Geslaagde Jeugddag van het C.J.V. Feestmarkt in Holten Groene Kruis-bestuur gaf rekening en verantwoording Gebouw „Irene" bijna overbevolkt Lompenactie in Dijkerhoek Drukke Hemelvaart met slechts 1 verkeersongeval Boekbespreking AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand No. 19 Jaargang 13 ZATERDAG 13 MEI 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05^83 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. (a contant) 2.50. Iedere mm. meer 0.10 De eerste jeugddag, die de Provinciale Commissie van het Chr. Jongeren Ver bond zaterdagmiddag in Holten organi seerde, is een groot succes geworden. Het experiment, dat op 13 mei te Ommen en op 27 mei in de Noord-oostelijke Polder herhaald zal worden, mag volledig ge slaagd genoemd worden. Meer dan 500 jongens en meisjes kwamen met hun leiders en leidsters in het jeugdgebouw „Irene" bijeen en hebben daar genoten van het optreden van de vertel- en voor drachtkunstenaar Oosterwelder uit Am sterdam en van hetgeen de jongelui door een goede zelfwerkzaamheid op verschil lende wijze zelf presteerden. Groepjes van de Chr. jeugdverenigin gen uit Almelo, Borne, Delden, Markelo, Holten, Dijkerhoek, Espelo, Okkenbroek, Heino, Wesepe, Colmschate, Enter, Wilp en Twello vulden de zaal en konden er nauwelijks een plaats vinden. Eigenlijk was het weer veel te mooi om al die kin deren in een zaal te stappen, maar het deed aan hun enthousiasme voor het ge- bodene niets af. Met gejuich en vreugde kreten werden de vriendjes, die op het toneel verschenen en daar wat ten beste gaven, begroet en met een 'daverend ap plaus werden zij telkens beloond. Het was voor de jeugdige bezoekers, die op de fiets en met autobussen naar Holten waren gekomen, een vreugdevolle mid dag. WELKOM. Nadat Henk Rietberg uit Holten, voor zitter van de Jeugdring, die bij de orga nisatie van deze bijeenkomst een belang rijk aandeel had, een hartelijk welkomst woord had gesproken, waarin hij o.a. zei, dat de 260 opgegeven bezoekers er ruim 500 waren geworden, berustte de leiding van deze eerste jeugddag verder bij de heer Henk ter Haar uit Almelo, de voor zitter van de provinciale commissie van de CJV, die daarbij uitstekend geassis teerd werd door Mevr. A. Wassink-Ib- benhorst uit Enter, de voorzitster van de viouwelijke afdeling van het provinciaal jeugdwerk, die er slag van had de kin deren met zang en spel bezig te houden. Dp beide bezoldigde secretarissen, die het CJV heeft aangesteld, om het jeugdwerk in meer moderne banen te leiden, Dick ten Brug uit Hellendoom en mej. J. Slat man uit Gramsbergen, ontbraken deze middag niet en hebben goede indrukken kunnen opdoen op deze samenkomst. De heer Ter Haar zei nog in zijn ope ningswoord, dat Amsterdam de provin ciale commissie ontraden had jongens en meisjes gelijktijdig samen te brengen en hij deed daarom een beroep op zijn jeug dig gehoor de orde uitstekend te hand haven. Dat beroep bleek niet nodig te zijn, want de hele bijeenkomst verliep vlot en in de beste orde, zodat het pro gramma op tijd kon worden afgewerkt. VOOR DE ZIEKEN. Tijdens de bijeenkomst vertelde Me vrouw H. A. ter Steege-Meijer uit Hen gelo iets van het werk voor zieke kinde ren, die gratis het blad „De Springplank" kunnen krijgen, en over de meisjes- en jongenskampen in Overijssel, waarvan hun leiders en leidsters hen meer kun nen vertellen. Haar beroep op de jeugd om een kleine bijdrage voor dit zieken- werk bleef niet onbeantwoord. De inza meling bracht f98,81 op. Het optreden van de heer Oosterwel der bestond uit een spannende vertelling, die de titel droeg: „Schooiertje en Ko ningin". Het verhaal speelt in de dagen, dat Koningin Victoria van Engeland over een rijk van achthonderd miljoen inwo- Maandagmiddag 15 mei om pl.m. half zes zal de lompeninzamelingsploeg „ope reren" in Dijkerhoek. In deze buurtschap is de opbrengst ieder jaar weer meege vallen en ongetwijfeld zullen de Dijker hoekers de goede traditie handhaven