hengelo's bier Naai- en Handwerkschool opgeheven Vakantie programma Dr. Buskes spreekt op landdag PJJlö. te Bath men Excursie met belangrijke agrarische voorlichting Puzzel-wandeltocht ook hier! Hengel wedstrijd PE TEMPEL III KWUN6H0 Cursussen zullen voor leerplichtigen worden voortgezet door Oudercommissie De Hol tense Naai- en Handwerkschool, het instituut, dat de afgelopen 37 jaar belangrijk heeft bijgedragen om tal van meisjes te bekwamen in huishoudelijke taken, die hen op rijpere leeftijd voor zichzelf of in het gezin wachtten, is vo rige week vrijdagavond in een min of meer officiële bijeenkomst in de hal van de o.l. dorpsschool opgeheven. Toen enige tijd geleden Holten een lahdbouwhuishoudschool kreeg toege wezen, welke 1 september zal starten, zo verklaarde de voorzitster van het school bestuur, mevrouw J. W. Nagelhout-Klij- zing, in haar afscheidstoespraak, meende het gemeentebestuur het subsidie van de naaischool te moeten intrekken, omdat de nieuwe school in de behoefte van naai- onderricht zal kunnen voorzien en deze instelling de gemeente al geld genoeg zou kosten. Hierdoor leek het ons bestuur onmoge lijk, verklaarde zij, ide naaischool nog voort te zetten. Men legde het probleem voor aan de oudercdmmissie van de dorpsschool, uit wier initiatief destijds deze naaischool is ontstaan die zich hier over ernstig heeft beraden, en namens welke de heer B. H. Brouwer, het hoofd dier school, in de loop van de bijeen komst enkele mededelingen deed. Mevr. Nagelhout schetste de geschie denis van de school en richtte zidh in 't bijzonder tot mevrouw B. Steunenberg- Maats, die gedurende 25 jaar aan de school werkzaam was en tot haar nichtje, mej. H. F. Steunenberg, die de volle 37 jaar, de laatste 5 jaar samen met mej. H. G. Bekkernens, de lessen gegeven heeft. Door hun enthousiasme en liefde voor de kinderen heeft de scihool een grote ibloei mogen bereiken. Zij bracht hen daarvoor zeer hartelijk dank onder aanbieding van bloemen en een cadeau onder couvert. In deze bloemenhulde werd ook de ere voorzitster, mevr. C. B. Baronesse van der Borch van Verwoldie-Boellaard, be trokken. Ook de namen van de andere lerares sen, die aan de school verbonden waren, noemde zij o.m. mevr. H. Meijerman- Beldman, één der mede-oprichtsters; mej. Schuurman, mevr. B. van Bruggen-Wol- ters, mevr. Koerselman, mej. Pakkert en de namen van tal van oud-bestuursle den, o.a. de heren Joh. Wolters en G. J. Kroondijk, inmiddels overleden, A. Bek kernens, A. Nijhof, A. Koopman, K. de Vries, A. Fransen en J. Jansen. Zij Ibracht hen dank, evenals het ge meen telbestuur, dat de school de jaren door belangrijk financieel gesteund heeft. Ouders, leerlingen en bestuursleden waren in deze bijeenkomst aanwezig om hulde te brengen aan de leraressen, die in de gemeente zoveel heilzaam werk hebben verricht. ERGERNIS. De secretaris-penningmeester, de heer H. J. A. Koldeweij, gaf een korte toe lichting op de circulaire, waarin de ouders werd medegedeeld, dat de school zou worden opgeheven. Over de zinsnede „er komt wat beters voor in de plaats" hebben sommigen zich wat geërgerd. De ze sloeg niet op het onderwijs daar over is men altijd vol lof geweest maar op de inrichting waarin het onder wijs in het vervolg zal worden gegeven. Namens de oudercommissie gaf de heer TOEK-ORIËNTERIN GSR1T ZONDAG 23 JULI organiseert de motor- en automobielclub „De Ilolterberg" een toer-oriënteringstocht voor auto's, motoren, scooters en bromfietsers langs hoofd zakelijk z.g. groene wegen door het mooiste gedeelte van Twente. Route voor auto's, motoren enz. 135 km, voor bromfietsen pl.m. 65 km. De start vindt plaats vanaf 2 uur bij het clublokaal café „Stationszicht". Inleggeld resp. - f 2,50 en f 2,Mooie prijzen. Tijdens de grote