I Bijzonderheden over de vlucht van Gagaiin Inferieyr van 't Russische ruimteschipWostok' Jaarvergadering Markensfokvereriiging Anjerloterij „Eén-op-tien" Nieuw systeem Jeiigdbesturen voor coöperatieve instellingen? Auto tegen een boom Soekbespreking Landing blijft een vaag punt s' 15 jaar C.J.V.-werk in ringverband Wandelsport Geslaagd voor coupeuse Overstekende reegeit veroorzaakte dodelijk ongeval ZATERDAG 29 APRIL 1961 No. 17 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD In de donderdag 20 april in café „Sta- tionszicht" van de heer G. Vruggink ge houden jaarvergadering van de varkens- fokvereniging „Holten en omstreken" is veel aandacht besteed aan de kunstmatige inseminatie voor varkens. De 2e voorzitter, de heer E. Aaltink, die wegens ziekte van de heer H. Markvoort de leiding had van deze vergadering, ver klaarde dat de vereniging er goed voor staat. Door de heersende varkenspest kon de districtsfokdag in Goor in 1960 niet doorgaan, maar in Raalte heeft de var kensfokkerij zich goed laten zien. De heer Aaltink deelde mede, dat dit jaar de fokdag in Goor wel zal doorgaan, maar dat bijzondere voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen door de varkens ten minste drie weken van tevoren te doen inenten. De datum van deze fokdag is be_ paald op 1 mei. (Wij betwijfelen het of dit inderdaad het geval zal zijn nu door de minister bijzondere maatregelen genomen zijn ter bestrijding van de varkenspest in deze contreien. Red. H.N.). Lonend prijsniveau Door de secretaris, de heer W. Rensen, werd een uitvoerig jaarverslag uitge bracht, waaraan wij ontlenen, dat men aan het begin van 1960 niet al te optimisisch was over de uitkomsten der varkensmes- terij in verband met de.prijzen der biggen en de vleesprijzen. In het laatst van het jaar zijn de verwachtingen overtroffen en is de mesterij goed lonend geworden, ter wijl ook het prijsniveau van de biggen op een gezonde basis is komen te staan. In het verslag spreekt de secretaris ernstige be denkingen uit tegen de wijze waarop Hol ten zijn lagere landbouwschool ontnomen is. Bet ledental bedroeg aan het begin van het jaar 112. Het is in de loop van het jaar met 4 verminderd. Na een uitvoerige uiteenzetting te heb ben gegeven van de berenstapel bij de le den, wijst de secretaris er in zijn verslag op, dat door de grote toename van de K.I. de dekkingen bij de beerhouders wel wat zijn teruggelopen, maar toch niet in die mate, dat tot liquidatie moest worden overgegaan. Het is altijd goed naast een goed functionerende K.I.-vereniging ook nog gebruik te kunnen maken van het ma teriaal der beerhouders. Bij de K.I. heb ben zich aanvankelijk vooral met de jonge beren nog al eens moeilijkheden voorge daan. Men kwam tenslotte toch wel tot goede resultaten en de financiële uitkom sten zijn bevredigend. Financiën goed Blijkens het verslag van de penning- GROOTSTE LOTERIJ OOIT IN NEDERLAND GEHOUDEN Op 1 mei begint de verkoop van Anjer- loten „Eén-op-Tien". Deze loterij wordt gehouden voor het Prins Bernhard Fonds (steun aan cultureel werk) en verkrijgt een bijzonder accent door de vijftigste verjaar dag van Prins Bernhard. Het is de grootste loterij, die ooit in Ne derland is gehouden. Immers, 150.000 prij zen met een gezamenlijke waarde van f 415.905,zullen op de dag van de trek king, 27 juni a.s., hun weg vinden naar evenzovele gelukkige prijswinnaars. ©e naam van de loterij „Eén-op-Tien" vertelt reeds, dat op iedere tien loten één prijs valt. Het systeem van de loterij is voor Nederland geheel nieuw. Met de Anjerloterij „Eén-op-Tien" wordt in Nederland een geheel nieuw systeem van loterij geïntroduceerd. Dit in het bui tenland zo populaire systeem berust in hoofdzaak op een vereenvoudiging van de trekking en publicatie van de wirïhende lotnummers. Op 27 juni a.s. zal notaris mr. F. A. de Gelder via de radio een getal van zes cijfers bekend maken. Met dit getal van zes cijfers kan iedere bezitter van een Anjerlot direct vaststellen of zijn lot een winnend lot is. Komt het getrokken getal van zes cijfers namelijk geheel overeen met het lotnum mer, dan wint men een hoofdprijs van f 25.000,in de vorm van een woonhuis of goederen. "Wlanneer de laatste vijf cijfers van het lotnummer juist zijn, dan ontvangt