IJit liet plaatselijk Parlement KERKDIENSTEN Bescherming van II en Uw gezin Jonge Kerk en Dierendag Filmavond „Pro Juventute" Veeteelt-wedstrijddag in Overijssel Dieetcursus Groene Kruis Ledenvergadering Plattelandsmeisjes Uitslagen schaakcompetitie AGENDA Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen ADVERTEREN ETALEREN COMBINEREN Aan de ingezetenen van Holten! ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 No. 38. Jaargang 13 HOLTEWS NIEUWSBLAD itspnjs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave^van^^whtmg^olte^N^uwsblad Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) f 2.50. Iedere Aan- en verkoop van grond. Oude Deventerweg nog dit jaar in uitvoering. Plan „Verharding autoweg" nog niet rond. In de vorige week vrijdagvoormiddag gehouden spoedeisende vergadering ging de raad akkoord met het voorstel van B. en W. om van de heer A. Müller, Kolweg 54, twee percelen grond, samen groot 3438 m2, aan te kopen voor totaal f 12021,80 en ook had de vroedschap geen bezwaar tegen aankoop van 1529 m2 grond van de Ned. Spoorwegen voor een prijs van f 3189,-. Van deze grond, grenzende aan het in dustrieterrein, werd 640 m2 doorverkocht aan de N.V. Plastic-Industrie „Tara Union" te Holten. Het aanvaarden van het voorstel tot af koop van de pachtrechten van een per ceel tuingrond in het complex „Gaarden" betekent, dat de heer H. Stevens uit Hol ten 252 gulden kan incasseren bij-de ge meente-ontvanger. Aan de Vereniging tot Stichting en In standhouding van een School met de Bij bel zal f 1000,- worden verstrekt in ver band met het benoemen van een vakleer kracht voor „Handwerkonderwijs", ter wijl verder kredieten werden verleend voor: a uitbreiding tekenkamer bureau ge meentewerken (f 3000,-) b het treffen van voorzieningen ten be hoeve van de waterafvoer in de buurtschap Dijkerhoek (omgeving Coöp. winkel); c de aankoop van naaimachines ten behoeve van de openbare school voor ULO (f1108,-). De kredietverlening, onder punt a ge noemd, was voor de heer H. Klein Vel- derman aanleiding om te informeren naar de stand van zaken betreffende de bouw van een bureau voor gemeentewerken. Op 4 oktober hoopt de „Jonge Kerk" weer met haar bijeenkomsten te begin nen. Nu deze datum een zeer bijzondere blijkt te zijn, heeft het het dagelijks be stuur van de „Jonge Kerk" goed toegele- ken aan de Dierendag op de een of an dere wijze aandacht te besteden. 'Nu is dit ook gelukt. Niemand minder dan de Directeur van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren, de heer G. Nieuwenhuysen, zal spreken over het onderwerp „Het doel der Schepping". Omdat dit onderwerp zo belangrijk is, zal de vergadering een open karakter hebben, zodat ieder, die belangstelling heeft, van harte welkom is. We hopen op een goede discussie en een behoorlijke opkomst. Rest nog te vermelden, dat de plaatse lijke afdeling is gevraagd mee te wer ken. De bijeenkomst heeft plaats in „Irene" en begint om 19.45 uur. Zoals wij in ons vorige nummer reeds hebben aangekondigd organiseert de Werkgroep Holten van Pro Juventute op donderdag, 5 oktober in Irene 's avonds 7.45 uur een filmavond. Vertoond zal worden de Franse film „Les quatre cents coups". Het gaat in deze film om een echtpaar waarvan zowel de man als de vrouw werken. Het huwe lijk van deze mensen is niet erg gelukkig. De vrouw heeft een relatie met een ande re man Het echtpaar heeft een kind, een jongen, dat een natuurlijk kind