v. Hengelo's bier Vijf en twintig jaar Borgstellingsfondsen voor de Middenstand in Nederland Oriënteringsrit M.A.C. „De Holterberg" Avondvierdaagse Geen bom in de Koordeswaterleiding Driedaagse schoolreis „School met de Bijbel" ZATERDAG 1 JULI 1961 No. 26 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD De Nederlandse Borgstellingsfondsen voor de Middenstand in totaal 35 bestaan blijkens de data der Stichtings- acfcen in het voorjaar van 1981 25 jaar. In deze kwart eeuw is dit instituut uit gegroeid tot een der ankers van de zelf standigheid voor de gehele nationale mid denstand. Bij de oprichting betekende deze moge lijkheid van kredietverstrekking aan mid denstanders hun ontheffing van de gang naar particuliere-, gemeentelijke- en an dere overheidsinstellingen voor crisis- en armenzorg. Toen door moeilijke omstan digheden detailhandel en ambacht harde slagen moesten incassex-en tijdens de cri sisjaren als gevolg van grote werk loosheid kwam in de jaren 1933/'35 te Leiden wijlen de heer P. A. van Aggelen. Dir. van de Volksci'edietbank tot de idee kleine middenstandei's leningen te ver strekken op basis .van de wettelijk gere gelde „Crisiskredietverlening 1934". Dit zou dan moeten geschieden door middel van borgstelling tegenover de kre- dietverlenende instelling door een insti tuut dat plaatselijk goed georiënteerd zou zijn in de problematiek van de midden stand in moeilijkheden van die da gen. Men stelde zich meer op een sociaal-, dan op een economisch standpunt: in die zin dat ware hulp geen gift kan zijn maar slechts kon bestaan uit een stimulerende lening. In 1936 haakte de Rijksoverheid hierop in. Zij stelde zich toen garant voor 40 procent der eventueel te lijden verliezen. De middenstanders konden hulp vragen zonder hun gevoel voor eigenwaarde te verliezen. De tijd van het bedelen om hulp was voorbij. Ook de tijd dat, wie niet be delen wilde, in handen viel van woeke- raars. Met medewerking, van Provinciale- en Gemeentelijke overheden en de Kamers van Koophandel en Fabrieken werd in ieder district van een Kamer van Koop handel en Fabrieken, en met volledige instemming en hulp van de middenstands organisaties, een borgstellingsfonds op gericht. Het fonds te Leiden was het lich tend voorbeeld. Het Rijk hielp met wen ken en practische steun bij de organisa tie en hield toezicht. Begon jhet fondswerk in Leiden als eerste gemeente, in 1937 waren er al 345 gemeenten aangesloten in 32 districten. In 1959 waren 888 gemeenten van in to taal 998 Nederlandse gemeenten in 35 districten bij de borgstellingsfondsen ge ïnteresseerd. Een zeer belangrijke datum was 1 janu ari 1938 toen de bepaling verviel, dat cri sis de ooi'zaak moet zijn van de moeilijk heden om een borgstelling te kunnen krijgen. Van die dag af konden borgstel lingen worden verleend aan bedrijven welke tenminste 3 jaar waren gevestigd en hun levensvatbaarheid hadden bewe zen. Het ki-edietbedrag was toen f500. Dat is een tiende van het huidige kre- diet maximum. Wat het gemiddelde kre diet in 1937 nog slechts f303.in 1960 bedroeg dit f3167.—. Het merkwaardige bij deze ontwikkeling was, dat het ver liespercentage van meer dan vijf procent daalde tot minder dan één procent over een uitstaand krediet van meer dan ze ven en veertig miljoen gulden per 31 dec. 1960. De werkzaamheden zouden zich van 1937 vei'der uitstrekken dan uitsluitend het verlenen van gai'antiekredieten. De fondsen verschaffen van 1945/'46 af ook borgstellingen voor Herstelkredieten en Wedervestingskredieten. In 1948 kwa men er Bedrijfskredieten bij voor Gede- mobiliseerden. Bedrijfsuitrustingskredieten en Over namekredieten volgden in respectievelijk 1952 en 1956. Dit was het resultaat van arbeid, welke in het begin geheel belangeloos door de bestuursleden werd gedaan. Spoedig moest een gesalarieerde kracht, een districts commissaris worden aangenomen voor de dagelijkse administratie der aanvi'agen, der rapportering en de kredietbewaking. En om hem heen bouwden de fondsen zich uit. Degenen die een krediet vroegen waren De