men een prijs van f 2500,De laatste vier cij fers goed op het lot betekenen een draag baar radiotoestel. De laatste drie cijfers goed geeft als prijs een elektrische koffie molen. De laatste twee cijfers goed zijn een unieke grammofoonplaat „de plaat van de Prins" waard en indien het laatste cij fer van het lot overeenstemt met het laat ste cijfer van het door de notaris bekend gemaakte getal, dan kan de bezitter recht streeks naar de boekhandel stappen en een pocketboek uitzoeken. Door het unieke systeem en de grote kans op een prijs is nu reeds gebleken, dat Anjerloten „Eén-op-Tien" zich in een gro te belangstelling van de zijde van het pu bliek mogen verheugen. Wij zouden onze lezers willen opwekken ook het Prins Bernhard Fonds te steunen door met spoed een Anjerlot te kopen. meester, de heer G. W. Baltus bedroegen de inkomsten f 511,80 en de uitgaven f 234,35, zodat er een batig saldo was van f 277,45. De kascommissie, bestaande uit de heren C. v. d. Berg en B. Nikkels, bevond de zaak in goede orde, zodat décharge volgde. Voor laatstgenoemde werd als nieuw lid der commissie aangewezen de heer G. J. Gees- sink. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer W. Rensen, werd met bijna alge mene stemmen herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering van het varkensstamboek werd aangewezen de heer H. J. Rensen Wzn. De door het bestuur voorgestelde statu tenwijziging werd z.h.s. aanvaard. Onderzoekingen Door de inspecteur van het stamboek, de heer Holsbrink, werd medegedeeld, dat met het oog op een controle van de K.I.- resultaten een proef zal worden genomen met 20 afstammelingen van 20 zeugen. De tweede proef, die genomen zal wor den betreft 5 tomen op een boerderij bij een bedrijfsvoering van 20 biggen van 10 verschillende zeugen als afstammelinge^ van de beer „Hans". Nagegaan zal worden hoe de fokprestatie is van deze beer. De kosten zijn wel hoog, aldus de heer Hols brink, plm. f 250,per beer, maar het on derzoek is noodzakelijk. Op 18 mei zal een afstammelingenonderzoek plaats vinden bij de K-I- te Holten. Hetzelfde zal ge schieden t.a.v. de beer „Theodorus" in Gel derland. Na deze belangrijke mededelingen werd het ophalen der contributie opgedragen aan de heer H. J. Rensen voor 25 cent per lid. Tenslotte werden nog formulieren uit gereikt voor de fokdag in Goor. De Vereniging „Jong Holten", afdeling van de P.J.G.O., heeft zich in de op 18 april j.l. onder voorzitterschap van de heer Joh. Nikkels gehouden ledenverga dering beraden over de vraag: „Hoe denkt u over jeugdbestuur voor coöpe ratieve zuivelfabriek en handelsvereni ging" (bedoeld werd aan- en verkoopver- eniging). De concrete vragen, die daarbij gesteld werden, luidden als volgt: 1. Vindt U een jeugdbestuur voor coöpe raties nuttig en zo ja waarom? 2. Ligt het op het terrein van de jonge ren organisaties om zich in dit pro bleem te verdiepen? 3. Is het op den duur nog mogelijk om in het bestuur van een coöperatie te zitten en tevens goed landbouwer te zijn? 4. Is het nodig, dat er plattelandsmeisjes in deze besturen zitten? De vergadering was het er over het algemeen wel over eens, dat jeugdbestu- rer. in de coöperaties wel nuttig zouden kunnen zijn en dat de bevordering daar van ook wel ten zeerste op het terrein van de jongerenorganisaties ligt. Over het antwoord op vraag 3 liepen de me ningen van de aanwezigen nogal uiteen. In deze vergadering werd nog mede gedeeld, dat het voor een goed financieel verloop van de landdag „Contact" te Bathmen dringend gewenst is, dat ieder lid twee loten afneemt. Uit de vergadering kwam de vraag of het niet mogelijk zou zijn mede te wer ken aan het V.V.V.