m» Hebben wij nog een kans? „Verborgen" ondervoeding komt ook in Nederland voor Distriatssamenkomst Ned. Bijbelgenootschap Christelijk Jongeren Verbond nam afscheid van voorzitter Westerik Class. Zendingsavond op 25 september jl.l in „Irene" „Oom Ap" hanteerde 25 jaar de hamer 4 oktober W erelddierendag Voetbal Bescherming Bevolking in oorlogstijd Het initiatief van de regering om de be volking voor te lichten omtrent wat haar te wachten (en te doen) staat in geval van oorlog, kan alleen effect hebben wan neer de bevolking zélf in die mogelijk heden gelooft. Want het advies komt in hoofdzaak hierop neer, dat de beste bescherming de zelfbescherming is, in eigen huis, van eigen gezin. Indien men van de regering verwach ten zou dat zij kan zeggen: wanneer er oorlog komt, ook een oorlog met kern wapens, dan hebt u niets meer te vrezen, daartegen bent u afdoende beschermd... dan vraagt men teveel. Dat is ook in het verleden nimmer mogelijk geweest. Het is een wreed spreekwoord: „Waar gehakt wordt vallen spaanders". En de vervol making van het luchtwapen, dat alweer achterhaald is door het raketwapen, maakt met name de burgerbevolking kwetsbaarder dan ooit. Daartegenover moet men weer niet in een ander uiterste vervallen en zeggen: In een moderne oorlog (met kernwapens) gaan we er allemaal aan. Eén H-bom en geheel Nederland is van de kaart. Deze opvatting is ten enenmale onjuist. Er zullen velen zijn, die, binnen een be paalde cirkel rondom het punt van explo sie, geen kans op overleven hebben. Het zullen er meer zijn dan voorheen bij het gebruik van brisant- en brandbommen, hoewel de verschrikkelijke dodenlijsten van steden als Berlijn, Dresden en Ham burg nauwelijks te overtreffen zijn. Maar... zeer velen zullen er het leven af brengen, onder hen misschien vele ge wonden, vele daklozen. Als men nu aanneemt, dat men wel zal behoren tot de mensen die het niet overleven, dan is de konsekwentie van zulk een pessimisme een volstrekt niets doen. Maar dat is de aard van de mens niet. Wij hebben een sterk overlevings instinct, en als we een kans hebben zullen we die trachten te benutten. Het streven der regering bij haar voor lichting is, deze mentaliteit in het Neder landse volk te versterken. Maar dat ver eist voorzorgen. Wanneer men wacht tot „het uur nul", is het voor velen waar schijnlijk te laat. DE NIEUWE DREIGING Is het atoomwapen, wat zijn uitwerking qua hitte en luchtdruk betreft, een ver grote editie van de tot nu toe gebruikte wapens, één element is er dan nieuw en slechts aan zeer enkelen bij ervaring be kend en dat daardoor temeer wordt ge vreesd: de radio-actieve straling. Deze straling treedt op bij een directe explosie, maar dan gaat ze vergezeld van hitte en luchtdruk, die al even dodelijk zijn. Men wordt dus als het ware door drie dodelijke wapens getroffen. Wie dit overleeft heeft geluk gehad. Er is echter ook nog de indirecte stra ling de zgn. fall-out. De explosie zuigt 't stof tot in de hoge luchtlagen, waaruit het later, geladen met radio-activiteit, weer naar beneden valt, soms over een front van tientallen kilometers en hon derden kilometers ver. Nu is deze radio-actieve straling ge bonden aan de radio-actieve stofdeeltjes, Wat de opkomst op deze bijzonder ge slaagde avond betreft zou men denken aan het spreekwoord: Wat je vér haalt, smaakt lekker", want de zo goed als geheel gevulde zaal van „Irene" trof men veel meer mensen van elders uit de classis Deventer aan, dan Holtenaren. Nadat de voorzitter der classicale Zen dingscommissie, ds v. d. Molen van Kaal te de vergadering geopend had met Schriftlezing, gebed en een geestig