Uil Hollens historie Prae htig succes voor de drumband Brie gemeente-ambtenaren namen afscheid Schoolreizen School met de Bijbel Eerste prijs met lof Jaarvergadering Dijkerhoekse Schietvereniging Kerkelijke verkiezing Nachtvorstschade Bakkers gaan met vakantie Kringsportdag plattelandsjongeren Oiïënteringsrit Schaakwedstrijd Benoemd te De Rijp Hij die rekent, 't is nogal glad, adverteert regelmatig in dit blad! ZATERDAG 3 JUNI 1961 No. 22 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD De drumband van de Holtense Muziek vereniging HMV heeft zaterdagmiddag 27 mei op het muziekfeest dat de 35-jarige „Sint Jansharmonie" te Wierden organi seerde een prachtig succes behaald. De jongelui bliezen en trommelden on der leiding van commandant L. Meinsma rustig de punten bijeen, die nodig waren voor het behalen van een eerste prijs met lof. De uit 3 leden bestaande jury kwam tot de volgende beoordeling: Lopende mars „Constantin" van S. Eg berts: Techniek en rithme 8 8 8 Klankvolume 8 8 8 Tempo 9 8 8 Ordelijk en gericht lopen 8 8 8 Stilstaande mars „De Schuintamboers" van Gerard Bcedijn: Techniek en rithme 9 9 8 Klankvolume 8 8 8 Tempo 9 9 8 Totaal 173 punten. Het parcours waarop onder de ogen van de jury de lopende mars en de stil staande mars uitgevoerd moesten worden was verre van ideaal. In de eerste plaats was het parcours veel te kort en in de 2e plaats was de wei lang niet vlak. Spontane huldiging Om pl.m. 8 uur arriveerde de band op de hoek bij Slotman, waar men de bus verliet voor het maken van een mars door het dorp. Nog maar nauwelijks had den de eerste roffels geklonken of de mensen kwamen naar buiten om getuige te zijn van de „blijde incomste". De Wandelsportvereniging „De Trek kers" die juist terug kwam van een wed strijd in Rijssen sloot zich bij de drum band aan en gaf aan het geheel een fleu rig cachet. De leden van de Dijkerhoekse Schiet vereniging „De Zaagmolen" kwamen za terdagavond 27 mei in jaarvergadering bijeen in het café „Het Bonte Paard", on der voorzitterschap van de heer Js. Slui ter, die in zijn openingswoord z'n vol doening uitsprak over de flinke belang stelling. Plij dankte mede namens zijn vrouw voor het cadeau dat ter gelegen heid van het 40-jarig huwelijk van de schietvereniging werd ontvangen en hij sprak verder een hartelijk woord van dank tot de heer H. Koopman voor het beschikbaar stellen van z'n werkplaats voor het houden van schietoefeningen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Klein Teeselink, bleek o.m. dat het ledental was gestegen. De behaalde resultaten bij de schietoefeningen verto nen voor alle leden een fikse stijging. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden met algemene stemmen herkozen de heren Js. Sluiter en G. J. Stevens. Penningmeester J. Sluiter Hzn boekte over het afgelopen boekjaar een voorde lig saldo en uit zijn overzicht viel verder te constateren de gezonde financiële toe stand van de vereniging. De commissie voor kascontrole die be stond uit de heren H. Koopman en A. Tui- tert had boeken en bescheiden in orde be vonden weshalve werd de penningmeester decharge verleend voor zijn beheer. Tot leden van de controle-commissie werden benoemd de heren A. Jansen Ma neschijn en J. Wegstapel Azn. Bij het bespreken van het agendapunt „wedstrijden" werd besloten om bij onder linge wedstrijden de deelnemers in 3 groe pen in te delen, waarbij rekening zal wor den gehouden met de beste gemiddelde resultaten. Er zullen in de