ïïïuin. .zi\<a\s Gemeente nam bezit van leegstaande woning voor Holtens gezin Ontmenging landbouw bedrijven op zandgronden? Woordbediening ens vakantie tijden PIGMA-DERM Kind had geen schuld aan de brand Ulo-diploma's Eerste jonge Papoea in Holten aangekomen Opening grote actie voor Holtens Studiefonds voor Papoea-jongeren Holtense spölieman en larense dansers op de wijn- en dansfeesten aan de Moezel Voetbal V.V.V.-Vakaniieprogramma SUJfTEISFOIT Landbouwhuishoudschool opent in september haar deuren Voor de boer Gouden insigne geschoten DE TEMPEL VAN KWUNGH0 Het gemeentebestuur heeft zich woens dagmiddag met behulp van de „sterke arm" toegang doen verschaffen tot de leegstaande woning Burgemeester van der Borchstraat 16, toebehorend aan de heer J. H. aan de Waagweg, welke over eenkomstig de bepalingen der Woonruim- tewet eerst was toegewezen aan en daar na gevorderd werd voor het gezin van de heer H. B., Dorpsstraat 10. De heer H. wenste aan deze vordering niet te voldoen, omdat hij deze woning, die aanvankelijk verhuurd was, zelf in gébruik wilde nemen, wijl hij in het pand, dat hij thans ibewoont café „De Waag" en waarin twee gezinnen zijn ondergebracht, onvoldoende woonruimte heeft. PONYRUITER BRAK BEEN De 13-jarige Herman ten Dam, lid van de ponyclub van „De Bergruiters", is j.l. woensdagavond, toen hij op weg was naar zijn instructeur, de heer H. Pieffers, voor de wekelijkse oefening, in de Aaltinks- steeg ter hoogte van het erve Aaltink le lijk te pas gekomen, toen zijn paardje schrok voor een paar kalveren en op hol ging. Hij viel daarbij uit het zadel en kwam in een sloot terecht, waardoor hij zijn rechtenbeen brak. De bewoner van genoemde boerderij, de heer W. Keizer, heeft hem daar gevonden en terstond dokter Nagelhout gewaarschuwd, die het patiëntje liet overbrengen naar het St. Jozef Ziekenhuis te Deventer. Zijn toe stand was redelijk. Drie leerlingen van de Hogere Bos bouw- en Cultuurtechnische School te Arnhem, de heren D. Kiers, C. A. Wag ner en H. Wibbelink, tijdelijk verblijven de te Bathmen, hebben van de leiding der school de praktijkopdracht ontvangen een rapport samen te stellen over de mo gelijkheid en noodzakelijkheid van ont menging van de gemengde landbouwbe drijven in deze omgeving en met name in de gemeente Holten. De moderne landbouw-economische inzichten gaan tegenwoordig in de richting van sterk gespecialiseerde agrarische bedrijven. Het lijkt ons een mooie studie om na te gaan wat op de lichte zandgronden in de toekomst vermoedelijk de meest econo mische en rendabele bedrijfsvoering zal worden. Zij zullen daarbij zeker diverse ibedrij'ven in onze gemeente moeten be zoeken, voordat, zij zich over deze moei lijke materie een inzicht verworven heb ben. Als het rapport voor pulblikatie zou worden vrijgegeven, willen wij onze le zers daarover t.z.t. gaarne inlichten. GESLAAGD De heer E. de Jong, onderwijzer aan de „School met de Bijbel", slaagde te Am sterdam voor de akte „Middelbaar Paeda- gogie B". De heer De Jong is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot leraar aan de Chr. Kweekschool te Dokkum. Tijdens de vakantie van Ds. R. A. Hoog kamp zal op de zondagen 16, 23 en 30 juli en 6 en 13 augustus in de Geref. Kerk resp. het Woord worden bediend door: Ds. G. S. Oegema van Smilde; Ds. J. A. Tiemens van IJmuiden; Dr. P. G. Kunst van Amsterdam; Ds. E. Jansen van Goes; en Ds. A. J. R. Brussaard van Den Haag. nel en zonder zon Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 bij Uw drogut In 't verslag van de brand in 'n stapel strobalen op het erf van de heer W. Rei- link te Espelo hebben wij geschreven, dat deze waarschijnlijk was ontstaan doordat een kind met vuur speelde. De heer