Welverzorgd Ar hengelo s bier Adverteren Handtekeningen-actie tegen hervatting proefnemingen met kernwapenen Bruidspaar vond ooievaar op dak installatie van de Provinciale laai veer üaafschappei|k Werk in Overijssel mi Bergruiters wonnen in Zuidwolde Zangdienst in de N.H. kerk Bloedplasma-actie ook hier! Aanbod en aanvragen arbeidskrachten daalden Begrafenis G. J. Stevens is BEKEND blijven AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 No. 40 Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,flöltens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 051f83 - 23 j Adv.-prijs 115 mm. (a contant) 2.50. Iedere mm. meer 0.10 Als reaktie op de verklaring van ihet moderamen van de Generale Synode der Hervormde Kerk betreffende de her vatting van de proefnemingen met kern wapenen, waarin dit moderamen zich stelt achter de oproepen tot stopzetting en de protesten tegen de hervatting der proefnemingen met kernwapenen, die van de Wereldraad der Kerken in de loop der jaren 1956 tot 1961 zijn uitge gaan, heeft de kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier een handtekeningen- aktie georganiseerd tegen de hervatting van de proefnemingen met kernwape nen. Deze week is zoveel mogelijk aan alle belijdende leden of meerderjarige doopleden der Hervormde Gemeente de volgende verklaring, gericht aan allen, die rechtstreekse verantwoordelijkheid voor de proefnemingen met kernwape nen dragen, ter tekening voorgelegd: „Ondergetekenden verklaren hierbij met nadruk, dat zij zioh beslist stellen achter al datgene, wat door de Wereld raad der Kerken in de jaren 1956 tot 1961 gedaan is om tot stopzetting dei- proefnemingen met kernwapenen te komen en willen, met hen verontwaar digd en verontrust, protesteren tegen de hervatting van deze proefnemingen zowel in de Verenigde Staten van Ame rika als in de Sovjet Unie. Met de Wereldraad der Kerken roe pen zij alle betrokken landen in Chris tus' Naam op om deze proefnemingen met kernwapenen direkt en volledig te beëindigen en zolang te volharden op de weg der onderhandelingen totdat tot een algeheel verbod van proefne mingen met kernwapenen gekomen is. Het is de bedoeling om in de loop van de volgende week de gebundelde hand tekeningen aan het moderamen van de Generale Synode der Hervormde Kerk ter hand te stellen en dit moderamen in everweging te geven om alle Hervormde Gemeenten èn alle andere Kerken in Nederland tot overeenkomstige akties op te roepen en de Wereldraad van Kerken te vragen om alle Kerken der wereld te verzoeken aan deze aktie deel te nemen. Voor hen, die om een of andere reden verhinderd waren van hun sympathie voor deze aktie te getuigen, bestaat als nog de gelegenheid zondag, na de kerk diensten, in het gebouw „Irene" hun handtekening te zetten. Verwacht wordt, dat niemand zal nalaten van zijn opvat tingen te doen blijken. Donderdagmorgen werd alhier het hu welijk voltrokken tussen de heer K. Soer en mej. D. Schuppert. Toen 't bruidspaar na de huwelijksvoltrekking ten gemeente huize, door de gemeente-secretaris, dhr. G. j. Langenbarg, en de kerkelijke beves tiging in de Herv. kerk, door ds. C. C. Addink, zijn nieuwe woning aan de Gaar- denstraat bezocht, wachtte het op het dak een ooievaar met kinderwagen en een waslijn met luiers en andere kleding stukken. De buren en waarschijnlijk de collega's van de heer Soer, van de firma Krekel en Zoon, hadden het jonge paar deze verrassing bereid, die 's avonds door een sterke lamp verlicht werd en zo doende sterk de aandacht trok. Een aardige bijzonderheid bij dit hu welijk was nog het feit, dat onder de bruiloftsgasten di'ie jonge Papoea's wa ren, die hier studeren en in Holland woon achtig zijn. Een broer van de bruidegom, de heer B. Soer, is onderwijzer in Nieuw- Guinea en de initiatiefnemer om een jon ge Papoea in ons land te laten studeren. Deze woont ten huize van de familie Soer. De anderen worden bijgestaan door het Holtense