maar ook ernstig openingswoord, gaf hij direct het woord aan de heer H. de Vos, adj. secretaris van het Afrika-instituut te Rot terdam, die een boeiend betoog hield over het onderwerp: „Ik was in Afrika". Spreker gaf in grote lijnen een over zicht van de contacten van Afrika met West-Europa (eerst Westerse steun punten in Afrika langs de Indië route, later slavenhandel, daarna kolonisatie) en de loop van Afrika's geschiedenis, met zijn spanningen en verwarringen, die tot op heden daarvan het gevolg is geweest. De neiging om zich af te wenden van een democratisch staatsbestel, die zich in verschillende zelfstandige Afrikaanse staten, ondanks de grote Westerse in vloed, die zij hebben ondergaan, open baart, verklaarde spreker uit de behoefte der geestelijk ontwortelde negers om iets van de geborgenheid van het vroegere stamverband terug te vinden in de poli tieke partij en dan is één partij het meest gewenst. Na de pauze bracht de religieuze caba ret groep uit Almelo haar programma „Open Kaart", dat voor 't gevoel van ongetwijfeld alle aanwezigen te kort was, want het smaakte naar „meer". Het was goed 10 uur toen ds v. d. Mo len deze mooie avond sloot. Ter lezing is het wellicht goed te ver melden, dat de éérste prijs van de verlo ting ter bestrijding der onkosten, een remington-scheerapparaat, gewonnen werd door een Holtenaar, die eerst niét van plan was deze avond te bezoeken. met andere woorden: zonder stof geen straling. Slaagt men er in dit stof te ont wijken (door binnen te blijven) en het buitenshuis te houden (door hiervoor maatregelen te nemen), dan heeft men van deze straling geen last. Ze neemt trouwens gestaag in sterkte af. Soms duurt het een week, soms maar 48 uren, al naar gelang van de afstand, en dan is de intensiteit zo ver verminderd, dat men zich weer op straat kan begeven. Zelfs al zou ons land voor een kern-bom bardement gespaard blijven, dan nog kun nen we grote last krijgen van deze fall out, als gevolg van bombardementen el dersja, zelfs van kernexplosies in vredestijd. Dat hangt voornamelijk af van de windrichting. Wanneer men dit niet weet, gaat men uit angst voor het onbekende (altijd de hevigste angst) soms dingen doen, welke men beslist niet moet doen (b.v. vluchten) en dingen laten, welke men had moeten doen... de dingen, die de regering aan geeft in de wenken, die dezer dagen bij ffcj ieder Nederlands burger worden thuisbe zorgd. Hebben wij nog een kans? Ongetwijfeld hebben wij een kans. Als we die kans maar benutten. Hét schoolkind en zijn lege maag In voedingskringen maakt men zich nog steeds bezorgd over de kwaliteit van onze Nederlandse volksvoeding. Weliswaar is de zichtbare ondervoeding in ons land praktisch verdwenen, doch de „verborgen" ondervoeding, de deficiënties en a-vita- minosen treft men hier en daar nog welig aan. De groepen die in 't bijzonder aan deze „verborgen" ondervoeding bloot staan zijn de a.s. en jonge moeders, het schoolkind, de ouden van dagen en zieken (zoals de suikerzieke en de tuberculose patiënt). Voor de zieken wordt momenteel in ons land via de gemeentelijke gezondheids diensten en de Kruisverenigingen goed ge zorgd en ook voor de ouden van dagen doet men zijn best. Voor de a.s. en jonge moeders wordt weliswaar zo gezorgd dat zij die verstan dig zijn, er profijt van kunnen trekken; doch vele vrouwen van deze groep beste den toch nog niet voldoende aandacht aan zich zelf. Zij komen de medische adviezen en voorschriften die hun gegeven worden, niet regelmatig en goed na. MELK IN DE PAUZE Het slechtst echter is het schoolkind er aan toe. Staan baby en kleuter nog van minuut tot