wandelsportvereniging „De Trek kers" hield vorig weekend een avond vierdaagse, waaraan ruim 70 wandelaars, waaronder pl.m. 30 junioren, deelnamen. Van woensdagavond tot en met zaterdag middag werden naar alle richtingen in de gemeente mooie wandeltochten ge maakt. De Borkeld, Zuunberg, Beusebei'g, Holterberg, Espelo en Dijkerhoeik en nog maals de Holterberg vormden het hoofd doel van de wandelingen. Start en fi nish waren telkens bij café „De Waag" van de 'heer J. Haverslag. De WSV „Ire ne" uit Rijssen nam deel met een ploeg van pl.m. 12 personen. De todhten had den plaats onder auspiciën van de NUW. Alle deelnemers ontvingen het avond vierdaagsekruisje, dat hiervoor wordt uitgeloofd. de middenstanders, die niet voldoende kre dietwaardig waren om bij een handels bank aan te kloppen, o.a. omdat zij niet beschikten over voldoende onderpanden. In het belang van de kredietvragers wei'd dus nauwkeurig nagegaan of er een reële basis bestond om hen via de borg stellingsfondsen een bedrag te verstrek ken. Herhaaldelijk moesten de fondsen sa nerende maatregelen voorleggen aan de kredietvi'ager, overleg plegen met cre diteuren en met de fiscus, administraties reorganiseren, kortom soms de krediet vrager adviseren zijn gehele bedrijfsvoe ring te wijzigen omdat met een som gelds alléén de zaak niet kon worden ge red. In een aantal gevallen concludeerde men noodgedwongen zelfs tot het advies de zelfstandigheid prijs te geven en in loondienst te gaan werken. Het is duide lijk dat, gezien 't „karakter" van de mid denstand in 't algemeen tactvol te werk moest wox'den gegaan. Deze tact kon men opbi-engen juist omdat er mede uit een sociaal oogpunt werd gehandeld en als zodanig is het boi'gstellingsfondswerk ook altijd door de middenstand begrepen. Het staat in de meeste stichtingsacten zo eenvoudig: „het doel der fondsen is hulpverlening ten bate van de handeldrij vende en industriële middenstand binnen het gebied ener Kamer van Koophandel". Hoe dikwijls heeft het aankloppen door een middenstander bij een boi-gstellings- fonds niet een totale ommekeer in zijn leven betekent, omdat hem de ogen wer den geopend voor een moderne bedrijfs voering of voor zijn onafwendbaar échèc in de nabije tekomst? Alles op grond van de „röntgenfoto", die het fonds van de bedrijfsstructuur kon maken op basis van een objectief, sociaal en economische oor deel. Wij schetsten reeds de ontwikkeling der kredietverlening tot kredietvormen waar op het rijk slechts tot 50 procent in het verlies participeert, maar zelfs tot hon derd procent in een aantal gevallen. De oprichting van de borgstellingsfond sen in 1936 is de eerste fase geweest in de ontwikkeling van het middenstandskre dietwezen. Hierdoor heeft men het voort bestaan van vele zaken in zelfstandige ai-beid kunnen waarbor-gen. Tevens heeft door het initiatiëf van de heer Van Ag gelen en via de Besturen en districtcom missarissen der Borgstellingsfondsen, het contact met overheidsorganen, midden standsorganisaties, maatschappelijke in stellingen e.d. een enorme vlucht geno men. Het rapport van ieder geval afzon derlijk kon hierdoor een veelomvattender karakter krijgen o.m. in zijn juridische-, economische- en sociale aspecten. De Districtscommisarissen zijn door het Ministei'ie van Economische Zaken tevens aangesteld als de afgevaardigden van dit Woensdagmorgen om acht uur vertrok ken de leerlingen van de zesde klas van de School met de Bijbel van het school plein om hun driedaagse schoolreis naar Arnhem aan Ae vangen. Begunstigd door ideaaal fietsweer werd onder leiding van de heren Kroon en Knijff en assistentie Er is geen bom gevonden in de Koor deswaterleiding langs de Oude Diepen- veenseweg op de plaats, die door de landbouwer V. was angewezen en met een lange staak gemarkeerd. Bij het uit diepen van deze waterloop met een drag line voor rekening van het waterschap „Salland" hed men aan het begin van de week ter voorkoming van onnodig risico de werkzaamheden aldaar gestaakt. De heer Brand van de Hulpverlenings dienst te Nijmegen heeft met twee as sistenten