Avondbijeenkomsten op Koninginnedag Verkeersexamen Concoiirs-hippique in Wierden Zestig jaar getrouwd Koninginnedag hoofdzakelijk feest voor de kinderen en rijpere jeugd Bergruiters-concours Vijf eerste prijzen voor „De Bergruiters" :*r.: Holtense Brandweer behaalde 3e prijs Myxomatose ZATERDAG 6 MEI 1961 No. 18 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD De feestelijkheden ter gelegenheid van Koninginnedag werden 's avonds voort gezet met bijeenkomsten in „Irene" en „Amicitïa", die beide flink bezocht wa ren. In „Irene" was het de voorzitter van de Chr. Oranjevereniging, de heer J. Kroon, die de bijna geheel gevulde zaal toesprak en na het zingen van Gezang 136 vers 1 (Lof zij de Heer, de Almachtige Koning der ere) in gebed voorging. Hij sprak hierna een kort woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot burgemeester Mr. W. H. jEnklaar, wiens aanwezigheid op hoge prijs werd gesteld. In zijn openingswoord sprak de heer Kroon zijn vreugde uit over de gro te belangstelling. Het is goed, dat we op de verjaardag van onze vorstin uit onze huizen komen om samen te geden ken en feest te vieren. „KINK IN DE KABEL" Door de Onspanningsclub „O.C.H." werd hierna voor het voetlicht gebracht de klucht in 3 bedrijven „Kink in de kabel" van Frans Arnold en Ernst Bach. Nico Stolwijk (Jan Konijnenberg), een vitale weduwnaar van ongeveer 50 jaar, komt in grote moeilijkheden, doordat hij zich laat huldigen als redder van Joke (Marietje te Velde), de dochter van Me vrouw Jaqueline Kuipers (mevrouw Bruintjes). Hij accepteert een prachtige medaille van het reddingswezen en tooit zich hiermee op de dag als hij gaat trou wen met Joke, die hij enkele jaren ge leden aan de golven van de Noordzee ontrukte. Op het moment, dat het bruidspaar naar het stadhuis zal rijden, verschijnt de boerenzoon Jaap Krabbendom (Jan Krikkink), de werkelijke redder, om op heldering van zaken te geven. Het bruidje is zeer teleurgesteld in haar minnaar, ze smijt hem het prachtige bruidsboeket naar z'n hoofd. Van een hu welijk met hem kan niets meer komen, maar toch krijgt „Kink in de kabel" voor Nico nog een gelukkig slot, want hij gaat zich verloven met Joke's moeder en de werkelijke redder Jaap Krabbendam vindt dank zij deze „affaire" in huize Stolwijk z'n vrouwtje. Hij en het kamer meisje Emma (mevr. Nijerees) mogen elkaar en ze stappen in het bekende bootje. Het publiek heeft zich met dit stuk, dat vlot werd gebracht, uitstekend geamuseerd. De rolverdeling was buiten de reeds genoemden als volgt. Nelly, dochter van Stolwijk (mej. Riek Ke- velam), Frits Kasteel, ingenieur (Johan Stukker), Dokter Walther Möring (L. Meïnsma), Anton Lijnrecht en ICareltje Hageman, vrienden van Stolwijk (G. Kooi man en H. Kromdijk), Johan, bediende (Jan Oosterkamp), Juffrouw Blazer (mevr. Meinsma-Kooy), De Vries, bad meester (Jan Holterman). Plaats der handeling: de villa van Stol wijk in een middelgrote provincieplaats. Regie: W. ten Berge. Grime: G. Jansen, Almelo. Tussen het le en 2e bedrijf werd met begeleiding van de M.M.V.