2e prijs voor HMV Ruimte voor de jeugd Internationaal Folkloristisch Dansfestival te Hellendoorn op 28 en 29 juli Examens machineschrijven Mulo-diploma Holtense hengelaars winnen definitief wisselbeker Economïsgh" en administratief beroepsonderwijs te Holten Kantoorhouder P.T.T. benoemd AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Gevonden en verloren voorwerpen Jeugddienst Ruiterhuwelijk ZATERDAG 1 JULI 1961 No. 26 Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,flóltens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05^83 - 23If Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Verplicht nummer: eerste prijs Keuzenummer: onvoldoende De Holtense Muziekvereniging „HMV" heeft op het Nationaal Federatief Mu ziekconcours, dat de Haaksbergense Har monie ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan op zaterdag 24 en zondag 25 juni in het prachtige park „Scholtenhagen" aan de Eibergseweg organiseerde in de Vaandelafdeling Fanfare een 2e prijs be haald met 92Vz punten. De jury die bestond uit de heden G. Boedijn, O. van Hemel en Gijsbert Nieuw- land gaf voor de verplichte nummers „Ex- quisse Triomphale" van Boudijn 51 pun ten, doch waardeerde het keuze nummer „Suite elassique" van Meindert Boekei met slechts 41 y2 punten. Met de 51 punten voor het verplichte werk werd voldaan aan de minimum eis (50) voor een eerste prijs plus wimpel doch voor wat het keu ze-nummer betreft bleef men 8Ys punten beneden het minimum. Waar een eerste prijs plus wimpel pas zijn behaald als voor beide nummers aan de minimum eis van 50 punten is voldaan kwam men niet ver der dan een 2e prijs. Oorzaak? Nu het kritisch verslag van „de grote drie" nog niet is verschenen is het moei lijk om de juiste oorzaak aan te wijzen. Voor het nummer waarvoor men de hoogste punten verwachtte kreeg men slechts 41Vz en voor het verplichte werk dat op de repetities iets minder goed „liep" kende de jury 51 punten toe, met zelfs een 9 voor opvattingen wat een fraai succes betekende voor dirigent Jan Diepenveen. Bij het vanwege de Vereniging van Le raren in het Schoonschrijven M.O., Steno grafie „Groote" en Machineschrijven woensdag in de ULO-school te Holten, ge houden examen voor het diploma machi neschrijven zijn alle 61 leerlingen ge slaagd. Jannie N. Brouwer slaagde met lof met 221 aanslagen per minuut. Een knappe prestatie voor zo'n jong meisje. De volledige uitslag van het examen luidt als volgt: Gerry W. J. Dikkers, Rietje Bouwhuis, Dini Klein Velderman, Willemien Dolman, Hanny Oolbekkink, Joop Koopman, Jan Nijendijk, Gerrit Aaftink, Sytse Mark voort, Egb. Voordes, Bert Beijers, Jan Wansink, Akke Meinsma, Greet Ras, Jan nie Brouwer (met lof), Henk Hommes, Victor Braunius, Bert Konijnenberg, Jan Poll Jonker, Ineke Kulsdom, Johanna W. Bluemink, Gerrie Kolkman, Henk Slijk huis, H. J. Beltman, Marijke Hartenberg, allen te Holten. Willemien Hargeerds, Dini Olijdam, An nie Kolkman, Jopie Dollekamp, Henny Pongers, Minie Wibbelink, Dini Welmer, Truus Haan, Herman Haan, allen te Mar- kelo. B. J. Scheppink, Tony Oostdijk, Gerrit H. Pluimers, Jon. H. ter Harmsel, Gea Nijhoff, Joha. Nijland, Peta Boer, Sijbren Boonstra, Sientje J. Biezemaat, allen te Rijssen. Jan W. L. Visser, Cor v. d. Wal, Johan Grave, Evert Rejlink, Jan Kolkman, Har- men P. Muller, Gerrit J. B. Slettenhaar, allen te Bathmen. Gerrit Honcoop, Nieuw-Heeten, Jan A. Haverslag, Espelo, Maria D. W. Zweers, Harfsen, August H. Rattink, Okkenbroek, Berend J. Bekkernens, Gerretje H. Kette- larij, De Wippert. Tonia