Uit Hollens historie c.o.c* Raadsvergadering AStiJd liever I VÖROIL i DE TEMPEL VAN KWUNGH0 VELDHUIS Bosbessenpluk „Gesn diibbeltje in i'n zak" Een goede advertentie ADVERTEREN de beste geldbelegging jubileumactie HENK BELTMAN Bromfietsers hotste» cl B BK JONGE HENNEN KIJK EENS wat een goede aanbiedingen in de advertenties staan KLEDINGHUIS Telefoon 397 De gemeenteraad komt vrijdag 30 juni 1961, des avonds 7.30 uur ten gemeente huize bijeen voor de behandeling van de volgende agenda: 1 Notulen der verg. van 18 jan. 1961. 2 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3 Voorstel tot verkoop van een bouw terrein, gelegen aan de Oude Diepen- veenseweg, aan de heer H. Berends, alhier. 4 Voorstel tot verkoop van een strookje grond van het Industrieterrein aan de N.V. Tara Union, alhier. 5 Voorstel tot verkoop van een strookje grond aan de Kerkhofsweg aan de heer J. Jansen alhier. 6 Voorstel tot aankoop van gronden van de heren C. A. Müller, alhier en H. Stokkers te Apeldoorn. 7 Voorstel tot aankoop van strookjes grond langs de Kerkstraat. 8 Voorstel tot afkoop van pachtrechten van een perceel grond in het complex ten westen van de Rijssenseweg. 9 Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer D. J. Bulsink, als technisch ambtenaar gemeentewerken. 10 Voorstel tot het benoemen van de heer P. B. Muller tot technisch ambtenaar gemeentewerken in vaste dienst, thans DIPLOMA HANDMELKEN Voor het examen „handmelken" slaag den de volgende personen: Mej. J. F. Roelofs, Notter; Mej. G. Plui- mers, Enter; de heren J. A. Bakker en G. H. A. Assink te Eisen; mej. G. J. Nekkers en de hei-en G. H. Sluiter, A. M. Haver slag en W. Bunt te Holten. De candidaten werden opgeleid door de heer Beltman van de N.V. Oxnefa te Rijs- sen. Doordat de Holtenaar H. R., toen hij vanuit de Gaardenstraat op zijn brom fiets de Dorpsstraat in wilde rijden in de richting van de viaduct, geen voorrang verleende aan W. V. uit Hengelo (O.), die eveneens op een brommer uit de richting Deventer kwam aangereden, botsten bei den op elkaar. Zelf kwamen zij er zon der letsel af, maar beide brommers wer den beschadigd, zodat hun tocht voorlo pig op het politiebureau eindigde voor het onderzoek naar de schuldvraag. als zodanig werkzaam op arbeidsover eenkomst naar burgerlijk recht. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van keurings-, waag- en slachthuisrechten. Voorstel tot wijziging van de bouw- verox-dening voor de gemeente Holten. Voorstel tot het vaststellen van een vergoeding voor de leden van de com missie tot wering van schoolverzuim. Voorstel tot het verlenen van mede werking ex artikel 50 der kleuteron- derwijswet aan het bestuur der christe lijke kleuterschool t.b.v. aankoop schoolmeubelen wegens uitbreiding aantal leerlingen. Rondvraag. Twentse Boys 1-Holten 1 51. Slechte wedstrijd, die verdiend door Twentse Boys werd gewonnen. Reeds in de achtste minuut wist de snelle links buiten de score te openen, 1-0. Twentse Boys bleef doorgaan en zo scoorde de midvoor in de 15e minuut het tweede doelpunt, 20, met welke stand de rust aanbrak. Na de rust in de 7e minuut 3-0 en even later door hands in het strafschopgebied van Holten werd 'het 40. Het was alles zeer pover wat Holten liet zien op het veld en zo werd in de 12e minuut no. 5 op het scoringabord gebracht. In de 30e minuut scoorde H. Wansink het enige te- genpunt. Ook de returnmatch eindigde in een 10 ovei'winning voor Twentse Boys, zo dat de Holtenaren er wel zeer slecht voorstaan. De verdere uitslagen waren: Markelo Vooruit 2-Holten 3 54 Holten c-Markelo Vooruit a 101 PROGRAMMA: Zaterdag 1 julr: Markelo Vooi-uit B-Holten 2 3 uur. Zondag 2 juli: RKLSV-Holten 