Uit het plaatselijk parlement Bescherming van het Overijssels Landschap DE TEMPEL VAN KWUNGH0 Provinciale jewgddag Aanbesteding 16 woninget en Postkantoor Plattelandsbibliotheek Holten Café"s tot twaalf uur open. Concierge benoemd aan Ulo-school. Tarieven voor zwembad vastgesteld. Crcdieten voor verharding Oude Deventerweg, Trompsweg en ambtswoning voor de secretaris. In de vrijdagavond van de vorige week gehouden openbare vergadering van de raad werd op voorstel van B. en W. be sloten tot de volgende grondaankopen: a. Van de heer J. H. Müller, Kerkstr. 46 mi f 2.per m2. b. Van de heer A. Mulder, Oranjestr., 354 m2 voor totaal f 2509. c. Van de heer N. J. Gerus te Amstel veen 388 m2 voor totaal f 1795. d. Van mevr. A. v. Rooyen te Huizen 760 m2 voor totaal f 809. Ook ging de raad accoord met het voor stel om voor een bedrag van f 18300. aan te kopen een woning met erf (1243 m2) van de heer B. Tukkers te Holten. Dit perceel zal worden afgebroken en ter plaatse zal de plattelandsbibliotheek worden gebouwd en mogelijk zal op dit punt ook de muziektent verrijzen. De mededeling over de muziektent was voor de heren H. Klein Velder- man aanleiding tot het stellen van de vraag of de muziektent niet zal worden gebouwd in „Kalfstermansweide". Bur gemeester Enklaar deelde hierop mede, dat het beraad over de plaats waar ge bouwd zal worden nog gaande is en dat overleg zal worden gepleegd met de Hol- tense Muziekvereniging. Men hoopt t.z.t. op deze kwestie nader terug te komen. VERKOOP GROND Besloten werd tot verkoop van bouw terreinen aan mevr. J. B. M. Eisma te Velp en de heer H. D. Alink te Hilver sum, resp. voor f 8000.en f 9600.De verkochte percelen zijn gelegen in de driehoek Raalterweg-Jeurlinksweg-Oude Diepen veenseweg. Ook ging de raad accoord met het voor stel om bouwterrein te verkopen t.o. van de H. J. Wansinkstraat (achter de heer G. Aaftink) aan Scholtens Accountancy te Oss. Er zullen op dit terrein 9 koop woningen worden gebouwd. EERVOL ONTSLAG Onder dank voor de bewezen diensten werd eervol ontslag verleend aan de heer K. A. Koekkoek als ambtenaar van de burgerlijke stand; aan de heer H. Brands als technisch ambtenaar en aan de heer H. P. O. C. Koning, als onderwijzer van de Openbare School voor ULO. CONCIERGE BENOEMD Met algemene stemmen werd tot con cierge van de Uloschool benoemd de heer G. W. Knapen te Holten. Voor deze func tie hadden B. en W. tevens candidaat ge steld de heren H. Nijerees, Kolweg 10 en H. G. Tuitert, Sparrenweg 12. De func tionaris moet worden gezien als ambte naar in algemene dienst van de gemeen te. Zijn hoofdfunctie is concierge, doch hij zal o.a. moeten assisteren bij het op halen van de huur. Het gemeentelijk wo- ningbezit wordt steeds groter en ge meentebode Mekenkamp, die men toch ook nog wel eens op het huis der ge meente wil zien, heeft, wanneer ver schillende zaken volgens plan zullen worden afgewerkt, dringend hulp nodig. De concierge moet er beslist op rekenen,, dat hij vrijaf zal hebben als de Uloschool wegens vakantie gesloten zal zijn. De heer Sprokkereef zou de con cierge uit 's rijks kas betaald willen zien, maar dit zal volgens de voorzitter niet lukken. OM DE VEERTIEN DAGEN VRIJE ZATERDAG Een voorstel van B. en W. om het ge- meentepersoneel om de veertien dagen een vrije zaterdag te geven, ontmoette geen enkel bezwaar. De afdeling burger lijke stand zal elke zaterdag geopend zijn van 8.309.30 uur. CAFE'S TOT 12 UUR OPEN Het voorstel om het sluitingsuur van vergunnings- en verlofslokaliteiten te verlengen tot 12 uur, vond weinig sym pathie in