iesifenfeest Schoei met de Spel KERKDIENSTEN lalwerepfokclifes in de Gelderse Achterhoek Sportieve strijd om de prijzen Meisje ernstig gewond Benzine gemorst - tractor in vlammen Prijsuitreiking op feestavond Schietwedstrijden te Rijssen AGENDA Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen Thans ook schriftelijke cursus Hebreeuws en Judaica Neder!. Bijbelgenootschap Wandelsport Rectificatie Soestwetering Opening winterwerk Geef mij Uw hand Laatste herinnering betaling abonnementsgeld ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 No. 37. Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Het jaarlijkse buitenfeest van de kin deren van de „School niet de Bijbel", dat in verband met de weersomstandigheden op woensdag 6 september moest worden afgelast, werd dinsdagmiddag gehouden in „Kalfstermansweide". Op de feestweide werden onder leiding van het onderwijzend personeel verschil lende spelletjes gedaan, waarbij de jon gelui in een sportieve en veelal spannen de strijd elkaar de mooie prijzen, die door de Chr. Oranjevereniging beschikbaar waren gesteld, betwisten. Er waren per klas zowel voor de jon gens als de meisjes acht mooie prijzen beschikbaar gesteld en alle kinderen wer den getrakteerd. Bij gelegenheid van de keuring van de vele versierde wagens, fietsen, mandjes, etc. op 6 september, ontvingen alle kin deren reeds een cadeautje. UITSLAGEN De uitslagen van de verschillende kin derspelen luiden als volgt: Meisjes klas 1 (Vlaggetjes steken). 1. Toosje Tuitert. 2. Ali Ebrecht. 3. Erna Kassies. 4. Bertha Baltus. 5. Jannie Paal man. 6. Annie Groteboer. 7. Hermien Ja- link. 8. Ria Bolink. Klas II (Wasknijpers ophangen). 1. Jo ke Potkamp. 2. Aly Witteveen. 3. Willy Beldman. 4. Dikie Kappert. 5. Gerrie Reterink. 7. Marietje Loman. 8. Jannie Veldkamp. Klas III (Zaklopen). 1. Mineke Vrug- gink. 2. Mientje Schooien. 3. Dinie Koor des. 4. Truusje Aanstoot. 5. Gerrie Tui tert. 6. Ineke Louwerse. 7. Janneke Koop man. 8. Germa Rietberg. Klas IV (Blokken-race). 1. Mientje Stegeman. 2. Jennie Beldman. 3. Ria Meijer. 4. Dineke Stam. 5. Anneke Aan stoot. 6. Anneke Westera. 7. Johanna Bal tus. 8. Wies je Schuppert. Klas V (Hindernis-race). 1. Jannie Podt. 2. Ina KI. Nagelvoort. 3. Jennie Potkamp. 4. Jo Markvoort. 5. Rikie Bosschers. 6. Sientje Reinink. 7. Mannie Deijk. Klas 6 (Ringwerpen). 1. Bartha Aan stoot. 2. Hannie Stam. 3. Ineke Jansen. 4. Ina Veldhuis. 5. Hendrika Baltus. 6. Thea Hoogkamp. 7. Antje Lubberdink. 8. Fennie Oosterkamp. Jongens klas I (Blokjes rapen). 1. Di- nant Dikkers. 2. Johan Bolink. 3. Hansje Schuppert. 4. Engelbert Paalman. 5. Ger- rit Stevens. 6. Henk Nijkamp. 7. Wim Wolters. 8. Henk Tromop. Dinsdagmiddag om pl.m. half zes heeft op het versmalde weggedeelte van de rijksweg naar Rijssen een verkeersonge val plaats gehad, waarbij de 12-jarige Hennie Smit uit de Burgemeester Van der Borchstraat ernstig werd gewond. Hennie, die met enkele andere kinderen op dit pl.m. 3 meter brede weggedeelte reed, raakte, toen een met stenen gela den vrachtauto met aanhangwagen haar passeerde, de pl.m. 5 centimeter boven het wegdek uitsttkende betonrand, i-aakte hierdoor de macht over het stuur kwijt en kwam in botsing met de vracht, wagen. Als door een wonder kwam zij niet voor de wielen van de aanhanger te recht. Zij werd door de aanhanger ge raakt en kwam in de berm terecht. Dokter J. P. Nagelhout, die werd ge waarschuwd, constateerde een gebroken neusbeen en liet het meisje, dat over pijn in de buik klaagde, naar het ziekenhuis te Deventer overbrengen, waar operatief in grijpen onvermijdelijk bleek. Tegen de chauffeur van de vrachtauto, N. J. M. L. uit Apeldoorn, werd door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt. Zondagmorgen om even over elf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand die ontstond voor de garage Schup pert in de Oranjestraat, waar de woon wagenbewoners