door middel van een grote bom- detector ter plaatse een uitgezreid on derzoek ingesteld, maar niets kunnen vin den, dat ook maar in de verste verte p een bom leek. Ook door graafwerk kon op de aangewezen plaats niets aan het licht worden gebracht. De heer V. houdt vol, dat hij in de orlcgsdagen hier een gat heeft aangetroffen met opgewoelde aarde, dat van een Engelse vliegtuigbom moet zijn. Omwonenden zeggen hier nooit iets bijzonders te hebben bemerkt. Aan de hoofdopzichter van het water schap, de heer Eldik, is bericht gezon den, dat men de werkzaamheden met de dragline kan hervatten. De heer Brand en zijn helpers waren, in verband met hun drukke werkzaamheden eldei's, niet best te spreken, dat zij voor niets naar Holten waren gekomen. ministerie in de Plaatselijke Commissies, die de aanvragen behandelen van zelf standigen op grond van de Sociaal-Econo mische Voorziening voor Zelfstandigen, die beoogt het versti'ekken van uitkerin gen en renteloze voorschotten aan hen die door oorzaken buiten hun schuld ziekte, ongeval, weersomstandigheden, etc. niet voldoende in de gelegenheid zijn in het levensonderhoud van hun ge zinnen te voorzien en in financiële moei lijkheden dreigen te geraken, terwijl met een kleine hulpverlening deze perikelen kunnen worden overbrugd. De coördinerende werkzaamheden van de borgstelingsfondsen hebben in 1948 ge leid tot een Centrale Commissie welke in 1954 opging in de Vereniging van Borg stellingsfondsen voor de MSddenstand in Nederland. Hiervan zijn alle fondsen lid en het bestuur wordt gekozen uit de be stuursleden der fondsen, geografisch ge groepeerd over het gehele land. Deze ver eniging beziet (in overleg meestal met de minister) vele problemen en bracht deze tot een goede oplossing: noemen wij ze gelvrijdom voor de fondsen, bijzondere no- tai'istai'ieven, unifonnering van formu lieren, pensioenregeling voor het perso neel en nieuwe financieringsnormen voor de fondsen. Ook de Districtscommissarissen hebben zich verenigd in een landelijk contactor gaan, welke vereniging in belangrijke ma te bijdraagt tot uniformering in de prac tische werkwijze en rapportering. Ieder fonds streeft er naar de midden stand te doordringen van kundige be drijfsvoering, juiste beoordeling van de cijfers en het voeren van een degelijke bedrijfsboekhouding, waaruit de ontwikke ling van het bedrijf duidelijk af te lezen moet zijn, benevens een goede opvolging van accountantsadviezen. Voorts stimu leert men het toetreden tot stands- en vakverenigingen ten behoeve van betere kennis over vak en branche en tracht me de te bouwen aan hetgeen onmiskenbaar door het intensieve beleid der stands- en vakorganisaties sinds 1945 is bereikt voor de gehele middenstand in den lande, welk beleid nog soms geremd wordt door ge brek aan volledige gegevens uit de mid denstand zelf en een zekere schroom tot organisatie. Dit ondanks het voortreffelijke werk van de Middenstandsbonden en b.v. het Economische Instituut voor de Midden stand. Van deze diensten maken nog te weinig middenstanders gebruik. Nog lang niet worden de middenstandsbonden ten volle gesteund door de gehele midden stand en wordt 't levensbelang van bloei ende stands- en vakorganisaties volledig naar waarde geschat. Met deze problemen wordt ieder boi'g- stellingsfonds in Nederland regelmatig geconfronteerd en het is zijn taak een ieder te doordi'ingen van de betekenis van een bonafide, vakbekwame en tevens fi nancieel gezonde middenstand en een sa nering van wat onder de norm blijft. der dames Ali S tukker en Mini Koopman via Laren, Vorden, Baak naar Dieren ge leden, waar met de pont naar de andere zijde van de IJssel werd gevaren om ver volgens na een voorspoedige todht in het CJV-centrum ,.Jacobïberg" aan te ko men. Na zich verfrist te heibben, werd een bezoek gebracht aan het openlucht museum. Vervolgens werd er gezwom men in het prachtige zwembad „Klaren- beek". Na de warme maaltijd werd een avondwandeling gemaakt door de bin nenstad van Arnhem, die ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de