a.s. winter on derlinge wedstrijden worden gehouden. Geslaagd Te Den Haag is dezer dagen geslaagd voor het examen „Internationaal beroeps- goederenvervoer" de heer PI. Dondertman te Laren (Gld.). Ter voorziening in de vacatures, ont staan door het aftreden van de ouderlingen Joh. Aanstoot en J. Louwerse, zijn door de kerkeraad der Geref. Kerk kandidaat ge steld de heren A. Dijkink Jzn., H. Hulsman, Beuseberg, H. Landeweerd HSzn., Look en G. W. Rietman. Voor de verkiezing van een diaken (af tredend de heer J. W. Beldman HSzn.) zijn kandidaat gesteld de heren J. W. Aanstoot HJzn. en J. Verveda, Pastoriestraat. De stemming zal plaats hebben op zon dag 4 juni na de morgendienst in gebouw Rehoboth. Via de Oranjestraat, de Dorpsstraat, Gaardenstraat, Larenseweg en Tuinstraat werd naar het plein voor de Dorpsschool gemarcheerd waar HMV gereed stond voor het brengen van een muzikale hul de. Voorzitter Westerik wenste de band. de instructeur, de heer Bosch te Nijverdal en de commandant de heer L. Meinsma van harte geluk met het fraaie succes en hij sprak de hoop uit dat HMV van het concours te Haaksbergen op 24 juni a.s. mocht thuiskomen met een eerste prijs. Namens de supportersclub HMV felici teerde voorzitter .J. Wiggers en hij wenste HMV in Haaksbergen het succes waarop wordt gehoopt. Tijdens een gezellig sa menzijn sprak de heer L. Meinsma een hartelijk woord van dank tot instructeur Bosch aan wiens deskundige leiding dit prachtige succes voor een belangrijk deel moet worden toegeschreven. Hij bood de heer Bosch een enveloppe met inhoud aan. In de nacht van zaterdag op zondag en van zondag op maandag heeft het op vele plaatsen in de gemeente zo hard gevro ren, dat tal van aardappelakkers, die er reeds bijzonder mooi voorstonden, grote schade geleden hebben. Vooral van zon dag op maandag was op vele plaatsen het gras met een ijslaag bedekt. In de moes tuinen hebben voor al de vroege bonen het moeten ontgelden. De aardappels ko men nog wel weer bij, de bonen zijn ech ter verloren en moeten opnieuw gepoot worden. Er zijn echter vooral op de droge grond tal van aardappelvelden, die geen nachtvorstschade hebben geleden. Overleg tussen de Verenigde Bakkerijen „De Halm", bakkerij Nijkamp te Dijker- hoek, bakkerij J. G. P. Müller en bakkerij Dikkers, heeft tot resultaat een week va kantie voor het bakkerijpersoneel in de weken van 5 t.m. 10 juni en van 26 juni t.m. 1 juli. In deze weken kunnen de bakkers Mül ler, Nijkamp en Dikkers hun vakanties geheel afwerken, terwijl het personeel van „De Halm" dat in die weken niet aan bod kwam in de opvolgende weken va kantie kan nemen. Tijdens dc vakanties (5 t.m. 10 juni en 26 juni t.m. 1 juli) zal geen brood en ge bak worden bezorgd. In een dezer dagen aan de klanten ge zonden circulaire zeggen de bakkers dat deze oplossing niet ideaal is en dat enig ongerief er het gevolg van zal zijn doch men zag geen andere mogelijkheid. Het rondschrijven eindigt met de wens dat de klanten de moeilijkheden ken nende voor 100 zullen meewerken en de moeite willen doen om in deze beide weken het brood af te halen. Bij de boven genoemde bakkers, bij die bakkers die voor het stichten van „De Halm" een be drijf uitoefenden en bij de adressen (fili aalhouders) waar indertijd brood verkrijg baar was, kan brood worden afgehaald. De jaarlijkse sportdag van de kring Hol ten zal dit jaar worden gehouden in Goor en wel op zaterdag 10 juni a.s. Tal van leden van de afd. Holten van de PJGO hebben zich voor deelname opge geven. Het programma begint 's middags om half twee op het voetbalterrein van „Hector". 