van de vrouw is. De vrouw wijst het kind af, het is voor altijd een ongewenst kind ge weest. Ook de vader heeft niet veel aan dacht voor deze jongen. De jongen spijbelt nog wel eens van school en zwerft veel langs de straat. Dit heeft tot gevolg dat hij diefstalletjes gaat plegen. Bij een van de diefstalletjes wordt hij gesnapt en hij komt tenslotte in een observatie-centrum terecht. Als moeder daar bij hem op bezoek komt laat zij hem weten dat ze niet erg op zijn terugkomst thuis gesteld zijn. Deze teleurstelling kan de jongen niet best verwerken en hij loopt uit het tehuis weg. De titel van de film zouden we kunnen vertalen met „De vierhonderd klappen." Deze jongen krijgt figuurlijk vele klappen te incasseren meer dan hij verwerken kan. Deze film is een aanklacht tegen die ouders, die hun kinderen niet met liefde omringen en ze verwaarlozen. Zij confron teert ons met een zeer actueel probleem. Het is een film, die U zeker moet gaan zien. Personen beneden de 18 jaar kunnen niet worden toegelaten. Burgemeester Mr. W. H. Enklaar deelde hem meds, dat te zijner tijd een nieuw gemeentehuis zal worden gebouwd en één van de wensen bij deze bouw is, dat dan alles onder één dak zal worden onderge bracht. De provisorische oplossing is ze ker niet ideaal, maar in het huidige ge bouw van gemeentewerken groeit men vast in tal en last. Met de verharding van de Oude De venterweg zal, zo deelde de voorzitter naar aanleiding van een vraag van de heer J. Rietberg mede, nog dit jaar wor den begonnen, doch een minder prettig geluid liet Mr. Enklaar horen ten opzich te van het plan „Verharding autoweg Hol- terberg". Dit als antwoord op een vraag van de heer Soer. Met één der grondeigenaren kon nog geen overeenstemming worden bereikt over het nieuwe tracé. Binnenkort zullen echter weer besprekingen plaats hebben en hopelijk komt men dan' tot een oplos sing, die alle partijen bevredigt. De Jongeren Veeteelt Commissie in Overijssel organiseert op dinsdag 10 ok tober a.s. te Den Ham een Veeteelt-Wed strijddag op het terrein bij Café Harwig. Gedurende deze wedstrijd, die om 9.30 uur zal aanvangen, zullen leden der drie Plattelandsjongeren-organisaties in Over ijssel en NOP op veeteeltgebied de strijd met elkaar aanbinden in drie verschil lende wedstrijden, namelijk: 1 Centrale Provinciale kalveropfokclubwedstrijd. Hieraan kunnen deelnemen de beide hoogstgeplaatste deelnemers van ieder veeslag van de plaatselijke clubs. Deze beide deelnemers vormen een „team", d.w.z. hun gezamenlijk punten- aantal beslist over de plaatsing van hun club. Ongeveer 120 deelnemers zullen aan deze wedstrijd deelnemen. 2 Provinciale Veebeoordelingswedstrijd. Deze wedstrijd bestaat uit twee gedeel ten: 's morgens een schriftelijke voorse lectie en 's middags de eindronde voor de hoogstgeplaatsten uit de schriftelijke voor wedstrijd, die hun visie mondeling zullen toelichten, hetgeen zeer interes sant is. Voor ieder veeslag zullen 50 deelne mers aantreden. 