AKU •feestelijk was versierd. De winkelwijken stonden in het teken van de landen waar het AKU-concern gevestigd is. Zo werd op een prettige wijze kennis genomen van typische voortbrengselen, kleder drachten en prachtige kleurenfoto's van veel Europese landen. Toen de duisternis inviel, werd door het prachtig verlichte pauk „Sonsbeek" naar huis gewandeld. De volgende dag werd door het Arn hemse centrum over de Rijnbrug naar Driel gereden, waar in een boomgaard flink kersen gegeten werd. De kinderen heblben zich aan het drukke verkeer zeer goed aangepast. Met het pontveer werd naar Heveadorp overgestoken en een be zoek gebracht aan het golfslagbad „Door- werth". 's Avonds werd nogmaals het verlichte Arnhem bezocht. De laatste morgen werd per trolley bus naar de binnenstad gereden, waar de kinderen in een bepaald stadsdeel vrij mochten winkelen om cadeautjes voor familieleden te kopen. Om kwart over 11 werd de terugtocht aanvaard. In Zut- phen werd de Librije bezocht en luister den allen géboeid naar het vele dat de heer Kiezebrink over de oude boeken en de Walburgkerk wist te vertellen. Daar na werd aan de laatste etappe huiswaarts begonnen en om vijf uur kwamen allen weer heelhuids in Holten aan. De tocht was zonder lichamelijk letsel of rijwiel defect verlopen. Voldaan en vol verha len over alle belevenissen trokken de jongens en meisjes naar huis. Een ingezetene van Zutphen won zon dagmiddag de dagtocht naar Königswin- ter voor twee personen, die de MAC „De Holterlberg" als hoofdprijs gesteld had op de oriënteringsrit voor auto's, moto ren en brommers over een afstand van pLm. 46 km. in de wijde omgeving van Holten. Veertig automobilisten, 22 motorrijders en 39 bromfietsbestuurders met talloze inzittenden en duo-rijders 'hadden voor deze rit ingeschreven, die startte bij het clublokaal café Vruggink in de Stations straat en die de deelnemers via de Beu- seberg, het Holterbroek en Dijkerhoek naar Okkenlbroek, Lettele en Nieuw-Hee_ ten voerde en die haar eindpunt had bij het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Het was een aardige rit door een prach tige omgeving, waarover de deelnemers zeer opgetogen waren. Uit de zeer verre omgeving waren zij gekomen om aan de ze goed georganiseerde tocht deel te ne men. Bij de uitreiking der prijzen deelde de voorzitter van „De Holterberg'-', de heer H. W. Goorman, mede, dat de bromfiet ser, de heer Kanon uit Zutphen de dag- MOGELIJKHEDEN GEBRUIK ZWAVELZURE AMMONIAK Bij het grondonderzoek in de herfst van 1960 is gebleken, dat de kalktoestand op grasland bij veel percelen te hoog is, n.l. van plm. 150 graslandpercelen was 40% beslist te hoog (phkll boven 5.7). Het ge volg hiervan is dat de sporenelementen slechter opneembaar zijn voor de planten en dus ook voor het vee. Het is niet zo eenvoudig om deze kalk toestand snel naar beneden te krijgen, maar het gebruik van zwavelzure ammo niak als stikstofmeststof heeft wel enige invloed. 'Zwavelzure ammoniak bevat de stikstof geheel in ammoniakvorm, wat betekent, dat deze eerst omgezet moet worden in ni traat. Hieiwoor is nodig warmte en vocht. Daarom wei'kt zwavelzure ammoniak in de zomermaanden het beste. Bij proeven is gebleken dat op percelen met hoge ph. de opbrengst aan gras, bij gebruik in de maanden na half juni tot half augustus, hoger was bij zwavelzure ammoniak dan bij kalkammonsalpeter. Dit is dus dubbel voordeel, meer gras en verlaging van de kalktoestand. Met het gebruik van zwavelzure ammo niak dient men enigszins voorzichtig te zijn, n.l. strooien als het gras goed droog is, om verbranding te voorkomen. Kijk uw grondmonsteranalj'ses van de laatste jaren eens na en voor de percelen waar de phkll (kalktoestand) hoger is dan 5.8 is het strooien van zwavelzure ammo niak sterk aan te bevelen. U zou dan in dit seizoen b.v. één of twee keer zwavelzure ammoniak kunnen aanwenden. Dit kan men wel enkele jaren achtex'een doen. Aanbevolen hoeveelheden voor weiden 150-200 kg per ha per keer en voor hooien of inkuilen 250-300 kg per ha. Bedrijfsvoorlichter