Koninklijke onderscheiding voor de heer W. Beijers Kindles Lagere Landbouw school te Bathmen Gouden medaille in de Orde van Oranje Nassau ïlïfea#! AGENDA Secretaris Blom wan Hel Oorlogsgraweii Cniité ©mderseheïfa - LasS- van zenuwen? KERKDIENSTEN Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen No. 18 Jaargang 13. ZATERDAG 6 MEI 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD Be abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal (Van onze waarn. correspondent) Tijdens een in de raadszaal gebonden bijeenkomst heeft burge meester Mr. W. H. Enklaar mededeling gedaan van de koninklijke onderscheiding, welke de heer W. Beijers, le ambtenaar ter gemeente-secretarie, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin is ten deel gevallen. Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten, Telefoon 051^83 - 231f Adv.-prijs 115 mm. (a contant) 2.50. Iedere mm. meer 0.10 In zijn toespraak bij de uitreiking wees burgemeester Enklaar op de grote ver diensten van de heer Beijers bij wie men nooit tevergeefs aanklopte. Hij was steeds bereid om te helpen als hij de gemeenschap een dienst kon bewij zen en als bestuurslid van tal van vereni gingen heeft hij veel en belangrijk werk verricht. Het zou te ver voeren om alles te rele veren aldus Mr. Enklaar en daarom wil ik mij bepalen tot hoofdzaken als Zieken fonds, Groene Kruis, VW „Holtens Be lang" en het Oordogsgraven Comité. Al deze functies heeft u goed volbracht en op uitnemende wijze heeft u voor tal van moeilijke problemen de juiste oplos sing gevonden. De burgerij heeft uw werk op bijzon der hoge prijs gesteld en ik weet mij dan ook de tolk van de Holtenaren als ik u van harte gelukwens met deze koninklijke onderscheiding, die u met ere kunt dragen, zo besloot Mr. Enklaar, die mevr. B. Beijers-Holterman een fraai boeket bloemen aanbood. Namens het gemeentepersoneel en het „Groene Kruis" werd het woord gevoerd door de gemeente-secretaris de heer G. J. Langenbarg. Hij bood namens het gemeen te-personeel de draagmedaille aan. De heer M. Teeselink feliciteerde na mens de raad en verder werden nog ge lukwensen uitgesproken door de heer H. Soer namens de afdeling van de Partij van de Arbeid, door dc journalist Vos namens het Deventer Dagblad, waar van de heer Beijers correspondent is, door de heer J. Wiggers namens „Holtens Nieuwsblad" waarvan de heer Beijers re dacteur is. De rij van sprekers werd be sloten door de heer P. W. van de Sande te Eindhoven die namens de familie ge lukwenste. In zijn dankwoord zei de heer Beijers, dat hij een een koninklijke onderscheiding niet had begeerd, maar dat hij deze niet temin met dankbaarheid wilde aanvaar den als een blijk van waardering en ver trouwen. Zonder de steun van mijn vrouw was het mij niet mogelijk geweest het werk te doen, zo merkte hij op. Haar moet ik danken, dat zij mij daarvoor de vrijheid heeft gegeven. Spreker bracht H.M. de Koningin en burgemeester, Mr. W. I-I. Enklaar dank voor de hoge onderscheiding, die hem te beurt is gevallen en waardoor hij volko men werd verrast. Bij het verlaten van het gemeentehuis bracht de I-Ioltense Muziekvereniging „HMV", de heer Beijers en zijn familie te pl.m. 10 uur voor het gemeentehuis een serenade. Met het college van burgemeester en wethouders, de leden van de raad, dienst hoofden, gemeentepersoneel, de afgevaar digden van verschillende verenigingen en familieleden, had daarna nog een prettig samenzijn plaats in hotel I-Iolterman. Burgemeester Enklaar speldt de lieer Beijers in de raadzaal de gouden me daille op. Op donderdag 27 april werd in Zaal Boode te Bathmen de eindles gehouden met de vierde klas van de Lagere Land bouwschool aldaar. Behalve de leerlingen, die met een di ploma de school gingen verlaten, waren vele genodigden in de zaal aanwezig, toen de directeur der school, de heer H. Wisselink, de bijeenkomst opende. Nadat hij de aanwezigen welkom had geheten, zei