1 2 uur. Holten 1 vertrekt naar Lonneker om 12.30 uur vanaf Smidsbelt. Dan zeker van frisse mond en witte tanden EEN ROERIGE HOLTERKERMIS IN DE 14e EEUW Het was mooi weer op die kei-misdag in het jaar 1350. Een kermis te Holten stond in de oudste Deventer reisalmanakken. En zij die geen reisalmanak rijk waren, wisten het zo wel. Want meestal bleef er wel een hei-innering aan de kermis achter. Het was heel ander publiek dat op de doi-pskermis kwam dan op welke feestelijkheid van onze dagen ook. Daar kwam volk op de baan dat men tegenwoordig niet meer ziet. Holten was toen een vooi-post van de handel, om zo te zeggen de poort van Twente. En al lag Holten dan temidden van heide en moeras, en al waren er vele schaapherders en imkei-s, Holten telde mee, omdat het een kasteel had. Wij willen hiermee niet beweren dat Holten van an no 1961 niet meetelt. Nu, in onze dagen maakt Holten zich weer op, om net als in 1350 de aandacht op zich te vestigen en het lukt ook nog best. Veel vreemdelingen weten, net als toen, Holten wel te vinden. Maar nu zoekt men er x-ust en vex-pozing. Vroeger zocht men er keet en jolijt. WIE EN WAT KWAM ER NAAR HOLTEN TOE? In 1350 had Holten feitelijk twee nota belen voor zeven dagen in de week. Het waren de pastoor en de daai-bij horende koster. Zij moesten zoi-gen dat de Holler gemeenschap in het goede spoor bleef lo pen. Als oi-dehandhaver was er dan nog de markeveldwachter, maar die diende meer om de Holter jeugd in toom te houden dan voor wat anders. Want alleen de grote he ren, de bisschop van Uti-echt, rijke Deven ter kooplieden en de Sallandse en Twentse adel maakten ruzie om aards bezit. Voor- namelijk om de Waardenborg. En als voornaamste woelwater was het de fx-eule Agnes van de Stoevelaar, een dame die zich de kaas niet van het brood liet eten. In ons vorige artikel zeiden wij het reeds, het kwam Deventer hoogst ongelegen om te Holten op kex-misdag ooi-logje te spelen. En daai-om werd de bisschop aan het ver stand gebi-acht, dat hij zich voorlopig rus tig moest houden, dan kwam dat met de Waardenborg best terecht. Men vertelde er zijn eerwaai'de niet bij, dat hij toch nooit iets over de Waardenborg te zeggen zou hebben, dat was uitsluitend een Deven ter zaak, maar dat komt later nog. De pastoor had lang gebeden de avond voor kei-misdag. Hij had gebeden om goed weer. En ook om goede nering voor Hol ten. Een vei-der dat het dox-p van doodsla- gei-s verschoond zou blijven en dat de Hol tenaren elkaar om een of ander handels- voorwerk geen gaten in het hoofd zouden slaan. Hij had gebeden voor de boeren en voor de Deventer kooplieden. En verder dat er veel Jonkers uit Salland en Twente naar Holten zouden komen om luister bij te zetten aan de kermis, maar dat zij de Hoïtermeisjes niet lastig zouden vallen. Dat laatste was ovex-bodig, want de heks Grade waakte over de vi-ouwen, maar dat wist de pastoor niet, want hij had nooit verkering gehad. Na het gebed en na de avondklok werden Opstelling Holten 1: Doel: A. Vincent. Achter: G. H. Brands, A. Schippers en G. Bannink. Midden; H. J. J. ten Velde en G. Paal man. Voor: H. J. Slijkhuis, L. Brands, G. v. d. Bos, G. J. Paalman en G. J. F. Soer. Reserves: J. A. Jansen, J. ten Velde en J. B. Stukker. BENOEMING TER SECRETARIE Tot schrijfster ter secretarie is met in gang van een nader te bepalen datum be noemd mej. Joh. T. Wansink, alhier, thans typiste ter secretarie afd. Soc. Zaken van Almelo. enkele vooraanstaande Holtenaren geroe pen door de koster en men droeg de ker- miskruisen naar de in- en uitgangen van het dorp. Dit was weer een middel om re clame te maken. Wanneer er kruisen ston den aan de ingang, dan wist