3 Provinciale Fokvarkens-beoordelingswedstrijd. Bij deze wedstrijd wordt ongeveer de zelfde werkwijze gevolgd als bij de vee- beoordelingswedstrij d. Ongeveer 25 jongeren zullen aan deze wedstrijd deelnemen. Deze dag, die als het ware een demon stratie zal zijn van het technisch kun nen van de Overijsselse Landbouwjonge- ren op veeteeltgebied, is een prachtige gelegenheid voor al diegenen die belang stellen in de veefokkerij in de ruimste zin van het woord, kennis te nemen van de praktische veebeoordeling en veever zorging. Te beginnen op maandagavond 30 ok tober a.s. wordt door het Groene Kruis een dieetcursus georganiseerd voor het zoutloos dieet. De cursus bestaat uit vier lessen en wordt gegeven door de diëtiste van de provinciale vereniging „Het Groe nen Kruis". De kosten zullen waarschijn lijk f 1,50 per cursus bedragen. Dames, die belangstelling voor deze cursus hebben, kunnen zich tot 7 okto ber a.s. opgeven aan het Wijkgebouw, te lefoon 436. OFFICIËLE PUBLICATIES UITLOTING OBLIGATIELENING Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat in een op 6 okt. a.s. te 9.00 uur v.m. te hou den openbare vergadering van hun colle ge zullen worden uitgeloot drie obligaties van de per 1 november 1951 gesloten obli gatielening, groot f35.000,-. Holten, 29 september 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. ZITTING WOONRUIMTE-COMMISSIE De Voorzitter van de Woonruimte-com missie maakt bekend, dat de maandelijkse zitting dier commissie niet zal plaats heb ben op dinsdag 3 oktober a.s., maar op dinsdag 10 oktober a.s., te 7.30 uur n.m. Holten, 28 september 1961. De Voorzitter voornoemd, J. KROON. OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat het zwembad „Twenhaarsveld" met ingang van maan dag 2 oktober a.s. zal worden gesloten. Holten, 26 september 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Donderdag 21 september j.l. hielden de Plattelandsmeisjes, afd. Holten, hun eer ste ledenvergadering in het nieuwe sei zoen. De presidente, mej. W. Slijkhuis, heet te allen hartelijk welkom; in het bijzon der twee nieuwe leden en de heer G. Hos- mar, die een gedeelte van de avond ver zorgde'met een causerie over „Veilig Ver keer". Hij vertelde over algemene din gen in het verkeer, o.a. de voorrangsrege ling, rechts houden, voorsorteren, de han delingen bij het afslaan e.d. Na de pauze werd gretig gebruik gemaakt van de ge legenheid om vragen te stellen. De heer Hosmar werd hartelijk bedankt voor de leerzame causerie. De presidente over handigde hem dan ook een kleine atten tie. Hierna kwam het huishoudelijk gedeel te ter sprake. Ten eerste de cursussen, te weten de pitrietcursus, „Beter Bewegen", en „Spreken in het openbaar". Voor de kookcursus gaven zich liefst 16 leden op. Ook kon men zich opgeven voor de hand- werkwedstrijd. Dit jaar voor het eerst ge organiseerd door de PJGO. Voorgaande jaren geschiedde dit steeds in samenwer king met de Bond van Plattelandsvrou wen. Mej. D. Voordes vertelde iets over de aktie „Boven Jan". Dit is een grootse le- denwerfaktie voor het PJGO-maandblad. Tevens werden de leden er nog aan herinnerd, dat er PJGO-lepeltjes en speldjes te koop zijn. De Algemene Najaarsvergadering wordt op zaterdag 28 november a.s. in Almelo gehouden, 's Middags zal er een declama tiewedstrijd worden gehouden. Hieraan kunnen uit iedere kring twee leden deel nemen. Nadat de notulen waren voorgelezen werd tot slot van deze bijeenkomst het eerste couplet van het Bondslied gezon gen. De schaakclub „De Pioniers" begon haar onderlinge schaakcompetitie op vrij dag 22 september in hotel Holterman. Zij werd op donderdag 28 september voort gezet. In het vervolg zal weer op donder dagavond gespeeld worden. De uitslagen luiden als volgt: 22 september: H. Huigen-G. A. Brands 10 W. G. Maats-G. J. Kromdijk 0—1 J. Broere-H. H. J. Stukker afgebr. W. G. v. d. Hurk-J. Steenbergen 10 H. Roelofs-F. J. Hol 0—1 A. de Vries-H. G. A. Jansen M-Yi G. J. Hoeve-P. M. van Walraven afgebr. 