Uit historie WOMIXRs OOTJE TEEM nemr het eiland Ornhawnu Nèt als je 't niet gebruiken kunt!... in dit b DENKT U N OVER EEN NIEUW h COSTUUM KLEDINGMAGAZIJN JUIST! gmSPl@'s -en De slag om de Waardenborg Conferentie Internationale Hulpverlening op „Den Alerdinck" Jaarvergadering IJ» Kiesvereniging ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 No. 38 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD Dan is het de moeite waard onze stijlvolle collectie te komen bewonderen. Elegante costuums voor de man van nu, die weet dat goed gekleed gaan zijn persoonlijkheid ten goede komt. Wij adviseren u gaarne. Wot U nodig hebt is een veilige, veelzijdige pijnstiller, met snelle doeltreffende werking. ASPRO' werkt snel: zie hoe het direkt in water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstelling verzacht 'ASPRO' ogenblikkelijk de pijn. 'ASPRO' is veelzijdig: juist door deze wetenschappelijke samenstelling kan 'ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast. Hoofdpijn, verkoudheid, griep, keelpijn, koorts vlug ASPRO'! ASPRO' is veilig: veilig voor maag, hart en nieren. Zelfs voor kinderen (als U zich aan de juiste doseringen houdt). 'ASPRO' helpt direkt - U voelt zich weer prettig en opgewekt. Ja, 'ASPRO' doet méér! HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP De 'dag sdhoot al op. De drost van Salland liep torisend als 'm, leeuw van de' ene omloop van de Waardlenlborg naar de andere. Hij 'buurde links en tuurde redhts. Maar zijn soldaten kwamen niet opdagen, doch wel de Bezel met Pinnen Graads. De drost maakte zich ongerust over het lange wegblijven van de bezetting van de Waardlenlborg. De Hanekam hield er overigens de moed flink in door rijke lijk wijn te presenteren. Ginder cp de Arckelstein werd de drostinne onrustig. Zij was een strijde- lustige veldheersdochter, liet de Arckel stein aan de commandant ter bewaking over, sprong op haar zwarte merrie en reed met zeven manschappen in de rich ting Holten. Zij moest weten, of haar man in gevaar verkeerde of niet. Voorzichtigheidshalve reed zij niet door Holten, maar door de (buurtschap de Langstraat en toereikte zo langs een omweg de Waardenborg. De drostinne kiwam echter te laat. De Waardentoorg werd reeds door de Raap olieregent 'belegerd en de schout hitste het volk op, er maar fiks op te branden. De (bezetting van de Arckelstein, die des morgens was gaan drossen, had zidh bij de vandalen van de Raapolieregent gevoegd. Men kon toeter de schout in het zadel helpen dan als vierde man in de eiken te worden gehangen. De drostinne constateerde met smart, dat de Snij- zomp de waarheid had gesproken. Zij liet het er echter niet ibij zitten. De manschappen, die nog 'in „De 'Drie Vet te Varkens" aan het pimpelen iwaren, moesten onmiddellijk bomen en zij ge bood de maininen, heer drost te ontzetten. Dat was gemakkelijker gezegd dan ge daan, want de Raap olieregent, en de schout hadden veel meer manschappen dan de 'drostinne. Zij stuurde ijlboden naar Bathmen om de landlieden te halen. De Bezel en de Pinne .waren intussen ingelicht door Helhuizer Bats, een var kenshandelaar, die er geen gras over liet groeien. De Pinne en de Bezel ren den naar Holten. Als zij de drost de oren konden helpen wassen, zou hun dat heel wat waard zijn. Intussen werd de drostinne door de belegeraars van de Waardentoorg ger- grepen en stond imu tussen de Raapolie- regent en de Peldkelhering. Zij walgde van dat Deventer iburgerspul, maar deze waren maar wat Iblij met hun vangst. De drostinne was een charmante en toe vallige vrouw en zij stond voor de keus: Het verdrag van overgave teklemen en met haiar tman veilig naar de Arckelstein terugkeren om Ihem daar ide ganse dag te liefkozen, of een wanhopig neen zeg gen. De idrostinne (ging ter wille van haar heer gemaal door de knieën. Een half uur later stapte de 'drost als een verslagen mam de poort uit. Zijn vrouw viel hem om de hals en kreet: Willem, je hetot mij en trek je van die pruttel niks aan. De drost van Salland reed met zijn vrouw naar huis en zoende haar daar flink af. Vervolgens ging hij naar zijn schrijfkamer, sneed enige ganzeveren piemen en begon een Ibrief te schrijven aan de bisschop van Utrecht, dat het daverde. De (drost vroeg de bisschop zo voor de vuist weg, voor wie hij meer respect had: voor ol'ie- en Iharingkooplui of voor 'de ordentelijke oude landadel. De bisschop vond de