Uit Hollens historie Stichting Overijsselsch Land» schap kampt met hoge grond» prijzen /As&ê- WEET U DAT? Aantal reservaten weer toegenomen Vijftig jaar getrouwd en in zaken Gevonden en verloren voorwerpen Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad nationals kollekte Kinderbescherming DE TEMPEL Vil KWUNGH0 ZATERDAG 13 MEI 1961 No. 19 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD De heer Van Heeckeren neemt maatregelen om Holten aan te vallen en de Holter boeren raken slaags met de Deventer troepen. Op een aanwijzing van Wolfert vafi den Waardenborg begonnen die van De venter versterkingen aan te leggen in akkers en weiden. De nog te velde staande gewassen werden door Deventer soldaten vernield. Eerst keken de Holter boeren het met lede ogen aan. Toen sloegen zij aan het muiten om de vernieling van hun kostbaar graan. Maar ridder Wol fert van de Waardenborg gaf donderen de bevelen. De Stothakke, een gezeten Holter boer, stuurde zijn knecht naar Goor, om de heer Van Heeckeren te waarschuwen, dat hij spoedig moest ko men. En de knecht van de Stothakke kreeg de boodschap mee, dat Wolfert van den Waardenborg maar opgeruimd moest worden. Hij hield het met Deven ter, en de hele Holteres met de kostelijke rogge dreigde een woestenij te worden. Op bevel van boer Stothakke luidde men de noodklok in de kerktoren. De koster, die zich hiertegen verzet had, kreeg met een boerenvuïst een slag tegen de kaak, waar hij zes weken genoeg aan had. Wolfert van de Waardenborg stuurde een aantal Deventernaren naar het Stot- hakkenerf om de boer te halen en op te knopen aan de hoogste boom te Holten. Nu moet men niet te licht denken over de dapperheid der Holter boeren. Wan neer zij maar gereedschap hadden, dan konden zij vechten als de beste. Het Stothakkenhuis werd dan ook bin nen een half uur in een ware veste her schapen. Twintig man Deventer troepen moesten het huis omsingelen en de Stothakke dood of levend meebrengen. Maar de boeren, die eerst jenever hadden gedron ken, gooiden de niendeur los en storm den met grepen gewapend op de Deven ternaren in. Een officier van Wolfert van de Waardenborg werd door de woedende boeren aan de greep gestoken. Steek maar op!, riep de Stothakke woedend. Daarop zetten die van Deventer het op een lopen. Zij liepen de schansende boe- II VOORLICHTINGSBUREAU yuJh#,,. TT* VAN DEN VOEDINGSRAAD nv^ Ja, wist u eigenlijk 9 dat het niet gewenst is om in één maaltijd zowel spinazie als rabarber op tafel te brengen; beide zijn rijk aan oxaalzuur, een stof die de op neming van kalk kan tegengaan. 9 dat het kalkgehalte van de voeding niet van invloed is op het ontstaan en het verloop van aderverkalking; ook volwassenen en bejaarden doen er goed aan dagelijks kalkrijke levens middelen, zoals melk en kaas, te ge bruiken. 9 dat de voedingswaarde van gerech ten, die in een stapelpan of hoge drukpan zijn. gekookt, virijwel niet verschilt van die van gerechten, in gewone pannen bereid. e dat het niet nadelig is voor de' voe dingswaarde om doorregen vlees lang te stoven. Aangezien vleeskooknat en jus toch niet weggegooid worden, gaan mineralen en vitamines, die er tijdens de verwarming in oplossen, niet verloren. dat inmaakpompjes niet geschikt zijn voor het conserveren van vlees en de meeste groenten; voor het inma ken van vruchten en zure groenten zoals rabarber en postelein kunnen zij eventueel wel dienst doen. dat een ruim gebruik van suiker als broodbelegging schadelijk is voor het gebit, vooral van kleuters en oudere kinderen. Dit geldt zowel voor witte als voor bruine (ook ruwe) suiker. dat vooral in deze tijd van het jaar in het groenterijk veel frisse gezonde' broodbeleggingen te vinden zijn: ra dijs, komkommer, tomaat, worteltjes. dat het kweken van tomaten in ons land nog geen 60 jaar oud is en dat bananen hier vóór het begin van deze eeuw onbekend waren. 