's Avonds om 7 uur is er een gezellige avond in zaal „De Zon", waar tevens de prijsuitreiking plaats zal hebben. Alle leden zijn uitgenodigd om deze ge zellige avond bij te wonen. Ten gemeentehuize werd maandagmid dag in de raadzaal aflseiieid genomen van een drietal ambtenaren, die op 1 juni de gemeentedienst gingen verlaten we gens een benoeming elders. De lieer II. Brands, technisch ambtenaar bij de ge meentewerken is in gelijke functie be noemd in de gemeente Velzen, de heer K. A. Koekkoek, commies ter secretarie, is benoemd tot commies A in Dubbel dam, terwijl de heer II. A. J. Kroes, tijd. technisch ambtenaar in verband met de bouw van het natuurbad, naar het par ticulier bedrijf, een ingenieursbureau te Enschede, teruggaat. Wegens ziekte vain de burgemeester werden zij toegesproken door de loco burgemeester, de heer B. J. Veneklaas Slots, die de grote en goede verdiensten schetste van de scheidende functionaris sen. Tot de heer Kroes zei de loco-burge meester, dat deze zijn taak uitstekend vervuld heeft bij de bouw van het na tuurbad. Bij de officiële opening daar van heeft de burgemeester hem reeds be dankt voor hetgeen hij voor de gemeente Holten gedaan heeft. De heer Koekkoek, die ongeveer drie jaar werkzaam is geweest op de secreta rie, heeft zijn werk steeds met grote voort varendheid en toewijding verricht. Hij- was geen man die precies de klok in de gaten hield. Hij was o.m. belast met de kabinetszaken van de burgemeester, een werk, dat een vertrouwelijk karakter draagt. Namens 't gemeentebestuur brac draagt. Namens het gemeentebestuur bracht de heer Veneklaas Slots hem dank voor de goede vervulling van zijn taak. Tot de heer Brands zei spreker, dat deze in Holten heel wat werk tot stand heeft zien komen en hij heeft er voor een niet onbelangrijk deel zijn medewerking aan verleend. De loco-burgemeester noemde in dit verband de Boschkamp en de Gaarden en het werk bij de rioolwa terzuiveringsinstallatie. Ook hem bracht hij dank voor de wijze waarop hij de ge meente heeft gediend. Namens de leden van het dagelijks be stuur der gemeente en de collega's- ambtenaren bood hij de drie scheidende functionarissen ieder het prachtige pla tenboek „Overijssel" aan. De gemeente-secretaris, de heer G. J. Langenbarg, richtte zich eerst in het bij zonder tot de heer Koekkoek, wiens grote werkkracht en accuratesse hij prees. Ook de verstandhouding met de scheidende ambtenaren van gemeentewerken was zeer goed, al kwamen zij minder met de secretarie in aanraking. Spreker wenste allen evenals de loco-burgemeester ge daan had, met hun gezinnen veel voor spoed toe in hun nieuwe woonplaats. De gemeente-architect, de heer J. Lou werse, sprak zijn waardering uit voor het uitstekende werk, dat de heren Brands en Kroes o.m. met name bij de bouw van de waterzuiveringsinstallatie en 't natuurbad verricht hebben. Hij bood het boek van de auteur Norel aan „Varen en vechten" en een vierkleurenpotlood mede namens de werklieden van gemeentewerken. Van de brandweer ontving de heer Brands het boek „Exodus". Als 2e voorzitter van de Geref. kerkeraad bracht hij de heer Koekkoek dank voor de vervaardiging van de gestencilde kerkbode. Als vertegenwoordiger van de A.B.V.A.