minuut onder moeders controle, het schoolkind gaat vaak na een karig ontbijt (in der haast naar binnen geslokt) naar school, en blijft daar drie tot vier volle urenvaak zonder eten. Het gevolg van het te schaarse ontbijt is een daling van het bloedsuikergehalte, wat allerlei nare gevolgen heeft: aandachtverslapping, on rust, zenuwachtigheid en (natuurlijk) hon ger. Dat men dit in onderwijs- en voedings kringen reeds lang gerealiseerd heeft, blijkt uit het al jaren oude streven om de gevol gen van het te schaarse ontbijt voor het schoolkind te minimaliseren door het ver strekken van o.a. melk in de pauzes tus sen de lesuren. Dit neemt natuurlijk niet de ver an woordelijkheid van de ouders weg om hun kinderen een volwaardig (eiwitrijk) ontbijt voor het naar school gaan te geven. Het komt alleen tegemoet aan de daling van het bloedsuikergehalte tijdens de morgen uren, enkele uren na het opstaan dus. En daarom is het zo bijzonder jammer dat nog niet op alle scholen de schoolmelk is ingevoerd. Ouders en onderwijzend perso neel van scholen, die van de voordelen van de schoolmelkvoorzieningen profiteren, we ten, dat de kinderen er beter van worden. DIK IS NIET ALTIJD GEZOND Kinderen, waarvan de scholen nog niet in de schoolmelkcampagne zijn ingescha keld, missen iets. Zij komen tekort! Zij krijgen minder beschermende stoffen dan de anderen. Zij worden eerder ziek, lijden vaker aan verkoudheden en vooral, missen de concentratie en de rust die nodig zijn voor het opnemen van de moeilijke school lessen, die voor hun later leven van zo groot belang zijn. ie Uit een in de Verenigde Staten gehou den opinie-onderzoek is gebleken, dat 66 procent van het Amerikaanse volk tevreden is over de wijze waarop de Amerikaanse regering het conflict Berlijn aanpakt. 21 Procent is niet te vreden. De rest heeft geen mening. ie Uitspraak van ploegendienstmensen: „De nachtdienst is de mooiste dienst die er is. Je hoeft overdag niet te wer ken en 's nachts niet te slapen." ie Een 30-jarige Turijnse monteur heeft een collega opgeblazen met samenge perste lucht. Het slachtoffer is in ern stige toestand naar een ziekenhuis ge bracht. De dader zei, dat het maar een grapje was geweest. Hij had z'n col lega altijd een iel mannetje gevonden en dacht „dat een beetje lucht 's mans uiterlijk goed zou kunnen doen." In vele landen is de schoolmelkvoorzie- ning verplicht, en/of wordt van staatswege schoolmelk verschaft op iedere school, aan ieder kind. Maar dat is vooral in de lan den, waar de tekorten in de voeding zeer duidelijk zijn. Bij ons is dat gelukkig niet het geval. Maar toch! Bij ons lijkt het wel vaak alsof ieder kind goed gevoed is, omdat het er dik uitziet. Wij weten echter dat dikte vaak veroorzaakt wordt door overvloedige koolhydraat- en vetvoeding, en dat dit een tekort aan opbouwende en beschermende stoffen zoals eiwitten en vitaminen kan betekenen. Het is daarom, dat wij spreken mogen van een „verborgen" ondervoeding. En deze heerst hier en daar nog steeds, ook bij onze Nederlandse schooljeugd. Op dinsdagavond 26 september werd in gebouw „Irene" een districtssamen komst gehouden van het Nederlands Bij belgenootschap. Om half zeven was er een huishoude lijke vergadering van het district Holten op welke vergadering afgevaardigden van de afdelingen van het NBG te Deventer, Rijssen, Hellendoorn, Bathmen en Holten aanwezig waren. Door elke afdeling werd verslag uitge bracht over de werkzaamheden van het afgelopen jaar. De afdeling Rijssen boekte een opmer kelijk groot aantal nieuwe leden. De propaganda-samenkomst werd na het zingén van psalm 68 vers 10 door ds J. H. Israël