28 september: G. J. Kromdijk-J. Broere 01 H. H. J. Stukker-A. de Vries 1—0 H. Roelofs-H. Huigen 0—1 G. A. Brands-H. J. Hol-Groothoff 1—0 F. J. Hól-W. G. v. d. Hurk 1—0 J. Steenbergen-G. J. Hoeve 01 G. W. Knapen-W. G. Maats 10 Maandag 25 september t.m. 2 oktober: „De Fruittax" wegens vakantie geslo ten. Zaterdagmiddag 30 september: Puzzelrit Landelijke Rij vereniging „Bergruiters". Zaterdag 30 september: Herfst-wandel- tocht der NUW, georganiseerd door de WSV „De Trekkers". Zaterdag 30 september: Huis-aan-huis- collecte ten bate van de Nationale Re classering. Zaterdag 30 september en zondag 1 okto ber, des avonds om 7.45 uur: Filmavond met „Het Dagboek van Anne Frank" in „Irene". Maandag 2 oktober: 2.30 en 8 uur: Jubi leumshow fa. Wonnink in „Amicitia" (zie adv.). Dinsdag 3 oktober, 's avonds half acht: Modeshow Fa. Ter Harmsel in 't Park gebouw te Rijssen. Woensdag 4 oktober, 19.45 uur: Bijeen komst „Jonge Kerk" in „Irene". Spre ker: de heer G. Nieuwenhuysen over: „Het doel der Schepping". Donderdag 5 oktober, 7.45 uur: Filmavond „Pro Juventute" in „Irene" (zie ber.). Donderdag 5 en vrijdag 6 oktober, 7.45 uur n.m.: Filmavond School met de Bij bel. Zaterdag 7 oktober, 7.30 uur: Bal in café ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Zaterdag 7 oktober: Laatste dag aangifte dieetcursus Groene Kruis. Maandag 9 oktober, des avonds om 7.30 uur in „Irene": Filmvertoning „Waar om zijn ze tegen ons?" (Voor de ouders in het kader van de Hervormde Gezins- week). Dinsdag 10 oktober, des avonds om 7.30 uur in „Irene": Filmvertoning „Waar om zijn ze tegen ons?" (Voor de jeugd in het kader van de Hervormde Gezins- week). Vrijdag 13 oktober: Forumavond in het kader van de Hervormde Gezinsweek, des avonds om 7.30 uur in „Irene". Zaterdag 14 oktober: Prijsuitreiking en feestavond „Holbatheo" in café ,,'t Bon te Paard". Donderdag 19 oktober, des avonds 7.45 u. in Hotel Holterman; Gecombineerde vergadering Plattelandsmeisjes van de afdelingen Colmschate en Holten. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Israël. Collecte: Kerk en Israël. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Collec te: Kerk en Israël. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Schipperskerk te Lo- bith. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Geboren: Egbert, zv J. B. Veneklaas en G. J. Aalpol. Hendrik Jan, zv H. J. Aaftink en M. Somer, (geb. te Deventer). Overleden: J. Oplaat, 89 jaar, weduw naar van J. H. Graven, Hollerbroek 36. - W. Steunenberg, 76 jr., Boschkampsstr. 1. BEVOLKING: Ingekomen: H. J. Möring van Heil en- doorn naar Gaardenstraat 19. F. J. Pasop van Laren (Gld.) naar Borkeld 70. H. J. Beijer en gezin van Deventer n. Gaardenstraat 36. Vertrokken: W. H. Brinkman v. Neer dorp 97 naar Hellendoorn. G. H. van den Berg van Kolweg 18 naar Bolsward. Gevonden: bakkersmandje; ballpoint; konijn; armbandje; fietspomp; porte- feuille; polshorloge. Verloren; portefeuille met inhoud; he- renportemonnaie met inhoud; polshorlo ge; gummimat. 