- afdeling sprak nog de heer Beijers zijn waardering uit voor de goede samenwer king in het georganiseerd overleg en bij de dagelijkse arbeid. De drie vertrekkende functionarissen hebben het gemeentebestuur en hun col lega's ten slotte bedankt voor de prettige sfeer, waarin zij in Holten mochten wer ken en voor de geschenken, die hun bij dit afscheid werden aangeboden en welke een bijzonder prettige herinnering zullen blijven. NIEUWE RAMPEN! De twee partijen te Holten hielden plotseling op te krakelen. De koescheper Harm Platjebaarus kwam vluchten met zijn vee en een aantal boeren achter zich aan. De Geldersen waren al bijna aan de Schipbeek. Het was wonderlijk zo eens gezind de Holtenaren in een korte spanne tijds waren. De boeren uit de Langstraat kwamen met hun vrouwen en kinderen en hun vee naar Holten. Want de offi cieren lieten de soldaten maar plunde ren. Holten verkeerde in grote angst. Maar het zou dit keer nog zo'n vaart niet lopen. Holten kreeg onverwachts hulp. Maar dat wisten de burgers van Holten niet. Hakken Jan, een oud soldaat, die te Holten achter de kerk woonde, nam voor lopig de leiding der verdediging op zich. Want dit stond voor Holten vast: men. liet zich zonder verzet niet uitkleden. Harm Platjebaarus en zijn vier helpers ontfermden zich over het grote hoorn vee. En de Kroeze, de dorpsschaapher der, over de schapen. Hakken Jan com mandeerde alle mannen op, die over een geweer beschikten. Zodra de Geldersen zich vertoonden, moest men schieten op de indringers. Hakken Jan inspecteerde inderhaast de huizen. De één had het geweer in de aanslag liggen voor het hoendergat. Een ander moest schieten over de onderste niendeur heen. Weer een ander had de loop van het geweer ge stoken door het uilengat in de gevel. Jon gens en oude mannen verdeelden kruit en lood. En zo wachtte men in grote spanning de komende gebeurtenissen af. Ondertussen waren Sikken Frerik en Bos Jan, twee kotters uit de marke, op verkenning uitgegaan om eens te kijken of de Geldersen de Schipbeek al over waren. Zij werden verrast en werden ge grepen door de Geldersen en moesten deze de weg wijzen. Maar de Sik wist er De MAC „De Holter.berg" houdt zon dagmiddag haar eerste oriënteringsrit in dit seizoen voor auto's, motoren en bromfietsen. De start is om 2 uur bij het clublokaal café Vruggink in de Stations straat. De Holtense Schaakclub speelde maan dagavond in het gebouw Rehoboth te Nij verdal een vriendschappelijke wedstrijd te gen de schaakclub ENO II. De wedstrijd eindigde in gelijke stand 55. De individuele uitslagen waren: A. Schothans F. J. Hol 1—0 J. J. van Harten P. M. van Walraven 01 J. Klein Nagelvoort G. J. Hoeve 01 E. Pieltjes H. Roelofs 01 Mevr. G. Bosch-Tilstra Mevr. H. J. Hol-Groothoff 10 G. Hemmink H. H. J. Stukker 10 J. J. Mulder W. Beijers 10 G. J. Eshuis J. Steenbergen 01 G. Pezij W. G. v. d Hurk 01 D. H. Olthof G. J. Kromdijk 1—0 Vrijdag 18 mei maakten de leerlingen van de eerste drie klassen van de School met de Bijbel hun jaarlijks uitstapje. Om kwart over acht reden de twee bussen van de O AD, bestuurd door 2 vaders Müller en Baltus, voor en konden de kinderen een plaatsje in de bussen zoeken. Om half negen zwaaiden allen naar va der, moeder, broertje of zusje en ging het via Laren, Zutphen naar Rosendael, waar een bezoek gebracht werd aan de bedriegertjes en allen natuurlijk over de kettingbrug moesten lopen. Door de drukke stad werd naar de Rijnkade ge reden, waar de boot voor Westerbouwing lag te wachten. Helaas was het donker weer en viel er zo nu en dan een licht motregentje, maar de beschutte plaats op het bovendek en de vrolijke