de gelederen van de protes tants-christelijke fractie. De heer G. Landeweerd verklaarde, dat niet alle caféhouders met een uur langer open in hun schik zouden zijn. Tijdens het vakantieseizoen zou de heer Lande weerd tegen een uurtje langer open geen bezwaar hebben. Het deed hem deugd, dat de verlenging niet voor de zondag zal gelden. Ook de heren Rietberg, Teeselink en Westerik konden de noodzaak van ver lengen niet inzien. Gasten en passanten kunnen na sluitingsuur in de café's en hotels terecht. Elf uur is een behoorlijke tijd om er een punt achter te zetten. Een vergadering heeft dan lang genoeg ge duurd. Wanneer men het sluitingsuur stelt op 12 uur loopt men de kans, dat men de volgende dag thuis komt. Als men om één of andere reden 11 uur te vroeg vindt, kan verlenging worden ge vraagd. Men moet nog later naar bed gaan niet in de hand werken. Het is vooral voor de jongelui van groot belang dat ze 's avonds op tijd onder de wol lig gen. De jeugd hoort op tijd in bed, aldus de heer M. Teeselink, die met z'n verklaring in onze herinnering opriep het versje uit lang vervlogen jaren: „Naar bed, naar bed, zei duimelot Nadat wethouder Wansink had ver klaard, dat het verzoek om verlengen niet door B. en W. was gedaan, en de voorzitter had laten weten een tegen stander te zijn van „beperken en bevoog den", werd het voorstel aangenomen met de stemmen van de A.R. en C.H.-leden tegen. Tot handwerkonderwijzeres aan de openbare school voor ulo werd benoemd de enig voorgedragene, mevr. D. F. Klei- boer-Alferink te Deventer. OPENSTELLING ZWEMBAD EN TARIEVEN Het voorstel betreffende de openstel ling van het zwembad „Twenhaarsveld" en de tarieven, gaf weinig stof tot dis cussie. De heer Landeweerd zou het bad zondags willen openstellen vanaf 2 uur inplaats van om 12 uur. Het personeel zou dan eerst rustig kunnen eten. Voorzitter: We moesten een grens stel len en hebben 12 uur geschikt gevonden. De kerkdiensten zijn dan beëindigd. De heren Teeselink en Rietberg ver klaarden zich zeer content met het voor stel van B. en W. betreffende de open stelling, doch laatstgenoemde vond de tarieven aan de hoge kant. Voorzitter: De tarieven zijn vastgesteld in overleg met de adviseur voor de orga nisatie van het zwembad, de heer W. Ha- verkorn te Lochem en gelijk aan die wel ke in andere gemeenten gelden. De heer J. H. Sprokkereef vond het tarief voor groepen (bijv. voor kinderen die een schoolreisje maken) nog al prij zig (21 t.m. 30 pers. f 0.35 p.p., van meer dan 30 personen f 0.30 p.p.). De heer A. Jansen: Dan maar een zakje patat minder. Zonder hoofdelijke stemming werden hierna de volgende tarieven vastge steld: I. Openstelling bad. 1. Gedurende het badseizoen zal het bad voor het publiek geopend zijn: a. van des maandags tot en met des zaterdags van 8 uur tot een half uur vóór zonsondergang, met uit zondering van de maanden juli en augustus, gedurende welke maan den het bad vanaf 7 uur geopend zal zijn; b. des zondags van 12 uur tot een half uur vóór zonsondergang. 2. In door burgemeester en wethou ders te bepalen gevallen kan de da gelijkse leiding van het bad van ge noemde sluitingstijden afwijken. II. Tarieven van de toegangsbewijzen, lesabonnementen, parkeergelden enz. 1. Abonnementen per seizoen: a. voor volwassenen f 12.voor niet-volwassenen f 7.50. b. gezinsabonnementen per seizoen: voor de eerste volwassene uit een gezin f 12.voor de tweede en volgende volwassene uit hetzelfde gezin f 7.50; voor de eerste niet-volwassene uit dit gezin f 2.50; voor de twee de en volgende niet-volwassene uit dit gezin f 1.50. c. lesabonnementen: vor lesabonnementen, welke recht geven op 12 zwemlessen in een bepaalde periode op gezette tij den, vast te stellen door de leiding van het zwembad, f 7.20. De lesabonnementen geven alleen toegang tot het bad indien men in het bezit is van een geldig toe gangsbewijs. d. voor een duplicaat-abonnement f 1.