Motorsport Uil HoNens historie Inventarisatie ten behoeve van Landbouwschap TEMPEL VAN KWUNGH0 Overijsselrit 1961 een krachtmeting Meer dan dertig procent uitvallers Jeugdige motorsport enthousiast verdwaald Uitslag schaken Om het persoonlijk kampioenschap Verkeersongevallen Internationaal Voetbaltoernooi mmm ^ÊÊÊÊ$3ÊÊÈÈÈÈÈÈ& Zaterdag werd dfoor de bosrijke en geaccidenteerde terreinen van Salland en Twente de door de afdeling Overijssel van de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging (KNMV) in samenwerking met de mo torclubs te Holten, Raalte, Rijssen, Wier den en Vriezenveen georganiseerde Over ijsselrit 1961 verreden. Ondanks het bijzonder fraaie weer en de goede gesteldheid van de zandwegen en bospaadjes bereikten van de 44 ge starte deelnemers slechts 29 de finish. Dertien rijders eindigden zonder straf- punten en zij ontvingen een gouden me daille, tien kregen een zilveren medaille (minder dan 25 straf punten)4 ontvingen het brons (meer dan 25 doch minder dan 51 strafpunten), terwijl de rijders Seinen uit Wierden en Goessen uit Amby (resp. 90 en 98 strafpunten) deze keer niet meer verdienden dan het diploma voor het re glementair beëindigen van de rit. Het parcours had een lengte van 120 km en moest door de motorrijders 2 maal en door de bromfietsers een keer worden ge reden. De laatsten kwamen heel goed voor de dag want zeven van de twaalf finishten zonder strafpunten. Henk van Lindenberg kreeg in het zicht van de haven mankement aan z'n brom mer en dit betekende voor de kampioen 1960 het einde van de wedstrijd. Hindernissen. Het publiek had een goede neus, waar de meeste sensatie te beleven viel en voor het „steile wand" rijden in de Zuur berg achter de boerderij van de landbouwer J. A. Rietberg en bij de gemeentegrint- kuil in de Holterberg bestond flinke be langstelling. Het lukte bij de steile wand maar enkele rijders om zonder assisten tie van het publiek boven te komen. Een stijging van 6 a 7 meter over een afstand van pl.m. 25 meter vergde van de berij der de juiste taktiek en van de machine het uiterste. Tot op de helft van de zware helling ging het gewoonlijk goed maar dan sloeg door degrote krachtontwikke ling het achterwiel door en in een oog wenk had de machine zich in het losse zand ingegraven. Tot hen die zonder hulp boven kwamen behoorden Dick Müller, Jan van Dobben, Willy van Ommeren en Gerrit Aaltink. Kok uit Lochem kreeg bij de bestijging kettingbreuk doch opgeven was er niet bij na de reparatie die pl.m. 20 minuten vergde klom hij weer op z'n AJS en hij zag z'n volhouden nog beloond met een bronzen medaille. Bravo! Ook de gemeente-grintkuil vormde een geduchte handicap die slechts door één rijder (Steekers uit Noordwijkerhout) zonder hulp werd overwonnen. Water- en modderballet. In het Wierdenseveld hadden de heren die met het uitzetten van de route wa ren belast een veenmeertje in de route opgenomen. Slechts 2 deelnemers n.l. Jan van Dobben en Willy van Ommeren na men deze plas (een cocktail van water, veen en modder) zonder strafpunten op te lopen. Dick Müller liep hier 11 straf punten op doch deze telden achteraf niet aangezien de wedstrijdleiding onder su pervisie van het lid van de Centrale Sport- commissie KNMV de heer H. G. Pelli- kaan, dit gedeelte van het parcours an nuleerde, omdat de rijders tot over de knieën door water en modder moesten terwijl reglementair slechts een diepte van ten hoogste 30 centimeter is toege staan. Het schrappen van dit gedeelte beteken de voor 'n aantal cracks toch nog goud, aangezien ze alleen in dit gedeelte straf punten hadden opgelopen. Sportieve geste. De prachtige wissel-plaquette be schikbaar voor de rijder zonder straf punten werd het vorige jaar niet uitge reikt aangezien er toen vijf rijders aan- In zijn jeugdig enthousiasme voor de motorsport is de 8-jarige Wim Paalman uit het Neerdorp zaterdag tijdens de Overijsselrit op zijn fietsje het parcours nagereden en op een gegeven moment verdwaald. Toen het ventje, in zijn blau we overall gestoken, bij het