K^Dampo midden onder je werk!... hengelo Internationale Raiffeisen-herdenking Spaardag op donderdag 19 oktober 1961 natuurbad „ïwesihaarsveld" bekte 75.000 baden ïerkiaring in verband met de hervatting van de proefnemingen met kernwapenen Voetbal C.J.V. „Holten" Presidente nam afscheid Dijkerhoekse plattelands vrouwen openden 't seizoen 4!& S'ASPKO'5 U&Htrteefy ft/ De Kerkeraad der Hevormde Gemeente verzoekt ons het volgende te willen opnemen „Wetende, dat de hervatting van de proefnemingen met kernwapenen velen heeft doen opschrikken en dat de vraag wordt gesteld of de kerken haar stem niet moeten verheffen, besloot het moderamen van de generale synode het vol gende onder Uw aandacht te brengen. Sinds in 1956 de centrale commissie van de Wereldraad van Kerken in Honga rije, in vergadering bijeen, een verklaring deed uitgaan waarin zij op de geva ren wees van de proefnemingen met kernwapenen, hebben zowel de Wereldraad als zijn commissie voor internationale zaken vrijwel elk jaar uitdrukking gege ven aan hun diepe bezorgdheid over deze proefnemingen. Herhaaldelijk hebben zij aangedrongen op het voeren van onderhandelingen die zouden kunnen leiden tot het stopzetten van de proefnemingen en op het treffen van maatregelen voor internationale inspectie en controle. Zij dachten daarbij zowel aan de bedreiging van de gezondheid van de mensen als aan de veiligheid van de volkeren. Zij deden ook een beroep op de kerken zich tot de regeringen en de Verenigde Naties te wenden, om het aanknopen van onderhandelingen te bevorderen, al was het maar om te bereiken, dat het doen exploderen van kernwapenen, desnoods eenzijdig, gedurende een proeftijd zou worden opgeschort in de hoop dat anderen hetzelfde zouden doen en zo een nieuw vertrouwen zou worden geboren, dat de grondslag zou kunnen vormen van betrouwbare overeenkomsten (1957). Toen de proefnemingen eenmaal waren gestaakt werd er op aangedrongen ze niet eenzijdig te hervatten, opdat de staatslieden gelegenheid zouden hebben met elkander tot overeenstemming te geraken en een verdrag te sluiten waar door definitief een einde zou komen aan alle proefnemingen zowel in de lucht, onder water als onder de grond, om zo op de duur tot een verderstrekkende ge controleerde ontwapening te geraken (1959). In wat andere bewoordingen werd deze oproep in 1960 herhaald en werd er met grote klem op gewezen, dat de concessies, die bij de onderhandelingen van bei de zijden moeten worden gevraagd, volkomen gerechtvaardigd en zelfs geboden zijn, wil er van een verantwoordelijk menselijk handelen in het atoomtijdperk sprake kunnen zijn. Het bleef echter niet bij verklaringen en oproepen alleen. Immers sinds het be gin van de conferentie te Gevève over het stopzetten van de proeven met kernwapenen tot juni 1961, hebben de leiders van de Wereldraad en van zijn commissie voor internationale zaken besprekingen gevoerd met de hoofden van de delegaties van de Sovjet-Unie, van Engeland en de Verenigde Staten, om hen op de hoogte te stellen van de houding van de kerken en hen aan te sporen alles in het werk te stellen om te komen tot een verdrag met betrekking tot het niet hervatten van de proefnemingen en te komen tot een stelsel van internationale inspectie en controle. En als van de zijde van een bepaalde rege ring, welke dan ook, voorstellen kwamen de proeven eenzijdig te hervatten, werd van de zijde van de Wereldraad, in de vorm van een persoonlijke benade ring of van openbare publicaties, daartegen protest aangetekend. Het lag dan ook geheel in de lijn van deze activiteiten dat toen de Sovjet-Unie aankondigde, dat ze krachtens een eenzijdig genomen beslissing de experimen tele explosies van kernwapenen zou hervatten, de Wereldraad zich opnieuw niet onbetuigd liet. De kerken die bij de Wereldraad van Kerken en daarom ook de kerken, die bij