-trompettisten G. Voordes en J. Westerik gezongen het „Sallaand-leed" (woorden en muziek B. H. Brouwer). Nadat de heer Kroon „O.C.H." had dank gebracht voor het mooie spel en de Gebr. Schuppert was dank gezegd voor het be schikbaar stellen van verschillende to neelattributen, werd deze zeer geslaagde avond met het zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus gesloten. IN AMICITÏA In Amicitia bracht Holtens Toneel met veel verve het reeds eerder vertoonde blijspel in 3 bedrijven „Vrije Vogels" voor het voetlicht. Ook nu veroorzaakte het stuk veel vrolijkheid door de aaneenscha keling van malle vergissingen en, komi sche misverstanden. Het was de voorzitter van de Holtense Oranjevereniging, de heer H. J. A. Kol- deweij, van welke vereniging deze fees telijke bijeenkomst uitging, die hier een welkomstwoord sprak. Deze herinnerde er aan hoe men voor de televisie heeft kunnen zien hoe groot de aanhankelijk heid is aan ons Koningshuis. Aan al de mensen, die daar defileerden was het duidelijk te zien hoe zeer zij zich verheug den over de verjaardag van onze Ko ningin. De band, die meer dan 40 jaar geleden gelegd werd heeft de tand des tijds doorstaan en is in moeilijke tijden steeds meer versterkt. Beide Oranjeverenigingen hebben ge meend deze dag niet onopgemerkt voorbij te moeten laten gaan, maar de middelen ontbraken om er een echt volksfeest van te maken. Volgend jaar hoopt men een huis-aan- huis-collecte te houden om een feest te organiseren, waaraan ieder met genoegen zal deelnemen. Moge God onze Koningin de gezondheid schenken deze dag nog vaak te vieren en ons nog vele jaren voor te gaan in haar streven naar een wereld met meer gerechtigheid en schoonheid voor ieder een, aldus de heer Koldeweij. Deze woor den werden met een driewerf hoera be krachtigd. Aan ihet concours, dat op Hemelvaarts dag bij café „De Poppe" zal worden ge houden, zal worden deelgenomen door de landelijke rij verenigingen te Markelo, Diepenheim, Almelo, Hellendoorn, Wier den, Delden en Holten. Het programma vermeldt: parade; dressuur voor achttal len; springen; „Speel Uw spel"; hoogte- sprong; demonstratie ponyclub enz. enz. Nadat de voorzitter nog mededeling gedaan had, dat de ledenwerfactie der Holtense Oranjevereniging goede resul taten heeft afgeworpen en hij in het bij zonder de heer B. H. Brouwer daarvoor dank gebracht had, deelde de heer Piet Bos mede, dat voor mej. Dirkje Klein Velderman, haar zusje in het stuk zou meespelen. Over de inhoud van het stuk „Vrije Vogels", dat daarna voor het voetlicht werd gebracht, hebben wij enige tijd ge leden reeds een uitvoerige beschrijving gegeven, zodat wij deze thans achter wege laten. Voordat het doek opging zong men sa men de twee bekende coupletten van onze nationale hymne het „Wilhelmus". Met een gezellig bal werd deze avond besloten. Op dinsdag 2 mei j.l. werd het prak tisch examen voor veilig verkeer afgeno men. Er werd een bepaalde route gere den door het dorp. Naast de normale steeds aanwezige borden, werden hier en daar enige ingebracht voor dit examen. Verschillende personen hadden medewer king toegezegd als controleur, of maak ten deel uit van 't administratieve corps. Aan het schriftelijk examen hadden 94 leerlingen deelgenomen. Wie acht of meer fouten maakte, was afgewezen. Al le leerlingen uit de zesde klassen der 4 lagere scholen deden mee. Ook degenen, die zeer moeilijk vragen goed kunnen beantwoorden, vanwege wat zwakke ver standelijke vermogens, of zenuwachtig heid, omdat het e enexamen is! Een drie tal haalde het niet. Na het praktisch exa men werden er 12 afgewezen, omdat ze voor schriftelijk en praktisch samen meer dan 7 strafpunten gekregen hadden. Wie vergat voorrang te verlenen, kreeg 3 strafpunten! Wie een keertje geen acht gaf op'een stopteken of op verkeerslich ten, kreeg 3 strafpunten! Wie de vrijheid of de veiligheid van het verkeer in ge