tocht een half uur rust. FIETSTOCHT VVV DINSDAG 25 juli zal bij voldoende deelname vanwege de VVV een fietstocht worden georganiseerd door de omgeving van pl.m. 15 a 20 km met onbekende bestemming. Startplaats: Gaardenstraat bij het VVV-gebouwtje om 19.00 uur. Nadere inlichtingen en opgave voor deelname zo spoedig mogelijk bij het WV- bureau, Tel. 533. Inleggeld f 1,—. Onderweg wordt u koffie aangeboden. VVV HOLTERBERGRIT WOENSDAG 26 JULI en volgende woensdagen wordt bij voldoende deelname de bekende VVV-autobustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg en Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland en Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. De kosten bedragen f 1,25 en men moet zich zo spoedig mogelijk opgeven op het VVV-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. A.s. woensdag wordt een middagtocht gehouden om 2 uur. De volgende weken heeft men een keuze tussen middag- en avondtocht. De administrateur gaat mee voor een explicatie. OPENLUCHTSPEL WOENSDAG 26 JULI geeft de ontspanningsclub „O.C.H." met medewerking van de L.R.V. „De Bergruiters" onder de prachtig gelegen feestbomen op de Holter berg een openluchtuitvoering van het romantisch kozakkenspel in 3 bedrijven van Peter Spoor „ZINGANI". Aanvang 8 uur. Terrein open 7.30 uur. Nadere bijzonderheden omtrent toegangsprijzen en voorverkoop vindt men elders in dit nummer en in een speciaal vouwblad CONCERT DONDERDAG 27 JULI geeft de muziekvereniging „II.M.V." een marsconcert, waar aan ook medewerking zal worden verleend door de drumband. Het concert vindt plaats op het dorpsplein, de Smidsbelt en vangt aan 's avonds 8 uur. NAT. HIST. MUSEUM HOLTERBERG VRIJDAG 28 JULI en vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 uur, wordt in het Natuur Historisch Museum van de heer Piet Bos op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar of diens zoon Kees Bos. De heren Bos zijn gezellige en deskundige causeurs. Zij vertellen de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het museum is uitgebreid met een tropisch gedeelte van een bijzondere en kleurrijke schoon heid. TOURINGCAR-TOCHTEN O.A.D. DE OVERIJSSELSE AUTOBUSDIENST „OAD" houdt met comfortabele touringcars tal van dagtochten o.a. naar Twente, Giethoorn en Tccklenburg (Duitsland). Elke donderdag is er een speciale Twentetocht onder auspiciën van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Ov. Landbouw Mjj ter kennismaking met het platte land. Een zeer interessante rit voor ingezetenen en zomergasten. Het VVV-bureau belast zich gaarne met de reservering van de nodige plaatsen, waar ook verdere inlichtingen worden verstrekt en dienstregelingen van spoor en bus verkrijgbaar zijn. Nog late bus- en treinverbindingen des avonds. Tel. 533. KOPJE KOFFIE NA KERKDIENST Na afloop van de 2e dienst in de Herv. kerk bestaat gelegenheid in het gebouw Irene in de onmiddellijke nabijheid van het kerkgebouw in tegenwoordigheid van de dienstdoende predikant en eventuele ambtsdragers, een kopje koffie te drinken. Tot nu toe hebben tal van gasten van deze gelegenheid tot nadere kennismaking gebruik gemaakt. HET KOMENDE PROGRAMMA In verband met deelname aan de Vierdaagse te Nijmegen door verschillende leden van de wandelclub „De Trekkers" zal de komende donderdag geen puzzle-wandel- tocht worden gehouden. De \olgende is weer op: donderdag 3 augustus vanaf café „De Waag". ORGELCONCERT VRIJDAG 28 JULI geeft de bekende organist Sander van Marion te Scheveningen met medewerking van Pieter van Veen, blokfluit, een orgelconcert in de Ned. Ilerv. Kerk. Het concert vangt aan om 8 uur. De kerk is geopend vanaf 7.30 uur. Voor het programma wordt verwezen naar een publikatie elders in dit blad. Brouwer een uiteenzetting hoe deze