femarJk fsm Zwembad ïwenhaarsveld werd officieel in gebruik genomen hengel 0'si bier Wandelsport Zomerdienstregeling O.A.D. „Jongeren-reveille" in Markelo Orasbaan- wedstrijden De duivenklok registreerde Zijspanraces in Raalte internationaal V oetbalprogramma Jaarvergadering Schaakclub Huidgenezing PUROL Excursie Hervormde Vrouwengroepen DE TEMPEL UI KWUNGH0 (Vervolg van pagina 1) k "f '5 Ik breng U, mijnheer Sprecher, op deze dag, waarop U ons dit zwembad over draagt, gaarne hulde voor hetgeen U hebt ontworpen en onder Uw leiding is tot stand gekomen. VEEL MEDEWERKERS Velen zijn er die aan de totstandkoming van dit bad hun krachten hebben gege ven. Dat wij op 11 april 1960 de rijksgoed keuring mochten verwerven voor de bouw van dit bad, danken wij niet in de laatste plaats aan de tussenkomst van de Commissaris der Koningin. Voorts denk ik met erkentelijkheid aan het vele, dat de pharmaceutisch inspec teur der volksgezondheid, Dr. N. J. A. Groen, voor ons heeft gedaan. Hij heeft ons met de practische zin waarover hij beschikt en met zijn grote deskundigheid, waardevol terzijde gestaan. Ik moge U, mijnheer Groen, op deze dag nog eens bijzonder danken voor de wel zeer bij zondere wijze, waarop U ons hebt gehol pen en geadviseerd. De gemeente-architect en zijn staf zijn van de beginne af intensief ingeschakeld geweest bij de voorbereiding en uitvoe ring van de bouwplannen. Het is inderdaad wel verdiend, wan neer gij op deze dag van de ingebruikne ming van dit bad weet, dat Uw inspan ning en zorgen niet onopgemerkt zijn ge bleven en dat onze dank daarvoor naar U uitgaat. In het bijzonder wil ik in dit verband de dagelijkse opzichter Kroes noemen, die in goede samenwerking met de aan nemers op uitnemende wijze heeft ver richt, wat van hem mocht worden ver wacht. Het is ons een rustschenkende gedach te geweest, dat U onze belangen bij de bouw zo goed hebt behartigd. Onze plan nen konden nog zo aantrekkelijk en goed zijn geweest, wanneer de uitvoering daar van niet in handen had gelegen bij aan nemers, die hun werk zo goed verstonden. Wij zouden dan niet met zoveel voldoe ning hebben kunnen terugzien op het werk, dat vandaag wordt opgeleverd. Ik wil U, firmanten van het aannemers bedrijf Haase en Roelofs. gaarne danken voor de prettige en goede wijze waarop U Uw werk volbracht. De goede naam, welke U als aannemers-firma bezit, hebt U bij dit werk, dat U voor ons maakte, bevestigd. In deze dank wil ik gaarne mede be trekken Uw uitvoerder, Bolink. De onderaannemers en onze eigen ge meente-schilders hebben eveneens een goed stuk werk verricht. Zij delen in de dank, waarop allen recht hebben, die aan de bouw van dit bad hebben gewerkt. De aantrekkelijkheid van dit bad staat en valt met de landschappelijke aankle ding daarvan. Ik acht het een voorrecht, dat de dienst van het staatsbosbeheer onder leiding van Ir. van de Poel, zijn grote deskundig heid ter beschikking van ons bad heeft willen stellen. Het is aan U te danken, dat ons bad is gebed in een landschaps aanleg, waarvan een grote bekoring uit gaat. Onze grote erkentelijkheid voor met zoveel toewijding en enthousiasme ver richt werk, gaat naar U, mijnheer van de Poel en naar Uw rechterhand in deze de heer van Essen, uit. Onze gemeente-arbeiders en onze plantsoendienst, die verantwoordelijk zijn voor het vele grondwerk en beplantings- werk, hebben veel en goed werk verricht. Ik wil hun arbeid gaarne met dankbaar