vaar bracht, kreeg 3 strafpunten! Het niet tijdig aangeven van richting verande ring gaf 2 strafpunten. Het afsnijden van de bocht naar links, of het te groot ma ken van een bocht naar rechts gaf 3 straf punten. Elke andere fout telde voor 1 strafpunt. Dat 79 leerlingen beneden de 8 strafpun ten bleven voor beide examens tezamen gerekend, was bevredigend. Twee leerlingen, t.w. Mientje Goorman en Hein Nijhuis presteerden het om de vragen en problemen foutloos te ver slaan, en bovendien op de weg geen enkel strafpuntje op te lopen. Zij kregen een diploma met lof (cum laude). Bovendien kregen ze een boekenbon ter waarde van f 4.—. Verder had de heer C. Bal dezulken een ijsje toegezegd, evenals de leerlingen, die slechts 1 fout gemaakt hadden. Woensdagmorgen bezochten de burge meester der gemeente, Mr. W. H. Enk laar en de adjudant van politie, de heer R. Petter, de scholen om de diploma's uit te reiken. Gewezen werd op de grote be tekenis van het kennen der verkeersre gels en van het toepassen daarvan im de praktijk. De ouderen leerden de verkeers regels niet op school. De jonge generatie móet ze kennen. Dat is een levensbelang bij het steeds toenemende verkeer. Het is een voorrecht, dat dit al vroeg geleerd wordt. Nu komt het aan op de toepassing Het onderwijzend personeel werd dank gebracht voor de zorg voor dit onderwijs. Alle leerlingen kregen een reep. De namen der geslaagden luiden als volgd: O.L. Dorpsschool: Jan Stukker; Derk J. Tiekink; Herman Oolbekkink; Tineke Bolink; Eggie Meins- ma; Dinant ten Velde; Jan Trekop; Al- bert Paalman; Dinie Wansink; Joke De nekamp; Truida Megelink; Janny Vin cent; Willemien Bargboer; Geiry Oolbek kink; Tonny Schöppers; Mientje Goor- man; Mary Pagrach;' Henk Konijnenberg; Ina Gervedink Nijhuis; Henk Deijk; Rikie Meerman; Ineke Wansink; Alie Bosman; Hein Nijhuis; Jan Hospers; Jan Arfman; Karei Elbracht; Dinant Markvoort, Albert Vukkink; Gerard Huisken; Alie Reilink; Gerda van der Goot; Wim Schooien; Di nie de Vries; Dinie Pasop; Hennie Stoe- venbelt; Mieke Enklaar; Truida Klein Horstman; Willy Vruggink; Carla Oplaat en Nelly Krekel. School met de Bijbel: Jan Gerhard Addink; Dittie Brands; Narda Beldman; Willie Bosschers; Wim Beldman; Jan Bekkernens. Theo Beld man; Rikus Dikkers; Pieter van Doorn; Joke Israël; Jenny Kruk; Jenny Karssen; Rikie Kolkman; Jan Klein Nagelvoort; Jan Meuleman; Johan Meijer; Renger van Lindenbei'g; Janna Podt; Jan Rietberg; Dinie Stam; Jannie Scholman; Gerrit Stam; Jan Tromop; Jan Ulfman; Allard Wansink; Gerard Witteveen. Dijkerhoek: Jenny Wagenvoort; Gerry Paalman; Janny Wegstapel; Dini Boode; Bertha Ebrecht; Wim Bannink; Jan Reylink. Espelo: Rikie Paalman; Gerry Bekkenens; Dini Reilink. Voor de viering van Koninginnedag was docr de beide Oranjeverenigingen, wegens het ontbreken van de nodige geldmiddelen, slechts een bescheiden programma opgesteld, maar toch heerste er een feestelijke sfeer en wel voorna melijk door de uitgebreide muzikale rond gang, die de muziekvereniging „H.M.V." 