donker wor den nog niet in de ouderlijke woning, Neerdorp 53, was teruggekeerd, ontstond er in het ouderlijk gezin grote ongerust heid, die tenslotte uitmondde in 't waar- schuwem van de Rijkspolitie. Deze stelde, geassisteerd door familie en buren, een onderzoek in, dat aanvankelijk geen re sultaat opleverde, maar tenslotte resul teerde in het telefonisch bericht, dat men het jongetje in Luttenberg gemeente Hellendoorn gezien had. Om ruim half twaalf kwam bij de familie G. H. Paal man in het Neerdorp het telefonisch be richt binnen, dat 't ventje op het politie bureau in Ommen was, waarna men het ogenblikkelijk per auto ophaalde, zodat het te ruim 1 uur 's nachts bij de inmid dels gerustgestelde ouders terugkeerde. Achter Rijssen moeten een paar vriend jes van de jongen, waarmede hij was weggereden, teruggekeerd zijn. Alleen hij is toen blijkbaar over Notter verder ge reden en in Luttenberg terecht gekomen. Een bromfietser trof het knaapje, zonder licht op zijn fietsje, aan op de grote ver keersweg Raalte-Ommen. Hij wist de iongen op zijn bromfiets mee te krijgen en bracht hem bij de politie in Ommen, die daarna de Holtense politie waar schuwde. Het late avontuur had geen nare indruk bij hem achtergelaten. Wel vertelde hij later, dat hij veel plezier ge had had op het politiebureau in Ommen. spraak op konden maken. Daar ook de rijders niet voelden voor verloting werd deze trophee gereserveerd voor de Over ijsselrit 1961 en werd besloten de plaquet te beschikbaar te stellen voor de rijder, die in 3 korte non-stoptrajecten de beste prestatie zou leveren. In deze korte trajecten met veel boch ten en mul zand mocht niet worden ge stopt en mocht men niet met de benen de grond raken. Jan van Dobben en Dick Müller liepen elk één strafpunt op zodat de organisatie-commissie nog weer voor een probleem stond, een probleem dat Dick Müller op buitengewoon sportieve wijze oploste door te verklaren dat Jan van Dobben de beste prestatie had gele verd. Hij kwam zonder strafpunten uit het water-modderbassin in het Wierden seveld en hij kent de omgeving niet zo als ik die ken, aldus Dick Müller die deze sportieve geste met een daverend applaus begroet zag. Voordat de voorzitter van de KNMV Overijssel, de heer J. Wing Easton te Zwolle de uitslag bekend maakte sprak hij hartelijke woorden van dank tot de benzinemaatschappij „PAM" voor het gratis beschikbaar stellen van olie en benzine voor dé rijders, tot de route- en tijdcontroleurs, tot de organiserende mo torclubs en hij stak een extra pluim op de helm van de Limburgse deelnemers, die het na een lange reis nog presteerden om de vele moeilijkheden van de 240 ki lometer lange veiijsselrit te overwinnen. Vermelden we nog dat Radio ter Harm- Dick Müller neemt de veenplas in het Wierdense Veld. Later werd dit deel van het parcours uit de rit genomen. sel bij hotei „Müller" waar start eii fi nish plaats vonden zorgde voor eeri gezel lige muzikale omlijsting van dit zo ge slaagde motorsport-evenement. Uitslagen: Klasse A: Bromfietsen Junioren: H. J. Plekkenpol, Holten op Sparta 0 strafpunten; T. Selling, Koog a. d. Zaan op AWZ 0 strafpunten; J. Schenk, West- zaan op AWZ 0 strafpunten; W. van Dijk, Enschede op Morini 0 strafpunten; W. G. Putters, Hilversum op Batavus 2 straf punten; J. M. Fillekes, Bleiswijk op DKW 7 strafpunten; B. Eggink, Laren (Gld.) op Berini 26 strafpunten. Klasse B Junioren (50175 ce) T. de Haan, Heino op DKW 0 strafpun ten; J. B. Steekers, Noordwijkerhout op Zündapp 4 strafpunten; J. Winkel, Vrie zenveen op CZ 50 strafpunten. Klasse C Junioren (175250 cc): J. Immink, Nieuw Vennep op Maico 1 strafpunten; J. H. Muis, Cappele (N.Br.) op Maico 6 strafpunten; R. van 't Veld, Vriezenveen op Maico 30 strafpunten. Klasse D Junioren (boven 250 cc): J. W. Kok, Lochem op AJS 40 straf punten. Klasse E Bromfietsen (Senioren): C. Dros, Eierland (Texel) op Puch 0 strafpunten; G. W. Elbert, Hengelo (O.) op DKW 0 strafpunten; P. Plevier, Oter- leek (Limb.) 0 strafpunten; F. Mooy Jr., Loenen a. d. Vecht