de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland zijn aangesloten, hebben de zer dagen bericht ontvangen, dat men zich van de zijde van de Wereldraad gedrongen gevoelde zijn stem hiertegen te verheffen, omdat de hervatting van de proefnemingen zonder internationale overeenstemming of controle, onge twijfeld de bewapeningswedloop zal versnellen, het oorlogsgevaar zal vergroten en schade zal berokkenen aan de gezondheid van het huidige en van toekom stige geslachten. Heeft enige natie het recht op eigen verantwoordelijkheid te beslissen tot zulke proefnemingen over te gaan als andere volkeren in alle delen van de wereld, die daartoe geen toestemming hebben gegeven, de gevolgen ervan moeten dra gen? Wij vertrouwen, aldus tenslotte de leiders van de Wereldraad, dat het geweten van de wereld in beroering zal worden gebracht en dat zich overal een publieke opinie zal vormen, die ten gevolge zal hebben, dat het niet komt tot een alge mene hervatting van de proefnemingen maar dat in plaats daarvan de onder handelingen zullen worden hervat en dat een eerlijke poging zal worden ge daan ten aanzien van de stopzetting van de proeven tot overeenstemming ta geraken. Nu, nadat bovenbedoelde verklaring van de Wereldraad uitging, niet alleen de Sovjet-Unie, maar ook de Verenigde Staten de proefnemingen met kernwa penen zij het dan tot nu toe van de zijde van Noord-Amerika alleen onder gronds, hebben hervat, is de verontrusting over deze gang van zaken in de wereld nog toegenomen. Velen vragen wat de kerken hierover te zeggen hebben en of de tijd niet is ge komen, dat zij zich tot de volkeren en tot de staatslieden richten met een woord van waarschuwing en protest. Daarom meende het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk er goed aan te doen U op de hoogte te stellen van de activiteiten die gedurende de laatste jaren en ook nu weer door de Wereldraad zijn ontwikkeld. Dit alles is immers ook namens de kerken, die in Nederland bij de Wereldraad zijn aangesloten, gebeurd. De Hervormde Kerk acht het noodzakelijk in een vraagstuk als het onderhavige, dat het zijn en welzijn van alle volkeren raakt, niet alléén, maar met zeer vele kerken over de gehele wereld tezamen, uiting to geven aan haar verontrusting. Daarom acht het moderamen van de generale synode het niet alleen een goede zaak dat de Wereldraad van Kerken mede na mens de Nederlandse Hervormde Kerk heeft gesproken, maar wil het zich ook nadrukkelijk achter de boodschap van de Wereldraad stellen en daaraan ook in Nederland bekendheid geven. Het moderamen verklaart dat het zowel het protest van de zijde van de We reldraad tegen de hervatting van de proefnemingen met kernwapenen, als het beroep op het geweten van de volkeren en van hun leidinggevende staatslieden en het appèl op de publieke opinie ten volle voor zijn rekening wil nemen. Ook hierin handelde de Wereldraad mede namens de Nederlandse Hervormde Kerk. Het moderamen roept overheid en volk op, acht te geven op het appèl dat van de Wereldraad uitging. Het roept de gemeenten en haar voorgangers op, God te bidden dat deze woor den ingang mogen vinden in de harten, opdat niet alleen weer een einde lcome aan de gevaarlijke experimentele explosies van kernwapenen, maar ook door de hervatting van de onderhandelingen en het sluiten van controleerbare over eenkomsten, het oorlogsgevaar worde verminderd en de vrede tussen de vol keren worde bevorderd. Namens het moderamen van de generale synode^ P. G. VAN DEN HOOFF, praes-es. E. EMMEN, scriba. Aan de koude, winderige oever van het Titica-meer, 4000 meter hoog in de An des, is niet lang geleden het oude Peru viaanse stadje Puno met een sprong uit een eeuwenlange armoede en achterstand midden in de 20ste eeuw terechtgekomen dank zij een wonder van eigen hand. Zo begint een boeiend artikel in een bekend Amerikaans blad. En het wonder? Dat was