hij. dat het houden van een feestelijke eindles alleen voorkomt bij het landbouwonderwijs. Het is een over blijfsel van de vroegere winteravond- landbouwcursussen, waar men de leer lingen in het bijzijn van een aantal auto riteiten en genodigden ondervroeg, vóór ze hun diploma in handen kregen. Deze manier van doen is echter verouderd; het ondervragen van 28 leerlingen zou ook te veel tijd kosten en daarom zou men het op deze avond anders doen. De heer Brinkhuis, praktijk-leraar aan de school, nodigde twee groepen van zeven leerlingen uit om naar voren te komen. Hij stelde elk van hen een vraag. Een goed antwoord werd met één of twee punten beloond. Het werd een spannen de wedstrijd hersengymnastiek. De par tijen gingen vrijwel gelijk op en de bes te groep won met één punt voorsprong. In de korte pauze, die volgde, bood de heer Wisselink de heer Brinkhuis, wiens gezin enige dagen geleden was vergroot, namens het personeel der school een krentenbrood aan. Dit was voor de heer Brinkhuis een grote verrassing. Daarna namen vijf leerlingen bij de heer Wisselink plaats aan een tafeltje cm, als forum, de vragen te beantwoor den, die beurtelings werden afgevuurd door hun klasgenoten of door personen uit de zaal. Er kv;"^n vele dingen ter Door de Koninklijke onderscheidingen, die zaterdag ter gelegenheid van Hare Majesteits verjaardag in het gehele land zijn uitgereikt, is even de schijnwerper gericht op een vaderlander, die zich bui tengewoon verdienstelijk heeft gemaakt op het terrein van 't oorlogsgravenwerk, n.l.-op de heer J. J. F. Blom, de secreta ris van het Ned. Oorlogsgraven Comité te Amsterdam, die sedert 1946 gewaakt heeft over de vele honderden graven van gesneuvelde geallieerde militairen, die in onze bodem rusten en die talrijke inter nationale contacten heeft gelegd om de ouders en verwanten van onze bevrijders in de gelegenheid te stellen deze graven van hun dierbare doden te bezoeken. Het heeft H.M. de Koningin behaagd de heer Blom te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en deze ver sierselen zijn hem door onze burgemees ter, 'die tevens tweede voorzitter is van het NOC, in een hoofdbestuursvergade ring in de raadzaal te Holten uitgereikt. Daarbij waren o.m. aanwezig: Jhr. R. M. J. F. L. van 'Grotenhuis, 'burgemeester van Groesbeek en Mr. H. Th. Vrouwen- raets, Jburgemeester van Margraten, in welke gemeenten ook geallieerde be graafplaatsen zijn; de heer H. Götzen, de voorzitter; Dr. J. van Wijk en de heer J. A. C. 'Spoel leden van het NOC; mevr. Blom, alsmede mevr. Enklaar, enkele le den van het plaatselijk Oarlogsgraven Comité en leden van de staf van de heer Blom. Mr. Enklaar heeft de grote verdiensten van de decorandus in het daglicht gesteld en er op gewezen, dat één man waakte over al die graven en met zijn grote zorg heeft gedaan, wat de ouders niet konden ■doen. Zonder de heer Blom was het gra- vencomité niet geworden wat het nu is. Hij heeft daarbij de veilige beschutting van het •departement de heer Blom was werkzaam op het ministerie van OKW prijsgegeven voor een ongewis se toekomst, omdat zijn hart hem dat in gaf. Holtens burgervader heeft hem daar na de versierselen op de borst gespeld, terwijl mevr. Blom bloemen werden aan geboden. ■De heer Götzen heeft daarna de heer en mevrouw Blom namens het gehele hoofd bestuur gelukgewenst en gewag gemaakt van de pioniersarbeid, die de heer Blom bij dit werk bezielde. In april 1945 op geheel andere wijze begonnen, is zijn ar beid uitgegroeid tot een zorg voor de oorlogsgraven, 'die o.m. nauwe banden heeft gelegd met 'de British Legion en de Canadese oud-strij dersorganisatie. De heer Blom, die door het Canadese kerkhof op de Holterberg steeds nauw in aanraking komt met het Holtense co mité, heeft Hare Majesteit de Koningin en haar adviseurs dank gebracht voor de grote eer, welke hem door deze onder scheiding is te beurt gevallen. De burgemeester speldt