9 dat aardappelen 's zomers ongeveer 5 maal zoveel vitamine C bevatten als in het voorjaar en 's zomers daar door tot onze beste vitamine C-bron- nen behoren. 9 dat een koelkast niet beter maar juist slecht koelt wanneer er een dikke laag ijs om het vrieslichaam is gevormd; het is nodig om de kast geregeld te ontdooien voordat zich veel rijp heeft afgezet. dat ook in voorjaar en zomer peul vruchten best smaken en op gezette tijden een plaats in het menu verdie nen; een rauwe groentesla smaakt er prima bij. Van een rest bonen kan b.v. een slaatje worden gemaakt. aardbeien en andere zachte vruchten zich goed lenen voor diepvriezen. Zij kunnen voor het invriezen bedekt worden met een suikerstroop. ren en de Waardenborg voorbij, met de brullende Holter boeren achter zich aan. De boeren bemachtigden twee kanon nen, en schoten, na een gefrunnik van een half uur, op het schansende volk, dat hals over kop het kasteel de Waar denborg instoof. De bergevaarder Rips uit Deventer was bezig te sterven, maar niemand keek naar hem, want heel Holten brulde om wraak wegens het ver nielen van de kostbare rogge. Daar was in die dagen immers de hoop van de boer op gevestigd. Intussen was onder de bedrijven door de knecht van de Stot hakke te Goor aangekomen, en bracht de boodschap over aan de heer Van Heeckeren. Deze schudde bedenkelijk het hoofd, het was zeker een boodschap om hem te bedriegen, en de knecht van de Stothakke werd dan ook maar voor alle zekerheid in de kerker gesloten tot de heer Van Heeckeren de tijd gekomen achtte om de ridder van de Waarden borg af te straffen. Intussen, Wolfert van de Waardenborg kon het niet op zich laten zitten, dat een troep muitende boeren tegen hem als wettig heer van Holten in opstand kwam. Smerig canail le!, bulderde hij, toen de boeren met een kanon de wacht van de toren naar be neden schoten. De boeren hadden hem het hoofd van de romp geschoten. Hei melijk wilde hij een ruiter naar Deventer sturen om nog meer volk, maar de rui ter werd gegrepen door een paar Holter beestenkopers en ergens in het bos ste vig aan een boom gebonden. Plotseling besloot Wolfert van de Waardenborg een uitval te doen. Het werd een vrese lijk gevecht tussen de Holtenaren en de bezetting. De bezetting was in zover in het voordeel, dat zij dekking had. Maar die van Holten waren ook niet mis. Zij begonnen de vrouwen en kinderen van de Deventer soldaten voor de burcht fe drijven en nu durfde de bezetting niet te schieten. Heer Wolfert dacht lang en diep na. Hij vocht voor eer en stand. En de boeren voor hun broodkoren. Wat was een handvol muitende Holtenaren feitielijk? Wanneer Deventer nu maar kwam met hulp, dan was het een kwes tie van uren. Elke tiende man van de Holtenaren zou worden afgemaakt, en elk tiende huis in b/rand gestoken. Maar hulp van Deventer kwam niet. En ook de heer Van Heeckeren bij Goor kwam nog niet om de beztting van de Waardenborg tot mosterd te slaan. De Holtenaren waren in zover meester van het terrein, dat hun kostbare rogge voor lopig gespaard bleef. Krijgslist van de lieer Van Heeckeren. De heer Van Heeckeren bij Goor was een geslepen jongen. Hij wist dat Wol fert van de Waardenborg nog ongetrouwd was en dat de freule van de Stoevelaar bij Goor graag een man wilde hebben. Wolfert van de Waardenborg was een man van omstreeks vier en dertig jaar. Tot nu toe had zijn werk hem zodanig in beslag genomen, da hij aan vaste ver kering niet had kunnen denken. Steeds had hij onder de vanen van de Utrecht se bisschoppen gestreden, tot hij een paar jaar geleden zijn vader als kaste lein van de Waardenborg was opgevolgd. De heer Van Heeckeren nu had een nicht die op de Stoevelaar bij Goor woonde en die nogal manziek was. Hij liet de knecht van de Stothakke