heid noemen. MOEILIJKE TAAK Thans komt, zodra ik het bad heb ge opend, de moeilijke taak om dit te doen gebruiken en te exploiteren. De bestuurskracht van de overheid is in grote mate afhankelijk van de moge lijkheid te kunnen beschikken over goe de deskundigen. Bij het ontwerpen van onze bouwplannen hebben wij, zoals ik reeds zei, in ruime mate mogen profiteren van de kennis van tal van deskundige adviseurs. Ik ben gelukkig, dat wij bij het gebruik van ons bad wederom mogen steunen op De wandelsportvereniging „De Trek_ kers" heeft zaterdag j.l. deelgenomen aan de wandeltocht te Hengelo over een af stand van 25 km. De Trekkers wisten weer een tweede prijs te behalen met 55 punten. De tocht leidde door het prachtige na tuurschoon van Groot Driene tussen Hen gelo en Enschede. Uitslag 2e klasse: 1. Steeds Voorwaarts» Rekken. 55Vc pt.3. De Trekkers, Holten 55 pt.; 3. Storica, Zwolle 545/c pt.; 4. Zuider kwartier, Apeldoorn 543/c pt.; 5. Kieviten. Ov&dinkel 54'/« pt.; 6. Hotex, Neede 53Vo pt. Door de prachtige tweede prijs hebben de Trekkers nu de derde plaats in de com petitiestand ingenomen. Deze ziet er als volgt uit in de 2e klasse: 1 Jannink, Enschede 5516 2 Steeds Voorwaarts, Rekken 5512 3 De Trekkers, Holten 556 4 Hotex, Neede 5413 5 Kieviten, Overdinkel 544 Zaterdagmiddag 3 uur zullen de junioren voor het eerst een trainingstocht in hun nieuwe uniform door Holten maken. Zij zullen zaterdag 10 juni in Almelo de kleu_ ren blauw en wit verdedigen. Ook de se nioren zullen in Almelo aan de start ver schijnen. de inzichten en ervaring van iemand, voor wie het zwembadwezen weinig geheimen heeft, n.l. de heer Haverkorn uit Lochem. Hij zal in het komende seizoen het na tuurbad „Twenhaarsveld" coachen. Wij zijn verheugd, dat de heer Haverkorn te zamen met de badmeesters van Lemel en Fietje in het komende seizoen hun schou ders zullen zetten onder alles wat er in dit bad het komende seizoen te doen is. Zij hebben in de voorafgaande maan den tezamen veel voorbereidende werk zaamheden verricht, met name heeft de heer Haverkorn ons van vele zorgen be vrijd en in feite de gehele organisatie der bedrijfsvoering opgezet en voorbereid. Ik zou tekort schieten, wanneer ik in dit verband niet even de gemeente-secre taris noemde, door wiens handen de ge hele administratieve voorbereiding ging. Nadat ik U in het voorgaande heb ver meld voor welke moeilijkheden wij ons gesteld hebben gezien bij de verwezen lijking van onze plannen en U heb mogen wijzen op de velen, die ons bij het tot stand brengen van dit bad hun zozeer ge waardeerde medewerking en hulp heb ben geboden, is het mij een voorrecht thans over te gaan tot de ingebruikstel ling van het natuurbad „Twenhaarsveld", waarvoor wij hier bijeen zijn. Mag ik dan thans de jongelui uitnodi gen als eersten gebruik te maken van de zwemgelegenheid die hier geboden wordt, waarmede ik dit bad voor geopend ver klaar. GEEN WATERVREES Hierna namen de jongelui hun koene duik en trokken daarna nog een baantje in het wedstrijdbad vanaf de startblokken. De heer Beijers, oud-voorzitter van de bad- en zwemvereniging „Neptunus", meende de eer van de oudere garde te moeten hooghouden en liet de bezoekers zien hoe men zonder zich te bewegen in het water kan blijven drijven. Een omstandigheid die trouwens in ver band met het lichaamsgewicht niet voor iedereen is weggelegd. ONTVANGST Het gemeentebestuur ontving de ge nodigden daarna in het