de heer Blom de versierselen op als ridder in de Orde van Oranje Nassau. sprake, alle betrekking hebbende op de moderne landbouw. Het ging over open loopstal of moderne grupstal, sleufsilo of ronde silo, het ventileren of ruiteren van hooi, voederbieten of snijmais, het Borg stellingsfonds voor de Landbouw en an dere belangwekkende zaken. De meeste vragen werden door één of meer leden van het forum duidelijk en afdoende be antwoord. Het was een groot succes. Vervolgens was het de beurt voor de overige 14 leerlingen om naar voren te komen en bij de hersengymnastiek hun weten en kunnen te tonen. De vragen werden gesteld door de heer Lok, even eens praktijkleraar aan de school. Hij maakte het de jongelui niet gemakkelijk, maar meestal kwam er een goed ant woord. Het verschil tussen de partijen was ook maar één punt. De zaal luister de met grote aandacht. Na de pauze, waarin een kopje koffie werd aangeboden, werd het woord ge voerd door burgemeester Mr. W. H. Enk laar, tevens voorzitter van de Commissie voor Landbouwonderwijs in Overijssel. Hij wees er op, dat er een periode uit hun leven werd afgesloten. Een nieuwe toe komst wacht. Elke generatie zal meer moeten leren dan de vorige en hij spoor de hen daartoe aan. Hij wekte de ouders op om hun zoons in de gelegenheid te stellen het geleerde op de boerderij toe te passen. Alleen dan is het voor onze boeren mogelijk, de snelle ontwikkeling, die ook het landbouwbedrijf doormaakt, bij te houden. Hierna reikte spreker de behaalde diploma's uit. J. G. Brinkman mocht met het diploma een prachtig boekwerk in ontvangst nemen, omdat hij het hoogste aantal punten van zijn klas had behaald. 'Na de burgemeester voerde de heer B. J. J. Groot Bronsvoort, voorzitter van het schoolbestuur het woord. Hij felici teerde de jongelui en vermaande hen om steeds te trachten zich verder te ontwikke len. Hij herinnerde nog even aan de moei lijkheden, die de school had doorgemaakt, maar toonde zich verheugd over het feit, dat deze nu beschikt over een goed, nieuw gebouw en een complete staf van leraren. Hij verraste de leerling H. Rietman met een geschenk, omdat hij het op een na hoogste aantal punten had behaald. Namens de Bathmense Coöperaties en de afd. van de O.LM. bood de heer J. E. J. Muilerman zijn gelukwensen aan. Hij stelde de vraag, of boer zijn nog aantrek kelijk is in deze tijd, maar beantwoordde •deze vraag met een volmondig „ja", omdat werken met levend materiaal te verkiezen is boven werk aan de lopende band. Ver dere ontwikkeling is echter nodig, niet al leen op technisch, maar ook op economisch en sociaal terrein. „Grijpt elke gelegen heid aan, dan kan het onderwijs rijke vruchten afwerpen", zei deze spreker. Een afgevaardigde van de P.G.J.O., de heer R. in 't Hof, bracht de gelukwensen van de afd. Bathmen over en wekte de pas-gediplomeerden op om lid van deze ofganisatie te worden. Er is veel werk te doen. Namens de leerlingen dankte de heer J. G. Brinkman directeur en leraren voor het genoten onderwijs. Hij liet dit dank woord vergezeld gaan van een klein ge schenk. De heer Wisselink sprak het slotwoord, j Allereerst richtte hij zich tot zijn oud- leerlingen. Het verheugde hem zeer, dat de hele klas van 28 leerlingen het diploma i had kunnen behalen. Met vereende krach- j ten was het gelukt dit resultaat te berei ken. Hij wenste ook de aanwezige ouders geluk en sprak de hoop uit, dat hun zoons zich zullen ontwikkelen tot mensen, die iets betekenen. Hij dankte de burgemees ter voor zijn aanwezigheid en voor de woorden, gesproken tot de leerlingen. Hij bracht ook dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking bij de schoolbouw en verder aan allen, die tot het welslagen van deze avond hadden meegewerkt. Hij be sloot met de woorden: „Moge u allen er getuige van zijn, dat deze jongens die din gen verrichten, die we graag van hen zien. Dank voor uw- aanwezigheid en tot ziens". De