's middags maakte en waarvoor het ge hele dorp was uitgelopen. Met de nieuwe diepte- en overslag- trommen van de drumband voorop ging het door bijna alle straten en werd om het zeer drukke verkeer niet al te veel te storen op wat rustiger plaat sen halt gehouden en een marsconcert gegeven. De feestelijkheden begonnen 's morgens met een aubade van de leerlingen der beide dorpsscholen aan burgemeester Enklaar, als de vertegenwoordiger van gen van de School met de Bijbel gingen naar Irene, waar de jeugdtoneelgroep van de C.O.C. hen heeft laten genieten van het toneelspel „De geldmaker". In deze bijeenkomsten hebben de hoofden, de heren B. H. Brouwer en J. Kroon, de jeugd gewezen op de grote betekenis van ons Koningshuis. Ook de kleuterscholen deelden in de feestvreugde. De kinderen van de openbare kleuterschool gingen met wagens naar de Beuseberg om daar te spelen, de kleuters van de Chr. school werden getracteerd en vierden feest in hun schoolgebouw. Aan de puzzlerit voor de jeugd van omstreeks 1316 jaar namen 46 jon gens en meisjes deel, en terwijl de mu ziek haar rondgang maakte zochten zij het juiste parcours, dat een lengte had van pl.m. 13 k.m. De uitslag was: 1 H. Koopman, 2 E. H.M. de Koixingin, die staande op het bordes van het gemeentehuis deze zang- hulde aanhoorde, waarbij een. grote me nigte was Samengestroomd; Onder lei ding van het hoofd van de School met de Bijbel, de heer J. Kroon, zong de kin derschare „Dankt, dankt nu allen God", ,"t Is feest in Nederland", het Salland- lied en aan het slot de twee bekende cou pletten van het Wilhelmus. Mr. Enklaar sprak de kinderen toe en zei: „Jullie hebt al gezongen wat ik had moeten zeggen". Hij dankte de kinderen voor hun aubade en de onderwijzers voor het instuderen daarvan en sprak cr zijn vreugde over uit, dat steeds meer oude ren deze zanghulde voor onze jarige vorstin komen bijwonen. Het is een hoop vol begin van deze dag van nationale eenheid, aldus de burgemeester. Met een driewerf hoera voor Hare Majesteit werd de aubade besloten. De leerlingen van de o.l. dorpsschool gingen hierna naar Irene, waar zij ge- tracteerd werden en zeer genoten van de vermaarde filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy in de rolprent „Dik en Dun bij de Luchtbescherming" en de leerlin- Na de kinderzang brengt burgemees ter Enklaar met de samengestroomde me nigte een driewerf hoera uit op onze ja rige Koningin. De Bergruiters zijn het hippisch seizoen 1961 buitengewoon goed begonnen door op liet concours hippique dat op maandag 1 mei te Wierden werd georganiseerd dooi de plaatselijke rijvereniging „De Esruiters" maar liefst vijf van de 12 eerste prijzen in de wacht te slepen. De jonge ruiter Dinant Pieffers bezette met „Wala" zelfs 2 maal de bovenste plaats. Door de Bergruiters werden de volgen de successen behaald: Het diamanten echtpaar A. J. Nijkamp- Z. Brinkman op de bank voor hun wo ning. Het echtpaar A. J. Nijkamp en Zw. Brinkman op het erve „Geertmans", Beu seberg 117, herdacht maandag zijn 60-ja- rige echtverbintenis, onder grote belang stelling van vele zijden. De.,burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, kwam het nog krasse bruidspaar geluk wensen, mede namens het gemeentebe stuur en van kerkelijke zijde was het Ds. F. J. Broeyer, Hervormd predikant, die van zijn belangstelling liet blijken en de oudjes kwam feliciteren. Zij kregen heel wat bezoek, zodat het een drukke, maar feestelijke dag werd voor de gehele fa milie Nijkamp. De heer Nijkamp is 81 jaar en helpt nog wat op het landbouwbedrijf, dat nu beheerd wordt door zijn zoon, de heer H. J. Nijkamp. Mevrouw Nijkamp is 82 jaar en nog wel flink, maar moet het toch wat rustig aan doen. De buren vieren, als goede „noabers" vandaag feest met het jubilerend echtpaar. Dressuur klasse B I (ring I) 1 D. Pieffers met „Wala"; 2 B. J. Bar- velink met „Ulex"; 3 E. Aaltink met „Ufista". Dressuur klasse L 1 (Ring 