-vakantieprogramma. Na enige discussie werd besloten, dat het bestuur deze zaak nog even in be raad zou houden. Donderdagmorgen om 11 uur botste op de Markeloseweg, tegenover de Pannen- weg, een personenauto, bestuurd door de 60-jarige heer P. v.d. H. uit Amsterdam met grote vaart tegen een langs de weg staande boom op. De bestuurder en de bij hem inzittende mej. B. J. S., even eens uit Amsterdam, liepen verwondin gen in het gelaat op, terwijl laatstge noemde een lichte hersenschudding kreeg. Zij zijn na door dokter C. H. Riet dijk uit Holten voorlopig verbonden te zijn, met de Holtense ziekenauto naar hun woning in Amsterdam vervoerd. De bestuurder van de personenauto heeft blijkbaar niet tijdig opgemerkt, dat midden op de weg voorgesorteerd, een kleine vrachtauto stond, waarvan de be stuurder met z'n knipperlicht te kennen gaf de links van hem liggende Pannen- weg te willen inslaan. Hij wilde de vrachtauto rechts passeren met het ge volg, dat zijn auto gedeeltelijk over de berm moest rijden, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom botste. De vrachtauto werd daarbij licht beschadigd. De man was niet verzekerd. Bij de Ned. Uitgevers Mij. N.V. te Lei den is van de hand van de auteur Mr. N. W. A. van Eijk een handig 'boekje ver schenen dat de titel draagt: „Hoe ver reikt Uw wettelijke aansprakelijkheid?" Het is een handleiding voor de praktijk in een materie, waarmede ieder mens in onze jachtende wereld steeds meer gecon. fronteerd wordt. De prijs bedraagt slechts f 3,25. De „Izvestia" het orgaan van de Russi sche regeling, bracht maandag enige na dere bijzonderheden over de „eerste menselijke ruimtevlucht". Het blad ver klaarde in een met drie foto's en een te kening geïllustreerd artikel, dat Joeri GaS'arin inderdaad de eerste mens is ge weest, die de Sowjet-Unle de ruimte heeft ingezonden. Volgens het blad had het gebruikte ruimtevaartuig, de „Wos- tok" in maart reeds twee proefvluchten gemaakt. Tijdens de vlucht rond de aarde met Gagarin had de „WoStok" voldoende voedsel, water en elektrische energie voor tien dagen aan boord. Gagarin kon door drie patrijspoorten naar buiten kijken; deze waren voorzien van hitte bestendig glas. Ook bevatte het ruimteschip een tweetal luiken, die snel in werking konden worden gesteld. Een der foto's laat een interieur van de cabi ne yan het ruimteschip zien, kennelijk genomen vanaf de plaats waar Gagarin lag. In het midden van de ronde cabine bevond zich een patrijspoort, waarboven een televisiecamera en een instrumen tenbord waren aangebracht, alsmede een wereldbol. Aan de linkerzijde bevond zich de controle-apparatuur voor de ruimtevaarder en aan de rechterkant een stang voor het richting geven aan de ca bine, alsmede een radio-ontvangapparaat en een voedselbewaarplaats. STARTPLAATS Uit een bijgevoegde tekening bleek, dat Gagarin zijn vlucht begon vanuit het gebied van de Kaspische Zee, en dat hij iets ten noorden van zijn punt van ver trek weer op aarde landde. In het artikel werd niet gezegd hoe Gagarin landde. Vóór de landing werd het ruimtevaartuig in de juiste richting gebracht, terwijl de remmotor werd aangezet. Vanaf dat mo ment tot aan de landing had de „Wostok" achtduizend kilometer afgelegd in de dertig minuten die nodig waren om de aarde te bereiken. De „kosmonaut" zat in de „schietstoel", die tevens zijn nor male plaats was. Zo nodig kon hij van het ruimtevaartuig worden weggescho ten. Volgens de „Izvestia" werden alle instrumenten aan boord automatisch be diend. De ruimtevaarder kon echter, het zij op commando vanaf de grond of uit eigen initiatief, ook zelf de controle in handen nemen en zelf zijn plaats in de baan orn de aarde en de landingsplaats bepalen. In geval van weigering van de remmotor kon het ruimteschip landen door gebruik te maken van de „natuur lijke remmende" weerstand van de at mosfeer. GEEN BALLISTISCHE BAAN Volgens de „Izvestia" was het lawaai ii de ruirnteeabine niet groter dan in d( cockpit van een straalvliegtuig. Het idee van een vlucht in een raket langs een ballistische baan, hetgeen niet hetzelfde is als een ruimtevlucht, heeft men laten varen. (De Amerikaanse ruimtevaartdes kundigen staat bij hun eerste plannen voor de ruimtevaart wel een dergelijke vlucht voor ogen). Uit de jongste gegevens blijkt, dat de „Wostok" tijdens de ruimtevlucht op het laagste punt 181 kilometer en op het hoogste punt 327 kilometer van de aarde verwijderd was. Aan vankelijk was opgegeven resp. 175 en 302 kilometer. In Moskou is deze foto vrijgegeven van het interieur van het Russische ruimte schip „Wostok", xoaarmee Yuri Gagarin de eerste vlucht rond de aarde heeft gemaakt. 1. Controle-apparatuur voor de ruimtevaarder. 2. Instrumentenbord met wereldbol. 3. Televisiecamera. 4. Patrijspoort met optiek. 5. Stuurstang (knuppel?voor het richting geven van cabine. 