en ock deze keer weer voor een verrassen de opbrengst zorgen; een verrassing, die overigens zeer welkom is, want op de n:euwe trommen, die de drumband op Koninginnedag officieel heeft „ingesla gen", rust nog een schuld van vierhon derd gulden. In het dorp en naaste om geving zal binnenkort nog een na-inza meling worden gehouden, aangezien bij de in april gehouden inzameling verschillende huisvrouwen nog niet met de schoonmaak begonnen waren en zo doende de lompen nog niet beschikbaar v/aren. Ze beloofden toen ze te zullen bewaren voor ,,'t meziek" en de lom pen, die HMV beslist niet kan missen, zullen opgehaald worden. ners regeerde. De arme Freddy Wientjes, nog van Nederlandse stam, afkomstig uit de meest miserabele krotten van Lon den, wees, doordat hij door de pokken zijn ouders en zusje verloor, wordt als schooiertje ontdekt in het paleis van de koningin en door haar maarschalk Wel lington geadopteerd. Hij wordt hofarts, later lijfarts van Koningin Victoria en sticht na haar dood een grote kliniek voor geestelijk gestoorden. Zijn spreuk was: „De mens die God lief heeft, zal zijn naaste niet vergeten". Dit historische verhaal, met verve voorgedragen, maak te diepe indruk op de jongens en meis jes. Er volgden nog een pantomime „De Zwerver" door de meisjesclub uit Twel lo; volksdansen door een groep uit Wilp; een één-acter „De barbier met één klant", opgevoerd door Dijkerhoek en accordeonmuziek van Jan Wilmerink uit Dijkerhoek. Dat het jeugdwerk der CJV reeds wat j modern karakter heeft gekregen, bleek wel uit het optreden van de Holtense band „The Silver Stars", 3 musicerende jongens en 3 zingende meiskes, die groot enthousiasme brachten met „Tommy uit Tennessee", „Please help I'm falling" en „Iedere dans is een kans". Maar ook het accordeonnummer „Hou je echt nog van mij" van Jan Wilmerink werd spontaan meegezongen en bracht stemming in de zaal. De groep Borne bracht in kleurrij ke kostuums Spaanse dansen, die evenals het lintenspel van de groep Almelo, be geleid door fluitspel, indruk op de jeugd maakten. De heer Wiilemink uit Bath- nien verzorgde de eigen geluidsinstalla tie. Tussen de korte pauzes werden liede ren gezongen uit het liederenblad van de CJV (uitgave III). De stemming was soms zo goed, dat de jongelui spontaan inhaakten en er een feestelijk tintje aan gaven. Aan het slot van deze prettige middag sprak de heer Ter Haar een kort geeste lijk woord, waarin hij de oudere jongens en meisjes opriep om naar de jongeren- clubs over te gaan en daar het jeugdig vuur in te brengen. Vermelden wij nog, dat van de zijde der Holtense clubs mevr. Jalink en Ds. J. H. Israël deze samenkomst bijwoon den. De Overijsselse Plattelandsvrouwen hebben dit jaar grote plannen. Welke deze plannen zijn? Wel, dat kunnen we u het beste laten weten door hieronder weer tc geven, wat het Overijssels Land bouwblad van vrijdag, 5 mei, daarover schreef: „Dit jaar gaan de plattelandsvrouwen in Overijssel het 30-jarig bestaan her denken. Inplaate van alleen maar zelf feest te vieren, besloten we nu ook eens iets voor anderen te doen. Ten eerste om de buitenwereld te tonen, wat de Bond ons in 30 jaar geleerd heeft. Ten tweede, om te laten zien, hoe de mo derne plattelander leeft en werkt en hoe het platteland er vroeger uitzag. Zo ontstond het plan voor een feest markt met daaraan verbonden' een ten toonstelling „modern platteland" en een tentoonstelling „antiek platteland". De keuze viel op Holten, omdat dit een. toeristencentrum is en onze provinciale presidente daar woont. De data zijn: 8, 9 en 10 augustus. No teert u ze vast? Ieder lid geeft een eigengemaakt ca deautje (dat hopen we tenminste) en al deze voorwerpen worden verkocht op de feestmarkt, waar ook diverse demonstra ties zullen zijn van oude en nieuwe am bachten (klompenmaker, gaostoksnijder, pottenbakster, linnenrolster enz. enz.). Op de feestwei staat een grote tent. Hierin komt een doorlopende show van