m Uit Holtens historie feemarfó "$m Woimink's Jubileumshow Hengelo Plattelandsvrcsiwen wensen geen vrouwendienstplicht lij de dood wa&i lag laramarskjid OOTJE TEUWt naar het eilassd Orohoma Onrustige Zenuwen? Voetbal Vergadering C.J.B.T.O. Filmavond „Pro Juventute" Oprichting dames-afdeling „Bato" Volgende week zaterdag Holten centrum van de wandelsport Op de Waardenborg zaten alleen; maar lagere bedienden. Het hek was van de dam. De schout en alle onder hem staande ambtenaren hadden de plaat ge poetst. Pinnen Graads, de man kwam uit Raalte, was op zijn post. Hij was vroe ger poortwachter geweest op 't kasteel de Hofstede. Daar had Graads het hof gemaakt aan de hoge vrouwe en het was hem nog bijna gelukt ook om de adellijke dame te verlokken. Maar de jonker van de Hofstede had er lucht van gekregen en 'had Graads in de kasteel gracht geslagen. Zonder om te kijken was Graads met het natte gat van de Hofstede naar Holten gelopen en had zo weer een; baan gekregen op de Waar denborg, waar hij een uitstekend poort wachter was. Dit bleek ook nu weer. In alle (vroeg te bij het vertrek van de bezetting naar Arckelstein had hij de brug opgehaald en het overig personeel gewaarschuwd dat men het niet te gek moest maken. De Hanekam van de Borkeld was bot telier op de Waardenfourg. Deze was om zeven uur naar de wijnkelder gegaan, had daar een keurig wijntje uitgezocht, de neuzen geteld en voor ieder een glas gehaald en nu ging het: Prosit! Opeens rammelde buiten de bel. Pin nen Graads lag te bed. De Pinne werd gewékt; deze schoot in de kleren, ging naar de ophaalbrug en keek door het luikje in de gloeiende ogen van de drost van Sallamd, die hem de huid vol schold. Graads dacht bij zich zelf: Verrek voor mijn part. Hij morrelde veel te lang naar de zin yan de drost aan de lier van de brug en toen deze eindelijk naar be neden kwam, was binnen alles op orde. De drost vroeg naar de naam van Graads. Met permissie, heer Drost, ik ben in Ramele géboren en een echte Pinne. De drost wilde Graads een klap om de oren geven;, maar was er even te laat mee. Graads kende jonkers en ba ronnen en zag juist aankomen wat er ging gebeuren. Hij sloeg met een wel gemikte slag de drost in de gracht. Hel pende handen schoten toe en haalden de drost op het droge. De grote mogend heid bleek een fikse bloedneus te heb ben opgelopen en gaf daarom bevel de Pinne te grijpen en hem aan de hoogste eik, die er op het kasteel was, op te hangen. Graads de Pinne sprong in de gracht, zwom er overheen en zette het op een lopen. Hij was in de contreien van Hol ten goed bekend en vluchtte naar het huisje van Bonen Diene, bij wie hij on der de rokken kroop. Bonen Diene was een fors gebouwde vrouw. Zij zat met de voeten op de stoof voor 'het raam, toen twee soldaten van de drost om de deur kwamen kijken. Zij schrokken van de potige dame, die daar op de stoel zat en vroegen .haar of zij de poortwachter van de Waardenborg ook gezien had. Diene schreeuwde terug, dat zij er niets van wist en zich niet met pruttel bemoeide. Toen; later op de dag de kans schoon was. smeerde de Pinne hem naar de buurtschap Heihuizen. Daar ging de drost niet naar toe, tenzij hij zeer drin gende redenen had. Want die van Hei huizen stonden nergens voor. Zij deins den er niet voor terug om de drost aan het mes te steken als de nood aan de man kwam. Die van Heihuizen waren overigens ordentelijke mensen, maar aan het ge zag hadden zij een hekel. De Bezel leef de daar ook en de Helhuizers bewon derden hem, omdat hij de Pekkelhering uit Holten had verdreven. De bloedneus van de drost was weer beter. Wel had hij inog een dikke kok kert voor zijn drostelijke hoofd, maar commanderen dat ging wel weer. Des drosten humeur zakte aanmerkelijk, toen al zijn manschappen met lege han den weer op de Waardenborg kwamen. Hij gaf de bezetting vier en twintig uur tijd en had men in die tijd de Pinne niet gevangen, dan zou de bezetting om de vijfde