PROGRAMMA Internationaal Folkloristisch Dansfestival te Hellendoorn op 28 en 29 juli Mersoliijnirig Holtens Nieuwsblad HlSEilEMliili FEESTMARKT en van de 7e S®LTEN§E BRADERIE Openlyohtspel onder de teestbsmen met spannend slot A6ENDA XESKKOSTEN Wandelsport Demonstratie „Bergruiters" en Ponyclub Fokveedag Mooi succes voor Herman Schoneveld Volksdansen Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen Zilveren horioge voor geslaagde ZATERDAG 22 JULI 1961 No. 29 Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05^83 - 231 Adv.-prijs 115 mm. (a contant) 2.50. Iedere mm. meer 0.10 In velband met de sluiting van de drukkerij wegens vakantie van het personeel zal ons blad op 28/29 juli a.s. niet verschijnen. Het ligt in ons voornemen in verband mét de Feestmarkt en de Braderie op 8, 9 en 10 augustus a.s. ons blad in een oplage van pl.m. 8500 ex. te doen verschijnen, waarvan 7000 ex. in de omliggende gemeenten zullen worden ver spreid. In deze laatste oplage kan, zonder prijsverhoging, een beperkt aantal advertenties worden geplaatst. Be annonces voor dit nummer moeten uiterlijk woensdag avond 26 juli a.s. in ons bezit zijn. Redactie en Administratie HOLTENS NIEUWSBLAD van de ter gelegenheid van de officiële herdenking van het 30-jarig bestaan van de afd. Overijssel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen op 8, 9 en 10 augustus a.s. in het centrum van het dorp DINSDAG 8 AUGUSTUS: 10.00—11.00 uur: 11.00- 12.00- -12.00 uur: -14.00 uur: Ontvangst van de plattelandsvrouwen in grote tent op Kalf- stermansweide. Officiële herdenking van het 6e lustrum in de tent. Besproken maaltijden in het boerenrestaurant in de tent met doorlopende kléding- en klederdrachtenshow, volks dansen en eventueel huisvrouwenorkest 'tot nam. 5 uur. Doorlopende poppenkastvoorstelling op de weide. 12.00 uur: Opening van de feestmarkt in het dorpscentrum, tentoon stelling „Antiek platteland" in de hall van de o.l. dorps school, tentoonstelling „Modern platteland" in het gebouw Irene, foto-tentoonstelling van het Groene Kruis in het Wijkgebouw aan de Gaardenstraat, doorlopende demonstra tie van het Nederlands Zuivelbureau in de garage van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" a.d. Stationsstraat en dooi'lopende dia-voorstelling van het Instituut Landbouw coöperaties in de kelder van Irene (ingang opzij). (Op de feestmarkt demonstraties pottenbakken, spinnen, linnenrollen, klompenmaken, gaostoksnijden, enz. enz.) 14.00 uur: Officiële opening van de braderie door de Edelachtbare heer Mr. W. H. Enklaar, burgemeester van Holten. Rond gang langs de stands en kramen. 19.00 uur: Optreden van de boerendansgroep „De Larense Schotsers" op het plankier in Kalfstermansweide. 20.00 uur: Verkiezing van de Braderiekoningin 1961 in Kalfstermans= weide. 20.30 uur: Rondgang van de Braderiekoningin met muziek van H.M.V. de drumband en de Larense Schotsers. FEESTMARKT EN BRADERIE ZIJN GEOPEND. WOENSDAG 9 AUGUSTUS: 11.00 uur: Voortzetting van de feestmarkt, tentoonstellingen en de monstraties der plattelandsvrouwen. 14.00 uur: Afhalen van de Sehutterskoning 1960 van hotel Vosman naar het schietterrein. 14.15 uur: Aanvang Koningsschicten op het Industrieterrein. 15.30 uur: Ballonwedstrijd voor de jeugd op Kalfstermansweide. (Deelnemerskaarten a 10 ct. een half uur van te voren op halen voor 'dé waranda van café Kalfsterman.) 17.00 uur: Optreden van de Folkloristische Kindergroep uit Markelo op het plankier in Kalfstermansweide. 19.00 uur: Rondgang van de Sehutterskoning 1961 met H.M.V., drum band, de Boerenkapel „De Hooiplukkers" en „de Larense Schotsers". 21.00 uur: Jennekesmarkt spectaculair feest voor de rijpere jeugd rondom de Dorpstoren en op de Braderie. VOORTZETTING BRADERIE EN FEESTMARKT DONDERDAG 10 AUGUSTUS: 11.00 uur: Voortzetting van de feestmarkt, tentoonstellingen en de monstraties van de plattelandsvrouwen. 14.00 uur: Rolschaatscn-rcvuc op een plankier in Kalfstermansweide. (Speciale jeugdvoorstelling.) 