Natuurbad »Twenhaarsveld« officieel in gebruik genomen AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen Toeristische accommodatie daarmede aanzienlijk vergroot No. 22 Jaargang 13 ZATERDAG 3 JUNI 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 ver kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" a a, ie i 0 r j te HoltenTelefoon 051,83 - 23jrtav.-pnjs 1—10 mm. (a contantZ.5U. Iedere denheid. Ik geloof, dat het uiteindelijk beter is, dat de exploitatie van een open baar zwembad niet in particuliere han den maar in die der overheid berust. FINANCIËLE FACILITEITEN Het uiteindelijke resultaat, dat op de gronden van het Twenhaarsveld zowel een bungalowkamp van goede kwaliteit en een aantrekkelijk zwembad, welks ex ploitatie-uitkomsten door de financiële faciliteiten van de Nillmij, gunstig wor den beïnvloed, kon verrijzen, is voor deze gemeente dan ook aantrekkelijk te noe men. Nadat de Nillmij/Buka en het ge meentebestuur een basis hadden gevon den waarop opnieuw een nadere over eenkomst kon worden gesloten, hebben wij ons opnieuw beraden op welke wijze onder de gewijzigde omstandigheden het beste onze wens om een natuurbad van bijzondere aantrekkelijkheid te bouwen, zou kunnen worden gerealiseerd. Bij dit beraad hebben wij bijzonder waardevolle adviezen en steun ondervon den van het bureau lichamelijke opvoe ding en sport van de vereniging van Ne derlandse gemeenten en van de pharma- ceutisch inspecteur der volksgezondheid. Wij hebben bij de ontwikkeling van onze natuurbadplannen ook in dit opzicht weer mogen ervaren hoezeer onze eigen ver eniging, n.l. die der Nederlandse ge meenten de gemeentebesturen een doel treffende steun en hulp biedt bij de op lossing van problemen waarvoor de ge meentebesturen zich veelal gesteld zien. Ik acht het een voorrecht in deze voor ons zo vreemde ma'terie te hebben mo gen profiteren van de grote deskundig heid van de heer van Gelder, het hoofd van het zojuist genoemd bureau. Oude, gemeenschappelijk beleefde schooltijd in Middelburg maakte het mo gelijk het tezamen te voeren beraad in vriendschappelijke sfeer tot een goed ein de te brengen. De architect, ir. Sprecher, heeft ons verrast met een prachtig project, dat op valt door zijn oorspronkelijkheid en aan trekkelijkheid. Het is juist de originali teit van zijn schepping, waardoor dit bad zich onderscheidt van vele andere, tradi tionele baden. Ik heb de m.i. gerechtvaar digde hoop, dat het juist het bijzondere karakter van dit bad zal zijn, dat speels geprojecteerd is te midden van het scho ne geaccidenteerde terrein, dat een sterke aantrekkingskracht zal uitoefenen op velen in wijde omgeving, die zich een dag willen komen recreëren. Men kan immers op het Twenhaarsveld genieten van zon, natuur en water. (Vervolg op pagina 2) OFFICIËLE PUBLICATIES VERKOOP OUDE SCHOOLBANKEN Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat zij op dinsdag 6 juni a.s. des namiddags om 4 uur op het schoolplein der o.l. dorps school a contant wensen te verkopen een aantal oude schoolbanken. Gelegenheid tot bezichtiging vanaf des middags 3 uur. Holten, 2 juni 1961. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G, J. LANGENBARG, Secretaris! VERKRIJGBAARSTELLING ABONNEMENTEN NATUURBAD „TWENHAARSVELD" Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat abonnementen voor het natuurbad „Twen haarsveld" van maandag tot en met vrij dag des morgens gedurende de kantoor uren verkrijgbaar zijn ten kantore van de gemeente-ontvanger (ingang achter het gemeentehuis). Bij de aanvrage moet worden overgelegd een goed gelijkende pasfoto. Holten, 2 juni 1961. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. Zaterdag 3 juni: Bal in ,,'t Bonte Paard". Zondag 4 juni, v.m. 10 uur: „Jongeren- reveille" in de Ned. Herv. Kerk te Markelo. Zondag 4 juni, 2 uur: Oriënteringsrit MAC „De Holterberg". Start bij café Vruggink, Stationsstraat. Maandagavond 5 juni, 6 uur: Lompenin zameling ten bate van HMV in het dorp en naaste omgeving (zie bericht onder „Lompeninzameling" Dinsdag 6 juni: T. Koopman. „De Spar", Dorpsstraat 16, wegens huwelijk geslo ten (zie adv.). Zaterdag 10 juni: Holtens Gemengd Koor naar concours te Eerbeek. Zaterdag 10 juni: Inleveren vakantiebon nen Bouw- en Nevenbedrijven van 2 tot 6 uur bij G. H. Oplaat, Kolweg 22 (zie adv.). Dinsdag 20 juni, des namiddags 2 uur: officiële opening van de vleeswarenfa- briek „Encko". Zaterdag 24 juni: HMV naar concours te Haaksbergen. Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en jeugdkoor naar Zangersdag te Wierden. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Addink (Bed. H. Av. en Dankz.). Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. v. d. Neut v. Nijverdal (Bed. H. Av. en Dankz.). Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Theologische Hoge school te Kampen. Bij de uitgang col lecte voor „Eigen Kerkbouw". Geboren: Gerritdina Bernarda, dv G. J. Megelink en A. H. Lodeweges, Dorps straat 50. Teunis. zv M. Hofman en J. de Boer, Kolweg 31. Jan, zv E. J. Beu- mer en J. E. Schuitert, Neerdorp 83. Ondertrouwd: H. J. Westerik, 22 jaar en M. Paalman, 22 jaar, beiden te Holten. BEVOLKHNG: Ingekomen: A. W. de Vries van Dor drecht naar Haarstraat 12. D. Tuintjer van Diepenveen naar Beuseberg 9. O. H. Stöcker en gezin van Paramaribo (Su riname) naar A. J. Goldsteinstraat 5. H A. P. de Lepper van Groenlo naar Hol terberg 46. J. B. Reef van Goor naar Oranjestraat 9. H. A. G. Grosfeld van V/eert naar Beuseberg 20. A. D. Jan sen van Diepenveen naar Neerdorp 107. H. van der Meulen van Enschede naar Holterberg 46. Vertrokken: E. Veneklaas en gezin van Stationsstraat 14 naar Hengelo (O.). T. Hendriks van Markepad 3 naar Am sterdam. G. J. Wansink van Look 28 naar Rijssen. H. Wansink van Look 28 naar Schiedam. M. F. C. van Angelbeek van Holterberg 41d naar Eindhoven. J. Weijers van Holterbroek 71 naar Bath- men. H. J. Oolbekkink van Kerkstraat 11 naar Eindhoven. J. Londt Schult.z en gezin van Holtex-berg 26 naar Deventer. C. H. J. van der Linden van Neer dorp 62 naar Brummen. <3 Gevonden: krielhaantje; rechter ge breide kinderhandschoen; herenporte- monnaie met inhoud; rechter grijze da meshandschoen. Verloren: gouden ring met brume steen; zadeldek; bruine heren por temon- naie; wieldop van een kinderwagen; gou den ring met rode steen; blauwe alpino muts (gevoerd). Te bevragen van 9-12 en van 13-22 uur. tengemeente beter te meubileren en om te voorzien in gerechtvaardigde verlan gens van hen, die ons in de zomer ko men bezoeken, dat wij ons hebben inge spannen voor de bouw van dit bijzonde re natuurbad. Wij zijn hier in Holten gelukkig, dat een natuurbad als dit het resultaat is van ons pogen Holten een goede zwemgele- genheid rijker te maken. Jarenlang heeft de zwemvereniging Neptunus met enthousiasme in de Schip beek getracht in de behoefte tot zwem men te voorzien. In de begintijd was men met de door Neptunus geboden accomo- datie zeer tevreden. Ik geloof, dat het terecht is, om de be- stuurderen van Neptunus en hun bad meester Tulier, cp dit ogenblik nog eens hulde te brengen voor hetgeen zij als zo danig met geestdrift en toewijding ja renlang hebben verricht. Zij