com missie door de behoefte die daaraan ge voeld wordt, wil trachten tot een voort zetting van de cursussen te komen voor de leerplichtige meisjes van de twee hoogste klassen der lagere scholen. Men hoopt tegen een bedrag van 75 ct. per lesuur een 20-tal meisjes bijeen te bren gen. Er hebben zich 13 meisjes aange meld en er bestaat gegronde hoop, dat ook de overige cursisten wei gevonden zullen worden, want men zal de kosten nu zelf moeten opbrengen, waarbij de beloning van de leraressen, die de laat ste tijd wel wat te wensen overliet, niet te schriel mag zijn. De voorzitter van de oudercommissie, de hr H. W. Veneklaas, bood de dames bestuursleden van de naaiwerkschool, wier taak nu geëindigd is, bloemen en de heren een doos sigaren aan. Zijn dank woord gold behalve mevr. Nagelhout de dames D. Beltman-Bossdhers, J. Kolde- weij-Terpstra en de heren H. Soer, J. W. Dollekamp, H. J. Stegeman en H. J. A. Koldeiweij, welke laatste eén boekenbon werd geoffreerd. Twee groepen leerlingen hebben gel den bijeengebracht voor een klein ge schenk voor de leraressen. De gevoerens van de burgerij vertol kend, noemde de heer Beijers de school één van de belangrijkste instellingen, die op dit gebied al die jaren in Holten werkzaam is geweest. De initiatiefnemers en latere bestuursleden hebben zich zeer veel moeite getroost om haar tot bloei te brengen. Bij dit afscheid komt hen even als de onderwijzeressen zeer veel dank toe. Dc verhouding tussen de rassen Naar schatting een vijftienhonderd plattelandsjongeren uit Overijssel zullen zaterdag 19 augustus de gast zijn in Bathmen. De algemene organisatie van plattelandsjongeren in Overijssel houdt daar die dag haar jaarlijkse samen komst, die de naam Kontakt kreeg. Dat slaat niet alleen, op het feit, dat jonge ren uit alle delen van het Overijsselse gewest elkaar in Bathmen gaan ontmoe ten, maar in het bijzonder op de.omstan digheid, dat de jongeren zich 's mor gens gaan bezinnen op de verhouding tussen rassen. De bekende Amsterdamse predikant Dr. J. J. Buskes komt het on derwerp inleiden met een toespraak, wélke hij noemde „De kleur van de huid en de kleur van het hart". Aan deze morger.bijeenkomst zal medewerking worden verleend door de Surinaamse voordrachtkunstenaar Otto Sterman, die fragmenten zal voordragen uit zijn pro gramma's „Ik ben een. neger" en „Eb benhout". Voorts treedt op mevrouw Lea de Boer, die een aantal negro-spirituals zal zingen, waarbij zij zichzelf begeleidt aan de harp. In het middagprogramma valt de aan dacht in het bijzonder op sport en spel. In de zes kringen, welke onder de P.J.G.O. ressorteren, zullen voorwedstrij den worden gehouden. De finalisten ko men in Bathmen uitmaken wie zich de De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Holten" hield vrijdag 14 juli j.l. haar jaarlijkse zomerexcursie per touringcar van de O.A.D. Er werd een bezoek ge bracht aan het landbouwconsulentschap Oss, waar in deze omgeving verschillende interessante objecten werden bekeken In Grave wachtte de heer Jans als des kundige van de Landbouwvoorlïchtings- dienst, het gezelschap op, om de gehele dag als gids te fungeren. In het land van Cuijk werd eerst een mestkuikenbedrijf bezocht met een be zetting van 10.000 stuks in één groot hok. Een deskundige van de Pluimveevoorlich ting gaf hier tekst en uitleg. Bij deze tak van bedrijf speelt de investering en vak manschap een zeer grote rol. Vervolgens werd in Wanrooy eén Voor beeldbedrijf bezichtigd op gemengd be drijf van 17 ha met een behoorlijke var kens- en pluimveestapel. Het was een echt gezinsbedrijf met minimale mecha nisatie, vrij wat loonwerk en de indruk werd verkregen van* een zeer goed ge zinsinkomen. Tijdens de verdere bustocht kwam iedereen onder de indruk van de ontwik