met gebed geopend. In zijn openingswoord heette ds Israël in het bijzonder welkom het Hervormd Kerk koor, dat enige liederen zal zingen en de heer A. Spaargaren, algemeen secretaris van het NBG. Ds Israël wees op de kansen die er ook in onze tijd zijn, om de Bijbel te brengen bij alle mensen, in hun eigen taal. Het Ned. Bijbelgenootschap grijpt die kansen aan en vraagt daarom ons aller steun en gebed. In Holten zijn 240 begunstigers (f 1, en 94 leden (f2,50 of meer). Ds Israël be sloot zijn toespraak met een dringend beroep op de begunstigers om lid te wor den van het genootschap en indien men nog geen lid of begunstiger is zich op te geven. De heer Spaargaren sprak over het Bijbelgebruik. Het persoonlijk lezen in de Bijbel maakt rustig en blij. Na de korte toespraak van de heer Spaargaren werden vertoond de prachti ge films „Op het kruispunt der wegen" en „De bladeren van de bomen". Uit beide films bleek duidelijk het om vangrijke en zegenrijke werk van het NBG over de gehele wereld. In de pauze gaven zich enkele nieuwe leden op. De mooie avond werd na het zingen van psalm 89 vers 7 door ds R. A. Hoog kamp met dankgebed gesloten. In het gebouw „Irene" werd zaterdag avond in meer intieme kring het feit her dacht dat de heer A. Westerik een kwart eeuw geleden gekozen werd tot voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Bond van Chr. Jongemannenvereniging (CJMV) „Dient de Heere met blijdschap". Mevrouw Jalink bij wie de leiding van deze avond berustte sprak een har telijk woord van welkom waarbij zij zich in het bijzonder richtte tot de afgevaar digden van de Hervormde Kerkeraad, Hervormde Jeugdraad, de verenigingen uit Espelo. Dijkerhoek en Beuseberg, de ring Holten en het Provinciaal Comité. Nadat Albertha Wechstapcl dc notulen had gelezen van de op 23 september 1936 gehouden vergadering opende Henk Paal man als afgevaardigde van de club voor de jubilerende voorzitter de lange rij van sprekers. Hij herinnerde aan het vele en belangrijke werk dat de heer Westerik verrichtte en hij stond in het bijzonder stil bij de moeilijke jaren van de bezet ting. Bij het aanvaarden van uw taak sprak U zoals wij uit de eerste notulen hoorden de woorden :„ik hoop dat God mij de kracht en de wijsheid zal geven om deze vereniging te leiden." Hij gaf u kracht en wijsheid en onze dank gaat deze avond dan ook in de eers te plaats uit naar Hem. Zo besloot de heer Paalman. De dankbaarheid van de Hervormde Jeugdraad werd vertolkt door ds J. H. Israël terwijl namens de Hervormde Ker keraad het woord werd gevoerd door ds C. C. Addink. De heren Aalpol, Blankena en Krikkink spraken resp. namens de clubs in de Beu seberg, in Espelo en Dijkerhoek. Het initiatief tot het oprichten van clubs in deze buurtschappen werd geno men door de heer Westerik met wie ook later steeds prettig mocht worden samen gewerkt. Namens de ring Holten van het Chr. Jongerenverbond, waarvan de jubilaris 12 y, jaar voorzitter is geweest, sprak Henk Paalman terwijl Dinie Tijman na mens de afdeling „Dorp" „Oom Ap" har telijk dankte voor het vele werk, de pret tige leiding en de vriendschap, die steeds werd betoond. Na deze toespraak ging het doek open en kwam de prachtige fiets te voorschijn die de heer Westerik als jubileum- en afscheids-cadeau werd aangeboden. Na dit „intermezzo" werd door de heer ter Haar uit Almelo nog het woord ge voerd namens de Provinciale Commissie van het Chr. Jongeren Verbond van wel ke commissie de heer Westerik 5 jaar voorzitter is geweest. Hij bood mevrouw Westerik een geschenk aan. Tijdens de pauze waarin getrakteerd werd op kofie met koek was er gele