15.30 uur: Volksspelen in Kalfstermansweide, o.a. bromfietsrace, meel- race, blaasslaan, stoelendans, enz. enz. (Opgave een kwartier voor de aanvang van de spelen.} 19.00 uur: Tweede optreden van de rolschaatsenrevue thans voor de ouderen op Kalfstermansweide. Eventuele andere evenementen VOORTZETTING BRADERIE EN FEESTMARKT Tijdens de feestmarkt en braderie rondgang van het braderietreintje, feestelijke verlichting van de dorpskern, muziek en gelegenheid tot dansen in de verschillende lokaliteiten. Gezelligheid en jolijt gedurende drie dagen. Een spontaan applaus klonk woens dagavond op onder de Feestbomen op de Holterberg na afloop van het zeer span nende derde bedrijf van het openluchtspel „Zingani", een romantisch kozakkenspel van de auteur Peter Spoor, dat de Ont- spanningsclub „OC.H daar bracht ïn samenwerking met de landelijke rijverenï- ging „De Bergruiters". Het was of een troep kozakken hun kamp had opgeslagen in het donkere bos op de achtergrond, terwijl onder de, door felle schijnwerpers belichtte, eeuwenoude eiken zich de intrige ontwikkelde om Zingani, de schcne dochter van de atta- man Mazeppa, die liefde heeft opgevat voor een jonge man buiten haar stam, terwijl de zeden en gewoonten van die stam complementeerden. De regie had de huwelijk. De Wolga-kozakkenhoofdman heeft beslist, dat zijn dochter zal trou wen met de man van c!e stam, die als over winnaar uit de wedstrijd komt, welke men op de achtergrond zich hoort afspe len.. Het geheel krijgt een romantische sfeer door de kleurige kleding, die de kozakken dragen en door de ruiters en ponyruiters, die in vliegende galop de kampplaats telkens passeren. Vooral het laatste bedrijf werd door het nog vrij talrijke publiek, dat de, voor een verblijf in de openlucht, wat kille weersomstandigheden had getrotseerd, met intense spanning gevolgd. Het komt in dit bedrijf tot een treffen tussen Rex Holzacher, de landeigenaar, die een grote liefde voor Zingani heeft opgevat, en Stenka, een man van de stam, die als overwinnaar uit de wedstrijd te voor schijn is gereden en daardoor behalve op Zingani er ook aanspraak op maakt de opvolger van Mazeppa te worden. Donga, een meisje uit de stam, waaraan Stenka verplichtingen heeft, wil deze tijdens de worsteling een dolk in handen spelen, waardoor Zingani, die tussenbeide tracht te komen, wordt gewond. Dat is dan het resultaat van de dwaze zeden en gewoon ten, verwijt Rex de hoofdman en vader van Zingani en onö 2r de zachte tonen van het Wolga lied xomt dan het einde, terwijl Rex zijn geliefde wegdraagt. Behalve het bezwaar, dat in het begin van het stuk de dialogen wel eens wat lang zijn, is het een spannend spel, dat tenslotte tot een verantwoorde climax komt. Aankleding, verlichting, grimering en de kozakken, te paard werken er aan mee, dat het ook een aardig schouwspel vormt, dat met grote overgave wordt uitgebeeld. De rol van Zingani werd gespeeld door mej. Riek Kevelam, Kabanja, haar moe der, was mevr. A. Bruintjes-Kleene, Don- ga, het kozakkenmeisje, mevr. M. Meins- ma-Kooy, Mazeppa de attaman, de heer J. Konijnenberg, Stenka, de candidaat voor Zingani, de heer L. Miensma, Kad- joef, de oudste van de stam, de heer J. Oosterkamp, Rex Holzacher, de tegen speler van Stenka, de heer J. Holterman, terwijl nog in het stuk voorkwamen: Iwian, de héér Joh. Stukker, Koesoef, paardenknecht, de heer Jan Krikkink, Czack, de man, wiens paard kreupel ge maakt werd, de heer G. D. W. Brinks, Peter Plolzacher, landeigenaar, de heer G. Kooiman, Boris, zijn bediende, de heer A. Elbersen en Ilgitz, dienstmaagd, mej. B. Meerman. Voorts waren er nog tal van figuranten en figurantjes, die de stam complementerden. De regie had de heer W. ten Berge. Grime en kapwerk waren bij de heer Joh. van Geenhuizen in uitstekende handen, terwijl de verlich ting door de fa. J. van Bruggen en mu ziek en geluid door Radio ter Harmsel zeer goed verzorgd waren. Het was in de luwte van het bos ondanks de koele avondlucht nog zeer goed