op Sarolea 12 straf punten; J. H. Seinen, Wierden op Sachs 90 strafpunten. Klasse F Senioren (50175 cc) K. Benak, Ruinerwold op Maico 0 straf punten; F. Broersma, Deventer op CZ 0 strafpunten; Jan van Dobben, Zwammer- dam op CZ 0 strafpunten; Dick Müller, Holten op CZ 0 strafpunten; W. van Om meren, Amby (Limb.) op Honda 0 straf punten; N. L. Pols, Waalwijk op DKW 14 strafpunten; J. H. Goessen, Amby op Hon da 98 strafpunten. Klasse G Senioren (175250 cc) G. Aaltink, Enschede op Maico 21 straf punten. Klasse H Senioren (boven 250 cc) L. J. Huijbers, Rijswijk op Velocette 4 strafpunten. Tegelijkertijd met de meitelling ingevol ge het Inventarisatiebesluit Voedselvoor ziening wordt wederom een inventarisatie gehouden ten behoeve van het Landbouw schap. Deze inventarisatie heeft dus plaats in mei a.s. De te verzamelen gegevens, welke be trekking hebben op het grondgebruik en de veebezetting, zijn nodig voor de bereke ning van de heffingen over 1961. De gegevens moeten worden verstrekt door een ieder die een landbouwonderne ming drijft en voorts door alle andere per sonen, die agrarisch werkzaam zijn. De verplichting tot het verstrekken van gegevens op de zitdagen der P.B.H.'s en tellers, waarvoor men is opgeroepen, be rust op de Inventarisatieverordening Landbouwschap en het inmiddels vastge stelde Uitvoeringsbesluit 1961 dier veror dening. Krachtens de Algemene Heffingsveror dening 1961 zal aan de leden van nog na der aan te wijzen land- en tuinbouworga nisaties, die over 1961 contributie aan die organisatie hebben betaald, te zijner tijd op de aanslag aftrek worden verleend op de heffing. Deze aftrek bedraagt 70% van de betaalde contributie 1961 met een maxi mum van 50% van de heffing. Daartoe is het echter noodzakelijk, dat de duplikaat-contributiekwitantie ter ge legenheid van de inventarisatie bij de P.B.H. of teller wordt ingeleverd. De Alge mene Heffingsverordening 1961 kent het Bij de donderdagavond in hotel Holter- man gespeelde onderlinge competitiewed strijden van de Holtense Schaakclub wa ren de uitslagen als volgt: J. SteenbergenH. H. J. Stukker 10 F. GroenewoudtJ. Broere 10 G. J. Hoevemevr. Hol 10 Mevr. Hol—F. J. Hol 0—1 In verband met de dodenherdenking zal er op donderdag 4 mei a.s. niet in clubver band geschaakt worden. recht op het in mindering brengen van een deel der contributie op de aanslag alleen toe aan degenen wier duplikaat-kwitantie, tijdig, dus bij de inventarisatie, is ingele verd. Inlevering op de juiste plaats en het juiste tijdstip is dus voor de betrokkenen van groot belang. Bij de biljartwedstrijden om het per soonlijk kampioenschap biljarten in dis- trictsverband behaalden de leden van de biljartclub „Ons Genoegen" (Biljartclub Kalfsterman) de heren H. J. Wansink en A. Nijenhuis resp. de 8e en 9e prijs, bestaande uit een lauwertak. WOLFERT VAN DE WAARDENBORG Het was heel druk op de morgen van de 14e juli 1344. Ridder Wolfert van de Waardenborg had zijn heraut, Berend met de pan, het dorp Holten ingestuurd, om de burgers en boeren van Holten te waarschuwen. De burgemeesters van Goor hadden een ijlbode naar Holten ge zonden om vijf uur in de morgen. De boodschap luidde, dat de Heer van Heec- keren bij Goor, Holten wilde plunderen en brandschatten. Nu was er in den jare 1344 te Holten niet zo heel veel te ste len. Hef enige wat waarde had, was vee. Paarden, koeien en schapen, veel pluimvee en veel bijen. Maar voor Jon ker Wolfert van de Waardenborg ston den de zaken anders. Heer Wolfert had veel te verliezen. Hij leefde te Holten als een koning. Hij was een der rijks tollenaren en dus een vriend van de bis schop van Utrecht. Het grote bezwaar dat de Jonker van Heeckeren tegen de Holtense machthebber had, was, dat hij het volk van het platteland, dat naar de Deventer markt toog, schandalig het vel over de oren haalde. Vroeger toen de oude Rudolf van Waar denborg nog leefde, had deze tot ieders tevredenheid tol geheven. Maar Wolfert had de tollen verhoogd, en degenen, die de verhoging niet betalen konden, of