niet meer of minder dan de stichting van een onderlinge spaar- en leenbank volgens de beginselen van Raif- feisen. Door het onvermoeid en belange- Haarlese Boys 1-Holten 1 (61). Een energiek spelend elftal van de Haarlese Boys heeft op verdiende en zeer overtuigende wijze revanche weten te nemen voor de in het vorige seizoen op gelopen nederlaag (34). Een in het be gin opgelopen achterstand deprimeerde de Holtenaren zichtbaar en het spel miste dan ook de inhoud om tot een werkelijke bedreiging te komen. Toen de Boys mede door him produktieve mid voor de stand tot 30 hadden opgevoerd, bracht een doelpunt, gescoord door H. v. d. Bos, nog even de moed bij de rood-zwarten terug (31). Toen even voor de thee keeper Vincent echter voor de vierde keer het nakijken had, bleek wel duidelijk de zwakte van de Holtense ploeg. Na de rust leek het even, dat de Holtenaren naar een betere vorm zouden groeien, maar ook dat offensief zette geen zoden aan de dijk. Het midvoor-probleem bleef ook nu nog bestaan, omdat H. Jalving lang niet de doortastendheid en schotvaardigheid be zat om het de Haarlese defensie moeilijk te maken. Door nog een tweetal treffers werd de eindstand tenslotte 61 en werd aan de illusies, zo die de Holtenaren nog koesterden, voorlopig wel een eind ge maakt. Holten 1 3 1 0 2 2 9—11 Holten 2-Haarlese Boys 2 (30). De Holtenaren kwamen deze keer goed voor de dag en een ruime overwinning was dan ook de beloning voor de goede wedstrijd, die de rood-zwarten deze zon dag speelden. Voor de rust wisten de gas ten de rood-zwarten nog wel in bedwang te houden, maar het leverde toch nog wel een doelpunt op; door J. Ulfman gescoord met een kopbal. De Holtense defensie had niet veel moeite met de wat door zichtig spelende Haarlese voorhoede; bo vendien verdedigde de jeugdige H. J. F. Soer het Holtense doel op uitstekende wijze. Na de rust probeerden de gasten het spel te verplaatsen maar tot doelpun ten leidde dat niet. De Holtenaren kre gen een zeer goede kans om de voor sprong te vergroten, maar een strafschop, wegens hands toegekend, werd door G. H. Brands niet benut. Toch werd het 20, toen een voorzet van Ulfman door de stopper van de Boys in eigen doel werd gewerkt. Enkele minuten voor het einde rondde J. ten Velde een voorzet van links goed af, 30. In de laatste minuut kreeg ook A. Paalman nog een unieke kans te scoren, maar zijn boogballetje onder schepte de Haarlese keeper nog net. Holten 2 2 1 0 1 2 5—7 Holten 3-Bomerbroek 2 50. Een forse zege van Holten 3, behaald op een zeer zwak elftal van Bomerbroek. Voor de rust misten de rood-zwarten vele goede kansen. Uit een scrimmage voor het Bornerbroekse doel belandde de bal tenslotte in de netten, 10. Dit was ook de ruststand. Na de rust werd het een vertoning, die werkelijk geen reklame was voor de voetbalsport. Alleen T. Aan- stood hield het hoofd koel en scoorde drie goede doelpunten. Het laatste doelpunt nam J. G. Nijland voor zijn rekening. Holten 3 3 1 1 1 3 9—10 Junioren: DES b-Holten b 1—3. Een goede zege van Holten b, dat op een uitstekend gespeelde wedstrijd kan terugzien. Vooral de achterhoede was weer in prima vorm en de Holtense voor hoede deed er deze keer ook wat aan en dat betekende drie gave doelpunten. Holten b 2 10 12 3—2 Markelo Vooruit a-Holten c 02. Hoewel de zege ongetwijfeld verdiend te noemen was, ondervonden de rood zwarten toch veel tegenstand van de Mar- kelose blauw-witten. Door twee doelpun ten van midvoor S. Markvoort trok Hol ten de zege aan zich. Mede vermeld moet worden, dat Barend Breukink door goed keeperswerk een groot aandeel in de zege had. Holten c 3 2 0 1 4 5—7 Hulzense Boys b-Holten d 18. Ook nu weer voor deze Holtense junio ren een grote zege. Voor de rust boden de Nijverdalse jongens vaak hardnekkige te genstand. Na de rust begon het schutters- festijn, waaraan dit keer de gehele voor