genheid om de grote verzameling „Jeugd werk" foto's van de jubilaris te bezich tigen. Aan het slot van de avond sprak de heer Westerik mede namens zijn vrouw een hartelijk woord van dank voor de vele goede woorden tot hem gericht en de cadeaux die werden aangeboden. Als voorzitter nam ik vanavond afscheid maar ik zal het jeugdwerk, dat meer dan 40 jaar een warme plaats in mijn hart heeft gehad naar vermogen blijven dienen zo besloot de heer Westerik. De Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, Den Haag, richt zich elk jaar omstreeks deze tijd tot de voorgangers van alle Kerken in Nederland met het verzoek op de zon dag vóór of na de 4e oktober in de predi king de zo ontwrichte verhouding van de mens tot zijn partner-in-de-schepping, het dier, onder het gebod en de belofte van God te stellen. Volgens het Scheppingsverhaal is de mens opgedragen om de hof, die hem is toevertrouwd, te bewerken en te BEWA REN. Deze kleine toevoeging is een waar schuwing, dat het bewerken niet moet verworden tot een gebruiken, waarin de wereld wordt „ausgenützt". Waar men sen zo met mensen omgaan zijn wij (te recht) verontwaardigd; een mens is er niet om te worden gebruikt, hij is geen materiaal dat je kunt weggooien als het zijn dienst heeft gedaan. „Gij zult Uw naaste liefhebben". De mens is er om in zijn menselijkheid te worden bewaard. Gelukkig, dat de Kerk dat in de regel ook niet altijd! heeft gezien, en dat ze in de regel weer niet altijd! op de bres heeft gestaan waar de mens werd bewerkt, gebruikt, als een ding behan deld. Gelukkig, dat de Kerk zo bewarend aan het werk is geweest! Het is onmogelijk! Ook hier, waar het gaat om de dieren is ons opgedragen om bewarend behoedend en dat wil zeg gen: eerbiedig om te gaan met het leven', dat God ons heeft toevertrouwd. De dieren óók de dieren bewa rend voor de gedachteloosheid, de slor digheid en de ruwheid van mensen zijn wij bezig de Heer van hemel en aarde te gehoorzamen en Zijn Naam te heiligen. Dat is niet een rand van het Evange lie, het ligt vlak bij the heart of the matter. De aarde bewarend zijn wij mens! Het afgelopen weekend leverde voor de Holtense rood-zwarten wel zeer wei nig succes op. De nieuwste aanwinst, Holten d, slaagde er als enig elftal in om de volle winst te behalen. Het junioren a- team speelde ook deze keer nog niet. Holten 1-KOSC 1 2—3. In een spannende wedstrijd, waarbij de elftallen elkaar niets toegaven, behaalde het iets beter spelende elftal van de Oot- verdiende zege. Het Holtense elftal ver- marsumse zwart-witten een kleine, doch scheen nog zonder de gebroeders Traan- man. In een bijna gelijk opgaande strijd waren de bezoekers door constructiever spel gevaarlijk; hun schoten, die de vaak goed opgezette aanvallen moesten afron den, werden echter slecht geplaatst en de twee eerste doelpunten werden dan ook van dichtbij gescoord. De basis voor de uiteindelijke zege van de gasten werd on geveer tien minuten voor het verstrijken van de eerste helft gelegd. Een goede aanval bracht toen de bal bij de midvoor, die keeper A. Vincent van dichtbij kans loos passeerde (01). Holten beet fel van zich af, lanceerde enkele mooie en gevaarlijke aanvallen, die in een hoekschop resulteerden. De KOSC-ers sloegen deze aanvallen vakkundig en ge decideerd af en een uiterst snelle uit val bracht de bal op links en voordat de Holtense defensie zich had kunnen her stellen, was de stand door de midvoor naar 02 geschoten. -Nadat M. Klein Velderman, met een enkelblessure, ver vangen was door J. B. Stukker, kwam ook de rust met deze 20 achterstand. De Holtenaren kwamen na de rust ech ter geweldig