recreatiegebouw van het bungalowkamp „Twenhaarsveld", waar verversingen werden rondgediend. Bloemen sierden hier de tafels. Als eerste sprak hier de heer H. Meijer, president-commissaris van de Nillmij en commissaris van de N.V. „Buka", die het kamp exploiteert, die verklaarde, dat men zakelijk wel eens met boze gezichten te genover elkaar heeft gestaan, maar er aan toevoegde, dat verstandige mensen elkaar plotseling niet hinderen. Hij noem de het bad een harmonisch geheel en ver heugde zich er over, dat het zo mooi is uitgevallen. Moge ik het zc stellen, al dus de heer Meijer, dat Uw bad ons bad is en dat ons bedrijf Uw bedrijf is. Spre ker bood een speelrek voor de kinderen aan, een z.g. maanraket. waarmede de jeugd zich op de speelweide zeer zeker zal vermaken. Burgemeester Enklaar zeide bij de be antwoording van de heer Meijer, blij te zijn, dat ondanks alle zakelijke discussies een basis voor samenwerking gevonden is. Zij zijn op de persoonlijke verhoudin gen niet van invloed geweest. De maan raket is iets dat wij nog niet hebben en wij zijn er u erg dankbaar voor, aldus de burgemeester. Spreker hoopte, dat de transacties beide partijen tot vootrdeel zullen strekken. DOORSCHIJNEND WATER Dr. N. A. Groen, inspecteur van de volksgezondheid voor de hygiëne van bo dem, water en Lucht, maakte het ge meentebestuur zijn compliment voor de vooruitstrevendheid, welke zich door de aanleg van dit prachtige natuurbad ken merkt. Zij betekent een completering van de baden op de Heuvelrug, die voldoen aan moderne eisen. De zwembaden langs kleine riviertjes zijn niet meer aan te bevelen. Dit bad is de beste oplossing, daar het water voortdurend wordt ge desinfecteerd en gereinigd. Het doorschij nend water verminderd de kans op onge lukken. Spreker wenste het gemeentebe stuur geluk met dit mooie natuurbadcom plex. Woorden van hartelijke gelukwens sprak ook de heer J. M. Metzger, namens de WV en de Holtense Handelsvereni ging. Wij moeten het gemeentebestuur dank brengen voor de wijze waarop het heeft weten door te zetten en dit resul taat heeft weten te bereiken. Wat water voor de toerist betekent kan men bij mooi weer het best constateren aan zee, plassen, rivieren en kanalen. Het is zeer juist gezien een zonne- of speelweide van deze allure aan te leggen. „Gemeentebestuur en inwoners van Holten, we zijn op de goede weg. Houen zo!" Na deze woorden overhandigde de heer Metzger de burgemeester namens de winkeliersvereniging een enveloppe met inhoud. VOORLOPER De heer Beijers bracht namens „Nep tunus" de gelukwensen over. Als voorma lig en tegenwoordig bestuur zijn wij dank baar voor de lof, die ons door de bur gemeester is toegezwaaid. Neptunus is de voorloper geweest van het huidige bad. Reeds bij de opening van het bad in de Schipbeek op 2 aug. 1934 hebben wij onze vreugde uitgesproken over de mogelijkheid van geordend zwemmen en gezegd op deze weg door te zullen gaan om dichter bij het dorp een bad te krij gen. Vaak is daarvoor het pleit gevoerd. Dat het door ons niet gelukt is, moet worden toegeschreven aan de enorme ka pitalen, die voor zo'n bad nodig zijn. Dat in het waterarme Holten reeds zovelen zwemmen kunnen, is mede te danken aan „Neptunus". Zij telde bij de oprichting reeds 83 leden. Spreker bood namens het jonge bestuur een geschenk onder cou vert aan. BLOEMEN VAN DE JEUGD Akke Meinsma en Magda Louwerse boden hierna met een kort toespraakje namens de georganiseerde jeugd van Hol ten het gemeentebestuur een perk Sal vias' aan voor de versiering van het bad. Akke zei, vaak naar een mooi natuurbad te hebben uitgezien. Nu het er is hoopt de jeugd van Holten er veel gebruik van te maken. De heer J. Sinnema, hoofd der u.l.o.