wilden, werden paard en kar ontnomen. En men mocht blij zijn dat men zelf niet in de kerker van Waardenborg werd ge smeten. Twee boeren uit Goor was het zo vergaan. En zij klaagden bij hun heer. En deze werd wit van drift en zond naar alle vrienden en magen een boodschap, dat zij op het huis te Goor zouden ver schijnen, liefst met zoveel mogelijk strijd bare mannen. De Heer van Heeckeren beloofde zijn aanhangers gouden bergen. Maar Wolfert van Waardenborg zat ook niet stil. Hij had op het kasteel Waar denborg een behoorlijke bezetting. En daarbij had hij de volmacht om heel Hol ten op te roepen. Zo heel veel maakte dat echter niet uit, want behalve enkele vrije boeren moest heel Holten dansen naar de pijpen van heer Wolfert van de Waardenborg. Hij had te Holten een leger daghuurders. Velen werkten er in de land- en tuinbouw, dan waren er de pol derwerkers. Pioniers noemde men die. Dan waren er smeden, timmerlieden, rietdekkers, de bezetting en de bode's, die de gehele dag op pad waren. En op gezegde 14e juli stond de heer van de Waardenborg om zes uur in de morgen al bevelen uit te delen, dat heel Holten er van daverde. De Holtenaren hadden 't volste vertrouwen in hun heer. Hij had Deventer in de rug. Deventer, de rijke koopmansstad, die heel Twente en Salland ringeloorde. Daarom moest Boden Jan al om half zes, gezeten op zijn schimmel, naar Deventer. E^r moesten donderbussen komen (wij zouden thans zeggen kanonnen). En veel volk. Nu, De venter was er voor te vinden. Plet kon wel een paar dagen duren, maar hulp kwam er. Om acht uur kwam een bode van Goor met een ontzegbrief (een oor logsverklaring van de Jonker van Heec keren). De inhoud kwam hierop neer, dat de Waardenborg tot in de grond ver woest zou worden en heer Wolfert van de Waardenborg zou met al zijn helpers doodgeslagen worden. De bode van Goor moest wachten. De Holter pastoor werd geroepen. Deze geestelijke was de enige man die schrijven kon. Wolfert van de Waardenborg dicteerde en de pastoor schreef. Het werd een oorlogsverklaring aan de heer van Goor, die klonk als een klok. Intussen werd de Goorse bode op de Waardenborg goed onthaald. Hij kreeg brood met spek en ruim bier. De bode overdreef schromelijk de macht van zijn meester. Hij vertelde dat de heer van Heeckeren over drieduizend strijdbare mannen beschikte. Dan waren er in Hol- ten geen bomen genoeg om ze allemaal op te hangen. De bode van Goor ver deelde zijn aandacht tussen het bier en het brood met spek en keek meteen het park van de Waardenborg in, naar de vele eiken, beuken en lindebomen, en hij zag ze al hangen. Toen de brief klaar was, las de pastoor hem voor, en heer Wolfert knikte goedkeurend. Dus heel veel moois zal er stellig niet in gestaan hebben. Maar hoofdzaak was, dat de heer van Heeckeren wist waar hij aan toe was. Hem zou een frisse ontvangst be reid worden. Een ontvangst, waar hij nog jaren van navertellen kon. Intussen was het te Holten algemene mobilisatie. Deze bestond hierin, dat de schaapherders met alle schapen de heide opgingen. De schapen werden allemaal gemerkt. De koeien, die het broek in gingen evenzo en de bijenvolken gingen naar de Lichtenberg. Niet dat de Hol tenaren bang waren, uat heer Wolfert het aan de broek zou krijgen, maar je kon nooit weten. De gehele 14e juli werd er geschanst. Veel voerlieden, die zich naar de Deventer markt begaven, liepen in de val. Hun paarden en wagens wer den gevorderd en zelf werden zij aan het schansen gezet. Alleen de burgers uit de Twentse steden kregen ongehin derd doortocht. Verder nam men alle maatregelen, die in die tijd nodig wa ren. Drie Holter boeren moesten naar Deventer om ladingen spek, bonen en meel te halen. Het buskruit kwam in tonnen in een schuit aan bij de Wippert en vloog bij het lossen in de lucht. Zeven mannen vlogen mee de lucht in. Men heeft nadien niets meer van hen verno men. Dat was een lelijke strop. Maar de stad Deventer was helemaal een kruit vat, dus er was nog voorraad genoeg, al leen zou het weer later worden. De 16e juli kwam