—. e. De abonnementen zijn persoonlijk en moeten voorzien zijn van een foto. Zij, die niet in de gemeente Hol ten woonachtig zijn en niet in het bezit zijn van een foto, moeten zich kunnen legitimeren (bijv. door middel van rijbewijs, pas port, kamp kaart enz.). 2. Dagkaarten: voor volwassenen f 0.75; voor niet- volwassenen f 0.50. 3. Tienbadenkaarten: voor volwassenen f 6.voor niet- volwassenen f 4. De tienbadenkaarten hebben een geldigheidsduur van ten hoogste 14 dagen. 4. Groepskaarten: (rechtgevende op één bad). voor groepen, welke tenminste moe ten bestaan uit meer dan 20 perso nen, de leiding inbegrepen, gelden de volgende tarieven: van 21 t.m. 30 personen f 0.35 per persoon; van meer dan 30 personen f 0.30 per persoon. 5. Onder volwassene wordt verstaan degene, die op 1 mei van het desbe treffende jaar .de leeftijd van 21 jaar heeft bereikt. 6. Parkeergelden: Voor het parkeren van rijwielen, bromfietsen en motorvoertuigen is geen vergoeding verschuldigd, be halve gedurende de maanden juli en augustus en op zaterdagen en zon dagen gedurende het overige bad seizoen. Per stalling (uitgezonderd rijwielen) f 0.20. VERHARDING ZANDWEGEN In een enkele maanden geleden gehou den vergadering, ging de raad accoord met het voorstel om credieten te verle nen voor de verharding van de Landu- werweg en de Sangeldijk, doch aange zien de Cultuur Technische Dienst (C.T.D.) een belangrijke subsidie heeft toegezegd voor de Oude Deventerweg en de Trompsweg, stellen B. en W. voor om hiervoor credieten 'te verlenen en de cre dieten voor de Landuwerweg en de San geldijk in te trekken. B. en W. hadden Jaarvergadering van de Stichting van die naam De bezorgdheid van de Stichting „Het Overijsselsch Landschap", dat door de stijgende welvaart de natuur in ons ge west dreigt te verstikken en Overijssel één grote kampeerplaats zal worden als een angstdroom afgebeeld op de voor. omslag van het jaarverslag der stichting over 1960 vond ook z'n weerklank in de 38ste jaarvergadering, welke zaterdag plaats had in hotel Holteïbnan en die goed bezocht was. Er heerste bij enkele leden bezorgd heid over de aanleg van een kampeerter rein tegen het natuurreservaat „De Berg- vennen" bij Lattrop. Anderzijds werd de vraag gesteld of niet door middel van kampeerpaspoorten, die toch aan mensen worden uitgegeven, waarvoor een zekere maatstaf wordt aangelegd voor goed kamperen, de mogelijkheid tot het betre den dezer terreinen kon worden openge steld. De voorzitter, de heer E. ten Cate H.E.zn. te Almelo, deelde op deze vraag mede, dat de gedachte van het bestuur wel in deze richting gaat, maar dat een definitieve beslissing nog niet werd ge nomen. In deze vergadering heeft de heer Ten. Cate tal van belangrijke mededelingen gedaan omtrent verdere aankopen der Stichting en over de subsidiëring van haar werk door rijk en provincie. Zij heeft thans meer dan twintig natuurre servaten in eigendom met een gezamen lijke oppervlakte van ruim 526 hectare. Grond werd aangekocht te Beerse (gem. Ommen) ter grootte van 9.12.80 ha.; in de Stroothuizen (Losser) 0,18.00 ha. en in het Voltherbroek (Weerselo) 2.55.40 ha. Er is een belangrijk bos- en heide- terrein aangekocht bij het Neumendal te Holten, waar de vliegdennen