Studiefonds voor Papoea-jonge- ren. Sinds de reorganisatie van het Provin- ciaal-Opbouworgaan in Overijssel medio 1960, welke tot uiting kwam in de con stituering van de „Stichting Overijssel" als algemene welzijnsstichting, werd de behoefte gevoeld aan een meer gespeciali seerd orgaan -van overleg voor het maat schappelijk werk binnen het ruime kader van genoemde stichting. Een werkgroep werd in het leven ge roepen om te bezien op welke wijze het beste vorm zou kunnen worden gegeven aan een dergelijk ovex-leg. Op voorstel van deze werkgroep heeft het Bestuur van de Stichting Overijssel nu onlangs besloten tot de instelling van een Provinciale Raad voor het Maat schappelijk Werk als sectie van de Stich ting Overijssel. Daarin zijn vertegenwoor digd de vier provinciale levensbeschouwe lijke samenwerkingsoi'ganen, alsmede het provinciaal bestuur en de provinciale af delingen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en van DIVOSA. Het secretariaat berust bij het Bureau van de Stichting Overijssel. De raad zal, evenals de Provinciale Raad voor de Geestelijke Volksgezondheidszorg, de Jeugdraad en de Raad voor de Volksge zondheid, een eigen plaats krijgen in het Bestuur van de Stichting, zodat verwacht mag worden, dat het eigen geluid van de sector van het Maatschappelijk Werk nu ook op duidelijke wijze zal kunnen mee klinken in het provinciaal overleg op het terrein der algemene welzijnsbehartiging. Het Bestuur van de Raad is op 20 sept. jL geïnstalleerd door de voox*zitter van de Stichting Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in deze provincie. Onmiddellijk aansluitend aan de instal latie, waaraan geen ruchtbaarheid was gegeven, werd de eerste werkvergadering gehouden. Wat de scheidsrechter niet zag, zag de camera. Feldman (no. 11) van Ajax trapte de Willem II-spil Walhout in de maag. Walhout schreeuwt het uit van pijn, maar het spel ging ongestoord door. Brooymans (staand) werkte de bal weg. De leden van de Land. Rijvereniging „Bergruiters" hebben zaterdag 7 oktober weer een hartig woordje meegesproken in Zuidwolde (Dr.), waar de plaatselijke rijvereniging „Cex'es" een cross country organiseerde. Teunis Beldman Jr. leverde met „Or- trude Felddahlie" een fraaie prestatie door in de zware cross, waarin plm. 30 combinatis van start gingen, de zege te behalen met ruime voorsprong op no. 2 de heer B. Waning uit Pesse. 3. H. Brals, Meppel; 4. M. M. Kwint, Zuid wolde; 5. G. Beldman; 11. H. Beldman; 12. W. Aaltink; 18. E. Aaltink. In de lichte cross leverde Johan Vene klaas een zeer verdienstelijke prestatie door met „Siska" op de derde plaats te eindigen met slechts 1.8/10 seconde achter de winnaar G. Knippels uit Havelte (Dr.) Tweede werd A. Steenbergen te Zuid wolde. 10. G. Bolink. 14. B. J. Barvelink. Aan de lichte cross werd door meer dan 40 amazones en ruiters deelgenomen. De prachtige beker die beschikbaar werd gesteld voor de best geplaatste equipe in de zware cross, kwam definitief in het bezit van de Bergruiters. De ge broeders H. G. en T. Beldman leverden als equipe de beste prestatie. Aan de cross country te Zuidwolde werd deelgenomen door de land. rijver- enigingen te Havelte, De Wijk, Zuidwolde, Meppel, Ruinerwold, Pesse, Hoogeveen en Holten. POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Het is zo langzamerhand een traditie geworden, dat het Vrij Evangelisch kerk koor uit Nijverdal zijn medewerking ver leent bij zangdiensten in de hervormde gemeente. Zo ook a.s. zondagavond om 7 uur. Ieder, die graag zingt, en ook graag luistert, zal ongetwijfeld deze zangdienst willen meemaken. Het behoeft geen aan beveling. Immers, juist wanneer dit koor, van plm. 70 mensen, hier zingt, is er steeds een grote belangstelling. Jongeren en ouderen zullen hopelijk ook dit keer in grote getale willen meewerken aan deze dienst. Voorganger is ds. Israël, or ganist de heer A. Koopman. Rest nog te vermelden, dat er bij