uit te houden. De volgende week woensdag hoopt men dit openluchtspel weer op te voeren, ter wijl het zaterdag, 22 juli, in het pas gereed gekomen openluchttheater „De Kösterkoele" in Markelo zal worden ge speeld. De voorstelling werd o.m. bijgewoond door de loco-burgemeester, de heer B. J. Veneklaas Slots. Bij de aanvang sprak de vice-voorzitter van de V.V.V., de heer J- M. Metzger, een kort welkomstwoord, waarbij hij de zomergasten een prettige vacantie toewenste gedurende hun verblijf in Holten en de beide organiserende ver enigingen dank bracht voor de inspan ning. die zij zich hebben willen getroos ten om de vacantiegangers enige ver strooiing te bieden. De demonstratie van de LRV „De Bergruiters" in het kader van het VVV- vakantieprogramma. die woensdag en donderdag wegens de slechte weersom standigheden niet kon doorgaan, trok za terdagavond een paar honderd belang stellenden naar Kalfstermansweide. Ruiters en amazones lieten een vlot programma zien, dat via de geluidsinstal latie van de fa. Ter Harmsel werd toege licht door de voorzitter-instructeur, de heer H. Beldman. Een openingsparade, een carousselnummer, een esquadrillerit en enkele proeven van vrijheidsdressuur waren de öhownummers. iDe viervoeters waren ibij het caroussel nummer getooid met oranje, rode, witte en 'blauwe bandages en dit gaf aan dit geslaagde nummer een bijzonder cachet. •Het springconcours werd door T. Beld man Jr. met „Orthrude Felddali" ge wonnen en bij de postillonrace was ook de eerste plaats voor deze combinatie. Tweede werd Dinant Pieffers met „Wa- la". Het viertal ponyrijders Jan Keve lam met Robbie", Wim Derksen met „Jopie", Herman Aanstoot met „Karel- tje" en Wilco Veneblaas met „Corrie" gaf aardige staaltjes van vrijheidsdres suur. Het nummer „Tally ho" (stap draf galop) werd gewonnen door Wil co met „Corrie". Al met al een hippisch programma, waarvan genoten werd. Een geslaagde avond, die met een dankwoord aan het adres van de „Berg ruiters" en met de wens voor een pretti ge vakantie en meer zon voor de vele gasten, door het bestuurslid van de VVV „Holtens Belang", de heer J. Wiiggers, besloten werd. De WSV „De Trekkers" nam zaterdag met twee groepen deel aan de wandel tocht, uitgeschreven door de WSV „D.W.K." te Deventer onder de gemeente Diepenveen. De junioren behaalden een eerste prijs met 541/3 punt en de senio ren een tweede prijs met hetzelfde aan tal punten. De jaarlijkse fokveedag zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 9 septem ber a.s. in Kalfstermansweide. Bergruiter Herman Schoneveld heeft met „Ivasie" op het internationaal con cours te Stadskanaal, waaraan in totaal 48 landelijke ruiters (uit elk land 6) deel namen uit Denemarken, Duitsland, Frank rijk, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland, mooie successen behaald. Hij eindigde in het totaalklasse ment op de 13e plaats. In de zeer zware cross country liep hij, doordajt „Ivasie" eenmaal weigerde 20 strafpunten op. Bij de individuele dres suur en het springen wist hij beslag te leggen op resp. de 8ste en 6de plaats. Mede door de zeer verdienstelijke pres taties van Schoneveld werd de gouden standaard ere-prijs beschikbaar ge steld door Prins Bernhard gewonnen door de Nederlandse equipe. In het kader van het VW-vakantie programma gaf een VCJC-groep uit De venter vorige week vrijdagavond op Kalfstermansweide een demonstratie van volksdansen, die bij het publiek, dat voornamelijk uit jonge mensen bestond, zeer in de smaak gevallen is. De Deventer jongelui, die de dansen demonstreerden, hebben zelf daarin een cursus gevolgd en hadden hier een prach tige gelegenheid om- eens te laten zien wat deze allemaal inhouden. Nadat verschillende dansen waren ten beste gegeven, werden telkens toeschou wers uitgenodigd om op de muziek via de geluidsinstallatie van Radio Schone veld mee te dansen, waardoor er een zeer gezellige sfeer heerste. Om ruim 8 uur begonnen, heeft men tot omstreeks half tien doorgedanst. Het was