uit-de kelder halen en deze moest met de bode van Heeckeren mee naar Holten om aldaar een bod te doen aangaande de overgave aan fcte heer Van Heeckeren bij Goor. De knecht van de Stothakke gooide roet in het eten. Even voor Hilten zette de Stot- hakkenknecht het op een lopen en riep moord en brand. De Holtenaren liepen toe en grepen de bode van Goor en leg den hem aan een ketting. De Stothakke kreeg zodoende de brief en ging er mee naar de Holter pastoor. De geestelijke zag er wel iets in en ging eerst met de boeren praten. Doch deze hadden de zaak gauw door. Laat de heer Van Heeckeren zijn freule maar houden. Wij willen de ridder van de Waardenborg in handen hebben en hem verjagen. De drost van Salland bemoeide zich intussen met het geval. Het gaf geen pas, dat landvolk als dat van Holten in verzet kwam, daar moest wat aan gedaan wor den en hij waarschuwde de stad Deven ter. En die van Deventer namen hun maatregelen. Heer Wolfert van de Waar denborg werd van zijn post ontheven en een Deventer viskoper werd kastelein en tollenaar van Holten. De viskoper werd stevig in het zadel geholpen. Dit had in zover succes!, dat de bezetting weldra teruggeroepen werd en de Holter boeren (het was inmiddels Sint Japik geworden) aan de rogge-oogst moesten. Zij hadden nu een maand lang geen tijd om te vech ten. En Wolfert van de Waardenborg zwierf rond. De heer Van Heeckeren te Goor was kokend van woede, dat hij te lang gewacht had om toe te slaan, nu was de Waardenborg in vaste handen van Deventer. In oktober 1344 kregen de Holtenaren in de gaten, dat zij mét hun nieuwe kastelein op de Waarden borg van de regen in de drup waren ge komen. De nieuwe kastelein, die tev.ens meteen schout was geworden, bleek een krent van een kerel te zijn, die te Holten op alle slakken zout legde. De Stothakke had gehoopt, d(at hij als voornaamste boer tenminste schout vanHolten zou worden. En nu was het zo, dat Deventer heren hem bijna dwongen om zijn vrij belangrijk erf te verkopen. En nu was het zo, dat de Stothakke toenadering zocht tot zijn oude vijand Wolfert van de Waardenborg!. De laatste vertoefde bij zijn neef ridder Dollebotter op de Wegstapel. Beiden waren gegoed. De één onder Bathmen, de ander te Heeten. Maar de Waardenborgs hadden sinds vier geslachten op de Waardenborg ge zeten. En nu door de macht van De venter en door de zwakheid van de bis schop van huis en hof verdreven. On danks de hoog oplaaiende twisten over het schansen in de rogge-akkers had Holten in de gaten, dat een ridder Waar denborg toch nog heel iets anders was dan een Deventer viskoper. (Wordt vervolgd). VAN COEVERDEN. De Stichting „Het Overijsselsch Landschap", die zaterdag te Holten haar (druk bezochte) jaarvergadering hield, heeft op de voorpagina van het jaarverslag over 1960 een „angstdroom" getekend: een eenzaam boerderijtje, liggend als het ware op een eiland temidden van de woelige baren. En die baren bestaan niet uit watermassa's doch uit onafzienbare colonnes auto's, bromfietsen, bussen, motoren en scooters beladen met toeristen. De jaarlijkse groeiende Euromarkt met de daaraan verbonden stijgende welvaart dreigt de natuur te verstikken, zo zegt het stichtingsbestuur, dat er echter onmiddellijk aan toevoegt, dat de welvaart het voordeel heeft dat méér mensen dan voorheen erop uit kunnen trekken, van de natuur kunnen genieten en leren beoordelen wat waard is behouden te blijven. Op die manier kan wellicht ook beter begrip ontstaan voor het streven van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten (en dochter stichting „Het Overijsselsch Landschap"). Zaterdag a.s. herdenkt het echtpaar G. J. Gervedink Nijhuis en G. Gervedink Nijhuiis-Aa^tink in de Dorpsstraat zijn vijftigjarige echtvereniging. De heer Ger vedink Nijhuis is 70 jaar en zijn echtge note 69 jaar. Beiden