hebben in een essentiële behoefte, weliswaar met gebrekkige rrïiddelen, op uitnemende wijze voorzien, zij hebben velen aan zich verplicht, door de vreugde, die zij dezen hebben bereid. De huidige opvattingen omtrent hy giëne en accommodatie verdroegen zich echter al lang niet meer met datgene, wat Neptunus het zwemlievend publiek kon bieden. De weg om tot de realisering van onze reeds lange tijd bestaande plannen tot de bouw van een natuurbad te geraken is een lange en niet gemak kelijke geweest. Wij hebben aanvankelijk nog al wat financiële barrières op ons pad gevon den, die aanvankelijk moeilijk te nemen schenen. Zo liepen de plannen, die wij door het technisch adviesbureau van de vereni ging van Nederlandse gemeenten in 1952 hadden laten ontwikkelen in het finan ciële zand. Voorts had de verwerving van het terrein, waarop wij dit natuurbad bouwden en dat eigendom was van de gemeente Enschede nog al wat voeten in de aarde. Ik wil gaarne met erkentelijkheid ver melden, dat de heer Aaltink, beter be kend als Twenhaars Jan, oog heeft wil len hebben voor de grote belangen van onze gemeente, die deze had bij het in bezit krijgen van dit stuk grond. De ten uitvoer legging van de over eenkomst, welke wij met de levensver zekeringmaatschappij Nillmij sloten toen deze van ons het 25 ha. grote ter rein kocht ten einde daarop een bunga- lowbedrijf annex zwembad te stichten, bracht ook zo zijn bijzondere problemen met zich mede. Het resultaat van het daardoor achter af vereiste overleg stemt, naar ik meen, beide partijen tot voldoening en tevre- Onder weersomstandigheden, die het ver blijf in een zwembad beslist niet aan trekkelijk maakten, is Holtens prachtige natuurbad „Twenhaarsveld" de vorige week vrijdag, 's middags om 4 uur, on der grote belangstelling officieel in ge bruik genomen. De openstelling geschied de door de burgemeester, Mr. W. II. Enklaar, in een warmgestemde rede, waarin hij de aspecten van het vreem delingenverkeer en de recreatieve moge lijkheden nog eens uitvoerig belichtte. Zeven moedige jongens en meisjes ga ven na de toespraak van de burgemees ter, onder leiding van badmeester G. van Lemel, een sportieve demonstratie in het bad, waarbij zij van de springplank en spring-toren een koene duik in liet helder blauwe water namen. In zijn toespraak zei de burgemeester: WELDADIGE RUST Ik ben er echter anderzijds te diep van doordrongen, dat het niet aangaat egoïs tisch te zijn en de 'brede massa niet me de te laten genieten van Gods vrije na tuur. Is het niet veeleer onze taak het grote publiek uit de stad, dat meer nog dan vroeger behoefte heeft aan de wel dadige rustgevende invloed van het bui ten zijn, op wie de bossen en de lande lijke stilte een heilzame invloed kunnen hebben op hun lichaam en geest, de ge legenheid te schenken zichzelf te vinden in de rust, die er van onze landstreek uitgaat. Ik kan niet geloven, dat het slechts commerciële overwegingen waren, die de pioniers van 50 jaren geleden hebben be wogen het toerisme en het vreemdelin genverkeer naar Holten te propageren en aantrekkelijk te maken. Ik ben ervan overtuigd, dat mannen als van der Borch van Verwolde, Gold- stéin en Kenemans veeleer de sterke be hoefte hadden aan anderen te tonen in welk een begenadigde landstreek zij woonden en dat zij die anderen gaarne tot mede-genieten wensten op te wek ken. Dit moet in mijn ogen de idealistische stimulans zijn geweest, die heeft geleid tot de oprichting van de vereniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer in Holten. Het is een gelukkige om standigheid, dat