een avond, die zeer zeker voor herhaling vat baar is en die uitging van de Hervormde Jeugdraad. EINDDIPLOMA U.T.S. De heer H. J. A. Crans alhier slaagde aan de R.K. UTS te Hengelo voor het einddiploma dezer school. GESLAAGDEN De heer W. Wissink te Dijkerhoek slaagde aan de Chr. Nat. Schildersschool te Zwolle voor het einddiploma Meester Schilder. De heer J. Aaftink, Dorpsstraat slaag de te Zwolle voor het diploma instructeur machinaal melken. Zaterdag 22 juli t.m. 29 juli: Vakantie Coöp. Aan- en Verkoopvereniging be drijf Holten (zie adv.). Zaterdag 22 juli tot en met 31 juli: Firma Jan van Bruggen wegens vakantie ge sloten. Zaterdag 22 juli-7 augustus: Vakantie constructiebedrijf Klein Velderman. Smederij en winkel t.m. 31 juli (zie adv.). Maandag 24 juli t.m. 29 juli: Malerij Gébr. Dikkers N.V. wegens vakantie geslo ten (zie adv.). Maandag 24 t.m. 29 juli: Vakantie schoen- ihandel W. Oolbekkink (zie adv.). Maandag 24 t.m. zaterdag 29 juli: Fa. Tul- Ier, Deventerweg wegens vakantie ge sloten (zie adv.). Maandag 24 juli t.m. zaterdag 29 juli: Voortzetting grote opruiming bij Fa. Dollekamp en Zn. (zie adv.). Maandag 24 juli tot en met zaterdag 5 augustus 1961: Holtense Bouvakpa- troons wegens vakantie gesloten (zie adv.). Woensdag 26 juli, 8 uur: Opvoering van het openluchtspel „Zingani" door de ontspanningsclub „OCH" en de Lan delijke Rijvereniging „Bergruiters" (zie adv.). Vrijdag 28 juli: Geen zitting te Dijker- hoek van Boerenleenbank (zie adv.). Vrijdag 28 juli t.m. 7 augustus: Vakantie smederij Fa. H. Stokkers (zie adv.). Zaterdag 29 juli: Groot vakantiebal in „Amicitia" (zie adv.). Zaterdag 29 ju-li t.m. maandag 7 augus- tus: Fa. E. J. Westerik, smederij, La- renseweg 1, wegens vakantie gesloten. Maandag 31 juli t.m. 5 augustus: Vakan tie filiaal Dijkerhoek Coöperatie en Rijwielhandel G. K. Kolkman, voor heen G. v. d. Bos (zie adv.). Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur •Ds. v. Achterberg. In beide diensten colllecte voor Inwendige Zending, zondag 30 juli a.s.: Geen opgave ontvangen. Dijkerhoek: 9.30 uur de Eerw. Heer De Jonge. Collecte voor Inwendige Zen ding. zondag 30 juli a.s.: Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Tiemens van IJmuiden. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het Bouw fonds. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw", zondag 30 juli a.s.: 9.30 en 3 uur ds Brussaard van Den Haag. In beide diensten is de derde col lecte bestemd voor de Vrije Universi teit. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. zondag 30 juli a.s.: Zie hierboven. Geboren: Jolanda Gerritdina, dv T. Deijk en A. Vincent, Burg. v. d. Borch- straat 41. Willemina, dv G. Aanstoot en J. Timmerman, Look 64. Johannes Antonius Maria, zv A. B. Herder en A. W. Bosman, Espelo 16. Ondertrouwd: Hendrik Hakkert, 24 j., Hellendoorn, en Gerrie Janna Beldman, 22 j„ Holten. Gehuwd: Jacobus Adriaan Johannes Zwarthoff, 32 j., Zwolle, en Harmina Vin cent, 23 j.. Holten. Johan Gerrit Bal- tes, 20 j., Holten, en Johanna Rijke, 25 j., Holten. Hugo Paul Bos, 28 j., Roosen daal en Nispen, en, Hilda Janny Hermine Buïgholt, 23 j., Holten. Overleden: Jenneken Krieger, echtg. v. A. J. Willems, Holterbroek 14. Gevonden: fototoestel met bijbehoren, fietstas, dames glacé's. doosjes schoen smeer. Verloren: groene trui, slaapzak. Inlichtingen, dagelijks op het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, Dorps straat 22, uitsluitend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 22.00 uur. De heer Joh. Jansen, Beuseberg, slaag de te Hengelo voor het einddiploma van de Wilhelminaschool, het z.g. Storkdi- ploma en voor het Bemetel-diploma, mo delmaken. Hij verwierf daarbij, tals een van de twee beste leerlingen, de Ir. Over- wegprijs, met een oorkonde en een zil veren horloge, terwijl hij een reis van een week mag maken langs de zuster- resp. dochter-ondernemingen van de N.V. Kon. Machinefabrieken Stork Co.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1