brief niet mooi, maar de hoogwaardigheidsbekleder kon niet anders. Als de adel 'haar geld uit leende, zat er altijd een bijlbedoeling achter. Dat deed het te Deventer even erg, maar dat liet de stad zo niet mer ken; daar waren de burgers meer uit geslapen. De schout kwam weer op de Waarden- borg en werd opnieuw in zijn amtot ge- installeerd. De Bezel vertelde de pastoor, dat 'hij vertrekken moest, want de schout had nog een en ander met de Bezel te ver- effenlen). De schout was namelijk gewaar geworden ,dat de Bezel hem dat koopje had geleverd en hem smadelijk had weggejaagd. Dan was er ook nog die kwestie van het gedeeltelijk afbranden van Holten. Dat had de Raapolieregent aan een troep plunderzieke Deventemaren beloofd, maar de Pakkelhering verzette zich als schout hier heftig tegen. In het open baar bood hij aan, alles blauw blauw te laten, maar de Bezel moest worden uitgeleverd. De Bezel was inog geen veertig jaar en voelde zidh nog veel te jong om nu te sterven en dus kneep hij er in de nadht weer tusslen uit en ging naar Hei huizen; daar was hij veilig. Toen de schout vernam, dat zijn erg ste vijand wias ondergedoken in Heihui zen, stuurde hij de Pinne naar de buurt schap met ©en bericht aan de 'boerman van Heihuizen, dat er een zitdag zou ge houden worden Ibij Braakman. Daar kon men kennis maken met de schout. De boerman gaf 'de boodschap mee te- 7. Ootje Teur gaat mee naar Oroboma. ..Kijk es, broer!" begon Bram Steng, toen ze een eindje gelopen hadden. „Dat zit zo met die kaart. Ik ga morgen op reis met m'n schuit en het doel van die reis is Oroboma. En nou moet je weten, dat er van het eiland Oroboma maar één kaart op de hele wereld bestaat en dat is deze. Dus toen ik het ding kwijt was, zul je begrijpen, dat ik in de put zat, want dan had ik gewoon niet op reis kunnen gaan! Snap je, broer?" „Juist!" zei Ootje Teur, „dat begrijp ik. „Hè, ik zou best mee willen. Ik zou wat graag eens zo'n verre reis maken!" „Nou, wat let je?" lachte Bram Steng. „De „Kniertje" ligt klaar om weg te varen en er is nog wel ergens een hut over voor je. Het is maar een vracht boot, maar je mag mee als de enige pas sagier. Wat denk je er van?" „Ik ga mee!" zei Ootje Teur, die ver der nergens over nadacht. „Zo mag ik het horen!" zei Bram Steng. „Niet lang nadenken, maar doen!" Na een paar uur lopen hadden ze de zee bereikt. Vanmiddag naar de stad. Gezellig winkelen, even naar e markt Dat juist nü zo'n akelige hoofdpijn komt opzetten Thuis blijven? Die prettige middag laten bederven? Of rug, dat de Peüdkeliheiïng maar zou ko men, dan kon hij de greep in het gat krijgen. Zeer vertoornd door deze boodschap besloot de schout toch te gaan. Hij nam twintig strijdbare mannen mee- Daar had hij, zo dacht hij, glanioeg taian. Per slot van rekening was de (buurtschap Heihuizen maar drie huizen en een mesthoop groot. De schout rekende er eöhter niet mee, diat daar op de Helhud- zerheide veel vreemd volk zat, dat een hekel hiad aan elk gezag. De Raapolieregent Iging ook mee. Voor hij weer maar Deventer vertrok, wilde hij de toestand goed opnemen. Dan kom hij verslag uittor lengen aan de meente en de raad over de toestand te Holten. Op de dag, dat de schout naar Heihui zen trok, was er een rechtdag te Raalte. De Raaltenaren hadden netjes opgepast en even na de middag kon de drost vam Salland weer vertrekken naar de Ar ckelstein. Walkel Bats, een boer uit de Helihuizen, ontmoette het drostelijk ge zelschap en hem werd door de drost ge vraagd, hoe het in de buurtschap ge schapen was. O, dat was wel goed, want de Hellhuizers wilden die middag slaags met d-e schout van Holten. Ga ons voor, Wakel!, zo riep de 'drost, en wee je gebeente, ais je liegt. Maar 'de Wakel loog niet. De Helhui zer boeren wetten hun messen op de Bentheimer putranden. De drost liet de boerman roepen ieni dez© legde uit, dat ze in Heihuizen liever hadden gezien, dat de drost iemand had aangewezen tot schout, dan dat men te doen had met die klungel uit Deventer, die er nu was. De drost besloot te blijven. Hij was per slot van rekening hoofd van het land van Salland. Bij Braakman sloeg mem aan het pamnekoekbakken voor de drost en zijn gevolg, ongeveer tien man. De paarden werden netjes in de schuren vastgebonden. De drost zette zich met zijn gevolg om de ronde, helder ge schuurde klink-tafel. De 'drost ging voor in gebed en was juist genaderd tot de helft