'Inlichtingen dagelijks (alleen tussen 9- 12 en 14-22 uur) aan het groepsbureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, Holten, tel. 352. Dezer dagen is vanwege de minister van Binnenlandse Zaken aan alle ingezetenen onzer gemeente door de P.T.T. thuis bezorgd „Wenken voor de (bescherming voor Uw geziin en U zelf", alsmede „Wenken voor eerste hulp". Ik geloof, dat het nuttig is aan deze beide drukwerken een enkel woord ter nadere verklaring toe te voegen. Ik wil hierbij voorop stellen, dat de verspreiding dezer wenken, als mede aan de door de minister van Binnenlandse Zaken op door de radio gedane opening van zaken omtrlent de voorbereiding van maatregelen in tijden van oorlogsgevaar of oorlog tegemoet komt aan de reeds jaren bestaande wens in gemeentelijke kring om mededeling te doen aan de bevolking van hetgeen in voorbereiding was. Nu deze mededelingen komen in een tijd, waarin op internationaal gebied de spanningen tussen oost en west toenemen, zou het niet denk beeldig zijn, wanneer tussen bovengenoemde publicaties en de spanning in de wereld een bepaald verband zou worden gelegd. Het is dringend noodzakelijk en nuttig, dat wij voorbereid zijn op dingen die misschien eens zoudjeni kunnen gebeuren. Men heeft tegenwoordig ook veiligheids- gordels in zijn auto en onsplinterbaar glas in zijn voorruit, niet omdat men er van uitgaat bij een aanrijding te zullen worden betrokken, maar omdat daartoe de mogelijkheid misschien aanwezig kan zijn. In deze geest dient U de aanwijzingen, die U 'bereiken voor tijden van oorlogsgevaar en oorlog, dan ook te verstaan. Ik zou U daarom ernstig op het hart willen bindlem. staande in Uw verantwoordelijkheid voor U en de Uwen, aan deze aanwijzingen en raad gevingen zeer ernstig aandacht te schenken en in alle gemoedsrust de aanbevolen maatregelen te treffen. Bewaar daarom „deze wenken" goed, omdat deze te pas zouden kuninleni komen en bestudeer deze reeds thans. Nadere inlichtingen omtrent bepaalde punten, die U nog niet duidelijk zouden zijn, worden U gaarne verstrekt 'door het hoofd zelfbescherming, de heer G. H. Kers. lEen nadere mededeling, omtrent de tijden, waarop deze speciaal voor het verstrekken van deze inlichtingen zitting zal hebben, zal te zijner tijd in dit blad worden gepubliceerd. Ik moge er evlenwel thans reeds bij U op aandringen U er met name op te beraden op welke wijze U in Uw woning het beste bescherming kunt vinden tegen de gevolgen van z.g. radio-actieve neerslag. In sommige gevallen toch kan na gebruik van atoombommen een groot gebied, ver buiten de grenzen van de aangerichte verwoestingen, door neerkomend radio-actief stof van de atoomexplosie besmet worden. Dit stof kan levensgevaar opleveren voor mens en dier. Het is noodzake lijk, dat wij ons tegen de aanraking met dit stof, dat na verloop van een aantal dagen zijn radio-activiteit verliest, beschermen. Het is daarom gewenst, dat U beschikt over een goede sdhuilgelegenheid (vrij van stof en zo ver mogelijk van de ramen), waarin men enige dagen kan verblij ven. U hebt nu de tijd om alle maatregelen te overdenken en om na te gaan, welke bescherming Uw woning U zou kunnen bieden. Voorts moge ik er op wijzen, dat de voorschriften omtrent luchtalarm, zoals deze in „de wenken" zijiru gegeven, voor het platteland buiten toe passing blijven. Luchtalarm wordt n.l. op het platteland niet gegeven. Ik moge U opwekken aan „de wenken", welke U dezer dagen hebt ontvangen,ernstige aandacht te schtenken. God verhoede, dat Uw voorbereidende maatregelen ooit nodig zullen zijn, doch de verantwoordelijkheid voor U zelf en de Uwen legt de onaf wijsbare plicht op, deze te treffen. De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. 4

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1