Zant- voort), geboren op 21 febx*uari 1788 te Holten, landbouwer, overleden op 15 de cember 1871 te Holten. Zijn ouders waren Egbert Zantvoort en" Janna Landuwers. Hij trad op 11 oktober 1815 te Holten in het huwelijk met Geertruida Bolderink, geboren op 27 juni 1791 te Bathmen, over. leden op 29 juli 1862 te Holten. Haar ou. ders waren( Derk Bolderink en Johanna Cornelia Beekman. Gaarne zou ik deze gegevens wat nader hebben uitgewerkt, maar ik heb de regis ters van burgerlijke stand en bevolking der gemeente Holten niet meer dagelijks tot mijn beschikking, zodat ik van een interessante speurtocht moet afzien. Niettemin meende ik de ook in Holten wonende verre verwanten van Paul en Frank op de publicatie in „Gens nostra" te moeten wijzen. L. W. O. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. van het publiek zelfs voor de tweede maal werd gezongen en vertier werden door het duo Bomhof tal van liedjes in Geldex-s dialect voorgedragen en gezongen, o.m. „Lief en leed langs het hofpad", „De Boe renbruiloft", „Kraomvisite", Liedjes uit de Bathmense revue enz. Kees Hoender- voogd ontpopte zich als een geheugen- wonder, helderziende en telephaat en liet daarbij zeer bijzondere staaltjes zien, die het publiek in spanning bx*achten. De heer Reijnders trad op als muzikale conferen cier, terwijl het duo Reijnders telkens voor de muzikale omlijsting van het pro gramma en later voor dansmuziek zorgde. In de pauze werden aan de deelnemers van de paardenfokdag 1961 de prijzen uit gereikt, bestaande uit lauwertakken en medailles. Met een kleine verloting en een gezellig bal werd de avond, na een dankwoord van de voorzitter aan het Apeldoorns gezel schap, besloten. VOOR DE RECLASSERING De collecte die gehouden werd voor de Nationale Reclassering heeft f 149,29 op gebracht. Zaterdagmiddag 14 oktober had onder zeer grote belangstelling op de nieuwe begraafplaats de teraardebestelling plaats van wijlen de heer H. J. Westerik, be drijfsleider van het gemeentelijk energie bedrijf, oud-presidentkerkvoogd der herv. gemeente en bestuurslid van tal van ver enigingen. De begrafenis had plaats vanuit het gebouw Irene, waar ds. J. H. Israël de rouwdienst leidde. Behalve de familie, de leden van het ge meentebestuur, leden van de raad, het gemeentepersoneel en ambtsdragers uit kerkelijke kring, waren ook velen die met de heer Westerik relaties ondei'hielden, naar hier gekomen om de overledene de laatste eer te bewijzen. Aan de met bloemen bedekte groeve voerde als eerste het woord burgemeester mr. W. H. Enklaar, die namens het ge meentebestuur, het gemeentepersoneel en in het bijzonder het pex'soneel van het G.E.B., de grote verdiensten van de over ledene schetste en de hartelijke verhou dingen, welke met hem hebben bestaan. De heer Westerik heeft steeds hard ge werkt voor het bedrijf misschien wel te hard aldus de burgemeester, maar gaf ook nog zijn volle persoonlijkheid voor de kerkvoogdij, de school waarvoor hij leefde en de verenigingen van welker besturen hij deel uitmaakte. Woox-den kunnen hier weinig tx-oost bx'engen, het moet echter een troostvolle gedachte voor zijn nabestaanden zijn, dat zijn arbeid zo zeer gewaardeerd is geworden en dat hij in het volle geloofsvertrouwen is gestor ven, aldus de burgemeester. Ds. C. C. Addink sprak namens de ker- Inlichtingen dagelijks aan 'het groeps. bureau der rijkspolitie te Holten (van 9-12 en van 14-22 uur) Gevonden!: 1 polshorloge; 1 blauw kin- dervest; 1 halsketting met medaillon; 1 autoped. Verloren: 1 gouden ibroche met rode steen. Door de Keuringsdierenarts, Hoofd van Dic(%st, is de dag voor de huisslachtingen voor de gehele gemeente vastgesteld