opzetten en was de KOSC- defensie niet zo goed op dreef geweest, dan waren er spoedig doelpunten geval len. Nu bleef het bij een treffer, gescoord door Ulfman, uit een combinatie op de rechtervleugel (12). Dat was het sein voor de Holtenaren om er nog een schep je boven op te gooien. Enkele minuten voor het einde leverde dat de tweede Hol tense treffer op, maar vóór die tijd had den de Ootmarsumsen al hun derde en beslissende doelpunt gemaakt door hun linksbuiten. Het Holtense doelpunt werd gescoord door G. H. Brands met een mooi schot van verre afstand. Brands was het Holtense elftal komen completeren, toen G. H. Vincent werd geblesseerd. Er worden dit seizoen twintig wedstrij den gespeeld en voor de winnaar bekend zal zijn, kunnen er nog heel wat verras singen te voorschijn 'komen bij de wed strijduitslagen! Wierden 2-Holten 2 72. Tegen deze sterke tegenstander bleek 'n nog niet ingespeeld Holten 2 volkomen kansloos. De Wierdense geel-zwarten wa ren versterkt met enkele afgedankte spe lers van het eerste elftal en dat was vooral in de tweede helft zeer goed te merken. In de eerste helft ging het nog wel bij de Holtenaren. Zelfs namen de Holtenaren de leiding door een fraai doelpunt van H. Brands. Nog voor de rust stonden de Holtenaren met 21 ach ter door een tweetal doelpunten van de gastheren. Deze namen na de rust ge heel het initiatief in handen. Ook door enkele zwakke momenten van de Holten se keeper liep de stand op tot 71, alvo rens de rood-zwarten door J. ten Velde hun tweede doelpunt konden aantekenen. Holten 3-RKSV 2 Z—8. In een eenzijdige wedstrijd trokken de Rijssenaren wel aan een zeer lang eind. Dit verwonderde ons ook niet, want ver leden seizoen speelden de gasten nog in de derde klasse. Het ziet er naar uit, dat ze spoedig deze degradatie ongedaan zul len maken. Ook hier liep de score onno dig hoog op, doordat de Holtense keeper zijn dag niet had. Juniores: Enter a-Holten c 51. Het is geen schande om met een c-elf- tal van een tweede klasse TVB-club te verliezen van het a-elftal van een vierde klasser KNVB. De rood-zwarten pro beerden het wel, maar het lukte ook niet erg best in de Holtense voorhoede. Toch speelt dit junioren-elftal wel goed voet bal; dat hebben we de week er voor wel kunnen constateren, toen de wedstrijd tegen GFC c met 32 werd gewonnen. Holten b-Nijverdal a 01. Met het kléinst mogelijke verschil werd deze wedstrijd met 10 verloren; ook in het geheel geen slecht resultaat. Een ge lijk spel had er echter ook wel ingezeten, maar in zo'n eerste wedstrijd lukt het echter niet altijd met de juiste combina ties. Vooral in de tweede helft waren de Holtense jongens gevaarlijker. De Nij- verdalse achterhoede was echter goed voor haar taak berekend en stopte alle aanvallen resoluut af. SVVN d-Holten d 0—6. Een overtuigende zege op een zwak voor de dag komend Nijverdals elftal was het resultaat van enkele veranderingen in de samenstelling van het jongste Hol tense elftal, dat in de eerste wedstrijd met 30 werd verslagen door het d-elf- tal van de Haarlese Boys. De goalgetter was deze keer A. Aanstood uit de Beuse berg, die maar eventjes alle doelpunten voor zijn rekening nam. Programma 30 september en 1 oktober: Zaterdag: DES b-Holten b 4.15 uur (2) Markelo V. a-Holten c 4.00 uur (2) Hulz. Boys b-Holten d 3.00 uur (2) Zondag: Haarle 1-Holten 1 2.00 uur (2) Holten 2-Haarle 2 2.30 uur (1) Holten 3-Bornerbroek 2 12.00 uur (1) Er vertrekt een extra bus naar Haar lese Boys 1-Holten 1 om precies 1 uur vanaf de Smidsbeld. Opgave hiervoor bij W. Oolbekkink, Kerkstraat 11.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2