muziek van de harmonicaspelers maakten, dat de kinderen volop genoten. In Westerbou wing werd brood gegeten en heerlijk ge speeld. Om twee uur vertrokken de bus sen naar Burger's dierenpark. Geboeid door de aanblik van de dieren, die ze veelal slechts van een afbeelding kenden, werd geruime tijd in het dieren park doorgebracht, waarna in de speel tuin onvermoeid werd geschommeld en gewipt. Tegen half vijf werd de thuisreis aan vaard en om zes uur kon het personeel de jeugd aan de wachtende familieleden af leveren. Donderdag 25 mei gingen de leerlingen van de 4e en de 5e klas met de trein op reis naar Rotterdam. Met een 400-tal kinderen uit Twente werd de reis naar de Maasstad in een prachtige electrische trein gemaakt. In Rotterdam werd naar de diergaarde Blijdorp gewandeld, waar ruim tijd geboden werd om de dierentuin te bezichtigen en heerlijk in de ruime speeltuin met allerlei toestellen bezig te zijn. Vervolgens werd per tram naar het Noorse Kerkje gereden en naar de Euro mast gewandeld. Met snelle liften werden de jeugdige reizigers in 20 seconden naar boven gevoerd. Het prachtige uitzicht hield allen een kwartier geboeid. Daarna volgde de afdaling naar de brug, waar een oud-zeeman de werking van de daar opgestelde scheepsapparaten verklaarde. Een wandeling door de Maastunnel bracht de jeugd naar de wachtende Spi- do-boot, waarmee een boeiende, leerzame tocht door de havens werd gemaakt. Een wandeling van een half uur bracht ons langs het beroemde standbeeld van Zad- kine naar station Blaak, vanwaar de te rugtocht werd aanvaard. Om 20.14 arriveerden allen voldaan weer in Holten. De 'heer D. J. Bulsink, technisch ambte naar bij de dienst van gemeentewerken, is met ingang van 1 september benoemd tot waarnemend gemeente-architect in de gemeenten De Rijp, Schermerhorn en Zuid- en Noord-Schermer met stand plaats te De Rijp. tussenuit te komen en rende naar Hol ten. De bisschop van Utrecht had afge rekend met de opstandige Jonker van het kasteel Eerde. En nu was het bisschoppe lijk leger op weg naar Deventer, om de rijke koopstad aan de IJssel nog meer voorrechten te verlenen dan de stad reeds bezat. De bisschop, die voortdurend ver legen was om geld, kon dit in Deventer grif lenen, maar voor wat hoorde wat. Zo had een vorige bisschop Deventer de Waardenborg in handen gespeeld, iets, waarover die van Holten zeer te onpas waren. Maar goed, de Sik meldde aan Hakken Jan dat ieder ogenblik de roof zieke Geldersen verwacht konden wor den. Hij vertelde er ook bij dat Bos-Jan in handen van de vijand was gevallen en nu wel doodgeschoten zou worden. Aan de andere kant van Holten, van de kant van Hellendoorn, naderde het bisschop pelijk leger. Daar ontdekte Harm Platje baarus een grote legermacht aan de ge zichtseinder. „God help ons! Wij ver gaan!", schreeuwde de scheper en stuurde alvast een van zijn helpers het leger tege moet om voor genade en het leven te bidden. De hulpscheper overdreef schro melijk het aantal Geldersen dat in Holten zou zijn, maar dat kon geen kwaad. De bisschop informeerde of de Waarden- borg nog in handen was van de Holtena ren. „Toen wij met het vee wegvluchtten nog wel!", antwoordde de scheper. „Maar de Viskooper van Deventer, de kastelein van de Waardenborg, is al drie weken op de vlucht." „En wie voert het bevel op de Waardenburg dan?" wilde de bis schop weten. „Onze lieve Jonker, heer Wolfert van de Waardenborg!" Dat vond de bisschop minder mooi. Want hadden de Deventernaren van zijn