D. v. d. Ham en W. Ca rets de tank lieten vullen van hun oude Fordson-trekker. Doordat bij het vullen benzine gemorst werd, ontstond plotseling een steekvlam en de trekker brandde meteen als een fakkel. De brandweer, die snel ter plaatse was, had het vuur gauw onder de knie en de schade bleef beperkt tot een verbrande motor, een verpulver de band en geschroeid metaal. Door de steekvlam liep C. brandwonden in het gezicht op, doch deze waren, zoals dokter Rietdijk constateerde, niet van ernstige aard. Na het onfortuinlijke oponthoud wer den de beide woonwagens vastgemaakt aan een vrachtauto van gemeentewerken en naar Olst het reisdoel van de fa milies getransporteerd. Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05J/.83 - 234 hun taak een aantal punten. Begrijpelijk is het, dat het wedstrijd element dan pas duidelijk naar voren komt, wanneer de leden bij elkaar eens poolshoogte gaan nemen. De meest span nende tijd is de eindkeuring. Daar wor den de kalveren samengebracht en met argusogen door een jury bekeken. Het aantal punten dat thuis reeds bereikt is, wordt bij die van de eindkeuring gevoegd eh een optelsom geeft de uitslag. Zoals het in de meeste clubs gaat zo ging het ook in de kalveropfokclubs: men wilde ook wel eens zien hoe een Het bestuur van de paardenfokvereni- ging „Holbatheo" heeft bepaald, dat de uitreiking van de prijzen, behaald door de diverse paardenfokkers op de onlangs ge houden paardenfokdag, zal plaats vinden op zaterdag 14 oktober a.s. in de zaal van café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek, ter gelegenheid van de jaarlijkse feest avond, die op deze datum zal worden ge houden. Het heeft voor deze avond ge- engageerd het cabaretgezelschap Henk Bomhof uit Apeldoorn. Op 16 september 1961 werd door perso neel van de groep Holten der reserve-po- litie deelgenomen aan schietwedstrijden te Rijssen. Op de personele buksbaan behaalde de reserve-wachtmeester J. W. van Schoo- ten (Bathmen) de wisselprijs met 50-49 punten. Op de korps pistoolbaan behaalde het deelnemende 5-tal een le prijs met 187 punten. Op de personele pistoolbaan behaalde de reserve-wachtmeester H. J. Dokter (Bathmen) een 2e prijs met 46-43 punten en de reserve-wachtmeester J. A. Kolk man (Holten) een 7e prijs met 43-45 pt. Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Zaterdag 23 september, 8 uur: Dansavond in hotel Muller (expl. P. v. d. Brink). Maandag 25 september, des avonds om 7.30 uur: Classicale Zendingsavond in „Irene". Spreker: de heer H. de Bos over: „Ik was in Afrika". Na de pauze religieus cabaret uit Almelo met „Open Kaart". Maandag 25 september, kwart vóór acht in „Rehoboth": Vergadering AR Kies vereniging. Maandag 25 september t.m. 2 oktober: „De Fruittax" wegens vakantie geslo ten (zie adv.). Dinsdag 26 september, des avonds om 8 uur: Vergadering van de Hervormde Vrouwenvereniging Dijkerhoek in ge bouw „Bethanië". Dinsdag 26 september, des avonds om 8 uur in gebouw „Irene": Propaganda- avond Ned. Bijbelgenootschap (zie be richt). Donderdag 28 september, 4 en 7.30 uur: Filmvoorstellingen ANB in café Maats. Donderdag 28 september, des avonds om 8 uur: Vergadering van de Hervormde Vrouwenvereniging in „Irene". Donderdag 28 september, 8 uur: Eerste oefenavond dames-afdeling BATO in oprichting. Vrijdag 29 september, 's avonds 8 uur: af scheid van de hoofdleidster der Chr. Kleuterschool, mevr. Kamps-Tiemens, in de hal van de School met de Bijbel. Zaterdagmiddag 30 september: Puzzelrit Landelijke Rijvereniging „Bergruiters". Zaterdag 30 september: Herfst-wandel- tocht der NUW, georganiseerd door de WSV „De Trekkers". Zaterdag 30 september en zondag 1 okto ber, des avonds om 7.45 uur: Filmavond met „Het Dagboek van Anne Frank" in „Irene". Maandag 2 oktober: 2.30 en 8 uur: Jubi leumshow fa. Wonnink in „Amicitia" (zie adv.). Dinsdag 3 oktober, 's avonds half acht: Modeshow Fa. Ter