klederdrachten, moderne textiel, volks dans, e.d., terwijl er een snelbuffet zal zijn, dat echte plattelandsgerechten brengt,, zoals soep, pannekoeken, yogi- hurt-gerechten en bijv. krentebrood. Met de opbrengst hiervan hopen we een deel van de kosten te bestrijden. Op de weide zelf zullen ook 'nog? diverse attractlies een plaats vinden. De afdelingen Lonne- ker en Zwollerkerspel (die op dit terrein de sporen al verdiend hebben) zijn bereid de tentoonstelling „Antiek platteland" te verzorgen. Hier zal men oud koper en tin, onderdelen van klederdrachten, sie raden, merklappen e.d. kunnen bewonde ren. Deze expositie komt in een lagere school met een prachtige hal. „Modern platteland" wordt hopelijk ondergebracht in een jeugdgebouw en zal tot stand ko men door samenwerking van onze eigen commissies, (woning, kleding en hand werk) met verschillende voorlichtings diensten en zo mogelijk met medewer king van het Groene Kruis, Plattelands bibliotheek, VHS en anderen. U ziet, het zijn grote plannen. Deze kunnen alleen slagen, met medewerking van al onze leden. Het secretariaat van de feestcommis sie is in handen van mevr. J. Bouhof- Nieuwenhuis, Putmanstraat 92, Deven ter. Telefoon (06700) 55 81. Daar kunt u alle gewenste inlichtingen krijgen. Willen de dames, die zich wel één of meer dagen kunnen vrij maken uit gezin of werk, om te helpen bij de voorbereidingen, dit zo spoedig mogelijk opgeven aan bovenstaand adres? Ook plattelandsmeisjes of dochters van leden zijn van harte welkom. 8 augustus is de eigenlijke jubileum dag. Het voorlopige programma ziet er zo uit: 10 uur feestelijke opening; 1112 uur herdenkingsbijeenkomst in de grote tent; 122 uur lopend buffet; 24.30 uur gelegenheid markt, ten- toonsteljtng en andere attrac ties te bekijken. 4.305 uur samenzang en sluiting. Op 9 en 10 augusus organiseert de middenstand van Holten allerlei voor de toeristen. Wij houden die dagen markt (zolang de voorraad strekt) en tentoon stelling, ook 's avonds open, om onze onkosten te kunnen bestrijden en zo mo gelijks nog iets in kas te krijgen voor ons plattelandsopbouwwerk. U heeft nu een eerste indruk van onze bedoeligen. Let goed op volgende publi caties. Wij zullen u geregeld op de hoogte houden van de stand van zaken." De Hemelvaartsdag gaf weer een enor me verkeersdrukte op de hoofdwegen, vooral tegen de middag, toen een stroom van voertuigen naar de motorraces in Markelo trok en 's avonds toen diezelf de stroom weer afgevoerd moest worden naar het Westen. Het toeristisch verkeer van en naar de Holterberg was deze keer minder druk dan vorige jaren, hoewel nog zeer velen met allerlei vervoermiddelen de natuur opzochten. Er ontwikkelde zich langs de wegen op de Holterberg dan ook een druk bermtoerisme, terwijl de hotels en restaurants het daar zeer druk hadden. In de zon en uit de wind was het daar best uit te houden. De politie had de nodige voorzorgs maatregelen genomen om het verkeer in goede banen te leiden. Er deed zich dan ook maar één ongeluk voor doordat te omstreeks 7.45 uur des avonds op de Deventenveg een band van een scooter klapte, waardoor de bestuur der en zijn echtgenote, die als duo-pas- sagiere meereed, over de kop gingen en vrij ernstig werden gewond. Dit ongeluk overkwam de heer A. B. Oude Aort en mevr. J. H. Oude Aort- Willemse, uit Almelo, waardoor eerstge noemde een hersenschudding en bloeden de hoofdwonden opliep en mevr. Aude Aort een kniefractuur kreeg. Dokter Nagelhout verleende de eerste medische hulp, nadat de heer H. Tulier als E.H.B.O.