man opgehangen worden. Dat was niet mals. Een derde deel van de bezet ting koos de wijste partij en hing het verloop uit in de richting Deventer. Omtrent het kasteel Weggestapel ont moetten zij de raapolieregent, die met honderdtwintig gildemannen, goed en wel bewapend en de Pekkelhering in hun midden, op weg waren naar de Waardenborg om de verdreven schout op nieuw op de troon te zetten en de be volking van Holten eens geducht te kas tijden. Holten zou op zijn minst voor de helft platgebrand worden en vrouwen en kinderen voor de ogen van mannen en vaders aan de lansen gespietst. De raapolieregent zou eens laten zien, wie er baas was in Holten: een handvol vee- kopers en boeren of de aristocratie van de rijkskoopstad Deventer. De Kateker, een meester zadelmaker uit Deventer en adjudant van de raap olieregent, folies gelijk een kater. De raapolieregent, die eerst te paard reed, nam bij de Bathmiense molen een rijtuig. Zijn achterwerk kon niet tegen het zit ten op een zadel, daar was de olie te vet voor. Het was een mooie morgen, toen de deserteurs van de Waardenborg in de armen liepen van de Deventemaren. Het was een blijde herkenning, want de Pekkelhering dacht, dat zijn getrouwen hem tegemoet kwamen. Toien Snuffel Jan uit de Langstraat vertelde, dat Pinnen Graads door de drost zou worden opgehangen, ontstak de schout van Holten in woede en zijn oom de raapolieregent ook. Wat ver beeldde die knuppel van een drost zich wel om een getrouwe dienaar van de schout en kastelein van de Waarden borg naar het leven te staan. Als de raapolieregent straks maar op de Waar denborg was, dan zouden er andere pot ten te vuur gezet worden. De Snijzomp, een pachter van de drost, die in de buurt van Weggestapel woonde, had alles afgeluisterd en reed snel op zijn eenogig paard naar de Ar ckelstein om de drost verslag te doen. De drostinne beloofde de Snijzomp een vorstelijke beloning, indien deze waar heid had gesproken. Was het een on waar gerudht, dan zou de Snijzomp ge brandmerkt worden. De drostinne nam haar maatregelen. Zij zond honderd twintig goed gewapende en strijdbare mannen naar Holten, want haar heer gemaal de baron was haar zeer dier baar. Zij gaf de mannen teergeld mee, want de drostinne was rijk en haar heer gemaal niet minder. Ook de raapolieregent liet zijn man nen niet op een droogje zitten. In „De Vergulde Zwaan", een royale herberg in Holten, zouden die van Arckelstein zich eerst flink invetten, voor zij de drost te hulp kwamen. De schout en zijn aanhang waren ech ter het eerst in „De Vergulde Zwaan". Bier en wijn vloeiden er ruim. De dros tinne wist niet anders, of haar man ver keerde in gevaar. De Snijzomp had ge weldig alarm geslagen. De mannen van de Arckelstein eisten op hoge toon bier en jenever. De voorraad in „De Vergul de Zwaan" -was echter niet toereikend voor twee zulke grote gezelschappen en daarom gingen die van Arckelstein naar de „Drie Vette Varkens", waar de dikke kastelein die van de Arckelstein zeer hartelijk begroette. De Pekkelhering maakte zich zorgen, dat de 'drost van Sallanid naar de macht greep .en een vriendje als schout van Holten wilde. Had die drost hem in het middernachtelijk uur niet eigenhandig van de Waardenborg weggejaagd? O zo! En had hij niet in zijn blote hemdslip moeten vluchten? O zo! Maar dat zou nu veranderen. De Gildemannen van oom Raapolie waren stuk voor stuk mannen, die zich vechtende een fortuin bij elkaar gegaard hadden en daarom: Heisa, er maar lustig op los! VAN COEVERDEN. Mijnhardt's Zenuwtabletten Aangevoerd: 1167 stuks vee, runderen 69, varkens 1098. Prijzen: 8 vette koeien van f 2,90 tot f 3,20 per kg slachtgewicht; 48 melk- en kalfkoeien van f 900,tot f 1000,per stuk; 12 pinken van f 550,tot f 675, per stuk; 9 graskalveren van f 275,tot f 325,per stuk21 drachtige zeugen van f 275,tot f 335,per stuk; 28 loop- varkens van f 90,tot f 110,per stuk; 1049 biggen van f 54,tot f 70,per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen onver anderd. De leden van de plaatselijke afdeling der Chr. Jonge Boeren, en Tuinders Or ganisatie kwamen donderdagavond vdor de eerste maal in dit seizoen in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer E. Stam, die na te zijn voorgegaan in gebed, een woord van welkom sprak, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot enkele nieuwe leden en tot de heren Winter en Lanning, resp. voorzitter en se cretaris van het Provinciaal Bestuur. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken sprak de heer Lanning over het on derwerp: „Wat is ons jongerenwerk?" Spreker stond achtereenvolgens stil bij het ontstaan, de ontwikkeling en groei van de bond en haar betekenis voor de jonge boeren op de dag van heden. Na de pauze - waarin getrakteerd werd op een kopje koffie met koek - werden diverse problemen op landbouw-econo- misch gebied onder de loupe genomen. Voor een cursus „Handvaardigheid" wer den een tiental leden ingeschreven. De goed bezochte en leerzame avond werd door de heer Winter met dankgebed ge sloten. De werkgroep van „Pro Juventute" organiseert op donderdag 5 oktober e.k. in het gebouw „Irene" een filmavond. Vertoond zal worden de goede en wij lange Franse film „Les quatre cent coups", die het probleem van de opvoe ding behandelt, een probleem, dat bij vele ouders nog al wat wagen opwerpt. Zij te kent een gezin, waarvan de vader en de moeder buitenshuis werken. De gevolgen hiervan zijn voor één van hun kinderen zeer tragisch. De film is bepaald bedoeld voor ouders en opvoeders en niet voor de jeugd zelf, waarmede zij zich bezighoudt. Na afloop zal er gelegenheid zijn voor een bespre king en discussie. De film zal worden toe gelicht door de heer M. van Aken, secre taris van „Pro Juventute" te Almelo. De bijwoning van deze filmavond wordt u met de meeste nadruk aanbevolen door: De Werkgroep Holten van „Pro Juventute", C. P. K. Enklaar-v. Andel, voorz. W. Ras, secretaris W. Israël-Hofmeijer J. C. J. Groeneveld G. W. Knapen H. Schuppert A. Westerik De reeks van modeshows, die alom in den lande jaarlijks worden gehouden, vormt dit najaar bij Modehuis Wonnink de inzet van een jubileum-middag, en i avondshow, te houden in zaal „Amicitia" te Holten op maandag 2 oktober. Vierde genoemde firma het afgelopen jaar haar 100-jarig bestaan, thans is weer een mijl paal bereikt, daar zij 10 jaar geleden als één der eerste zaken in onze provincie een modeshow presenteerde. Aangemoe digd door het succes van haar eerste show besloot de firma er een jaarlijks mode- gebeuren van te maken. Het bleek duidelijk, dat de doorsnee vrouw meer aangetrokken werd door een kledingstuk, gedragen op een levend model, dan op een doodgewone kleerhan ger. Door de grote interesse welke er bleek te bestaan voor haar modeshows en gevarieerde kollektie, was de firma Wonnink in staat niet alleen kleding van Nederlandse oorsprong naar voren te brengen, maar werden tevens buiten landse modellen en stoffen opgenomen. We zullen ook op de komende modeshow veel nieuwe stoffen en lijnen zien, die up to date zijn. Verrassende ideeën en kleurcombinaties komen uit de bus. Het streven van de firma is gericht op het brengen van moderne, maar tevens draagbare kleding. Zo zijn er dit najaar de bijzonder chique winterkostuums in diverse wollen fantasiestoffen, veelal met bontkraag, hetgeen ook opvalt bij de vaak eenvoudige, slankkledende man tels. De mode-ontwerpers hebben er vooral rekening mee gehouden dat de spe ling van het licht op herfst- en winter dagen de stoffen vaak heel wat minder flatteert dan de gloed van een zomerse dag. Daarom hebben zij matglanzende, warmkleurige stoffen gekozen groen met een gebronsd tintje bruin met di verse andere tinten. Te zien zijn verder zéér aantrekkelijke japonnen, zowel voor de oudere dames als voor de jeugd. Aan gezien de kleuren en modellen nogal uit eenlopend zijn, is het praktisch onmoge lijk