Reilink verzoekt ons te mel den, dat zijn kind de brand wel signaleer de vanaf de deel, maar dat het aan het ontstaan daarvan geen deel kon hebben, omdat het niet uit huis was weggeweest. De brand werd trouwens ontdekt, en moet daar ook ontstaan zijn, aan de bo venkant van de balen op meer dan twee meter hoogte, waar een kind niet bij kon komen. Broei o.a. door de warmte van de daarop liggende golfplaten moet eer der als de oorzaak worden aangenomen. Wij voldoen gaarne aan zijn verzoek om dit te berichten. De volgende leerlingen van de openbare ULO school te Holten slaagden dinsdag te Deventer voor het eindexamen: diplo ma A: G. Nikkels, Loo-Bathmen; diploma B. W. Twellaar, Loo-Bathmen; W. Koop man, Holten, en J. Mekenkamp, Rijssen. Het dagelijks bestuur is blijkbaar van oordeel geweest, dat dit niet de juiste op lossing van het nog steeds nijpende wo ningprobleem in de gemeente zou zijn er staan nog meer dan 100 woningzoeken den ingeschreven en is tot tenuitvoer legging van zijn vordering overgegaan. Toen de heer H. Woensdagmorgen de sleutel van de woning niet wenste af te geven, is men 's middags in aanwezig heid van de loco4burgemeester, de heer B. J. Veneklaas Slots en van de Rijkspo litie tot de inbezitneming van de woning ten behoeve van het gezin B. overgegaan. Dit gaf overigens geen moeilijkheden, want de eigenaar en zijn echtgenote wa ren daarbij aanwezig zonder dat zij ech ter ook nu bereid bleken de sleutel van het huis af te geven. Deze gebeurtenis trok wel enige aandacht. Het gezin B. zal de woning binnenkort betrekken en heeft zich daarvoor met de eigenaar in venbinding gesteld. Aanvan kelijk heerste daaromtrent enige twijfel in verband met de omstandigheden waar onder de beschikbaarstelling plaats vond. De heer H. heeft zich tot H.M. de Ko ningin gewend en zou voornemens zijn een proces tegen de gemeente aan te spannen. Het gemeentebestuur heeft hem voordat het tot de tenuitvoerlegging van de vordering is overgegaan, in de gele genheid gesteld bij de rechter een uit spraak „in kort geding" uit te lokken. AARDIGE PUZZLES BIJ WANDELTOCHT De deelname aan de eerste puzzle-wan- deltocht, die de WSV „De Trekkers" don derdagavond organiseerde in het kader van het WV-vakantieprogramma, was niet zo groot, maar de deelnemende vreemdelingen waren allen vol lof over de mooie route, die gekozen was en over de puzzles, die men op te lossen kreeg. De tocht ging via de Holter Enk, naar de brandtoren op de Holterberg, door het Numendal en onder de Feestbomen door naar het punt van uitgang café „De Waag" terug. Onderweg moest men de hoogte schatten van de brandtoren, de lengte van de wieken van de miniatuur molen bij huize „De Belt" en de door gangshoogte van de grote viaduct. Deze maten waren resp. 24 m„ 1,96 m. en 3,84 m. De vier prijswinnaars helblben ze vrij nauwkeurig geschat. De uitslag was n.l.: le prijs J. Wansink, Holten, verschil 19 cm.; 2e pr. R. Heijenk, Holten, verschil 19 om.: 3e pr. S. Berga, Oosterwolde, ver schil 40 om.; 4e pr. Joh. Wansink, Holten, verschil 49 cm. De voorzitter van „De Trekkers", de heer G. Voortman, heeft de prijzen, be staande uit souvenirs, in café „De Waag" uitgereikt. Woensdag 5 juli j.l. is de eerste jonge Papoea, die door bemiddeling van het Holtens Studiefonds voor Papoea-jonge ren hier zijn opleiding zal ontvangen, in Holten aangekomen. Zoals bekend, is het de .bedoeling, dat hij eerst de ULO in Holten en daarna de Tropische Land bouwschool in Deventer zal bezoeken. Sem Kajoi, zo is zijn naam, heeft een gastvrij thuis gevonden bij de familie J. H. Achterkamp in de Kerkstraat. Wij roe pen hem een hartelijk welkom toe in Hol ten en wensen hem veel succes met zijn studie. Naar wij