geveld zul len worden om de heide-vegetatie, die nogal verwaarloosd was, te verbeteren. De villa aldaar is verkocht met 1J4 ha. grond, vanwege de hoge kosten van het onderhoud. Er is een contract opge maakt, dat het behoud van het natuur schoon waarborgt. Na langdurige besprekingen is in prin cipe besloten het grote complex „De Friezenberg" onder Markelo, dat door het publiek druk bezocht en ontzettend ver nield wordt en dat toezicht behoeft, aan het Rijk in beheer over te dragen, daar de kosten van herstel wel 6 a 10.000 gulden zullen bedragen, exclusief de ko9ten van de beheerder. Het ministerie van O., K. en W. heeft zich inmiddels bereid ver klaard dit beheer op zich te nemen. Er is een contract voor 40 jaar opgemaakt. De heer Ten Cate verklaarde zeer dankbaar te zijn voor deze geste van de minister, waardoor het Rijk de kosten op zich neemt. De voorzitter deelde verder mede, dat de aftredende bestuursleden, Mr. W. H. Enklaar, burgemeester van Holten; Mr. H. P. Gorter te Naarden-Bussum; Dr. Victor Westhoff te Driebergen; de heer D. Jordaan J.G.H.zn. te Haaksbergen en de heer J. Scholten Jul.zn. te Enschede, als algemeen bestuurslid herbenoemd zijn. De bijzondere uitvoering van het jaar verslag over 1960 is te danken aan Mevr. Ter Kuile, de echtgenote van de secreta ris, de heer B. J. ter Kuile te Enschede, die daarin de bedreiging, welke ons land schap boven het hoofd hangt, aldus de heer Ten Cate op humoristische wijze heeft doen weergeven. De inkomsten der vereniging bedroegen f 185.867,83; de uitgaven f 44.587,88. Met het batig saldo ad f 140.279,95, hoopt men nog belangrijke dingen te doen. Een geld inzameling in 1960 bracht f 175.000,- op. Een bijzondere bijdrage werd ontvangen bij het jubileum van de Fa. Ten Cate te Almelo wegens haar 100-jarig bestaan. Het werk der vereniging heeft belang- rijké arbeid gevraagd van de secretaris, de heer B. J. ter Kuile, terwijl de heer Ir. A. Coops, consulent van het Staatsbos beheer te Zwolle, belangrijke adviezen gegeven heeft en veel werk heeft ge daan voor het beheer van de eigendom men der stichting. De voorzitter bracht hun daar in het bijzonder dank voor. Aan het begin van de vergadering heeft de heer Ten Cate nog in het bijzonder welkom geheten de gedeputeerden, de heren J. M. J. Zandscholten en H. A. te Riet en het lid der staten, de heer G. J. van der Noorda, alsmede een aantal bur gemeesters uit ons gewest. Na afloop van de vergadering heeft het gezelschap de lunch gebruikt in hotel ,,'t Lösse Hoes" op de Holterberg en daarna een bezoek gebracht aan het Boetelerveld cnder de gemeente Raalte, dat een opper vlakte heeft van ruim 134 h.a. en eigen dom is van de Stichting. BENOEMD TE LISSE Onze oud-plaatsgenoot, de heer W. Bouwhuis, adjunct-commies ten kantore van de gemeente-ontvanger te Zwijn. drecht, is benoemd tot adjunct-commies bij de centrale boekhouding van de ge meentebedrijven te Lisse. graag al deze wegen verhard, maar aan gezien de Oude Deventerweg en de Tromopsweg urgenter zijn, zal hiervoor voorrang verleend moeten worden. Ver harding van deze wegen betekent ontlas ten van de rijksweg. De heer Soer zou voor deze verharding een rijkssubsidie willen vragen, want 't zijn gerust niet alleen de boeren, die straks van deze wegen gebruik gaan ma ken. Voorzitter: Wanneer het rijk hier in zou stappen, zou de Deventerweg een autoweg worden en dit zou betekenen: verboden voor langzaam verkeer, waar van o.a. melkrijders de dupe zouden worden. Wel zullen een aantal melkrij ders straks dankbaar gebruik maken van deze verharde wegen