hoede deelnam. Toen de scheidsrechter voor de laatste keer floot, was de eind stand op 81 gesteld. Holten d 3 2 0 Programma: Zaterdag: SVVN a-Holten a Holten b-Vesos a Hector a-Holten c SDOL a-Holten d Zondag: Manderveen 1-Holten 1 2.uur Vertrek om 12.45 uur vanaf Smids- beld. loos werken van een handvol mensen heeft men de verarmde bevolking tot sparen gebracht en daarmede krediet mogelijkheden geschapen ter ontwikke ling van de gemeenschap. Het opvallende resultaat van dit initia tief had tot gevolg dat binnen zes jaar tijds het voorbeeld van Puno in tal van plaatsen werd nagevolgd. Dit is zeer in het kort een moderne herhaling van de geschiedenis die in 1849 begon met de stichting van de eerste onderlinge spaar en leenbank door burgemeester F. W. Raiffeisen. Zijn voorbeeld werd overal ter wereld nagevolgd en jaarlijks wordt met een internationale Raiffeisendag hulde ge bracht aan de grondlegger. Van 1898 tot en met heden hebben bijna anderhalf miljoen spaarders in ons land hun spaargeld toevertrouwd aan 700 Raif- feisenbanken en boerenleenbanken, ver enigd in de Coöperatieve Centrale Raif- feisen-Bank te Utrecht. Het totaal be spaarde bedrag is nu gestegen tot ruim 2800 miljoen gulden. Op donderdag 19 oktober a.s. zullen de Raiffeisenbanken boerenleenbanken hun deuren wijd open zetten om een ieder in de gelegenheid te stellen mede te werken aan de Raiffeisenherdenking, die ingezet wordt met „een spaarweek voor iedereen". En vele miljoenen mensen elders ter wereld zullen eveneens hun feestelijke gang naar de spaarbank maken als hulde aan Raiffeisen, die tot lijfspreuk had: „Eén voor allen, allen voor één". Vrijdag 29 sept. jl. nam de CJV groep „Dorp" afscheid van haar presidente, me vrouw I. Jalink-Dubbelman. De afscheidsavond stond onder leiding van de wnd. voorzitter, de heer Henk Paalman. In zijn openingswoord heette hij alle clubleden hartelijk welkom en in Nu het zwemseizoen geëindigd is en. het natuurbad „Twenhaarsveld" gesloten, is het mogelijk de balans op te maken van de behoeften en resultaten van een zwembad voor onze gemeente. Het aantal bezoekers is, gezien in het licht van de wel zeer „onzomerse" zomer, verrassend te noemen en bedroeg meer dan 75.000. Hiervan waren er 1230 houders van abonnementen, terwijl een groot aantal tienbadendkaarten werd afgege ven. Van de gelegenheid om zwemlessen te nemen werd ruimschoots gebruik ge maakt. Het aantal leerlingen bedroeg ruim 200, uitgezonderd de schoolzwemlessen. Het door de badmeesters, de heren G. van Lemel en A. J. Fietje, georganiseerde diploma-zwemmen heeft goede vruchten afgeworpen. EJr werden 239 diploma's uitgereikt t.w. 145 A-diploma's, 70 B- en 88 C-diploma's der KNZB. Tevens werden zij, die in het bezit waren van het diplo ma B der KNZB in de gelegenheid gesteld een gratis opleiding te volgen voor het in deze omgeving nog weinig behaalde jeugdbrevet der Kon. Ned. Bond tot Red- het bijzonder de heer en mevr. Jalink en de heer A. Westerik. Hierna gaf hij het woord aan de heer Westerik, die een week tevoren reeds officieel afscheid had ge nomen. De heer Westerik zei in zijn toespraak tot de scheidende presidente o.m.: De sa menwerking met u heeft voor deze club zeker zijn vruchten afgeworpen. Ook per soonlijk hebben wij elkaar leren waarde ren en begrijpen. Leiding geven is vaak een zoeken en tasten om de juiste snaar te vinden, maar hetgeen u voor de club gedaan heeft is zeker ook van invloed voor uw en ons latere persoonlijke leven. Wat mij steeds weer is opgevallen is uw accuratesse. Als er iets moest gebeuren stond het altijd precies op papier, aldus spreker. Vervolgens boden Marietje Traanman en Diky Scheperman mevr. Jalink een ge heel verzilverd dienblad met suikerpot en melkkannetje aan, nadat ze eerst een toe passelijk gedichtje over hun clubleven hadden gelezen. Het dienblad bevatte de inscriptie: '50 