vernemen, zal in de loop van augustus nog een andere jonge Papoea, die echter op kosten van het Studiefonds van de Evangelische Kerk van Nieuw- Guinea studeert, in Holten arriveren en opgenomen worden in de familie H. Bos man aan de Deventerweg. Deze laatste zal echter meteen zijn studie aan de Tro pische Landbouwschool in Deventer kun nen beginnen. Ter opening van de Grote Aktie in on ze gemeente voor 't Holtens Studiefonds voor Papoea-jongeren, heeft de Gemeen telijke Diaconale Commissie voor Interna tionale Hulpverlening op maandag 10 juli a.s., des avonds om half acht in „Irene" een gemeenteavond belegd, waar mej. A. Dommerholt aan de hand van eigen dia's zal spreken over Nieuw-Guinea. Deze avond zal om half acht precies beginnen, omdat het de bedoeling is, dat de eigenlijke gemeenteavond ter voor lichting van de gemeenteleden, waarop iedereen hartelijk welkom is, tot onge veer half tien zal dieren, terwijl van half tien tot tien uur nog een samenkomst wordt gehouden met de 65 medewerkers van de Gemeentelijke Diaconale Commis sie voor Internationale Hulpverlening. Op deze tweede samenkomst met de 65 medewerkers zal de Grote Aktie voor het Holtens Studiefonds voor Papoea jongeren worden besproken en zal hun het materiaal worden uitgereikt om elk in hun wijkje de gemeenteleden te be zoeken en hen te vragen vaste jaarlijkse bijdragen te worden voor dit Studie fonds. In de loop van juli en augustus kunt U hen dus verwachten. Gezien de eerste prachtige resultaten van ons Studiefonds, waarbij reeds ruim vijftig vaste bijdra gen geworven werden (enkele van f 100,- per jaar; verschillende van f 50,- per jaar; vele van f40,- tot f20,- per jaar en enkele lagere, met een gemiddelde van f30,- per jaarlijkse bijdrage) zien wij het eindresultaat van deze aktie met hoge verwachtingen tegemoet. De Holtense spölieman Kuupers Jans de heer J. Mossink trok zondag met de boerendansgroep „De Larense Schot- sers" bij een temperatuur van 4044 graden door de straten van Kröv aan de Moezel (Duitsl.) waar de wijn_ en dans feesten werden gehouden. Jans was de enige muzikant uit Holland en heeft op waardige wijze met de Larense Schotsers ons land vertegenwoordigd. Behalve uit Nederland waren er groe pen uit Denemarken, Indonesië, Zweden, Frankrijk, Zwitserland, Luxenburg, Bel gië, Oostenrijk, Tirol, 8 groepen uit West- Duitsland en voorts verschillende dans en muziekverenigingen uit het Moezel gebied. Zaterdagavond begonnen de djemon- en muziekverenigingen uit het Moezel- waaraan 700 personen meewerkten in de vorm van dans, zang en muziek. Het was een fantastisch gezicht tegen de bergen, waar onder langs de Moezel stroomde. De verlichting was enorm. Duizenden vetpotjes dreven met hun gekleurde lichtjes langzaam over het water en in de bergen werd bengaals vuur afgesto ken. Zondagmiddag om half twee begon de optocht waaraan 60 groepen en wagens meewerkten. De straten werden nat ge houden om de ondragelijke hitte iets te gen te gaan. Langs de straten stonden de bewoners met emmers vol wijn, water of limonade om de deelnemers aan de optocht te la ten drinken. Bij deze optocht was, behalve de dans groepen, alles gebasseerd op de wijn bouw. Om vier uur moesten alle groepen beurtelings weer optreden op het vlot op de Moezel. Na afloop ontving iedere buitenlandse groep een aandenken van het wijnfeest in de vorm van een wijnboer van steen. Ook de Larense dansers ontvingen dit geschenk maar deze groep had ook een souvenir voor het organiserende comité meegebracht in de vorm van een wand bord met alle wapens en namen van de provincies van Nederland en in het mid den het vredespaleis te Den Haag. Tevens had de burgemeester van Laren een souvenir meegegeven in de vorm