om hierdoor het grote gevaar van de rijksweg te ontlo pen. Nadat de heer A. Jansen de aandacht had gevraagd voor het rijwielpad langs de Landuwerweg en de heer J. Rietberg had gepleit voor verbetering van de San geldijk werd het voorstel tot verlenen van en het intrekken van credieten aangeno men. Ook ging de raad gaarne accoord met het voorstel tot het verlenen van crediet voor de bouw van een ambtswoning voor de secretaris; de aankoop van een motor- - grasmaaimachine en aankoop van mate riaal voor de brandweer, terwijl ook het voorstel een garantie van f35.000,— (bi bliotheek en leeszaal Stichting „Centrale Plaitelandsbibliotheek voor Overijssel) te verlenen voor het aangaan van een hypo thecaire lening met de Coöp. Boerenleen bank „Holten" geen bezwaren ontmoette. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Op een vraag van de heer H. Klein Vel- derman, deelde de voorzitter mede, dat de plannen voor de verbouwing van de Het provinciaal bestuur van de CJV or ganiseert op zaterdag 6 mei a.s. een drietal jeugdbij eenkomsten in ons gewest voor jonge mensen van plm. 1016 jaar en wel in Ommen, Emmeloord en Holten. De bijeenkomst te Holten heeft plaats in het gebouw Irene en begint om 2.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer Oos- tervelder, voordrachtskunstenaar, voor de bezoekers optreden. De afdeling Dijker- hoek voert een één-acter op, Wilp komt met een volksdansgroep, Bome zal een beeld geven van het leven en werken in Spanje, terwijl de afdeling Almelo een lin- tenspel zal opvoeren. landbouwhuishoudschool naar Den Haag zijn. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal de school op 1 september a.s. haar poorten openen. Er hebben zich in middels een behoorlijk aantal leerlingen aangemeld doch hieronder waren tot nog toe geen meisjes uit Markelo waar men over het stichten van de school in Holten ontstemd is. Wij wensen echter geen en kel verwijt te accepteren want noch van de zijde der gemeente, noch van de kant van de O.L.M. afd. te Holten is ooit ge vraagd om deze school. Wij hebben steeds gezegd verander niets. Holten en Markelo zijn immers tevreden met de lagere land bouwschool en de landbouwhuishoud school. De verantwoordelijke instanties hebben het echter anders gewild. Sprei ding van beide soorten scholen wil men in Den Haag bevorderen en de plannen die men heeft gemaakt zullen zonder meer worden gerealiseerd. Dat de Marke- loërs hun best doen om 'n z.g. stadshuis- houdschool te stichten is hun goed recht, mij verontrusten die pogingen beslist niet. Door burgemeester en wethouders hat zaterdagvoormiddag ten gemeentehuize de aanbesteding plaats van het bouwen va: A 16 woningwetwoningen B een postkantoor met woning in de Gaarden. Er werd ingeschreven als volgt: Object A: Fa. A. H. Bos, Hengelo (O.) f 249.300,- Fa.A. W Nijenhuis en Zn., Markelo f 217.500,-; Fa. A. J. Bomans en Zn., Markelo f 217.150,-S Fa. J. Groothuis en Zn., Almelo f 247.000,~i Fa. Gebr. Holtkamp, Bornebroek f 221.800,—: Fa. R. ten Hartog en Zn., Vriezenveen 226.500,-; Schilderwerk: Fa. A. v. d. Steeg, Twello f 15.200, (laagste) Fa. J. ter Harmsel, Rijssen f 16.000, N.V. Schilderswacht, Almelo f 16.100, Fa. Lansink en Zn., Enschede f 15.400,- Begroting (incl. schilderwerk) f 204.000,- Object B: Fa. A. H. Bos, Hengelo f 41.375,— Fa. A. W. Nijenhuis en Zn,., Markelo f 41.500,—, Fa. A. J. Bomans en Zn., Markelo f 41.150,— Fa. >H. G. Jansen en H. G. KI. Velderman, Holten f 47.610,- Fa. J. Groothuis en Zn., Almelo f 45.000,— Fa. Achterkamp en Dollekamp, Holten f 46.500,— Fa. Gebr. ter