- school, sprak zijn bewondering uit, mede namens de hoofden van scholen. Spre ker geloofde dat het gemeentebestuur van Holten dingen doet, die andere ge meenten nauwelijks durven te doen. Hij dacht daarbij aan het onderwijs, gymnas tieklokaal, straks een sportterrein en nu dit prachtige zwembad, waarvan ook de scholen gebruik kunnen maken. Na hem sprak nog de heer Kroes, tech nisch ambtenaar der gemeente, die het opzicht had over de bouw van het bad, en vrijwillig aanbood, dit nog tot de op leveringstermijn te zullen waarnemen, de heer H. Bolink, als uitvoerder van de fa. Roelof se en Haase uit Rijssen, die het werk in een uitstekende staat hebben willen uitvoeren en tenslotte de heer M. Teeselink, die als oudste raadslid het dagelijks bestuur complimenteerde met het bouwen van dit bad, dat in het belang is van de hele gemeente. De heer Bolink bood namens zijn firma een geschenk onder couvert aan. Burgemeester Enklaar heeft de spre kers allen afzonderlijk bedankt en de hoop uitgesproken, dat het geld, belegd voor de jeugd, best belegd zou zijn. Voor „Neptunus" zag hij nog een taak in dé vorm van een vereniging voor het orga niseren van zwemwedstrijden en van eeö poloclub. Hij dankte allen voor hun har telijke woorden en geschenken. Aangezien de dienstregeling van de OAD op tal van punten gewijzigd is, laten wij ten gerieve van onze lezers hieronder de vertrektijden te Holten in de verschillende richtingen volgen: Richting Deventer: 6.05 (noz), 7.05 (noz), 7.30 (noz), 8.05, 9.05, 10.05, 11.05, 12.05, 13.05. 14.05, 15.05, 16.05, 17.05, 18.05, 19.05, 20.05, 21.05, 22.05 en 23.05 uur. Richting Almelo: 6.29 (noz), 7.29 (noz), 8.29, 9.29, 10.29, 11.29, 12.29, 13.29, 14.29, 15.29, 16.29, 17.29, 18.29, 19.29, 20.29, 21.29, 22.29, 23.29. Richting Hengelo: 6.15 (noz), 6.35 (noz), 7.35 (noz), 8.35, 9.35, 10.35, 11.35, 12.35, 13.35, 14.35, 15.35, 16.35, 17.35, 18.35, 19.35, 20.35, 21.35, 22.35 en 23.35. Richting Deventer via Heeten: 6.30 (noz), 7.30 (noz), 9.30, 12.30 (noz), 13.30 (alleen op zon- en feestdagen), 17.30, 21.10 (zaterdag en zondag). Richting Raalte via Heeten: 8.30 (noz), 12.30 (noz), 13.30 (alleen op zon- en feestda gen), 17.30. Voor de richting Heeten raadplege men de dienstregeling, (noz niet op zondag). EEN JAAR VRIJSTELLING Aan de dienstplichtige der lichting 1961, L. H. Rensen, Espelo 47, is een jaar vrij stelling verleend van de dienstplicht we gens persoonlijke onmisbaarheid. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 1345 stuks vee, runderen 70, varkens 1275. Prijzen: 12 vette koeien, eerste kwali teit van f 3.20 tot f 3.40 per kg. slachtge- wicht; 40 melk- en kalf koeien van f 950.tot f 1100.per stuk; 11 pinken van f 600.tot f 700.per stuk; 4 gras kalveren van f 400.tot f 500.per st.; 3 nuchtere kalveren van f 5.tot f 80. per stuk; 18 drachtige zeugen van f 375. tot f 450.per stuk; 24 loopvarkens van f 95.tot f 125.per stuk; 1233 biggen van f 68.tot f 85.per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel rustig. Prijzen iets la ger. Varkens en biggen: Handel rustig, prijzen onveranderd. Zondag 4 juni a.s., des voormiddags om 10 uur, is er weer een bijzondere kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk van Marke lo. Die voormiddag zal er namelijk een „Jongeren-Reveille" gehouden worden, georganiseerd door de Jeugddienstcom missie van Markelo. Reeds enige maanden geleden is men begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden voor deze zeer bijzondere dienst. Het resultaat is geweest, dat men uitstekende medewer king heeft weten te verkrijgen. Het „Jon. geren-reveille" zal namelijk geleid wor den door Ds. H. J. van Heerden, Ned. Herv. predikant te Scheveningen, de voorzitter van het Christelijk Jongeren Verbond, het CJV. Deze voortreffelijke spreker is uiteraard vooral bij de jonge ren goed bekend, maar zijn prediking is zó, dat zowel jongeren als ouderen daar door geboeid en getrokken worden. Als onderwerp voor het reveille in Markelo heeft Ds. Van Heerden gekozen; „Pion of pionier Aan het Jongeren-Reveille wordt tevens medewerking verleend door het bekende CLA-koor van het Christelijk Lyceum van Arnhem; leading voice A. Dieker- hof. Dit koor is gevormd uit leerlingen van het Christelijk Lyceum van Arnhem, onder leiding van één van de leraren, de heer A. Diekerhof. Zij zingen op uit muntende wijze negro-spirituals en gos pel-songs. Zij zijn in korte tijd zeer be kend en graag gehoord geworden en tra den reeds enige keren op voor de radio. Het belooft dus wel een zeer bijzondere dienst te worden op 4 juni in Markelo! Vóór de aanvang zullen er bii de ingan gen der kerk liturgieën uitgereikt wor den, waarop o.a. ook de teksten vermeld zullen zijn van alle door het koor te zingen liederen. Er worden zeer veel mensen verwacht voor deze uitzonder- liike dienst, zodat het wel „vol" zal wor den in de Hervormde Kerk van Markelo cp 4 juni om 10 uur. ZONDAG 4 JUNI 2 uur Mooie successen voor Bergvliegers in Tvventevlucht Vlucht Giessen (Did.), afstand 244 km. 1, 15, 16, 17 J. Schoneveld; 2, 7 H. J. Aaf- tink; 3, 4, 5 C. W. Reeves; 6, 8, 12 G. Veld_ huis; 9, 14 G. Steunenberg; 10, 11, 13 L. Gazan. Prijs- en poulewinnaar J. Schoneveld. De vlucht Giessen was tevens de eerste afdelingsvlucht van de afd. Twente. Voor deze vlucht werden niet minder dan 2273 duiven ingekorfd en hiervan werd een duif van de heer J. Schoneveld als eerste „ge klokt" en dit betekende voor hem de eerste prijs, zijnde een fraaie elektrische koffie molen. De Bergvliegers boekten in deze Twen- tevlucht de volgende resultaten: 1, 202, 216, 260 J. Schoneveld; 16, 22, 26, 324 C. W. Reeves; 18, 48, 312 H. J. Aaftink; 29, 49, 123, 351 G. Veldhuis; 50, 176, 287 G. Steunen berg; 66, 75, 170, 323 L. Gazan. De Motorclub R.A.M. te Raalte, die a.s. zondag 4 juni internationale grasbaan races organiseert, heeft ook een aantal be kende Duitse zijspanteams gecontracteerd. Het belooft dus een groot internationaal spektakel te worden. Zijspanraces zijn de grote attractie van deze grasbaan wedstrijden, temeer daar men op dit speciale circuit het verloop van de strijd geheel kan volgen. De races beginnen om 2 uur; het circuit is gemakkelijk te bereiken vanaf de grote weg ZwolleAlmelo. ook hier! Zondag 2.30 uur: Holten I-Holten a. Opstelling Holten 1: Doel: A. Vincent. Achter: J. ten Velde en G. H. Vincent. Midden: Joh. ten Velde, H. Jalving en H. Jansen. Voor: H. Ulfman, B. Paalman, M. A. Bosschers, J. Paalman en J. Jansen. Opstelling Holten a: Doel: A. Stokkers. Achter: G. H. Brands en J. Nijendijk. Midden: L. Slijkhuis, G. Paalman en