de uitgang een collecte zal zijn ter bestrij ding van de onkosten. Het stemt tot grote dankbaarheid, dat hij in de periode van 14 april 1933 tot 15 maart 1956 door zijn voorzichtig en verantwoordelijk beleid de Bank, onder zijn leiding, tot grote bloei heeft mogen brengen. Ook als vriend en voorganger, was spreker de overledene veel dank ver schuldigd. De heer Sprokkereef memo reerde nog de werkzaamheid van de heer Stevens voor de plattelandsbevolking in tal van functies en verklaarde, dat het de plicht was hem daarvoor te eren en daarvan getuigenis af te leggen. De rouwdienst werd geleid door ds. Bx'oeijer, herv. predikant, die o.m. woor den van troost sprak tot de familieleden. De afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis heeft zich tot de besturen van de verenigingen, bedrijven en hoofden van scholen gewend, om de ingezetenen op te wekken deel te nemen aan de bloed plasma-actie, door op 6 november a.s. in het Pai-kgebouw te Rijssen bloed af te staan voor hun medemensen, die daaraan op een bepaald moment behoefte zou den hebben. Mocht men op 6 november verhinderd zijn dan kan men ook bloed geven op 2 november, eveneens 's avonds tussen 7 en 10 uur in het Parkgebouw. Bij voldoende deelname zullen er extra bussen rijden vanaf de O.A.D. en de Smidsbelt. Verwezen wordt naar de aan kondiging in dit nummer. Blijkens het maandelijks overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau Deventer van de geregistreerde arbeidsreserve aan mannen daalde het aanbod over septem ber, maar liep ook het aantal openstaande aanvragen terug. Totaal beschikbaar 30-9-60 en 30-9-61: Deventer 124-117, Bathmen 4-1, Diepen veen 4-6, HOLTEN 7-6, Olst 7-4, Raalte 12-9, totaal 158-143, waarvan werkloos t.m. 18 jaar resp. 19 jaar en ouder: De venter 8-109, Bathmen 0-1, Diepenveen 1-5, HOLTEN 0-6, Olst 1-3, Raalte 0-9, totaal 10-133. De arbeidsreserve aan mannen per 1000 mnl. beroepsbevolking (loontx-ekkenden) bedroeg op genoemde data: Deventer 9-8, Bathmen 13-3, Diepenveen 3-4, HOLTEN 9-8, Olst 5-3 en Raalte 6-4. Gewest 8-7, provincie 12-9, rijk 11-8. Met uitzondering van de bedrijfsklasse Horeca-pei'soneel, waar tengevolge van de beëindiging van diverse seizoenwerk zaamheden het aanbod met 7 toenam, werd de daling van 15 personen van het ultimo september geregistreerde aanbod ten opzichte van de voorgaande maand (158-143) voornamelijk veroorzaakt door tewerkstelling van jeugdige ingeschreve nen, die dit jaar de verschillende onder wijsinstellingen hebben verlaten. De mu taties in de andere sectoren waren van geringe betekenis. Ook ten opzichte van de geregistreerde arbeidsreserve per 30 september 1960 zijn weinig vex-a«deringen opgetreden. Het aantal openstaande aanvx'agen daal de met 119 (820-701), doox-dat een groot aantal aanvragen om jeugdig personeel konden worden voldaan dan wel worden afgevoejd. (Red. Uit het vorenstaande blijkt wel duidelijk, dat het telkenjaxe beschikbaar komend aanbod van jonge arbeidskx'ach- ten, dat over het gehele land in de duizen den loopt, momenteel nog gemakkelijk in het arbeidsproces wordt opgenomen. Het is slechts de vraag ,hoe lang dit nog zal aanhouden). Het aanbod van vrouwelijk personeel bleef in de afgelopen maand nog gelijk (39). Hiertegenover staat nog een aan zienlijk aantal openstaande aanvragen (529), dat slechts met 15 daalde (544-529). Zestig pet. van de geregistreerde vraag naar mannelijk personeel heeft betrek king op jeugdigen. Voor de wouwen be draagt dit percentage 69. Donderdagmiddag is onder grote be langstelling op de Oude Begraafplaats te Holten het stoffelijk overschot tér aax'de besteld van de heer G. J. Stevens, oud voorzitter en erelid van de Coöp. Boeren leenbank, alhier, oud-lid van het Vereni ging College van het Waterschap „De Schipbeek", vele jaren secretaris van de afdeling Holten van de O.L.M. en plaat selijk deskundige van de Grondkamer voor Overijssel. De heer Stevens is