van een zilveren asbak. Dit geschenk werd door de voorzitter van de Larense Schotsersde heer G. Plekkenpol overhandigd aan de Burge meester van Kröv. Deze geste werd met een geweldig ap plaus van het publiek beloond. Na afloop van dit alles werd de Laren se groep gevraagd om 's avonds om 10 uur nogmaals te dansen in een tent waar ook het publiek toegang had. Dit optreden werd een groot succes. Maandagmorgen om 10 uur werd de terugreis aanvaard en allen gingen moe en zeer voldaan huiswaarts. De heen- en terugreis ging langs ver- schillnde route's en werd door een ple zierige en ervaren chauffeur van de O.A.D. uit. Holten uitstekend verzorgd. Programma: Zondag: Holten 1-Langeveen 1 2.30 uur. Opstelling: Doel: A. Vincent. Achter: G. Bannink, A. Traanman en G. H. Brands. Midden: H. Jalving, G. H. Vincent. Voor: G. J. F. Socr, G. J. Paalman, G v d. Bos, L. Brands en H. J. Jansen. Reserves: J. Nijendijk, G. Paalman, A. Schippers en H. Wansink. Zaterdag 8 juli a.s., des avonds om 7 uur. Terrein Sporfcdal: Holten 2-Markelo Vooruit. Voor opstelling zie publikatiekast. ®e®e®®e«e®90ffieeoe39®»®®e®®®©©@e®8©®©©gee©as3as®®9©0®e@®©9© 59 De Holtense Ontspanningsclub „O.C.H." zal in het kader van het V.V.V.-vakantieprogramma 1961 een drietal uit voeringen geven van Peter Spoor's toneelspel in drie be drijven „ZINGANI". Dit toneelstuk bij uitstek geschikt voor de open lucht zal door „O.C.H." en de Landelijke Rijvereniging „Berg ruiters" op woensdag 19 en woensdag 26 juli worden opgevoerd onder de Feestbomen in de Holterberg. Op zaterdag 22 juli zal „Zingani" door „O.C.H." en de „Bergruiters" worden gespeeld in Markelo ter gelegen heid van de officiële opening van het fraaie openlucht theater „Kösterskoele". Woensdagavond 12 juli geeft de landelijke rijvereniging „Bergruiters" in „Kalfstenmansweide" aan de Stationsstraat eien, uitgebreide demonstratie van landelijke ruitersport, terwijl ook de jongelui van de Ponyclub met hun kleine, pittige viervoeters in actie zullen komen. De demonstratie vangt aan om 7.30 uur. Het programma vermeldt o.a.: openingsparade, escadrille, vrijheidsdressuur, springconcours. Het geheel vormt een zeer aantrekkelijk en spannend kijkspel. De entree bedraagt voor volwassenen f 1.p. p. en voor kinderen 50 ct. De landelijke rijvereniging „Bergruiters" behoort tot de beste in Overijssel en heeft dit seizoen reeds weer vele eclatante successen behaald. Meerdere malen werd het achttal bij de dressuurproeven „Kampioen van Overijssel" en 2 jaar geleden werd het achttal kampioen van Nederland. Twee leden van de vereniging, Teunis Beldman en Herman Schoneveld, zullen op uitnodiging van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rij verenigingen resp. op 7 en 8 juli te Enschede en 12, 13 en 14 juli te Stadskanaal deelnemen aan een internationaal concours len grote internationale wedstrijden voor landelijke ruiters. Vorige week zaterdag had ten gemeen tehuize, alhier, een bijeenkomst plaats van de Commissie van Bijstand voor de Landbouwhuishoudschool met het voltal lig personeel der school ter nadere ken nismaking en voor het treffen van de no dige voorzieningen ten behoeve van het onderwijs dat begin september een aan vang zal nemen. Behalve genoemde commissie, waarvan wij de samenstelling in een vorig num mer reeds publiceerden, was in deze ver gadering aanwezig de secretaris van het hoofdbestuur der OLM, Ir. Y. van der Wal, de burgmeester, Mlr. Enklaar, die voorzitter is van de provinciale commissie van bijstand van het landbouwhuishoud- onderwijs en mej. Scheffer, die deze on- derwijs-aangelegenheden voor de OLM behartigt. De reeds ingeschreven leerlingen zul len van de directrice bericht ontvangen van de juiste