men dat het kermis was, en dat de kasteleins zeer gul zouden zijn met de jenever, die speciaal voor de kermis was gemaakt. Nu, de ker mis begon in de nacht al. Dan kwamen tegen middernacht de pruisen met hun aardewerk en zochten er de beste plaatsen uit. Om vier uur in de morgen sloeg men elkaar al. De Deventernaren zagen zich de mooiste plaatsen afgesnoept. Deventer was in de meerderheid maar de pruisen maak ten een grote bek. En die van Deventer riepen: Als wij te Holten maar eenmaal de baas zijn dan komt er geen mof meer op de Holter kermis! Om een uur of acht kwam er tekening op de kermis. Dan kwamen van alle wind streken de schepers opdagen met hun kud den. En dan kwamen zij van Markelo en Goor, van Delden en Haaksbergen, de boe ren, om op de Holter kermis een heide- schaap te kopen. Men moest echter wel terdege koopman zijn. Die Holter sche pers met hun baarden waren eerlijk als goud. Zij zouden geen slim of ziek vee aan de markt brengen, maar zij gingen schro melijk overvragen, zodat men soms een schaap kocht voor de halve pi-ijs en dan was het nog precies duur genoeg. Tegen tien uur kwam er pas fleur in de kermis. Dan kwamen de tandentrekkers, de waar zegsters en het bedelvolk uit de sloppen van Deventer en ander ongemak, zoals de pastoor een verzamelnaam had voor aller lei uitvaagsel. Want met de ax-men kwamen er ook gauwdieven en zakkenrollex-s.Zo was het een paar jaar tevoren gebeurd, dat een Bolle, een zakkenroller, die reeds bij zijn geldbuidel zat, met een flinke jaap de neus afsneed. Hij had daarna de neus, die flink uit de kluiten was gegroeid, op de tafel van een kwakzalver gesmeten. De kwakzalver moest eerst de zakken roller helpen en wilde toen met veel mis baar de beestenkoper te lijf. Maar Grade de heks van Holten had de kwalzalver even fel en vurig aangekeken en toen was deze plotseling muisstil geworden. En de zakenroller was er zonder betaling en na tuurlijk zonder neus vandoor gegaan. De Pruisische pottenkerels hadden de daad van de Bolle mooi gevonden. Zij namen de beestenkoper op de armen en hieven hem hoog op. De dikke veehandelaar viel hen uit de handen en in een kraam met Keuls aardewex-k. Nou, daar bleef niet veel van heel. Nog wat later rolden de deftige koetsen en karossen binnen van de meer bedaagde Twentse en Sallandse edelen, om hun overtollige dochters "aan de man te brengen. De jonge Jonkers kwamen te paard. Men kan zich moeilijk een voorstel ling maken van de pracht en glans die een kermis in 1350 ten toon spreidde. 'Er werden drukke zaken gedaan en er werd veel gevochten en gestolen. Vooral de kribbige boeren uit de marke Holten, die, volgens de heren, niet genoeg ontzag voor de adel hadden, sloegen nog al eens met deze of gene heer aan het bakkeleien. Nu gebeurde dit in het drostambt Salland. De heren klaagden bij de drost de boeren aan over hun ongemanierdheid. Zo klaagde de Jonker van Brandlicht uit Rijssen, dat de boeren van de Beuzeberg hem bont en blauw geslagen hadden. Toen de drost zich overtuigen wilde of het waar was, wilde de Jonker zich niet ontkleden. Toen de boe ren van de Beuzeberg voor de dx-ost ver- schenen vex-klaarden die dat op kermis dag de Jonker van Brandlicht de Beuze- bergex-vrouwen had nagelopen. De boeren konden gaan, met de vei-maning om het volgend jaar van de kermis weg te blijven. En er gebeurde nog meer. De Jonker van Waardenbox-g had goed gedx-onken en toen was hij gaan droezen legen die van Deventex-, en die van Deventer hadden hem de vuist onder de neus geduwd. De Jonker was buiten het dorp getrokken en daar vex-zamelden zich de Sallandse rid ders en en knapen en die beschermden de heer van de Waax'denborg. En die van De venter moesten hals over kop hun zaken opladen en een goed heenkomen zoeken en dat gaf stof tot nieuwe ruzies. VAN COEVERDEN. 