-er reeds enige hulp verleend had. De beide getroffenen zijn met de Holtense ziekenauto naar een van de ziekenhuizen in Almelo vervoerd. Bij de Ned. Uitgevers Mij. N.V. te Lei den is verschenen en boekje getiteld: „Belasting-gids voor de effectenbezitter" van de hand van de heer J. L. F. Engel hard, notaris. Lang niet al onze lezers zullen effecten bezitten, maar voor hen, die ze wel bezitten is dit een handig boekje, dat een beknopt overzicht geeft van de fiscale gevolgen, verbonden aan het effectenbezit. Wij deden reeds aan kondiging van een tweetal andere werk jes op belastinggebied van de N.U.M. te Leiden, die via de boekhandel verkrijg baar zijn. De kosten van dit boekwerkje bedragen f 3.25. SCHULD OP WIJKGEBOUW VALT MEE De Vereniging „Het Groene Kruis" hield woensdagavond in hotel Holterman haar jaarvergadering onder leiding van de 2e voorzitter, de heer G. J. Langenbarg. Deze herinnerde er aan, dat 1960 voor de vereniging een uitermate belangrijk jaar was, omdat daarin een lang gekoesterde wens, de stichting van een wijkgebouw, in vervulling kon gaan. De betrekkelijk lage contributie kan voor 1961 nog ge handhaafd worden, zo ve|rklaarde de voorzitter, maar in verband met de wens van de provinciale overheid, dat d.e beide wijkverpleegsters, welke nu in gemeen tedienst zijn, eerlang in dienst van de vereniging moeten overgaan en daardoor de gemeentelijke bijdrage waarschijnlijk niet op het huidige peil zal zijn te hand haven, zal zij verhoogd moeten worden. Hoe groot deze contributieverhoging zal moeten zijn zal t.z.t. worden bepaald. Hij bracht dank aan Zuster Groeneveld en Zuster Ter Borg voor de, met veel toewijding, vervulling van hun taak, aan dokter Gerritsma voor het vele dat hij gedaan heeft voor de stichting van het wijkgebouw, bood de fam. G. J. Meijer een cadeau aan voor het voormalig be heer van het magazijn en betrok in zijn dankwoqrd ook de contributiq-ophalers en de concierge van het wijkgebouw, de fam. Meerman. De voorz. herinnerde aan de koninklijke onderscheiding, welke de voorzitter, de heer Beijers, mocht ontvangen, mede door zijn arbeid voor het Groene Kruis, waarmede ook het werk van de vereni ging wordt gewaardeerd. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Brands, bleek, dat het leden tal constant is gebleven en op het einde van het jaar 1633 bedroeg, waarvan 223 inwonende leden. De wijkverpleegsters legden 2704 be zoeken af voor de ziekenverpleging, 141 voor de t.b.c.-bestrijding, 52 voor de rheumabestrijding, 1497 zuigeiingenbe- zoeken en 650 kleuter-huisbezoeken. Voor propaganda voor het consultatiebureau en voor schoolbezoeken bedroeg dit aantal resp. 650 en 5. Op het consultatiebureau voor zuigelingen werden 44 zittingen ge houden, terwijl 130 nieuwe zuigelingen werden ingeschreven. Voor het kleuter bureau bedroeg dit aantal resp. 527 en 115. Bij 8 georganiseerde inentingen werd medewerking verleend. FINANCIëLE TOESTAND De penningmeester, de heer H. J. Ool- bekkink, gaf een zeer gedetailleerd finan cieel overzicht. De exploitatierekening sloot dit jaar nog met een batig saldo. De inkomtesn bedroegen f 18.877.66 en de uitgaven f 15.182.30. Het batig slot werd alsnog in het bouwfonds gestort, dat, in clusief dit bedrag en de waarde van de door de gemeente geschonken bouwgrond, een eindsaldo vertoont van f 134.837.51. Voor de stichting van het wijkgebouw en de aanschaffing van de inventaris werd tot eind 1960 uitgegeven f 144.580,22 inclusief het bouwterrein. Er moeten nog verschillende uitgaven worden ge daan en kosten betaald, zodat de schuld, welke op het gebouw zal komen te rusten naar schatting f 15.000.zal bedragen. Dit bedrag viel de aanwezigen erg mee en zal door een hypothecaire lening wor den gedekt. De kascontrölecommissie, bestaande uit de heren A. Jalink en D. J. Kuiper, rapporteerde bij monde van laatstge noemde, dat zij de administratie keurig in orde heeft bevonden, waarna de pen ningmeester décharge wordt verleend. De voorzitter dankte secretaris en penning meester voor hun uitvoerige en keurige verslagen. De penningmeester deelde nog mede, dat de Emmabloemcollecte, na aftrek der onkosten, f 1222.11 heeft opgebracht. Hij dankte de drie collectanten voor hun be langrijke medewerking. Bij de bestuursverkiezing worden de be ren G. W. Knapen en W. Beijers, die af tredende waren, met algemene stemmen herkozen. In de plaats van de heer G. Gerritsma, die bedankte, wordt gekozen de heer M. Tromop. SLUITENDE BEGROTING Hierna komt aan de orde de vaststel ling van de begroting voor 1961. Deze sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 17.300.De exploitatie van het wijkgebouw sluit met een nadelig saldo van f 2780.