H. Haverslag, Lettele, Gerrie B. Klein Lebbink, Okken broek, Jacob ten Brummeler, Raalte, Jan Landeweerd, Haarle en Wieger Hulst, Nijverdal. Van de Holtense openbare ULO-school slaagden te Deventer voor het diploma B: Jannie Stukker te Holten; Riekie Dolle kamp, Dikie Hakkert, Gerrit Pullen, Mar- kelo; Betsie Jansen, Okkenbroek; voor het A-diploma: Hennie Jansen, Lettele. Te Almelo slaagden voor het MULO-di- ploma B: G. Kolkman (m) en J. Dijkink (j), leerlingen van de Chr. ULO-school te Nijverdal. KLEUTERLEIDSTERS Aan de Tivo-kweekschool voor kleu terleidsters te Enschede slaagden voor de akte A de dames J. H. J. Schorfhaar en H. H. Westerik, alhier. Zij behaalden in maart reeds het diploma voor het Christel. kleuteronderwijs. Vaandel en wimpels behouden? Of „HMV" zich met het behalen van de 92^2 punten heeft gehandhaafd in de Vaandelafdeling en in het bezit zal blij ven van het vaandel en de beide wim pels zal de toekomst nog moeten uitwij zen. Aan de thans geldende eisen (voor elk nummer minstens 45 punten) is niet voldaan doch zijn we goed geïnformeerd dan zullen de eisen iets soepeler worden en zal een totaal van 90 punten voldoen de zijn om zich te handhaven als vaan delcorps. Winstpunt. Dat na het bekend worden van de uit slag er een mineur stemming in het HMV- kamp heerste is begrijpelijk doch het moet gezegd, men was vrij snel over de teleur stelling heen. Men heeft het sportief genomen en dit duidelijk gedemonstreerd tijdens een mars door Haaksbergen, waarbij de drumband voorop ging. Het jurylid Gijsbert Nieuwland stak z'n waardering voor dit optreden niet on der stoelen of banken. HMV heeft geen eerste prijs behaald, maar wel een fraaie overwinning door met „vliegend vaandel en slaande trom" door Haaksbergen te marcheren. Een ensemble dat op een te genvaller. zo reageert, slaagt vandaag of morgen zeker, aldus jurylid-kapelmeester Nieuwland. Mars door Holten. Bij terugkomst in Holten werd bij de Rijssenseweg halt gehouden en verliet men de bussen, waarna korps en drum band een mars door het dorp maakten. Er werd correct gemarcheerd, er werd goed gemusiceerd en de stemming was goed. Het gehele dorp liep uit en bracht PIMV een welverdiende hulde. Tien Holtense en tien Rijssense henge laars hebben dinsdagavond in de Schip beek ter hoogte van de Roudaalterbrug onder de gemeente Markelo een hengel- wedstrijd gehouden met als inzet een reeds eerder door de Holtenaren gewon nen wisselbeker. Niet alle hengelaars wisten een visje te verschalken, maar de vijf die wat vingen deden de balans naar de Holtense kant overslaan, zodat „De Rietvoorn" definitief in het bezit van de beker kwam. De uitslag was n.l. Plolten 79.9 cm en Rijssen 48.5 cm. Deze uitslag kwam als volgt tot stand: 1 H. Stegeman „De Rietvoorn", Holten 42.3 cm; 2 R. Tusveld „Ons Vermaak", Rijssen, 32 cm; 3 H. Berendsen, Holten, 21.6 cm; 4 Schreurs, Rijssen, 16.5 cm en 5 J. Haan, Holten, 16 cm. MULO-DIPLOMA Van de Holtense openbare ULO-school slaagden te Deventer de volgende leer lingen voor het dipjloma B: Jan Harten- berg, Dijkerhoek, Jelle Caro, Markelo en Joh. Struik, Espelo. Te Almelo slaagde voor het diploma B plus middenstandsdiploma M. Reinink te Holten, leerlinge van de Chr. ULO-school te Rijssen. EINDDIPLOMA HBS De heer A. Westerik HJzn te Holten, leerling van het Chr. Lyceum te Almelo slaagde aldaar vóór het einddiploma A. TOEGELATEN TOT DE RIJKS-HBS Behalve Jan Hospers en Hein Nijhuis, djie wij in ons vorige nummer reeds noemden slaagden voor het toelatings examen voor de Rijks HBS te