3): 2 G. Bolink met „Proeske"; 3 Johan Bronsvoort met „Enny". Dressuur klasse L 1 en L 2: 2 T. Beldman Sr. met „Amigo"2 Hettie Krekel met „Alide". Dressuur klasse MZ: 1 H. Schoneveld met „Ivasie"; 2 W. Aal- tink met „Wuzello"; 6 H. Vruwink met „Still Better". Caprille springproef: 2 Jan Jacob ter Horst met „Poesta Ko ning"; 3 Judith Jordaan met „Rascaljoe". Springen klasse B: 1 Dinant Pieffers met „Wala"; 2 G. Beldman met „Myra"; 3 E. Aaltink met „Ufista". Springen klasse L: 3 W. Aaltink met „Wuzello"; 4 H. Beld man met ,,Mylord"5 T. Beldman Jr. met „Ortrude Felddahlie". Springen MZ: 1 H. Schoneveld met „Ivasie". Speel uw spel: 1 T. Beldman Jr. met „Amigo"; 3 G. Beldman met „Mylord"; 5 H. Schoneveld met „Ivasie". Schoonste landbouwrijpaard 3 „Wuzello" van W. Aaltink. Achttallen dressuur: 1 „Hertruiters" Hellendoorn (Klasse Licht); 2 „Markelo" te Markelo (Klasse Licht); 3 „Bergruiters" Holten (Klasse Zwaar); 4 „Esruiters" Wierden (Klasse Licht) Aan het concours te Wierden werd deel genomen door de landelijke rijverenigin- gen te Almelo, Hellendoorn, Holten, Del den, Diepenheim, Markelo en Wierden. Klouwen, 3 R. Veldhuis, 4 W. Lubbersen, 5 F. Schippers, 6 W. Manenschijn, 7 H. Slijkhuis, 8 J. Pasop, 9 J. P. Poll Jonker, 10 B. Aanstoot, 11 G. Pinkert en 12 D. Huisman. De prijzen, variërende van f 10.tot fl.werden de jongelui bij de finish, het Stationskoffiehuis van de heer Kalfsterman, met een toepasselijk woord uitgereikt. He avondprogramma bracht wel voor namelijk de jonge mensen in Amicitia en Irene. De brandweerwedstrijden in de klassen III en UIA uitgaande van de Ned. Ver eniging van Brandweercommandanten werden zaterdag te Olst gehouden. De uitslagen luidden als volgt: Klasse III (gemeentelijke brandweren: 1 Hellendoorn 206 pnt.; 2 Hardenberg III 186 pnt.; 3 Holten 185 pnt.; 4 Olst III 184 pnt.; 5 Denekamp II 171 pnt.; 6 Har denberg II 168 pnt.; 7 Diepenveen 149 pnt.; 8 Wijhe 140 pnt.; 9 Ootmarsum 134 pnt.; 10 Olst I 29 pnt. Klasse IIIA (bedrijfsbrandweren) 1 Katoen Mij Gebr. Scholten Almelo 192 pnt.; 2 Textielfabriek Nijverdal-Ten Cate II, Almelo 184 pnt.; 3 Textielfabriek Nijverdal-Ten Cate II, Almelo 177 pnt.; 4 Textielfabriek Jordaan-Ter Weeme, I, Haaksbergen 175 pnt.; 5 Textielfabriek Nijverdal-Ten Cate I, Almelo 167 pnt.; 6 N.V. Philips Duphar, Olst 161 pnt.; 7 Tex tielfabriek Jordaan-Ter Weeme II, Haaks bergen 155 pnt.; 8 N.V. Spanjaard I, Bor ne 154 pnt.; 9 Textiel Mij. Haaksbergen 153 pnt.; 10 N.V. Spanjaard II, Borne 149 pnt.; 11 Ankersmits Textielfabr. Deventer 144 pnt; 12 Thomassen en Drijver, De venter 133 pnt.; 13 Hazemeijer, Hengelo 126 pnt. Uit beide klassen zijn de eerste drie korpsen aangewezen voor deelname aan de gewestelijke wedstrijden, waarvan plaats en datum nog niet bekend zijn. De wedstrijden voor de klassen IV en IVA worden op zaterdag 13 mei a.s. te Holten gehouden op het terrein bij de Waag. De hier en daar aanvankelijk nog spo radisch geconstateerde konijnenziekte, de myxomatose, begint zich thans snel uit te breiden. Behalve in Espelo en het Neer dorp worden thans de zieke konij nen ook aangetroffen in de Holterberg en in de Holterenk. De verwachting is, dat een grote sterfte onder de voor de land bouwers zeer schadelijke viervoeters zal optreden. LERARES BENOEMD - Tot lerares N XIX aan de landbouw- huishoudschool te Holten is benoemd mej. G. Norde, thans lerares aan de land- bouwhuishoudschool te Markelo.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5