CJV '61. Dit als aandenken dat zij 11 jaar lei ding had gegeven aan het christelijke jeugdwerk. Verder werd haar en haar man samen nog een boekenbon aangeboden. In haar dankwoord zei mevr. Jalink heel erg blij te zijn met de ontvangen at tenties en zeker nog veel terug te zullen denken aan de tijd op de club. In verband met het afscheid van presi dente en voorzitter had er na de pauze een bestuursverkiezing plaats. Met grote meerderheid van stemmen werd de heer Henk Paalman tot voorzitter gekozen. Verder werden nog twee bestuusrsleden gekozen t.w. mej. Diny Tijman en de heer Berend Jan Oolbekkink. De heer Westerik verzorgde de sluiting van de avond. Hij las enkele verzen uit de Openbaringen, waarna hij voorging in gebed. ding van Drenkelingen (KNBRZ). Hier van werden 16 diploma's uitgereikt. Ook de zwemwedstrijden, welke door de badmeesters georganiseerd werden kunnen geslaagd genoemd worden, even als de eerste water-polowedstrijd geor ganiseerd door de jeugdige vakantie gangers Harmeijer uit Rotterdam en Pul lens uit Velp. Ondanks de minder pret tige temperatuur bestond er een flinke belangstelling voor. Dat het bad ook bij de zomergasten zeer in trek was en bijzonder door hen gewaardeerd werd bleek o.m. uit de com plimentjes, die de badmeesters mochten ontvangen over het heldere water en de reinheid daarvan, over de mooie aanleg en de gezelligheid en de prettige sfeer, die er steeds heerste. Velen hoopten dan ook volgend jaar terug te komen. Ten slotte kan nog vermeld worden, dat het bad vanwege zijn bijzondere vorm en aanleg en het super-kleine Zwitserse kieselgurfilter zeer in de belangstelling stond van gemeente- en zwembadbestu- ren. Het werd ook van die zijde druk be zocht. De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen opende het winterseizoen met een gezellige huishou delijke vergadering in café ,,'t Bonte Paard", onder voorzitterschap van mevr. M. Reilink-Kers. Deze heette in het bijzonder welkom mevr. J. Sluiter-Bolle, die na een lang durige en ernstige ziekte voor het eerst weer de vergadering kon bezoeken. De leden zijn zeer verheugd over dit herstel van hun medelid. Ook bracht zij dank aan allen, die hun medewerking op een of andere wijze verleenden aan de herden- king van het 30-jarig jubileum van de Overijsselse afdeling, dat voorin de maand augustus in Holten werd herdacht. Zij herinnerde aan de geslaagde Twente- tocht, die de leden deze zomer maakten en wees op de belangrijke voordelen voor de jonge meisjes door de opening van de landbouwhuishoudschool in deze ge meente die op 1 september haar poorten opende. Mevr. F. Hartenberg-Grotendorst gaf een uiteenzetting van het streven om door middel van enkele opgeleide dames voorlichting te geven over de zelfbescher ming tegen eventuele atoomexplosies, de z.g. actie „Door vrouwen aan vrouwen een op vijf". Men vond het moeilijk daar voor candidaten te vinden. 1 4 144 4.15 uur 4.uur 4.15 uur 4.uur .Waar U het te pakken kreeg is voor U een raadsel Tochtzeggen ze. Zo was U gezond en op gewekt. Zo staat U te niezen dat er geen eind aan komt! ..Kostbare uren verloren laten gaan Met een humeur zwaar onder peil. Of... 2MIST I Wci U nod'i hebt ,s een veilige,veelzijdige pijnstiller, met snelle, doeltreffende werking. 'ASPRO' werkt snel: zie hoe hel direkt in water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstelling verzacht 'ASPRO' ogenblikkelijk de pijn. 'ASPRO' helpt direkt - U voelt zich weer prettig en opgewekt. Ja, 'ASPRO' doet méér! 'ASPRO' is veelzijdig: juist door deze wetenschappelijke samenstelling kan 'ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast. Hoofdpijn, verkoudheid, griep, keelpijn, koorts vlug 'ASPRO'! 'ASPRO' is veilig: veilig voor maag, hart en nieren. Zelfs voor kinderen (als U zich aan de juiste doseringen houdt). HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2