op dinsdag. De geslachte keuring zal dan op dinsdag of woensdag geschieden. De aan gifte voor de slachtingen is eveneens op dinsdag bepaald. Nadere bijzonderheden vindt men in een aankondiging op de ad vertentiepagina. Telkenj are wordt in Nederland sedert het einde van de laatste oorlog een Klap roosdag gehouden De klaproos, die in de eerste wereld oorlog op de slagvelden van Vlaanderen bloeide, is het symbool geworden van het oorlogsgraf. Klaproosdag is in feite de 11e novem ber geworden, de dag waarop de geval lenen aan geallieerde zijde uit de eerste en tweede wereldoorlog alom over de we reld worden herdacht. In de tijd voorafgaande aan deze klap roosdag organiseert het Nederlands Oor logsgraven Comité jaarlijks een collecte, waaruit de kosten van zijn werk worden bestreden. U weet het, dat het Nederlands Oor logsgraven Comité nu reeds 15 jaren de zorg voor het oorlogsgraf op zich heeft genomen. In zovele gezinnen is ten ge volge van de oorlog rouw neergedaald, omdat een vader of een zoon, een man of verloofde, niet terugkeerde. Het Oorlogsgraven Comité heeft ge tracht door het mogelijk maken van graf- bezoek en het houden van herdenkingen, tegemoet te kunnen komen aan de harte- wens van zovele nabestaanden om 't graf van hun geliefde dode te kunnen bezoe ken. Het Oorlogsgraven Comité heeft deze taak daarom zo gaarne op zich ge nomen, omdat het op deze wijze gestalte kon geven aan de wens van het Neder landse volk te tonen, dat het de gi"ootheid van de voor zijn vrijheid gebrachte offers besefte en het op deze wijze eigenlijk het meest zinvol zijn dankbaarheid kon uiten. Een volk, dat zich de offers van het ver leden niet indachtig wil zijn, verliest het recht op de toekomst. De komende tijd zal wederom de klap- rooscollecte worden gehouden, omdat het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité nog lang zijn einde niet gevonden heeft. Er zijn nog zo ontzettend veel na bestaanden die hunkeren naar een be zoek aan één van die 30.000 oorlogsgraven in Nedei'land. Met name hopen wij in het komende jaar wanneer althans de komende jaarlijkse collecte een opbrengst geeft die daarvoor voldoende ruimte geeft een aanvang te maken met pelgrimages uit Canada. Ik hoop, dat, wanneer de jeugd van Holten in de komende week een klein of fer komt halen, om het Oorlogsgraven- werk in Nederland dat enig is in de wereld te helpen steunen, de Holtenaar geen verstek zal laten gaan. Kinderen van de hoogste klassen der lagere scholen zullen u een klein enve lopje overhandigen, om daar uw gave in te doen, waarna u het weer aan deze kin- deren kunt mede geven. Ik doe gaarne een beroep op uw mild dadigheid, waarmede u uw dankbaarheid kunt tonen voor de vrijheid, welke 30.000 geallieerde soldaten met hun leven voor ons vochten in 1945. De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. keraad, de kerkvoogdij en het Ned. Bij belgenootschap woorden van dank en waardering voor het werk van de over ledene in deze kerkelijke colleges en deze vereniging. Hij was een der onzen en wij zullen u en uw kinderen gaarne van zeer nabij behulpzaam zijn, aldus ds. Addink tot mevr. Westerik, tot wien hij verder woorden van troost en medeleven sprak. De heer G. W. Rietman spi"ak tenslotte dankwoorden namens de School met de Bijbel, de Chr. Oranjevereniging en de afdeling van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel. Het zou zeker niet in de lijn liggen van de overledene al zijn goe de daden hier te gaan opnoemen. Veel dank is men hem verschuldigd. Bij dit heengaan zijn zeer juist gekozen de bijbel woorden 2 Cox*. 