zijn nog goed ge zond en werken nog normaal mee in hun bedrijf. Hij in het schildersbedrijf en zijn vrouw in de winkel, en beiden hopen dit echt nog een tijdje vol te hou den, want „teumig gaon" is niets voor dit gouden paar. Dit gouden huwelijksfeest zet tevens hun zaak in het goud, want ten tijde van zijn huwelijk is de heer Gervedink Nij huis begonnen met zijn schildersbedrijf, annex meubelhandel. Eerst als patroon alleen, later met een leerling en nu werkt men met 6 man in het bedrijf. In 1918 is men met een winkel begonnen in galanterie, speelgoed, enz. Zij heeft.nu pas een mooie nieuwe pui gekregen met een paar flinke spiegelruiten. Dat het in 1911 toen men dus begon geen vetpot was blijkt wel uit het feit, dat men b.v. een z.g. Deventer stoel (rode houten stoel met biezenmat) verkocht met 1 dubbeltje winst. Er was toen ook al sprake van concurrentie, want als b.v. voor een bruiloftsfeest een cadeau moest worden gekocht, dan werden eerst de plaatselijke zaken afgelopen om de prijs van het eventuele cadeau op te horen. Het uurloon, dat in rekening kon worden gebracht, bedroeg toen 10 cent, zodat er ook niet veel te verdienen viel. Het eer ste karwei, dat de heer Gervedink Nijhuis als schilderspatroon na zijn huwelijk aannam was het schilderwerk van de o.l. school in Espelo onder toezicht van de heer Eggink uit Laren, die toen blijkbaar als gemeente-opzichter fungeerde. Het zal het gouden echtpaar op deze heugelijke dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. De jaarvergaderingen van Het Overijs selsch Landschap zijn altijd zeer geani meerd, niet zozeer tijdens de behandeling van de huishoudelijke agenda' dan wel tij dens de traditionele excursie welke er in de middaguren op volgt en welke ditmaal leidde door 't prachtige Boetelerveld te Raalte, eigendom van de stichting. Voor wat de zakelijke kant van de jaar vergadering betreft: de bijdragen van het Rijk zijn onveranderd op 50 procent vast gesteld gebleven en met instemming is de mededeling ontvangen, dat de provincie thans een natuurfonds heeft ingesteld voor werk op het terrein dat ook Het Overijsselsch Landschap bestrijkt. Een vorig jaar gehouden inzameling bij Overijsselse bedrijven leverde een bedrag van ruim f121.425 op (boven verwach ting!) en de toezeggingen voor een jaar lijkse bijdrage beliepen ruim f 10.600,—. Deze bedragen zijn zeer welkom, daal de stichting duidelijk ondervindt dat de grondprijzen steeds sterker stijgen het geen de aankopen bemoeilijkt. Met zorg beziet het bestuur de toene mende vervuinng van beken, kanalen en rivieren. Beheer Friezenberg Het financiële verslag vermeldt een ba tig saldo van ruim f 140.000 het - saldo eind 1959 was f17.000). De giften belie pen vorig jaar ruim f 136.000, de subsidies f21.000 en de contributies f2.400. De wa termolen Bels (bij Vasse) werd voor het symbolische bedrag van een gulden over gedaan aan de molenstichting. Het ge bouw is thans hersteld. Het is de bedoe ling, dat in het bouwwerk ernaast een soort restaurant wordt gesticht. De stich ting heeft op het ogenbik ongeveer 500 ha in eigendom waarvan Boetelerveld Gevonden: damespolshorloge; 2 zil verbons; fototoestel in leren tas. Verloren: dames-overschoen; regen broek; portemonnaie met inhoud; groene legertas, inhoudende: studieboeken. Inlichtingen dagelijks (doch uitslui tend tussen 9-12 en 14-22 uur). (Raalte) en Beerzerveld en Beerzerbelten (Ommen) verreweg de grootste in opper vlakte zijn. De jongste aankopen, na 1960, zijn onder meer 12 ha Numendal (Holten), ruim vijf ha Berg vennen (Denekamp) en zes ha in Balkbrug. Een in 1960 uitge voerd vegetatiekundig onderzoek bracht aan het licht, dat verscheidene gedeelten van het reservaat Stroothuizen (Dene kamp) zeer belangrijk zijn; o.a. werd la- vendelheide aangetroffen. Het stichtings bestuur