zon dag overleden en 76 jaar geworden. Aan de geopende groeve werd 't woord gevoerd door de heer J. H. Sprokkereef, voorzitter van de Boerenleenbank, die er op wees, dat de overledene, naast een gezegende ouderdom, van God vele talen ten ontvangen heeft die hij o.m. in dienst heeft willen stellen van de gemeenschap. Zaterdag 14 oktober: Prijsuitreiking en feestavond „Holbatheo" in café ,,'t Bon te Paard". Zaterdag 14 oktober, 7.30 uur: Bal van „De Trekkers" in „Amicitia". Maandag 16 oktober, 8 uur: Besturenver- gadering NW Bestuurdersbond in ho- ter Holterman. Woensdag 18 oktober, 7.30 uur: Leden vergadering Plattelandsvrouwen afde ling Holten in hotel Holterman. Woensdag 18 oktober, 7.30 uur: Leden vergadering afdeling OLM in café M. Kalfsterman met voorlichtingsfilm Ka li Mij. Woensdag 18 oktober, 7.45 uur in gebouw „Rehoboth": Vergadering Chr. Platte landsvrouwen. Lezing door mevr. H. Ledeboer-Tidema, vrouwenarts. Woensdag 18 oktober, 8 uur: Lezing door mevr. E. M. Matthaei uit Zwolle over: „Zelfstandig worden" voor de Platte landsvrouwen van Espelo. Donderdag 19 oktober, des avonds 7.45 u. in Hotel Holterman: Gecombineerde vergadering Plattelandsmeisjes van de afdelingen Colmschate en Holten. Donderdag 19 oktober, 8 uur: Vergade ring Herv. Vrouwenvereniging in ge bouw „Irene". Bloemensehikken door mej. F. ten Velde. Dinsdag 24 oktober, 8 uur: Filmavond in de o.l. Dorpsschool. Donderdag 2 november, 7-10 uur: Bloed- plasma-aktie afd. Holten Ned. Róode Kruis, Parkgebouw Rijssen (zie adv.). Donderdag 2 november om 8 uur in ge bouw „Irene": Uitvoering door de to neelgroep van het personeel van „Meer en Bosch" te Heemstede. Maandag 6 november, 7-10 uur: Bloed- plasma-aktie afd. Holten Ned. Roode Kruis, Parkgebouw Rijssen (zie adv.). Dinsdag 21 november, 8 uur: Filmavond in de o.l. Dorpsschool. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur de Eerw. Heer Verbeet (Voorb. H. A.). Extra collecte voor „Meer en Bosch. Om 7 uur; Ds. Israël. Zangdienst. Me dewerking van het Vrije Evang. Ge meentekoor uit Nijverdal. Dijkerhoek. 10 uur de Eerw. Heer Ha verman (Voorb. H. Av.). Extra collecte voor „Meer en Bosch", Om 7 uur: zie Holten. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. (Bed. H. Avondmaal en Dankzegging). Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw.Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Geboren: Anton, zv L. H. Bronsvoort en G. B. Stevens. Ondertrouwd: M. Nijland, 26 jaar en B. J. Brinkman, 23 jaar, beiden te Hol ten. Gehuwd: H. Boode, 26 jr. en G. Koop man, 24 jr., beiden te Holten. K. Soer, 26 jaar en G. Schuppert, 25 jaar, beiden te Holten. Overleden: G. J. Stevens, weduwnaar van H. Teeselink, Beuseberg 40. W. Wegstapel, weduwe van G. D. Müller, Dorpsstraat 63. J. G. Gijsbers, wedu we van H. J. Wansink, Molenbelterweg 2. H. J. Westerik, echtgenoot van H. J. Aanstoot, Pastoriestraat 47, overleden te Deventer. BEVOLKING: Ingekomen: J. H. Wolthuis van Wier den naar Haarstraat 3. J. Medemblik van Leeuwarden naar Holterberg 46. G. Verdries van Leeuwarden naar Beu seberg 77. I. E. van Kloeten, ev Knop- pert, van 's-Gravenhage naar Aalpols- weg 36. A. Koldeweij van Utrecht n. Larenseweg 20. Vertrokken: E. H. Tuts van Holterberg 26 naar Leiden. W. Talens van Hol terberg 46 naar Deventer. I. J. Loing van Holterberg 26 naar Brummen. M. C. Loing van Holterberg 26 naar Brum men. G. A, L. Loing van Holterberg 26 naar Brummen. G. Jansen v. Neer dorp 107 naar Deventer. R. Heeres en gezin van Oranjestraat 66 naar Harde- garijp. Gevonden: blauwe plastic regenjas; dubbele fietstas met inhoud. Verloren: ballpoint; parapluie; zak mes; treinabonnement; portemormaie m. inhoud; gele plastic regenjas; 'auto-be lastingpapieren. Inlichtingen dagelijks (doch uitslui tend tussen 9-12 en 14-22 uur) aan het groepsbureau der rijkspolitie, Dorps straat 22, Holten, tel. 352.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1