12 9: „Mijn genade is U genoeg", aldus de voorzitter van het schoolbestuur. Een broer van de overledene, de heer A. Westerik, dankte allen voor de eer de overledene bewezen. Ds. Israël besloot de plechtigheid met het „Onze Vader". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Addink (Viering en Dankzegging Heilig Avondmaal). Extra collecte: „Kerk en Gezin". Om 10 uur jonge- rendienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Broeyer (Vie ring en Dankzegging Heilig Avond maal). Extra collecte: „Kerk en Ge zin". Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. ■In beide diensten is de derde collecte ■bestemd voor de Generale Kas Hulp behoevende Kerken. Bij de uitgang col lecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Geboren: Gerrit Willem, zv B. J. Baltes en M. F. Reilink. Overleden: J. Baltes echtgenoot van M. Jansen, Beuseberg 3. Ondertrouwd: H. R. van Weelden, 39 jr. wonende te Amsterdam en A. Koldeweij, 33 jaar wonende te Holten H. Tempel man, 18 jaar en J. Paalman, 17 jaar bei den wonende te Holten. Gehuwd: M. Nijland, 26 jaar en B. J. Brinkman, 23 jaar beiden wonende te Holten. BEVOLKING Ingekomen: D. J. Rechterschot en gezin van Diepenveen naar Dijkerhoek 55. Dinsdag 24 oktober, 8 uur: Filmavond in de o.l. Dorpsschool. Woensdag 25 oktober t.m. maandag 30 oktober: Winkel Fa. H. Stokkers ge sloten (zie adv.). Dinsdag 24 oktober om 8 uur in gebouw „Bethanië": Vergadering Hervormde vrouwenvereniging Dijkerhoek. Donderdag 26 oktober om 8 uur: Jaarver gadering Hervormde vrouwenvereni ging in „Irene". Zaterdag 28 oktober om 8 uur: Bal in ho tel Müller (zie adv.). Donderdag 2 november om 8 uur in ge bouw „Irene": Uitvoering door de to neelgroep van het personeel van „Meer en Bosch" te Heemstede. Donderdag 2 november, 7-10 uur: Bloed- plasma-aktie afd. Holten Ned. Roode Kruis, Parkgebouw Rij-ssen (zie adv.). Maandag 6 november, 7-10 uur: Bloed- plasma-aktie afd. Holten Ned. Roode Kruis, Parkgebouw Rijssen (zie adv.). Dinsdag 21 november, 8 uur: Filmavond in de o.l. Dorpsschool. Donderdag 30 november, vrijdag 1 de cember en zaterdag 2 december: Ba zar in „Irene". Officiële publikaties UITLOTING EN RENTEBETALING OBLIGATIELENING 1951 Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat in een openbare vergadering van him college op 6 okto. ber 1961 zijn uitgeloot de obligatie-nummers 27, 65 en 66 van de obligatielening 1951, oorspronkelijk groot f85.000,-. Het bedrag dezer obligaties is op 1 november a.s. betaalbaar bij de gemeen te-ontvanger tegen inwisseling van de uitgelote obligaties. De rente van deze lening is op 31 ok tober a.s. betaalbaar tegen inwisseling van rente-coupon nummer 10. Holten, 16 oktober 1961. Burgemeester en wethouders vooxmoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op vrijdag 27 oktober 1961, des voormiddags van 11 tot 12 uur in het wijkgebouw van het Groene Kruis te Holten en des na middags precies 3 uur in een lokaal van de openbare lagere school te Dijkerhoek, voor de kinderen geboren in de maan den juli en augustus 1961 en voor de kinderen geboren in 1960, welke nog niet zijn ingeënt tegen pokken, gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herin enting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge artikel 1 der inen- tingswet 1939, een kind vóór het berei ken van een leeftijd van één jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien in enting niet heeft plaats gehad, moet een ondertekende verklaring worden over gelegd, waaruit blijkt, waarom deze in enting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het inentingsboekje mede te bren gen, dat na de geboorte-aangifte is toe gezonden. Holten, 18 oktober 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1