Harmsel in 't Park gebouw te Rijssen. Donderdag 5 oktober, 7.45 uur: Filmavond „Pro Juventute" in „Irene" (zie ber.). Maandag 9 oktober, des avonds om 7.30 uur in „Irene": Filmvertoning „Waar om zijn ze tegen ons?" (Voor de ouders in het kader van de Hervormde Gezins- week). Dinsdag 10 oktober, des avonds om 7.30 uur in „Irene": Filmvertoning „Waar om zijn ze tegen ons?" (Voor de jeugd in het kader van de Hervormde Gezins- week). Vrijdag 13 oktober: Forumavond in het kader van de Hervormde Gezinsweek, des avonds om 7.30 uur in „Irene". Zaterdag 14 oktober: Prijsuitreiking en feestavond „Holbatheo" in café ,,'t Bon te Paard". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur (Bed. H. Doop) Ds. Addink. Extra col lecte: Raad voor Kerk en Oecumene. Om 19.15 uur Wika Lans uit Harden- berg. Jeugddienst. Opening winter werk. Medewerking van enkele leden van HMV. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Extra collecte: Raad voor Kerk en Oecumene. Om 19.15 uur: zie Holten. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. ,In beide diensten is de derde collecte bestemd voor Deputaten Evangelisatie I en geestelijke verzorging IJsselrneer- gebied. Bij de uitgang collecte voor j „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Geboren: Jan, zv J. B. Reef en H. Wis_ sink. Teunis, zv G. Beldman en J. W. J. van der Graaf. Gerrit Johan, zv G. J. Kolkman en O. Stöcker. BEVOLKING: Ingekomen: A. L. van der Lek en gezin van Indonesië naar Holterberg 26. B. F. X. Tuts en gezin van Indonesië naar Holterberg 26. A. F. Ekel en gezin van Indonesië naar Holterberg 26. Gevonden: kinderregenjasje; hondje; hangertje; tas met inhoud; kap van rij wielkoplamp; herenpolshorloge. Verloren: zwemabonnement; sigaret tenaansteker; tenen- en stalen mand; he renpolshorloge; vulpen en vulpotlood in etui; broche; weekendtas met .inhoud. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Holten (doch uitsluitend tussen 9-12 en 14-22 uur), Dorpsstraat 22, Holten, tel. 352. Klas II (Aardappels werpen). 1. Jan Hosmar. 2. Henk Smit. 3. Anton Koop man. 4. Daaf Louwerse. 5. Henk Jansen. 6. Johan Steunenberg. 7. Evert Vruggink. 8. Henk Aanstoot: Klas III (Zaklopen). 1. Bennie Lubber dink. 2. Jan Teeselink. 3. Gert Langen- barg. 4. Bert Kassies. 5. Richard Paal man. 6. Jan Baltus. 7. Johan Rietman. 8. Beertje Addink. Klas IV (Tonnetje rollen). 1. Jacob van Lindenberg. 2. Henk Ebrecht. 3. Harrie Reterink. 4. Albert Jansen. 5. Egbert Beldman. 6. Mannes Scholman. 7. Henk Klein Teeselink. 8. Gerard Rozendom. Klas V (Spijkers in balk slaan). 1. Ger rit Sluiter. 2. Dickie Beldman. 3. Henk Klein Teeselink. 4. Henk Stam. 5. Jan Peter Jalink. 6. Henk Aanstoot. 7. Her man Meerman. 8. Winnie Miiller. Klas VI (Hoefijzers werpen). 1. Henk Oolbekkink. 2. Henk Paalman. 3. Wander Drent. 4. Henk Reterink. 5. Henk Ach terkamp. 6. Gerrit Schooien. 7. Gerrit Westera. 8. Gerrit Reinink. De School voor Hebreeuwse Taal- en Letterkunde en Judaica begint in oktober a.s. een schriftelijke cursus Hebreeuws en Judaïca. Deze cursus kan worden gezien als een uitvloeisel van de toenemende belang stelling, waarin de in 1957 opgerichte School voor Hebreeuwse Taal- en Letter kunde en Judaïca, onder leiding van Dr. M. Reisel, zich in Rotterdam mag ver heugen. Om nu belangstellenden in het gehele land in de gelegenheid te stellen kennis van de Hebreeuwse taal en om trent het Jodemdom te verwerven, heeft de School het initiatief genomen tot een schriftelijke cursus. De vakken zullen omvatten: Modern Hebreeuws, de He breeuwse tekst van Tenach (O.T.) en het Joodse leven. Voor nadere inlichtingen en proeflessen kan men zich wenden tot: mej. H. Aar- doom, Vredenoordlaan 52, Rotterdam-16. Op dinsdag 26 september 's avonds om 8 uur, zal er in „Irene" een avond zijn, uitgaande van de plaatselijke afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap. Sommige mensen denken, dat ze daar niet welkom zijn. Niets is minder waar: Iedereen is van harte welkom!! Boven dien wordt er iets goeds gegeven. De nieuwe film „Op het kruispunt der we gen" is bijzonder mooi. Prettig is ook dat de tekst bij deze film helemaal in het Nederlands is. Verder zal een wel zeer bekende figuur, de heer Spaargaren, aan wezig zijn. Het Kerkkoor zal medewer king verlenen en het ligt in de bedoeling een spel te doen. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat het uiteindelijke doel van deze avond is het werk van het Ned. Bijbelgenootschap dichterbij te brengen. Daarom is het te hopen, dat zeer velen deze veel belovende avond zullen bijwonen. Rest nog te vermelden, dat de toegang gratis is. Dat dit niet betekent dat het „toch niets kan wezen"; maar dat er wel gerekend wordt op een goede collecte. De Wandelsportvereniging „De Trek kers" heeft op 10 sept. deelgenomen aan de Airbornwandeltocht te Oosterbeek over een afstand van 25 km. Zij wisten van de 187 deelnemende verenigingen een 22e prijs te behalen. Er namen ruim 20.000 wandelaars aan deze tocht deel. Zaterdag nemen „De Trekkers" met de junioren en senioren deel aan de wandel tocht te Borne, waar zij willen trachten weer een paar fraaie prijzen in de wacht te slepen. Vooral de junioren zullen zeker hun best doen om hun le plaats in de 4e klasse nog te verbeteren. Mej. M. Bekker- nens en de heer M. Kers zullen dan ook dit jaar trachten om met de junioren het kampioenschap te behalen. In het artikel over de verbeteringswer- ken aan de bovenloop van de Soest wetering in ons vorige nummer, staat o.m. vermeld, dat t.z.t. het Hellendoornse- en het Holterbroek van hun waterover last bevrijd zullen worden. Zoals men begrepen zal hebben heeft het zetfouten duiveltje hier een lelijke rol gespeeld. Het Holterbroek behoort nl. onder het waterschap „De Schipbeek". Er had moe ten staan het Hellendoornse- en het Schanerbroek. Classicale Zendingsavond in Holten op maandagavond 25 sept. in „Irene" De Classicale Zendingscommissie van de classis Deventer der Ned. Herv. Kerk zal haar jaarlijkse zendingsavond dit jaar in Holten houden. Van 's avonds zes uur tot half acht wordt een vóórvergadering ge houden rnet afgevaardigden van kerkera den en gemeentelijke zendingscommis sies uit alle gemeenten der classis De venter. Op deze voorvergadering zal mej. Swaan, maatschappelijk werkster te Hol- landia, aan de hand van dia's spreken over haar werk op Nieuw-Guinea. De eigenlijke zendingsavond begint om half acht. Deze is voor alle belangstellen den uit de gehele classis toegankelijk. Naast vele bezoekers vanuit andere ge meenten worden ook vele Holtenaren hier verwacht. Immers het programma is uitermate geschikt om veel mensen te trekken. Vóór de pauze zal n.l. de heer H. de Vos, adjunct-secretaris van het Afrika-instituut te Rotterdam, een cau serie houden over: „Ik was in Afrika"; een onderwerp, dat gezien de huidige spanningen in en rondom het zwarte we relddeel, door zijn aktualiteit velen zal boeien. Na de pauze zal een groep uit Al melo haar religieuze cabaret „Open Kaart" brengen, een gedurfd experiment, waarin kerk en wereld een spiegel wordt voorgehouden. Deze avond zal staan onder leiding van Ds. R. v. d. Molen van Raalte, de voor zitter v. d. Classicale Zendingscommissie. Op zeer bescheiden schaal werd voor een jaar of acht terug in de gemeente Laren begonnen met het jongerenclub- werk kalveropfok. Het waren jongens en meisjes in de leeftijd van 10 tot 15 jaar die hieraan meededen en het bleek al spoedig, dat door de zelfwerkzaamheid, liefhebberij en kennis werden aange kweekt. Zo langzamerhand werd dit werk ook in andere plaatsen ter hand genomen en momenteel kan men zeggen dat de kal- veropfokclub in geheel Oost-Gelderland en ook in andere streken van onze pro vincie een begrip is geworden. Het zijn de jongerenorganisaties, rund- veefokverenigingen en