van zijn bede, toen de troinlie van de Pekkelhering voor het raam ver scheen, idie schreeuwde: Hei daar, prut tel, wat moet dat? Inmiddels verscheen ook de dikke en glimmende kop van de Raapolieregent. Deze schreeuwde: Kom er uit, schorem, als je 'durft. Dit liet de drost van Salland niet op zich zitten. De pannekoeken bleven staan. Mannen, valt aan!, zo gebood hij en gaf zelf het voorbeeld door met ge trokken zwaard naar buiten te rennen. Dé schout was jong en kwiek en deze ontsprong de klap, maar de 'Raapolie regent kreeg een mep (tot achter -in de volgende week. De mannen van de Ar ckelstein stormden naar voren onder de kreet: Viva de drost! Zo begonnen zij die van Waardentoorg terug te drijven. De schout hoefde men niet meer te ver jagen. Die galoppeerde al ha'lf weg. VAN COEVERDEN. Het Hervormde Vormingscentrum Den Alerdinck" bij Heino en de Provin ciale Werkgroep voor Internationale Hulpverlening in Overijssel organiseren gedurende het weekend 28-29 oktober a.s. op „Den Alerdinck" een conferentie over Internationale Hulpverlening (Inter- church Aid). Op zaterdagavond zal oriënterend ge sproken worden over de nood der wereld en wat ter leniging gedaan wordt, terwijl zondagmiddag vragen aan de orde komen als: „Welke vooruitzichten zijn er voor jonge mensen voor dienstbetoon in de onderontwikkelde gebieden? en Iloe kun nen de gemeenten levendig bij het werk der internationale hulpverlening betrok ken worden?" De kosten voor dit weekend bedragen f8,50 per persoon. De administratie van „Den Alerdinck" (post: Laag Zuthem; tel. 05202-284) zal iedere belangstellende gaarne nadere in lichtingen verschaffen. Afscheid van voorzitter Heeres De leden van de AR Kiesvereniging „Nederland en Oranje" kwamen maan dagavond in jaarvergadering bijeen in gebouw „Rehoboth", De voorzitter van de afdeling, de heer R. Heeres, opende deze goed bezochte vergadering met ge bed en Schriftlezing (Romeinen 8 31- 39), na het gezamenlijk zingen van Ps. 121 1. Na een hartelijk woord van welkom en een kort openingswoord van de voorzit ter naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte, las de secretaris, de heer J. v. d. Meulen, de notulen en werd te vens het jaarverslag uitgebracht, waar uit duidelijk bleek, dat het in het seizoen 1960-'61 niet aan aktiviteit heeft ontbro ken. Het ledental bleef gelijk en het be droeg op 1 september j.l. 114. 'Dit aantal kan echter belangrijk hoger zijn en op korte termijn zal daarom een ledenwerf- aktie worden gehouden. Ruim 30 procent van de leden bezocht in het seizoen 1960- '61 de vergaderingen. Financiën. Blijkens het verslag van de penning meester, de heer J. Beldman, bedroegen de inkomsten over het afgelopen boekjaar f 549,44 (inclusief saldo vorig jaar, zijn de f 81,69) en de uitgaven f 493,73, zodat het batig saldo f55,71 bedroeg. Aangezien de jaarvergadering eerder werd gehouden dan oorspronkelijk de be doeling was, had nog geen kascontrole plaats. De heren van de controlecommis sie, G. Kolkman en J. W. Hulsman H.zn., zullen de bescheiden één dezer dagen on der de loupe nemen en dan in de eerstko mende vergadering hun bevindingen rap porteren. Tot leden van de kascontrolecommis sie 1962 werden benoemd de heren J. W. Hulsman H.zn en G. Stam J.zn. Na afhandeling van de agenda liet de voorzitter, de heer R. Heeres, in een „po litieke rondblik" de voornaamste gebeur tenissen op politiek terrein in binnen- en buitenland de revue passeren. Aandacht werd geschonken aan de gevolgen van de revaluatie van de gulden; de toestand in Laos en Cuba; de verkiezing van John F. Kennedy tot president van Amerika; de moeilijkheden in de Kongo; de afslui ting van Oost-Berlijn; de verkiezingen in West-Berlijn; het overlijden van de bei de grote AR-politici L. F. Duymar van Twist en prof. P. S. Gerbrandy, en de plotselinge tragische dood van de secre taris-generaal der Verenigde Naties Dag Hammarskjöld. Aan het einde van de vergadering sprak de heer J. v. d. Meulen een hartelijk woord van dank tot de scheidende voor zitter, de heer R. Heeres, die helaas slechts korte tijd de voorzittershamer hanteerde. Nadat de heer Heeres met enkele woor den had dank gezegd voor het vertrouwen dat hem werd geschonken en de mede werking, die hij van bestuur en leden mocht ondervinden, werd de vergadering door de heer H. Landeweerd met dank gebed gesloten.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5