Deventer ook nog Remy Bos en Jan Teeselink. Eind augustus zal het onderwijs aan de Ulo-school te Holten, die deelneemt aan het z.g. Ulo-experiment en die, als uitvloeisel van dit experiment dezer dagen, na een driejarige cursus, de eer ste geslaagden met een Ulo-certificaat heeft afgeleverd in een nieuwe fase treden. Dan opent de school voor eco nomisch- en administratief beroepson derwijs, als 5e leerjaar aan die school, haar poorten. Voor leerlingen, die dit jaar examen doen voor het Mulo-diploma, bestaat dan met ingang van de cursus 1961- 1962 de mogelijkheid een éénjarige specifieke economische- en administra tieve beroepsopleiding te volgen. Het algemeen vormend onderwijs van de Ulo-söholen 'heeft 'in het verleden be wezen een goede basis te vormen voor verdere beroepsopleiding. Tal van oud- leerlingen van deze tak van onderwijs volgden en volgen ook thans nog be roepsopleidingen als H.T.S., U.T.S., kweekschool voor onderwijzers of kleu terleidsters, zeevaartschaal enz. Er is echter een groot percentage van de bezitters van een mulo-diploma, dat een loopbaan kiest in de economische- of administratieve sector. Zij kunnen via avondcursussen de noodzakelijke theoretische en practische kennis ver garen, die voor het door hen gekozen beroep vereist wordt. Zonder diploma's voor Nederlandse-, Duitse-, Engelse- of Franse handelscorrespondentie aan de ene kant en boefchouddiploma's aan de andere kant zijn promoties vrijwel uit gesloten. Doordat de studie in de avond uren moet geschieden, duurt het ver scheidene jaren voor men zowel prak tisch als theoretisch geschoold is. Bij het bedrijfsleven en de verschillende administratieve beroepen bestaat ech ter juist grote behoefte aan medewer kers met een ontwikkeling op een be hoorlijk niveau. De sohool in Holten denkt in deze be hoefte te voorzien. In het leerprogram ma van deze éénjarige dagopleiding zijn n.l. naast de theoretische vakken ook praktijklessen opgenomen. De theo retische vakken zijn o.m. corresponden tie in Nederlands en twee moderne ta len, elk pl.m. 5 lesuren per week, be- drijfsrekenen, moderne bedrijfsboek- houding en rechts- en wetskennis pl.m. 14 lesuren per week. Minstens zo be langrijk zijn echter de praktische vak ken, zoals machineschrijven, stenogra fie en werken met de meestgebruikte moderne kantoormachines. Deze laatste zullen in voldoende mate in de school aanwezig zijn, evenals arbeidssystemen enz. Wanneer de leerlingen deze eenjarige cursus gevolgd hebben, zal in de eerste plaats de tijd, die zij nodig hebben om zich uit de schoolse sfeer aan te passen bij de sfeer van het bedrijfsleven, sterk bekort worden. In de tweede plaats zul len zij in theoretisch opzicht ook zoda nig ontwikkeld zijn, dat de bovenge noemde praktijkdiploma's, na een veel kortere voorbereiding dan thans ge bruikelijk, behaald kunnen worden. Men kan er van overtuigd zijn, dat zowel de leerlingen als het bedrijfsleven met dit initiatief van de Ulo-scholen te Holten en Rotterdam, waar dit jaar ook een dergelijke opleiding start, ten zeer ste gebaat zullen zijn. Niet alleen de leerlingen van de school in Holten, maar ook zij, die aan andere Ulo-scholen hun opleiding heb ben genoten, kunnen thans als leerlin gen worden ingeschreven. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Almelo slaagden: Dittie Brands, Jan Gebhard C. Addink, Rikus Dikkers, Tonny Koopman, Jan Meule- man en Jan Ulfman, alien leerlingen van de zesde klasse van de School met de Bij. bel. Zij werden opgeleid door het hoofd der school, de heer J. Kroon. Met ingang van 1 september a.s. is tot kantoorhouder van het PTT-kantoor te Holten benoemd de heer J. Dekker, em ployé le klas der PTT te Nijverdal. De heer Dekker is opvolger van de heer J. H. Assink, die in november 1959, nadat hij voordien reeds de pensioengerechtig de leeftijd had bereikt, zijn functie heeft neergelegd. Ambtenaren van het PTT- kantoor Deventer hebben vanaf die tijd deze dienst te Holten waargenomen. De heer Dekker is 35 jaar oud, van ge boorte Nijverdaller en is al 17 jaar in dienst van de posterijen. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. In het vereni gingsleven in zijn woonplaats is hij voor al werkzaam op het terrein van de sport. Hij is o.m. verbonden-aan de voetbalver eniging „Nijverdal", van welke vereni ging hij deel uitmaakt van de redaktie van het clubblad en hij is voorts secre taris-penningmeester van de biljartver eniging „Ons Genoegen" voor Nijverdal en omgeving. Zijn benoeming te Holten zal een promotie voor hem betekenen, wanneer het kantoor aldaar wordt be vorderd tot hulpkantoor le klas. Zoals bekend, wordt in het complex „De Gaarden" van gemeentewege een nieuw postkantoor met woning gebouwd, waarvan de aanbesteding onlangs heeft plaats gehad. OFFICIËLE PUBLICATIE ZITTING WOONRUIMTE-COMMISSIE De Voorzitter van de Woonruimte-com missie maakt bekend, dat de maandelijkse zitting dier commissie niet zal plaats heb ben op dinsdag 4 juli a.s., maar op woens dag 5 juli a.s. van 7 tot 7.30 uur n.m. Holten, 28 juni 1961. De Voorzitter voornoemd, J. KROON. AFWEZIGHEID BURGEMEESTER De burgemeester van Holten maakt bekend, dat hij van 4-22 juli e.k. in verband met vakantieverlof AFWEZIG ZAL ZIJN. Holten, 30 juni 1961. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Met de beschrijvingsbrief voor de 30ste algemene vergadering van de Nederlandse. Unie van Speeltuin-Organisaties, de „NUSO" te Amsterdam, welke op 30 juni en 1 juli te Enschede gehouden wordt, ontvingen wij ook het uitvoerig jaarver slag over 1960, dat zeer veel belangrijke gegevens bevat omtrent het speeltuin we zen in Nederland. Wij kunnen daarop niet uitvoerig in gaan, maar zouden toch gaarne onder de aandacht van onze lezers willen bren gen, dat deze organisatie 31 centrales telt met 365 aangesloten organisaties en dat de oprichting van speeltuinverenigingen in kleinere gemeenten in een regelmatig tempo doorgaat. Deze categorie nam in 1960 met 25 toe en zo telt Overijssel 25 verenigingen. Ook in Holten worden wjj steeds meer met het probleem „ruimte voor de jeugd" geconfronteerd. Wie in onze nieuwe wijken, die hoofd zakelijk bevolkt worden door jonge gezin nen, zijn ogen de kost geeft, ziet al ras, dat de kinderen op straat spelen, terwijl dit in verband met het verkeer niet meer verantwoord is. Een van de voorbeelden is de Kolweg, die een steeds meer gebruikte verbindingsweg vormt met de Rijssenseweg. Kinderen spe len er dikwijls onbezorgd, terwijl auto's voorbij snellen. De Gaarden wordt het volgende complex waar gevaren voor de spelende jeugd niet ondenkbaar zijn en het verkeer neemt ook in de nieuwe wijken nog steeds toe. Er zijn reeds stemmen opgegaan om tot de oprichting van een speeltuin in deze nieuwe wijken te komen. Hier ligt niet al leen een taak voor de overheid in verband met het beschikbaar stellen van de nodige ruimte, maar vooral ook voor het particu lier initiatief om tot een bundeling van lu'achten te komen. Wij willen er gaarne aan medewerken om tot een initiatief in deze te komen. Maandag 26 juni t.m. 1 juli: Vakantie le- vensmiddelenbedrijf J. G. P. Müller. Zaterdag 1 juli na 12 uur tot en met za terdag 8 juli: schoenmakerij Oolbek kink, Oranjestraat en H. Haan en Zoon, Oranjestraat, wegens vakantie geslo ten (zie adv.). Zaterdag 1 t.m. zaterdag 8 juli: Huis-aan. huis-collecte ten bate van de Chr. Blin den verplegingsinrichtingen „Barthi- meüs" en „Sonneheerdt". Zaterdag 1 juli: Dansen in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaterdag 1 en zondag 2 juli: School- en volksfeest bij de oude molen te Bath men (zie adv.). Zaterdagavond 8 juli om 7 uur: Demon stratie politiehonden en „Bergruiters"- ponyclub bij café „De Poppe" (zie ad vertentie). Maandag 10 juli, 7.30 uur: Gemeente avond Herv. Kerk over Nieuw-Guinea in „Irene". Spreekster: mej. A. Dom- merholt (met eigen dia's). Woensdag 12 juli, 's avonds om 7.30 uur: Grote demonstratie Landelijke Rij ver eniging „Bergruiters" en ponyclub in „Kalfstermansweide". Zaterdag 15 juli: Uitvoering van de Dij- kerhoekse Toneelclub in de zaal van ,,'t Bonte Paard". Aanvang 8 uur. Woensdag 19 juli en woensdag 26 juli, 8 uur: Opvoering van het openluchtspel „Zingani", een episode uit het Kozak kenleven rond 1790, door de ontspan ningsclub „OCH" en de Landelijke Rij- vereniging „Bergruiters". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Addink; 7.30 uur Ds. Klamer. Jeugddienst. Dijkerhoek. 9.30 uur de Eerw. Heer Braune van Goor; 7.30 uur: zie Holten. Gei'ef. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoog kamp (Bed. H. Av. en Nabetrachting). In beide diensten is de derde collecte bestemd voor eigen kerkbode „Ons Kerknieuws". Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Geboren: Petra, dv J. F. A. ter Doest en F. M. Bos, Holterberg 64a. Frede- rik Egbert, zv A. Kruissink en F. H. Harmsen, Boschkampsstraat 18. Hen- drikus Johan, zv G. Kassies en H. G. Borkent, Markepad 5. Ondertrouwd: J. A. J. Zwarthoff, 32 jr., Zwolle en H. Vincent, 23 jr., Holten. J. P. A. van de Belt. 23 jr., Rijssen en J. H. Kappert, 24 jr., Holten. J. G. Baltes, 20 jr. en J. Rijke, 25 jr., beiden te Holten. Gehuwd: J. M. Plante, 26 jr., Capelle aan de IJssel en J. F. Hofman, 20 jaar, Holten. Gevonden: Krielhaan; kinderbroekje; sleutel, genummerd 17; auto- en rijwiel sleutel aan ring; ring met twee sleutels, w.o. twee Lips; kinderjasje; meisjesjum per; damessandaal; touw; portemonnaie met inhoud. Verloren: groene ceintuur; bruine he- renportemonnaie; Frans leerboek; zonne bril. Komen aanlopen: hondje (soort ter rier). Zondagavond om half acht wordt in de Herv. Kerk een jeugddienst gehouden, waarin zal voorgaan de bekende radio pastor van het IKOR, Ds. A- Klamer, die voor het IKOR o.a. de rubriek „Mens" behandelt. Ds. Klamer is voor velen in onze gemeente geen onbekende, doordat hij reeds eerder hier is voorgegaan in jeugd- en andere diensten. Bij het huwelijk van de heer H. W. H. Vruwink, dei lid is van de LRV „Dc Bergruiters", met mej. H. J. Haverslag uit Espelo werd het jonge paar beiden tellen nog maar 21 lentes vorige week vrijdagmorgen geëscorteerd door een gro te groep ruiters en amazones, die de bruidsstoet was tegemoet gereden. Voor het gemeentehuis vormden zij met hun edele viervoeters een erehaag, hetgeen een grote belangstelling trok. Het huwe lijk werd voltrokken door de gemeente secretaris, de heer G. J. Langenbarg. De bruid droeg een modern bruidstoilet van kant en tule. Ook het vertrék van het gemeentehuis geschiedde onder escorte I van „De Bergruiters".

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1