lagere landbouw scholen die als organisatoren optreden en de werkzaamheden uitvoeren. Het doel is, het deelnemende kind ken nis te verschaffen op het gebied van de opfok van kalveren, dat het liefhebberij krijgt voor de veefokkerij in het alge meen en dat het leert kalm en rustig met de dieren om te gaan en leert, het op de juiste manier te verzorgen, voor te bren gen en te toiletteren. De start vindt in het voorjaar plaats. De leden krijgen instructies en een boek je voor de nodige notities over de voe ding. In de loop van voorjaar en zomer komt een commissie de leden bezoeken. Zij geeft voor verschillende onderdelen van Het is in de loop der jaren traditie ge worden, dat het winterwerk der Her vormde kerkelijke- en jeugdverenigingen in een speciale dienst geopend en gesloten wordt. Deze opening van het winterwerk voor het seizoen 1961-1962 staat nu weer voor de deur. Zij zal zondagavond geschieden in een jeugddienst waarin zal voorgaan Wika Lans van Hardenberg en waarbij een tien tal leden van de muziekvereniging „HMV" de muzikale omlijsting zal verzorgen in nauwe samenwerking met de organist, de heer A. Koopman Jr. De dienst vangt aan om 7.15 uur. De ontspanningsclub OCH heeft in stu_ die genomen „Geef mij Uw hand", een to neelspel in drie bedrijven van Wim Du- mont. Het stuk een tragedie van een verknoeid leven speelt in het westen van ons land in een grote stad. Gezien het feit, dat „Geef mij Uw hand" reeds de dertiende druk beleefde, zijn wij er van overtuigd, dat de OCH-ers te zijner tijd weer iets zullen brengen dat vele honder den zal boeien. collega-club het er af bracht. Eerst werd het kijken, daarna praten en daarna kwam men tegen elkaar uit met de le den die in hun club de hoogste resultaten hadden behaald. Gelijktijdig met de rund- veefokdagen te Laren en Borculo trad een aantal clubs tegen elkaar in het strijdperk. Elk jaar weer was het een lust om te zien hoe de jeugd zich in spande om de hoogste eer te verwerven. Thans (1961) is het de eerste keer, dat er geen fokdagen in I^aren en Borculo zullen plaats vinden, doch één grote ge combineerde streekfokdag. Zo zal het gebeuren dat op 29 septem ber plm. 17 clubs hun favorieten naar Barchem zenden. Gekleed in blauwe over- alles, waaronder de helderwitte klompen sterk afsteken, zullen de meisjes en jon gens uit de oude Graafschap hun prach tig getoiletteerde, gewassen en gedres seerde kalveren op een keurige manier voor de jury leiden. Een ieder die het ziet zal er van onder de indruk komen en tot de overtuiging geraken, dat de platte- landsjeugd zich inspant om vakbekwaam te worden. Naast het elementaire onderwijs komt de praktische scholing. De kalveropfok- club is een van de beginpunten om zich het moeilijke, doch mooie vak van vee fokker eigen te maken. H. J. OORTGIESEN. (Geld.-Overijsselse Crt. 20 sept. 1961). Albonné's op Holtens Nieuwsblad BUITEN DE GEM. HOLTEN wonden beleefd verzocht hun abonnementsgeld 2e halfjaar ad f3.00 te willen voldoen op giro rekening 875587 van de Coöp- B'oerenleenfoianlk t.e Holten. Bij 't overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Modht de overschrijving op 29 sep tember as. nog niet in ons bezit zijn, 'dan ontvangt men een post- krwitantie (plus 40 cent innings- kosten). Vertrouwende op aller welwillen de medewerking. ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD. OFFICIËLE PUBLICATIES HONDENBELASTING Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat degene, die in de loop van het belastingjaar houder wordt van één of meerdere honden, dan waar-, voor hij reeds belastingplichtig is, daar van binnen 14 dagen na het ontstaan van de belastingplicht aangifte behoort te doen ter gemeente-secretarie (afdeling financiën), waarna de betaling van de be lasting dient te geschieden ten kantore van de gemeente-ontvanger. Holten, 21 september 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1