datum van opening der school. Men is druk bezig de landbouw school om te bouwen tot een moderne huishoudschool. Derde leerjaar Aan de school zal, indien zich tenmin ste 12 cursisten aanmelden een derde leer jaar verbonden worden voor de opleiding tot huishoudassistente, dat toegankelijk is voor meisjes, die het einddiploma bezitten van de 2-jarige primaire opleiding ener huishoudschool, Cursisten kunnen zich daarvoor opgeven bij de afdeling onder wijs ter gemeente-secretarie, alhier. Het is van belang de aandacht van ge slaagden van andere huishoudscholen op deze mogelijkheid te vestigen. KORTINGSPERIODE OP KUILMONSTERS Het Bedrijfslaboratorium voor Grond en gewassenonderzoek te Oosterbeek deelt ons mede dat er evenals vorig jaar weer 15% korting wordt gegeven op monsters welke van 3 juli19 augustus worden ingezonden. De enorme grasgroei dit voorjaar heeft het mogelijk en ook dikwijls noodzakelijk gemaakt, dat er veel werd ingekuild. Om een goed rantsoen te kunnen op stellen is het van groot belang de voe- derwaarde en ook de zuurgraad van de kuilen te kennen. Dit laatste is vooral van belang voor de volgorde waarin de kuilen zullen worden vervoederd. De best geslaagde kuilen zullen uiter aard tot het voorjaar worden bewaard als de dieren nieuwmelkt zijn. oAcht weken na het afsluiten is de kuil voldoende geconserveerd voor de be monstering, dus practisch alle voorj aars- kuilen komen in aanmerking. In die gevallen waar plastic gebruikt is voor regenwering durven wij niet te adviseren om deze vroeg te bemonsteren. De kans bestaat, in die gevallen waar de kuil in het midden wat lager is, dat bij de boorgaten nog regenwater naar binnen dringt. Deze kuilen kunnen het beste één a twee maanden voor het voederen be monsterd worden. De kosten per monster bedragen na af trek van de 15% korting f 13.86. Voor deze kortingsperiode komt de monsterne mer niet extra monsters vragen, maar dient u dit even op te geven aan de mon sternemer de heer D. Aanstoot B 65, Holten of de heer J. W. Lubbersen Dorp Bathmen. Opgave voor monstername vóór 5 aug. a.s. Bedrijfsvoorlichter: Telefoon 06704-438 J. W. Lubbersen Tijdens de Nationale kampioenschap pen der Kon. Ned. Jagers Vereniging voor provinciale teams op Berkenhorst, heeft de heer F. Russ te Holten zaterdag bij de individuele wedstrijd kleiduivenschieten, het z.g. skeet-schieten, het gouden insig ne veroverd, dat wordt uitgereikt aan de schutter, die het maximum schiet van 24 (12 enkelen en 6 doubletten) in één serie. De heer Russ is hiermede de 4e schutter, die dit ere-teken, sedert het bestaan van Berkenhorst, werd uitgereikt. 45. In een waanzinnige ren daalden de zeven mannen de laatste rotshelling af. Het jacht dobberde kalm in de branding, alsof de bemanning ervan nimmer weg was geweest. Op hun schip was voedsel maar bovenal waterwater Aan boord gekomen was het kapitein Fraser, die zijn vreugde tenslotte niet meer kon inhouden. „Kom op, jongens... water!!" gilde hij en allen renden achter hem aan de hut in, waar op de tafel een karaf met helder water lafenis beloofde. Terwijl kapitein Fraser echter het eer ste glas inschonk, keek Dick verwonderd om. Met een plotselinge beweging sloeg hij daarna de verbouwereerde kapitein het glas uit zijn had en schreeuwde: „niet drinkenvergiftNang Foo De deur, waardoor ze waren binnenge komen, en die ze natuurlijk hadden laten openstaan in hun haast, was thans geslo ten. En achter die deur klonk de lijzige stem van de reusachtige piratenleidei-, Nang Foo: „Witte honden denken, dat ze nu gewonnen hebbenwitte duivels in de val gelopen." Ja, ze zaten in de hut opgesloten. Maar het dienluik naar de kombuis

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2