—, welk bedrag in de Zaterdag 13 mei des namiddags: Brand weerwedstrijden bij „De Waag" te Hol ten. Zaterdag 13 mei: Groot bal in „Amicitia" met medewerking van „The Eastland Jazzband". Zaterdag 13 t.m. zaterdag 20 mei: Natio nale collecte Kinderbescherming (zie bericht). Maandag 15 mei van 18-20 uur: Uitgifte in voorverkoop van abonnementen zwembad Twenhaarsveld ten gemeen tehuize. Maandagavond 15 mei, 17.30 uur: Lom peninzameling ten bate van HMV in Dijkerhoek. Dinsdag 16 mei, 8 uur: Ledenvergadering afd. Holten Ned. Bond van Plattelands vrouwen in Hotel Holterman. Woensdag 17 mei, v.m. 7 uur: Bezoek plattelandsvrouwen aan Garmerswol- de. (Opgave vóór 12 mei aan mevr. D. Dikkers-Rensen Donderdag 18 mei, n.m. 1 uur: Vertrek Hervormde vrouwenvereniging vanaf Smidsbelt naar Stork-fabriek te Hen gelo. Donderdag 18 mei, 8 uur: Ledenvergade ring Holtense Hengelsportvereniging „De Rietvoorn" in hotel Holterman. Maandag 22 mei (Pinkstermaandag): In ternationaal voetbaltoernooi „Markelo Vooruit" bij café „De Poppe". Pinkstermaandag: Landelijke Rijvereni- ging „Bergruiters" naar nationaal con- cours-hippique te Eerbeek. Woensdag 24 mei, 8 uur: Sluitingsavond der Hervormde vrouwenvereniging in „Irene". Zaterdag 27 mei: Drumband HMV naar concours te Wierden. Maandag 29 mei: Schaakwedstrijd Nij- verdal-Holten te Nijverdal. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Broeyer. Extra collecte voor In wendige Zending. De tweede kerk dienst begint dus om 10 uur. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Extra collecte voor Inwendige Zending. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Evangelisatie in N. Brabant en Limburg. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Geboren: Derk, zv J. Schokkin en H. J. B. Korten, Holterbroek 84. Tonia, dv H. Koopman en H. Aanstoot, Look 62b. Ondertrouwd: J. B. Veneklaas, 24 jr. en G. J. Aalpol, 25 jr., beiden te Holten. Gehuwd: L. J. Wielage, 24 jr., Eind hoven en M. F. C. van Angelbeek, 22 jr., Holten. Overleden: Z. Schutte, 90 jr., weduwe van A. Jansen, Beuseberg 103. A. Ste vens, 72 jr., weduwe van J. W. Zand- voort, Espelo 31. OFFICIËLE PUBLICATIES SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Holten maakt bekend, dat hij verhinderd is om op woensdag 17 mei a.s. zijn wekelijks spreekuur te houden. Het wordt ver plaatst naar donderdag 18 mei d.a.v. van 10-12 uur. Holten, 10 mei 1961. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. TIJDELIJKE AFSLUITING WEGEN VOOR DOORGAAND VERKEER Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat de Waagweg en de Industriestraat, vanaf de Kerkhofs- weg tot aan de Waagweg. op zaterdag 13 mei 1961 van 10 uur tot 17 uur voor het doorgaand verkeer GE SLOTEN zullen zijn. Holten, 10 mei 1961. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. gewone begroting is opgenomen, die te vens een bedrag van f 385.voor „on voorzien" aangeeft. Een van de leden, de heer H. Soer, vindt dit bedrag wel erg aan de krappe kant en vraagt of het niet wenselijk is, de contributie alvast met fl.per jaar te verhogen, in afwachting van de defini tieve regeling. De voorzitter acht deze verhoging nu nog niet nodig, zodat hier toe niet wordt besloten. Nada in de plaats van de heer D. J. Kuiper tot lid van de kascommissie is benoemd de heer G. J. Meijer, die dank brengt voor het ontvangen cadeau en er nog enkele mededelingen zijn gedaan om trent het gebruik van het wijkgebouw en zijn doelmatigheid, dankt de heer Jalink namens de E.H.B.O.-afdeling nog voor het gebruik van het gebouw door zijn vereniging en voor de hulp van de zusters.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1