namen van de geslaagden zijn: T. Brilman, F. R. Jansen, A. F. J. van der Meij, G. Roeterdink, W. F. Stegink, W. J. van Voorst, allen uit Bathmen; H. D. Klaasses, H. Krieger, D. J. A. Podt, H. W. Rensen, M. Rietberg, J. W. Rensen, G. H. Sluiter, G. Wansink, allen uit Holten; J. G. Brinkman uit Heten; A. E. J. Grooten- traast, A. J. Lendering uit Raalte; H. J. ten Have, H. W. E. Reilink uit Gorssel; A. J. Heinneman, J. B. Jansen, H. Rietman uit Schalkhaar; G. Ch. Stegink uit Lettele; T. Lueks uit Oxe; J. H. Meuleman uit We- sepe; G. J. Hoevink, H. J. Hoevink, J. H. Mark voort uit Markelo. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen Zaterdag 6 mei, 13 uur: Vertrek vanaf station naar districtsvergadering EHBO te Nijverdal. Zaterdag 6 mei, 8 uur: Bal der WSV „De Trekkers" in „Amicitia" (zie adv.). Zaterdag 6 mei: Dansen in café ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Dinsdag 9 mei: Scholensportdag. Dinsdag 9 mei, 8 uur: Jaarvergadering „Het Groene Kruis" in hotel Holter- man (zie adv.). Dinsdag 9 mei, 8 uur: Vergadering Her. vormde vrouwenvereniging Dijkerhoek in gebouw „Bethanië". Donderdag 11 mei (Hemelvaartsdag): Concours-hippique Landelijke Rijver- eniging „Bergruiters" bij café „De Poppe". Vrijdag 12 mei en maandag 15 mei van 18-20 uur: Uitgifte in voorverkoop van abonnementen zwembad Twenhaars- veld ten gemeentehuize. Zaterdag 13 mei: Groot bal in „Amicitia" met medewerking van „The Eastland Jazzband" (zie adv.). Maandag 15 mei: zie 12 mei. Dinsdag 16 mei, 8 uur: Ledenvergadering afd. Holten Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Donderdag 18 mei, 8 uur: Ledenvei-gade- ring Holtense Hengelsportvereniging' „De Rietvoorn" in hotel Holterman. Maandag 22 mei (Pinkstermaandag): In ternationaal voetbaltoernooi „Markelo Vooruit" bij café „De Poppe". op zondag 7 mei en donderdag 11 mei (Hemelvaartsdag). Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 u. Ds. Rasch van Emmeloord. Extra col lecte voor Ereschuld en Dankbaarheid. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Addink. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Collecte voor Ereschuld en Dankbaarheid. Hemelvaartsdag. Zie Holten. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor Art. 13 K.O. (Emeritus predikanten, predikantsweduwen en -wezen). Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Hemelvaartsdag 9 uur Ds. Hoogkamp. Derde collecte voor het Geref. Jeugd centrum. Geboren: Hendrika Willemina, dv A. Schipper en C. van der Meulen, Oranje straat 55. Ondertrouwd: A. Jurjens, 22 jr. en G. Teeselink, 22 jr., beiden te Holten. T. Beldman, 24 jr. en H. Landeweerd, 22 jr., beiden te Holten. F. W. Veltkamp, 26 jr. en J. M. Stevens, 26 jr., beiden te Holten. Jhr. H. J. van Coeverden, 25 jr. en A. Brinkman, 23 jr., beiden te Hol ten. G. Mekenkamp, 22 jr. en J. M. Vruggink, 22 jr., beiden te Holten. Gehuwd: J. B. Reef, 24 jr., Goor en H. Wissink, 20 jr., Holten. Gevonden: damesregenjas; ballpoint; etui met sleutels; militaire helm met ca- rnouflagenet; autoclaxon; rol puntdraad. Verloren: kindei'portemonnaie m. inh.; damesportemonnaie met inhoud; bood schappentas, inhoudende overall; bank biljet van f 25,-; damesportemonnaie met inhoud. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie, Dorpsstraat 22, doch uitsluitend tussen 9 en 13 uur en 14 tot 22 uur, telefoon 352. OFFICIËLE PUBLICATIE SLUITING GEMEENTELIJKE DIENSTEN EN -BEDRIJVEN Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat de gemeente-secretarie en de overige gemeentelijke diensten en bedrij ven, gedurende het tijdvak van 6 mei tot .1 ok tober a.s., des zaterdags GESLOTEN zullen zijn. De gemeente-secretarie is op die dag, uitsluitend voor de burgerlijke stand, ge opend van 8.30 tot 9.30 uur. Holten, 4 mei 1961 Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. «•«••©«•©©••••©••««••••©O®*©

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1