er een nieuwe brief van Goor. De Goorse bode kwam er opgeruimd mee aanwapperen. Want het bier op Waardenborg was best en het brood met spek moest je ook niet uitvlakken. De brief dan hield in, dat het leger van de heer van Heeckeren met zijn vrienden en magen gewoonweg niet te verslaan was. En dat onze lieve Jonker van de Waardenborg tot moes gestampt zou wor den en het kasteel en het dorp Holten ook. De pastoor werd weer gehaald en jui^t dicteerde de Jonker, dat die van Goor tot mosterd geslagen zouden wor den, toen Boden Jan kwam aanstormen, en riep: Ze zijn er! Wie?, brulde de heer van Waardenborg. De helpers van De venter! En voor de verbaasde ogen der Holtenaren reden tachitig wagens met mannen en wapens Holten binnen. Ge lukkig hadden zij voor een week het hoognodige voedsel meegebracht. Maai de schout van Holten zat er mee in zijn maag. Doch Wolfert van de Waarden borg niet. De vrouwen en kinderen der soldaten werden de gasten van het dorp. Maar laten wij niet vooruitlopen op de gebeurtenissen. De Goorse bode raakte hem weer vernuftig in het brood met spek en dacht bij zichzelf: laten de heren het zelf uitvechten. Maar heer Wolfert brulde er op los en de pastoor schreef en toen het epistel klaar was, dankte de Goorse bode, en rende met de brief weer terug. Volgende week verder. VAN COEVERDEN. Op de Deventerweg tussen Plolten en Dijkerhoek werd maandagmorgen om pl.m. 11 uur de wagen van de landbou wer J. Roelvink, die met lege melkbus sen op de terugweg was van de zuivel fabriek „De Vrijheid", door een personen auto, bestuurd door G. B. uit Tubbergen, op zij aangereden en gedeeltelijk ver nield. Ook de auto kreeg belangrijke schade. Door de aanrijding sloeg het paard op hol en werd een grote ravage aangericht. Plet ongeluk gebeurde door dat de automobilist de melkwagen, die als laatste wagen in een file reed, wilde passeren en niet tijdig een tegenligger opmerkte, zodat hij sterk moest afrem men. Het paard kon even later in het Holterbroek worden opgevangen. Om pl.m. 5.20 uur stopte op de Marke- loseweg bij „De Haspel" een vrachtauto van Pierik's bouwmaterialen, bestuurd door G. J. van der B. uit Enter, die op het zomerhuisjesterrein moest zijn en te ver was doorgereden. Achter de vracht auto stopte een personenauto, bestuurd door A. N. uit Enschede. Toen de vracht autobestuurder, die de achter hem staan de auto blijkbaar niet opgemerkt had, achteruit reed, werd deze zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De botsing beperkte zich tot materiële schade. De voetbalclub „Markelo Vooruit" or ganiseert Pinkstermaandag op haar ter rein bij café „De Poppe" een internatio naal voetbaltoernooi, waaraan zal wor den deelgenomen door clubs uit Bent- heim, Veldhausen, Gildehaus, HVC te Holten, „Witkampers" te Laren (G.), Sportclub „Markelo" en de organiserende vereniging „Markelo Vooruit". 35. Maar Bully was met zijn gezicht tegen iets hards en rammelends opgelo pen. En dus moest Dick even bijlichten, wat voor een obstakel dat nu weer ge weest was. Het bleek een geraamte te zijn, dat aan een touw hing. „Zouzou die zichzelf opgehangen hebben, of zouden die Chinezen dat heb ben gedaan", fluisterde Bully. „Wie het ook gedaan heeft, het is een zeer duidelijke waarschuwing om in elk geval te proberen slimmer te zijn dan de Chinezen en vooral niet zachtzinnig te zijn." Op de fantasie van beide jongens had deze ontdekking natuurlijk een geweldige indruk gemaakt: de geheimzinnige tem pel, de bizarre beelden, de avontuurlijke overval op de Chinezen en nu deze lugu bere vondst. „Wie weet", fluisterde Dick, straks lopen we nog een of andere draak tegen het lijf, of geraken we verward in het net van een reuzenspin De dikke Bully echter verloochende zijn Amerikaanse afkomst niet en voelde meer voor andere ontdekkingen: „Missschien vinden we dadelijk in een of andere kelder een paar zware koffers met gouden mun ten of zo iets. Daar is dit nu echt zo'n tempel voor." Inplaats daarvan echter

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2