B. Konijnenberg. Voor; E. Oosterkamp, H. Brands, G. v. d. Bos, J. B. Stukker en G. J. F. Soer. Holten 1 speelt in rood-zwarte shirts. Holten a in blauwe shirts. Scheidsrechter: de heer F. J. Hol, Espelo. Onder voorzittex'schap van de heer F. J Hol hield de Holtense Schaakclub don derdagavond in hotel Holterman haar jaarvergadering, die goed bezocht was. Na een kort welkomstwoord, waarin de heer Hol herinnerde aan de goede avon den, die in het afgelopen winterseizoen werden gehouden, bracht de secretaris, de heer P. M. van Walraven, het jaarver slag uit, waaraan wij ontlenen, dat het ledental 20 bedraagt. Het bezoek aan de clubavonden was tot april redelijk; in mei werd het wat minder. De club is begon nen met een aantal klokken aan te schaf fen, welk aantal, zodra de financiën het toelaten, nog zal worden uitgebreid. Naar aanleiding van het verslag van de competitieleider werd op voorstel van het bestuur besloten in het najaar bij het schaken het systeem Keizer (laddersys teem) in te voeren, terwijl aantekening zal moeten worden gehouden van elke partij, die gespeeld wordt. Bij de verkiezing van een penning meester werd als zodanig aangewezen de heer A. de Vries. Besloten werd in het nieuwe seizoen in de Twentse Schaakbond te gaan, terwijl de club de naam werd gegeven van „De Pioniers". Tenslotte werd nog besloten omstreeks 15 augustus een grote simultaanpartij te organisex-en, waaraan ook de zomergasten kunnen deelnemen en daarvoor een be kende grootmeester uit te nodigen. Huidzuiverheid-Huidgezondheid Pulstjas verdrogen door Purol-potdtr Onder leiding van Mevr. Israël bezoch- en 44 dames van de Hervormde Vrou wenver. Holten en Dijkex-hoek de Textiel- j fabriek van de N.V. Stork te Hengelo. Het was een leerzame middag, daar het gehele productieproces van de ruwe ga- i rens tot het uiteindelijke product gevolgd koix worden. Tijdens de rondleiding werd een uitvoerige toelichting gegeven op de j gehele gang van zaken. De eindproducten 'werden in de inpakafdeling practisch en smaakvol in plastic verpakt. Hierna wérd in de cantine nog een ver versing aangeboden. Nadat Mevr. Israël de heren bedankt had voor het gebodene, werd de terug tocht aanvaard. Vanwege het mooie weer reed men langs het kasteel „Twickel" weer terug en kwam voldaan weer in Holten aan. 40. „Wel eens van uitroken gehoord?" glimlachte Mack. „Nou moet je opletten. Eerst allemaal terug naar de driesprong. Daar gaan jullie vlak om de hoek in de andere gang staan. En dan maar afwach ten." Kapitein Fraser, Dick, Billy en Flosser renden naar de splitsing van de gang te rug. Ondertussen had Mack de laatste sig naal-patroon aangestoken en dit projectiel in de donkere ruimte geslingerd. Het resultaat was weer kostelijk. Want behalve een felgroene lichtschijn ontwik kelde de lichtkogel een dichte verstik kende rook,.,... grote wolken kwamen uit de ruimte drijven en wentelden zich in de richting van het- openstaande luik aan het begin van de hoofdingang. Onze avontu riers, die in de andere „arm" van de splitsing stonden, hadden er niet de min ste last van. Toen dook Mack even onder in de kol- j kende rookmassaen haalde er een hevig hoestende Chinees uit. „Zo, m'n jon- j gen, kon jij het daarginds niet uithou- den?" grinnikte de flegmatieke matroos, j Nog tweemaal werd een rasgenoot „in gerekend" toen was de ergste rook ver-1 dwenen en, volgens Mack, „de kust vei- lig"

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2