keling van de Brabantse landbouw. In St. Antonius w'^rd gepauzeerd. Via de Peel werd daarna in Volkcl een groot pluimveebedrijf van pl.m. 8000 suks be keken. De voedering was vol-automatisch door middel van een voerketting. Het eieren-rapen vroeg tot op heden nog het meeste werk, maar men was bezig om ook dit te automatiseren. De onderne mingsgeest was op dit bedrijf groot, want men breidde nog verder uit. Onder de gemeente Rosmalen werd nog een proefbedrijf van de Landbouwvoor- lichtingsdienst bezichtigd in het ruilver- kavelingsgebied Maaskant-West. Dit be drijf was opgezet met het doel te tonen dat op een bedrijf van 10 ha uitsluitend grasland met een zware veebezetting één man het werk aan kan om een goed in komen te verkrijgen. In het bedrijf was een open loopstal aanwezig met een door loop melkstal, welke winter en zomer gebruikt werd, waar 14 15 melkkoeien door èèn man in 50 minuten gemolken werden. Voor wintei-voeding werd uitsluitend voordroogkuil gevoerd, practisch zonder hooi. Het was een interessant proefbedrijf. Tot slot werd nog een nieuwe boerderij in het ruilverkavelingsgebied bezocht, waar speciaal de inrichting van stallen voor fokvarkens de aandacht trokken, in dividuele voeding van de zeugen, z.g. kraamhokken en speciale opfokhokken. In Rosmalen werd afscheid genomen van de heer Jans, nadat de voorzitter, de heer E. Voordes, de heer Jans heel hartelijk bedankt had voor de begelei ding en de duidelijke uiteenzetting van landbouw en industrie in dit gebied van Noord-Brabant, waardoor deze veel tot het welslagen van deze dag heeft bijge dragen. Op de terugweg werd nog eens gepau zeerd. Iedereen was vol lof en zeer vol daan over deze tocht. Men was het er over eens, dat de ontwikkeling van de landbouw in Brabant die van onze streek voorbijstreeft en dat deze dag een zeer leerzame was geweest. Voor de puzzel-wandeltocht van de WSV „De Trekkers", georganiseerd in het kader van het VVV-vakantieprogram- ma, bestond donderdagavond een flinke belangstelling, vooral ook van verschil lende padvinders- en jeugdgroepen. De tocht ging over de Holterenk. met zijn prachtig panorama, langs de feestbomen over de Holterberg naar het Neerdorp en vandaar weer naar het punt van uitgang, café „De Waag", van de heer J. Haver slag, terug. Er moesten 'n drietal puzzels worden opgelost, waarvoor 15 goede uit slagen binnen kwamen. De le prijs was voor mevr. Roos uit Zoetermeer, 2e prijs H. J. Slot te Enschede, 3e prijs F. Riet man, Holten, 4e prijs D. Pasop te Holten en de 5e prijs voor de heer J. Roos te Zoetermeer. APOTHEKERS-ASSISTENTE Te Groningen slaagde voor het examen „apothekei's-assistente" mej. J. Meerman, Kerkstraat 5. sterkste mag noemen. Deze sportwed strijden bestaan uit vijf onderdelen, na melijk hardlopen, estafettelopen, hoog springen, verspringen en touwtrekken. Ter afwisseling zullen enkele spelen worden gedaan door leden van de orga niserende afdeling Bathmen. Zij zullen hun kunnen tonen in mastklimmen en gecostumeerd voetballen, twee spelen, die zeker de lachlust zullen weten, op te wekken. Voors is er 's middags een speurwan- deltocht en dansen. !s Avonds treden op Chi-istine Spierenburg, Bert Robbe, An nie Palmen, Herman Emnii'nk, Frans van Dusschoten, het kwartet van Gerard van Krevelen en de parodistengroep The three. Jacquets. Tot nu toe heeft de P.J.G.O. naast de landdag eén provinciale technische dag gehouden. Deze technische dag werd dit jaar in Markelo gehouden. Voor het laatst. Wedstrijden op technisch gebied zullen voortaan deel uitmaken van het programma, van de landdag. Via hot systeem van voorwedstrijden zal worden uitgemaakt wie op de landdag hun tech nisch kunnen mogen tonen. (Geld.