44. Aan het einde van de dag bereikte men de donkex'e x-otsen, vermoeid maar vriendelijker op. Behalve de iets koelere zeewind, die wat meer koelte bx'acht werd alles nog grimmiger dan het al geweest was. Plantengroei ontbrak geheel, zodat ook deze vorm van „voedsel" van het menu verdween. Diepe ravijnen, kantige rotspieken het waren de laatste loodjes, die de zeven uitgeputte mannen wel zeer zwaar vielen. Opnieuw krijsten lugubere aasvogels bo ven hun hoofden, maar ondanks dit alles was het moreel van de troep toch niet meer stuk te krijgen. Als ze maar eenmaal dit achter de rug hadden, dan was het leed geleden Van de Chinezen had men onderweg geen spoor meer gezien de tempel lag reeds ver achter hen en andere zorgen kwelden zo hevig, dat de gedachte aan de gele vijanden niet meer in hen opkwam. Toen gilde op een ochtend Dick, die steeds weer in de voox-hoede te vinden was: „Ons schip En daar lag inderdaad hun jacht nog rustig voor de kust! ONDERTROUWD: HENK RIETBERG DINE LUBBERSEN Huwelijksvoltrekking zal plaats vinden D.V. op donderdag 13 juli 1961 te 1.30 uur ten gemeente huize te Holten. Kerkelijke inzegening door de Weleerwaarde Heer Ds. C. C. Addink, om 2.15 uur in de Ned. Herv. Kerk. Holten, Holterbroek 73 Hellendoorn, Heihuizen- weg 2 Receptie 's avonds na 7.30 uur in zaal „Amicitia" Dankbetuiging Hiermede betuigen WIJ onze hartelijke dank aan familie, buren, vrienden en bekenden voor al de cadeaus en gelukwensen, die wij mochten ontvan gen ter gelegenheid van ons 40-jarig huwelijks feest. G. J. Schoneveld H. Schoneveld-Jansen. BK 96, Holten Ons nieuwe model „PAOLA" Modern en toch gedistingeerd Vervaardigd van onverwoestbaar edelstaal In elk model verkrijgbaar bij Larenseweg De Schouwenburgse bossen zullen uitsluitend op maandag 3, dinsdag 4, woensdag 5 en don derdag 6 juli, van 8 tot 20 uur, ten behoeve van het plukken van bosbessen worden open gesteld voor hen, die voorzien zijn van een bewijs van toegang, verkrijgbaar bij de bos- baas G. Hegeman, landgoed Noetselerberg, Ligtenbergerweg 36 (witte huis) Rijssen. De prijs der toegangskaarten is f 0,50 voor volwassenen en f 0,25 voor kinderen beneden 10 jaar. De toegangskaarten zijn alleen op bovenge noemde data verkrijgbaar van 8 uur 's mor gens tot 5 uur 's avonds. Uitsluitend één dag geldig. De kaarten zijn strikt persoonlijk. V geeft op zaterdag 8 juli a.s. 's avonds 8 uur in Rehoboth een toneeluitvoering met het blijspel in 3 bedrijven Aanvang 8 uur Entré f 1,— besparen U de opfokzor- gen en de eerste uitval. Wij hebben ze voor U in diverse soorten o.a<: W.L. - W. x R. - Reds - H. x R. ook in Esbéwé en Kern nog enkele koppels. Prima kwaliteit! Vanaf 6 weken. Bel even en vraag onze scherp concurrerende prijzen. Stulen's Broederij N.V. te Wierden Telef. 05496 -261 GEVRAAGD hulp in de huishouding voor 2 dagen per week. Mevr. Revers, Kol weg 15 Holten doet „wonderen" voor de verkoop! i Wij luiden de laatste week in van de Tot en met 8 juli zijn de jubileum-cheque's geldig Konfectiecostuums Kolberts Pantalons Overhemden Weekenders Zelfbinders Ankiets Regenkleding Gabardinejassen Poplinjassen Nylonjassen Plasticjassen Vakkleding Overalls Manchesterkleding Blauwe broeken enz. enz. Lederenkleding Vesten Jekkers Lange jassen BADKLEDING: zwembroeken, baddoeken, badlakens GELEGENHEIDSKLEDING TROUWCOSTUUMS steeds voorradig Hoge hoeden MAATKLEDING VOOR DAMES EN HEREN Pracht collectie's stalen met de allernieuwste dessins Meest moderne coupe Prima afwerking

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 3