voorganger niet voor veel geld de Waardenburg ge kocht om er een eigen kastelein op te zet ten? Op de Stoevelaar bij Goor zat de scheèlogige freule te wachten op de komst van haar minnaar Wolfert van de Waardenborg. Kwam hij nu maar, dan wist zij tenminste aan of van! Maar Wol fert had de handen vol. Wagens en karre- vrachten van de Holter boeren rolden achter elkaar de burchtpoort binnen. De burcht was voorlopig de enige veilige schuilplaats voor vrouwen en kinderen. Intussen was Bos-Jan in het Holterbroek in het water gesprongen. En zette het op een lopen. Hij had op de vijand voor, dat hij het terrein goed kende. En hij wist over de moerassige bodem te ontvluch ten. Uit woede staken de Geldersen drie boerderijen in brand. Het duurde intussen nog tot half twaalf in de morgen eer van de Larense kant de eerste Gelderse krijgslieden zich vertoonden. Heer Arend van Wisch was de commandant. Hij liep te midden van de (troep, die Holten binnen marcheerde. Intussen was ieder huis in het dorp in een fort herschapen. En de boeren en burgers knalden er op los. „Steek Holten onmiddellijk in brand!", riep de heer Van Wisch, „en zorg dat nie mand ontkomt!", bulderde hij. Maar van de kant van Raalte rolde het bisschoppe lijk leger binnen en het loog er niet om. Die van Holten raakten vol vuur en Hooi-Berend, een veevoerhandelaar, schoot de aanvoerder van de Geldersen met een welgemikt schot uit het hoen dergat, door de benen. De generaal Van Wisch smakte met veel geraas op straat, vanwege zijn stalen harnas. „Schurken!" brulde hij. „Verraders! Mannen, sla dood het volk van Holten!" En er werd gesla gen. Want de stroom van bisschoppelijke troepen rees al meer en meer. Om één uur in de middag was de strijd op het hoogtepunt. Uit alle hoeken en gaten schoot men op elkaar, al was het een feit, dat de Geldersen de grootste klap pen kregen. De generaal Van Wisch bracht men op een wagen naar Lochem en Hakken-Jan wees de bisschoppelijke officieren aan, waar de Geldersen zich verstopten. Intussen hadden de laatsten nog geen gelegenheid gekregen om de Waardenborg te bestormen. De Hakke bracht heel omzichtig de bisschop naar de burcht. Eenmaal daar, zou men met hem een hartig woordje spreken. Tegen drie uur in de middag was Holten weer vrij. Geschiedschrijvers melden van een gevecht tussen de Geldersen en de bis- schoppelijken, meer niet. De Geldersen gingen niet op de vlucht. Zij moesten teruggeslagen worden tot over de Schip beek. En zij brulden dat zij terug zouden komen om Holten van de aardbodem weg te vegen. Voorlopig was daar echter geen kans op. Want zij hadden het die dag aan de broek. Een koerier van Wol fert van de Waardenborg was des mor gens naar de Stoevelaar bij Goor gere den, om hulp te halen bij de machtige heer van de Stoevelaar. Bij het horen van de Jobstijding zat de schele freule te wippen op haar stoel. Zij moest en wilde mee, de oorlog tegen de Geldersen te helpen winnen. En het moet gezegd worden, benauwd was de freule niet. Zij kon het zwaard hanteren als de beste rid der. Te paard reed de freule mee, steeds de mannen tot grote spoed aansporend. Haar minnaar Wolfert van de Waarden borg, was in gevaar. Toen Stoevelaar met zijn strijdmacht te Holten arriveerde, kwam hij als mosterd na de maaltijd. Maar de freule stormde de Waardenborg op. En voor de verbaasde ogen van de bezetting wierp zij zich in de armen van haar lieve Wolfert. VAN COEVERDEN.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5