-Ov. Cour.) COSTUMIèRE - TAILLEUSE Op het te Enschede gehouden examen slaagden voor „costumière": Dini Boode, Neerdorp; Riki Bouwhuis uit Okken- ,'broek; Diki Klein Lankihorst; Diki Mieyerink, Jet Schippers en Albertha Weg- stapel allen te Espelo; Marietje Meester- berends, Dini Pinkert en Jo Wegstapel, allen te Dijkerhoek. Voor „tailleuse" slaagden eveneens te Enchede: Lineke Haverslag, Espelo en Gerda Stegïnk, Neerdorp. Allen werden opgeleid door mej. S. Koopman te Hol ten. NAAR DE VIERDAAGSE De dames W. Pasop, M. Bekkernens en J. Reterink en de heren M. Kers, H. Menkhorst, G. Voordes, J. Paalman, H. Pinkert, G. Nijland en G. Voortman zul len van 24 tot 28 juli deelnemen aan de Vierdaagse van Nijmegen op de 40 km. De heer W. Dijkslag neemt deel aan de 55 km wandeltocht. Als verzorgster van deze Holtense groep zal meegaan mej. B. Dollekamp, aldaar. De hengelwedstrijd, die de Holtense Hengelaarsvereniging „De Rietvoorn" zondagmorgen van 710 uur in de Schip beek bij de Wïppert had uitgeschreven le verde geen grote vangsten op. Slechts één van. de deelnemers,.de heer G. J. Menkhorst, wist een vis van 22i/2 cm te verschalken. Hij won daarmede de 8ste prijs, want bij de vorige wedstrijd in het Twente-Rijnkanaal, die ook gold voor de prijsbepaling, hadden een zevental club genoten meer gevangen dan hij. De uit slag van de wedstrijd werd: le prijs B. J. H. W. J. Haan 108 cm, 2e pr. H. J. Oolbekkink 63 cm, 3e pr. H. Hilverink 431/2 cm, 4e prijs G.-J. van Aefst 36!1> cm, 5e pr. T. Hofman 29 cm, 6e pr. G. L. Scholten 27% cm, 7e pr. G. Kettelarij, De Wippert, 23 cm en 8e pr. G. J. Menkhorst 22i/2 cm. De prijzen, bestaande uit mooie hen gelsportattributen., werden door de pen ningmeester, de heer W. Oolbekkink, uit gereikt in café „De Wippert". Deze deelde nog mede, dat het jaarlijks reisje van de vereniging is bepaald op 27 augustus en zal gaan naar Tacozijl. Een vermeldenswaardige bijzonderheid bij deze hengelwedstrijd was nog, dat een van de deelnemers zijn snoer inlegde met een stukje wittebrood er aan en dat daar een enorme snoek op hapte. De hengel stok brak in tweeën en bij de volgende poging om deze knaap, die zeker een me ter lang was, op de wal te krijgen, sloeg de snoek door de nylonlijn. Er was geen woord visserslatijn bij werd ons verzekerd. HOLTERBERGRIT Voor de wekelijkse Holterbergrit van de WV bestond deze keer zo'n grote be langstelling, dat behalve een touringcar van 45 personen ook nog een 5-tal per sonenauto's moest worden ingeschakeld. De tocht ging als gebruikelijk over de Holterberg naar Nijverdal waar de verge zichten werden bewonderd en een bezoek gebracht werd aan het Ravijn. Op de Hol terberg werd een wandeling gemaakt naar het Kolkje. De administrateur der WV, de heer G. H. Kers, gaf een explicatie. 47. De misdadige zonen van het Hemelse Rijk werden inderdaad stevig ingepakt, in elk geval was het ook hier „veiligheid voor alles", zoals Flosser beweerde. Dat Nang Foo deze tweede nederlaag kalm opnam, moet worden toegegeven, hoewel zijn fonkelende ogen bewezen, dat hij enige liefelijke plannetjes in petto had voor het geval dat zijn koorden eens van minder solied maaksel mochten zijn. Voor alle zekerheid sloot men daarom de Chinezen in een stevige, goed af te grendelen pakruimte op, en belastte de kalme Mack met de bewaking en voeding van de „petoet". Ondertussen had Flosser zich verdien stelijk gemaakt door een naar omstandig heden buitengewoon maal te bereiden, waarvan het fijnste wel was de heerlijk- koele wijn uit de ijskast. Welk een genot, die frisse koelte je gehemelte te laten strelen. Of het daardoor kwam, dat er die avond zo vaak aangestoten werd, is moeilijk te zeggen, maar het feit was, dat de scheeps- voorraad dranken die dag met sprongen was geminderd.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 3