hiervan een beschrijving te geven. Dit 'laatste geldt uiteraard ook voor de suède-jasjes, rokken, regenmantels etc. etc. De fa. Wonnink heeft gemeend ook op deze show weer extra aandacht te be steden aan de teenager-kleding (o.a. young-timers- en junior-mantels en jackets). Al met al vinden wij in de nieu we kollektie voldoende vondsten en va riaties om met plezier de garderobe van het komende seizoen te kunnen moderni seren. We raden onze lezeressen aan vooral zelf kennis te nemen van hetgeen er op deze bijzondere jubileum-show te zien PROGRAMMA 23 EN 24 SEPTEMBER Zaterdag: Holten BNijverdal A, 4 uur (1) Enter AHolten C, 4 uur (2) SWN D—Holten D, 3.10 uur (2) Zondag: Holten I—K.O.S.C. I, 2.30 uur (1) Wierden IIHolten II, 11.15 uur (2) Holten IH—R.K.S.V. H, 12 uur (1) UITSLAGEN VAN ZONDAG GESPEELDE WEDSTRIJDEN 2e Klasse B: Holten IMarkelo Vooruit I 51 SDOL I—SOS I 2—6 Vabo ISportlust Vr. I 61 Manderveen ILangeveen I 16 KOSC IDinkelland I 3—2 3e Klasse H: Nijverdal III—Enter III 2—2 Haarlese Boys IIRW. II 73 SOS II—MVV III 1—1 4e Klasse P: RKSV II—SDOL III 12—0 Haarlese Boys IIIHolten III 22 Bornebroek IISOS lil 25 Groep I M: De Zweef AWierden A 03 SVVN A SVZW A 24 Excelsior AEnter Vooruit A 21 Groep I N: SVVN B—Vesos A 1—4 Nijverdal ADES B 33 Haarl. Boys ASpel. Rijssen A 51 Groep II O: GFC BTwen the A 11 Hector A—Enter V. B 10—0 Enter AMarkelo Vooruit A 40 Holten C—GFC C 3—2 Groep III Q: SDOL A—De Zweef D 10—2 SVVN D—Hulzense Boys B 3—3 Holten DHaarlese Boys D 03 ASSISTENT BENOEMD Bij de Coöp. Fabriek van Melkproduk- ten „De Vrijheid" is inplaats van de heer R. Heeres, die werd benoemd tot econo misch medewerker aan de Coöp. Con- densfabriek „Friesland" te Leeuwarden, benoemd de heer W. v. d. Bosch, thans assistent-directeur van de Coöp. Zuivel fabriek te Grijpskerk (Fr.). De afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield woensdag avond in hotel Holterman haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen onder leiding van haar presidente mevrouw B. Broere-Bos, die bij deze eerste samen komst weer enige nieuwe leden mocht welkom heten. Ook dit seizoen zullen er weer enige cursussen worden gegeven en komen be langrijke vraagstukken de aandacht van de leden vragen. Zo werd als eerste vraagstuk de dienst plicht voor meisjes behandeld. De Natio nale Vrouwenraad van Nederland heeft hierover het oordeel van de vrouwenver enigingen gevraagd. Mevr. J. C. Nagelhout-Klijzing, de pro vinciale presidente der plattelandsvrou wen, hield hierover een inleidend praatje, waarna in discussiegroepen een vijftal vragen beantwoord moest worden. Bijna algemeen was men van oordeel, dat een dienstplicht niet erg gewenst is, hoezeer het grote tekort aan verpleegsters en an dere vrouwelijke arbeidskrachten om een oplossing vraagt. Door mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel werd een beroep op de leden gedaan voor de actie: „Door vrouwen aan vrouwen, een op vijf", welke de individuele zelf bescherming beoogt. Het eerste doel is hiervoor voorlichtsters te vinden, die na een 3-daagse cursus, welke gegeven wordt vanwege de Stichting Ned. Federatie voor Vrouwelijke Vrijw. Hulpverlening, het geleerde weer door zullen moeten geven aan alle wouwen in hun woonplaats. Als afgevaardigden naar de provinciale najaarsvergadering op 24 oktober 1961 in Arnhem werden aangewezen de dames Mulder en Steenbergen. Na een korte rondwaag sloot de presi dente de vergadering. zal zijn. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar een nadere aan kondiging in dit blad. De overweging om over te gaan tot op richting van een dames-afdeling door de gymnastiekvereniging „Bato", waarvan in ons vorig nummer sprake was, heeft er toe geleid, dat donderdag 28 september a.s., 's avonds 8 uur, reeds gestart zal worden met een afdeling dames. De leiding zal berusten bij mej. C. E. Molanus, directrice van de landbouwhuis- houdschool, alhier, die zich hiervoor op verzoek van Bato's bestuur gaarne beschikbaar heeft gesteld. Dames, die er voor voelen zich bij deze groep te voegen, zijn van harte welkom en kunnen zich voor de aanvang van de oefeningen aanmelden in het gymnastiek, lokaal of 's avonds na 6 uur opgeven bij de secretaresse van „Bato", mej. Ma- rietje ten Velde, Larenseweg 49. De contributie is evenals bij de afdeling oudere heren, gesteld op f 1,25 per maand, zo werd ons medegedeeld. Zaterdag 30 september zal Holten in 't teken staan van de wandelsport. Dan or ganiseert de wandelsportvereniging „De Trekkers" weer een grote tocht over af standen van 25-15-10 km. Ook dit jaar zullen weer honderden wandelaars naar Holten komen. Er zijn al inschrijvingen binnen gekomen uit Groningen, Meppel, Kampen, Eibergen, Almelo, Rectum, Rijssen, Nijverdal, Vriezenveen, en nog tal van andere plaatsen. Het aantal in schrijvingen is inmiddels de 600 gepas seerd. Aan deze tocht kan door iedereen wor den deelgenomen en ieder die de tocht volbrengt ontvangt een prachtige me daille. Inschrijvingen kunnen geschieden bij mej. J. Schuppert, Larenseweg 35 en aan het startbureau, hotel Vosman. Muzi kale medewerking zal worden verleend door de drumband van H.M.V. en door de jeugddrumband „Irene" uit Rijssen met 45 personen. De start is bij Hotel Vosman en verder loopt het parcours door de Rietmolen straat, Pastoriestraat, Boschkampsstraat, Schoolstraat, Larenseweg, Stationsstraat, Waagweg, Beukenlaantje, Jagersweg, Mo- lenbelterweg en vervolgens door de Hol- terberg en terug over de Raalterweg, Burg. v. d. Borchstraat, Dorpsstraat, Gaardenstraat, Haarstraat, Tuinstraat, naar Hotel Vosman. Hier zal dan een half uur rust worden gehouden. Na de pauze wordt er gewandeld over de Beuzeberg en de Borkeld en via de Markeloseweg, Oranjestraat, terug naar de finish Hotel Vosman. Daarna zullen de prijzen worden uit gereikt door de jury-leden van de N.Ü.W. Er zijn dit jaar weer prachtige prijzen be schikbaar. Voor scholen is er nog een extra prijs aan deze wandeltocht verbon den. De start is om 2.30 uur. Omstreeks 4 uur zal de jeugddrumband „Irene" uit Rijssen een extra rondgang door Holten maken. Koningen en presidenten, staatslieden in oost en) west, UNO-functionarissen en vijanden van de volkerenorganisatie hebben zich als in koor verenigd in het rouwbeklag ibij de smartelijke dood van UNO-secretaris-fgeneraal Dag Hacmmar- skjöld. De meest betekenende condoleantie kwam van Haimanarskjöld's felste hui dige tegenstander, de Katangese presi dent Moise Tsjomfoe. Hij zei: „Dit is zeer droevig nieuws. Ik be treur het diep. Ik had veel achting voor Hammarskjöld. Hij heeft veel voor de Afrikaanse landen gedaan. In de crisis tussen Kongo en Katanga had ik het vertrouwen, dat hij zou helpen leen op lossing te vinden." Dag Hjalmar Agne Carl Hammar skjöld is 56 jaar gewordien. Geboren in het koele noorden, Jönköping in Zwe den, vond hij de dood onder de branden de tropenzon van Midden-Afrika. 6. Bram Steng. „Laat me je de hand schudden, broer!" lachte de zeeman. Hij pakte Ootje's hand beet en schudde er aan, alsof hij hem los mee naar huis wou nemen. Met de andere hand raakte hij onze schrij ver enige malen krachtig op de schou der, zodat Ootje Teur moeite ha'dl, te blijven glimlachen. „Mijn naam is Ootje Teur!" zei de schrijver. „Een mooie naam, meneer! Welluidend en beroemd!" „Een gehaaid toeval, broer!" zei de zeeman grijnzend, terwijl hij Ootje Teur tenslotte weer vrij liet. „Je bent een bo venst best kereltje! Een ventje om mee uit vissen te gaan! Kom mee, dan zal ik je vertellen, wat er met deze landkaart aan de hand! is!" Nu, dat liet Ootje Teur zich geen tweemaal zeggen. Hij dronk gauw zijn limonade op, betaalde de mistroostige waard en verliet met de dikke zeeman dé herberg. „Ik heet Bram Steng!" zei de zeeman, „Kapitein van de „Kniertje". Een best schip, broer! Een prima schuit! Hoe heet jij?"

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2