Harmsel, Rijssen f 46.800,— Schilderwerk: N.V. Schilderswacht, Almelo f 2987,— Fa. J. ter Harmsel en Zn., Rijssen f 2850,— j Begroting (incl. schilderwerk) f 45.000,— Deze keer willen wij Uw aandacht vesti gen op enkele boeken over schilderkunst die in de bibliotheek aanwezig zijn. In deze tijd is het kijken naar schilde- rijen en het genieten van hun schoonheid j niet aan een kleine groep voorbehouden, maar staat de kunst voor een veel ruimere kring open. Mede is dit te danken aan het onderwijs dat meer aandacht aan de kunstuitingen schenkt en aan de ruimere verspreiding van het kunstboek. De bibliotheek heeft pas in zijn collectie opgenomen het nieuwe boek „Museum zon- der muren" van E. Newton. De schrijver, een Engelse kunstcriticus, kiest steeds vanaf de prehistorische tot aan de moderne j tijd, een bepaald schilderij uit een periode. Van dit schilderij wordt een - reproductie gegeven en de schrijver geeft daarbij een beknopte, duidelijke analyse. Heel mooi; zijn de kleurenreproducties die in dit boek zijn opgenomen. In „De schilderkunst van onze tijd" van R. W. D. Oxenaar, wordt de moderne schilderkunst afzonderlijk be handeld. Verschillende richtingen, zoals expressionisme, cubisme, abstracte kunst j en surrealisme worden op begrijpelijke wijze behandeld en ook in dit boek vindt i de lezer een combinatie van afbeelding en tekst. Enkele boekjes over een speciale rich- ting in de schilderkunst zijn „Impressio nisten van Manet tot Monet" en „Ab- strakt" van A. Neuwirth. Het eerste boekje bestaat hoofdzakelijk uit afbeeldingen; het tweede bevat alleen gekleurde afbeeldingen, met naast deze af beeldingen een! verklarende tekst, waarin ons vooral het wezen van de moderne ab stracte of non-figuratieve kunst duidelijk wordt gemaakt. Een erg aardige serie is de Kleine- Kunst-Encyclopedie. In de bibliotheek zijn de deeltjes aanwezig van Van Gogh in zijn periode Auvers-Sur-Oise en van de Itali aanse schilder Modigliani. De langgerekte figuren van deze jonggestorven schilder boeien steeds weer opnieuw. Hoewel de tekst vrij summier is van deze boekjes, is de kwaliteit van de afbeeldingen des te op vallender. De genoemde werken vormen slechts een greep uit het bezit van de bibliotheek in Holten. Bovendien kunt u desgewenst ook uit onze centrale collectie boeken op kunst gebied aanvragen. GESLAAGD ALS VERPLEEGSTER Onze oud-dorpsgenois» mej. A. T. Brou wer, slaagde in het Diaconessen-ziekenhuis i te Emmen, waar zij werkzaam is, voor het diploma ziekenverpleging A. 36. Inplaats van al die fantastische ont dekkingen, die nu eenmaal in de nuchtere twintigste eeuw van perfecte dierentuinen en veilige bank-safes niet meer voorko men, gebeurde er iets anders. De gespan nen zenuwen der jongens hadden een zwak geluid opgevangen V nauwelijks hoorbaar. Toen ze elkaar aankeken, wis ten ze, dat ieder van hen het goed gehoord had: een gesmoorde kreet „help!" „Help", herhaalde Dick onwillekeurig, en dan: „Ze zijn in gevaar... kom Bully... naar het beeld." Met veel moeite bereikten ze het enorme godenbeeld weer en vonden eveneens de toegang in het voetstuk. Een gewaar schuwd man telt echter voor twee en daarom ging Dick slechts voetje voor voetje verder, vastgehouden door Bully. „Ah, ik dacht het wel", bromde hij plot seling zegevierend, „een valluik!" Toen hij het echter openduwde en het licht van zijn lantaarn in de ruimte eronder liet spelen, zag hij geen slachtoffers. Dan zelf op zoek! En met een flink dik koord daalden de avonturiers in de donkerte af

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 6