heeft in principe besloten de Frie zenberg (Markelo) voor wat onderhoud en beheer betreft bij veertigjarig contract over te dragen aan O. K. en W. De ver nielingen door het publiek zijn hier name lijk groot en de stichting is financed niet in staat hier iets tegen te doen. Er zal nu een afrastering komen, doch de Friezen- berg blijft voor het publiek toegankelijk. Deze (28ste) vergadering van de stich ting „Het Overijsselsch Landschap" stond onder leiding van haar voorzitter de heer E. ten Cate HEzn uit Almelo. (Prov. Ov. en Zw. Crt.) Baby-huidje 1 POEDtR-ZALF OLIE ZEEP Men verzoekt om opname van het vol gende: Vrijwel elke dag wordt men gecon- fronteerd met de nood in de wereld. Een wereld, die door de moderne communica tiemiddelen steeds kleiner wordt, waar door deze confrontatie met „de wereld in nood" des te schrijnender is. Het gevaar bestaat echter, dat de nood in eigen land, zo niet vergeten, dan toch wel meer dan vroeger over het hoofd wordt gezien of zelfs niet zo urgent wordt geacht. En juist binnen eigen grenzen op het terrein van de kinderbescherming, valt nog zo ontzettend veel te doen. Ook 37. Zo geluidloos mogelijk lieten de jon gens zich langs het koord naar beneden glijden. En na een inspannende glijpartij stonden ze dan eindelijk op vaste grond. Dat „vast" was eigenlijk te mooi uitge drukt. Want hun voeten zakten weg in een klamme, vunzige laag, die bij nadere be schouwing een hoop vuilnis bleek te zijn. „Misschien is dat het behoud van kapi tein Fraser en zijn mannen geweest," hoopte Dick, „met een beetje geluk zijn ze er in elk geval levend vanaf gekomen." De plaats, waar ze zich thans bevonden, bleek het begin van een gang te zijn, die zich al spoedig in tweeën splitste. Zonder zich lang te bedenken, stapte Dick, als een geboren Engelsman, de linkse van de twee in. Op hun tenen, zonder van de lan taarn gebruik te maken, slopen de avontu riers de gang in, dicht langs de muur, scherp luisterend naar elk verdacht geluid. Dick overpeinsde, dat er geen eind aan deze tocht leek te komen, toen dit eind zichzelf aankondigde als een hevige bot sing. „Terug", gilde Dick, die zijden Chinese kledingen een mes gevoeld had, en drong zich in de duisternis zo dicht mo gelijk tegen de muur aan. die eens per jaar een beroep pleegt te doen op de offervaardigheid van het Ne derlandse publiek. De Nationale Collecte Kinerbescher- ming, waarvan de uitvoering is opgedra gen aan de Samenwerkende Kinderbe scherming Organisaties (Stichting SA- KOR), beoogt het tekort op de begrotin gen van meer dan vierhonderd vereni gingen en instellingen die zich verant. woordelijk weten voor ruim vijftigdui zend (50.000) kinderen te verminde ren. Dit tekort is een gevolg van het feit, dat de werkelijke kosten hoger liggen dan de Overheidssubsidie en de eigen inkomsten tezamen bedragen. Bij de komende Nationale Inzameling voor de Nederlandse Kinderbescherming kunt U daadwerkelijk tonen, dat U, naast de reeds omvangrijke hulp aan de „we reld in nood", ook de nood in eigen land wilt helpen lenigen. Kinderbescherming is misschien niet zo spectaculair als bijvoorbeeld de hulp aan de hongerende kinderen in Kongo of bijstand in de Aktie Toltèn, maar is zeker niet minder belangrijk. De jeugd van vandaag is immers de maatschappij van morgen. Vijftigduizend van deze kinderen, aan de zorgen van de Nederlandse Kinderbe- schermings-instellingén toevertrouwd, willen in die maatschappij graag even zeer een gelijkwaardige plaats innemen. Mede door Uw hulp kan dit mogelijk worden. Laat daarom de komende Nationale collecte Kinderbescherming niet zonder meer aan U voorbijgaan. Moge Uw bij drage een offer zijn! 13-20 mei: Nationale Collecte Kinder bescherming. 50.000 kinderen rekenen op U! I. Jalink-Dubbelman.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5