J. W. Lubbei-sen. tocht in juli of augustus met een toer- wagen van de O AD gewonnen had en dat men op 23 juli a.s. een grote toer tocht door Overijssel hoopt te organise ren. Hij bracht dank aan de uitzetters van de route en aan de controleurs voor hun onmisbare medewerking. De uitslagen luiden als volgt: Auto's: le pr. I. de Lange, Rijssen, 3 str.p.; 2 G. Lensink, Harfsen, 5 str.p.; 3 H. Egfberts, Holten, 5 str.p.; 4 J. Kamp, Nijver dal, 5 str.p.; 5 J. E. Pasman, Harf sen, 6 str.p.; 6 G. J. Wegkamp, Almelo, 6 str.p.; 1 D. J. Müller, Holten, 6 str.p. en 8 G. Voortman, Holten, 6 str.p. Motoren: 1 H. Blekman, Hellendoorn, 4 str^p.; 2 W. Tijhuis, Hellendoorn. 6 str.p.; 3 B. Nijland, Holten, 6 str.p.; 4 E. Lammers, Holten, 6 str.p.; 5 L. Hendriks, Hellendoorn, 6 str.p. Bromfietsen: 1 J. Kanon, Zutphen, 3 str.p.; 2 H. A. Sligman, Markelo, 3 str.p.; 3 G. J. Faber, Zutphen, 4 str.p.; 4 D J. Denneboom, Harfsen, 4 str.p.; 5 J. B. Geerlings, Markelo, 4 str.p.; 6 G. J. Slig man, Markelo, 4 str.p.; 7 G. W. Wissink, Harfsen, 4 str.p.; 8 P. SChonewille, Harf sen, 4 str.p. VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD VAKANTIE-KOST VOOR UIT EN THUIS Als u de huisdeur achter u dicht trekt om met vakantie te gaan of om er eens een luie dag of weekend van te ne men, is het heerlijk om zo min mogelijk te denken over het huishouden en de ko kerij. Wie kampeert kan de zorg voor de maaltijden wel niet helemaal van zich afslingeren, maar meestal kan men het toch een stuk gemakkelijker aan doen dan thuis. Neem maar eens de diverse blikjes en pakjes. U behoeft niet bang te zijn, dat u uw gezin te kort doet als u af en toe naar een blikje vlees, vis of groente grijpt en een soep of een toetje op tafel zet, dat u óók niet helemaal zelf hebt gekookt. Neem geen uitgebreide levensmidde- lenvoorraad van huis mee, wanneer u in het vakantieoord even goed uw inkopen kunt doen. Zorg er wel voor, dat u altijd wat extra's bij de hand hebt. Bent u eens wat later „thuis" dan u venvacht had, dan behoeft u toch geen honger te lijden. In zulke gevallen is het helemaal niet erg om eens brood te eten inplaats van aardappelen. Eet u er dan wel bij voor keur fruit of andere rauwkost bij. Gebakken kaasboterhammen zijn b.v. erg lekker met kropsla en dat gebakken lunchvlees uit blik best smaakt met een flinke portie tomatensla behoeven we u vast niet te vertellen. Ook bij een rijst-, macaroni-, of spag- hettischotel is sla smakelijk; u kunt zo'n schotel verder geven met doperwtjes, boontjes, spitskool of gemengde groen ten. In een land waar de paprika's en de aubergines goedkoop zijn bakt u deze groenten schoongemaakt en klein ge sneden met wat tomaat een minuut of tien zachtjes in olie, boter of margarine en u hebt weer eens iets anders dan u thuis gewend bent. En dan natuurlijk de kaasgerechten: als u een gebakken kaasplak op zijn best wilt eten, dan is de kampkeuken dé ge legenheid kaas zo uit de pan op het bord, nog warm en zacht. Het voordeel van kaas is, dat u hem in voorraad kunt nemen mits u een geschik te bewaarplaats hebt en dat ook in de warmte de kans op bederf heel klein is. Neem kaas daarom zeker éénmaal in de week in uw kampmenu op, in een rijst-, aardappel- of pannekoekenmaaltijd. Menu's Hachee ui't blik, aardappelen, sperciebo- nen Gebakken ei of omelet, aardappelpuree, kropsla met komkommer Haring, aardappelen, bieten (sla) Macaroni met gehakt, snijbonen Gemengd koud vlees of plakken lunch vlees, stoofschotel van aardappelen en bloemkool Aardappelpuree met kaas en ham (worst), spitskool Sardines, risotto (gebakken rijst met to maten en uien), kropsla Stevige soep uit blik of pakje, panne koekjes. De maaltijd kan besloten worden met fruit, een eenvoudig melktoetje, zoals yoghurt of vla, cornflakes of een soort gelijk produkt met vers fruit of gewoon maar een beschuit of cracker met kaas. Neem geen risico met het water: wan neer u niet weet of het betrouwbaar is, kook het dan 10 minuten door voordat u het drinkt of er groente en fruit in wast.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5