te Holten dit idealis tische streven werd opgevangen door mensen, die door hun ondernemingsgeest en door hun bereidheid risico's te aan vaarden, diensten wilden gaan bewijzen aan hen, die door Holtens mooie natuur werden aangetrokken. Aldus werd Holten een toeristencen trum, dat een goede roep kreeg in den lande, aldus ook werd particulier en overheid de verplichting opgelegd ver der te bouwen aan Holten, als uitverko ren vakantie-oord. PLAATS VERSTEVIGEN Wij kunnen niet anders en wij willen niet anders, wanneer wij Holtens plaats onder de toeristenplaatsen in Nederland willen handhaven en verstevigen, dan deze plicht vervullen. In deze geest zijn alhier mogelijkhe den geschapen om te voorzien in de se dert de oorlog sterk opgekomen behoefte aan buitencentra, campings en zomer huisjes. Hierin ligt ook de oorzaak, dat het ge meentebestuur, ofschoon nog bij lange na niet alle landbouw wegen zijn ver hard, toch prioriteit vexdeende aan de aanleg van een nieuwe meer attractieve autoweg over de Holterberg. Dames en heren, Het gemeentebestuur van Holten is verheugd, dat gij in zo grote getale van daag naar hier zijt willen komen om van Uw belangstelling te doen blijken bij dit voor onze gemeente zo belangrijke ge beuren, nu wij een natuux-bad in gebruik willen geven, niet alleen aan onze eigen ingezetenen, doch ook aan al diegenen, die in Holten ontspanning willen zoe ken. Bij de ingebruikstelling van het VVV- informatiebureau heb ik x'eeds uitvoerig mogen stilstaan bij de functie, welke Holten op het gebied van toerisme en re creatie, kortom als recreatiecentrum de laatste jaren is gaan innemen. Deze snelle ontwikkeling stelde ge meentebestuur en exploitanten van re creatie biedende inrichtingen voor de op gave de stem van de tijd te verstaan en dienovereenkomstig te handelen. Sedert men in Holten ruim een 50-tal jaren geleden had begx-epen, dat de scho ne natuur van deze gemeente voor velen uit andere streken des lands, waar de na tuur minder kwistig haar schoonheid had geopenbaax-d, een grote aantrekkings kracht bezat, is men met voortvarend heid gaan werken aan het scheppen van ontsluitingen van ons prachtige Holten en het uitbouwen van accommodaties, die het steeds groeiende aantal toeristen zou den kunnen gerieven. Het is aan de andere kant begrijpelijk, dat er velen zijn, wie het liever ware ge weest, wanneer men de hartklop van de ze tijd verre had gehouden van de onge repte natuur van ons Holterland, wan neer wij onze (Holterberg niet zouden hebben doox-sneden met autowegen en wij de bossen en heidevelden daarvan niet al te toegankelijk zouden hebben gemaakt voor het grote publiek. De schoonheid van de natuur moet al leen hun behoren, die de stilte bemin nen, die het er voor over hebben deze schoonheid te zoeken en daarin door te dringen, zo is de gedachte van velen, die de ontwikkeling van het sociaal toeris me met angst in hun hart gadeslaan. Ik versta deze gedachten en diep in mijn egoïstische hart kan ik ook inder daad hiermede wel instemmen. Deze lange inleiding, dames en heren, had ik nodig om U te doen begrijpen, waarom het gemeentebestuur het nodig achtte, dat dit zwembad, bij welks ope ning wij thans staan, zou worden ge bouwd. U zult het verstaan, dat een bad als dit bepaald niet alleen gebouwd is voor onze eigen ingezetenen. Integendeel het zou economisch niet verantwoord zijn dit bad te bouwen, indien het slechts de Holtenaren zouden zijn, die daarvan ge bruik zouden maken. Het is bepaaldelijk de behoefte om onze gemeente als toeris-

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1