6. Radio-apparatuur. 7. Voedselbewaarplaats. Zaterdagavond herdenkt de Ring Hol ten van de CJV waartoe behoren de afdelingen Bathmen, Okkenbroek, Dij- kerhoek, Espelo, Holten, Beuseberg en Markelo met een feestelijke bijeen komst in het gebouw Irene te Holten, haar derde lustrum. De meeste van de hier genoemde groe pen zullen op deze avond meewerken aan een zeer gevarieerd programma van declamaties, schetsjes, voordrachten, volksdansen, moderne geestelijke liede ren en dergelijke. De ring Holten van het CJV werd in 1946 opgericht op initiatief van Ds. Bath- lema van Markelo en de heer A. Weste- rik te Holten. Laatstgenoemde was de eerste voorzitter en heeft deze functie 12% jaar vervuld. Onder zijn leiding werd veel belangrijk werk gedaan. Het huidige dagelijks bestuur bestaat uit de heer H. Paalman te Holten, voorzitter; mej. Minie Stoelhorst te Markelo, secre taresse en de heer H. Friezenkolk te Ok kenbroek, penningmeester. Aanvankelijk hoorde ook Diepenheim tot de ring Holten, maar door gunstiger verbindingen is deze groep tot de ring Neede toegetreden. Het zal de ring bij de herdenking van haar 15-jarig bestaan zaterdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. RECTIFICATIE In het verslag van de officiële opening van het WV-bureau in „Holtens Nieuws blad" van zaterdag 22 april werd o.a. ver. meld, dat een woord van dank werd ge sproken tot de heer M. Brouwer, die veelal onder moeilijke omstandigheden een aantal jaren als secretaris fungeerde. Het was de heer M. Bouwhuis, die een aantal jaren het secretariaat heeft waar genomen. Zaterdag j.l. heeft de wandelsportver eniging „De Trekkers" deelgenomen aan de voorj aars wandel toqtyt te Apeldoorn. De tocht leidde door de schitterende om geving van Apeldoorn, waar de deelne mers genoten van het prachtige voor jaarsweer. De Holtense wandelaars wis ten op hun eerste wandeltocht in het nieuwe seizoen een mooi succes te boe ken, n.l. een 2e prijs in de 2e klasse, wel ke bestond uit een prachtige beker. De uitslag van de 2e klas was als volgt: 1. Steeds Voorwaarts, Rekken 553/b p.; 2. De Trekkers, Holten 55y2 p.; 3. Zuiderkwartier, Apeldoorn 55Ve p.; 4. Trekvogels, Apeldoorn 545/e p. Zaterdag a.s. zullen „De Trekkers" in Rijssen starten met senioren en junioren. De senioren zullen weer uitkomen in de 2e klasse en de junioren zullen in de 4e klasse meedoen over afstanden van resp. 25 en 15 km. De start vindt plaats bij het Parkgebouw. Te Utrecht slaagden voor het diploma coupeuse mej. Heintje Klein Lankhorst te Espelo (gemeente Holten) en mej. Janny Nijkamp te Okkenbroek (Diepen veen). Zij werden opgeleid door de mo devakschool D. Wessels-Nijland te Rijs- Doordat een reegeit woensdag bij café „De Poppe" plotseling de drukke ver keersweg overstak, veroorzaakte zij een auto-ongeluk, dat de 83-jarige mevr. D. E. Unger.Lens uit Amersfoort het leven heeft gekost. De 'bestuurder van de Duitse auto, de Nederlander J. L. Unger uit Bremen, die met zijn ouders op weg was naar hun woonplaats Amersfoort, trachtte de ree te ontwijken, met het noodlottig gevolg, dat zijn wagen slipte en tegen een boom opbotste. De gevolgen waren zeer ernstig. De heer Unger en zijn moeder werden door de voorruit van de auto naar buiten geslingerd en kwamen op het rijwielpad en het wegdek terecht. Dokter Korten- oever uit Markelo was spoedig ter plaatse en liet hen beiden met de Markelose en Holtense ziekenauto naar het ziekenhuis in Deventer vervoeren. Bij aartkomst in het St. Geertruidenziekenhuis bleek me vrouw Unger te zijn overleden. De toe stand van de 40-jarige bestuurder, die een zware hersenschudding had en door verwondingen aan het gelaat hevig bloedde, bleek later vrij redelijk te zijn. Zijn vader, de 86-jarige F. G. Unger, zat na de botsing nog in de auto en kreeg een lichte hersenschudding. Hij was door de schok geheel versuft, zodat hij zich de situatie, waarin hij was komen te verke ren, niet realiseerde. De auto was flink beschadigd. De reegeit lag naast een van de slachtoffers na het ongeluk dood op de weg. Verondersteld wordt, dat de glad heid van het wegdek het was pas be ginnen te regenen en dan is het wegdek door de olie zeer gevaarlijk niet vreemd was aan dit ongeluk.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5